Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σας παρακαλώ βοηθήστε με (κονδυλώματα)


Recommended Posts

εγω ειχα κονδυλωματα τα οποια βεβαια με πηγαν και πολυ πισω ψυχολογικα ....δυστυχως βγηκε κατα την επαφη τ προφυλακτικο..και ηρθα σε επαφη ....δεν ηθελε κ πολυ...δυστυχωσ...δεν ηξερα ουτε εγω ουτε τ παιδι οτι ειχε...ειναι σεξουαλοκοσ μεταδιδομενη δ κολλαει απο το φιλι τη τουαλετα τ σαλιο ....ισα ισα τ σαλιο εχει αντισιπτικο κ προφυλασει....ναι οταν ο ργανισμος ειναι αδυναμοσ απλα βγαινουν νωριτερα...οχι οτι δ θα βγαινανε ..θα βγαιναν απο 4-6 μηνες

αλλα βγηκαν επανω στο μηνα ..γινονται καυτιριασμοι...ποναει ναι...δε μπορω ν τ κρυψω ...αν τ παρετε στραβα απο τ αγχος θα γεμισετε...χαλαρα κ υπομονη.....υπαρχει ενα πολυ καλο φαρμακο που τ καιει το κανεις μονος στο σπιτι και λεγεται βαρτεκ....μετα εχεισ πληγες πρεπει ν πλενεσαι μ μπεταδιν κ οχι σεξ...ειναι μια δυσκολη φαση !!!!!

 

να σημειωσω οτι ο γιατρος μου δ μου ειπε για το βαρτεκ....απλα μου εκανε καυτηριασμουσ που και κοστιζαν κ πονουσαν...και ηξερε οτι δ μπορουσα να αντεξω οικονομικα...για αυτο κ τον αλλαξα και εχω τωρα αλλο πολυ καλο κ οχι κολλημενο μ τ κολολεφτα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι γυμνη το δοκιμαζεις το παντελονι??Δεν νομιζω οτι κολλας κατι ετσι..

Συμφωνω με την cherry, το ειχα ψαξει πριν καποια χρονια και εγω γιατι ειχε δειξει και εμενα κατι το παπ, εκανα κολποσκοπιση και βγηκε θετικο για hpv, εκανα τεστ τυποποιησης και ειδα ποιον τυπο ειχα (ειναι αρκετα εγκυρο το αποτελεσμα αποσο ξερω). Ευτυχως απο τοτε ολα μου τα παπ ειναι καθαρα δεν φαινεται τιποτα. Δεν ειναι απολυτο παντως οτι το κολλας απο αλλον, δεν εχω καταλαβει και εγω 100%, αλλα ο παλιος μου γυναικολογος μου ειχε πει οτι τους ιους τους εχουμε ολοι στον οργανισμο μας, οταν ειμαστε αδυναμοι βγαινουν στην επιφανεια και αρρωσταινουμε οποτε δεν ειναι απαραιτητο να σε κολλησε καποιος. Το λεω με επιφυλαξη ομως αυτο γιατι δεν ειμαι σιγουρη.

Cherry δεν θα κανεις καποια αλλη εξεταση να δεις τι αλλοιωσεις ειναι αυτες?

 

goody πολύ σωστά τα λες. Και ναι καλα θυμασαι οτι σου εχει πει ο γιατρος. ολοι έχουμε ολες τις αρρώστειες μέσα μας και εμφανίζονται οταν βρίσκουν αδύναμο τον οργανισμο (το ανοσοποιητικο δεν δουλευει σωστα λογω αδυναμιας και οι ιοι τον ξεπερνουν και εμφανίζονται) . Αυτα ειναι και τα εμβόλια άλλωστε...σου βάζουν τον ιο σε μια τετοια ποσοτητα ωστε ο οργανισμος να αναγκαστει να αντιδράσει να δουλέψει και να παράγει αντισώματα ως προς τον νεο ιο που εισέβαλε στο σωμα...εγώ παιδιά θα κανω την τρίμηνη θεραπεια που μου συνέστησε η γιατρος μου. Οπως ειπα η διαγνωση εχει πολλά "ισως" μέσα και προφανώς εαν εχω θα εχω καποιον τυπο που απλα βγαινει στον οργανισμο και μονος του. Άλλωστε εχω τον ιδιο συντροφο (και αυτος το ιδιο) για 5.5 χρονια τωρα και εχω 5 παπ στο σπιτι τα οποια ηταν τελεια...άρα περιμενω να δειξει ο καιρος!

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

selestina το εμβολιο προστατευει απο συγκεκριμενους τυπους που θεωρουνται οι πιο επικινδυνοι και σχετιζονται με τον καρκινο του τραχηλου, υπαρχουν παρα πολλοι τυποι ομως απο τους οποιους δεν σε καλυπτει. Δηλαδη εαν μια κοπελα εχει κανει το εμβολιο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κολλησει τον ιο.

Εγω ευτυχως ειχα εναν απο τους 'light' τυπους, δεν ειχα ουτε κονδυλωματα, ειχα τραχηλιτιδα που θεραπευτηκε με κρυοπηξια. Μετα πηγαινα καθε 2-3 μηνες στον γυναικολογο μου και μου εκανε κατι σαν καυτηριασμο αλλα δεν ποναγα, ενιωθα ενα πολυ ελαφρυ καψιμο, στο ιατρειο του μου το εκανε και πληρωνα την επισκεψη. Αυτο το εκανα 3 φορες νομιζω. Και για 6 μηνες μου ειχε πει να παιρνω βιταμινες με σεληνιο το οποιο βοηθαει στην ενισχυση του ανοσοποιητικου.

Ο ιος προκαλει αλλοιωσεις στον τραχηλο, οποτε αν ειναι ενεργος θα φανει κατι στο παπ. Φυσικα μετα θελει ψαξιμο με κολποσκοπιση και αλλες ισως εξετασεις για να δεις τι ακριβως γινεται.

Dimi για το ψυχολογικο σε καταλαβαινω.. εγω ειχα φρικαρει τοτε, κλαμα.. ενιωθα λες και ειχα aids..ενημερωθηκα ομως και ησυχασα λιγο αλλα φοβομουν οτι θα ταλαιπωρουμαι για χρονια, ευτυχως μετα την τραχηλιτιδα δεν ξαναεπαθα κατι αλλο και απο τοτε ειναι σε ''καταστολη'' ας πουμε. Ξερω οτι παντα θα το εχω αλλα οσο δεν φαινεται πουθενα ειμαι πιο ησυχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις (η αδερφη μου , εγω και 2 φιλες) πριν 10 χρονια περιπου κολησαμε κονδυλοματα απο την αισθητικο που πηγαιναμε.Ανακαλυψαμε εκ των προτερων βεβαια οτι ξαναχρησιμοποιουσε το ιδιο κερι και προφανως δεν τηρουσε τους κανονες υγιεινης που επρεπε!!!!

Εγω ειδικα που ειμουν πολυ αδυνατη (ο γιατρος μου ειπε οτι παιζει ρολο γιατι οι αμυνες του οργανισμου μου ηταν πολυ πεσμενες) ταλαιπωρηθηκα πολυ.Εκανα καυτηριασμους, εκανα λειζερ (και ραμματα ) εννοειται δοκιμασα την βαρτεκ και τελικα μονο με την κρυοπηξια εξαφανιστηκαν.Σημειωστε οτι η κρυοπηξια δεν ποναει καθολου.

Το κακο ειναι οτι αν βγαλεις μια φορα .....εχεις μετα τον ιο και ισως ξαναβγαλεις.Πολλες κοπελες ξαναβγαζουν στην εγκυμοσυνη.Και εγω στην εγκυμοσυνη εβγαλα ενα πολυ μικρουλι παλι.

Παντως μεταδιδετε πολυ ευκολα και οχι μονο απο την επαφη.Και με ιδια πετσετα να σκουπιστει καποιος ...εχει πιθανοτητα αν εχει την προδιαθεση ,να κολησει.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δει τα τελευταια 5 τεστ και ειναι ολα 2 κατηγοριας δηλ. αλλοιωσεις απο μυκητες και τραχηλιτιδες...

αλλά θελω να ρωτησω και κατι. αισθάνόμαι πονο καθε φορα που παω τουαλετα απο πισω. τοσο καιρο το ριχναμε στις κολπιτιδες οτι απο τα υγρα εκανα μυκητες και εκει αλλά τωρα αρχισα να ανησυχω...υπαρχει περιπτωση να εχω τον ιο εκει και γι αυτο να πηγαν καποια κυτταρα και στον κολπο?

 

cherry μου αφου ειχες και στα προηγουμενα παπ δειγματα για αλλοιωσεις και εχεις διαφορα γυναικολογικα και πονο πισω θα ελεγα να το ψαξεις λιγο περισσοτερο. Στο αρθρο που εβαλε η selestina αναφερει για κονδυλωματα ''πισω''. Ο τοτε γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι ο τυπος που ειχα (και εχω προφανως) δεν ειναι επικινδυνος αλλα μπορει να με ταλαιπωρει φερνοντας μου διαφορα προβληματα οπως τραχηλιτιδες, κολπιτιδες και τετοια. Ξαναλεω δοξα το Θεο μονο μια φορα επαθα τραχηλιτιδα, κατα τα αλλα ολα καλα! Αλλα καλο ειναι να ξερεις αν εχεις τον ιο και αν ναι ποιον τυπο, ή αν οι αλλοιωσεις ειναι απο τα διαφορα γυναικολογικα μονο. Ευχομαι βεβαια να μην τον εχεις!

Link to comment
Share on other sites

cherry μου αφου ειχες και στα προηγουμενα παπ δειγματα για αλλοιωσεις και εχεις διαφορα γυναικολογικα και πονο πισω θα ελεγα να το ψαξεις λιγο περισσοτερο. Στο αρθρο που εβαλε η selestina αναφερει για κονδυλωματα ''πισω''. Ο τοτε γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι ο τυπος που ειχα (και εχω προφανως) δεν ειναι επικινδυνος αλλα μπορει να με ταλαιπωρει φερνοντας μου διαφορα προβληματα οπως τραχηλιτιδες, κολπιτιδες και τετοια. Ξαναλεω δοξα το Θεο μονο μια φορα επαθα τραχηλιτιδα, κατα τα αλλα ολα καλα! Αλλα καλο ειναι να ξερεις αν εχεις τον ιο και αν ναι ποιον τυπο, ή αν οι αλλοιωσεις ειναι απο τα διαφορα γυναικολογικα μονο. Ευχομαι βεβαια να μην τον εχεις!

 

goody τα προηγούμενα τεστ παπ που εκανα ηταν καλά δεν ειχαν αλλοιώσειςσ τέτοιας μορφής...ειχαν αλλοιώσεις κολπιτιδας και τραχηλιτιδας (την οποια απεκτησα λογω αντισυλλιπτικων). Και ειναι τελειως φυσιολογικες αυτες οι αλλοιώσεις σε γυναικες με σεξουαλική ζωή...φανταζομαι μια κολπιτιδα λιγο πολύ ολες παθαίνουμε...οσο για τον πονο πισω πηρα την γιατρο μου και μου ειπε να μην ανυσηχω και οτι αποκλειεται να ειναι αυτο...και οτι εκει θα φαινοτανε...εγω σημαδια και σπυρια δεν εχω βγάλει ποτε στο σωμα μου...ουτε ο αντρας μου που λογικα θα ειχε κολλήσει ή εγώ κολλησα απο αυτον...

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις (η αδερφη μου , εγω και 2 φιλες) πριν 10 χρονια περιπου κολησαμε κονδυλοματα απο την αισθητικο που πηγαιναμε.Ανακαλυψαμε εκ των προτερων βεβαια οτι ξαναχρησιμοποιουσε το ιδιο κερι και προφανως δεν τηρουσε τους κανονες υγιεινης που επρεπε!!!!

Εγω ειδικα που ειμουν πολυ αδυνατη (ο γιατρος μου ειπε οτι παιζει ρολο γιατι οι αμυνες του οργανισμου μου ηταν πολυ πεσμενες) ταλαιπωρηθηκα πολυ.Εκανα καυτηριασμους, εκανα λειζερ (και ραμματα ) εννοειται δοκιμασα την βαρτεκ και τελικα μονο με την κρυοπηξια εξαφανιστηκαν.Σημειωστε οτι η κρυοπηξια δεν ποναει καθολου.

Το κακο ειναι οτι αν βγαλεις μια φορα .....εχεις μετα τον ιο και ισως ξαναβγαλεις.Πολλες κοπελες ξαναβγαζουν στην εγκυμοσυνη.Και εγω στην εγκυμοσυνη εβγαλα ενα πολυ μικρουλι παλι.

Παντως μεταδιδετε πολυ ευκολα και οχι μονο απο την επαφη.Και με ιδια πετσετα να σκουπιστει καποιος ...εχει πιθανοτητα αν εχει την προδιαθεση ,να κολησει.

φοβεροοο χμμμμ βεβαια η καθαριοτητα ειναι μεγαλος παραγονας...τον ιο τον εχουμε ολοι μεσα μας εγω δεν εκανα εμβολιο ο γιατρος που αλλαξα κ με παρακολουθει τ τελευταια χρονια δε θελει ν τ κανουμε ...τωρα ειμαστε στη προσπαθεια γ παιδακι μ ενεσεις κ μαλλον παμε γ εξωσωματικη ...οσο αγχονεσαι για κατι που εχεις τοσο εκεινο δε γινεται απο τ κονδυλωματα επατηα την αγχωδη διαταραχη και αρχισα να ασχολουμαι πως ν επαναφερω τον οργανισμο μου τοτε κ ετσι τ ξεχασα και εφυγαν τελειωσ....ενω ειχα ξεκινησει με 5 τα καυτηριασαμε σε δυο μηνεσ βγηκαν αλλα 5....ξανα τ καυτηριασαμε..και επειδη τ δευτερη φορα εκλαψα παρα πολυ κ κλειστικα στο σπιτι γτ ειχα πονεσει πολυυ γτ δεν ειχα λεφτα να τη κανω τη καυτηριαση κ δανειστικα κ ενα ειχε μεγαλωσει κ δ καιγοταν κ μου εβαλε ενεση απο κατω.....μεσα σε μια εβδομαδα εβγαλα 15 μετα....και μετα πηγα σε αλλο γιατρο....αλλα μετα ηρθε κ η αγχωδη διαταραχη ...και περασανε ..χμμμμμμμ...το μυαλο μας .....τι κανει..

Link to comment
Share on other sites

φοβεροοο χμμμμ βεβαια η καθαριοτητα ειναι μεγαλος παραγονας...τον ιο τον εχουμε ολοι μεσα μας εγω δεν εκανα εμβολιο ο γιατρος που αλλαξα κ με παρακολουθει τ τελευταια χρονια δε θελει ν τ κανουμε ...τωρα ειμαστε στη προσπαθεια γ παιδακι μ ενεσεις κ μαλλον παμε γ εξωσωματικη ...οσο αγχονεσαι για κατι που εχεις τοσο εκεινο δε γινεται απο τ κονδυλωματα επατηα την αγχωδη διαταραχη και αρχισα να ασχολουμαι πως ν επαναφερω τον οργανισμο μου τοτε κ ετσι τ ξεχασα και εφυγαν τελειωσ....ενω ειχα ξεκινησει με 5 τα καυτηριασαμε σε δυο μηνεσ βγηκαν αλλα 5....ξανα τ καυτηριασαμε..και επειδη τ δευτερη φορα εκλαψα παρα πολυ κ κλειστικα στο σπιτι γτ ειχα πονεσει πολυυ γτ δεν ειχα λεφτα να τη κανω τη καυτηριαση κ δανειστικα κ ενα ειχε μεγαλωσει κ δ καιγοταν κ μου εβαλε ενεση απο κατω.....μεσα σε μια εβδομαδα εβγαλα 15 μετα....και μετα πηγα σε αλλο γιατρο....αλλα μετα ηρθε κ η αγχωδη διαταραχη ...και περασανε ..χμμμμμμμ...το μυαλο μας .....τι κανει..

 

 

Εγω εκανα 4 φορες λειζερ σε γνωστο νοσοκομειο της Θεσσαλονικης.τοτε δεν υπηρχε αλλου λειζερ για γυναικολογικη χρηση.Εφαγα 4 φορες ραμματα και ψοφησα στον πονο.Τελικα πηγα στο Λοιμωδων εδω στη Θεσσαλονικη και εννοειτε δωρεαν με την κρυοπηξια , σωθηκα!!!!! Απο τοτε και για 10 χρονια μεχρι την εγκυμοσυνη δεν ειχα ξαναβγαλει.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,εγω εβαλα το αρθρο μονο και μονο να καταλαβουμε οτι δεν το κολλας μονο με σεξουαλικη επαφη αλλα πολυ πιο ευκολα οπως ειπε και η φιλη ρενα μυστ!!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΞΕΡΕΤΕ ΜΗΠΩΣ Η ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΝΑΕΙ?ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ.ΑΝΗΣΥΧΩ

δεν πονάει ,οχι.

Link to comment
Share on other sites

geia sas.

tha ithela tin boitheia sas,na mou peite an kapoios gnorizei. Exo statheri sxesi tria xronia. den pairnoume profilakseis. o filos edo k poli kairo(ena misi xrono peripou)eixe bgalei eksoterika sta genetika org.kati san elies. o giatros tou eipe simera oti einai kondilomata. Ego kano kathe xrono test pap, ola itan kathara k teleftaio itan ton oktovrio k itan katharo. einai logiko na min exo bgalei k na exo kollisei mono ton io HPV?Se pio palio test mou eixan pei oti iparxoun upoptes allioseis gio iogeni HPV. Mporei na ton kollisa ego?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είχαν βγάλει αλλοιώσεις από hpv το έχεις και κολλάς οποιονδήποτε πηγαίνεις μαζί του.Δεν θεραπευεται ο ιος.Για τις αλλοιώσεις δεν έκανες βιοψία ?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oxi oute o ginekologos mou eipe oti xreiazete, oute o kitarologos.apla epaneksetasi se 6 mines mou eixan pei.apo afto to test perasane pente xronia k se kanena allo mexri simera then mou anaferane pali kati gia H.P.V.pira k defteres gnomes k to idio mou eipan oti einai kathara.apla ginete na exei o filos mou k na min exo ego toso kairo tora?o giatros tou eipe oti ofeilete k se psixologiko paragonta(oxi mono se seksoualiki epafi)apla exo stresaristei poli

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.Και εγώ έτρεξα πολύ με αυτό το θέμα.Ομως αν δεν παίρνετε προφυλάξεις το πιο πιθανό είναι να ξυπνήσει ο ιος.Δεν φευγει ποτέ απλά σε ορισμένες περιπτώσεις δεν είναι ενεργός.Εσένα για καλή σου τύχη κοιμάται...και ίσως να μην σου εμφανιστεί ποτέ πάλι σε τεστ αλλά δεν παει να πει οτι θεραπευτηκες από αυτόν.Ο φίλος σου τώρα πρεπει να το δει.Ισως χρειαστεί κάποιος καυτηριασμός.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε κοριτσι μου, λες οτι τα εχετε 3 χρονια και δεν παιρνετε προφυλαξεις παρολο που εδω και 1,5 χρονο ο φιλος σου εχει εμφανισει κονδυλωματα..γιατι δεν παιρνετε λοιπον προφυλαξεις? Το θεωρεις τοσο απλο που δεν σε νοιαζει να κολλησεις??

Μακαρι να μην σου εμφανιστει ποτε ο ιος, αλλα εαν σου δημιουργησει προβλημα θα ευχεσαι να προσεχες περισσοτεροο γιαυτο εστω και αργα να βαζετε παντα προφυλακτικο! Και εννοειται ο φιλος σου πρεπει να κανει θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και αυτα

κολλητικα-κονδυλωματα

Κονδυλώματα - πως θεραπευονται

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ουπς χαμός σ' αυτό το θρεντ, πολλές ανακρίβειες ρε γμτ, και κάποια σωστά. Όμως εγώ εξακολουθώ να έχω απορίες γύρω από το θέμα (παρά το ότι το έχω ψάξει καλά).

1.Πόσο καιρό υπάρχει περίπτωση να το έχεις κολλήσει, και να βγάλει συμπτώματα? Π.χ μπορεί να το έχει κολλήσει μια γυναίκα 15 χρόνια πριν, να βγαίνουν όλα τα τεστ παπ καθαρά, και ξαφνικά 15 χρονια μετά να βγάλει κονδυλώματα??????

2. Υπάρχει περίπτωση το τεστ παπ να μην το ανιχνεύει?

πω πω έχω φοβία με αυτό το θέμα...ακριβώς επειδή πλανάται μία ασάφεια γύρω του

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα ειχα κονδυλωματα.το τεστ παπ ομως δεν εδειξε κατι για εσωτερικα.μου ειπε οτι ειμαι καθαρη.αλλα βρε κοριτσια παρατηρησα κατι σπυρακια στη γλωσσα μου και μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι εχω κονδυλωματα στη γλωσσα.αυριο θα επισκεφθω εναν δερματολογο.αλλα απο οτι εχω διαβασει ιενια πολυ σπανιο να κολλησειεσ στο στομα λογο του βλεννογονου.δεν ξερω τι να πω.αν εχω στην γλωσσα θελω να πεθανω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...