Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά παπουτσάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πώς μπορώ να μάθω σε ποιες ηλικίες απευθύνονται τα νούμερα των παιδικών παπουτσιών, πχ 20 , 21, 22.?

Επίσης ποια η γνώμη σας για τα παιδικά αθλητικά παπουτσάκια ΝΙΚΕ ή REEBOK κτλ για παιδιά ενός ή δύο ετών? Είναι καλά για τα μικρά ποδαράκια ή πιο καλά να αγοράσει κάποιος τις αποκλειστικά παιδικές ορθοπεδικές μάρκες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει μεγάλη διαφορά το 1 ή 2 ετών.

Ενός έτους ίσως δεν περπατάνε κάν ενώ δύο περπατάνε.

Για μικρά παιδιά που ψιλοπερπατούν, με την προϋπόθεση οτι δεν υπάρχει ανατομικό πρόβλημα, δεν χρειάζονται καν υποδήματα.

Το ελεύθερο πέλμα με τις κινήσεις δυναμώνει.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά θα ξεκινήσεις με παπουτσάκια αγκαλιάς που είναι περισσότερο για τους γύρω (να τα χαζεύει η μαμά όταν είναι εγκυούλα) να χαϊδεύουν τα ποδαράκια οι γιαγιάδες όταν είναι νεογέννητο κλπ.

Μετά θα προχωρήσετε σε παπουτσάκια με μαλακό πάτο (όταν μπουσουλάτε) γιατί όπως είπε και η προηγούμενη κοπέλα πρέπει το πόδι να είναι ελεύθερο, άρα χρειαζόμαστε ένα παπουτσάκι πολύ μαλακό, σχεδόν ανεπαίσθητο. Τέτοια έχει το http://www.robeez.com που θα τα βρεις και στην Ελλάδα σε διάφορα καταστήματα. Αργότερα που θα περπατάτε κανονικά θα επενδύετε όπως όλοι τον οβολό σας σε καταστήματα μούγερ, crocodilino κλπ... Καλή επιτυχία :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προηγούμενες κοπέλες.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ καλό να μιλήσεις με τον παιδίατρό σου.

Πάντως, δυο παιδοορθοπεδικοί που είδαν τη μικρή μου (είχα εγώ ένα πρόβλημα όταν γεννήθηκα και λόγω μεγάλης πιθανότητας να το έχει κληρονομήσει η κόρη μου το έψαξα αρκετά), μου είπαν ότι το καλύτερο είναι να αναπτύσεται το πέλμα χωρίς να πιέζεται από τα ορθοπεδικά παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites

22 φοράει η κόρη μου που έιναι 2 ετών... Και τα αθλητικά αυτά που λες ειναι πολύ καλά, όλο το χειμώνα φορούσαμε ενα ζευγαρακι REEBOK και τα καταευχαριστήθηκε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Πότε περνάμε από τα παπούτσια αγκαλιάς στα κανονικά? Εμεις ακόμα αγκαλιας φοράμε (μαλλον τα βγάζουμε οταν δεν βλέπει η μαμά), αλλά τώρα που σηκώνεται μόνη της και πάει τους καναπέδες και τα τραπεζάκια πάνω κάτω ή κρατώντας της εμείς και τα δύο χεράκια περπατάει, μήπως πρέπει να πάρω κανονικά? ή μήπως να αρχίσει να περπατάει μόνη της και μετά?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς του πήραμε για Χριστούγγενα κάτι παπουτσάκια nike (20ν 11μηνών) τα οποία είναι για περπάτημα αλλά είναι πανάλαφρα και ο πάτος "λυγίζει" είναι πολύ μαλακά - δεν ήταν όλα έτσι -κάποια της ίδιας αλλά κ άλλων εταιριών μου φάνηκαν πολύ βαριά για το μωράκι.΄Ασε που λένε οτι στην αρχή το καλύτερο παπούτσι είναι το ίδιο το πέλμα..

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι εμεις περπαταμε μονο με καλτσες το χειμωνα )εχω στρωμενα ) και το καλοκαιρι ξυπολητοι για να ειναι ελευθερο το ποδι.....

 

οσο για εξω τι να σου πω....εγω δε σκαω 60 και 70 σε μαρκες...εχω βρει ενα μαγαζακι με παιδικα με μιση τιμη απο αυτα και μια χαρα ορθοπαιδικα ειναι...παρεπιπτοντως φοραμε το 23 και σε καποια το 24....

 

 

παντως οταν βγαιναμε βολτα και μικρη της φοραγα ή αθλητικα ή το καλοκαιρι πεδιλακια....μια χαρα ητανε και μια χαρα περπαταγε...δεν ειχα παπουτσακια αγκαλιας.....δε ξερω καν τι ειναι αληθεια???? :shock:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οταν άρχισαν τα κρύα και ταυτόχρονα άρχισε να κάνει βηματάκια του άλλλαξα απο αγκαλιάς σε κανονικά. Βρήκλα ελαφρια παπουτσάκια νούμερο 19.. Αυτό πριν κανα μήνα γιατι τώρα φοράει το 20.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στη φάση που περπατάμε όταν μας κρατάνε από τα χεράκια, όχι μόνοι μας, και κατά βάση μπουσουλάμε. Όταν είπα στην παιδίατρό μου ότι εγώ αφήνω το παιδάκι στο σπίτι με τις καλτσούλες του (γιατί είχα διαβάσει εδώ ότι αυτό είναι καλύτερο για το πελματάκι του), μου είπε ότι είναι λάθος και πρέπει να του φοράω συνέχεια παπουτσάκια και μάλιστα να του πάρω κάτι καλό (Μούγερ, Crocodilino) και να είναι από αυτά που ανεβαίνουν λίγο στον αστράγαλο. Επίσης, μου είπε να αποφύγω τα αθλητικά. Άπαραίτητη σημείωση: το ποδαράκι του παιδιού είναι φυσιολογικό, δεν έχουμε ανάγκη για ειδικά παπουτσάκια.

Κάνω λοιπόν μία ρητορική ερώτηση: γιατί οι γιατροί δεν λένε όλοι το ίδιο πράγμα σε αυτό το απλό ζήτημα; Πότε θα αποφασίσουν τί είναι σωστό; Επίσης, είναι αυτός σοβαρός λόγος για να αλλάξω παιδίατρο;

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα τελικα ο γιατρος μου ειπε να της πάρω παπουτσια, χωρις να τον ενδιαφερει η μαρκα, απλα να ειναι σκληρά από κάτω και μαλακο το γύρω , όχι απαραιτητα μποτακια.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στη φάση που περπατάμε όταν μας κρατάνε από τα χεράκια, όχι μόνοι μας, και κατά βάση μπουσουλάμε. Όταν είπα στην παιδίατρό μου ότι εγώ αφήνω το παιδάκι στο σπίτι με τις καλτσούλες του (γιατί είχα διαβάσει εδώ ότι αυτό είναι καλύτερο για το πελματάκι του), μου είπε ότι είναι λάθος και πρέπει να του φοράω συνέχεια παπουτσάκια και μάλιστα να του πάρω κάτι καλό (Μούγερ, Crocodilino) και να είναι από αυτά που ανεβαίνουν λίγο στον αστράγαλο. Επίσης, μου είπε να αποφύγω τα αθλητικά. Άπαραίτητη σημείωση: το ποδαράκι του παιδιού είναι φυσιολογικό, δεν έχουμε ανάγκη για ειδικά παπουτσάκια.

Κάνω λοιπόν μία ρητορική ερώτηση: γιατί οι γιατροί δεν λένε όλοι το ίδιο πράγμα σε αυτό το απλό ζήτημα; Πότε θα αποφασίσουν τί είναι σωστό; Επίσης, είναι αυτός σοβαρός λόγος για να αλλάξω παιδίατρο;

 

:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Περίεργο δεν είναι να φοράς μέσα στ σπίτι παπουτσάκια στο μωρό?Του φοράω όταν βγαίνουμε για 2-3- ώρες κ βλέπεις οτι το ποδαράκι του ιδρώνει πόσο μάλλον αν τα φοράει και μέσα στο σπίτι..Εμάς η μόνη αναφορά που έχει κάνει η παιδίατρος, σχετικά με τα παπουτσάκια είναι το πόσο πολύ της άρεσαν κάτι κόκκινα ασημί αθλητικούλια αγκαλιάς που φορούσε :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω για παπουτσακια,

αλλα το καλυτερο απο ολα για το πεδικο πελματακι ειναι το περπατημα στην αμμο, για καθε ηλικια.

βοηθαει να παρει το πελμα τις καταλληλες κλησεις, να αποφυγει πλατυποδιες κτλ

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, λοιπον μεσα στο σπιτι δεν φοραμε παπουτσακια, αλλα πανοφλακια που πιανουν μεχρι τον αστραγαλο,εχει στη ΜΟΥΓΕΡ, καταπληκτικα με δερματινο πατο που πλενονται κιολας. Η παιδιατρος μας ειπε, τον πρωτο μηνα που θα περπατησει στο σπιτι να ειναι με καλτσακια και μετα απο ενα μηνα να βαλουμε παντοφλες, τωρα για εξω εγω τα εσκασα στη ΜΟΥΓΕΡ αλλα δε με νοιαζει γιατι απο οτι ξερω τα πρωτα παπουτσια ειναι πολυ σημαντικα, ο αντρας μου εχει πλατιποδια λογω του οτι φορουσε αηδιες οταν ηταν 1-3 χρονων.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσακια. Το νουμερο διαφερει απο παιδι σε παιδι, οπως κ ολα τα θεματα.Εμενα ειναι 9μηνων, περπαταει ηδη κ φοραει 20 κ 21 σε καποια νουμερο παπουτσακι. Ειναι 80 εκ.κ 10 κιλα περιπου

Το παιδί μου...η ζωή μου όλη

line_m121_beg_micky_time_1209355200_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς μέχρι τώρα φορούσαμε τα παπουτσάκια αγκαλιάς κυρίως για να μην κρυώνει το ποδαράκι.

 

Μόλις άρχισε να πιανεται απο τους καναπέδες και να σηκώνεται ο παιδίατρος μου είπε σκληρό παπούτσι με την πλαστική σόλα, να αγκαλιάζει τον αστράγαλο, ακόμα και μέσα στο σπίτι. Το ίδιο μου είπε και το κατάστημα, αυτά πρέπει να φορνάνε για να είναι σταθερά τα πρώτα βηματάκια. Αν το παπούτσι είναι μαλακό όπως πχ τα υφασμάτινα αγκαλιάς θα στραβοπατάει το παιδί.

 

Τα αγόρασα σήμερα και θα της φοράω συνέχεια.

Αν δω οτι κουράζεται ή μπουσουλάει πολύ και τα σέρνει στο πάτωμα θα της τα βγάζω για να χαλαρώνει το ποδαράκι της :wink:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια τα ιδανικά παπούτσια για το παιδί;

 

Τα παιδιά χρειάζονται τα πρώτα τους παπούτσια όταν αρχίζουν να περπατούν για να προστατεύονται από τα χτυπήματα. Τα παιδικά παπούτσια πρέπει να είναι εύκαμπτα, ελαφρά, μαλακά και να ταιριάζουν στο πόδι. Επίσης πρέπει να έχουν επίπεδη και μη ολισθηρή σόλα και να είναι κατασκευασμένα από υλικά όπως δέρμα ή canvas τα οποία να επιτρέπουν τον καλό αερισμό του ποδιού. Όσον αφορά τα αθλητικά παπούτσια που προτιμούν να φοράνε τα παιδιά σε μεγαλύτερες ηλικίες, τα περισσότερα από αυτά έχουν μια καλή λειτουργική κατασκευή, είναι κατασκευασμένα για πολλαπλά αθλήματα και γι αυτό είναι η καλύτερη εκλογή για καθημερινή χρήση. Τα κορίτσια στην εφηβική ηλικία είναι καλά να αποφεύγουν τα παπούτσια με ψηλά τακούνια. Επίσης τα παπούτσια δεν είναι ανάγκη να καλύπτουν τον αστράγαλο, για να τον συγκρατούν, όπως λένε πολλοί. Ο αστράγαλος ήταν εκεί, πολύ πριν βρεθούν τα παπούτσια και δε χρειάζεται κανένα στήριγμα. Σε περίπτωση όμως που το παιδί σας πάσχει από κάποιο νόσημα, όπως για παράδειγμα εγκεφαλική παράλυση, τότε πιθανόν ο γιατρός σας να σας συστήσει παπούτσια που να καλύπτουν τον αστράγαλο.

 

πηγή: http://www.paidiatros.com/MAIN/article-354-0-0-0.aspx

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λογικό μου φαίνεται το τελευταίο κείμενο.

 

Στην αρχή της έβαλα μαλακά δερμάτινα, τύπου Robeez (από το ebay πάμφθηνα, 5 ευρώ λέμε).

 

Μετά της πήρα κάτι άλλα ενδιάμεσα, με λίγο πιο σκληρή σόλα, μάρκας Pediped (πάλι από το ebay, σαφώς ακριβότερα, αλλά τέλεια!)

 

Μετά τα Robeez Mini, που είναι το επόμενο στάδιο.

 

Τώρα παραγγείλαμε τα Robeez Tredz, αλλά τα έχουμε για έξω, μόλις ανοίξει ο καιρός.

 

Όλα από το ebay, εγκεκριμένα από την American Podiatric Association ή κάπως έτσι. Και τελικά απείρως φτηνότερα από τα εδώ μαγαζιά, και μαζί με τα μεταφορικά.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει πως ψωνίζει ο άνθρωπος από το e-bay :evil:

Όλο κάτι άσχετα μου βγάζει που δεν τα στέλνουν και στην Ελλάδα...τι κάνω λάθος βρε κορίτσια? Πες βρε [email protected]se...

 

Όσο για παπουτσάκια, φοράμε κανονικά παπούτσια μόνο έξω από το σπίτι ακόμα και τώρα. Μέσα στο σπίτι ή σκέτα καλτσάκια ή τύπου Robeez για το κρύο.

...και συμφωνώ κι εγώ με το κείμενο που παρέθεσε η karfori's baby

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις εγγραφή, για να βλέπει τη χώρα σου και να σου δείχνει δίπλα σε κάθε item (πσσσσ!) αν το στέλνει ελλάδα και πόσο χρεώνει την αποστολή.

 

Γενικά είναι σαν δημοπρασία, δε βρίσκεις πάντα αυτό που θες, και πρέπει να συγκρατήσαι για να μη βγαίνεις εκτός budget με τα "χτυπήματα".

 

Και μην ψάχνεις γενικά κι αόριστα. Καλό είναι να έχεις κάτι στο μυαλό σου και να ψάχνεις αυτό συγκεκριμένα. Δηλαδή αν βάλεις "shoes" θα χαθείς. Καλύτερα να βάλεις, ας πούμε, "Robeez tredz 24" (24=μηνών)

 

Αν θες τίποτε άλλο, μη διστάσεις να ρωτήσεις!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki, είναι παπουτσάκια με μαλακή, αντιολισθητική σόλα και λαστιχάκι στον αστράγαλο για να μην βγαίνουν. Είναι για στεγνό έδαφος κυρίως. Υπάρχουν και με λίγο πιο σκληρή σόλα για όταν τα παιδάκια περπατούν κανονικά.

Δες εδώ: http://www.robeez.com

Επίσης, ίδιου τύπου παπουτσάκια είναι τα inch-blue:

http://www.inch-blue.com/uk/

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να κανω διαφημιση,απο εμπειρια κθως εχουμε αλλαξει μπορει και 10 ζευγαρια παππουτσια θεωρω τα καλυτερα για πιο μεγαλα παιδια που περπατανε τα μουγερ.τυχαια μου προτεινε τα ιδια και η παιδιατροσ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...