Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙΜΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ???????


Recommended Posts

Μόνο πρήξιμο κοιλιάς και στήθους. Μέχρι προχθές είχα συχνοουρία αλλά τώρα όχι. Τελευταία περίοδο είχα 2/10, είμαι 4w και 3d.

Να σου πω να μην έχεις αγωνία... Όλες την ίδια αγωνία περνάμε!

Μην ανησυχείς όμως!!!

Στον γιατρό ή για χοριακή θα πας; Εσύ πόσο είσαι;

 

στον γιατρο θα παω την πεμπτη. ηταν να παω σημερα αλλα μου ειπε οτι δεν θα δουμε τιποτα, οποτε το αλλαξα. εγω ειμαι 4W περιπου. ελπιζω την πεμπτη να δω κατι γτ και εγω δεν εχω τπτ, μονο στηθος και κοιλια. ουτε μυριζω ουτε ναυτια .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περίμενα περίοδο στις 9/11 και σήμερα έκανα χοριακή μετά από 2 αχνά θετικά τεστ που έκανα και η τιμή της βγήκε 378. μικρή είναι? η γυναικολόγος μου δε το σηκώνει.... συγχαρητήρια σε όλες κορίτσια....

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περίοδο στις 9/11 και σήμερα έκανα χοριακή μετά από 2 αχνά θετικά τεστ που έκανα και η τιμή της βγήκε 378. μικρή είναι? η γυναικολόγος μου δε το σηκώνει.... συγχαρητήρια σε όλες κορίτσια....

 

Συγχαρητήρια!!!!! Είναι πολύ καλή η τιμή!!! :):)

Αλλά να ξέρεις δεν παίζει τόσο ρόλο η τιμή της 1ης χοριακής αλλά το αν αυξάνεται κάθε 2-3 μέρες.

Λογικά θα σου ζητήσει σίγουρα ο γιατρός σου να επαναλάβεις.

 

Σου εύχομαι να έχεις μία ευχάριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περίοδο στις 9/11 και σήμερα έκανα χοριακή μετά από 2 αχνά θετικά τεστ που έκανα και η τιμή της βγήκε 378. μικρή είναι? η γυναικολόγος μου δε το σηκώνει.... συγχαρητήρια σε όλες κορίτσια....

μια χαρα ειναι!!! να κανεις καθε 2 μερες να δεις πως παει!!! καλη επιτυχία !!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περίοδο στις 9/11 και σήμερα έκανα χοριακή μετά από 2 αχνά θετικά τεστ που έκανα και η τιμή της βγήκε 378. μικρή είναι? η γυναικολόγος μου δε το σηκώνει.... συγχαρητήρια σε όλες κορίτσια....

 

Μπράβο! Μην αγχώνεσε! Μια χαρά είναι η τιμή της χοριακής! Κάνε και επαναληπτική για να δεις πως ανεβαίνει! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!

 

TpoZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Νέα στο forum και δεν ξέρω αν είμαι σε σωστό topic αλλά θα ήθελα τα "φώτα" σας καθώς προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ τι μου συμβαίνει!

 

Αλλά ας πάρω την ιστορία από την αρχή... Μετά από μια παλίνδρομη κύηση το Πάσχα, είμαι πάλι έγκυος. Αυτή φορά όμως τη μέρα που θα έκανα την 1η β-χοριακή είχα αίμα... Απελπίστηκα, είπα πάει, δεν έγινε τίποτα αλλά ο γιατρός με έβαλε παρ όλα αυτά να την κάνω. Και με παίρνει χαρούμενος και μου λέει συγχαρητήρια, θετικό! Έπεσα από τα σύννεφα. Όταν όμως μου είπε την τιμή της (36) μου φάνηκε απίστευτα χαμηλή και απογοητεύτηκα αλλά μου εξήγησε ότι δεν έχει να κάνει η τιμή αλλά η αύξησή της. Μετά 2 μέρες η τιμή πήγε 95 και μετά άλλες 2 μέρες 330! Εκεί χάρηκα αλλά το αίμα συνεχίζονταν και αυτό δεν με άφηνε να χαρώ πραγματικά. Μετά 4 μέρες (σήμερα δλδ) η τιμή που θα έπρεπε να έχει ανέβει πολύ, ήταν 750... και το αίμα σταθερό. Μου εξήγησε ο γιατρός οτι μπορεί να είναι διάφοροι οι λόγοι ακόμα και λάθος στην 3η τιμή της χοριακής γιατί ήταν πολύ μεγάλη η αύξηση της. Αλλά δεν αποκλείει και την περίπτωση του εξωμήτριου και αυτό είναι που με τρομάζει! Σε δυο μέρες θα με δεί να κάνω και υπέρηχο αλλά μέχρι τότε η αγωνία στα ύψη (αντίθετα με τη χορική...!) Δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα είχε αντίστοιχη εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι ανάλογο αλλά όλο αυτό το αίμα (μια καλή σταγόνα πρωί βράδυ άλλες φορές καφέ άλλες κοκκινωπό) με έχει κατά τρομάξει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Νέα στο forum και δεν ξέρω αν είμαι σε σωστό topic αλλά θα ήθελα τα "φώτα" σας καθώς προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ τι μου συμβαίνει!

 

Αλλά ας πάρω την ιστορία από την αρχή... Μετά από μια παλίνδρομη κύηση το Πάσχα, είμαι πάλι έγκυος. Αυτή φορά όμως τη μέρα που θα έκανα την 1η β-χοριακή είχα αίμα... Απελπίστηκα, είπα πάει, δεν έγινε τίποτα αλλά ο γιατρός με έβαλε παρ όλα αυτά να την κάνω. Και με παίρνει χαρούμενος και μου λέει συγχαρητήρια, θετικό! Έπεσα από τα σύννεφα. Όταν όμως μου είπε την τιμή της (36) μου φάνηκε απίστευτα χαμηλή και απογοητεύτηκα αλλά μου εξήγησε ότι δεν έχει να κάνει η τιμή αλλά η αύξησή της. Μετά 2 μέρες η τιμή πήγε 95 και μετά άλλες 2 μέρες 330! Εκεί χάρηκα αλλά το αίμα συνεχίζονταν και αυτό δεν με άφηνε να χαρώ πραγματικά. Μετά 4 μέρες (σήμερα δλδ) η τιμή που θα έπρεπε να έχει ανέβει πολύ, ήταν 750... και το αίμα σταθερό. Μου εξήγησε ο γιατρός οτι μπορεί να είναι διάφοροι οι λόγοι ακόμα και λάθος στην 3η τιμή της χοριακής γιατί ήταν πολύ μεγάλη η αύξηση της. Αλλά δεν αποκλείει και την περίπτωση του εξωμήτριου και αυτό είναι που με τρομάζει! Σε δυο μέρες θα με δεί να κάνω και υπέρηχο αλλά μέχρι τότε η αγωνία στα ύψη (αντίθετα με τη χορική...!) Δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα είχε αντίστοιχη εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι ανάλογο αλλά όλο αυτό το αίμα (μια καλή σταγόνα πρωί βράδυ άλλες φορές καφέ άλλες κοκκινωπό) με έχει κατά τρομάξει....

 

Νομίζω πως βιάστηκε να μιλήσει για εξωμήτριο ο γιατρός. Όταν η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή έστω να αυξάνεται όπως πρέπει, μάλλον για παλίνδρομη πάει. Το 330 τέσσερις μέρες μετά θα έπρεπε να είναι κοντά στο 1200-1300, αντί 750. Βέβαια καμιά φορά αντί να διπλασιαστεί, αυξάνεται κατά 50-60% χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα πάει καλά η εγκυμοσύνη. και τις τρεις μετρήσεις τις έκανες στο ίδιο μικροβιολογικό; Γιατί έχουν διαφορές στις μετρήσεις και τα μηχανήματα. Σου έδωσε μήπως utrogestan; Υπέρηχος είναι λίγο νωρίς για να δείξει κάτι. Επίσης εκείνο που δε μας είπες, είναι σε ποια μέρα καθυστέρησης βρίσκεσαι κι έχεις αυτή τη χοριακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση newbie G

Είχα περίοδο στις 7/10

η σύλληψη έγινε στις 20/10 (με σπερματέγχυση)

Αναμενόμενη περίοδος 2/11 (όπου και εμφανίστηκε το αίμα)

1η β-χορ στις 3/11: 36

2η β-χορ στις 5/11: 95

3η β-χορ στις 7/11: 330

4η β-χορ στις 11/11: 750

Utrogestan παίρνω 200mg και ολες οι μετρήσεις στο ίδιο εργαστήριο

Το αίμα είναι εκείνο που με προβληματίζει για εξωμήτριο...

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να το παρακολουθήσετε λίγο, να δείτε πώς θα πάει. Νομίζω πάντως πως στα εξωμήτρια, η χοριακή αυξάνεται πολύ περισσότερο. Γράψε μας τι νούμερο θα είναι η επόμενη χοριακή σου και τι θα δείξει ο υπέρηχος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση newbie G

Είχα περίοδο στις 7/10

η σύλληψη έγινε στις 20/10 (με σπερματέγχυση)

Αναμενόμενη περίοδος 2/11 (όπου και εμφανίστηκε το αίμα)

1η β-χορ στις 3/11: 36

2η β-χορ στις 5/11: 95

3η β-χορ στις 7/11: 330

4η β-χορ στις 11/11: 750

Utrogestan παίρνω 200mg και ολες οι μετρήσεις στο ίδιο εργαστήριο

Το αίμα είναι εκείνο που με προβληματίζει για εξωμήτριο...

Ελπίζω να σε βοήθησα!

 

ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ Η ΤΙΜΗ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΤΑΝ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΧΙ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ.Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ 8!ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ.Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΧΟΡΙΑΚΗ 1500 ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ Η ΤΙΜΗ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΤΑΝ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΧΙ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ.Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ 8!ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ.Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΧΟΡΙΑΚΗ 1500 ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ.

 

Σε ευχαριστώ! Θα κάνω υπομονή και θα μάθουμε σύντομα υποθέτω... Είχες πόνο καθόλου; Έχω λίγες ενοχλήσεις αλλά δεν θα τις έλεγα και πόνους ακριβώς. Σαν τραβήγματα μάλλον.

 

Ουφ.. είναι απίστευτα δύσκολο να ¨μην ξέρεις" και απ ότι φαίνεται κανείς δεν μπορεί να σου πει, ούτε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μ μην ανησυχείς κ μην αγχώνεσαι. Μόνο οι χοριακες μπορούν να μιλήσουν προς το παρον. Ποτέ θα κανείς την επόμενη; πόσες μέρες εχεις αιμα; εχεις ροή η μόνο σταγόνες; εμένα σρην τςλευταια εγκυμοσύνη δε διπλάσια όταν η χοριακη κ ανησυχούσα καθώς είχα κ μια οαλλιδρομη στο παρελθόν όμως τώρα που σου γράφω κοιμάμαι με το μπουμπουκακι μ διπλα. Περιμενουμε νεα σ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μ μην ανησυχείς κ μην αγχώνεσαι. Μόνο οι χοριακες μπορούν να μιλήσουν προς το παρον. Ποτέ θα κανείς την επόμενη; πόσες μέρες εχεις αιμα; εχεις ροή η μόνο σταγόνες; εμένα σρην τςλευταια εγκυμοσύνη δε διπλάσια όταν η χοριακη κ ανησυχούσα καθώς είχα κ μια οαλλιδρομη στο παρελθόν όμως τώρα που σου γράφω κοιμάμαι με το μπουμπουκακι μ διπλα. Περιμενουμε νεα σ.

 

Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω άλλη χοριακή, θα με δει Τρίτη ή Τετάρτη να κάνουμε έναν πρώτο υπέρηχο να δούμε (αν δούμε) κάτι. Το αίμα δυστυχώς είναι καθημερινό από τις 2/11 έως και σήμερα, σκούρο κόκκινο ή καφέ και δεν θα το έλεγα ροή αλλά μεγάλες σταγόνες. Αλλά και στην περίοδο έχω μικρή ροή και για λίγες μέρες ούτως ή άλλως. Είχα κι εγώ παλίνδρομη τον Μάιο, αλλά τίποτα από όλα όσα έχω τώρα! Ούτε αίμα, οι χοριακές μια χαρά και ψηλά και στην 9η βδομάδα απλά σταμάτησε να αναπτύσσεται... Τι να πω; Ο φόβος μου είναι το εξωμήτριο γιατί έχω διαβάσει πολλές ιστορίες και κοπέλες να χάνουν τη μια σάλπιγγα από τέτοια... Παντως πολύ χαίρομαι που είσαι με το μπουμπουκάκι σου δίπλα και που όλα πήγαν καλά στο τέλος! Ελπίζω να τα καταφέρει και η δική μου η.... κουκίδα να μεγαλώσει!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω άλλη χοριακή, θα με δει Τρίτη ή Τετάρτη να κάνουμε έναν πρώτο υπέρηχο να δούμε (αν δούμε) κάτι. Το αίμα δυστυχώς είναι καθημερινό από τις 2/11 έως και σήμερα, σκούρο κόκκινο ή καφέ και δεν θα το έλεγα ροή αλλά μεγάλες σταγόνες. Αλλά και στην περίοδο έχω μικρή ροή και για λίγες μέρες ούτως ή άλλως. Είχα κι εγώ παλίνδρομη τον Μάιο, αλλά τίποτα από όλα όσα έχω τώρα! Ούτε αίμα, οι χοριακές μια χαρά και ψηλά και στην 9η βδομάδα απλά σταμάτησε να αναπτύσσεται... Τι να πω; Ο φόβος μου είναι το εξωμήτριο γιατί έχω διαβάσει πολλές ιστορίες και κοπέλες να χάνουν τη μια σάλπιγγα από τέτοια... Παντως πολύ χαίρομαι που είσαι με το μπουμπουκάκι σου δίπλα και που όλα πήγαν καλά στο τέλος! Ελπίζω να τα καταφέρει και η δική μου η.... κουκίδα να μεγαλώσει!:lol:

Εγώ στην παλιδρομη είχα αιμα αλλά πολύ αιμα!! Αντιστοιχα η νύφη μ είχε αιμα κανονικής περιόδου κι έτσι δεν κατάλαβε ότι ήταν έγκυος παρα μόνο οταν άρχισαν τα συμπτώματα δηλαδή γυρω 9-10 εβδομάδων. Οπότε ποτέ δε ξέρεις. Το άγχος μόνο κακό κάνει. Απλά εφόσον εχεις αιμα προσπάθησε να μην κουράζεσαι κααθολου. Περιεργο που δε σου ζήτησε κι άλλη χοριακη. Καλή επιτυχία πάντως εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Προσπαθώ να είμαι όσο πιο χαλαρή γίνεται αλλά το να το βγάλεις από το μυαλό είναι απλά αδύνατον!! Ευτυχώς με τη δουλειά κάπως ξεχνιέμαι.

Πάντως ούτε και ξαπλωμένη να μείνω μου είπε και τον ρώτησα γιατί το έχω ακούσει. Κι η μαμά μου αυτό μου είπε κι έτσι, όσο μπορώ είμαι ξάπλα!

Αναμονή και αισιοδοξία... θα σας ενημερώσω όταν έχω νέα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στο γιατρό σήμερα γιατί είχα αρχίσει να έχω πόνους αριστερά σαν να έχω ωορρηξία... Μου είπε οτι είναι 50/50 να είναι εξωμήτριο γιατί ακόμα δεν φαίνεται, είμαι 4η εβδομάδα και ο σάκος δεν μπορεί να φανεί. Ο πόνος όμως τον ανησυχεί και θα πάω αύριο ξανά για χορική να δούμε τι κάνει, αν έχει ανέβει και τιμές και να με δει σε άλλο μηχάνημα με έναν ακόμα γιατρό. Ουφ, τι να σκεφτώ πλέον δεν ξέρω! Αύριο αν επιβεβαιώσουν εξωμήτριο θα με βάλουν χειρουργείο και κατά πάσα πιθανότητα θα αφαιρεθεί η σάλπιγγα. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμία, αν έχει νόημα να σωθεί ή καλύτερα όχι η σάλπιγγα;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο γιατρό σήμερα γιατί είχα αρχίσει να έχω πόνους αριστερά σαν να έχω ωορρηξία... Μου είπε οτι είναι 50/50 να είναι εξωμήτριο γιατί ακόμα δεν φαίνεται, είμαι 4η εβδομάδα και ο σάκος δεν μπορεί να φανεί. Ο πόνος όμως τον ανησυχεί και θα πάω αύριο ξανά για χορική να δούμε τι κάνει, αν έχει ανέβει και τιμές και να με δει σε άλλο μηχάνημα με έναν ακόμα γιατρό. Ουφ, τι να σκεφτώ πλέον δεν ξέρω! Αύριο αν επιβεβαιώσουν εξωμήτριο θα με βάλουν χειρουργείο και κατά πάσα πιθανότητα θα αφαιρεθεί η σάλπιγγα. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμία, αν έχει νόημα να σωθεί ή καλύτερα όχι η σάλπιγγα;

 

Εγώ πάντως ξέρω ότι οι πόνοι αυτοί είναι από τα τραβήγματα της μήτρας που μεγαλώνει. κι εγώ τα έχω. είανι σε μεγάλο βαθμό? χοριακή πόσο είχες?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο γιατρό σήμερα γιατί είχα αρχίσει να έχω πόνους αριστερά σαν να έχω ωορρηξία... Μου είπε οτι είναι 50/50 να είναι εξωμήτριο γιατί ακόμα δεν φαίνεται, είμαι 4η εβδομάδα και ο σάκος δεν μπορεί να φανεί. Ο πόνος όμως τον ανησυχεί και θα πάω αύριο ξανά για χορική να δούμε τι κάνει, αν έχει ανέβει και τιμές και να με δει σε άλλο μηχάνημα με έναν ακόμα γιατρό. Ουφ, τι να σκεφτώ πλέον δεν ξέρω! Αύριο αν επιβεβαιώσουν εξωμήτριο θα με βάλουν χειρουργείο και κατά πάσα πιθανότητα θα αφαιρεθεί η σάλπιγγα. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμία, αν έχει νόημα να σωθεί ή καλύτερα όχι η σάλπιγγα;

 

Εγω παντως οταν ειχα το εξωμητριο δεν πονουσα καθολου!Καπου στην 7 εβδομαδα εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο για την αφαιρεση του εξωμητριου και της σαλπιγγας.Δυστυχως πιστευω πως ειναι νωρις για να ξερεις.Θα πρεπει η χοριακη να φτασει καπου 1500+ για να σιγουτευτει η γιατρος πως δεν βρισκετε στη μητρα.Εμενα τουλαχιστον ετσι εκανε.Οσο για το αν ειναι τελικα και τι θα γινει μετα ημουν και εγω πολυ τρομοκρατημενη και η γιατρος μου ελεγε δεν ειναι τιποτα και δεν την πιστευα.Ειχε δικιο εκτος απο το ψυχολογικο το σωματικο δεν ειναι τιποτα.Αλλα ακομα δεν μπορεις να ξερεις υπομονη ειναι στο χερι της φυσης πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι.Περιμενουμε νεα σου θα ειματε εδω για οτι χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι έγκυος... 2η μέρα καθυστέρισης και είχα χοριακή 378 και σήμερα τέταρτη μέρα και έχω 782. διπλασιάστηκε. αυτό δε θέλαμε?

φυσικα!!! αντε με το καλο!!! να πας και στο γιατρο σου να το δεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω ότι οι πόνοι αυτοί είναι από τα τραβήγματα της μήτρας που μεγαλώνει. κι εγώ τα έχω. είανι σε μεγάλο βαθμό? χοριακή πόσο είχες?

 

Έχω αίμα από την 1η μέρα της καθυστέρησης και οι χοριακές μου ήταν

1η: 36

2η: 95

3η: 330(!)

4η 750 (η 4η μετά από 4 μέρες όχι 2 μέρες όπως οι προηγούμενες)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αίμα από την 1η μέρα της καθυστέρησης και οι χοριακές μου ήταν

1η: 36

2η: 95

3η: 330(!)

4η 750 (η 4η μετά από 4 μέρες όχι 2 μέρες όπως οι προηγούμενες)

Κοριτσάκι μ τι έγινε τελικά;ξαναεκανες χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μ τι έγινε τελικά;ξαναεκανες χοριακη;

 

Cτελικα οι φόβοι επαληθευτηκαν, έπεσε η χοριακη ήταν εξωμήτριος. Κάναμε το ειρουργείο και ευτυχώς γιατί είχε σπάσει και θα ήταν πολύ επικίνδυνο αν περίμενα έστω κσιια μέρα. Είχε σπάσει στη σάλπιγγα και όπως καταλαβαινεις, την χάσαμε. Τουλάχιστον τελείωσε η αγωνία μου και τώρα μπορώ να ηρεμήσω λίγο ως την επόμενη προσπάθεια. Que sera sera...whatever will be, will be!

Link to comment
Share on other sites

Cτελικα οι φόβοι επαληθευτηκαν, έπεσε η χοριακη ήταν εξωμήτριος. Κάναμε το ειρουργείο και ευτυχώς γιατί είχε σπάσει και θα ήταν πολύ επικίνδυνο αν περίμενα έστω κσιια μέρα. Είχε σπάσει στη σάλπιγγα και όπως καταλαβαινεις, την χάσαμε. Τουλάχιστον τελείωσε η αγωνία μου και τώρα μπορώ να ηρεμήσω λίγο ως την επόμενη προσπάθεια. Que sera sera...whatever will be, will be!

ωχ...λυπαμαι αλλά όπως λες κι εσύ πάλι καλα...τι να πω κάθε εμπόδιο για καλό εύχομαι την επόμενη φορα να μας γραφεαις όλο χαρά τα ευχάριστα νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Cτελικα οι φόβοι επαληθευτηκαν, έπεσε η χοριακη ήταν εξωμήτριος. Κάναμε το ειρουργείο και ευτυχώς γιατί είχε σπάσει και θα ήταν πολύ επικίνδυνο αν περίμενα έστω κσιια μέρα. Είχε σπάσει στη σάλπιγγα και όπως καταλαβαινεις, την χάσαμε. Τουλάχιστον τελείωσε η αγωνία μου και τώρα μπορώ να ηρεμήσω λίγο ως την επόμενη προσπάθεια. Que sera sera...whatever will be, will be!

 

 

Το περασα πριν 6 μηνες και σε κατακαβαινω απολυτα!Ειναι κριμα το ξερω,μια θετικη πλευρα ειναι οτι ξερεις πως εισαι γονιμη και πως δεν ταλαιπωρηθηκες πολυ αν σκεφτεις πως εγω ειχα κανει καπου 8 εξετασεις χοριακης δηκαδη τρυπηθηκα τοσες φορες και καθε φορα περνουσα την φαση του απουελεσματος!Απο οσα εχω διαβασει αν η σαλπιγγα που απεμεινε ειναι καλη τα πραγματα θα ερθουν απλα μπορει να καθυστερησουν λιγο.Αν επιτρεπετε ποσο χρονων εισαι?Εγω ειμαι 30 και ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη.Οσο για την επεμβαση μερα με τη μερα θα εισαι και πολυυυυ καλητερα.Να εισαι καλα και δεν μπορει θα μας κατσει στο σωστο μερος την επομενη φορα....;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...