Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

Στην ηλικία που βρίσκεται τώρα θα μπορούσες να του δώσει και γιαούρτι, τραχανά γλυκό (με γάλα), ή ξινό (με ντομάτα). Επίσης τώρα που μπαίνει το καλοκαιράκι μπορείς να του δώσεις κολατσιό με ντομάτα, αγγούρι και ψωμί. Τυρί με ψωμί κ.α.

Στη ουσία το απογεματινό δεν κατέχει τη θέση γεύματος, αλλά κολατσιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσάκι! Να χαίρεσαι και τον μικρούλη σου για τα γεννεθλιάκια του και να ειναι ΠΑΝΤΑ καλά! Εμένα η μικρή μου είναι 17 μηνών και πολύ φαγανή...οτι και να της δώσεις το τρώει. Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις άλλες γευσεις κρεμούλες σε σκόνη, εγώ αγόραζα μια απο κατάστημα με βιολογικα προιοντα που επρεπε να την αραιωσεις με το γάλα σκόνη που πινει και ήταν πάρα πολύ νόστιμη...υπάρχει και με κακαο που εχω διαβάσει ότι κάνει παρα πολύ καλό σε αυτη την φάση των μωρών. Εγώ ρυζόγαλο δεν της έχω φτιάξει ακόμα γιατί ειχα την ίδια απορία με εσένα για το γάλα. Έχεις δοκιμάσει όλα τα γιαουρτάκια?? Μήπως κάποιο του αρεσει πολύ και το τρώει...κανε δοκιμες... μια που ακόμα δεν υπάρχουν πολλες επιλογες. Εγω τώρα που έχει βγάλει και αρκετα δοντακια της δίνω και ψωμακι με τυρακι τα απογευματα. Καλη επιτυχιαααα !!!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις παιδικά μπισκοτάκια; Υπάρχουν συνταγές χωρίς αυγά και γάλα ( εμένα τέτοια τρώει και είναι 8 μηνών ακόμα) αλλά και συνταγές με γάλα σε σκόνη και νερό. Αν ψάξεις στο δίκτυο θα βρεις διάφορα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki,

 

Δοκίμασε να φτιάξεις ρυζόγαλο ή κρέμα άνθος αραβοσίτου της ΓΙΩΤΗΣ...

Εγώ όταν ο μικρός βαρέθηκε και τα γιαουρτάκια (την κρεμούλα του την έκοψα σχετικά νωρίς επειδή καλοκαίριαζε και είπα να μην το φορτώνω το παιδί με θερμίδες) άρχισα να πειραματίζομαι κάθε απόγευμα. Του έδινα από ψωμί+τυρί του τοστ, κορν φλέηκς -είχαμε βγάλει όμως πολλά δοντάκια-, γαλακτοφέτες και όοοοτι έβρισκα γενικά στο ψυγείο ! Βαριούνται και αυτά τα κακόμοιρα συνέχεια με τις ίδιες γεύσεις ! Πόσο δίκιο έχουν...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Metaxaki καλή κι η αραβοσίτου, θα τη δοκιμάσω... Πειράζει να είναι γεύση σοκολάτα? (μλκια είπα?? :oops:)

 

Φιστίκι μου, ο τραχανάς είναι ωραία ιδέα, όσο για ψωμί ή κέικ, δεν μου το τρώει ρε γαμώτο... Προσπαθώ να τον μάθω να αρχίσει τα μη αλεσμένα αλλά μόλις του δώσω κέικ ας πούμε, μετά τα πρώτα δευτερόλεπτα δοκιμής κάνει μια φάτσα λες και του έδωσα φορεμένη κάλτσα να μασήσει!! :D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki ο τραχανάς όταν ήταν η μικρή μου στην ηλικία σας (μάλλον λίγο παραπάνω λόγο της αλλεργίας της) μας έσωσε, της έδινα τραχανά τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα για απόγευμα είτε σκέτο με λίγο λάδι και στο τέλος μια κουταλιά παρμεζάνα ή με φέτα ή με λίγο γιαούρτι τον έφτιαχνα επίσης σκέτο με φρέσκια ντοματούλα και λαδάκι ή με λαχανικά σαν σούπα με λεμονάκι. Είναι εύκολο και γρήγορο φαγητό :roll:

 

Επίσης μπορείς να δίνεις και λίγο από το μεσημεριανό του ή μέρος από αυτό σαν κρέμα π.χ όταν έφτιαχνα για μεσημέρι κρέας με πατάτα, καρότο, μπρόκολο τες πάντων ξέρεις κρεατολαχανο κατάσταση ..... έβαζα παραπάνω λαχανικά και το απόγευμα έδινα κάτι σαν πουρέ πατάτας/λαχανικών με λαδάκι και λεμόνι χωρίς το κρέας.

καλή είναι η αραβοσίτου αλλά νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς ακόμα να δίνεις τόση ζάχαρη στο παιδί (καλά που και που δεν βλάπτει) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω θα σου προτεινα να κινηθεις κ λιγο ενστικτωδως!!!!!!

κ εγω με την δικια μου περασα τα ιδια... οσο για την απογευματινη κρεμα... δεν την ηθελε -σταματησα να της δινω για 2-3 βδομαδες κ επειτα την ξαναεφαγε.

 

οσο για την στερεα τροφη εγω προσωπικα δεν βιαζομαι. δλδ προσπαθησα πριν καιρο κ ειδα πως αντιδρουσε κ δεν ετρωγε ,επειτα θεωρησα πιο σημαντικο να της το ψιλοαλεθω κ να τρωει δεν ηθελα να της "γυρισει¨" καμια βιδα και να σταματησει να τρωει απο εκει που ετρωγε οτι της εδινα!!!

 

 

μην ακους αυτες που καυχιουνται οτι το παιδι τους εκοψε την πανα στον ενα χρονο....

σταματησε τα αλεσμενα στον ενα χρονο ..... κοκ

 

 

ε,και λοιπον μπραβο σας αλλα ολα τα παιδια δεν ειναι ιδια!!!!κ ολες οι μανουλες φυσικα!

κ εφοσον ειναι γερα τα μωρα μας "σωματικα " κ νοητικα" εννοω . ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ !,τοτε γιατι να βιαζουμε καταστασεις για πραγματα που θα γινουν ??????????????

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να παρεξηγηθω για αυτα που εγραψα απλως ειμαι πολυ επηρεασμενη απο περιπτωσεις παιδιων που τα καημενουλια εχουν καποιο προβλημα και θεωρω ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ με αυτο,ανοητο να βιαζομαστε για κατι που θα ερθει .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου λενακι

αλλα να μην πιστευουμε κιολας οτι αν πανε πχ 2 ετων οτι θα ξεκινησουν ξαφνικα απο μονα τους. ολα θελουν τον χρονο τους κ σιγα σιγα χωρις πιεση κ με πολλη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα, τα παιδακια μας εχουν ιδια ηλικια.

Η δικια μου η φαγανο εχει ξεκινησει απο μονη της να θελει κομματακια το φαγητο, οποτε και της δινω

τοστακι με τυρι

ντοματουλα με ψωμακι και λαδακι

μπισκοτα μιραντα

τραχανα δεν τρωει

ουτε ανθος αραβοσιτου.

Δοκιμασε, πειραματισου.

Δωστου ψωμακι στο χερι κι αστον εκει να πιπιλησει,

σιγα σιγα θα φαει και λιωμενο, χωρις πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα, τα παιδακια μας εχουν ιδια ηλικια.

Η δικια μου η φαγανο εχει ξεκινησει απο μονη της να θελει κομματακια το φαγητο, οποτε και της δινω

τοστακι με τυρι

ντοματουλα με ψωμακι και λαδακι

μπισκοτα μιραντα

τραχανα δεν τρωει

ουτε ανθος αραβοσιτου.

Δοκιμασε, πειραματισου.

Δωστου ψωμακι στο χερι κι αστον εκει να πιπιλησει,

σιγα σιγα θα φαει και λιωμενο, χωρις πιεση.

καλησπερα και απο μενα

και εμεις στην ιδια φαση ειμαστε εχω σαστισει πια δεν ξερω τι να δωσω για απογευμα προσπαθω να μην δινω κρεμες λογω βαρους,γιαουρτι το βαρεθηκε και το παλευω με τις ιδιες επιλογες που λες εσυ nathael.Η απορια μου ειναι το τρωει ολο το τοστακι??? γιατι η δικια μου καπου στην μεση σταματαει να τρωει,τα μιραντα τα τρωει με μεγαλη ευχαριστηση φυσικα και τον τραχανα δεν τον συμπαθει ιδιαιτερως..ντοματουλα με ψωμακι δεν εχω δωσει και θα το επιχειρησω..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

http://www.nutricia.gr/imgs/NUTRICIA%20crowing%20up%20vanilla&%20CHOCObites.jpg

http://www.nutricia.gr/imgs/NUTRICIA%20crowing%20up%20vanilla&applebites%20copy.jpg δοκιμασε αυτες της κρεμουλες , επσης αβοκαντο με μελι , milk shaik , τραχανα , ομελετα , ρυζογαλο θα βρω και αλλα και θα σου πω....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

και εμεις στην ιδια φαση ειμαστε εχω σαστισει πια δεν ξερω τι να δωσω για απογευμα προσπαθω να μην δινω κρεμες λογω βαρους,γιαουρτι το βαρεθηκε και το παλευω με τις ιδιες επιλογες που λες εσυ nathael.Η απορια μου ειναι το τρωει ολο το τοστακι??? γιατι η δικια μου καπου στην μεση σταματαει να τρωει,τα μιραντα τα τρωει με μεγαλη ευχαριστηση φυσικα και τον τραχανα δεν τον συμπαθει ιδιαιτερως..ντοματουλα με ψωμακι δεν εχω δωσει και θα το επιχειρησω..:P:p:p

 

Καλημερα, το τρωει ολο το τοστ, ειναι και φαγανα η κορη μου, τι να κανω?

Εχτες ειχα φτιαξει πατατες με κρεας στον φουρνο και της εδωσα, το τσακισε!!!!

Και μου εκανε με το χερακι μμμ, νοστιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα, το τρωει ολο το τοστ, ειναι και φαγανα η κορη μου, τι να κανω?

Εχτες ειχα φτιαξει πατατες με κρεας στον φουρνο και της εδωσα, το τσακισε!!!!

Και μου εκανε με το χερακι μμμ, νοστιμο!!!!

χαχαχα καλα κανει το πουλακι σου!!!εμεις το τρωμε αλλα προς το τελος ζοριζομαστε και δεν ξερω ισως παιζει ρολο και οτι εχει τεσσερα δοντακια και βαριεται ισως να μασησει παραπανω!γενικα και εμενα η δικια μου ειναι φαγανη παραπονο δεν εχω απλα με το απογευματινο εχω θεμα γιατι θελω να αποφυγω τις θερμιδες και γιαουρτι κανονικο δεν μου επετρεψε ακομα να δωσω..και καταλαβες καποια στιγμη σαστιζω..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

http://www.nutricia.gr/imgs/NUTRICIA%20crowing%20up%20vanilla&%20CHOCObites.jpg

http://www.nutricia.gr/imgs/NUTRICIA%20crowing%20up%20vanilla&applebites%20copy.jpg δοκιμασε αυτες της κρεμουλες , επσης αβοκαντο με μελι , milk shaik , τραχανα , ομελετα , ρυζογαλο θα βρω και αλλα και θα σου πω....

ευχαριστουμε για τις ιδεες πελαγια να εισαι καλα!το μιλκ σεικ ασχετο αλλα θα ρωτησω πως το φτιαχνετε?ομελετα επισης πως??εμεις τρωμε μονο τον κροκο ακομα και οχι το ασπραδι..μονο στο αυγολεμονο μου εδωσε το οκ..οσο για αυτες τις κρεμες που προτεινεις τις δοκιμασαμε τωρα προσφατα που ειχαμε περασει και μια ιωση και ειχα δειγματα τις εφαγε μια χαρουλα αλλα θελω να αποφυγω την ζαχαρη οσο γινεται:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Fridoula αυτες οι κρεμες δεν ειναι και τοσο γλυκες ουτε εγω εδινα λογου οτι εστω και λιγο ειναι γλυκες αλλα εμεις ειχαμε προβλημα με το βαρος και χαναμε και ολας και με αυτες της κρεμουλες πειραμε τα πανω μας , εσυ τωρα μπορεις να δοκιμασεις το Quaker http://img.alibaba.com/photo/100619240/Quaker_White_Oats.jpg εμεις το τρωγαμε αρκετο διαστημα... Αν το μωρακι δεν εχει κλεισει τον πρωτο χρονο δεν γινετε να κανεις milk shaik γιατι δεν δινεις ακομα φρασκο γαλα , επισεις ομελετα ουτε αυτο μπορεις εφοσον δεν δινεις ολο το αυγο , παντος εμενα το τρωγε ολο το αυγο απο την αρχη , ο αντρας δεν ηξερε και του το δωσε ολο και δεν επαθε τιποτα , αλλα ηταν 11 μηνων εσενα ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καλα κανει το πουλακι σου!!!εμεις το τρωμε αλλα προς το τελος ζοριζομαστε και δεν ξερω ισως παιζει ρολο και οτι εχει τεσσερα δοντακια και βαριεται ισως να μασησει παραπανω!γενικα και εμενα η δικια μου ειναι φαγανη παραπονο δεν εχω απλα με το απογευματινο εχω θεμα γιατι θελω να αποφυγω τις θερμιδες και γιαουρτι κανονικο δεν μου επετρεψε ακομα να δωσω..και καταλαβες καποια στιγμη σαστιζω..:P:p:p

 

Λογικο ειναι καποια στιγμη να κουραστουν τα σαγονια!!!!!!

Κανε πειραματα και θα βρεις τι θελει να φαει η φαγανα σου!!!! χαχαχα!!!

 

κοριτσαρες,

επειδη κι εμενα με ενδιαφερει το θεμα, πειτς μου σας παρακαλω αν το τοστ το ψηνετε ή το δίνετε άψητο;;;

 

Εγω το ψηνω, ισα ισα να λιωσει το τυρακι.

 

Fridoula αυτες οι κρεμες δεν ειναι και τοσο γλυκες ουτε εγω εδινα λογου οτι εστω και λιγο ειναι γλυκες αλλα εμεις ειχαμε προβλημα με το βαρος και χαναμε και ολας και με αυτες της κρεμουλες πειραμε τα πανω μας , εσυ τωρα μπορεις να δοκιμασεις το Quaker http://img.alibaba.com/photo/100619240/Quaker_White_Oats.jpg εμεις το τρωγαμε αρκετο διαστημα... Αν το μωρακι δεν εχει κλεισει τον πρωτο χρονο δεν γινετε να κανεις milk shaik γιατι δεν δινεις ακομα φρασκο γαλα , επισεις ομελετα ουτε αυτο μπορεις εφοσον δεν δινεις ολο το αυγο , παντος εμενα το τρωγε ολο το αυγο απο την αρχη , ο αντρας δεν ηξερε και του το δωσε ολο και δεν επαθε τιποτα , αλλα ηταν 11 μηνων εσενα ποσο ειναι?

 

Πολλοι παιδιατροι δεν δινουν ολο το αυγο απο την αρχη.

Εμενα μου ειπε να της το δωσω ολοκληρο, αλλα στην αρχη την αηδιαζε το ασπραδι και πριν κανα μηνα το εφαγε κανονικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Fridoula αυτες οι κρεμες δεν ειναι και τοσο γλυκες ουτε εγω εδινα λογου οτι εστω και λιγο ειναι γλυκες αλλα εμεις ειχαμε προβλημα με το βαρος και χαναμε και ολας και με αυτες της κρεμουλες πειραμε τα πανω μας , εσυ τωρα μπορεις να δοκιμασεις το Quaker http://img.alibaba.com/photo/100619240/Quaker_White_Oats.jpg εμεις το τρωγαμε αρκετο διαστημα... Αν το μωρακι δεν εχει κλεισει τον πρωτο χρονο δεν γινετε να κανεις milk shaik γιατι δεν δινεις ακομα φρασκο γαλα , επισεις ομελετα ουτε αυτο μπορεις εφοσον δεν δινεις ολο το αυγο , παντος εμενα το τρωγε ολο το αυγο απο την αρχη , ο αντρας δεν ηξερε και του το δωσε ολο και δεν επαθε τιποτα , αλλα ηταν 11 μηνων εσενα ποσο ειναι?

pelagia σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες θα το δοκιμασω το κουακερ οσο για φρεσκο γαλα,αυτο δινω γιατι ειμαστε 12,5μηνων..ειναι η παιδιατρος μου ελαφρως φοβητσιαρα απο οτι φαινεται με την διατροφη γενικα..και οταν περιοριζονται οι επιλογες ειναι αστα να πανε...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες,

επειδη κι εμενα με ενδιαφερει το θεμα, πειτς μου σας παρακαλω αν το τοστ το ψηνετε ή το δίνετε άψητο;;;

και εγω το ψηνω ελαφρως να μαλακωσει εννοειται χωρις βουτυρο..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

nathael το ξερω οτι θα την βρω την λυση αλλα ξερεις οταν μπορεις να παρεις και ιδεες ειναι καλα γιατι καποια στιγμη εγω τουλαχιστον σαστιζω..χαχα οικοδομη χτιζουν οι κορες μας ανετα....!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...