Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ...ΑΛΛΑ...


LA LATINA

Recommended Posts

 

καλη μου Μαρια αν το λες για μενα, το δε θα παθουν τιπατα ενα ΣΚ το ειπες για καποιους ανθρωπους που δε γνωριζεις την κατασταση που δημιουργουν

κανε εναν κοπο σε παρακαλω για να καταλαβεις κιολας οτι δεν ειναι θεμα υπερπροστατευτικοτητας αλλα απλης λογικης, χωρις να κουραζουμε τους υπολοιπους!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82415

 

καταλαβαινεις τωρα? αντε κοπελα μου να μη διαπληκτιζομαστε αδικα, ολες το καλο των παιδιων μας θελουμε!και να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου, επειδη εμενα η μαμα μου εκανε 13 χρονια να με κανει, εκτιμω αφανταστα τους ανθρωπους που παλευουν για ενα παιδι- και τους θαυμαζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το πράγμα με το να βάζουμε ταμπέλες, φοριέται πολύ τελευταία και πόσο δεν το μπορώ ..........

 

Μωρέ να σου πώ κάτι ? Δεν θεωρούμαι υπερπροστατευτική μαμά. Φίλες μου βλέπουν τα αεροπλανικά που κάνουν τα μικρά μου κάτι φορές (σχεδόν συνέχεια δηλαδή:rolleyes:) και χτυπάνε φρίκη. Ποτέ δεν έτρεχα με το παραμικρό, ούτε όταν έπεφταν και ψιλοχτύπαγαν. Μπορώ να σου πώ ότι τους έλεγα, δεν είναι τίποτα, να προσέχεις περισσότερο και τέτοια ηθικοπλαστικά, για να μην γίνουν και μυγιάγγιχτα. Ο μικρός μου π.χ. έφαγε μεγαλοπρεπή τούμπα με το ποδηλατάκι στα σκαλιά τον Αύγουστο, όντας υπό την εποπτεία του μπαμπά. Αν δεν βαριέσαι, δες εδώ.

 

Δεν εμπίπτω στην κατηγορία της μυγιάγγιχτης μαμάς και δεν θα ήθελα με τίποτα μυγιάγγιχτα παιδιά. Αλλά και έλλειψη προσοχής δεν είναι μικρό θέμα. Ειδικά στα μικρά παιδιά.

 

Συμφωνούμε λοιπόν !!!!!! Τι ωραία !!!!!!!!!:wink::wink:

Δεν βαριεμαι και το διαβασα.Ομολογω πως γελασα πολυ με τον τροπο που το εθεσες ''δυο φορες μωρε,και αυτες...''

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω πει και εγω κατι τετοιο.

 

καταβαθος συμφωνουμε;)

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

 

καλη μου Μαρια αν το λες για μενα, το δε θα παθουν τιπατα ενα ΣΚ το ειπες για καποιους ανθρωπους που δε γνωριζεις την κατασταση που δημιουργουν

κανε εναν κοπο σε παρακαλω για να καταλαβεις κιολας οτι δεν ειναι θεμα υπερπροστατευτικοτητας αλλα απλης λογικης, χωρις να κουραζουμε τους υπολοιπους!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82415

 

καταλαβαινεις τωρα? αντε κοπελα μου να μη διαπληκτιζομαστε αδικα, ολες το καλο των παιδιων μας θελουμε!και να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου, επειδη εμενα η μαμα μου εκανε 13 χρονια να με κανει, εκτιμω αφανταστα τους ανθρωπους που παλευουν για ενα παιδι- και τους θαυμαζω!

Ναι,καταλαβαινω.Και σε καποια σημεια,εμεινα με το στομα ανοιχτο.Συγουρα δεν θα αφηνα εκει το παιδι μου,αλλα ειναι (θελω να πιστευω)απο τις λιγες περιπτωσεις.

Και σου το υπενθυμιζω οτι εγω αναφερομουν στο ψυχολογικο κομματι του παιδιου (οτι θα του λειψουν πολυ οι γονεις του για ενα σκ) και μονο σε αυτο.

 

Σε ευχαριστω (για το ζουζουνι μου) να χαιρεσαι και εσυ τα δικα σου.;)

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριεμαι και το διαβασα.Ομολογω πως γελασα πολυ με τον τροπο που το εθεσες ''δυο φορες μωρε,και αυτες...''

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω πει και εγω κατι τετοιο.

 

κατα βαθος συμφωνουμε;)

Κοριτσάρα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :lol:

 

Το να κοιτάς τα παιδιά σχεδόν συνέχεια απαιτεί χρόνο. Όπως χρόνο απαιτεί, να σκέφτεσαι τι τι μπορούν να κάνουν. Έχω βρει την μικρή πλακωμένη από την τηλεόραση, τι λέμε τώρα. Και πάλι δεν προλαβαίνεις......

 

Πόσο μάλλον, όταν ο άλλος, είτε λέγεται μπαμπάς, είτε γιαγιά, είτε παππούς, περί άλλων τυρβάζει ....... και είναι χαλαρός και τσίου τσίου........

 

ΣΤΕΛΛΙΤΣΑ, σ'αγαπώ πολύ !!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ναι,καταλαβαινω.Και σε καποια σημεια,εμεινα με το στομα ανοιχτο.Συγουρα δεν θα αφηνα εκει το παιδι μου,αλλα ειναι (θελω να πιστευω)απο τις λιγες περιπτωσεις.

Και σου το υπενθυμιζω οτι εγω αναφερομουν στο ψυχολογικο κομματι του παιδιου (οτι θα του λειψουν πολυ οι γονεις του για ενα σκ) και μονο σε αυτο.

 

Σε ευχαριστω (για το ζουζουνι μου) να χαιρεσαι και εσυ τα δικα σου.;)

 

βαλε τωρα με το νου σου οτι εκεινο το μηνυμα ειναι παλιο και εχουν γινει αλλα τοοοοσα που θα σε αφηναν με το στομα ανοιχτο και θα με καταλαβεις ακομα πιο πολυ! αλλα οτι και να ειναι παππουδες ειναι και ειναι χαρα και των παιδιων και δικη τους να περνουν χρονο μαζι, εστω και υπο την εποπτεια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

βαλε τωρα με το νου σου οτι εκεινο το μηνυμα ειναι παλιο και εχουν γινει αλλα τοοοοσα που θα σε αφηναν με το στομα ανοιχτο και θα με καταλαβεις ακομα πιο πολυ! αλλα οτι και να ειναι παππουδες ειναι και ειναι χαρα και των παιδιων και δικη τους να περνουν χρονο μαζι, εστω και υπο την εποπτεια μας...

Εχεις δικιο με τους συγκεκριμενους παππουδες. Εγω ελεγα για αυτους που νοιαζονται και προσεχουν. π.χ.εμενα η πεθερα μου αν πιστευει οτι κατι δεν το θελω και πολυ(οπως ειναι τα πολλα γλυκα)βαζει τον μικρο να με παρει τηλ.αν τον αφηνω να φαει αλλο γλυκο γιατι ζηταει συνεχεια.Ισως γι'αυτο ημουν επιθετικη απεναντη σου,επειδη δεν μπορω να φανταστω τετοιες καταστασεις που περνας οταν τα αφηνεις(στους συγκεκριμενους).

Και παλι ομως χαιρομαι που παρολο αυτα...λες οτι ειναι παππουδες και πρεπει να περνουν χρονο μαζι..!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται! Ειναι μια σχεση απαραιτητη για την ψυχοσυνθεση του παιδιου...και στους παππουδες ακομη δινει χρονια ζωης, εστω κι αν ειναι περιορισμενης ευθυνης

Εσενα το βαζουν το παιδακι να σου τηλεφωνει.....εγω ημουν μια βδομαδα στο νοσκομειο και ουτε δεκα λεπτα δε μου τα εφεραν, για το μικρο μου ειπαν ψεμματα οτι περπατησε και βαλαντωσα να κλαιω που δεν ημουν εκει, και τον μεγαλο τον ακουγα να λεει "ελα γιαγια, μην κλεινεις το τηλεφωνο, θελω να μιλησω στη μαμα μου!" κι εμενα μου λεγανε οτι δε θελει!!

Αστα κοπελα μου, η κατασταση ειναι χαλια εδω και χρονια, εχω ζησει απιστευτα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται! Ειναι μια σχεση απαραιτητη για την ψυχοσυνθεση του παιδιου...και στους παππουδες ακομη δινει χρονια ζωης, εστω κι αν ειναι περιορισμενης ευθυνης

Εσενα το βαζουν το παιδακι να σου τηλεφωνει.....εγω ημουν μια βδομαδα στο νοσκομειο και ουτε δεκα λεπτα δε μου τα εφεραν, για το μικρο μου ειπαν ψεμματα οτι περπατησε και βαλαντωσα να κλαιω που δεν ημουν εκει, και τον μεγαλο τον ακουγα να λεει "ελα γιαγια, μην κλεινεις το τηλεφωνο, θελω να μιλησω στη μαμα μου!" κι εμενα μου λεγανε οτι δε θελει!!

Αστα κοπελα μου, η κατασταση ειναι χαλια εδω και χρονια, εχω ζησει απιστευτα πραγματα!

Λυπαμαι.

Μην φανταστεις οτι και τα δικα μου πεθερικα ειναι αψογα.Καποτε οταν εφευγαν απο το σπιτι μας(που ειχαν ερθει για επισκεψη)και επειδη ο μικρος τους ηθελε και εκλαιγε οταν φευγαν,του ελεγαν θα ερθει ο παππους να σε παρει σε 2 μερες να μεινεις λιγο σπιτι μας''αλλα δεν το εκαναν με αποτελεσμα ο μικρος να ρωταει συνεχεια. Την επομενη φορα που το ειπαν,τους εξηγησα πως αν δεν εχουν σκοπο να το πραγματοποιησουν αυτο που λενε,να μην του ξαναπουν ψεματα. Απο εκεινη την φορα λοιπον,οποτε του ελεγαν κατι το εκαναν 'η αν πραγματικα γινοταν κατι και δεν μπορουσαν,τον επερναν τηλ.και του ελεγαν το λογο που δεν μπορουν και θα το κανονοζαν μια αλλη μερα.

Ετσι ημαστε ολοι ευχαριστημενοι.Μπορει καταβαθος να μην τους αρεσε η παρατηριση που δεχτηκαν απο εμενα...ομως εμενα δεν μου αρεσει να αντιμετοπιζουν τον μικρο με δικαιολογιες...και ειναι αδικο οταν αυτος τους δειχνει οτι τους θελει τοσο πολυ.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ειναι αδικο να πληγωνουν το παιδι μ αυτο τον τροπο

καλα εκανες και μιλησες

εγω που κανω το μαγκα μονο εδω κι οταν τους βλεπω μουγκωνω να δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Moυ θυμηζεις την αδερφη μου,που ερχετε και μου λεει τα δικα της,σε εξαλη κατασταση καποιες φορες,αλλα δεν μπορει να τα πει και αυτη.Τι ρωταω γιατι δεν μιλαει,και λεει,''δεν ξερω..δεν μπορω.Μακαρι να ημουν σαν και εσενα και να μπορω να τα λεω εξω απο τα δοντια.''

 

Συγνωμη κοριτσια,αλλα εγω δεν μπορω να το βουλωσω.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω και να πω κατι, το λεω χαμογελωντας και πριν καν πουν τη δικαιολογια, τους εχω βρει και 5 δικαιολογιες απο μονη μου...........δε γεννηθηκαμε ολοι θαρραλεοι!

Link to comment
Share on other sites

εγω και να πω κατι, το λεω χαμογελωντας και πριν καν πουν τη δικαιολογια, τους εχω βρει και 5 δικαιολογιες απο μονη μου...........δε γεννηθηκαμε ολοι θαρραλεοι!

Κοριτσακι μου,να εισαι καλα σημερα. Ειχα μια απαισια μερα (δεν φανταζεσαι ποσο) και με εκανες να γελασω απιστευτα με αυτο το ''τους εχω βρει και 5 δικαιολογιες απο μονη μου..!!! ''

 

Ευχαριστω που το λες θαρρος,γιατι αλλοι τους βολευει να το λενε ''θρασος''

και δεν ειμαι θρασης,απλα οταν ξερω οτι εχω δικιο δεν υπαρχη περιπτωσει να μην μιλησω.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι καλη ξεκουραση και χαιρομαι που βοηθησα να χαλαρωσεις

που θα παει, δε λενε οτι μετα τα 35 αλλαζεις, και απο το ζωδιο σου (καρκινος) ο χαρακτηρας σου γινεται ο ωροσκοπος σου( Τοξοτης)????? Αλλα δυο χρονακια θυμα, και μετα.....ποιος με πιανει!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι καλη ξεκουραση και χαιρομαι που βοηθησα να χαλαρωσεις

που θα παει, δε λενε οτι μετα τα 35 αλλαζεις, και απο το ζωδιο σου (καρκινος) ο χαρακτηρας σου γινεται ο ωροσκοπος σου( Τοξοτης)????? Αλλα δυο χρονακια θυμα, και μετα.....ποιος με πιανει!!!!!!!!!

Φιλεναδα με ανχωσες..!!! Ειμαι 35 και (ταυρος).....δεν ξερω ωροσκοπο(??:confused:). Λες ξαφνηκα να γινω ''θυμα''.

Επειγοντος αυριο να βρω τον ωροσκοπο....και παρακαλια να ειναι και αυτος ΤΑΥΡΟΣ!!!!

 

Χαιρετω για αποψε,γιατι μετα απο τετοια μερα δεν αντεχω αλλο.

Καλο βραδυ!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι καλη ξεκουραση και χαιρομαι που βοηθησα να χαλαρωσεις

που θα παει, δε λενε οτι μετα τα 35 αλλαζεις, και απο το ζωδιο σου (καρκινος) ο χαρακτηρας σου γινεται ο ωροσκοπος σου( Τοξοτης)????? Αλλα δυο χρονακια θυμα, και μετα.....ποιος με πιανει!!!!!!!!!

Εσύ είσαι Καρκίνος με Τοξότη ????????

 

Εγώ πάντως αυτό είμαι !!!!!!!!!!!!!

 

Πές ότι ξέρεις σχετικά, αλλά με πμ, γιατί δεν μου ταιριάζουν με τα τυρκουάζ νύχια οι κίτρινες καρτούλες :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτοδιαβασα το θεμα την πρωτη μερα που αναρτηθηκε. Ομως η ψυχολογικη μου διαθεση τοτε, δεν ηταν η καταλληλη για να συμετασχω. Επανηρθα και δυστυχως μη εχοντας την πολυτελεια του χρονου, δεν καταφερα να διαβασω ολες τις απαντησεις σας.

Θα ηθελα να μου επιτρεψετε να τοποθετηθω και ας "πεσω στον βροντο".

Καταρχην να σας αναφερω οτι ειμαι μπροστα στο δρομο σας εχοντας ηδη μεγαλωσει και φυγει τα παιδια μου, μενοντας ηδη μονη με τον συζυγο μου, αναπολωντας τα "χαμενα χρονια" και μη ξεροντας πως να καλυψω τα κενα των χρονων που περασαν.

Για να μην μακρυγορησω πολυ (θα το κανω λιγο σιγουρα :lol::lol:) θα προσπαθησω να απαντησω σε καποια βασικα ερωτηματα που διαβασα και θυμαμαι.

Boyboom και οσες αλλες μανουλες ειστε στο στο διλημμα : να αφησω καπου τα παιδια μου και να αφιερωσω καποιες ωρες σε μενα και τον συντροφο μου Ή να παραμεινω με τα παιδια μου που χρειαζονται τη φροντιδα μου και να περιφρονησω τις αναγκες μου και του συντροφου μου, σας απαντω το εξης:

Γιναμε γονεις και οφειλουμε στα παιδια που φεραμε στον κοσμο να τα αγαπαμε- προστατευουμε -φροντιζουμε- διδασκουμε-και να δημιουργουμε ισοροπημενες οικογενειες. Και γονεις προσκολλημενοι στα παιδια χωρις την επιτευξη υγιους σχεσης μεταξυ του ζευγαριου, θεωρω οτι ειναι αποτυχημενοι στο ενα μερος. (θα γυρισει μπουμεραγκ και θα μας χτυπησει)

Οφειλουμε λοιπον να διατηρησουμε την αξια μας ως ανθρωποι αντι αυτη να εκτοπιζεται απο την μετατροπη μας σε γονεα. Δηλαδη, τι???Γιναμε γονεις και παψαμε να ειμαστε αντρας ή γυναικα???? Σβησαμε???? Δεν εχουμε .....αναγκες (ψυχικες και σωματικες??)

Ε, λοιπον με οση δυναμη εχω θα σας φωναξω :ΟΧΙ!!!!!

Σας μιλω απο το τελος του δρομου που εσεις τωρα διανυετε.

Προς Θεου, δεν λεω παρατηστε τα παιδια σας και βγειτε με τον αντρα σας. Αλλα, βρειτε ατομα (δεν εχει σημασια αν ειναι γονεις, αδερφια, φιλοι, baby sitter), και αφηστε τα για λιγες ωρες και δωριστε σε σας και τον συντροφο σας αυτο που δικαιουστε, το αυτονοητο, να υπαρξετε ως ζευγαρι. Αν δεν υπαρχουν ατομα που μπορειτε να εμπιστευτειτε φροντιστε να κοιμηζετε τα παιδια σας ....νωρις (οπως αναφερθηκε νωριτερα) ωστε να μενει χρονος ....ηρεμιας και χαλαρωσης. Δεν ειναι απαραιτητο να πατε σε κλαμπ για ποτο, μπορειτε να διασκεδασετε εξισου ομορφα και εκτονωνοτικα στη βεραντα σας ή το σαλονι σας αλλα ....με ησυχια, χωρις να "παρατησετε" τα παιδια σας. Θετικη διαθεση, φαντασια και σωστο προγραμματισμο της ημερας σας. Αυτα χρειαζονται.

 

Boyboom, με ολο τον σεβασμο, θελω να σου πω οτι ο συζυγος σου, σου λεει με τα δικα του λογια οτι σε θελει και εχει αναγκη να ξαναβρεθειτε μονοι σας (ως ζευγαρι) να θυμηθειτε την προ γονιων εποχη και οπως εσυ ειπες, περασες προσφατα μια ταλαιπωρια με την υγεια σου. Πιστευεις οτι ολο αυτο το διαστημα, που εσυ παλευες για την υγεια σου, εκεινος, τι???? Δεν του ελειψες??? Πως ενιωθε??? Δεν αποδυναμωθηκε????? Δεν εχει αναγκη απο την επιβεβαιωση σου οτι "τωρα εισαι εκει, κοντα του, και μαζι θα συνεχισετε'???

Νομιζω οτι θα πρεπει να σε τιμαει που επιθυμει να βρεθειτε απο το να αδιαφορει ..............:!::!:

 

Ο απαιτητικος ρολος της μητερας εκτοπιζει το ρολο της γυναικας αν αφεθουμε στην ρουτινα. Αν επισης τα παιδια καλλυπτουν καποιες αναγκες τις γυνακας-μητερας και δε μενει χρονος να νιωσει γυναικα σκετο, ο αντρας- συζυγος νιωθει παραμελημενος, γκρινιαζει και βλεπει τη γυναικα και τα παιδια του ως καστρο απορθητο και εκ της φυσης του αντι να το διεκδικει εντατικα ωσπου να το πολιορκησει, τα παραταει ευκολα και παει ....αλλου. (υπαρχουν και οι εξαιρεσεις φυσικα -για να μην παρεξηγηθω).

Αυτη η κατασταση, καλες μου κυριες, δεν συμβαλλει στη δημιουργια ισοροπημενων οικογενειων.

Γιατι: η γυναικα γεμιζει μπαταριες απο τα παιδια σαν γινει μανα. Ο αντρας ....νιωθει ξενος και απομακρυνεται. Τα παιδια βλεπουν ανισα τους γονεις. Και πολλα αλλα που θα ηθελα να ταξιδεψει το μυαλουδακι σας και να δειτε παρακατω... τι μπορει να συμβει!!!!

Και, κλεινοντας, φτανω στο βασικο σημειο που επιζητω την προσοχη σας. Οταν μεγαλωσουν τα παιδια και φυγουν απο το σπιτι (γιατι θα φυγουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο), εσεις και οι καλοι σας, τι κανετε????????Θα εχετε θρακα στο μαγκαλι σας ωστε να αναζωπυρωσετε τη σχεση ή θα .................:?::?::?::?::?:

Σας ευχαριστω για την φιλοξενια στο θεμα σας.

Η ζωη ειναι γεματη απο δυσκολιες και μικρες στιγμες ευτυχιας. Αυτες τις μικρουλες στιγμες, μεγεθυνετε τες και καντε τες κατακοκκινα καρβουνα ετοιμα ανα πασα στιγμη να αναθερμανουν την οικογενεια σας. :-P:razz::-P:razz:

Dum spiro spero!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι υπεροχο μηνυμα στ αληθεια και ποσο αληθινο! Με τον ιδιο τροπο θα σου απαντησω κι εγω, εχοντας λιγοτερο χρονο ομως, γιατι τα μπουμπουκια μου σε λιγο.....θα μου ορμηξουν! Επειδη ηταν χειμαρρος το μηνυμα σου, θα αναγκαστω να απαριθμησω τις απαντησεις μου, για δικη μου ταξη στη σκεψη, και ξεκινω!

1) σε οτι αφορα εμενα δεν εχινε καμια εκπτωση στο χρονο που ειχα με τον αντρα μου λογω της ασθενειας μου- τα πραγματα ζορισαν σε αλλα θεματα αλλα οχι στο χρονο μας- θελω να πω, δεν ειμασταν πριν ολο γουτσου γουτσου και μετα τιποτα, γιατι ακριβως απ τη μερα που γεννηθηκε ο δευτερος ζουμε την ιδια κατασταση (πολυ πριν αρρωτησω εγω)- παλι εμενα θιγει βεβαια αυτο, αλλα τουλαχιστον δεν εχει σχεση με την ασθενεια μου απο αποψη ποσοτητας χρονου...

2) τα παιδια μου ειναι 4 και 2, αν ηταν 6 και 4 πιστεψε με δε θα ειχα κανενα προβλημα να μεινουν με καποιον λιγες ωρες, δλδ αυτο δε θα συμβαινει παντα μεχρι να μεγαλωσουν πολυ, απλα τωρα ο ενας καλα καλα δε μιλαει να μου πει αν κατι γινει, με καταλαβαινεις???

3) με τον αντρα μου ποτε δεν παψαμε ουτε να μιλαμε, ειμαστε γνωστες παπαρδελες και οι δυο, ουτε να τραγουδαμε, να χορευουμε, να περναμε ευχαριστα, και ποτε δε γυρισαμε πλατες και να κοιμηθουμε, ειμαστε τοσο δεμενοι και ερωτευμενοι που οι φιλοι μας κοροιδευουν

 

ωστοσο καταλαβαινω το οσα ειπες και το λογο που τα ειπες, ειναι ματια μου ομως δυσκολο για μια γυναικα να ειναι και μανα και νοικοκυρα και να αναρρωνει συναμα απο μια τετραπληγια, πιστεψε με......αυτο το δρομο ουτε να τον δεις, ουτε να τον διαβεις ποτε! ξερω οτι δινοντας το βαρος της προσοχης στα παιδια .....το αλλο μελος του σπιτιου νιωθει παραγκωνισμενο αλλα δε θα πρεπε! φροντιζω τοσο να τον εχω ξεκουαστο, να μην κανει τιποτα, ουτε τα βασικα που κανουν ολοι, για σουπερ παραγγελνω, για μαναβηδες κλπ το ιδιο, μην παει πουθενα και κουραστει........επειδη ακριβως τον κουρασα πολυ τον τελευταιο καιρο!

αλλα με ποναει που εκεινος μπορει χωρις τα παιδια και σου το λεω ευθαρσως! με ποναει και τρελλαινει που θελει να τα δωσει! εγω γιατι δεν χτυπαω σε κανεναν καμπανακια, μηπως δεν κοραζομαι? ξερεις τι πονους εχει να ειναι ολοι σου οι μυς παραλυτοι??? δεν ειπα μια μερα παρτε τα παιδια !!! ποτε!!!

ουτε ο πατερας μου ποτε με εστειλε σε αλλο σπιτι, σε κανεναν~ ουτε βγηκανε χωρις εμενα! στη ζωη μου εχω αξιες και προτυπα, δεν πηρε μια μοντερνα γυναικα να τα δινει καθε ΣΚ πηρε μια παλιομοδιτισσα και το ηξερε! δεν το χωραει το μυαλο μου οτι μπορει καποιος να θελει να διωξει τα παιδια του για να περασει καλα!!!!!!!

παρολα αυτα επειδη τον αντρα μου τον αγαπαω και ειμαι εδω για να ζησω και με τη διαφορετικη του αποψη, και δε θελω ουτε να τον πληγωνω ουτε να νιωθει ασχημα, και για μενα αυτο ειναι πραγματικη αγαπη, εστω κι αν διαφωνω , εστω κι αν ο τροπος που σκετεται μου ειναι τοσο αδιανοπητος, θα κανω τα παντα για να νιωσει καλα, και να ειμαστε αγαπημενοι...η αξια της αγαπης εξαλλου ειναι να θες να ειναι ο αλλος καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλα με ποναει που εκεινος μπορει χωρις τα παιδια και σου το λεω ευθαρσως! με ποναει και τρελλαινει που θελει να τα δωσει! εγω γιατι δεν χτυπαω σε κανεναν καμπανακια, μηπως δεν κοραζομαι? ξερεις τι πονους εχει να ειναι ολοι σου οι μυς παραλυτοι??? δεν ειπα μια μερα παρτε τα παιδια !!! ποτε!!!

ουτε ο πατερας μου ποτε με εστειλε σε αλλο σπιτι, σε κανεναν~ ουτε βγηκανε χωρις εμενα! στη ζωη μου εχω αξιες και προτυπα, δεν πηρε μια μοντερνα γυναικα να τα δινει καθε ΣΚ πηρε μια παλιομοδιτισσα και το ηξερε! δεν το χωραει το μυαλο μου οτι μπορει καποιος να θελει να διωξει τα παιδια του για να περασει καλα!!!!!!!

 

Βρε κούκλα, είσαι υπερβολική... Το να βγει ένα ζευγάρι καμιά φορά χωρίς τα παιδιά σημαίνει να τα δώσει, να τα παρατήσει, ότι δεν τα θέλει, ότι δεν τα αγαπάει, ότι δεν έχει αξίες και πρότυπα?

Ποιός είπε ότι από τη στιγμή που κάνεις παιδιά είσαι 100% μαμά και τίποτα άλλο? Δηλαδή τόοοοσα ζευγάρια που έχουν και κάποια ζωή εκτός παιδιών, δεν τα αγαπάνε ή δεν έχουν αξίες?

 

Στην τελική οι άντρες συνήθως δεν αφιερώνονται 1000% στα παιδιά όπως κάνουν πολλές γυναίκες, και για 'μένα κακώς κάνουν, γιατί ακυρώνουν το ρόλο της συζύγου, της γυναίκας, της φίλης... Ναι, όταν αποκτάς παιδιά όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα αλλά δεν γίνεται να εκλείψουν!!!! Γιατί τότε η ζωή είναι μονόπλευρη και κουραστική.

 

Και το να είσαι καταπάνω στα παιδιά συνέχεια δεν είναι υγιές και ειδικά για τον σύζυγο είναι πολύ κουραστικό...

Link to comment
Share on other sites

Boyboom, χαιρομαι που η εικονα που δειχνεις τωρα δεν ειναι αυτη που αρχικως ειδα και ομολογω πως φοβηθηκα. Ομως παρολ' αυτα θα σου πω κι εγω οτι εισαι υπερβολικη στην εννοια του :αφηνω τα παιδια μου για να βγω - βρεθω με τον αντρα μου. Σιγουρα εχεις τον λογο σου γι αυτο αλλα σου λεω με σιγουρια πως δεν ειναι κακο καμια φορα να βαλεις μπροστα απο ολα και ολους τη γυναικα που εισαι. Δεν ειναι ντροπη, δεν ειναι ξεφτιλα (καπου το διαβασα κι αυτο). Ειναι σεβασμος προς το ατομο σου, την προσωπικοτητα σου. Μανα δε θα παψεις να εισαι ποτε ωσπου να κλεισουν τα ματια σου. Αλλα οι σχεσεις δεν ειναι δεδομενες και θελουν ολες εξισου την αναλογη δουλεια.

Ειθε να ειστε παντα αγαπημενοι και να καμαρωνεις για την υπεροχη οικογενεια σου. :-P:-P:-P

Dum spiro spero!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδα με ανχωσες..!!! Ειμαι 35 και (ταυρος).....δεν ξερω ωροσκοπο(??:confused:). Λες ξαφνηκα να γινω ''θυμα''.

Επειγοντος αυριο να βρω τον ωροσκοπο....και παρακαλια να ειναι και αυτος ΤΑΥΡΟΣ!!!!

 

Χαιρετω για αποψε,γιατι μετα απο τετοια μερα δεν αντεχω αλλο.

Καλο βραδυ!!!

χε χε!! ταυρος με ωροσκοπο λιονταρι! απο οτι καταλαβαινω δεν εχω ελπιδες να λλαξω ποτε??? εγω θα ηθελα λιγο περισσοτερη υπομονη....

α 34 οποτε 1 χρονος μεχρι τα 35:grin::rolleyes:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλες μου συμφορουμιτισσες, δε μπορω να αναλυσω το γιατι δεν αφηνω λεπτο τα παιδια μο υγιατι θα κατηγορηθω παραυτα οτι ξανανοιγω θεμα για τις πεθερες και γινομαι κουραστικη

σας ορκιζομαι σε οτι εχω ιερο, οτι δεν ειμαι υπερβολικη ως προς τι

δεν εχω ατομα εμπιστοσυνης!!!!!!!!!! να αφησω τα παιδια μου

ουτε λεφτα για ντανταδες εχω

υπαρχουν ανθρωποι στου ςοποιους ευχαριστως θα τα εμπιστευομουν, αλλα δεν ειναι τοσο κοντινοι μου η εχουν δικες τους υποχρεωσεις

παντως τα κοντινα μου ατομα, δη μαμα μου και πεθερικα, ειναι πληρως ανεπαρκεις για να κοιταξουν παιδια- και οσο τα δινω το κανω για να μην τους λειπουν!!!!

ξερω πως ειμαι λαθος, δεν το διαπραγματευομαι, ξερω πως ο αντρας μου εχει το δικο του μεριδιο αγαπης απο μενα, το ολοδικο του, και ειπα πιο πανω οτι θα κανω το παν για να διορθωθει το οποιο λαθος μου......

αν ειχατε κι εσεις τα συγκεκριμενα ατομα να σας κρατησουν ταμωρα, οχι απλα ξεφτιλα θα το θεωρουσατε, αλλα θεμα υψιστης ασφαλειας!!!!!!!! δε θελω να ξαναμπω σ αυτο το θεμα

για σκεφτειτε με και μενα λιγο, ενα χρονο δε μπορουσα να τα παρω αγκαλια, να σκυψω να παιξω μαζι τους, απο εναν καναπε καθομουν και τα κοιταζα, μην ειστε τοσο αυστηρες μαζι μου...μονο στο κρεβατι μπορουσα να τα αγκαλιασω, ειπε το παιδι μου το πρωτο του ποιημα και δεν πηγα, δεν το κατεβασα στο σχολικο, δεν το εβαλα στο σχολειο του.........

πνιγηκαν οι λεξεις μου...........συγνωμη...........

Link to comment
Share on other sites

τωρα στεναχωρηθηκα:-(:-(:-(:-(:-(μην αισθανεσαι ετσι καλη μου εισαι πολυ καλη μαμα ακομη και αν δεν εκανες αυτα, υπαρχουν ΤΟΟΟΟΟΣΑ αλλλα που εκανες και κανεις καθε μερα!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

kαi σκεφτειτε με και μενα λιγο, ενα χρονο δε μπορουσα να τα παρω αγκαλια, να σκυψω να παιξω μαζι τους, απο εναν καναπε καθομουν και τα κοιταζα, μην ειστε τοσο αυστηρες μαζι μου...μονο στο κρεβατι μπορουσα να τα αγκαλιασω, ειπε το παιδι μου το πρωτο του ποιημα και δεν πηγα, δεν το κατεβασα στο σχολικο, δεν το εβαλα στο σχολειο του.........

πνιγηκαν οι λεξεις μου...........συγνωμη...........

 

Καλη μου, δεν εισαι η μονη μανουλα που .....εζησε .... και ζει ..... ετσι. Υπαρχουν πολλες μανουλες που ...στερηθηκαν τη μανουλα τους και η μανουλα στερηθηκε τα παιδακια της ομως σε διαβεβαιω οτι εγιναν πολυ καλυτερα παιδια και με μεγαλυτερες αξιες.

Σημασια εχει που εισαι εκει, μαζι τους, και ολα τα αλλα .....γινονται. Φιλια

Dum spiro spero!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι η μονη...καθενας ομως ξερει "τη φωτια που καιει στο σπιτι του" ελεγε η γιαγια μου...προσπαθω με οση αναπνοη εχω να ειναι ολοι καλα και ευτυχισμενοι....και αυτο θα συνεχισω να κανω.....εδωσα πρωτη προτεραιοτητα στα παιδια γιατι ο συζυγος σαν ενηλικος ειχε αλλες αμυνες στο οτι συνεβη....τωρα ειμαι καλυτερα και θα ειμαι εδω για ολους...

να θελει μονο ο θεος! σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τη θετικη ενεργεια!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι η μονη...καθενας ομως ξερει "τη φωτια που καιει στο σπιτι του" ελεγε η γιαγια μου...προσπαθω με οση αναπνοη εχω να ειναι ολοι καλα και ευτυχισμενοι....και αυτο θα συνεχισω να κανω.....εδωσα πρωτη προτεραιοτητα στα παιδια γιατι ο συζυγος σαν ενηλικος ειχε αλλες αμυνες στο οτι συνεβη....τωρα ειμαι καλυτερα και θα ειμαι εδω για ολους...

να θελει μονο ο θεος! σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τη θετικη ενεργεια!

 

 

Ειμαι σιγουρη οτι επραξες το σωστοτερο και οπως φαινεται εχεις γνωση του τι γινεται :P:p. Και ο Θεος θα σε εχει καλα κι εμεις θα δινουμε το καλυτερο που μπορουμε για να εισαι εσυ καλα και οποιος αλλος χρειαζεται τη θετικη μας ενεργεια (απο το υστερημα μας, γιατι μη νομιζεις , ολοι απο καπου .....κουτσαινουμε και σε ολωνων τα σπιτια καιει καποια φωτια αλλου μικρη και αλλου μεγαλυτερη).

Οταν ειπα οτι δεν εισαι μονη ηθελα να σου θυμισω το πληθος των μαμαδων που δυστυχως βιωνουν παρομοια και πολλες φορες δυσκολοτερα προβληματα. Η προθεση μου θα φανει και απο την παρακατω φραση : Καποτε εκλαιγα γιατι δεν ειχα παπουτσια να φορεσω, ωσπου ειδα καποιον χωρις ...ποδια!!!!

Dum spiro spero!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...