Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

εμένα μου είπε να μην κάνω μέχρι να κλείσουμε το 3μηνο - από Αύγουστο είπε...αλλά λέω δεν πειράζει είναι για καλό λόγο!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

εμένα μου είπε όχι μέχρι να κλεισουμε το 3μηνο, δηλαδή από Αύγουστο θα δούμε θαλασσίτσα

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα κι εγώ το ΟΚ από ον γυναικολόγο μου για τα θαλασσίτσα! Ευτυχώς γιατί είχα ήδη αγοράσει μαγιό, αλλιώς θα το κλαιγα :D Το μόνο που απαγορεύεται είναι η ηλιοθεραπεία!

Αντε τώρα να βρούμε καθαρή θάλασσα! :roll:

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

irene μου,συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

Πιστέυω ότι ο μόνος κατάλληλος να σου δώσει μια σωστή απάντηση είναι ο γυναικολόγος σου.Στην επόμενη εξέταση που θα σου κάνει ρώτησέ τον.

Εύχομαι όλα να σου πάνε τέλεια και να σου επιτραπεί να κάνεις όσα μπανάκια θέλεις...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει ρωτησει κανεις εαν κανει το μπανιο σε μεγαλες - δημοσιες πισινες ? Δεν θα παμε διακοπες και ηλπιζα να την βγαλουμε σε καποια πισινα ξενοδοχειου γιατι απο θαλασσες στην Αθηνα....αλλα μια γνωστη μου ανησυχει για τα μικροβια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Αττικη εχω ακουσει οτι καθαρη ειναι η θαλασσα του Βαρναβα (κοντα στο Καπανδρίτι). Εχει στροφες για να πας, ισως γιαυτο και να παραμενει καθαρη.

 

Πηγαμε αυτο το ΣΚ . Δεν ξερω αν ειναι καθαρη αλλα δεν εδειχνε κατι τετοιο. Ειχε ξεβρασει φυκια απο το κυμμα και ηταν θολη.

Επισης για να μπεις μεσα επρεπε να υποφερεις πολυ. Κοτρωνες και κατι σιδερα προεξηχαν στην μεση του πουθενα που με εκαναν να φοβαμαι για το παιδι ακομα και στην ακτη. Το μονο καλο ηταν οι αρμυρες που εκαναν σκια.

 

Θα ηθελα αν εχετε εμπειρια απο αλλη παραλια να την αναφερετε ωστε να μην την πατησουμε πηγαινοντας αλλα να ξερουμε .

Πχ . Θυμαρι, Λεγραινα, Χαρακας. Εχω ακουσει καλα λογια. Ξερει καμια απο προσωπικη πειρα? Καθαρη παραλια? Σαν ακτη τι λεει? Αμμος ? Κοτρωνες? γενικα ενημερωστε μας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αττικη εχω ακουσει οτι καθαρη ειναι η θαλασσα του Βαρναβα (κοντα στο Καπανδρίτι). Εχει στροφες για να πας, ισως γιαυτο και να παραμενει καθαρη.

 

Πηγαμε αυτο το ΣΚ . Δεν ξερω αν ειναι καθαρη αλλα δεν εδειχνε κατι τετοιο. Ειχε ξεβρασει φυκια απο το κυμμα και ηταν θολη.

Επισης για να μπεις μεσα επρεπε να υποφερεις πολυ. Κοτρωνες και κατι σιδερα προεξηχαν στην μεση του πουθενα που με εκαναν να φοβαμαι για το παιδι ακομα και στην ακτη. Το μονο καλο ηταν οι αρμυρες που εκαναν σκια.

 

Θα ηθελα αν εχετε εμπειρια απο αλλη παραλια να την αναφερετε ωστε να μην την πατησουμε πηγαινοντας αλλα να ξερουμε .

Πχ . Θυμαρι, Λεγραινα, Χαρακας. Εχω ακουσει καλα λογια. Ξερει καμια απο προσωπικη πειρα? Καθαρη παραλια? Σαν ακτη τι λεει? Αμμος ? Κοτρωνες? γενικα ενημερωστε μας.

 

Για τα Λεγραινά που ξέρω, η θαλασσα είναι ωραιότατη. Η παραλία είναι μικρή και πλακώνει πολύς κόσμος μετά από κάποια ώρα. Έχει άμμο και λεπτό πετραδάκι και μπαίνεις εύκολα στο νερό. Το μόνο αρνητικό που για μένα είναι απαγορευτικό είναι η πρόσβαση, γιατί θέλει ΠΟΛΛΗ προσπάθεια για να κατέβεις τα σκαλιά μέχρι να φτάσεις στην παραλία (και κυρίως το ανέβασμα είναι μαρτύριο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω νομιζω οτι θα νιωθω λιγο περιεργα στη παραλια.... βασικα με χαλαει και ο πολυς ηλιος και η ζεστη, οποτε δε τρελαινομαι κι ολας φετος... ισως του χρονου.... με κουβαδακια, φτιαρακια και.... τα σχετικα μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι θα νιωθω λιγο περιεργα στη παραλια.... βασικα με χαλαει και ο πολυς ηλιος και η ζεστη, οποτε δε τρελαινομαι κι ολας φετος... ισως του χρονου.... με κουβαδακια, φτιαρακια και.... τα σχετικα μας!!!!

 

Κι εγώ που ήμουν ενθουσιασμένη που με αφήνει ο γιατρός μου να κάνω μπάνια, τώρα το ξανασκέφτομαι, γιατί έχω τεράστια δυσκολία να σηκωθώ από τον καναπέ, άρα το να σηκωθώ από την ξαπλώστρα θα είναι ένα θέαμα για τρελλά γέλια. Άμα είναι να γίνω 'Μαγκάιβερ' για να κάνω μια βουτιά, ας περιμένει μέχρι του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κάναμε το Σάββατο το πρώτο μας μπανάκι και μας άρεσε πολύ. :P:P:P:P Δεν χρειάστηκε να καθήσουμε σε ξαπλώστρα, γιατί όντως δεν μπορείς να σηκωθείς εύκολα, γιατί το μαγαζί είχε και τραπέζια και βολευτήκαμε μια χαρά στην καρεκλίτσα. Naina αφού σε αφήνει ο γιατρός σου είναι κρίμα να μην κάνεις έστω και λίγα μπανάκια. Βρες μια παραλία με μαγαζιά που έχουν και τραπεζάκια και θα το απολαύσεις, είμαι σίγουρη! :cool:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βουτηξα το Σαββατο και το ευχαριστηθηκα ενοιωσα 10 κιλα ελαφρυτερη......... αλλα δε μπορω να χαρω τη θαλασσα φετος με τον γιο μου γμτ τον κοιταω απο την ομπρελα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Σας γράφω απο το όμορφο και ήρεμο Ξυλόκαστρο!Ήρθα την Κυριακή, να πάρω λίγες δυνάμεις.Ομολογώ οτι είχα έναν μικρό φόβο, όσο αφορά τα μπάνια και δεν ήμουν σίγουρη, αν ήταν συνετή η απόφασή μου να κολυμπήσω.Όμως έκανα πάρα πολύ καλά και σας στο συστήνω ανεπιφύλακτα, εκτός αν σας έχει πεί ο γιατρός σας, το αντίθετο.

 

Το νερό, ανακουφίζει πάρα πολύ, την μέση και η έλλειψη βαρύτητας, ξεκουράζει γενικά όλο το σώμα.Καλό όμως είναι, μετά να παίρνουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις, όσο αφορά τα μικρόβια.Εγώ μόλις βγαίνω, ρίχνω στην ευαίσθητη περιοχή, εμφιαλωμένο νερό, ενώ εχω βγάλει το μαγιό(κρατάμε πετσέτα, για να μην γίνουμε θέαμα), καθαριζόμαστε με στεγνή πετσέτα που δεν έχει ακουμπήσει στην άμμο, φοράμε το βρακάκι μας ή άλλο μαγιό και πρίν το ανεβάσουμε τελείως, κάνουμε άλλον έναν καθαρισμό με μωρομάντηλα, για σιγουριά! Ε, μην μου πείτε οτι χρειάζεται κάτι άλλο

 

Μην αμελείσετε, να πάρετε πλαστικά παππουτσάκια, γιατί όλο και κάτι θα πατήσετε, ειδικά αν υπάρχουν βότσαλα!Μην το ξεχάσετε, γιατί δεν είναι να χάνουμε ισορροπία, με τίποτα.Επίσης φοράμε καπέλο, αντιλιακό και πίνουμε πολλά, πολλά νερά!

 

Επίσης συστήνω, να μην ξεχαστείτε και νομίζετε οτι είστε κολυμβήτρια στους ολυμπιακούς αγώνες!Χαλαρή κίνηση και όχι γυμναστική.Η χαλάρωση μας ενδιαφέρει.Πάντως η μικρή μου, το απόλαυσε!!

 

Καλά ασφαλή μπάνια, σε όλες!!!Φιλακιαααααααα! :P

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις και ρωτάς! :P

 

Είναι με τις μέρες η θάλασσα.Εχθές, επειδή είχε κύμα, το οποίο έφερνε οτι υπήρχε, στην παραλία...ήταν βρώμικα!Και ασφαλώς δεν μπήκα!! :oops:

Είναι αναλόγως πως φυσάει, αλλά στο φινάλε φαίνεται(ελπίζω).Συνήθως έχει αφρούς ή έχει μια ύποπτη θαμπάδα.

 

Αν δεν κάνω λάθος(διορθώστε με), για καμμιά θάλασσα δεν μπορείς να είσαι σίγουρη.Μπορεί να περάσει ξαφνικά, κάποιο καράβι και να τραβήξει το μεγάλο καζανάκι :shock: !

 

Εγώ προσωπικά, πιστεύω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ρωτήσεις κανέναν ντόπιο, ο οποίος ξέρει πολύ καλά τα μέρη του.Εμένα εχτές, ένας κύριος με έπιασε με ευγενικό τρόπο και μου είπε "κορίτσι μου, με όλον τον σεβασμό, δεν θα σου πρότεινα να κολυμπήσεις, λόγω της κατάστασής σου"

 

Το θέμα είναι πάντως, να πας στην παραλία και να χαλαρώσεις και όχι να είσαι σε τηλεφωνική επικοινωνία, με το χημείο του κράτους!!Που ζούμε πιά??Σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας??που βαδίζουμε?? :roll::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χτες πήγα στο "Μαυρο Λιθάρι" και σήμερα στην Κεραταία και νομίζω ότι η θάλασσα ήταν μια χαρα. Ειδικά στην Κερατέα που κοιτάει Αιγαίο!

 

Πάντως είναι σουπερ το μπανάκι όταν είσαι εγκυος, το σώμα ανακουφίζεται πάρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...