Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


elli81 τελικά τι σου βρήκαν;

 

ενδομητρίωση είχα, το ήξερα από πριν. Είχα 4 κύστες συνολίκα, 2 στη μια ωο και 2 στην άλλη. Ευτυχώς δεν είχα συμφύσεις και οι σάλπιγγες ήταν οκ. Μου είπε ο γιατρός ότι είμαι μια χαρά τώρα και δεν μου έκανε διακοπή περιόδου γιατί λέει θα ήταν απλά χάσιμο χρόνου αφού εμείς είχαμε σκοπό να προσπαθήσουμε αμέσως για μωράκι... Τι να πω, μακάρι να έχει δίκιο και να μείνω έγκυος σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλα ο γιατρός μου μου πρότεινε το doctors hospital που είναι ιδιωτική κλινική και όχι δημόσιο που αναφέρατε.μου πήρε κόστος όλα μαζι 2000 ε και ιδιωτικό και γιατρός .γιατί τα ιδιωτικά έμαθα ζητάνε 1800 μόνο αυτα συν την αμοιβή του γιατρου.άρα έδωσα 2000ε όλα και όχι 3000 και πάνω που λένε και παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

ενδομητρίωση είχα, το ήξερα από πριν. Είχα 4 κύστες συνολίκα, 2 στη μια ωο και 2 στην άλλη. Ευτυχώς δεν είχα συμφύσεις και οι σάλπιγγες ήταν οκ. Μου είπε ο γιατρός ότι είμαι μια χαρά τώρα και δεν μου έκανε διακοπή περιόδου γιατί λέει θα ήταν απλά χάσιμο χρόνου αφού εμείς είχαμε σκοπό να προσπαθήσουμε αμέσως για μωράκι... Τι να πω, μακάρι να έχει δίκιο και να μείνω έγκυος σύντομα...

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα τελικά το σκέφτομαι και πρέπει να κάνω την λαπαροσκοπηση άμεσα.ενδιαφέρομαι ομως να πάρω και μία γνώμη από άλλο γιατρό.είδα και ρώτησα ότι οι τιμές διαφέρουν κατά πολύ.για δημόσιο δεν ενδιαφέρομαι πάντως οπότε πρέπει να το ψάξω ιδιωτικά;εχετε να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τελικά το σκέφτομαι και πρέπει να κάνω την λαπαροσκοπηση άμεσα.ενδιαφέρομαι ομως να πάρω και μία γνώμη από άλλο γιατρό.είδα και ρώτησα ότι οι τιμές διαφέρουν κατά πολύ.για δημόσιο δεν ενδιαφέρομαι πάντως οπότε πρέπει να το ψάξω ιδιωτικά;εχετε να μου προτείνετε;

 

Εγω στο ιασω την εκανα κι εμεινα απολυτα ευχαριστημενη!

Link to comment
Share on other sites

Επισκεφτηκα χτες τον Κυριο Αργυριου για να δουμε πως ειμαι μετα την πρωτη περιοδο μετα την λαπαροσκοπηση,ολα δουλευουν ρολόι,μου εγραψε και ντουφαστον να παιρνω.Το δυσαρεστο ειναι οτι βρηκαμε ενα ουροποιητικο προβλημα το οποιο μαλλον ειναι ψυχοσωματικο μου ειπε,ουτε κυστιτιδα ουτε ουρολοιμωξη,χωρις να εχω πιει τιποτα νιωθω οτι η κυστη μου θα σκασει σαν εχω πιει ενα βαρελι νερο,τα νευρα εγιναν πολυ ευαισθητα γυρω απο την κυστη λογω στρες, ειπε.Τελος παντων θα τηλεφωνησω τον ουρολογο που μου ειχε προτεινε για τον ανδρα μου και θα δουμε....Κι εκει που ειπα πως ολα τελειωσαν και πλησιαζουμε στον στοχο.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Επισκεφτηκα χτες τον Κυριο Αργυριου για να δουμε πως ειμαι μετα την πρωτη περιοδο μετα την λαπαροσκοπηση,ολα δουλευουν ρολόι,μου εγραψε και ντουφαστον να παιρνω.Το δυσαρεστο ειναι οτι βρηκαμε ενα ουροποιητικο προβλημα το οποιο μαλλον ειναι ψυχοσωματικο μου ειπε,ουτε κυστιτιδα ουτε ουρολοιμωξη,χωρις να εχω πιει τιποτα νιωθω οτι η κυστη μου θα σκασει σαν εχω πιει ενα βαρελι νερο,τα νευρα εγιναν πολυ ευαισθητα γυρω απο την κυστη λογω στρες, ειπε.Τελος παντων θα τηλεφωνησω τον ουρολογο που μου ειχε προτεινε για τον ανδρα μου και θα δουμε....Κι εκει που ειπα πως ολα τελειωσαν και πλησιαζουμε στον στοχο.

Καλημέρα.Τα ντουφαστόν τι είναι;Μην στεναχωριέσαι να σκέφτεσαι πως τουλάχιστον δεν χρειάζεται να σου κόψει την περίοδο.Εγώ περιμένω μέσα Ιουλίου και μετά μάλλον κατά τα μέσα Οκτωβρίου.Οπότε σκέψου ότι έχει και χειρότερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ντουφαστον ειναι προγεστερονη που χρειαζομαι εγω,λογω ανεπαρκειας, δεν ειναι απαραιτητα για ολες.Μου ελυσε χτες ολες τις αποριες,θα τον επισκεφτω οταν μεινω εγκυος,ειπε.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

τα ντουφαστον ειναι προγεστερονη που χρειαζομαι εγω,λογω ανεπαρκειας, δεν ειναι απαραιτητα για ολες.Μου ελυσε χτες ολες τις αποριες,θα τον επισκεφτω οταν μεινω εγκυος,ειπε.

Και σε μένα τα ίδια είπε:P.Μακάρι να βγει αληθινός και για τις 2 μας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τα βάλαμε κάτω με τον άντρα μου, τα μετρήσαμε, τα ξαναμετρήσαμε, δεν έχουμε την δύναμη την οικονομική να πάμε στον υπεροχο αυτόν γιατρό, τον Αργυρίου! Θα κάνω την υστεροσκόπηση να βγάλω τον πολύποδα σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, θα μαζέψουμε λεφτά και αν στο 6μηνο πάνω δεν μέινω έγκυος, ελπίζω να έχω καταφέρει να μαζέψω τουλάχιστον αρκετά για να πάω να κάνω την λαπαροσκόπηση.

Πόσο λυπάμαι και πόσο οργίζομαι ταυτόχρονα που η κυβερνηση μας μάς άφησε τόσο απροστάτευτους και τόσο φτωχούς σε όλα....Αν είχε τουλάχιστον τη δουλίτσα του ο αντρούλης μου θα ήταν αλλιώς....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία να έχεις ότι και αν κάνεις.Μπορεί να βρεις καλύτερο γιατρό και να μας δίνεις συμβουλές:P.Κανένας γιατρός δεν είναι Θεός.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! Δεν εχω υπομονη να διαβασω τις 16 σελιδες του θεματος, διαβασα καποιες στην αρχη ομως και ελπιζω μεχρι τωρα να εχετε λυσει τα προβληματα σας και να ειστε μανουλες. Θελω να ρωτησω κατι σχετικο με το θεμα. Μια φιλη μου εχει διαγνωστει με περικωδωνικες συμφυσεις στις σαλπιγγες με εξεταση σαλπιγγογραφιας και 3 γιατροι της εχουν προτεινει να κανει λαπαροσκοπηση- υστεροσκοπηση. Δεν της εχουν πει αν θα ειναι επεμβατικη, θα το αποφασισουν στη διαρκεια της διαδικασιας. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε γιατι ειναι απαραιτητο να γινει αυτο τη στιγμη που η κοπελα σιγουρα παει για εξωσωματικη- υπαρχει προβλημα και απο την πλευρα του συζυγου. Το καταλαβαινω αν υπαρχει περιπτωση φυσιολογικης συλληψης, οι συμφυσεις εμποδιζουν τις σαλπιγγες να κανουν την φυσιολογικη κινηση που απελευθερωνει το ωαριο και "αρπαζει" το σπερματοζωαριο, αλλα στην εξωσωματικη, οπως ξερουμε, αυτα γινονται εργαστηριακα, αρα τι χρειαζεται; Η απορια ειναι δικη της και με παρακαλεσε να ρωτησω αφου με τους γιατρους δεν βρισκεις παντα την αληθεια, αυτοι παρουσιαζουν τα πραγματα σοβαρα για να σου τα αρπαξουν κιολας. Αφου θα φαει το χειρουργειο, ας εχει μια ιδεα τουλαχιστον. Και κατι αλλο, σε καθε περιπτωση (επεμβατικου ή μη χειρουργειου εννοω) ποσος καιρος θα χρειαστει μετα για να μπει στη διαδικασια της εξωσωματικης; Οποια εχει χρονο και εμπειρια ας απαντησει!! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Και η δικιά μου σαλπιγγογραφία έλεγε για περικωδωνικές συμφήσεις και τελικά είχα ενδομητρίωση που είχε καλύψει και το εσωτερικό της μιας σάλπιγγας.Αν δεν έκανα τις επεμβάσεις δεν θα το μάθαινα ποτέ και θα είχα μια ωραία αποτυχημένη εξωσωματική.Ας το ψάξει καλύτερα.Καλύτερα να ξέρει τι υπάρχει μέσα της.Γνώμη μου:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω boo για την απαντηση, σιγουρα εχεις δικιο. Με την ιδια λογικη ομως ολες δεν εχουμε τετοια πιθανοτητα για προβληματα; Η' μηπως το ενα προβλημα μπορει να εχει κι αλλες συνεπειες που δεν φαινονται με απλες εξετασεις; Σε εμενα ας πουμε η υστεροσαλπιγγογραφια εδειξε τα παντα καθαρα. Ειναι ομως;Θα το μαθουμε με τυχον αποτυχημενες εξωσωματικες- φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω boo για την απαντηση, σιγουρα εχεις δικιο. Με την ιδια λογικη ομως ολες δεν εχουμε τετοια πιθανοτητα για προβληματα; Η' μηπως το ενα προβλημα μπορει να εχει κι αλλες συνεπειες που δεν φαινονται με απλες εξετασεις; Σε εμενα ας πουμε η υστεροσαλπιγγογραφια εδειξε τα παντα καθαρα. Ειναι ομως;Θα το μαθουμε με τυχον αποτυχημενες εξωσωματικες- φτου φτου!

Μην σκέφτεσαι αρνητικά:PΚάθε κέντρο εξωσωματικής που θέλει να κάνει καλή δουλειά πρώτα σε στέλνει για λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά σε αναλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τον Αγιο Λουκα,τελικα η ουροδοχος κυστη μου επαθε ενα μεγαλο οιδημα,μεχρι και η νοσοκομα τρομαξε,κατακοκκινη ουρηθρα και πολύ πρησμενη,Απο την λαπαροσκοπηση και μετα την 2μηνη αποχη,ημουν τοσο στεγνη που με την πρωτη επαφη ενιωθα σαν να ημουν παρθενα,τι να πω?ετυχε και αυτο σε εμενα,αντιβιωση με κορτιζονες και ολα θα περασουν.Κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι ειναι η τεταρη φορα που επισκεφτομαι τον συγκεκριμενο ουρολόγο που μου συνεστησε ο Κος Αργυριου και δεν μου πηρε λεφτα,απο τις σπανιες φορες που νιωθω τοσο μα τοσο υποχρεωμενη,βουρκωσα φευγοντας απο την τοση ανθρωπια που ακομα υπαρχει στις μερες μας!Μου ειπε κι ολας αφου μιλουσαμε 45 λεπτα,οτι με αρχεγονα ωοθηλακια καμια γυναικα δεν μπορει να μεινει εγκυος αν δεν κανει λαπαροσκοπηση,τζαμπα 3 χρονια ψυχοφθοράς....

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τον Αγιο Λουκα,τελικα η ουροδοχος κυστη μου επαθε ενα μεγαλο οιδημα,μεχρι και η νοσοκομα τρομαξε,κατακοκκινη ουρηθρα και πολύ πρησμενη,Απο την λαπαροσκοπηση και μετα την 2μηνη αποχη,ημουν τοσο στεγνη που με την πρωτη επαφη ενιωθα σαν να ημουν παρθενα,τι να πω?ετυχε και αυτο σε εμενα,αντιβιωση με κορτιζονες και ολα θα περασουν.Κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι ειναι η τεταρη φορα που επισκεφτομαι τον συγκεκριμενο ουρολόγο που μου συνεστησε ο Κος Αργυριου και δεν μου πηρε λεφτα,απο τις σπανιες φορες που νιωθω τοσο μα τοσο υποχρεωμενη,βουρκωσα φευγοντας απο την τοση ανθρωπια που ακομα υπαρχει στις μερες μας!Μου ειπε κι ολας αφου μιλουσαμε 45 λεπτα,οτι με αρχεγονα ωοθηλακια καμια γυναικα δεν μπορει να μεινει εγκυος αν δεν κανει λαπαροσκοπηση,τζαμπα 3 χρονια ψυχοφθοράς....

 

Κι εγώ τον Αργυρίου τον ρωτώ ακόμη και για συγγενείς μου για γιατρούς άλλων ειδικοτήτων! Δεν έχει κανένα συμφέρον όταν μου προτείνει κάποιον και πάντα είναι οι καλύτεροι γιατί όπως λέει και ο ίδιος ανάλογα με την πάθηση, ο κάθε ένας είναι πιο έμπειρος σε κάτι συγκεκριμένο!!!! Το ψάχνει, μιλάει με αναισθησιολόγους και μετά μου προτείνει! Όταν κάποιον δεν τον νοιάζουν οι μίζες αλλά απλά να γίνει καλά ο ασθενής τότε μιλάμε για ανθρωπιά που ο ίδιος την έχει!!!!

Χαιρομαι που όλα θα πάνε καλά!

 

Για την ξηρότητα κόλπου πάντως μπορείς να πάρεις την αλοιφή Eva. Μου την είχε συστήσει ο γιατρός μας όταν μου είχε κόψει την περίοδο και είχα φοβερή ξηρότητα! Ειναι τέλεια!!!! Τώρα σχετικά με την σύλληψη δεν ξέρω αν πρέπει να την χρησιμοποιήσεις οπότε απλά τον ρωτας!;)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τον Αγιο Λουκα,τελικα η ουροδοχος κυστη μου επαθε ενα μεγαλο οιδημα,μεχρι και η νοσοκομα τρομαξε,κατακοκκινη ουρηθρα και πολύ πρησμενη,Απο την λαπαροσκοπηση και μετα την 2μηνη αποχη,ημουν τοσο στεγνη που με την πρωτη επαφη ενιωθα σαν να ημουν παρθενα,τι να πω?ετυχε και αυτο σε εμενα,αντιβιωση με κορτιζονες και ολα θα περασουν.Κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι ειναι η τεταρη φορα που επισκεφτομαι τον συγκεκριμενο ουρολόγο που μου συνεστησε ο Κος Αργυριου και δεν μου πηρε λεφτα,απο τις σπανιες φορες που νιωθω τοσο μα τοσο υποχρεωμενη,βουρκωσα φευγοντας απο την τοση ανθρωπια που ακομα υπαρχει στις μερες μας!Μου ειπε κι ολας αφου μιλουσαμε 45 λεπτα,οτι με αρχεγονα ωοθηλακια καμια γυναικα δεν μπορει να μεινει εγκυος αν δεν κανει λαπαροσκοπηση,τζαμπα 3 χρονια ψυχοφθοράς....

Τώρα με την αντιβίωση σας αφήνει να συνεχίσετε τις προσπάθειες;Ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο που σου συμβαίνει.Πάντως και εγώ είχα λίγα αρχέγονα ωοθηλάκια σύμφωνα με την βιοψία.Μου είπε ότι πιθανότατα προέρχονταν από την ενδομητρίωση.Τι να πώ;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλήμερα και καλή εβδομάδα.θέλω τη γνώμη σας σε κάτι.μετά απο μία αποτυχημένη σπερματένχυνση αδιαθέτησα την προηγούμενη πέμπτη και μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πέρσυ τέτοια εποχή ( με φυσιολογικό τρόπο),σκέφτομαι να κάνω υστεροσκόπηση να εξανλήσω και αυτό το ενδεχόμενο.Δεν το έχω συζητήσει με το γιατρό μου ακόμα.έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου όλα καλά - εκτός από το άνχος βέβαια και την θρομβοφιλία που έχω αλλά οκ αυτό αντιμετωπίζεται με τις ενέσεις.κσι σκεφτόμουν την υστεροσκόπηση για να δω αν είναι όλα οκ.Ο άντρας μου βέβαια είναι της άποψης να χαλαρώσω να ηρεμήσω να πάμε διακοπές και τον Σεπτέμβριο να την κάνω.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Boo,μολις εκλεισα το τηλεφωνο με τον Κο Αργυριου,μας αφηνει να συνεχισουνε τις προσπαθειες και μπορω παραλληλα να παρω και το ντουφαστον,πηρα λιγο τα πανω μου και αρχισα να συνερχομαι με την αντιβιωση,νομιζα οτι το χειροτερο που εχω ζησει απο πονο ηταν η σαλπιγγογραφια,αλλα με αυτο το οιδημα της ουρηθρας τα ειδα ολα.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν σας πάει πίσω στις προσπάθειες.Τι να πω περαστικά σου και μπορεί να σας φέρει και γούρι.Μια γνωστή μου προσπαθούσε 2,5 χρόνια και τον μήνα που πήρε αντιβίωση για ουρολοίμωξη έμεινε έγκυος:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...