Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Κι εγω που δεν ήμουν ποτέ φαν της θάλασσας φέτος έχω λυσσάξει! Θέλω να κάνω μπάνιο το συντομότερο δυνατόν....καλά εννοείται ότι δεν θα πάω στις κλασσικές παραλιες μεσα στην Αθήνα....ΟΥΦ ΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ...

ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ..ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΘΑΛΑΣΣΑ..ΠΡΑΓΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙς ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!!

ΚΡΗΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΙ...ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ...

ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ..ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΘΑΛΑΣΣΑ..ΠΡΑΓΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙς ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!!

ΚΡΗΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΙ...ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..

 

Δηλαδή τι να πούμε κι εμείς που μένουμε Αθήνα :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ Κ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΑΓΙΟ,,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΩΡΕΣ???

 

Αυτό είναι το πιό βασικό που πρέπει να κάνετε και απορώ πως δεν στο είπε ο γιατρός σου...θα του ξέφυγε! Επιβάλλεται να αλλάζετε μαγιό μόλις βγαίνεται από το νερό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί πρέπει να αλλάζεις συνέχεια μαγιό;; Λόγω μικροβίων ή για να μην αρπάξεις καμιά πούντα;; Δηλαδή αμα θέλω να πλατσουρίζω θα πρέπει να εχω μαζί μου 5 μαγιό;;;; Εδω δεν μπορώ να βρώ ένα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ελάτε να σας φιλοξενίσω. :) Το πατρικό του άντρα μου είναι πάνω σε ένα βράχο δίπλα στη θάλασσα. Καταπληκτικό μέρος, με πεντακάθαρη θάλασσα και υπέροχη θέα. Γι' αυτό περιμένω πως και πως την άδεια μου. Και φανταστείτε με όλη αυτή την τύχη που έχω, (κι εγώ θα ζήλευα στη θέση σας) να μην μου επιτρέψει η γιατρός να κάνω μπάνιο. Θα τρελαθώ αν έχω τη θάλασσα δίπλα μου και δεν μπορώ να μπω. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να αλλάζεις συνέχεια μαγιό;; Λόγω μικροβίων ή για να μην αρπάξεις καμιά πούντα;; Δηλαδή αμα θέλω να πλατσουρίζω θα πρέπει να εχω μαζί μου 5 μαγιό;;;; Εδω δεν μπορώ να βρώ ένα!

 

Λόγω μικροβίων βεβαίως βεβαίως :wink: άμα θέλεις να πλατσουρίζεις όπως το λες...θα έχεις μαζί σου μπόλικα μαγιό, δεν γίνεται διαφορετικά. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να πάθεις καμιά κολπίτιδα και χίλια δυο άλλα που μπορείς να πάθεις!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα θα κανετε μπανια το καλοκαιρι αλλα με προσοχη.

Συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου μου οταν ημουν εγκυος θα πρεπει η θαλασσα να ειναι καθαρη και οχι κρυα.

Με βρεγμενο μαγιο δεν πρεπει να μενετε, ποτε καθιστες στην αμμο χωρις καποια πετσετα,ψαθα. Οχι στον ηλιο και αποφυγη τις ωρες που ειναι καθετα ο ηλιος.

Βεβαια μετα απο ολα αυτα ειναι λιγο ταλαιπωρια αλλα αξζει το κοπο.

Αντε και καλες βουτιτσες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή αν είμαι στην παραλία και αλλάζω μαγιουδάκια κάθε φορά που βουτάω, δεν κάθομαι στην παραλία αλλά πάνω σε ψαθούλα-πετσέτα, φοράω αντιηλικό και είμαι κάτω από μια ομπρέλα συνέχεια θα μπορώ να χαρώ τις χαρές της θάλασσας;;; :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είμαι στην παραλία και αλλάζω μαγιουδάκια κάθε φορά που βουτάω, δεν κάθομαι στην παραλία αλλά πάνω σε ψαθούλα-πετσέτα, φοράω αντιηλικό και είμαι κάτω από μια ομπρέλα συνέχεια θα μπορώ να χαρώ τις χαρές της θάλασσας;;; :lol::lol::lol:

 

βεβαίως :wink::wink: άντε καλές βουτιές! Ζηλεύω γιατι εγώ μου φαίνεται πάλι δεν θα κάνω μπάνια φέτος...πέρυσι δεν έκανα γιατι έτρεχα για τις ετοιμασίες του γάμου και φέτος...έρχεται το νινί!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είμαι στην παραλία και αλλάζω μαγιουδάκια κάθε φορά που βουτάω, δεν κάθομαι στην παραλία αλλά πάνω σε ψαθούλα-πετσέτα, φοράω αντιηλικό και είμαι κάτω από μια ομπρέλα συνέχεια θα μπορώ να χαρώ τις χαρές της θάλασσας;;; :lol::lol::lol:

 

βεβαίως :wink::wink: άντε καλές βουτιές! Ζηλεύω γιατι εγώ μου φαίνεται πάλι δεν θα κάνω μπάνια φέτος...πέρυσι δεν έκανα γιατι έτρεχα για τις ετοιμασίες του γάμου και φέτος...έρχεται το νινί!

 

Και εγώ έτσι. Που θα πάει? Θα δούμε και ΄μεις άσπρη μέρα. Του χρόνου!!! :twisted::lol::lol::lol:

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εκτός απο τον ήλιο και τα μικρόβια προσέξτε και τις κρύες θάλασσες. Καλό είναι να αποφεύγονται γιατι η έκθεση στο κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Μου το είπε η γιατρός μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω του Σεπτεμβρίου είμαι!!! 24 με 26 Σεπτεμβριου εχω Π.Η.Τ. αλλα φοβαμαι οτι λογω των αιμορραγιων που ειχα στην αρχη της εγκυμοσυνης δε θα με αφησει ο γιατρος μου να κανω μπανια :( Απο την αλλη αν με αφησει σιγουρα θα βουταω στη θαλασσα σαν το Ντεμη Ρουσσο με καφτανι :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας κορίτσια..

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την δική μου ή καλύτερα...της γιατρου μου την άποψη επί του καίριου και φλέγοντος θέματος "Θάλασσα". Μου εξήγησε πως η πλειοψηφία των γιατρών αφήνει..υπό όρους τις εγκυμονούσες να βουτούν στο νεράκι...όμως επειδή εκείνη θέλει να φυλάμε τα νώτα μας θεωρεί πως πρέπει να απέχω τελείως απο το υγρό στοιχείο. Παλαιότερα δεν είχε τέτοια εμμονή, όπως μου εξήγησε, με την θάλασσα, αλλά κατόπιν περιστατικού που έτυχε σε εγκυμονούσα που παρακολουθούσε συνάδελφος της, έχει αναθεωρήσει και είναι κάθετη.

Λίγο πολύ, το περιστατικό που την έκανε να αλλάξει γνώμη ήταν το εξής:

Εγκυος 6 και κάτι μηνων μπαινει στην θάλασσα. Όλα φυσιολογικά. Μπαίνει, βγαίνει και ου τω καθ' εξής. Μετά απο 2-3 ημέρες πάει στον γυναικολόγο έντρομη γιατί δεν έχει νιώσει καθόλου το μωρο. Τι συναίβει; Το μωρό, δυστυχώς, είχε πεθάνει. Αιτία; Για κάποιον λόγο, έσπασαν τα νερά όταν βρισκόταν στην θάλασσα. Δεν το αντιλήφθηκε η κοπέλα και έγινε το μοιραίο. Πάλι καλά που πήγε στον γιατρό..γιατί πλέον κινδύνευε και η δική της ζωή...

Τώρα, θα μου πειτε, λίγο ακραίο το φαινόμενο..αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδάρια..Ξέρω και εγώ; Προσωπικά, μετά το άκουσμα των ανωτέρω απο την γυναικολόγο μου...μέχρι το γονατο αν μπω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μας πεί καμιά κοπέλα...όταν γεννάς, μετά από πόσο καιρό σου επιτρέπει ο γιατρός να πας στην θάλασσα;

Διαφέρει σ΄αυτό το αν γεννήσεις με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μετά τον σαραντισμό, sardelaki. Είναι ακόμα όλα "ανοιχτά" και έτσι είσαι αρκετά επιρρεπής σε μικρόβια και μολύνσεις.

Το καλύτερο βέβαια, είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Και μια που το συζητάμε, να θυμηθώ να τον ρωτήσω κι εγώ!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μετά τον σαραντισμό, sardelaki. Είναι ακόμα όλα "ανοιχτά" και έτσι είσαι αρκετά επιρρεπής σε μικρόβια και μολύνσεις.

Το καλύτερο βέβαια, είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Και μια που το συζητάμε, να θυμηθώ να τον ρωτήσω κι εγώ!

 

Ευχαριστώ πολύ...κι αν είναι καισαρική τομή;;;

Αν ειναι μετά τον σαραντισμό μιά χαρά...θα κάνουμε και κανα μπανάκι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Για την καισαρική ίσως ένας λόγος παραπάνω να προσέχουμε γιατί είναι χειρουργείο.

Θα μάθω αύριο που έχω ραντεβού και θα σου πω με σιγουριά.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για την καισαρική ίσως ένας λόγος παραπάνω να προσέχουμε γιατί είναι χειρουργείο.

Θα μάθω αύριο που έχω ραντεβού και θα σου πω με σιγουριά.

 

Αχ τέλεια...θα περιμένω να μου πείς...μην με ξεχάσεις :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

..Αχ τέλεια...θα περιμένω να μου πείς...μην με ξεχάσεις  :wink:

Να σε ξεχάσω;;;; Αποκλείεται! Έχω πάθει εξάρτηση από το site και τις φίλες μου μέσα σ'αυτό!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε άσε κι εγώ το ίδιο...εξάρτηση :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Να σας απαντήσω σχετικά με το μπάνιο στη θάλασσα μετά την καισαρική...όπως και στην περίπτωση του φυσιολογικού τοκετού, μπάνιο επιτρέπεται αφού τελειώσουν τα λόχεια ( η ροή αίματος μετά τη γέννα, λόγω συσπάσεων της μήτρας) που σε άλλες γυναίκες κρατά 20 μέρες, σε άλλες 40, σε εμένα κράτησε 60, ΕΛΕΟΣ!!! Γέννησα αρχές μαιου και κατάφερα να μπω στη θάλασσα τον ιούλιο..Πάντως οι γιατροί συνιστούν προσοχή για 40 μέρες, ανεξαρτήτως φυσιολογικού τοκετού ή καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...