Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

Εμένα ο μικρός μου είναι 14 μηνών και για απογευματινό τρώει τα εξής, ανάλογα την όρεξή του:

 

**Τοστάκι με ψωμί ολικής άλεσης στο οποιο βάζω είτε φυτικό τυρί που φτιάχνω στο σπίτι (με κάσιους ή διατροφική μαγιά) είτε ταχίνι ή αβοκάντο.

**Γιαουρτάκι σόγιας χωρίς ζάχαρη, ενισχυμένο με ασβέστιο το οποίο το σερβίρω με φρούτα

**Φετούλες μπανάνας με ταχίνι

**Σπιτικά μάφινς ολικής άλεσης

 

Ελπίζω να έδωσα μερικές ιδέες.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή και εμένα δεν τρώει πια την κρέμα, προσπάθησα να του δώσω ψωμάκι με τυρί και ξετρελάθηκε. Να ρωτήσω τί τυρί δίνετε? επιπλέον μπορεί να τρώει φέτα ή είναι πολύ αλμυρή?

Link to comment
Share on other sites

fedra ποσο ειναι το παιδακι σου?

Το θεμα με την φετα ειναι οτι εχει πολλα λιπαρα,αν εισαι της υγιεινης δοκιμασε ανθοτυρο.

Εγω παντως της δινω και φετουλα, την καταβροχθιζει.

 

fridoula, εγω τρεμω μην ερθουν τπτ πεινες και τοτε ποιος με σωζει, αν πεινασει αυτη μπορει να φαει κι εμενα!!! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση...ο τραχανας γινεται με γαλα και αυγα ειτε ξινος ειτε γλυκος.....ειτε με αγελαδινο ειτε με κατσικισιο γαλα..κανει κατω του ενος τραχανα να τρωνε????μου κανει εντυπωση

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα τραχανα δεν εχω φαει ποτε μου.... εχω δοκιμασει και δε μου αρεσει....

αλλα για να το δινουν πολλες μαμαδες στα μωρα τους, κατι θα ξερουν και λεω να δοκιμασω.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.nutricia.gr/imgs/NUTRICIA%20crowing%20up%20vanilla&%20CHOCObites.jpg

http://www.nutricia.gr/imgs/NUTRICIA%20crowing%20up%20vanilla&applebites%20copy.jpg δοκιμασε αυτες της κρεμουλες , επσης αβοκαντο με μελι , milk shaik , τραχανα , ομελετα , ρυζογαλο θα βρω και αλλα και θα σου πω....

 

Πελαγία, μέλι ο παιδίατρος μας είπε όχι ακόμα, μετά τα 3 ειδικά το μέλι το ντόπιο από φόβο για αλλαντίαση.

 

Για απογευματινό μερικές φορές φτιάχνω νηστίσιμο κέικ καρότου & μπανάνας (χωρίς βούτυρο και αυγά).

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα βρε παιδια το μελι το τρωει απο 1μιση χρονων και μαλιστα εδω και κανα διμηνο, το βαζουμε και στο γαλα του.. και μαλιστα καραντοπιο, απο το χωριο απευθειας..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

fedra ποσο ειναι το παιδακι σου?

Το θεμα με την φετα ειναι οτι εχει πολλα λιπαρα,αν εισαι της υγιεινης δοκιμασε ανθοτυρο.

Εγω παντως της δινω και φετουλα, την καταβροχθιζει.

 

fridoula, εγω τρεμω μην ερθουν τπτ πεινες και τοτε ποιος με σωζει, αν πεινασει αυτη μπορει να φαει κι εμενα!!! Χαχαχα

nathael συμπασχουμε μαζι σας,χαχαχα!Σε νιωθω!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα τελευταια του δινω γιαουρτι (total), το χτυπαω στο μουλτι με μια μπανανα κι ενα δυο μπισκοτακια....

ειναι πολυ νοστιμο και χορταστικο.....

τι ηλικια εχετε?πολυ ωραια ιδεα αλλα εμεις ειμαστε σχεδον 13μηνων και ακομα στα επιδορπια μας εχει η παιδιατρος,οταν της δινω απο το δικο μου γιαουρτι τρελλαινεται!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fridoula αυτες οι κρεμες δεν ειναι και τοσο γλυκες ουτε εγω εδινα λογου οτι εστω και λιγο ειναι γλυκες αλλα εμεις ειχαμε προβλημα με το βαρος και χαναμε και ολας και με αυτες της κρεμουλες πειραμε τα πανω μας , εσυ τωρα μπορεις να δοκιμασεις το Quaker http://img.alibaba.com/photo/100619240/Quaker_White_Oats.jpg εμεις το τρωγαμε αρκετο διαστημα... Αν το μωρακι δεν εχει κλεισει τον πρωτο χρονο δεν γινετε να κανεις milk shaik γιατι δεν δινεις ακομα φρασκο γαλα , επισεις ομελετα ουτε αυτο μπορεις εφοσον δεν δινεις ολο το αυγο , παντος εμενα το τρωγε ολο το αυγο απο την αρχη , ο αντρας δεν ηξερε και του το δωσε ολο και δεν επαθε τιποτα , αλλα ηταν 11 μηνων εσενα ποσο ειναι?

pelagia με συγχωρεις τωρα ειδα την ερωτηση σου!13 μηνων σχεδον και της εδωσα τελικα ολοκληρο αυγο προχθες και ειναι ολα μια χαρα..εγω δεν ειχα καταλαβει καλα απο την παιδιατρο..πως το κανεις ομελετα?:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να'μαι κι εγώ...έχει αρχίσει και βαριέται το γιαούρτι (αγελαδίτσα) με μέλι ή σπιτική μαρμελάδα...

λόγω βάρους,είναι ήδη 14 κιλά δεν έχει φάει κρέμες, ούτε γιαούρτια παιδικά.

τι να της δώσω που να μην είναι γλυκό,ούτε παχυντικό.

με νύχια και με δόντια παλεύουμε να μην πάρει βάρος.

της ζυγίζω το φαγητό από όταν ξεκίνησε τις στερεές τροφές και δεν της δίνω τίποτα να τσιμπολογάει στο ενδιάμεσο...

ξέρει ότι θα φάει συγκεκρίμενες ώρες κι ευτηχώς δεν ζητάει!!

σκέφτηκα το κουάκερ,αλλά για τον χειμώνα...τώρα καλοκαιριάτικα τι άλλο??

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

αν της εδινες ανθοτυρο με ψωμακι και ντοματουλα?η τοστακι με κασερι?εγω πολλες φορες τωρα το καλοκαιρι κοβω φρεσκα φρουτα τα βαζω στο μουλτι με λιγο γαλα και της το δινω για απογευματινο...βαριουνται μωρε τις ιδιες γευσεις..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από φρούτα που δεν παχαίνουν εγώ της δίνω επίσης βρασμένα καρότα να τσιμπολογάει ή και μπρόκολο ή τομάτα σκέτα ή με λίγο ψωμάκι. Ακόμα και λίγο ψωμάκι με τυρί γκούντα ή φέτα.

Τέλος, δεν ξέρω εάν το ρυζόγαλο θα της άρεζε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι 14 μηνών και για απογευματινό τρώει τα εξής, ανάλογα την όρεξή του:

 

**Τοστάκι με ψωμί ολικής άλεσης στο οποιο βάζω είτε φυτικό τυρί που φτιάχνω στο σπίτι (με κάσιους ή διατροφική μαγιά) είτε ταχίνι ή αβοκάντο.

**Γιαουρτάκι σόγιας χωρίς ζάχαρη, ενισχυμένο με ασβέστιο το οποίο το σερβίρω με φρούτα

**Φετούλες μπανάνας με ταχίνι

**Σπιτικά μάφινς ολικής άλεσης

 

Ελπίζω να έδωσα μερικές ιδέες.

 

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως κανεις τα μαφινς ολικης??απλα αντικαθιστας τα αλευρα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα τελικά της έδωσα τυράκι κασέρι και ψωμί που εγώ στον αρτοπαρασκευαστή...στην παραλία...

εννοείται το έφαγε, αλλά δεν θέλω να τρώει ψωμί, το αποφεύγουμε λόγω βάρους.

τις επόμενες θα δοκιμάσω ρυζόγαλο σπιτικό και κέικ με φρουκτόζη.

καλή ιδέα τα μάφινς...

την ντομάτα ωμή δεν την τρώει.

το αγγούρι της αρέσει,αλλά πόσο να την χορτάσει?

θα δοκιμάσω και τα φρούτα με το γάλα...

μιλκ σέικ δλδ.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 15 μηνων το κοριτσακι μας και τρωει τα εξης:

- το πρωι γαλα 200-240γρ.

- αμεσως μετα ενα μπισκοτο μιραντα

- γυρω στις 10.30 φρουτα ,πεπονι ή ροδακινο ή βερικοκο

- μετα λιγο γιαουρτι ή ρυζογαλο

- το μεσημερι γυρω στις 2 , το φαγητο της κανονικα

- το απογευμα στις 6 κρεμα farine lactee ή βανιλια ή ρυζογαλο ή γιαουρτι

- κ κανενα μπισκοτακι ή κριτσινι

- το βραδυ στις 9 γαλα 200-230γρ.

 

Δεν ξερω αν τρωει πολυ αλλα πειναει, βασικα δεν ετρωγε ως τωρα κ ξαφνικα αρχισε να πειναει πολυ τους τελευταιους 2 μηνες. Το προβλημα μου ειναι τα μπισκοτα! της αρεσουν πολυ κ παει συνεχεια στο ντουλαπι που τα εχω κ κλαιει! τι να κανω δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Αν της αρέσουν πολύ φτιάξε μπισκότα σπιτικά ή πάρε υγιεινή διατροφής (πχ ρυζογκοφρέτες, μπισκότα δημητριακών, τα μιράντα όμως είναι πολύ καλά).

 

Η δικιά μου 23 μηνών έχει την εξής διατροφή:

 

7:00 Γάλα 240μλ

9:00 Φαρίν λακτέ ή κορν φλέικς ή ψωμάκι σπιτικό με τυρί ή τοστάκι.

12.00 Φαγητό

Ύπνος και μόλις ξυπνήσει Γιαούρτι φρούτου ή τυρόπιτα αν υπάρχει. Δυστυχώς ή ευτυχως δεν τρώει ούτε μπισκότα ούτε κέικ ούτε οτιδήποτε γλυκό.

6.00 Λίγο ψωμάκι αν είναι πολύ μαλακό ή κανένα κριτσινάκι ή καμιά ρυζογκοφρέτα. Συνήθως ζητάει πατατάκια τέτοια ώρα και γίνεται πόλεμος να την πείσω να φάει κάτι άλλο.

8.00 Φαγητό που συνήθως είναι μακαρονάκια με κιμά, ή κοτόσουπα ή γιουβέτσι πολύ ελαφρά μαγειρεμένο με ελάχιστη σαλατούλα.

9.00 Γάλα 240 μλ.

 

Έχει καταργήσει τα φρούτα :-(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση...ο τραχανας γινεται με γαλα και αυγα ειτε ξινος ειτε γλυκος.....ειτε με αγελαδινο ειτε με κατσικισιο γαλα..κανει κατω του ενος τραχανα να τρωνε????μου κανει εντυπωση

 

Δεν εχει αυγο ο τραχανας! Ειναι πολυ πιο υγειινος απο τις ετοιμες κρεμες !:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο 20 μηνων γιος μου τρωει οταν βλεπει τη σαλατα ολα τα κρεμμυδια κ καθολου φαγητο!τι να κανω?αυτο συμβαινει κ στο σπιτι αλλα κ εξω σε ταβερνες...κανει σα λυσασμενο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους..

Εμείς είμαστε 19 μηνών και το πρωί πινουμε το γάλα μας 200-260.. μετά κατα τις 10 το φρουτο ή το αυγό (με δυσκολία)..και εδω θέλω να ρωτήσω μεχρι πότε περνάτε το φρούτο στο multi, εμείς εχουμέ πολλα δοντάκια. Μετά κατα τις 1 μεσημεριανό διάφορα, απο φασολάκια , γεμίστα . μακαρόναδες, σούπες μέχρι και ψάρια. Όταν ξυπνάμε (τις κρέμες κομένες) συνηθως γιαούρτι (advance, nounou) ή κανένα μπισκότο, ψωμάκλι κ.α. και το βραδυ κατα τις 9 πάλι του δίνω μεσημεριανο και λιγο πριν κοιμηθεί ζητάει το γαλα του 200-260. Τώρα βέβαια εχει λιγο καιρό που ζητάει γάλα και το μεσημέρι... και αλλοτε το πίνει αλλοτε οχι πολυ...! Αυτά απο μας αλλα αν μπορει καποιος ας μου πει για το φρουτο παρακαλω..νομίζω αν του το δώσω σε κομματια ή δεν θα το φάει ή θα φάει πολυ λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου που είναι 13 μηνών και έβγαλε πριν 2 εβδομάδες δύο δοντάκια έχει εδώ κι ένα μήνα που ξεκινήσαμε τα κομματάκια. Μικρά μικρά στην αρχή και σιγά σιγά της δίνω και κρατάει η ίδια και τρώει μεγαλύτερα κομμάτια. Νομίζω πως εφόσον έχεις δόντια έχεις ήδη αργήσει με τα κομματάκια :) Μπορεί να φάει λιγότερο αρχικά ή να κάνει περισσότερο χρόνο να τα φάει αλλά σιγά σιγά θα στρώσει. Όταν ξεκινήσαμε τα κομματάκια κάναμε σχεδόν μία ώρα για μία μπανάνα. Τώρα κάνουμε 15 λεπτά και μειώνεται.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Εμείς είμαστε 19 μηνών και το πρωί πινουμε το γάλα μας 200-260.. μετά κατα τις 10 το φρουτο ή το αυγό (με δυσκολία)..και εδω θέλω να ρωτήσω μεχρι πότε περνάτε το φρούτο στο multi, εμείς εχουμέ πολλα δοντάκια. Μετά κατα τις 1 μεσημεριανό διάφορα, απο φασολάκια , γεμίστα . μακαρόναδες, σούπες μέχρι και ψάρια. Όταν ξυπνάμε (τις κρέμες κομένες) συνηθως γιαούρτι (advance, nounou) ή κανένα μπισκότο, ψωμάκλι κ.α. και το βραδυ κατα τις 9 πάλι του δίνω μεσημεριανο και λιγο πριν κοιμηθεί ζητάει το γαλα του 200-260. Τώρα βέβαια εχει λιγο καιρό που ζητάει γάλα και το μεσημέρι... και αλλοτε το πίνει αλλοτε οχι πολυ...! Αυτά απο μας αλλα αν μπορει καποιος ας μου πει για το φρουτο παρακαλω..νομίζω αν του το δώσω σε κομματια ή δεν θα το φάει ή θα φάει πολυ λίγο..

 

Η δικιά μου σταμάτησε την πολτοποιημένη φρουτόκρεμα από 12 μηνών σχεδόν. Δεν της άρεσε. Είχα αγχωθεί ότι δεν θα τρώει καθόλου φρούτα αλλά σιγά σιγά κατάλαβα ότι τα ήθελε κομματάκια. Βέβαια είχε και αρκετά δοντάκια. Από τότε όλα σε κομματάκια ακόμη και το μήλο που είναι σκληρό.

Της τα κοβω και είτε με ένα πιρούνι είτε με το χέρι.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Εμείς είμαστε 19 μηνών και το πρωί πινουμε το γάλα μας 200-260.. μετά κατα τις 10 το φρουτο ή το αυγό (με δυσκολία)..και εδω θέλω να ρωτήσω μεχρι πότε περνάτε το φρούτο στο multi, εμείς εχουμέ πολλα δοντάκια. Μετά κατα τις 1 μεσημεριανό διάφορα, απο φασολάκια , γεμίστα . μακαρόναδες, σούπες μέχρι και ψάρια. Όταν ξυπνάμε (τις κρέμες κομένες) συνηθως γιαούρτι (advance, nounou) ή κανένα μπισκότο, ψωμάκλι κ.α. και το βραδυ κατα τις 9 πάλι του δίνω μεσημεριανο και λιγο πριν κοιμηθεί ζητάει το γαλα του 200-260. Τώρα βέβαια εχει λιγο καιρό που ζητάει γάλα και το μεσημέρι... και αλλοτε το πίνει αλλοτε οχι πολυ...! Αυτά απο μας αλλα αν μπορει καποιος ας μου πει για το φρουτο παρακαλω..νομίζω αν του το δώσω σε κομματια ή δεν θα το φάει ή θα φάει πολυ λίγο..

η δικη μου γνωμη ειναι οτι σιγουρα αλεσμενο ειναι περισσοτερη η ποσοτητα ποου θα φαει το μωρο απο το να ειναι κομματακια,εμεις ειμαστε 16 μηνων και ακομα αλεθω σιγουρα το φρουτο και τα περισσοτερα φαγητα που τρωει αλλα δεν εχουμε πολλα δοντακια ακομα και ειμαστε σε φαση που βγαζουμε τεσσερις τραπεζιτες μαζι οποτε και η παιδιατρος μου ειπε να μην αγχωνομαι και να τρωει οπως της αρεσει γιατι γενικα μασαει..ξερω φιλης μωρα στην ιδια ηλικια που δεν τα θελουν αλεσμενα,με τα ιδια δοντια(σχεδον οχτω)...εχουν αποψη και αυτα και διαλεγουν και στην τελικη δοκιμασε το πως το θελει!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Σκεφτομαι να δωσω στη μικρη τραχανα το απογευμα, πού τον βρισκω και πώς τον μαγειρευω;;; Πρεπει επειτα να τον αλεσω;;; Τα τρωμε αλεσμενα αλλα μασαμε κιολας, δηλαδη τρωμε μπισκοτα, φρυγανια, ψωμι, κουκλουρι, τοστ, τυρι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...