Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια γεια σας..σκεφτομαστε να παρουμε το καθισματακι ferrari cosmo 9-18 isofix 179,00 ευρω το εχουμε βρει..εσεις τι λετε ειναι καλο;το εχει καποια;η τιμη του καλη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίδια για όποιον ενδιαφέρεται για Recaro όπως εγώ, βρήκα ένα site με αρκετά καλές τιμές και πολύ λίγα μεταφορικά από γερμανία.

Είμαι σε φάση να παραγγείλω, και μόλις παραλάβω θα σας πω περισσότερα.

Πάντως με τα μεταφορικά το Recaro Young Sport μου βγαίνει 199 Ευρώ !!

Πολύ καλή τιμή !!

 

 

μηπως λες το mypram.de? εγω εκει το βρηκα τo polaric.

εχει και paypal, αλλα σ εμενα δε δουλευει και τωρα το σκεφτομαι να βαλω την καρτα μου.

 

μπορεις να μας το site που βρηκες εσυ?

wn7Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω πάντως έχω δει δημοσιευμένο (στο site της aap Μου φαίνεται) ότι πρέπει να κάθεται προς τα πίσω μέχρι 1 ετους ΚΑΙ 10 κιλά. δηλαδή πρέπει να φτάσει και τα 2. πχ ένα παιδάκι 1 έτους και 9 κιλά, δεν μπορεί να κοιτάει μπροστά

 

Δεν ξέρω αν έχει φτάσει στα αυτιά σας, αλλά άλλαξαν τους κανονισμούς στις ΗΠΑ σχετικά με το πότε πρέπει να γυρνάνε τα καθίσματα από την αντίθετη φορά του αυτοκινήτου σε εμπρός.

 

Δείτε αυτό. Μας ενδιαφέρει όλους.

 

http://thestir.cafemom.com/baby/117755/aaps_new_car_seat_guidelines

 

Για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά, εν ολίγοις, μέχρι πρότεινος το κάθισμα του μωρού έμενε στην αντίθετη φορά περίπου έως το χρόνο ή όταν αυτό γινόταν γύρω στα 9-10 κιλά. Τώρα ο κανονισμός άλλαξε και το παιδί πρέπει να ταξιδεύει καθισμένο αντίθετα προς την φορά του αυτοκινήτου έως ότου φτάσει τα 2 ΕΤΗ!!

 

Επίσης, σημαντικό είναι το παιδί να κάθεται σε booster κάθισμα μέχρι περίπου τα 12 έτη.

D5FUp3.png 85Tmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω δεν εχουμε αυτοκινητο και δεν εχω ιδεα τι καθισματακι χρειαζομαι για τον μεγαλο στις διακοπες.. Αυτη την στιγμη ειναι 1μετρο και ζυγιζει 16 κιλα. Θα χωραει σε καθισματακι 5 σημειων ή πρεπει να παρουμε καποιο το οποιο απλα τον δενει με τι ζωνη του αυτοκινητου? (Προσωπικα θα προτιμουσα των 5 σημειων μηπως και κατσει στην θεση του)..

Το καθισματακι θα το νοικιασουμε μαζι με το αυτοκινητο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!!!θελω να αγορασω το izi combi x3 της be safe.

Καπου ειχε παρει το ματι μου πριν πολυ καιρο οτι καποιες κοπελες το ειχαν παραγγειλει απο Αγγλια πολυ πιο οικονομικα.Λογω φορτου εργασιας συν το παιδι δν εχω το χρονο να ψαξω ολες τις σελιδες!

Αν καποιος γνωριζει ας με βοηθησει παρακαλω!!!

ευχαριστω πολυ!!!!!!!:-D

 

(συγνωμη αν επαναλαμβανομαι!!!:mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Την βοήθειά σας παρακαλώ:

 

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 ετών και 13 κιλά που εδώ και 10 μήνες κάθεται στο Recaro Young Expert Plus (9-18 kg isofix) και η μικρή της αδερφούλα κάθεται στο Inglesina huggy (ως 13 κιλά). Θα αλλάξουμε σε κανα 5-μηνο κάθισμα και σκεφτόμουν να πάρω μέχρι 36 κιλά για την μεγάλη και η μικρή να μετακομίσει στο Recaro. Το θέμα είναι ότι θέλω κάθισμα με isofix 9-36 κιλά. Δεν θελω να πάρω αυτά που είναι για 15-36 γιατί δεν έχουν δικές τους ζώνες και είναι πολύ μικρή η πρώτη για να δένεται με την ζώνη του αυτοκινήτου. Έχει ύψος 86 εκατοστά και φοβάμαι μέχρι και τον πνιγμό σε περίπτωση ατυχήματος.

 

Εχετε υπόψη σας κανένα κάθισμα 9-36 με isofix; Το κόστος δεν είναι θέμα, είμαστε διατεθειμένοι να διαθέσουμε όσο πρέπει για να έχει την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ψάχνω και εγώ για κάθισμα αυτοκινητου για το group 2/3...Μετά από τρελή έρευνα κατέληξα στο besafe ή στο maxi cosi airprotection...Oi τιμές κυμαίνονται 190€-220€ αλλά το ebay (το maxi cosi το δίνει 130€!!!).Πάντως θα ήθελα να σας πώ και τι έπαθα με το προηγούμενο κάθισμα του μικρου....Είχα αγοράσει της Chicco to keyfix 9-18kgr και μια μέρα πάω να βγάλω το κάλλυμα από το κάθισμα...Τραβουσα τραβουσα και κάποια στιγμη ακουω ένα ΚΡΑΚ!!!!Είχε σπασει στα δύο το δεξι προστατευτικό στο ύψους του κεφαλιου το οποίο ήταν σαν από άσπρο φελιζόλ...δηλ.σε μια πιθανή σύγκρουση τί θα γινόταν??Μεταξύ μας φυσικά....Για τη ζημιά μου δεν το ξέρει κανείς...

M5Pdp3.png?LUTgJROj
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει κ εμάς; Για παιδάκι 18 μηνών 13 κιλά τι κάθισμα προτείνετε; Μας συμφέρει η κατηγορία 9-18 ή 9-36; Υπάρχουν κ άλλες εταιρίες με κάθισμα που να τοποθετείται κ ανάποδα σε αυτές τις κατηγορίες εκτός από την besafe; Και κάτι τελευταίο επειδή δεν έχω την δυνατότητα να το δω από κοντά το κάθισμα (besafe izi combi x3) μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει αυτό το "τιμονάκι" που έχει στα πόδια του παιδιού δεν είναι ενοχλητικό;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει κ εμάς; Για παιδάκι 18 μηνών 13 κιλά τι κάθισμα προτείνετε; Μας συμφέρει η κατηγορία 9-18 ή 9-36; Υπάρχουν κ άλλες εταιρίες με κάθισμα που να τοποθετείται κ ανάποδα σε αυτές τις κατηγορίες εκτός από την besafe; Και κάτι τελευταίο επειδή δεν έχω την δυνατότητα να το δω από κοντά το κάθισμα (besafe izi combi x3) μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει αυτό το "τιμονάκι" που έχει στα πόδια του παιδιού δεν είναι ενοχλητικό;

Η κατηγορία 9-18 είναι πιο καλή γιατί γενικά τα καθίσματα που καλύπτουν δύο κατηγορίες δεν είναι τόσο ασφαλή. Το τιμονάκι που λες στο Besafe δεν ενοχλεί γιατί δεν είναι μέσα στην μέση. Πιέζει την πλάτη του πίσω καθίσματος και κάνει το κάθισμα πραγματικά ακλόνητο αν τοποθετηθεί σωστά. Δεν είναι μέσα στην μέση από τον χώρο των ποδιών του παιδιού. Υπάρχουν και άλλες μάρκες εκτός από την Besafe για ανάποδα καθίσματα ειδικά στην κατηγορία 9-18. Όταν ανέβεις κατηγορία είναι λιγότερες οι επιλογές. Το Besafe πάντως είναι κάθισμα που το βλέπεις από την πρώτη φορά και το ερωτεύεσαι. Έχει διαφορά από όλα τα άλλα που έχω δει.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία 9-18 είναι πιο καλή γιατί γενικά τα καθίσματα που καλύπτουν δύο κατηγορίες δεν είναι τόσο ασφαλή. Το τιμονάκι που λες στο Besafe δεν ενοχλεί γιατί δεν είναι μέσα στην μέση. Πιέζει την πλάτη του πίσω καθίσματος και κάνει το κάθισμα πραγματικά ακλόνητο αν τοποθετηθεί σωστά. Δεν είναι μέσα στην μέση από τον χώρο των ποδιών του παιδιού. Υπάρχουν και άλλες μάρκες εκτός από την Besafe για ανάποδα καθίσματα ειδικά στην κατηγορία 9-18. Όταν ανέβεις κατηγορία είναι λιγότερες οι επιλογές. Το Besafe πάντως είναι κάθισμα που το βλέπεις από την πρώτη φορά και το ερωτεύεσαι. Έχει διαφορά από όλα τα άλλα που έχω δει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :-) Θα χρειαστεί μετά από αυτό το κάθισμα των 9-18 να αγοράσουμε κ άλλο ή δεν ισχύει πάντα αυτό;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :-) Θα χρειαστεί μετά από αυτό το κάθισμα των 9-18 να αγοράσουμε κ άλλο ή δεν ισχύει πάντα αυτό;

Ναι μετά από αυτήν την κατηγορία θα χρειαστεί να αγοράσετε και άλλο γιατί τα παιδιά πρέπει να κάθονται σε παιδικό κάθισμα μέχρι να γίνουν στο ύψος 1,50 ή 12 ετών ή 36 κιλά. Απλά μετά μπορείς να πάρεις bouster με πλάτη τα οποία είναι πιο οικονομικά.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μας εχει κλεισει τους 9 μηνες,,,ειχαμε για καθισμα αυτοκινητου το καθισματακι που εμπαινε κ στο καροτσι---οχι το πορτ μπεμπε,,,το καθισματακι που ειχε κ τη βαση autofix...της chicco...η μικρη μας μεγαλωσε ομως που εν την χωραει να καθεται μεσα..αυτο ηταν κ λιγο γυρτο προς τα πισω....τωρα την εχουμε βαλει σε αλλο καθισμα αυτοκινητου..παλι chicco ειναι...το θεμα ομως ειναι οτι πηγαμε μεχρι την κορινθια προχθες...αθηνα μενω...κοιμηθηκε στη διαδρομη κ της επεφτε το κεφαλι μπροστα...εχει κλιση αυτο το καθισμα για να κοιμαται το μωρο???Γιατι την βαλαμε να κατσει κ η πλατη του ηταν ορθια αλλα αμα θελει να κοιμηθει???Επειδη ημασταν καθόδον δεν βρηκαμε πως γερνει αλλα ειδα οτι τα νεα μοντελα καθισματων κικκο γερνει λιγο η πλατη...εμας ειναι 2 ετων το καθισμα...αλλιως πως θα πηγαινουμε ταξιδι?θα της κραταω το κεφαλι???λογικα δεν πρεπει να γερνουν λιγο για να κοιμουνται τα παιδια ή μενουν ορθια τελειως? Εννοειται την βαζουμε κ κοιταει προς την πισω πλευρα του αυτοκινητου κ καθομαι μαζι της....αλλα ηταν η πρωτη φορα που το χρησιμοποιησαμε προχθες κ δεν ειδα αν γερνει...να πω οτι αυτο το καθισμα δεν εχει βαση οπως το μικρο που ειχαμε που εμπαινε σε μια πλαστικη βαση σαν λεκανιτσα...

Link to comment
Share on other sites

stelli ti katigoria einai to chico sou? eipes vazeis to paidaki sou anapoda, einai omos to kathisma 0 1 katigorias giati mono afta topothetountai anapoda gia paidi os 13 kila kai apo 13 kila os 18 kanonika brosta.

tora an thes kati kalitero pare ena anapodo kathisma gia paidi varous 9 os 25 kila diladi 1 2 katigorias. stin ellada ehei mono i volvo stis antiprosopies tis kai legetai britax multi tech. prosopika tha sou protina na pas na to dokismaseis kai an einai akrivo na to pareis apo ena site me anapoda kathismata to www.carseat.se pou ehei polla britax anapoda kathismata.

allios bes sto skroutz kai vres to recaro polaric pou einai kathisma anapodo katigorias 1 kai poleitai stin ellada i to besafe sta lito pou einai kai afto 01 katigorias anapodo diladi os 18 kila. pas sto lito to dokimazeis sto amaxi sou kai an sou kanei to perneis apo kapoio site sto diktio pio ftina.

dialegeis kai pairneis.

emeis pantos sto amaxi mas ehoume to britax two way pou einai 9 os 25 kila gia tin anepsia mou pou einai 14 kila kai 28 minon kai to pirame apo to site pou sou eipa. i mama tis sto ena amaxi tous tin ehei sto britax hi way pou einai apo 0 os 25 kila ena telio buket gia vrefi kai nipia. o,ti thes steile mou pm.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καθισμα ειναι 0-13 για αναποδα προς τα πισω δηλαδη κ μετε παει ως 18 κιλα που βλεπει μπροστα...βρηκαμε εχεικ 3 θεσεις κλισης η πλατη,,,ολα οκ προς το παρον...θα το δοκιμασω κ οταν παμε καπου κ κοιμηθει..ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!

επειδη τωρα αρχισα να το ψαχνω πολυ περισσοτερο με την ασφαλεια τα νουμερα στα τεστ των καθισματων πως τα ερμηνευουμε?

οσο μικροτερο και πιο καλο καθισμα ή το αναποδο?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

recaro monza nova seatix .

Η αγορά εγινε τελικά από το εξωτερικό μεσω e-bay και κοστισε πολύ λιγότερο από οτι στην Ελλάδδα μαζί με τα μεταφορικά. Αγορα Ελλάδα 295 κοστος απο Αγγλία 150ευρώ και 15 λιρες τα μεταφορικά.

Καλές αγορές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι; Είχα σκοπό να πάρω κάποιο πολυκαρότσι 3 σε 1 (πορτμπεμπέ-κάθισμα αυτοκινήτου-καρότσι). Μου φέρανε όμως καλαθούνα οπότε θεωρώ το πορτμπεμπέ άχρηστο. Και αναρωτιέμαι να πάρω καρότσι που να κουμπώνει πάνω το κάθισμα αυτοκινήτου ή ξεχωριστά καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου; Βοηθάει σε κάτι να κουμπώνει το κάθισμα στο καρότσι;:confused::confused::confused::confused:

Θα γεννήσω γύρω στις 3/1 οπότε το μωρό θα αργήσω να το βγάλω για βόλτα.

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Loipon marie exartatai apo ti sihnotita hrisis tou karotsiou. Ego otan gennisa eiha kathisma aftokinitou sto amaxi 0-25 kila tis britax kai karotsi tis britax pou filoxenei kai vrefaki giati xaplonei I plati. Omos den hrisimopoio poli to karotsi opote me volevei etsi pou ta organosa. Tora esi afou tha agoraseis kathisma vrefiko 0-13 kila apo oti katalava kalitera einai na koubonei sto karotsi sou oste otan pate voltoula me amaxi I pezoi na eheis to moraki sou sto bucket aftokinitou pano sto karotsi toulahiston mehri na sou megalosei ligo os 6 minon diladi. Afto sto leo giati ta peisotera karotsia den einai katalila gia na xaplonei ena vrefos, ektos an eheis ti kalthouna pou koubonei sto karotsi dikladi to 3 se 1. Gia des sto skroutz ta karotsia2 se 1 tis graco me bucket vrefiko. Me to kalo na genniseis!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...