Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα καθίσματα απο τα τριπλά συστήματα είναι για νεογέννητα μωράκια έως 13 κιλά (περίπου 1 έτους). Εξαρτάται μάλλον απο το τι βολεύει τον καθένα.... Εμείς δεν χρειαζόμασταν πορτ μπεμπέ και έτσι αποφασίσαμε να μην πάρουμε το τριπλό σύστημα, πήραμε σκέτο καρότσι και σκέτο κάθισμα αυτοκινήτου (0-18 κιλά)

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τα καρεκλάκια από τα τριπλά καρότσια για πόσο καιρό είναι τελικα;Μήπως δεν αξίζει τον κόπο να τα αγοράσεις;;;

 

Ο γιος μου δεν χωράει εκεί μέσα από τον 4ο μήνα!!!!!!!!!!!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου φαίνεται λίγο μικρό.Αλλά μπορείς να μην το αγοράσεις αυτό ή πάει υποχρεωτικά πακέτο με τα άλλα;;;

 

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορείς να πάρεις μόνο πορτ μπεμπέ και καρότσια ή μόνο καρότσι.Όπως θες. Πάντως εμένα ούτε το πορτ μπεμπέ με βόλεψε γιατί σε ένα μήνα δεν χωρούσε ο μικρός!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalispera ki apo mena,

an katalava kala apo osa diavasa gia na kalyfthoun oles oi prodiagrafes kalo tha itan na agorasei kaneis kathisma rear-facing me sistima isofix(tora an tha einai 0-9 h 0-18 exartatai ti thelei o kathenas).Afou loipon exei sistima isofix tha efarmozei stis eidikes ypodoxes fantazomai kai den tha thelei zoni?????Ki episis an to valoume piso apo ton sinodigo apenergopoioume ton pleuriko aerosako i den paizei rolo????Kserei kaneis na apantisei???

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου δεν χωράει εκεί μέσα από τον 4ο μήνα!!!!!!!!!!!

 

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορείς να πάρεις μόνο πορτ μπεμπέ και καρότσια ή μόνο καρότσι.Όπως θες. Πάντως εμένα ούτε το πορτ μπεμπέ με βόλεψε γιατί σε ένα μήνα δεν χωρούσε ο μικρός!

 

Καλέ γιατί τρομάζεις τον κόσμο????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Πες τους κιόλας πόσο ψηλός είναι ο πρίγκηπας και ότι δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κορίτσια έχει καμιά το maxi cosi tobi ή το maxi cosi XP? Έχω μπερδευτεί. Λέω να πάρω ένα από αυτά ή το maxi cosi priofix!!!Καμιά γνώμη?

 

εμείς είμαστε ανάμεσα στο axiss και στο priorifix (το οποίο και είναι το μόνο isofix από τα παραπάνω). Εγώ αναρωτιέμαι το εξής: Ο Νικόλας είναι ήδη 8200 οπότε μέχρι το Πάσχα θα χρειαστεί να αλλάξουμε καθισματάκι καθώς είναι ήδη πολύ στριμωγμένος και λόγω ύψους όχι ιδιαίτερα ασφαλής. Τότε όμως θα είναι σχεδόν 7 μηνών. Τα group 1 καρεκλάκια όμως έχουν ένδειξη από 9 μηνών +. Θα υπάρχει θέμα; Έχει σχέση με το πόσο καλά στηρίζουν πλέον τη σπονδυλική στήλη;

 

Το έχει ψάξει καμιά σας;

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλέ γιατί τρομάζεις τον κόσμο????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Πες τους κιόλας πόσο ψηλός είναι ο πρίγκηπας και ότι δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

 

εμείς είμαστε ανάμεσα στο axiss και στο priorifix (το οποίο και είναι το μόνο isofix από τα παραπάνω). Εγώ αναρωτιέμαι το εξής: Ο Νικόλας είναι ήδη 8200 οπότε μέχρι το Πάσχα θα χρειαστεί να αλλάξουμε καθισματάκι καθώς είναι ήδη πολύ στριμωγμένος και λόγω ύψους όχι ιδιαίτερα ασφαλής. Τότε όμως θα είναι σχεδόν 7 μηνών. Τα group 1 καρεκλάκια όμως έχουν ένδειξη από 9 μηνών +. Θα υπάρχει θέμα; Έχει σχέση με το πόσο καλά στηρίζουν πλέον τη σπονδυλική στήλη;

 

Το έχει ψάξει καμιά σας;

 

Μα εγώ το ίδιο πρόβλημα δεν έχω? Ο μικρός έιναι 6 μηνών και τα καθισματάκια λένε από 12 μηνών και πάνω. Μπορεί να είναι ψηλός (κορίτσια ναι μην τρομάζεται) αλλά ένα παιδί 12 μηνών κάθεται πολύ διαφορετικά από ένα παιδί 6 μηνών!!!

Θα σου πω την γνώμη μου επειδή χθες πήγαμε με τον μικρό σε 3 καταστήματα και τα δοκιμάσαμε. Λοιπόν τα 9-36 κιλά τα ξεχνάμε, δεν είναι για αυτή την ηλικία. Ευτυχώς εκείνη την στιγμή κοιμόταν και τον βάλαμε κοιμισμένο και είδαμε το μειονέκτημά του για τόσο μικρά μωράκια. Δεν έχουν που να στηρίξουν το κεφαλάκι όσο κοιμούνται!

Το axiss Μαράκι το δοκιμάσαμε αλλά του πέφτει μικρό! Σε ίγο καιρό δεν θα χωράει εκεί και το αποκλείσαμε. Το ίδιο συμβαίνει και με το pearle isofix, το οποίο είναι μικρό για τον δικό μας. Είναι στριμωχτός μέσα ρε γμτ, μου άρεσε πολυ αυτό! Στο tobi δεν τον βάλαμε αλλά σήμερα που το ξαναείδα μόνη μου και μελέτησα τις διαστάσεις του, πάλι μκρόερο είναι. Μόνο το prior XP έχει ευρύχωρο κάθισμα και ψηλή πλάτη!

Στο pramworld που λέει τις διαστάσεις είδα ό,τι το καθισματάκι του priofix είναι στις ίδιες διαστάσεις με το XP. Άρα μάλλον θα μας κάνει αλλά που να ξέρω? Δεν το βρήκα πουθενά για να το δοκιμάσουμε!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για μωρο 10 μηνων 9,500 κιλα σκεφτομουν το Ferrari beline ειναι για μωρα απο 9-36 κιλα.

Μηπως το εχει καμια?ειστε ευχαριστιμενες?απο που το εχετε αγορασει?

Ευχαριστω

.png

 

 

KtP4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ιρώ, στην αρχή λέγαμε και εμείς για αυτό το κάθισμα και είχα κάνει μια πολύ εκτενή έρευνα (ιντερνετικής) αγοράς. Λοιπόν, το φτηνότερο το βρήκα εδώ http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx

 

Η τιμή του είναι στα 116 λίρες συν 25 τα μεταφορικά (είχα στείλει μέιλ)

Άρα μιλάμε για 141 λίρες, δλδ 163 Ευρώ (γλιτώνεις 30 Ευρώ!)

 

Τελικά όμως, αφού διάβασα τις σκανδιναβικές έρευνες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω στην σελίδα, πήραμε κάθισμα 0-18 κιλά (δλδ έως 4 ετών) που να κοιτάει προς τα πίσω. Besafe Izi Combi Isofix Car Seat. Είναι αυτό που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά και κοστίζει γύρω στα 450-470 Ευρώ. Εγώ το πήρα 350 απο Αγγλία

http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey

 

Σήμερα το παραλάβαμε, η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη, αλλά το κάθισμα μια χαρά!

 

Εμεις παραγγειλαμε το Britax firstclass απο το http://www.kidztravelshop.co.uk αλλα τελικα δεν προχωρησαν στην εκτελεση της παραγγελιας λογω προβληματος λεει με την εταιρεια και θα το παραγγειλουμε από το http://www.pramworld.co.uk. Μηπως ξερετε τα μεταφορικα ποσο ειναι?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Natasa πριν το παραγγείλεις πήγαινε στο λητώ ή σε κάποιο άλλο κατάστημα και δοκίμασέ το στο αυτοκίνητό σου δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1514719#post1514719 γιατί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις παραγγειλαμε το Britax firstclass απο το www.kidztravelshop.co.uk αλλα τελικα δεν προχωρησαν στην εκτελεση της παραγγελιας λογω προβληματος λεει με την εταιρεια και θα το παραγγειλουμε από το www.pramworld.co.uk. Μηπως ξερετε τα μεταφορικα ποσο ειναι?

 

Τα μεταφορικα ειναι γυρω στις 36 λιρες η κουτα.Ουτως ή αλλως μολις δωσεις την παραγγελια θα σου στειλουν μεϊλ οπου θα σε ρωτανε αν συμφωνεις με τα μεταφορικα και μετα θα προχωρησουν σε εκτελεση της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!Θα ηθελα κι εγω την πολυτιμη βοηθεια σας!!

Διαβαζω ...διαβαζω....και εχω μπερδευτει!!Κανω ερευνα αγορας για να ξερω οταν ερθει η στιγμη πιο να παρουμε!

Ενδιαφερομαι για την κατηγορια 0+......λοιπον

Ειμαστε αναμεσα σε Britax και Be Safe!

Με ενδιαφερει το καθισμα να ειναι Rear-Face.....τουλαχιστον γι αυτο εχω καταληξει!!!

Επισης διαβαζω απο πολλες οτι εχετε αγορασει της Maxi Cosi ή της Recaro!!Αυτα ειναι ομως Rear-Face?????Δεν εχω δει κανενα απο κοντα και δεν γνωριζω!

Να επισημανω οτι το αυτοκινητο μας δεν εχει συστημα isofix (δυστυχως),οι παραπανω εταιριες που εχω αναφερει κανουν για αυτοκινητα χωρις αυτο το συστημα??????

Οποιος γνωριζει ας με κατατοπισει παρακαλω.....και τελικα ποια εταιρια να προτιμησω??????????????Τα βλεπω ολα βουνο.....:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο Forum υπάρχει θέμα ανάποδα καθίσματα αυτοκινήτου. Εγώ μετά από όλα αυτά που διάβασα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να τα βάλω τα παιδιά μου να κάτσουν με θέα μπροστά. Η ασφάλεια τους πάνω από όλα και μετά η διασκέδαση. Οι έρευνες ΔΕν έχουν γίνει από εταιρίες, για ρίχτε μια ματιά. Εγώ σοκαρίστικα απο την άγνοια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Forum υπάρχει θέμα ανάποδα καθίσματα αυτοκινήτου. Εγώ μετά από όλα αυτά που διάβασα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να τα βάλω τα παιδιά μου να κάτσουν με θέα μπροστά. Η ασφάλεια τους πάνω από όλα και μετά η διασκέδαση. Οι έρευνες ΔΕν έχουν γίνει από εταιρίες, για ρίχτε μια ματιά. Εγώ σοκαρίστικα απο την άγνοια μου!

 

Αυτα εχω δει κι εγω και ειμαι πλεον απολυτη .......το παιδι θα καθεται αναποδα!!!

Οταν το ειπα στον αντρα μου περαν οτι αρχισε να με κοροιδευει( η αγνοια μας....) στο τελος καταληξαμε να τσακωνομαστε γιατι το θεωρουσε γελοιο το παιδι να κοιταει την πλατη του καθισματος..........μεχρι που του εβαλα καποια βιντεακια με κρας τεστ.........και επαθε σοκ βεβαιως!!!

Για πες του τωρα!!!Υπερμαχος των rear-face!!!;)

Link to comment
Share on other sites

κατια

ολα τα καθισματακια μπορουν να μπουν ωστε να κοιτανε προς τα πισω.Απλως της besafe αυτο που ειναι 0-18 το izi combi εχει ηδη επανω του τα αγκιστρα για να πιανει στο isofix του αυτοκινητου.Τετοιο 0-18 ειναι και το polaric της recaro.

Για τα britax δεν ξερω.

Εγω προσωπικα πηρα της recaro 0-13 το young profi μαζι με την βαση isofix γιατι μετα απο πολυ διαβασμα και συμβουλες κατεληξα οτι καλο ειναι να μην καλυπτει μεγαλο ευρος κιλων το καρεκλακι.Οταν το παιδακι μου περασει τα 13 κιλα τοτε θα παρω την επομενη κατηγορια.

Τα maxi cosi ειναι παρα πολυ καλα επισης.

Ολα τα καθισματακια αν δεν εχεις την βαση isofix δενονται με τις ζωνες ωστε να κοιτανε προς τα πισω!

Link to comment
Share on other sites

κατια

ολα τα καθισματακια μπορουν να μπουν ωστε να κοιτανε προς τα πισω.Απλως της besafe αυτο που ειναι 0-18 το izi combi εχει ηδη επανω του τα αγκιστρα για να πιανει στο isofix του αυτοκινητου.Τετοιο 0-18 ειναι και το polaric της recaro.

Για τα britax δεν ξερω.

Εγω προσωπικα πηρα της recaro 0-13 το young profi μαζι με την βαση isofix γιατι μετα απο πολυ διαβασμα και συμβουλες κατεληξα οτι καλο ειναι να μην καλυπτει μεγαλο ευρος κιλων το καρεκλακι.Οταν το παιδακι μου περασει τα 13 κιλα τοτε θα παρω την επομενη κατηγορια.

Τα maxi cosi ειναι παρα πολυ καλα επισης.

Ολα τα καθισματακια αν δεν εχεις την βαση isofix δενονται με τις ζωνες ωστε να κοιτανε προς τα πισω!

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!!!

Εχω αρχισει σιγα σιγα και τα ξεκαθαριζω!!!!Αχ...για να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια!Πήρα το σετάκι (δύο καρεκλάκια και τη βάση) απο γνωστό site με πιστωτική κάρτα γιατί το είχε προσφορά και μου φάνηκε ευκαιρία.Στοίχησαν 612 ευρω με δωρεάν τα έξοδα αποστολής.Είναι της maxi cosi το πρώτο που αντιστοιχεί σε μωρά μέχρι 13 κιλά και το αμέσως επόμενο μέχρι 18 κιλά.Και τα δύο κουμπώνουν στην ίδια βάση (το πρώτο κοιτάει πρός τα πίσω ενώ το δεύτερο μπροστά).

Νομίζω οτι είναι πολύ καλή τιμή και κυρίως, για μένα, απο τις καλύτερες μάρκες με εγγυήσεις ασφάλειας.

Καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 18 κιλα περιπου για ποια ηλικια μιλαμε??

επισης,εψαξα λιγο στο ινερνετ,υπαρχουν καθισματακι για περισσοτερα κιλα που να κοιτανε πισω??εγω δ ειδα κατι τετοιο..εχετε βρει εδω στην ελλαδα??

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!! Έχει σίγουρα εδώ http://www.carseat.se/store.html μέχρι 25 κιλά.

Ελλάδα υπάρχουν σίγουρα κάποια για μέχρι 18 κιλά, για παραπάω δεν νομίζω.

Τα 18 κιλά είναι περίπου 4 χρονών νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με λενε δημητρη και μιας και περιμενουμε την μπεμπα σε 3 μηνες αρχισα να ψαχνομαι για καθισμα αυτοκινητου. ζαλιστηκα απο το διαβασμα βεβαια αλλα κατεληξα οτι χρειαζομαστε οπωσδηποτε 2. πρωτα ενα 0-9 ή 0-13 και μετα το 9-36 της recaro. πως το βλεπετε? θα με καλυψουν? το 0-9 για ποσο καιρο θα το χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Δημητρη,

κι εγω μετα απο πολλη σπουδη πηρα το 0-13 της Recaro μαζι με την βαση isofix και μετα για την επομενη βαθμιδα υπαρχει το polaric της Recaro ή της Besafe το Izi combi.Και τα δυο αυτα ειναι με αγκιστρα isofix και κοιτανε προς τα πισω.Θεωρω οτι μια χαρα ειναι...Το 0-13 καρεκλακι θα σε βολεψει μεχρι το παιδακι να παει 13 κιλα 'η μεχρι το κεφαλακι του να μην ξεπερναει την πλατη του καθισματος...Οποτε,αναλογα με την αναπτυξη του μωρου σας θα πρααξεεεεετεεεε:):)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Δημητρη,

κι εγω μετα απο πολλη σπουδη πηρα το 0-13 της Recaro μαζι με την βαση isofix και μετα για την επομενη βαθμιδα υπαρχει το polaric της Recaro ή της Besafe το Izi combi.Και τα δυο αυτα ειναι με αγκιστρα isofix και κοιτανε προς τα πισω.Θεωρω οτι μια χαρα ειναι...Το 0-13 καρεκλακι θα σε βολεψει μεχρι το παιδακι να παει 13 κιλα 'η μεχρι το κεφαλακι του να μην ξεπερναει την πλατη του καθισματος...Οποτε,αναλογα με την αναπτυξη του μωρου σας θα πρααξεεεεετεεεε:):)

 

οποτε παιρνω ενα 0-13 στην αρχη και μετα αλλο ενα και ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...