Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Να σας απαντήσω σχετικά με το μπάνιο στη θάλασσα μετά την καισαρική...όπως και στην περίπτωση του φυσιολογικού τοκετού, μπάνιο επιτρέπεται αφού τελειώσουν τα λόχεια ( η ροή αίματος μετά τη γέννα, λόγω συσπάσεων της μήτρας) που σε άλλες γυναίκες κρατά 20 μέρες, σε άλλες 40, σε εμένα κράτησε 60, ΕΛΕΟΣ!!! Γέννησα αρχές μαιου και κατάφερα να μπω στη θάλασσα τον ιούλιο..Πάντως οι γιατροί συνιστούν προσοχή για 40 μέρες, ανεξαρτήτως φυσιολογικού τοκετού ή καισαρικής.

 

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση...οπότε μάλλον θα μπορέσω να κάνω κι εγώ κανα μπανάκι...εννοείται χωρίς τον μπέμπη, αλλά μιά κυριακή ας πλατσουρίσω κι εγώ! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν ρώτησα τη γιατρό μου σήμερα και με απογοήτευσε..

Όχι ήλιο,όχι θάλασσα!Κάνε υπομονή μου είπε και θα πας μετά με το μωρό.. :cry:

 

Το καλοκαίρι συμβαινει η μεγαλύτερη παθογένεια στην εγκυμοσύνη.λέει.

Ο ήλιος προκαλεί,εκτός από δυσφορία,αιμορραγία και η θάλασσα συσπάσεις ειδικά αν είναι κρυο το νερό.Χώρια ο κίνδυνος λοιμώξεων..

 

Αν θέλω τόσο πολύ να πάω να βουτήξω τα πόδια μου,μόνο πολύ πρωί ή αργά το απόγευμα και σε θάλασσα ζεστή και καθαρή.Και φυσικά αν μπω ολοκληρη-που δε το συνιστά-να αλλάξω μαγιό μετά.

 

Ίσως ειναι έτσι αυστηρή λόγω των συσπάσεων που είχα τον προηγούμενο μήνα.Πάντως απογοητεύθηκα γιατί είχα ήδη αρχίσει να κοιτάω ξενοδοχεία..

Μάλλον θα πάω σε κανα δωμάτιο μπροστά στη θάλασσα,να κάθομαι στο μπαλκόνι να τη βλέπω και να παρηγοριέμαι..

 

Α μετά τη γέννα είπε μπορώ να μπω στη θάλασσα σε 45-50 μέρες (για φυσ.τοκετό) αλλά θέλει προσοχή με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα τη γιατρό μου σήμερα και με απογοήτευσε..

Όχι ήλιο,όχι θάλασσα!Κάνε υπομονή μου είπε και θα πας μετά με το μωρό.. :cry:

 

Το καλοκαίρι συμβαινει η μεγαλύτερη παθογένεια στην εγκυμοσύνη.λέει.

Ο ήλιος προκαλεί,εκτός από δυσφορία,αιμορραγία και η θάλασσα συσπάσεις ειδικά αν είναι κρυο το νερό.Χώρια ο κίνδυνος λοιμώξεων..

 

Αν θέλω τόσο πολύ να πάω να βουτήξω τα πόδια μου,μόνο πολύ πρωί ή αργά το απόγευμα και σε θάλασσα ζεστή και καθαρή.Και φυσικά αν μπω ολοκληρη-που δε το συνιστά-να αλλάξω μαγιό μετά.

 

Ίσως ειναι έτσι αυστηρή λόγω των συσπάσεων που είχα τον προηγούμενο μήνα.Πάντως απογοητεύθηκα γιατί είχα ήδη αρχίσει να κοιτάω ξενοδοχεία..

Μάλλον θα πάω σε κανα δωμάτιο μπροστά στη θάλασσα,να κάθομαι στο μπαλκόνι να τη βλέπω και να παρηγοριέμαι..

 

Α μετά τη γέννα είπε μπορώ να μπω στη θάλασσα σε 45-50 μέρες (για

φυσ.τοκετό) αλλά θέλει προσοχή με το μωρό.

 

Κι εγώ πιστεύω πως ήταν τόσο αυστηρή μαζί σου λόγω συσπάσεων που είχες...δεν πειράζει κούκλα μου κάνε λίγο υπομονή και φυσικά να μην πας σε κανα δωμάτιο μπροστά στη θάλασσα γιατι θα είναι χειρότερα...μόνο που θα την βλέπεις θα θέλεις να βουτήξεις και δεν θα μπορείς :cry:

 

Ε, μετά την γέννα σίγουρα κάποια στιγμή θα μπορέσουμε να βουτήξουμε, αλλά το μωράκι τί το κάνουμε; Θα είναι μικρούλια και σίγουρα δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω να βουτηξω στη θαλασσα ακριβως 2 χρονια!!! :shock::shock::shock:

Περισυ ημουν εγκυος στους πρωτους μηνες,κι επειδη στην αρχη,οπως εχω ξαναγραψει,μου ειχαν βρει σε υπερηχογραφημα μια αποκολληση,εννοειται οτι δεν βουτηξα καθολου.Τον Αυγουστο ημουν 4 μηνων κι αφου ειχαν ολα διορθωθει,ο τοτε γιατρος μου,μου ειχε πει οτι αν η θαλασσα ειναι πολυ καθαρη και ζεστη μπορω να μπω.Εγω παντως προτιμησα να το αφησω καλου-κακου κι ετσι βουτηξα μονο τον αστραγαλο,αντε και λιγο τη γαμπιτσα!!! :lol::lol::lol:

Εντωμεταξυ εβλεπα στα περιοδικα τη Μενεγακη που ηταν 3 μηνων και εμπαινε κανονικα κι ελεγα,κοιτα να δεις,αυτη δε φοβαται βρε παιδι μου; Ναι,θα μου πειτε,αλλα αυτη δεν ειχε προβλημα στην αρχη.Τελως παντων περασε το καλοκαιρι και δεν εκανα καθολου μπανιο κι εννοειται ουτε ηλιοθεραπεια,αλλα επειδη γενικα δεν ειμαι και πολυ φαν της θαλασσας δεν μπορω να πω οτι με πειραξε και ιδιαιτερα.Τωρα που εχω γεννησει μου εχει κολλησει η ιδεα οτι με το κρυο νερο κλεινουν οι σαλπιγγες αλλα κι οτι μπορει να παθω μολυνση απο την αμμο,με αποτελεσμα να μη θελω ουτε φετος να βουτηξω!!! Ειμαι κολληματιας,τι να κανουμε!!! :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον γιατρό μου σήμερα για το θέμα του μπάνιου (sardelaki δε σε ξέχασα!) και ..... δε μου απάντησε...

Μου είπε ότι αυτά θα συζητήσουμε μετά τη γέννα... :cry:

"Μα καλά, τί βιάζεσαι; Κάτσε να γεννήσεις πρώτα!" ήταν τα λόγια του...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτησα τον γιατρό μου σήμερα για το θέμα του μπάνιου (sardelaki δε σε ξέχασα!) και ..... δε μου απάντησε...

Μου είπε ότι αυτά θα συζητήσουμε μετά τη γέννα... :cry:

"Μα καλά, τί βιάζεσαι; Κάτσε να γεννήσεις πρώτα!" ήταν τα λόγια του...

 

:lol::lol::lol::lol:

Ε, ναι! Σου λέει ο άνθρωπος ακόμη δεν γέννησε την θάλασσα και τα μπάνια σκέφτεται. Κι εγώ αν τον ρωτήσω μάλλον κάτι τέτοιο θα μου πεί! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα....Οι κρεμες αυτομαυρισματος επιτρεπονται??????Εχει δοκιμασει καμια σας?

 

και εγώ το ίδιο ηθελα ν αρωτήσω... δεν θα την βαλω σε όλο το σωμα, μονο στα ποδι αθελω να μην είναι γαλακτερα και να φοραω ποιό ανετα φουστιτσες..

στο υπόλοιπο κορμι δεν εβαζα ουτως ή άλλως. μόνο στα ποδια

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ναι βρε κοριτσια.Καποια που ξερει ας μας πει για τις κρεμες αυτομαυρισματος.Αφου δεν επιτρεπεται η ηλιοθεραπεια,πρεπει να βρουμε καποια λυση εστω για τα ποδαρακια μας.Πως θα τα βγαλουμε σε κοινη θεα κατασπρα σαν το γαλα;Για να μη θιξω και το πρηξιμο που αρχισα να εχω...

.png1117533.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω μέχρι τις 27/8 και έχω προβληματιστεί πολύ με την θάλασσα. Θα πάω τριήμερο του Αγ. Πνεύματος εκτός Αθηνών και έλεγα να κάνω μπανάκι...το μοναδικό μου....γιατί μετά στην Αθήνα μου το έχει απαγορεύσει ο γιατρός επειδή δεν είναι καθαρά...Αλλά σκέφτομαι πως τόσο νωρίς θα είναι κρύα η θάλασσα και ίσως δεν πρέπει να το ρισκάρω...

Φαντάζεστε να γίνει κάτι λόγω του μπάνιου??? Πως θα συγχωρήσω τον εαυτό μου μετά???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite_K ποια κρεμα εβαζες πριν?εκανε καλη δουλεια χωρις να αφηνει λεκεδες?Αν ετυχε καμια κοπελα παντως να ρωτησει τον γιατρο της ας μας πει να ξερουμε...

 

ambre solaire καε δεν αφηνε ούτε ιχνος... μόνο όταν εκανα μπάνιο στο σπίτι και τριβόμουν με το σφουγγάρι που στο ξεπλυμα φαινόταν σαν σοκολατι νερό, αλλά δεν εφευγε το χρώμα ... μαλλον ήταν το περίσσιο...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πήγα στην Ικαρία και έκανα δυο σουπερ-παγωμένα μπάνια! Θα παω σήμερα στο γιατρό και ελπίζω να μην έχει κοκαλώσει το μωρό...αν και δεν έχουν ανάγκη αυτά εμείς είμαστε υπερβολικές. Πάντως που ρώτησα γυναικολόγο μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία του νερού αρκεί να νιώθω ασφαλής στη θάλασσα και να μην πάω στα βαθιά αν δεν ειμαι εξπερ κολυμβύτρια για να μην φοβηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνουν οι επιστήμονες με τις διφορούμενες απόψεις τους.. Εμένα μου είπε ναι μεν, αλλά:

-θάλασσα πεντακάθαρη (σωστά είπατε, η Αττική αποκλείεται)

-καθόλου ηλιοθεραπεία και έκθεση στον ήλιο γενικότερα. Θα βρεις καλή, παχιά σκιά, ενός δέντρου πχ.

-προσοχή στο κρύο νερό γιατί προκαλέι συσπάσεις στη μήτρα, όπως προκαλέι στους μύες ποδιών, χεριών, κλπ λόγω ψύχους

-δεν κάθεσαι με βρεγμένο μαγιό ούτε δευτερόλεπτο

-κάνεις απαραίτητα ντουζ μόλις βγεις απ'το νερό με σαπούνι

 

Δεν έκανα μπάνιο εννοείται! Αυτό θύμιζε Επικίνδυνες αποστολές!!!

Link to comment
Share on other sites

το Σ/Κ πήγα θάλασσα, όχι δεν έκανα μπάνιο και θα το ξανασκεφτώ αν πάω γιατί κουράστηκα τόσο πολύ μα τόσο πολύ που περίμενα πως και πως να γυρίσω στο σπιτάκι μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα καμιά χρονιά δεν με τράβαγε η θάλασσα, μόνον όταν είμαστε στο νησάκι μας την Τήλο δεν μπορώ ν' αντισταθώ με τίποτα, και φέτος έχω λυσσάξει να κάνω μπάνια! Αλλά φοβάμαι στην Αττική...εδώ πηγαίναμε στην Λούτσα πρόπερσι και αμέσως μετά το καλοκαίρι έμαθα πως όχι μόνο είναι τίγκα στο κωλοβακτηρίδιο αλλά έχει και διάφορες καρκινογόνες ουσίες που εισχωρούν στον οργανισμό μέσω του δέρματος!!! Πού να πας μετά; Κρίμα γιατί έχουμε σπίτι εκεί και αν ήταν οκ η θάλασσα θα είχαμε λύσει στην ανάγκη το θέμα διακοπών...αλλά έτσι δεν γίνεται! Φοβάμαι και για το παιδί...όχι μόνο για μένα.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια την τελευταία φορά που πήγα στην γυναικολογο μου με απογοήτευσε λίγο. Λόγω ότι το λεύκωμα στα ούρα φάνηκε λίγο ανεβασμένο και επίσης ο τράχηλος μου λέει οτι είναι χαλαρός μου ζήτησε να μην ξαναπάω στη δουλειά και να ξεκουράζομαι σπίτι. Μου έδωσε μαγνήσιο και πρε-παρ και μου είπε να μην πλησιάσω τη θάλασσα για φέτος, γιατί το κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις, και φυσικά αυτό πάμε να αποφύγουμε... :(

Ένα όμορφο μαγιουδάκι που είχα πάρει πήγα τελικά και το άλλαξα. :cool::(

Μπανάκια στη θάλασσα από του χρόνου δηλαδή μαζί με την μπεμπίτσα μου...

Πως θα αντέξω όλο το καλοκαίρι χωρίς μπανάκιαααα;; :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα σκέφτεσαι οτι δεν είσαι μόνη σου αλλά είμαστε πολλές (λαοθάλασσα) οι εγκυούλες που δε θα κάνουμε τα μπανάκια μας φέτος!

Επίσης θα ονειρεύεσαι το επόμενο καλοκαίρι που θα πιτσιλάς με το μωράκι σου και τότε δε θα θυμάσαι κανένα άλλο καλοκαίρι!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια την τελευταία φορά που πήγα στην γυναικολογο μου με απογοήτευσε λίγο. Λόγω ότι το λεύκωμα στα ούρα φάνηκε λίγο ανεβασμένο και επίσης ο τράχηλος μου λέει οτι είναι χαλαρός μου ζήτησε να μην ξαναπάω στη δουλειά και να ξεκουράζομαι σπίτι. Μου έδωσε μαγνήσιο και πρε-παρ και μου είπε να μην πλησιάσω τη θάλασσα για φέτος, γιατί το κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις, και φυσικά αυτό πάμε να αποφύγουμε... :(

Ένα όμορφο μαγιουδάκι που είχα πάρει πήγα τελικά και το άλλαξα. :cool::(

Μπανάκια στη θάλασσα από του χρόνου δηλαδή μαζί με την μπεμπίτσα μου...

Πως θα αντέξω όλο το καλοκαίρι χωρίς μπανάκιαααα;; :cry::cry::cry:

 

Κρίμα!!!!!!!!!!!!

Δεν πειράζει όμως του χρόνου θα κάνεις με την μπεμπούλα σου!!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Δεν μου λες ε φιλενάδα ο γιατρός σου σε εξέτασε κολπικά????????

Και αν ναι γιατί είχες κάποιο πρόβλημα?????????

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια την τελευταία φορά που πήγα στην γυναικολογο μου με απογοήτευσε λίγο. Λόγω ότι το λεύκωμα στα ούρα φάνηκε λίγο ανεβασμένο και επίσης ο τράχηλος μου λέει οτι είναι χαλαρός μου ζήτησε να μην ξαναπάω στη δουλειά και να ξεκουράζομαι σπίτι. Μου έδωσε μαγνήσιο και πρε-παρ και μου είπε να μην πλησιάσω τη θάλασσα για φέτος, γιατί το κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις, και φυσικά αυτό πάμε να αποφύγουμε... :(

Ένα όμορφο μαγιουδάκι που είχα πάρει πήγα τελικά και το άλλαξα. :cool::(

Μπανάκια στη θάλασσα από του χρόνου δηλαδή μαζί με την μπεμπίτσα μου...

Πως θα αντέξω όλο το καλοκαίρι χωρίς μπανάκιαααα;; :cry::cry::cry:

 

Κρίμα!!!!!!!!!!!!

Δεν πειράζει όμως του χρόνου θα κάνεις με την μπεμπούλα σου!!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Δεν μου λες ε φιλενάδα ο γιατρός σου σε εξέτασε κολπικά????????

Και αν ναι γιατί είχες κάποιο πρόβλημα?????????

 

 

Πένη μου μπες εδώ που γράφω πιο αναλυτικά για το θέμα αυτό..http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=203431#203431.

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα τον γιατρο μου την προηγουμενη εβδομαδα για το αν μπορω να παω για μπανιο. η απαντηση του ηταν ναι δεν υπαρχει προβλημα, αλλα θα πας ή τις πρωινες ωρες ή το απογευμα και κάτω απο την ομπρέλα.

ομως ρε κορίτσια τι αντηλιακό φοράτε; και δεν μιλάω για το πόσο υψηλό δείκτη προστασίας πρέπει να έχει (αυτό είναι δεδομένο )!

as1cCDk0g410010NDdqfDk4MTE1N2R2fG1hcmlhIGlzIGFscmVhZHk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...