Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

τραχανά με τυρακι (τρελενεται...)

φαγητό μισή ποσότητα

ψωμάκι με κασεράκι

τοστ με τυρακι

αυγουλάκι αν δεν εχει φαει μεσα στην μέρα

ψωμακι με βουτυρο και μελι/μαρμελάδα

αγγουράκι καροτάκι για σνακ

αν εχω κανενα κεικ αν και δεν του πολυαρεσει

τυροπιτακια σπιτικα

γιαουρτι (οχι παιδικο) με μελι

αυτα του δίνω εγω...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα...Σκεφτομαι να δωσω στη μικρη τραχανα το απογευμα, πού τον βρισκω και πώς τον μαγειρευω;;; Πρεπει επειτα να τον αλεσω;;; Τα τρωμε αλεσμενα αλλα μασαμε κιολας, δηλαδη τρωμε μπισκοτα, φρυγανια, ψωμι, κουκλουρι, τοστ, τυρι κτλ.

 

ο τραχανας που περνω εγω ειναι απο ενα μαγαζι με βιολογικα, οχι του σουπερ μαρκετ.περνω σκετο και με λαχανικα και βαζω σε καθε 4 κουταλιες τραχανα η μια με λαχανικα για να παρει γευση.αλατι δεν του δεινω καθολου ακομη. αν εχεις σπιτικο τραχανα ακομη καλυτερα. χυλωνει τοσο πολυ που δεν χρειαζεται αλεσμα. βεβαια τωρα εχει και 17 δόντια! εμεις απο την αρχη τον τρωμε χωρις αλεσμα. κανονικα με νερακι με λιγο λαδάκι/βουτυρακι μεσα οταν αρχισει να βραζει ριχνεις τον τραχανα και σε 10λεπτα ειναι ετοιμο. σιγανη φωτια γιατι κολλαει ευκολα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

το βούτυρο στον τραχανά δεν το καταλαβαίνω. παχαίνει.

 

επίσης, μια απορία που έχω είναι η εξής. η Χρύσπα, κόρη μου, είναι γεματούλα, όχι χοντρή, αλλά δεμένη. δεν μου ακούγεται καλή ιδέα να της δίνω πλήρες γεύμα το απόγευμα.

κι εμείς αλεσμένα, αλλά τρώει ψωμί με τυρί φέτα ή κασέρι. τροχίζει και τα δοντάκια.

αλάτι από πότε τρώνε;

ζάχαρη;

Link to comment
Share on other sites

το βούτυρο στον τραχανά δεν το καταλαβαίνω. παχαίνει.

 

επίσης, μια απορία που έχω είναι η εξής. η Χρύσπα, κόρη μου, είναι γεματούλα, όχι χοντρή, αλλά δεμένη. δεν μου ακούγεται καλή ιδέα να της δίνω πλήρες γεύμα το απόγευμα.

κι εμείς αλεσμένα, αλλά τρώει ψωμί με τυρί φέτα ή κασέρι. τροχίζει και τα δοντάκια.

αλάτι από πότε τρώνε;

ζάχαρη;

 

ε δεν νομιζω λιγο βιταμ η ελαιολαδο ακομη καλυτερα να κανει κακο. νομιζω ειναι πιο υγιεινο απ το ψωμι. οσον αφορα στο αλατι εμεις ακομη δεν του χουμε δωσει εκτος κ αν δοκιμασει απο κατι που τρωμε εμεις. ζαχαρη αν παρει απο μαρμελαδα η κανα μπισκοτακι (πτι μπερ οχι παιδικα) οσο μπορεις να τα αποφυγεις αυτα καλο ειναι.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τώρα κλείσαμε χρόνο και η μικρή τρώει μόνο γιαούρτι και αυτό τις περισσότερες φορές όχι όλο, κρέμες δεν ήθελε από τον 9ο μήνα, και αν θα της δώσω κανένα φρουτάκι για απογευματινό. σε κάποιο τοπικ όμως διάβασα ότι τα φρούτα μετά το μεσημεριανό γεύμα αυξάνουν τα σάκχαρα και δίνουν ενέργεια με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στον ύπνο. ισχύει κάτι τέτοιο?

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα...Σκεφτομαι να δωσω στη μικρη τραχανα το απογευμα, πού τον βρισκω και πώς τον μαγειρευω;;; Πρεπει επειτα να τον αλεσω;;; Τα τρωμε αλεσμενα αλλα μασαμε κιολας, δηλαδη τρωμε μπισκοτα, φρυγανια, ψωμι, κουκλουρι, τοστ, τυρι κτλ.

και εγω βιολογικο τραχανα της παιρνω εκτος απο τωρα που εχω σπιτικο φτιαγμενο απο μια θεια μου,αλλα δεν της τον εχω δωσει ποτε απογευμα γιατι η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι πληρες γευμα και επειδη στα κιλα μας ειμαστε πολυ καλα,της τον δινω μεσημερι σαν γευμα....εγω μετραω ενα βαθυ πιατο με νερο και ριχνω μεσα τρεις κουταλιες κοφτες τραχανα,στο τελος προσθετω λαδι και δεν τον αλεθω ενω κυριως τρωμε αλεσμενα..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

το βούτυρο στον τραχανά δεν το καταλαβαίνω. παχαίνει.

 

επίσης, μια απορία που έχω είναι η εξής. η Χρύσπα, κόρη μου, είναι γεματούλα, όχι χοντρή, αλλά δεμένη. δεν μου ακούγεται καλή ιδέα να της δίνω πλήρες γεύμα το απόγευμα.

κι εμείς αλεσμένα, αλλά τρώει ψωμί με τυρί φέτα ή κασέρι. τροχίζει και τα δοντάκια.

αλάτι από πότε τρώνε;

ζάχαρη;

ειναι πληρες γευμα!αλλα και εμεις το απογευμα τετοια τρωμε ψωμακι με κασερακι η τυρακι η γιαουρτι κανονικο με μελι η κρεμα την οποια αποφευγω..εμεις που ειναι 16μηνων τωρα προσθετω ελαχιστο αλατι στα φαγητα της,κοκκους..τωρα για την ζαχαρη καλο ειναι να την αποφευγεις γενικα αλλα εμεις την τρωμε στα μπισκοτακια(μιραντα η νουτριτσια)και χρειαζεται κιολας για τα μωρακια αλλα οχι υπερβολες..γυρω στα δυο χρονια μου ειπε η παιδιατρος οτι απελευθερωνεται πιο πολυ η διατροφη..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ... Και κάτι αλλό τώρα... το μπουκάλι και την πιπιλα πότε τα κόψατε και πως???? Η παιδιατρος μου είπε όταν γίνει 2.. βέβαια καποιες αλλες μαμάδες λενε οτι αν του κόψω το μπουκάλι μπορεί να σταματήσει το γάλα??? Το θέμα είναι οτι τον Ιανουάριο , πρωτα ο Θεός ερχεται το δευτερο παιδάκι μας , κοριτσάκι αυτη τη φορά και προσπαθώ να απλοποιησω λίγο τα πράγματα με το πρώτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομιζω λιγο βιταμ η ελαιολαδο ακομη καλυτερα να κανει κακο. νομιζω ειναι πιο υγιεινο απ το ψωμι. οσον αφορα στο αλατι εμεις ακομη δεν του χουμε δωσει εκτος κ αν δοκιμασει απο κατι που τρωμε εμεις. ζαχαρη αν παρει απο μαρμελαδα η κανα μπισκοτακι (πτι μπερ οχι παιδικα) οσο μπορεις να τα αποφυγεις αυτα καλο ειναι.

το βιτάμ είναι ό,τι πιο .... έχω να βάλω σε ένα υγιεινό γεύμα. βάλε λάδι και δη βιολογικό. είναι το καλύτερο!

μπισκότα δεν της δίνω. τίποτα με ζάχαρη. όταν μου πει η παιδίατρος για λίγη ζάχαρη θα της κάνω δικά μου κουλουράκια, μπισκότα. αλλά πότε; στα 2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τώρα κλείσαμε χρόνο και η μικρή τρώει μόνο γιαούρτι και αυτό τις περισσότερες φορές όχι όλο, κρέμες δεν ήθελε από τον 9ο μήνα, και αν θα της δώσω κανένα φρουτάκι για απογευματινό. σε κάποιο τοπικ όμως διάβασα ότι τα φρούτα μετά το μεσημεριανό γεύμα αυξάνουν τα σάκχαρα και δίνουν ενέργεια με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στον ύπνο. ισχύει κάτι τέτοιο?

 

ljGap3.png

δεν το ήξερα. εγώ μετά την απογευματινή κρέμα, κατά τις 8.00-9.00 που τρώω το δικό μου βραδινό της δίνω τυρί, ντομάτα με ψωμί ή όπως χθες σταφύλια με τυρί και ψωμί. τρελαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις. Και μενα η δικη μου ειναι πολυ καλα σε κιλα, οχι παχια, αλλα δε μας λειπουν και τα μπουτια, οποτε καλο θα ειναι να μην τη φορτωσω με επιπλεον θερμιδες μου φαινεται. Θα της τον κανω μεσημερι τον τραχανα, ισως στο ζουμι καποιου κρεατος. Δε θα τον αλεσω και γω. Ντοματα βαζουμε;;; Δε θυμαμαι αν τον διαβασα παραπανω. Αν οχι, λιγο πριν τον κλεισουμε ισως λιγη φετα σε κομματακια να λιωσει;;; Για πειτε μου ιδεες οσες τον κανετε.

Link to comment
Share on other sites

τραχανά δίνω στην 11 μηνών κόρη μου με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή σκέτο με λάδι. μπορείς να βάλεις και λίγο τυράκι.

το είχα δοκιμάσει με καρότο, κολοκυθάκι και ντομάτα. εμένα μου άρεσε. στην κόρη μου καθόλου.

δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

πάντως ο τραχανάς είναι απολαυστικός και μόνος του. ιδίως χειμώνα, ηδονή! με τριμμένη φέτα!

Link to comment
Share on other sites

Τον τραχανά τον δίνω σαν κύριο γεύμα με μοσχάρι ή κοτόπουλο βρασμένο τα οποία τα προσθέτω όταν ο τραχανάς είναι έτοιμος. Φυσικά φέτα τυρί όπωσδήποτε. Αν είναι να βάλω ντομάτα και λίγη πιπεριά, ρίχνω λάδι μετά ντομάτες και πιπεριές, τα αφήνω ελάχιστα μετά ρίχνω το νερό και όταν πάρει βράση τον τραχανά. Αν έχω καρότα βρασμένα, τα οποία τα δίνω σαν σνακ, προσθέτω και μερικά. Και μετά όλα μαζί με το κρέας στο μπλέντερ.

Χωρίς κρέας δεν το πολτοποιώ.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

το βούτυρο στον τραχανά δεν το καταλαβαίνω. παχαίνει.

 

επίσης, μια απορία που έχω είναι η εξής. η Χρύσπα, κόρη μου, είναι γεματούλα, όχι χοντρή, αλλά δεμένη. δεν μου ακούγεται καλή ιδέα να της δίνω πλήρες γεύμα το απόγευμα.

κι εμείς αλεσμένα, αλλά τρώει ψωμί με τυρί φέτα ή κασέρι. τροχίζει και τα δοντάκια.

αλάτι από πότε τρώνε;

ζάχαρη;

 

Εγω αλατι της βαζω απο τον 10 μηνα, αν και η γιατρος μου ειχε πει να της βαζω απο τοτε που αρχισαμε στερεες απο τον 6ο δηλαδη. Βεβαια ελαχιστοτατα, αλλα βαζω, μου ειχε πει για το νατριο και ιωδιο του οργανισμου. Ζαχαρη δεν της δινω αν και την παιρνει απο τα μπισκοτακια ή κατι αλλο που ισως της δωσω να δοκιμασει, αλλα γενικα δεν τρωμε κατι γλυκο καθημερινα, και μπισκοτα οχι καθε μερα. Δε θελω να παρει την εξαρτηση μου στα γλυκα....και τα κιλα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πού βρίσκετε καλό μέλι;

 

Εμεις εχουμε γνωστο που εχει μελισσι και προμηθευομαστε απο κει. Ειναι το πιο ωραιο μελι που εχω φαει, αν και λιγο ακριβο. Η γιατρος μου ειπε αν δεν ξερουμε καποιον που σιγουρα να εχει καλο μελι για τη μικρη τοτε να παρω καποιο απο σουπερ μαρκετ αλλα με πιστοποιηση, ελεγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια με ξελιγωσατε με τις προτασεις σας για τον τραχανα....μιαμ μιαμ!!!!! Αλλα επειδη ειναι παραξενη η δικια μου με βλεπω να τον τρωγω εγω τελικα τον τραχανα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ζάχαρη δεν έφαγε ακόμα.

αλλά το μόνο αλμυρό που τρώει και κάνει χαρές είναι η φέτα. κάνει μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ μμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!

σχόλιο της μάνας μου αφού τάισε την Χρύσπα χθες το μεσημέρι μοσχάρι με λαχανικά και λίγη φέτα "σαν να έτρωγε ψητό αρνί"

πώς φαίνονται οι άνθρωποι που τρώνε μόνο τσιτσί!!!!!!!!!

έχει να πάρει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

ζάχαρη δεν έφαγε ακόμα.

αλλά το μόνο αλμυρό που τρώει και κάνει χαρές είναι η φέτα. κάνει μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ μμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!

σχόλιο της μάνας μου αφού τάισε την Χρύσπα χθες το μεσημέρι μοσχάρι με λαχανικά και λίγη φέτα "σαν να έτρωγε ψητό αρνί"

πώς φαίνονται οι άνθρωποι που τρώνε μόνο τσιτσί!!!!!!!!!

έχει να πάρει το παιδί.

 

Ψητο αρνι ε!!!!!!!!!!!!!!! Ωραιο!!!!!!!!!!!!!!!!! χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μια φορα που της εδωσα αρνι με πατατες φουρνου μονο που δε μου το πεταξε στα μουτρα!!!!!!!!!!!! Δεν εφαγε παρα μια κουταλια...Μου εμοιασε σ΄αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε γνωστο που εχει μελισσι και προμηθευομαστε απο κει. Ειναι το πιο ωραιο μελι που εχω φαει, αν και λιγο ακριβο. Η γιατρος μου ειπε αν δεν ξερουμε καποιον που σιγουρα να εχει καλο μελι για τη μικρη τοτε να παρω καποιο απο σουπερ μαρκετ αλλα με πιστοποιηση, ελεγμενο.

δεν μου στέλνεις το μελίσσι να φάμε κι εμείς λίγο καλό μέλι;

και θα σου κάνω λουκουμάδες για απόγευμα μετά το χρόνο!!!!!!!!:rolleyes::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

δεν έδωσα τελικά τίποτα ακόμα από κρέας πέρα από μοσχάρι και κοτόπουλο.

εγώ τρελαίνομαι για αρνί, σε όλες τις παραλλαγές.

ο σύζυγος το αντίθετο, τρελαίνεται για ψάρια, θαλασσινά.

το μικρό μου εύχομαι να τρώει τα πάντα.

μόνο με το γιαούρτι ως τώρα δεν τα πάει καλά.

περιμένω να χρονίσει να της βάλω μέλι, μήπως δούμε βελτίωση. με φρούτα τίποτα. μπισκότα δεν δίνω λόγω ζάχαρης.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου στέλνεις το μελίσσι να φάμε κι εμείς λίγο καλό μέλι;

και θα σου κάνω λουκουμάδες για απόγευμα μετά το χρόνο!!!!!!!!:rolleyes::mrgreen:

 

Ευχαριστως...Στειλε διευθυνση και σου στελνω στο 2κιλο στο αψε σβησε!!!!!!!!!!!!! Οι λουκουμαδες για μενα ή για τη μικρη;;;; Γιατι εγω παντως δε θα πω οχι!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έδωσα τελικά τίποτα ακόμα από κρέας πέρα από μοσχάρι και κοτόπουλο.

εγώ τρελαίνομαι για αρνί, σε όλες τις παραλλαγές.

ο σύζυγος το αντίθετο, τρελαίνεται για ψάρια, θαλασσινά.

το μικρό μου εύχομαι να τρώει τα πάντα.

μόνο με το γιαούρτι ως τώρα δεν τα πάει καλά.

περιμένω να χρονίσει να της βάλω μέλι, μήπως δούμε βελτίωση. με φρούτα τίποτα. μπισκότα δεν δίνω λόγω ζάχαρης.

 

κουνελακι δεν της εχεις δωσει;;;; εγω χοιρινο ακομα δεν εχω δωσει... αληθεια ποτε δινουν;;;; οχι οτι ειναι και τιποτε το εξαιρετικο αλλα για μια στις τοσες, για αλλαγη. Και μενα για ψαρακι τρελαινεται η δικη μου οπως και ο μπαμπας και καθολου η μαμα. Και γω δεν της εχω δωσει ακομη μελι αλλα θα αγορασω οσονουπω και θα της δωσω με καμια φρυγανια που τρελαινεται για απογευματινο.

Link to comment
Share on other sites

την λένε Ειρήνη την κόρη σου και θα πω όχι;

δεν παίζει όχι σε Ειρήνη!

έχει το όνομα της μάνας μου, το όνομα της Αγίας που ήθελα να δώσω κι εγώ στην κόρη μου. αλλά την είπαμε Παναγιώτα Χρυσοβαλάντου, Χρύσπα.

και σε μανούλα και σε Ειρηνούλα λέω ΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...