Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts

Απλά εμάς που είναι δύο και κάνουμε αρκετά δρομολόγια όλοι μαζί, χρειάζεται να κάτσω πίσω μαζι τους για κανένα τάισμα, οπότε το να κοιτάζει προς τα πίσω το κάθισμα, πέρα της ασφάλειας, είναι πρακτικό.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια, εγώ ξέρω ότι τα μικρά όταν κάθονται στο αυτοκίνητο, πρέπει η θέση τους να είναι τέτοια ώστε να μην ακουμπάνε τα πόδια του πουθενά. Δηλαδή αν κάθονται όπως εμείς, το κάθισμα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους πρέπει να απομακρυνθεί τόσο ώστε να μην φτάνουν να ακουμπάνε τα πόδια τους, γιατί σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος να μην ασκηθεί πίεση στα πόδια.

Αυτό πως εξασφαλίζεται όταν τα καθισματάκια τοποθετούνται προς τα πίσω, μετά τον 1ο χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

το κάθισμα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους πρέπει να απομακρυνθεί τόσο ώστε να μην φτάνουν να ακουμπάνε τα πόδια τους, γιατί σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος να μην ασκηθεί πίεση στα πόδια.

Αυτό πως εξασφαλίζεται όταν τα καθισματάκια τοποθετούνται προς τα πίσω, μετά τον 1ο χρόνο?

 

Όταν κοιτάμε μπροστά και το αυτοκίνητο φρενάρει απότομα θα κινηθούμε κι εμείς προς τα εμπρός.Σε αυτή την περίπτωση λογικό αυτό που λες για τα πόδια-και για τον αυχένα να συμπληρώσω.

Αν όμως το παιδί κοιτάζει προς τα πίσω δε νομίζω ότι θα ασκηθεί πίεση στα πόδια του με το φρενάρισμα-μάλλον η πλάτη του θα ακολουθήσει την πορεία του αυτοκινήτου,έτσι δεν είναι; :roll::roll::roll: Αυτό θα συνέβαινε αν το αυτοκίνητο κινούταν με την όπισθεν και φρενάριζε,αλλά πόσο συχνά συμβαίνει αυτό και μάλιστα με ταχύτητα;

 

Πάντως κι εγώ σε λίγο θα αλλάξω τα καθισματάκια τους γιατί δεν χωράνε πια στα μικρά,αλλά θα πάρω αυτά που κοιτάνε μόνο μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αν πρέπει να γυρίσει μπροστά ή να κοιτάει πίσω είχα διαβάσει αυτά που σας δείχνω παρακάτω και είχα προβληματιστεί

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=710 :?:

4f1Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Εψαχνα και εγώ για καθισμα με isofix που να κοιταει προς τα πίσω και δεν βρηκα κατι που να κυκλοφορει στη Ευρώπη. Από εκεί και πέρα αναγκάζεσαι να επιλέξεις κατι με isofix και κατά πτοτίμηση maxi-cosi, britax, recaro kidyy που θεωρουνται από τα ποιο αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις

 

Τελικά το αποφάσισα να πάρω καθισμα της britax που να κοιτάει μπροστά με isofix .Mήπως κάποια μανούλα που τα εχει δει μπορει να μου πει τι διαφορα εχουν γιατι έχω καταμπερδευτεί.

Σας βάζω τη σελιδα που τα εχω βρει ειναι 3 τα καθισματα το safefix plustt to safefix plus και το duo plus

http://www.britax.co.uk/index.php?option=com_britax&task=showgroup&id=7&Itemid=31

 

Ευχαριστώ πολύ

4f1Up3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα!!!!!!!!!!!!! είμαι μια νεα μανουλα σε κατάσταση ακόμα δεν ξέρω τι μου γίνεται. την αλλη βδομάδα σαραντίζω και σκοπέυω να αρχισω τις βόλτες με την μπέμπα μου. έχω πάρει ένα καθισματακι αυτοκινητου της zibo για νεογενητα από αυτά που μπαίνουν μπροστά και έχουν μαξιλαράκι για την προστασία του κεφαλιού κτλ. το πρόβλημα είναι ότι το παιδί μου όταν το βάζω μέσα ζορίζεται και δεν του αρέσει καθόλου στο 5 λεπτο βάζει τα κλάματα. σκεφτομαι ότι δεν το βάζω σωστά θα πρέπει να του βάζω καμια κουβερτούλα από πίσω να στηρίζω την μέση του; . ξερει να μου πει καμιά σας ή να ξεχάσω τις βόλτες μετο αυτοκίνητο μέχρι να μεγαλώσει και αλλο;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

5iSD.jpgkDASp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι τα καθισματακια για νεογεννητα δεν ειναι καταλληλα και το μωρακι γινεται κουβαρι. Ειναι πολυ μικρουλι για να σταθει καλα και μονο για μικροαποστασεις χρησιμοποιουνται στην αρχη. Καλυτερα να επαιρνες ενα πορτ μπεμπε (εκτος αν εχεις του καροτσιου) που δενει με ζωνη στο πισω καθισμα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω οσο ηταν νεογέννητο την εβαζα στο port bebe που ειχε το καροτσι (chicco 3for me Νομιζω λεγεται η μαρκα του καροτσιου) Την εβαζα εκει και μετα οτα βγαίναμε απο το αμαξι εφαρμοζε το συστημα στο καρότσι . Στο καθισματακι την εβαλα περιπου στους 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

μεχρι που να δεις οτι δεν νιωθει ανετα καλη μου.για παραδειγμα το δικο μας ειχε κατι σαν θηκη για το κεφαλι.οταν ειδαμε οτι το κεφαλι δεν εμπαινε στη θηκη πηραμε ενα της τζουνιορς που ειναι μεχρι 18 κιλα

Link to comment
Share on other sites

γιατι η πωλητρια στο καταστημα σημερα μου ελεγε μεχρι 6 μηνων περιπου και μου φανηκε πολυ λιγο.σκοπευα να παρω ενα καροτσι της peg-perego που εχει και τα 3 ξερεις αλλα αυτο ειναι για μεχρι 13 κιλα.λες να ηταν βλαμμενη η πωλητρια?

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα,σκέφτομαι να αλλαξω το καθισματακι που εχω στο αμαξι(της chiicco-ηταν μαζι με το καροτσι trio for me) γιατι η μπεμπα ειναι 8 μηνων και σε λιγο δεν θα χωραει) Τι μου προτείνετε?Στα μεγαλύτερα καθισματακια η πλατη πηγαίνει προς τα πίσω?δηλ. να μπορεί να κοιμαται ανετα το μωρο πίσω.Οι τιμές που κυμαίνονται? Δεν θέλω και κατι πολύ ακριβό, κατι φυσιολογικό σε τιμή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα ηθελα να αγορασω ενα καθισματακι 0-13 και ειμαι αναμεσα σε recaro και britax .Αν καποια φιλη εχει καποια απο τα συγκεκριμμενα μπορει να μου πει καποιες εντυπωσεις και γνωριζουμε καποιο e-shop εκτος ελλαδας να παραγγειλω μαζι με μια βαση isofix για να γλυτωσω και καποια ευρω .Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι συνεχως στον δρομο ειχα ενα απλο της chicco δεν θυμαμαι πιο μοντελο αλλα το ειχα παρει 100ευρω και ηταν πολυ καλο. η πωλητρια μου ειπε να μην παρω ακριβο γιατι το μωρο θα καθησει μεχρι 8μηνων ασχετο με το τι γραφουν να παρω αργοτερα ενα καλυτερο και ετσι εγινε οχτω μηνων το αλλαξα γιατι ο μικρος δεν χωραγε ζοριζοταν και τωρα πηρα ενα της recaro που ξαπλωνει και λιγο, πολυ καλο χωρις βαση κλπ δεν χρειαζεται μου ειπε 200ευρω και θα το εχουμε μεχρι 2,5-3 χρονων.σημειωτεον η πωλητρια πολυ φιλη μου και ειλικρινης μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που ειμαι συνεχως στον δρομο ειχα ενα απλο της chicco δεν θυμαμαι πιο μοντελο αλλα το ειχα παρει 100ευρω και ηταν πολυ καλο. η πωλητρια μου ειπε να μην παρω ακριβο γιατι το μωρο θα καθησει μεχρι 8μηνων ασχετο με το τι γραφουν να παρω αργοτερα ενα καλυτερο και ετσι εγινε οχτω μηνων το αλλαξα γιατι ο μικρος δεν χωραγε ζοριζοταν και τωρα πηρα ενα της recaro που ξαπλωνει και λιγο, πολυ καλο χωρις βαση κλπ δεν χρειαζεται μου ειπε 200ευρω και θα το εχουμε μεχρι 2,5-3 χρονων.σημειωτεον η πωλητρια πολυ φιλη μου και ειλικρινης μαζι μου.
Απο ποιο μαγαζί πηρες το recaro αν επιτρεπεται??
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω το recaro young profi plus 0-13kg .Απο τις εμπειριες σας εισαστε ευχαριστημενες αν καποια το εχει??Και κατι αλλο στο αγγλικο site που θα το παραγγειλω μουv λεει να διαλεξω with base or no base ,πιστευω οτι αναφερεται στην βαση με το δεσιμο για ζωνες γιατι εγω θελω να διαλεξω με την βαση isofix

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω το recaro young profi plus 0-13kg .Απο τις εμπειριες σας εισαστε ευχαριστημενες αν καποια το εχει??Και κατι αλλο στο αγγλικο site που θα το παραγγειλω μουv λεει να διαλεξω with base or no base ,πιστευω οτι αναφερεται στην βαση με το δεσιμο για ζωνες γιατι εγω θελω να διαλεξω με την βαση isofix

 

EΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ RECARO KAI ΣΤΑ 2 ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ( ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΠΕΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ

ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΕΝΔΙΦΕΡΕΣΑΙ ΔΙΝΩ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 90€ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΘΙΚΤΟ

EAN ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΕ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ Ε ΜΑIL MΠΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Στα μεγαλύτερα καθισματακια η πλατη πηγαίνει προς τα πίσω?δηλ. να μπορεί να κοιμαται ανετα το μωρο πίσω.Οι τιμές που κυμαίνονται? Δεν θέλω και κατι πολύ ακριβό, κατι φυσιολογικό σε τιμή

αγαπητή chrysa, το μωρό μου είναι 5+μηνών και άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για την αλλαγή καθίσματος αυτοκινήτου από τώρα, καθώς δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη από αυτό που χρησιμοποιούμε τώρα. Στην διεύθυνση http://www.thebabywebsite.com/article.1936.Child_Car_Seats_Should_Be_Rear-Facing.htm βρήκα ένα άρθρο στο οποίο συστήνεται, σύμφωνα με έρευνες στη Σουηδία, να γίνεται χρήση καθίσματος που κοιτάζει το μωρό προς τα πίσω μέχρι την ηλικία των 4ετών!!!.

Παραθέτω τα λόγια ενός γιατρού που μετείχε στην έρευνα: "Rear facing car seats cradle a child in an impact with any frontal component, and align the head, neck and spine, spreading the crash forces over all of these body areas.

 

"In a forward facing car seat, a child's body is held back by the straps, while the head keeps moving forwards, and the relatively large head mass and differences in the cervical spine in young children can lead to excessive stretching of the spinal cord."

Όταν απευθύνθηκα σε ενημερωμένο κατάστημα παιδικών και ζήτησα καρεκλάκι που να κοιτάζει προς τα πίσω, μου έδειξαν ένα μοντέλο που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά αξίας ~€500. Στις πρώτες σελίδες του θέματος γίνεται κάποια αναφορά για το θέμα. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι νέο μέλος και σας χαιρετώ.

 

Είμαι πατέρας του Σπύρου που είναι 18 μηνών και η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 5ο μήνα.

 

Εκτός της πατρικής μου ιδιότητας, λόγω της επαγγελματικής ενασχόλησης μου με βρεφικά είδη, πιστεύω ότι γνωρίζω αρκετά καλά το θέμα παιδί και αφάλεια στο αυτοκίνητο και μπορώ να προσφέρω στοιχεία και γνώσεις που να σας βοηθήσουν όλους τους γονείς του φόρουμ.

 

Είδα στο συγκεκριμένο θέμα να γίνονται ερωτήσεις και αναφορές στο ζήτημα της παρατεταμένης χρήσης ανάποδων παιδικών καθισμάτων (ERF-Extended Rearward Facing). Προτείνω λοιπόν να δείτε τα παρακάτω βίντεο και κατόπιν να σας εξηγήσω πως έχει η κατάσταση με τα ανάποδα καθίσματα.

 

(παρότι είναι στα σουηδικά, τα μηνύματα είναι εύκολα κατανοητά)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα καθίσματα που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία δηλαδή στο γκρουπ 0/0+ κοιτούν υποχρεωτικά ανάποδα και είναι κατάλληλα από 0 έως 13 κιλά (από νεογέννητα έως περίπου 12 μηνών). Μιλώντας για παρατεταμένη χρήση ανάποδων παιδικών καθισμάτων (ERF), εννοούμε παιδικά καθίσματα μέχρι 18 κιλά ή και ακόμα περισσότερο (στη Σουηδία υπάρχουν μέχρι και 24 κιλά).

 

Από το 1965 στη Σουηδία και γενικότερα στη Σκανδιναβία χρησιμοποιούν ανάποδα καθίσματα για παιδιά έως 4 και 5 ετών. Συμπτωματικά (!) οι σκανδιναβικές χώρες είναι πρώτες στην ασφάλεια από τροχαία ατυχήματα τόσο στους ενήλικες όσο και στα παιδιά. Εδώ και 45 χρόνια λοιπόν υπάρχουν στοιχεία που προέρχονται από αρκετές χιλιάδες ατυχήματα με εμπλεκόμενους παιδιά, που δείχνουν ότι η χρήση ανάποδου καθίσματος είναι 5 φορές πιο ασφαλής από τη χρήση ενός που κοιτάει μπροστά. Ο λόγος είναι πολύ απλός: το κεφάλι ενός μωρού ενός έτους αντιστοιχεί στο 25% του βάρους του σώματος του ενώ ενός ενήλικα μόλις το 6%. Σε περίπτωση μετωπικής σύγκρουσης, παρότι οι ζώνες ενός εμπρόσθιου παιδικού καθίσματος θα κρατήσουν και θα προστατέψουν το σώμα του παιδιού, το κεφάλι θα πεταχτεί μπροστά με πολύ μεγάλη δύναμη και ο αυχένας θα δεχτεί φοβερή πίεση.

Ελπίζω με τις πληροφορίες αυτές να μην πανικοβάλλω. Πρόθεσή μου είναι να ενημερώσω αυτούς που ενδιαφέρονται για το θέμα.weightrelation.png

rearvforward2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εγω αγορασα απο το pingpong-online.de το Recaro Young Sport στα 164 ευρώ από 300 που ζητάει το ΛΗΤΩ. Και είναι απο 9-36 κιλα.

Το εχεις παραλαβει ?ειναι αξιοπιστο το site?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...