Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

την λένε Ειρήνη την κόρη σου και θα πω όχι;

δεν παίζει όχι σε Ειρήνη!

έχει το όνομα της μάνας μου, το όνομα της Αγίας που ήθελα να δώσω κι εγώ στην κόρη μου. αλλά την είπαμε Παναγιώτα Χρυσοβαλάντου, Χρύσπα.

και σε μανούλα και σε Ειρηνούλα λέω ΝΑΙ!

 

Ωραιο ονομα ειναι ε;;; Και μενα μου αρεσει πολυ...Η πεθερα μου λεγεται Ειρηνη. Λοιπον περιμενω διευθυνση με πμ και οταν παραγειλλω το δικο μου μελι θα παραγγειλω και το δικο σου. Αληθεια πώς να το στειλω;;; με κουριερ μαλλον ε;;;. Ποτε χρονιζετε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε κουνελάκι ούτε γαλοπουλάκι ούτε αρνάκι.

ο άντρας μου είναι συντηρητικός σε αυτά -φοβιτσιάρης και ακολουθεί τις οδηγίες παιδιάτρων.

έχω περιέργεια να δω αντίδραση όταν θα φάει αρνί. λες να έχει πάρει την κλίση από τη μανούλα; ε, ρε γλέντια στο σπίτι. θα τρώμε συχνότερα τσιτσί-πετσούλες!

Link to comment
Share on other sites

πλάκα σου κάνω mitsi μου.

και μόνο που το πρότεινες, είναι σαν να το έφαγα. είσαι πολύ καλή!

θα βρω βιολογικό μέλι σε μαγαζί. δεν μπορεί θα υπάρχει.

 

9/10! έχουμε 2 μήνες διαφορά.

τρώτε κουνελάκι; με τί της το φτιάχνεις;

σε κιμά τί της έχεις κάνει;

αβγουλάκι φάγατε ή κι εσείς περιμένετε;

να μου την γλυκοφιλήσεις την Ειρήνη σου! να την καμαρώνεις γερή κι ευτυχισμένη!

Link to comment
Share on other sites

πλάκα σου κάνω mitsi μου.

και μόνο που το πρότεινες, είναι σαν να το έφαγα. είσαι πολύ καλή!

θα βρω βιολογικό μέλι σε μαγαζί. δεν μπορεί θα υπάρχει.

 

9/10! έχουμε 2 μήνες διαφορά.

τρώτε κουνελάκι; με τί της το φτιάχνεις;

σε κιμά τί της έχεις κάνει;

αβγουλάκι φάγατε ή κι εσείς περιμένετε;

να μου την γλυκοφιλήσεις την Ειρήνη σου! να την καμαρώνεις γερή κι ευτυχισμένη!

 

σε ευχαριστω κουκλα, και συ να χαιρεσαι την μπουμπου σου...α σε ενα μηνα ακριβως ε;;; με το καλο και σεις!!!!!!!! το κουνελι της το κανω οπως και το κοτοπουλο, το βραζω, το ξεκοκκαλιζω, συρωνω το ζουμακι μην εχει κανενα κοκκαλο και μεσα βραζω τα λαχανικα. Σε κιμα τιποτε δεν εχω κανει αλλα της δινω να δοκιμασει σε μπιφτεκι δικο μας, σαλτσα κιμα με μακαρονια, σε γεμιστα, μια χαρα τον τρωει. Αβγο φαγαμε στο χρονο και τρελαινεται κυριολεκτικα. Οταν τελειωσει μουρμουριζει και μου δειχνει το πιατακι που της το βαζω. Αλλα δεν κανει πιο πολυ απο ενα, και της βαζω και το ασπραδι. Παντως για το μελι το εννοω, αν δε βρεις ή και να βρεις για εμενα δεν ειναι κοπος να σου στειλω μελι κρητικο θυμαρισιο, για να σε δελεασω στα γραφω τα 2 τελευταια. Ουτε και κανενα ποσο τρομερο ειναι ωστε ναμε ξοδεψεις ουτε κοπος να το παραγγειλω. Στην πολυκατοικια της μαμας μου μενει ο κυριος.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κουνελάκι ούτε γαλοπουλάκι ούτε αρνάκι.

ο άντρας μου είναι συντηρητικός σε αυτά -φοβιτσιάρης και ακολουθεί τις οδηγίες παιδιάτρων.

έχω περιέργεια να δω αντίδραση όταν θα φάει αρνί. λες να έχει πάρει την κλίση από τη μανούλα; ε, ρε γλέντια στο σπίτι. θα τρώμε συχνότερα τσιτσί-πετσούλες!

 

πάντως εμείς που είχαμε θέμα με αλλεργία στο αγελαδινό και πριν χρονίσει δεν της έδινα ούτε και μοσχάρι, μετά το κοτόπουλο, γαλοπούλα η παιδίατρος μας είπε και κατσίκι, αρνάκι και σε δεύτερη φάση και κουνέλι........ οπότε είναι με τον παιδίατρο ...........μόνο χοιρινό δεν ........ακόμα και τώρα, δεν θέλω να πολύ δίνω, σε εορτές και αργίες:mrgreen::mrgreen:

(εχμ....όχι πετσούλες ε.......βραστούλι αλεσμένο κλπ)

 

Μέλι προτίμησε το άθερμο και σίγουρα θα βρείς στα βιολογικάδικα (πάντως εγώ αγοράζω το δικό μας χρόνια τώρα από τα μέρη σας παραλιακά ξέρεις εσύ;))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατάλαβα!

α, ρε mitsi! με σκλάβωσες!

 

σιγα βρε...αν δεν το εννοουσα δε θα το εγραφα καθολου...οποτε θες ειμαι στη διαθεση σου...και δεν ξεχναω και τους λουκουμαδες ε!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως εμείς που είχαμε θέμα με αλλεργία στο αγελαδινό και πριν χρονίσει δεν της έδινα ούτε και μοσχάρι, μετά το κοτόπουλο, γαλοπούλα η παιδίατρος μας είπε και κατσίκι, αρνάκι και σε δεύτερη φάση και κουνέλι........ οπότε είναι με τον παιδίατρο ...........μόνο χοιρινό δεν ........ακόμα και τώρα, δεν θέλω να πολύ δίνω, σε εορτές και αργίες:mrgreen::mrgreen:

(εχμ....όχι πετσούλες ε.......βραστούλι αλεσμένο κλπ)

 

Μέλι προτίμησε το άθερμο και σίγουρα θα βρείς στα βιολογικάδικα (πάντως εγώ αγοράζω το δικό μας χρόνια τώρα από τα μέρη σας παραλιακά ξέρεις εσύ;))

 

Εχουμε και εμείς αλλεργία στο αγελαδινό και ακόμα δεν έχουμε φάει γιαουρτάκια κρέμες κλπ. (18 μηνών), αλλά πήρα θάρρος επειδή χρησιμοποίησες αόριστο "είχαμε θέμα με αλλεργία" ... Πότε το ξεπεράσατε ??

 

Εγω πάντως για απογευματινό του δίνω ή τις υποαλλεργικές κρέμες (μπλιάχ) ή φαγάκι από το δικό μας αφού δεν του τα αλέθω πια. Απλά προσεχω να μην έχει κάτι από αυτά που έχει αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σήμερα το απόγευμα της έκανα σπιτική κρέμα με γάλα φρέσκο 1 λίτρο, 2 αβγά, 4 κουτ. σούπας αλεύρι, βανίλια φυσική, ζάχαρη 2 κουτ. σούπας. βγήκαν 4 μικρά μπολάκια κι ένα μεγάλο.

η Χρύσπα έφαγε ένα μπολάκι σε χρόνο ντ' ετέ κάνοντας ήχους ευχαρίστησης. πρώτη φορά έφαγε κάτι με ζάχαρη.

 

την τρίτη ή την τετάρτη σκέφτομαι να δοκιμάσω μελόσουπα για απόγευμα. αν της αρέσει θα σας γράψω συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

βράζετε ένα ποτήρι γάλα με 2 κουτ. σούπας γεμάτες νιφάδες βρόμης, μι κουτ. σούπας μέλι και βανίλια, μεχρι να χυλώσει και σερβίρεται ζεστό με λίγη κανέλα. είναι πεντανόστιμο. σας το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις μια απο τα ιδια sevoula,δεν το εχουμε με το αυγο καθολου ιδιως οταν ειναι σφιχτο..για τηγανητο ουτε λογος φυσικα αλλα και αυγοφετα που εδωσα ψημενη στην τοστιερα επισης δεν πετυχε...το γιαουρτι ομως με μελι μας αρεσει..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δοκιμάστε κουάκερ,η δική μου το λαρεύει,της το φτιάχνω με light γάλα φρέσκο.

σήμερα έλεγε στη τηλεόραση πόσο καλό κάνει η βρώμη,"χρυσό δημητριακό μεσογειακής διατροφής"

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sevoula εξαιρετικη η κρεμα σου με βρωμη και οντως πολυ ευκολη!Ελα που η μικρη δεν την εφαγε και την τσακισαμε εγω και ο αντρας μου.Εχω καταληξει οτι δεν της αρεσουν καθολου τα γλυκα(χεχεχε)Της δινω κεικ και το φτυνει,κρεμα καουστερ παουντερ που της εφτιαξα μια φορα κατεληξα να την φαω παλι εγω!Ρυζογαλο το φτυνει επισης!

Ολο τυτι τυτι δηλ τυρι ζηταει και δεν ξερω πως να το πολεμησω αυτο..χθες της εβγαλα γιαουρτι με μελι και επισης δεν το ετρωγε!Βγαζουμε κατω δοντακι που το περιμεναμε να βγει εδω κ εξι μηνες,η ορεξη δεν ειναι καλη αλλα το τυρι πως το τρωει δηλ?τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

sevoula εξαιρετικη η κρεμα σου με βρωμη και οντως πολυ ευκολη!Ελα που η μικρη δεν την εφαγε και την τσακισαμε εγω και ο αντρας μου.Εχω καταληξει οτι δεν της αρεσουν καθολου τα γλυκα(χεχεχε)Της δινω κεικ και το φτυνει,κρεμα καουστερ παουντερ που της εφτιαξα μια φορα κατεληξα να την φαω παλι εγω!Ρυζογαλο το φτυνει επισης!

Ολο τυτι τυτι δηλ τυρι ζηταει και δεν ξερω πως να το πολεμησω αυτο..χθες της εβγαλα γιαουρτι με μελι και επισης δεν το ετρωγε!Βγαζουμε κατω δοντακι που το περιμεναμε να βγει εδω κ εξι μηνες,η ορεξη δεν ειναι καλη αλλα το τυρι πως το τρωει δηλ?τι προτεινετε?

χαίρομαι φριδούλα μου που σας άρεσε η κρέμα που πρότεινα.:D

η μικρή σας θέλει να ακονίζει τα δοντάκια της, τα ουλάκια της δηλαδή.

κι εμένα, όπως και στην Χρύσπα μου μας αρεσουν πολύ τα τυράκια, όλα τα τυράκια. πιο πολύ όμως της αρέσει να έχει ένα κομμάτι ψωμί, σκληρό, και να το δαγκώνει. ενδιάμεσα της δίνω και τυράκι, φέτα, γραβιέρα, κασεράκι, ντοματούλα, ελίτσες. πιο πολύ όμως χαίρεται το ψωμάκι που το καραφλιάζει από την κόρα;)

Link to comment
Share on other sites

και εμεις μια απο τα ιδια sevoula,δεν το εχουμε με το αυγο καθολου ιδιως οταν ειναι σφιχτο..για τηγανητο ουτε λογος φυσικα αλλα και αυγοφετα που εδωσα ψημενη στην τοστιερα επισης δεν πετυχε...το γιαουρτι ομως με μελι μας αρεσει..

Μην ανησυχείτε καθόλου για το αυγό. Ο δικός μου στα 2 άρχισε να το τρώει και είχαμε και φρέσκα! Τώρα είναι το αγαπημένο του!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

γιατί λάιτ γάλα;

για να γίνει πιο ελαφρύ,ούτως ή άλλως αυτό παίρνω για μας , δεν έχ πλήρες γάλα σπίτι,η μικρή πίνει νουνού κιντ,και δεν το το βάζω στο κουάκερ μόνο για να πίνει πρωί βραδύ το έχω.

σε λίγο καιρό θα πάμε στο απλό πλήρες γάλα για τη μικρή.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

το ελαφρύ, δεν έχει σχεδόν τίποτα να προσφέρει στο παιδί από τη θρεπτικότητα του γάλακτος. είναι προτιμότερο να βάλεις το ίδιο γάλα με αυτό που πίνει.

 

ακόμα και για εμάς τους μεγάλους είναι προτιμότερο να πιούμε λιγότερο, αλλά πλήρες. τάδε έφη διατροφολόγος και παθολόγος.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και για εμάς τους μεγάλους είναι προτιμότερο να πιούμε λιγότερο, αλλά πλήρες. τάδε έφη διατροφολόγος και παθολόγος.

Τι να πω... το αντίθετο έχω ακούσει...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

το ελαφρύ, δεν έχει σχεδόν τίποτα να προσφέρει στο παιδί από τη θρεπτικότητα του γάλακτος. είναι προτιμότερο να βάλεις το ίδιο γάλα με αυτό που πίνει.

 

ακόμα και για εμάς τους μεγάλους είναι προτιμότερο να πιούμε λιγότερο, αλλά πλήρες. τάδε έφη διατροφολόγος και παθολόγος.

συμφωνω και εγω :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

εγώ με το που διέκοψα το θηλασμό, έκανα εξετάσεις που έδειξαν χοληστερίνη 292, αν θυμάμαι καλά. τόσο ο παθολόγος, όσο και η διατροφολόγος μου είπαν ότι το γάλα, το τυρί, όπως και το αβγό καλό είναι να μην το αποκλείουμε, αλλά να έχουμε ένα μέτρο ως προς την πρόσληψή τους.

πχ. ένα αβγό την εβδομαδα δεν κάνει κακό.

λίγο τυράκι, σε σχέση με την ποσότητα που τρώγαμε πριν. γάλα λιγότερο κ.ο.κ.

έτσι σε 1,5 -2 μήνες την είχα ρίξει στο 180. μόνο με διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...