Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαν ανύπαντρη μητέρα


drakomana

Recommended Posts

Ο άντρας μου ήταν αυτός που ερωτεύτηκα περισσότερο απο οποιονδήποτε και τα πρώτα χρόνια ήταν μαγικά.Στην πορεία είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα χωρίζαμε και τα ξαναβρίσκαμε ωσπου έμεινα έγκυος.Μετά απο δική του προτροπή αλλά και δική μου επιθυμία παντρευτήκαμε γέννησα και όταν ήρθε το μωρό μας στον κόσμο περάσαμε δεύτερο μήνα του μέλιτος.Αυτή τη στιγμή το αγοράκι μας είναι 7μηνών αλλά τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά μεταξύ μας.Καταρχήν έχω φορτωθεί όλο το σπίτι στις πλάτες μου.Εγώ σούπερ μάρκετ εγώ το παιδί εγώ φαρμακείο εγώ τον γιατρό εγώ μαγείρεμα εγώ πλυντήρια εγώ όλα. Έρχεται ΣΚ και εκεί που λέω πως θα ξεκουραστώ κουράζομαι χειρότερα γιατί εκείνος παίζει πόκερ στο ίντερνετ ξενυχτάει και την επομένη σηκώνεται στις 15.00 ενώ το παιδί έχει ήδη φάει τρία γεύματα επειδή ευτυχώς υπάρχει ένας γονιός που ξυπνάει απο το χάραμα να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις που δημιούργησε.Και καθε ΣΚ το ίδιο αλλά και κάθε μέρα. Απο τις 19.00 το απόγευμα μέχρι τα ξημερώματα υπολογιστής.Ούτε να βγούμε ούτε να μιλήσουμε ούτε να δούμε μια ταινία τίποτα.Το παιδί να κλαίει στην κούνια του εγώ να είμαι τουαλέτα κι αυτός καθηλωμένος μη χάσει κανένα φλος ρουαγιάλ. 15μέρες που πήρε άδεια και φύλαξε το παιδί ένα φαί δεν έφτιαξε μια δουλειά δεν έκανε.Το μόνο που κάνει είναι να φυλάει το μωρό 3απογεύματα την εβδομάδα επειδή κάνω κάποια ιδιαίτερα το πολύ να βάλει και κανένα πλυντήριο ρούχων και τέλος αυτές ήταν οι υποχρεώσεις του. Είμαι έξω φρενών.Το έχω συζητήσει άπειρες φορές και πάντα μα πάντα είμαι η γκρινιάρα και όχι η δουλάρα ας πούμε.Δεν αντέχω άλλο ρε παιδιά έχω καταρεύσει.Απο το πρωί που σηκώνομαι μέχρι τη νύχτα που μερικές φορές δεν κοιμάμαι είμαι στο ένα πόδι οχι λόγω παιδιού αλλά λόγω γαιδουριού.Δεν είμαι άνθρωπος εγώ να βρω ένα φαί στο σπίτι μου κι ένα πλυμένο ρούχο; Κι εγώ στις καφετέριες και στα κλάμπ σύχναζα κι είχα τα ρούχα τα καλλυντικά και τα ταξίδια μου αλλά απο τη στιγμή που μπήκα στο χορό έδωσα όλο μου τον εαυτό για να ανταπεξέλθω με τον καλύτερο τρόπο και φέρνω βόλτα ένα σπίτι εγώ που δεν ήξερα ούτε αυγό να φτιάχνω.Τί θα γινόταν αυτό το παιδί αν αδιαφορούσα κι έκανα κι εγώ τη ζωή μου; Εξαιτίας αυτής της κατάστασης είμαι πολύ παγωμένη μαζί του και συνέχεια μέσα στα νεύρα.Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορω να πω οτι ο αντρας μου δεν με βοηθησε,με βοηθησε κ με βοηθαει παρα πολυ αλλα ανα διαστηματα τον πιανανε κ αυτον κατι τετοια,με αποτελεσμα ομηρικους καυγαδες,μεγαλη ψυχρα και κουλες δικιολογιες του τυπου ''γιατι μου το πες?''βασιζομενη λοιπον κ εγω σ αυτην την απαντηση,αποφασισα να διεκδικω τις αναγκες μου ευθεως!

Δηλαδη για παραδειγμα ετοιμαζα το γαλα κ επαιρνα τον μικρο,του τα μπουζουριαζα κ του λεγα ''καληνυχτα''Τι θα μπορουσε δηλαδη να σου πει,μην πας για υπνο γιατι παιζω ποκερ???

Η ας πουμε''αγαπη αυριο μαγειρευεις''! Τετελεσμενο γεγονος και στο τελος τελος πιαστον και πες του η βοηθας ενεργα με προγραμμα η αυριο κιολας μου φερνεις γυναικα ΤΕΛΟΣ.Ε δεν θα τρελλαθεις εσυ κοριτσι μου δεν εισαι ο σουπερμαν.

Ακομα θυμαμαι βραδυα που τα ματια μου κλαιγανε απ τη νυστα,ο μπεμπης να ουρλιαζει απο κολικους κ ο καλος μου να βλεπει ταινιες μεχρι το πρωι.Του αμολαγα τον μπεμπη λοιπον κ του λεγα αφου εσυ θες να ξενυχτησεις ξενυχτησε εγω δεν αντεχω αλλο!

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι ο αντρας μου δεν με βοηθησε,με βοηθησε κ με βοηθαει παρα πολυ αλλα ανα διαστηματα τον πιανανε κ αυτον κατι τετοια,με αποτελεσμα ομηρικους καυγαδες,μεγαλη ψυχρα και κουλες δικιολογιες του τυπου ''γιατι μου το πες?''βασιζομενη λοιπον κ εγω σ αυτην την απαντηση,αποφασισα να διεκδικω τις αναγκες μου ευθεως!

Δηλαδη για παραδειγμα ετοιμαζα το γαλα κ επαιρνα τον μικρο,του τα μπουζουριαζα κ του λεγα ''καληνυχτα''Τι θα μπορουσε δηλαδη να σου πει,μην πας για υπνο γιατι παιζω ποκερ???

Η ας πουμε''αγαπη αυριο μαγειρευεις''! Τετελεσμενο γεγονος και στο τελος τελος πιαστον και πες του η βοηθας ενεργα με προγραμμα η αυριο κιολας μου φερνεις γυναικα ΤΕΛΟΣ.Ε δεν θα τρελλαθεις εσυ κοριτσι μου δεν εισαι ο σουπερμαν.

Ακομα θυμαμαι βραδυα που τα ματια μου κλαιγανε απ τη νυστα,ο μπεμπης να ουρλιαζει απο κολικους κ ο καλος μου να βλεπει ταινιες μεχρι το πρωι.Του αμολαγα τον μπεμπη λοιπον κ του λεγα αφου εσυ θες να ξενυχτησεις ξενυχτησε εγω δεν αντεχω αλλο!

 

Σε ευχαριστώ πολύ και νιώθω ανακουφισμένη που με καταλαβαίνει κάποιος. Και η δική του τεμπελιά περιστασιακή είναι αλλά όσο αυτή διαρκεί δεν υποφέρεται ειδικά όταν έχεις και παιδί.Ευτυχώς έρχεται γυναίκα μία φορά την εβδομάδα και κάνει τα χοντρά αλλά όταν ο ένας απο τους δυο δεν συμμετέχει ενεργά η γυναίκα δεν αρκεί.Τις υπόλοιπες 6 μέρες της εβδομάδας κάποιος πρέπει να βάλει και να βγάλει τα πιάτα και τα ρούχα απο το πλυντήριο να μαγειρέψει να πάει σούπερ μάρκετ μανάβη και φαρμακείο να ταίσει το παιδί να το βγάλει βόλτα να το αλλάξει.Έχω γονατίσει.Πάω στη δουλειά και κοιμάμαι όρθια.Αν τολμήσω να πω οτι θέλω να βγω για έναν καφέ ή θα προσπαθήσει να μου δώσει και το παιδί μαζί ή θα μου το χτυπήσει "εσύ που πήγες για καφέ" κι επειδή του έχω αμολήσει όπως λες το μωρό να το ταίσει για να πάω να κοιμηθώ το ταίζει με βαριά καρδιά και μετά μου το χτυπάει "εσύ που άφησες το παιδί νηστικό και πήγες για ύπνο" γιατί το παιδί φύτρωσε δεν έχει πατέρα.Για τον άντρα μου απο τη στιγμή που έγινα μάνα έπαψα να είμαι και άνθρωπος που χρειάζεται ύπνο και προσωπικό χρόνο και μάλλον θα δικαιούμαι να ξεκουράζομαι όταν ο μπέμπης πάει φαντάρος.Και έχεις και κάτι συγγενείς να σου λένε "ε τώρα που έκανες παιδί μην περιμένεις ξεκούραση" και το εννοούν.Πολύ καλή η ιδέα σου να τον κατευθύνω αλλά μόλις του λες να κάνει κάτι τις περισσότερες φορές εκνευριζεται ή στο χτυπάει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι τσαντιζεται ειναι δικο του προβλημα.Ας τσαντιζεται οσο θελει.Μην πιανεις το μπαλακι που σου πεταει γιατι θα βρεθεις να εχεις κ ενοχες στο τελος.

Τις προαλες που ετυχε να ειμαι προβληματισμενη για παρομοιο λογο.(προσπαθουσε με ελιγμους να ξεφυγει απο καποιες υποχρεωσεις ριχνοντας τες πανω μου)ξερεις τι αποφασισα?Μια μερα να αρρωστησω:twisted:μη σου πω κ 2.Του εχω πει επανελημενα να κανει μια μερα αυτα που κανω εγω κ παντα μου λεει''σιγα μωρε τι κανεις ποια!''

Ψυχολογικο εκβιασμο αποφασισα να μην ξαναδεχτω παντως

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν φροντίσεις να τα έχεις πάντα όλα στην εντέλεια ο άντρας σου δεν θα μπει ποτέ στην διαδιακασία να αναρωτηθεί πως γίνονται όλα!!!!

οι άντρες συνήθως θέλουν να πιστεύουν πως όλα γίνονται με έναν μαγικό τρόπο απο μόνα τους!!!!

εφόσον κουράζεσαι τόσο και εκείνος δεν βοηθάει βρες τρόπο να το αλλάξεις..

μην μαγειρέψεις μια μέρα, μην σιδερώσεις, μην βάλεις πλυντήριο.

εάν πάλι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό βρες μια γυναίκα να έρχεται και να σε βοηθάει έστω μια φορά στις 15 ημέρες, θα είναι μια ανάσα για σένα.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι τσαντιζεται ειναι δικο του προβλημα.Ας τσαντιζεται οσο θελει.Μην πιανεις το μπαλακι που σου πεταει γιατι θα βρεθεις να εχεις κ ενοχες στο τελος.

Τις προαλες που ετυχε να ειμαι προβληματισμενη για παρομοιο λογο.(προσπαθουσε με ελιγμους να ξεφυγει απο καποιες υποχρεωσεις ριχνοντας τες πανω μου)ξερεις τι αποφασισα?Μια μερα να αρρωστησω:twisted:μη σου πω κ 2.Του εχω πει επανελημενα να κανει μια μερα αυτα που κανω εγω κ παντα μου λεει''σιγα μωρε τι κανεις ποια!''

Ψυχολογικο εκβιασμο αποφασισα να μην ξαναδεχτω παντως

 

Μόλις με πήρε τηλ.και μου είπε να πάω να πάρω το παιδί απο τους γονείς του. Του είπα πολύ ευχαρίστως αλλα σήμερα μαγειρεύει και πάει και σούπερ.Η απάντηση ήταν "μα έτσι κι αλλιώς εγώ δεν τα κάνω όλα αυτά;" Ναι στον ύπνο του loool!!!Σούπερ πήγε πρώτη φορά μετά απο 4μήνες και δεν ξαναπήγε εννοείται.Καλά μαγείρεμα ούτε για αστείο μάλλον εννοεί τον καφέ φίλτρου που έφτιαξε την Κυριακή:P Νευρίασα και πλακωθήκαμε αλλά δεν πάει άλλο αλλιώς με συμφέρει να ζητήσω διαζύγιο.Θα έχω τις μισές δουλειές και το παιδί τις μισές μέρες την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

αν φροντίσεις να τα έχεις πάντα όλα στην εντέλεια ο άντρας σου δεν θα μπει ποτέ στην διαδιακασία να αναρωτηθεί πως γίνονται όλα!!!!

οι άντρες συνήθως θέλουν να πιστεύουν πως όλα γίνονται με έναν μαγικό τρόπο απο μόνα τους!!!!

εφόσον κουράζεσαι τόσο και εκείνος δεν βοηθάει βρες τρόπο να το αλλάξεις..

μην μαγειρέψεις μια μέρα, μην σιδερώσεις, μην βάλεις πλυντήριο.

εάν πάλι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό βρες μια γυναίκα να έρχεται και να σε βοηθάει έστω μια φορά στις 15 ημέρες, θα είναι μια ανάσα για σένα.

 

Κατερινάκι έχεις δίκιο.Έχω όμως δοκιμάσει να τα αφήσω και το έχει κάνει θέμα. "Μα δεν μαγείρεψες"; "Μα δεν σιδέρωσες"; "Θα πας λαική;".Εντολές αλλά ο ίδιος τίποτα.Η γυναίκα έρχεται μια φορά την εβδομάδα αλλά δεν φτάνει γιατί τις υπόλοιπες 6 παλέυει ένας μόνος του:(

Link to comment
Share on other sites

τι θα ελεγες αν αφηνες τα παντα να βρωμισουν; εγω αυτο εκανα. με 3 παιδια, χωρις καθολου χρονο ουτε για μπανιο που λεει ο λογος και ενα συζυγο να αρχιζει με το που εμπαινε στο σπιτι: "γιατι δεν σφουγγαρισες; τα ασιδερωτα εφτασαν στο ταβανι. παλι αλουστη εισαι;" καποια στιγμη σταματησα να φαρμακωνομαι. λειτουργησε το ενστικτο της αυτοσυντηρησης. επαψα να κανω δουλειες. αφου κανω και παλι δεν ειναι ευχαριστημενος ας δει τα χειροτερα για να εκτιμησει αυτα που ειχε. αποτελεσμα; δεν αντεξε καποια στιγμη το απολυτο χαος και αρχισε να κουναει τα χερακια του για να μην ερθει το υγειονομικο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...