Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

Τελικά κορίτσια, πήγα σήμερα το πρωί από το ιασώ και πήρα την ιστολογική.ήταν έτοιμη από 21/12 και τους ρώτησα γιατί δεν έχει πάει ακόμα στο γιατρό και μου απάντησαν ο γιατρός δεν πέρασε να την πάρει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pixie καλησπέρα!! Αν θυμάσαι περίπου μαζί κάναμε την υστεροσκόπηση και δυστυχώς τα όσα περιέγραψες αποδεικνύουν οτι ο γιατρός σου είναι καραγκιόζης, τόσο ο πατέρας όσο και ο γιος!!! Εμένα το dvd μου το έδωσαν μόλις βγήκα από το χειρουργείο και για τα αποτελέσματα με πήρε τηλ ο γιατρός μου αρχές του χρόνου (έλειπε τις γιορτές οπότε παίζει και οι δικές μου να είχαν βγεί νωρίτερα)και μου είπε οτι είναι οκ και όποτε θέλω να περάσω να τα πάρω. Τα πήρα κάναμε και έναν τυπικό υπέρηχο και σχεδιάσαμε τα επόμενα βήματα. Άλλαξε γιατρό σύντομα, οχι θα τους πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και θα μας κοροιδεύουν από πάνω!!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θυμάμε!!έχεις δίκιο Elenaki25 μου. ήδη σκέφτομαι να τον αλλάξω.σκέφτομαι να κάνω υπέρηχο σε κάποιο εργαστήριο για να βεβαιωθώ αν όντος είναι όλα καλά.zήτησα αντίγραφο από το dvd από την γραμματέα του.(σε μια βδομαδα μου είπε)αν δεν είναι έτοιμο μέχρι τότε θα πάρω το γιατρό εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Pixie ειλικρινά διαβάζω για το γιατρό σου και ειλικρινά θέλω να τον βρίσω.Τι πάει να πει το dvd δεν είναι έτοιμο.Αμέσως στο δίνουν με το που κάνεις την επέμβαση.Τι να πω. Μην το σκέφτεσαι καν.Αλλαξέ τον.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε,σας παρακολουθω αλλα εχω μπλεξει στα δικα μου τρεχαματα και ειμαι λιγο στο ψαξιμο για το τι θα κανω απο εδω και περα...

 

Pixie ειλικρινα και μενα αδιανοητο μου φαινεται αυτο..κι εγω μαλλον θα χρειαστει να κανω λαπαροσκοπηση και θα τα ρωτησω ολα αυτα,θα δω αλλον ενα γιατρο σημερα και μετα θα δρομολογησω τις επομενες κινησεις μου!!!

 

Καλα ποιος γιατρός ειναι αυτός?Καλο ειναι αυτα να τα γνωριζουμε για να τους αποφευγουμε..αν θες στειλε πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα.

Είχα ένα προαίσθημα ότι θα με πάρουν τηλ για το dvd....

Πήρα τηλεφωνω εγώ πάλι σήμερα και μου απάντησαν για "τεχνικούς λόγους το αντίγραφο του dvd δεν είναι έτοιμο και το γνήσιο το κρατάει ο γιατρός". πότε θα είναι ? θα σας πάρουμε τηλ.

Απορώ γιατί δεν μου το δίνουν... ο κ.Κ...... δεν καταλαβαίνει οτί με όλα αύτα που μου κάνει με έχει χάσει σαν πελάτισσα?

Αλήθεια τον MAC που έχει στο γραφείο του επάνω πως τον χρησιμοποιεί?? αν είναι δυνατόν που δεν ξέρει να κάνει ένα αντίγραφο dvd!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω girls!

μακαρι να πανε ολα καλα. ο γιατρος δεν με ρωτησε καν σε ποια μερα του κυκλου ειμαι. ισως δεν παιζει μεγαλο ρολο φαινεται.

οσο για την εγκυμοσυνη δεν ειναι λιγο νωρις elenaki για να φανει στις εξετασεις? αυριο θα δωσω αιμα κ θα ειμαι μονο στην 22η μερα.

 

Η υστεροσκόπηση πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνο αμέσως μετά από την περίοδο για δυο βασικούς λόγους. Πρώτον, για πολύ καλύτερη ευκρίνεια καθώς όσο περνάνε οι ημέρες το τοπίο γίνεται «ομιχλώδες» και δεν διακρίνεται καθόλου εύκολα η βάση του πολύποδα, και δεύτερον, γιατί μπορεί θεωρητικά να έχει μείνει μια γυναίκα έγκυος και με τον τρόπο αυτό να καταστρέψει την εμφύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα!

Είμαι καινούργια στην παρέα όπως θα καταλάβετε κι έχω κι εγώ ένα πρόβλημα που με ανησυχεί και θα ήθελα την συμβουλή σας κι αν είναι εφικτό και την επιστημονική.

Πριν απο μερικά χρόνια σε ηλικία περίπου 20 ετών πανω κατω( :-P ) υποβληθεί σε επέμβαση μετά απο πιθανή διάγνωση Πολύποδα ενδομητρίου, ολα πήγαν καλά και μετά απο κάποια χρόνια έκανα και μία σαλπιγγογραφία ( σε άλλων γιατρό ) και βγήκε καθαρή.Δεν έκανα πολλές προσπάθειες για παιδάκι μέχρι σήμερα.

Μετά απο τόσα χρόνια το Καλοκαίρι είχα μία δυσμηνόρροια και επισκέφθηκα ένα αρκετά καλό ιατρό ο οποίος πιθανολογούσε ότι ίσως να ξανα έχω το ίδιο θέμα αλλα δεν ήταν σίγουρος γιατι δεν μπορούσε να κάνει την υδροϋπερηχογραφία ώστε να το επιβεβαίωσή και με συμβούλευσε να το ξανα κοιτάξω κάποια στιγμή στο μέλλον.

Αλλαξα τόπο κατοικίας και το αμέλησα να μην μακρηγορώ πριν απο ενάμισο μήνα πήγα για το καθυστερημένο τεστ παπ και την ετήσια εξέταση μου και στον υπέρηχο με ενημέρωσε πως έχω ενδομήτριο πολύποδα, κάναμε επιτόπου την εξέταση όπου μου επιβεβαίωσε ότι όντως έχω ενδομήτριο πολύποδα ΄(διαστάσεων ρεβιθιού οπως μου το χαρακτήρισε :-P ) εντελώς συμπτωματικά είναι ο ίδιος ιατρός που με είχε κάνει και τότε την επέμβαση του πρώτου ενδομήτριου Πολύποδα με έχει βάλει είδη στην λίστα αναμονής για την επέμβαση.

Με ενημέρωσε πως αν στο εντομεταξί μείνω έγκυος απλά θα μου χορηγούνται ενέσεις αντιπηκτικές για την καλύτερη αιμάτωση του πλακούντα.

Το θέμα μου είναι αλλού....Εχω αγχωθεί πάρα πολύ καθότι τυγχάνω νοσηλεύτρια κατι που τότε δεν με τρόμαζε τώρα με φοβίζει και ο λογος εί΄ναι ο έξεις......

Αν γίνει ένας λάθος χειρισμός και αχρηστευτεί η μήτρα και δεν μπορέσω να αποκτήσω ποτέ παιδιά τι γίνεται ??? αυτό το φόβο δεν τον είχα τότε γιατι είχα άγνοια.... τώρα που το σκέφτομαι με πιάνουν τα κλάματα...τι πιθανότητες λάθους υπάρχουν σε μία υστεροσκόπηση σε ένα ιατρό που η λίστα αναμονής για επεμβάσεις σαν την δική μου αγγίζουν το 3 μηνο ? φοβάμαι να υποβληθώ πάλι στην ίδια επέμβαση μήπως γίνει μοιραίο λάθος.

 

Συχωρέστε με για την μακρηγορία σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.

Ας ξεκινήσω με την ερώτηση και μετά με την ιστορία ... έχει κάνει κάποια από εσάς Υδροϋπερηχογραφία και πόσο της έχει κοστίσει?

Η δική μου ιστορία ξεκινάει πριν 2 χρόνια που θέλησα να γίνω μανούλα όπου μου βρήκε ο τότε γυναικολόγος (Γ1) μια Κύστη στην ωοθήκη όπου ήθελε να την αφαιρέσει και βέβαια μου εδωσε το κοστολόγιό του για την επέμβαση στο δημόσιο νοσοκομείο όπου ήταν ή σε ιδιωτικό.

Βέβαια πήρα τη γνώμη 2ου γιατρού (Γ2),όπου είδε οτι με τα αντισυλληπτικά δεν έφυγε η Κύστη, και μας είπε να προσπαθούμε για ενα εξάμηνο χωρίς άγχος καθώς η ύπαρξη κύστης δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό.

Εγώ άφησα να περάσει 1,5 χρόνος περίπου γιατί νόμιζα ότι κάθε επόμενο μήνα θα έμενα έγκυος... με καταλαβαίνετε νομίζω ... ΑΧ!

Στο ενδιάμεσο έκανα Τεστ Παπ και Υπέρηχο σε άλλο γιατρό (Γ3) ο οποίος μου μίλησε για "Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη"!

Στο τέλος του 2011 επισκεφθήκαμε τον Γ2 γιατρό, ο οποίος βλέποντας τις εξετάσεις του άντρα μου, τις ορμονολογικές μου εξετάσεις και κυρίως το άγχος μου μας πρότεινε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση καθώς και πάλι είπε η Κύστη δεν θα επηρέαζε!

Αποφάσισα για να μην ταλαιπωρούμε να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο, που είχα δει αποτελέσματα σε φίλη μου, αλλά εκεί προσγειώθηκα ανώμαλα... Ενδομητρίωση μου είπαν που πρέπει να αφαιρεθεί για να προχωρήσουμε ...!

Μετά το κουίζ μετάξυ Κύστης, Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη και Ενδομητρίωση έφτασα στον τελευταίο γιατρό (Γ4), τον οποίο μου συνέστησαν επειδή ειναι καλός στο να "διαβάζει" τον υπέρηχο για να καταλάβω Τι Έχω. Ενδομητρίωση μου είπε και αυτός αλλά είδε και εναν μικρό πολύποδα.Μου συνέστησε ένα κέντρο για την Υδροϋπερηχογραφία (200?) και μου είπε οτι ίσως χρειαστεί να κάνω και σαλπιγγογραφία. Το κυριότερο είναι ότι με ηρέμησε μετά από τόσα που άκουγα.

Αυτά τα ολίγα και μπερδεμένα. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται :) Εύχομαι σε όλες σύντομα να γίνουμε μαμαδες ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ας ξεκινήσω με την ερώτηση και μετά με την ιστορία ... έχει κάνει κάποια από εσάς Υδροϋπερηχογραφία και πόσο της έχει κοστίσει?

Η δική μου ιστορία ξεκινάει πριν 2 χρόνια που θέλησα να γίνω μανούλα όπου μου βρήκε ο τότε γυναικολόγος (Γ1) μια Κύστη στην ωοθήκη όπου ήθελε να την αφαιρέσει και βέβαια μου εδωσε το κοστολόγιό του για την επέμβαση στο δημόσιο νοσοκομείο όπου ήταν ή σε ιδιωτικό.

Βέβαια πήρα τη γνώμη 2ου γιατρού (Γ2),όπου είδε οτι με τα αντισυλληπτικά δεν έφυγε η Κύστη, και μας είπε να προσπαθούμε για ενα εξάμηνο χωρίς άγχος καθώς η ύπαρξη κύστης δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό.

Εγώ άφησα να περάσει 1,5 χρόνος περίπου γιατί νόμιζα ότι κάθε επόμενο μήνα θα έμενα έγκυος... με καταλαβαίνετε νομίζω ... ΑΧ!

Στο ενδιάμεσο έκανα Τεστ Παπ και Υπέρηχο σε άλλο γιατρό (Γ3) ο οποίος μου μίλησε για "Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη"!

Στο τέλος του 2011 επισκεφθήκαμε τον Γ2 γιατρό, ο οποίος βλέποντας τις εξετάσεις του άντρα μου, τις ορμονολογικές μου εξετάσεις και κυρίως το άγχος μου μας πρότεινε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση καθώς και πάλι είπε η Κύστη δεν θα επηρέαζε!

Αποφάσισα για να μην ταλαιπωρούμε να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο, που είχα δει αποτελέσματα σε φίλη μου, αλλά εκεί προσγειώθηκα ανώμαλα... Ενδομητρίωση μου είπαν που πρέπει να αφαιρεθεί για να προχωρήσουμε ...!

Μετά το κουίζ μετάξυ Κύστης, Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη και Ενδομητρίωση έφτασα στον τελευταίο γιατρό (Γ4), τον οποίο μου συνέστησαν επειδή ειναι καλός στο να "διαβάζει" τον υπέρηχο για να καταλάβω Τι Έχω. Ενδομητρίωση μου είπε και αυτός αλλά είδε και εναν μικρό πολύποδα.Μου συνέστησε ένα κέντρο για την Υδροϋπερηχογραφία (200?) και μου είπε οτι ίσως χρειαστεί να κάνω και σαλπιγγογραφία. Το κυριότερο είναι ότι με ηρέμησε μετά από τόσα που άκουγα.

Αυτά τα ολίγα και μπερδεμένα. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται :) Εύχομαι σε όλες σύντομα να γίνουμε μαμαδες ;)

 

Αγαπητή φίλη,

πολλά πραγματα εξαρτώνται απο το μέγεθος της κυστης, το ειδος της, απο το μεγεθος του πολυποδα, τη θεση του, απο το σπερμοδιαγραμμα κλπ κλπ.

 

Υπο αυτες τις συνθηκες, μη έχοντας δει τις εξετασεις σας δεν μπορει καποιος να σας δωσει αξιοπιστη απαντηση και συμβουλη.

 

Ειμαι στη διαθεση σας για οτιδηποτε πιθανά θελησετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Χριστόπουλε,

Σας ευχαριστώ που απαντήσατε στο post μου, αλλά το ερώτημά μου είναι τι είναι η Υδροϋπερηχογραφία, τι μπορεί να δείξει? Και καθώς είστε και ειδικός να σας ρωτήσω και αν μπορώ να την κάνω σε περίπτωση που υπάρχει υποψία εγκυμοσύνης.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε,

Σας ευχαριστώ που απαντήσατε στο post μου, αλλά το ερώτημά μου είναι τι είναι η Υδροϋπερηχογραφία, τι μπορεί να δείξει? Και καθώς είστε και ειδικός να σας ρωτήσω και αν μπορώ να την κάνω σε περίπτωση που υπάρχει υποψία εγκυμοσύνης.

Σας ευχαριστώ και πάλι

 

Ειναι υπερηχογραφημα με ειδικη τεχνικη κατα την οποια χρησιμοποιειται υγρο που διατεινει την ενδομητρικη κοιλοτητα και ετσι αυξανει την διαγνωστικη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑΤΙΛΕΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΦΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΑΛΛΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ(ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ)!ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑΤΙΛΕΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΦΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΑΛΛΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ(ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ)!ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ!

 

Αγαπητή φίλη,

 

πολλα εξαρτωνται απο το ορμονικο σας προφιλ. Επισης, πότε κανατε την αφαιρεση? Καποιες φορες μπορει να χρειαστει και μηνας για να ερθει ξανα η περιοδος. Πριν προχωρησουμε λοιπον σε άλλα πιο ασχημα σεναρια, καλο ειναι να ξεκαθαρισετε τις δυο πρωτες περιπτωσεις.

Τι εννοειτε "δεν μπορειτε να βρειτε το γιατρό σας"?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

 

πολλα εξαρτωνται απο το ορμονικο σας προφιλ. Επισης, πότε κανατε την αφαιρεση? Καποιες φορες μπορει να χρειαστει και μηνας για να ερθει ξανα η περιοδος. Πριν προχωρησουμε λοιπον σε άλλα πιο ασχημα σεναρια, καλο ειναι να ξεκαθαρισετε τις δυο πρωτες περιπτωσεις.

Τι εννοειτε "δεν μπορειτε να βρειτε το γιατρό σας"?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ!Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 10/01/2012 ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ?ΤΙ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας!

Σίγουρα θα έχεi ξανασυζητηθεί ένα τέτοιο θέμα αλλά πρέπει να ψάξω και δεν έχω χρόνο....

πρίν από 6 μήνες περίπου διαπύστωσα σε έναν έλεγχο κ.υπερήχου ότι έχω έναν πολύποδα ενδομητρίου.πανικοβλήθικα.επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο μου είπε ότι πρέπει να βγει με υστεροσκόπηση.δεν έκλεισα ημερομηνία για την επέμβαση. προτίμασα να πάρω και 2η γνώμη όπως και 3η. για το λόγο μόνο και μόνο ότι θέλω να βρώ το κατάλληλο γυναικολόγο γιάτι φοβάμε και δεν έχω ξαναχειρουργηθεί.

τι γνωρίζετε για την συγκεκριμένη υστεροσκόπηση? είναι ασφαλής η μέθοδος αυτή?γιατί ακούω διάφορα ότι ξαναεμφανίζετε ο πολύποδας κάποια στιγμή.

κάποιος γυναικολόγος μου είπε πριν την επέμβαση να πάρω χάπια και απόρησα.... έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?

απορώ κιόλας μήπως δεν πρέπει να βγεί ο πολύποδας και θέλουν να με εκμεταλευτούν.

συγνώμη αν σας κούρασα.

 

 

Εξαρταται απο το μεγεθος, απο τη θεση του πολυποδα και καποιες άλλες παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Pixie,δεν πήρε κανένα φάρμακο πριν.Στη μέση περίπου του κύκλου σου πρέπει να την κάνεις.Εγώ την έκανα στην 15 μέρα του κύκλου μου και μου στοίχησε 1400 ευρώ όλα (και το νοσοκομείο και ο γιατρός).Έλπίζω να σε βοήθησα!

 

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Η Υστεροσκόπηση πρέπει να γίνεται αμέσως μετά το τέλος της περιόδου για καλύτερο οπτικό πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ελενάκι κι εγώ κατα πάσα πιθανοτητα αφού έχω φτάσει εδώ θα την κάνω αυτό το μήνα,να μου φύγει και η ιδέα.Να σε ρωτήσω κάτι?Ο δεύτερος πολύποδας είχε φανεί στην σαλπιγγογραφία ή απευθείας στην υστεροσκοπιση τον είδατε?Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά και για τις δύο μεθόδους(υστεροσκόπιση και απόξεση) αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.Εμένα μου είπε για απόξεση και πως είναι το ιδιο πράγμα ουσιαστικά.Στο Μητέρα την έκανες?Πόσο σου κόστισε για όλα?

Πολλές οι ερωτήσεις ε?

Σε ευχαριστώ όμως γιατί με βοηθάς πολύ.

 

Δεν είναι καθόλου το ίδιο.

Η απόξεση έχει περίπου το 50-60% της αποτελεσματικότητας της υστεροσκόπησης. Η απόξεση είναι μια "τυφλή" μέθοδος και δεν έχει την οπτική εικόνα και την άμεση στόχευση της υστεροσκόπησης.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ!Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 10/01/2012 ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ?ΤΙ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

 

Αν υπάρχει ορμονικη διαταραχη μπορει να μη σας ερθει περιοδος.

Επισης, αν εχει γινει υστεροσκοπηση με κακη τεχνικη.

Παντα όμως υπαρχει και η περιπτωση εγκυμοσυνης, για αυτο μπορειτε να κανετε ενα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ορμονικη διαταραχη μπορει να μη σας ερθει περιοδος.

Επισης, αν εχει γινει υστεροσκοπηση με κακη τεχνικη.

Παντα όμως υπαρχει και η περιπτωση εγκυμοσυνης, για αυτο μπορειτε να κανετε ενα τεστ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

 

Στις 14/3/2012 έκανα αφαίρεση ενδομήτριου πολύποδα (1.30cm) με απόξεση και από τότε έχω πόνο στην κάτω δεξιά πλεύρά της κοιλιακής χώρας και επίσης έχω και αίμα. Ο γιατρός που έκανα την επέμβαση μου είπε πως είμαι μια χαρά γυναικολογικά, απλά μπορεί να έπαθα μια μικρή φλεγμονή, μου άλλαξε την αντιβίωσή μου, με διαβεβαίωσε ότι σε 2 μέρες θα πέρνούσε ο πόνος και μου είπε να να δω μήπως έχω πρόβλημα με τα έντερα. Ο πόνος φυσικά δεν πέρασε, πήγα και σε γαστρεντολόγο που επίσης μου έδωσε αντιβίωση και μου είπε ότι σε 4 μέρες θα περνούσε ο πόνος. Αφού πάλι συνέχιζαν οι πόνοι ξαναπήγα λοιπόν στον γυναικολόγο μου και μου είπε: "Πόσες φορές θα στο πω ότι είσαι μια χαρα, να πας σε ψυχολόγο"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στις 29/03 6 μέρες μετά την περίοδο πήγα σε άλλο γυναικολόγο και στον υπέρυχο που μου έκανε διέγνωσε πολύποδα 1.29 cm αλλά μου ζήτησε να με ξαναδεί μετά την επόμενη περίοδο και έτσι ξαναπήγα στις 27/04 (8 μέρες μετά την περίοδο) και πάλι στον υπέρυχο φαίνεται πολύποδας 1.29 εκ. Την προηγούμενη μέρα έκανα και μαγνητική άνω-κάτω κοιλίας στην οποία μαγνητική όλα φαίνονται μια χαρα!

Σήμερα πήγα ξανά στον γυναικολόγο που μου έκανε την επέμβαση για να πάρω τα αποτελέσματα της ιστολογικής (στην ιστολογική αναφέρει ότι υπήρχαν πολυποδες). Ο γυναικολόγος αυτός δεν ήθελε καν να κοιτάξει τον υπέρυχο, μου είπε ότι μπορεί να ξαναβγήκε πολύποδας, φυσικά του είπα ότι δεν πιστεύω ότι μέσα σε 2 βδομάδες ξαναβγήκε πολύποδας και μάλιστα τόσο μεγάλος και το αποδέχτηκε, μου είπε ότι μπορεί να έμεινε κάποιο υπόλοιμμα (το περίεργο είναι ότι ο υπέρυχος που είχα πριν την επέμβαση έδειχνε πολύποδα ίδιων διαστάσεων με τον τελευταίο) και μου είπε πως η λύση είναι να μου τον αφαιρέσει υστεροσκοπικά με 1100 ευρώ. Του ζήτησα πρωτού προβούμε στην επέμβαση να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να είμαι 100% σίγουρη ότι έχω τον πολύποδα και αυτός επέμενε ότι η μόνη λύση είναι να κάνω απευθείας υστεροσκόπηση!!!!!

Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, πονάω, έχω αίμα, δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά τα βράδια επειδή πονάω...

Θα ήθελα την βοήθειά σας για τις παρακάτω απορίες μου:

1. Υπάρχει περίπτωση με την απόξεση να αφαιρέθηκαν κάποιοι πολύποδες και να έμειναν κάποιοι άλλοι ενώ ο υπέρυχος του πριν και του μετά δείχνει πολύποδα ίδιων διαστάσεων;

2. Ποιά εξέταση είναι πιο ακριβής η μαγνητική ή ο ενδοκολπικός υπέρυχος;

3. Ένας ενδομήτριος πολύποδας 1.3 εκατοστών είναι δυνατόν να προκαλεί πόνό; (ο γιατρός που με χειρούργησε είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί πόνο ο πολύποδας, ο τελευταίος γιατρός μου είπε ότι επειδή η μήτρα εντοπίζει ξένο σώμα κάνει σπασμούς για να αποβάλλει τον πολύποδα και γ' αυτό πονάω)

 

Πάντως μετά την ταλαιπωρία που πέρασα και εξακολουθώ να περνάω θα συνιστούσα στις κοπέλες να κάνουν υστεροσκόπηση.

Τέλος σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στον γιατρό που έκανε την επέμβαση (μόλις βεβαιωθώ ότι δεν αφαιρέθηκε ο πολύποδας) όχι γιατί ίσως δεν αφαιρέθηκε ο πολύποδας (άνθρωποι είμαστε και κάνουμε όλοι λάθοι) αλλά γιατί η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη και είμαι σίγουρη ότι στο εξωτερικό τέτοια συμπεριφορά δεν θα περνούσε ατιμώρητη.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά δεν στον έβγαλε με υστεροσκόπηση;Δίνουν και dvd μετά την επέμβαση όπου φαίνονται ξεκάθαρα ο/οι πολυποδες και όλη η διαδικασία απόξεσης!Δεν σου έδωσε το dvd μετά την επέμβαση;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΠΟΛΥΠΟΔΑ.....ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ......ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΡΓΗΤΑΙ....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ 40ΑΡΙα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙς ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΠΟΛΥΠΟΔΑ....ΕΜΕΙΝΑ....ΟΠΟΤΕ ΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΝΑΕΙ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ.....ΤΩΡΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΤΟ ΧΑΡΜΟΣΥΝΟ ΝΕΟ.....

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά δεν στον έβγαλε με υστεροσκόπηση;Δίνουν και dvd μετά την επέμβαση όπου φαίνονται ξεκάθαρα ο/οι πολυποδες και όλη η διαδικασία απόξεσης!Δεν σου έδωσε το dvd μετά την επέμβαση;

 

 

Την πρώτη φορά έκανα απόξεση (μέθοδος που χρησιμοποιείται για την έκτρωση) επειδή οι 4 από τους 5 γιατρούς που είχα επισκεφτεί μου είχαν πει πως δεν υπάρχει λόγος για μια τόσο απλή υπόθεση να κάνω υστεροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είχε πει ότι επειδή του είχα πάει καλό υπέρυχο (τετραδιάστατο) τον βοήθησε πολύ και πήγε πολύ καλά η επέμβαση, ότι καθάρισε όλη τη μήτρα, φαινόταν πολύ σίγουρος. Δυστυχώς μετά απ' αυτόν πήγα σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι εξακολουθώ να έχω πολύποδα και μάλλον όχι μόνο έναν. Έκανα και δεύτερη μαγνητική για την μήτρα και πλέον και εκεί φαίνεται ότι υπάρχει πολύποδας.

Παρακαλώ πολύ τις κοπέλες που έχουν κάνει υστεροσκόπηση στην Θεσσαλονίκη αν μπορούν να μου προτείνουν γιατρούς......δεν θέλω να την ξαναπατήσω....... :-(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειδα και εγω ενα πολυποδακι αλλα δεν ειναι και σιγουρο εξηγηστε μου ειναι καρκινωμα?φοβαμαι κ ανησηχω .επεισησ εμενα 1 μηνα αποχη μου πε ο γιατροσ μετα την επεμβαση ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...