Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙΜΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ???????


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.εχθες έκανα χοριακη,και η τιμή είναι 57.τελευταια περίοδος 9/11 και με κύκλο 32 ημερών.περιμενα σις 10/12 αλλά τίποτα και έκανα την χοριακη.ο γιατρός μου είπε ότι την Δευτέρα πρέπει να ξανακάνω και μετά να κλεισω ραντεβού.εχω αγχωθεί παρα πολύ και φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ότι είσαι έγκυος πάντως είναι το μόνο σίγουρο οπότε μην αγχώνεσαι ξανάκανε όπως σου πε ο γιατρός σ χοριακη κ ελπίζω να εξελιχθεί καλα. Σου εύχομαι το καλυτερο κ με φουσκωμένη κοιλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελιές!!! Μου πήρε λίγο να βγάλω από το μυαλό μου οτι έγινε και πλέον έχω μπει στη θετική σκέψη οτι όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Κράτησα το θετικό στοιχείο απο όλη την υπόθεση, οτι δηλαδή αφού έμεινα 2 φορές έγκυος τουλάχιστον το σύστημα δουλεύει καλά! Κάνουμε διάλειμμα τώρα στις γιορτές και από Γενάρη βάζουμε μπρος για εξωσωματική. Δυστυχώς η ηλικία μου (είμαι 40+) δεν επιτρέπει άλλο χάσιμο χρόνου και με μια σάλπιγγα πλέον, είναι μάλλον η μόνη οδός. Τώρα βέβαια έχω ένα σκασμό ερωτήσεις και απορίες για λεπτομέρειες για IVF αλλά μάλλον πρέπει να πάω σε άλλο topic! Ήθελα απλώς να μεταφέρω σε όλες την αισιοδοξία και να μην το βάζουν κάτω. Η θετική σκέψη είναι αυτή που με βοήθησε μέχρι τώρα και ελπίζω οτι όλα θα πάνε κατ ευχήν και μια μέρα θα κρατήσω ένα μπεμπουλίνι στην αγκαλιά μου! Φιλιά σε όλες και καλές γιορτές με ότι επιθυμεί η κάθε μια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια γεια σας την δευτερα ημουν στην 28 ημερα του κυκλου και εκανα χοριακη χωρις καθυστερηση και βγηκε 28 μοναδες σημερα ειμαι στην δευτερη μερα καθυστερησης και ειπα να κανω την παρασκευη η μοναδες ειναι καλες? μου εδωσε και χαπια ο γιατρος filicine utrogestan

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλα μου καταρχην συγχαρητηρια!!!!!οι τιμες εχουν να κανουν με το ποτε εγινε η συλληψη...σημασια εχει να διπλασιεζετα καθε 24ωρο...δηλ. μεθαυριο πρεπει να ειναι ειναι 56 μετα 11ο κ.ο.κ..λογικα ο γιατρος σου θα σου πει να κανεις σε 2 μερες ξανα μετρηση.ευχομαι ολα να πανε καλα και με ενα γερο μωρακι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Στέλλα! !!να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσυνη! !!

Μην αγχωθεις για τη χοριακη εαν ειναι χαμηλη..ειμαι σιγουρη οτι θα εχει διπλασιαστει..για μένα απο δική μου εμπειρία περιμενε λιγες μερες πριν ξαναπας για χοριακη για να χαρεις ακομα περισσότερο με το αποτέλεσμα. ..!

Εγω πηγα πριν 2 βδομάδες μετα απο 2 μερες καθυστερησης κ επειδή ηταν χαμηλη η τιμη..το κλαμα που ειχα ριξει...αλλα ολα καλα!χτες ακούσαμε καρδουλα..σιγα σιγα αλλα χτυπουσεε κ στο ευχομαι να τ ακουσεις κ εσυ :eek:

ΥΓ την χοριακη να την κανεις παλι στο ιδιο μικροβιολογικο γιατι αλλάζουν οι τιμές από μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Kalispera!! H ali8eia einai oti prospa8o tosi ora na do pou 8a grapso alla den...parakolou8o edo kai dio ebdomades to site kai pragmatika apantate se oti aporia exo prin kan tin skefto!! xixi!!

Opos fainetai mallon kai ego manoula 8a gino, afou meta apo dio 8etika test kai mia xoriaki 304,3 (8a tin epanalabo aurio) kata ekei odevoume. Ego ekana tin paraskevi ton iperixo alla den fanike sakos, mono i mitra kai olo to "xorafi" na einai etoima gia na ypodektoun to mpempe. opos mou eipe kai o giatros perimename apo tin xoriaki tin epibebaiosi. Ta nevra kai oi ormones tsatalia, alla exo ena yperoxo plasma (tzoulia o skilos m) poy me iremei oso tipota! Se genikes grammes eimai 8etikos an8ropos kai prospa8o na min agxonomai kai na ksexniiemai....fysika den exo provei se anakoinoseis giati 8elo prota na eimaste sigouroi oti ola pane kala...opote mono se esas, ton antra mou kai tin tzoulia!! :-P to asteio tis ypo8esis einai oti ton oktobrio ksekinao metaptyxiako, kati pou den mporo na anabalo kai 8a pesoun ola mazemena!! Alla den peirazei...8a ta kataferoume kai pali!! Filakia se oles :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Μετά από μια αυτόματη αποβολή πριν 3 μήνες,

ξαναέμεινα εγκυος,τελευταία περίοδος 13/2,

αλλά δυστυχώς τα πραγματα δεν πανε παλι καλα.Χτες πήγα για 1η φορά στο γιατρο μου εκανε υπέρηχο δεν είδε τπτ μου είπε και απο την κυριακη βγαζω και καφέ σκούρα υγρά με πόνους.χτες εκανα κ χοριακη μετα τον γιατρο,η οποια βγηκε 669 κ αυριο μου ειπε ο γιατρός να ξανακανω για να δουμε την τιμή της.ειμαι πολύ στενοχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνε μου μία χάρη....να μην στεναχωριέσαι! να σκεύτεσαι θετικά ότι όλα θα πάνε καλά! και μένα η πρώτη μου φορά είναι που μένω έγκυος. Δεν είδαμε σάκο, αλλά προσπαθώ να μην σκεύτομαι αρνητικά και να είμαι δυνατή. Ναι υπάρχουν πάντα περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά....αλλά υπάρχουν πολλές περισσότερες που όλα πάνε τέλεια! Είμαστε στην ίδια μοίρα και μην το βάζουμε κάτω! Γυναίκες δυνατές ποτέ ηττημένες :D

Link to comment
Share on other sites

Kalispera!! H ali8eia einai oti prospa8o tosi ora na do pou 8a grapso alla den...parakolou8o edo kai dio ebdomades to site kai pragmatika apantate se oti aporia exo prin kan tin skefto!! xixi!!

Opos fainetai mallon kai ego manoula 8a gino, afou meta apo dio 8etika test kai mia xoriaki 304,3 (8a tin epanalabo aurio) kata ekei odevoume. Ego ekana tin paraskevi ton iperixo alla den fanike sakos, mono i mitra kai olo to "xorafi" na einai etoima gia na ypodektoun to mpempe. opos mou eipe kai o giatros perimename apo tin xoriaki tin epibebaiosi. Ta nevra kai oi ormones tsatalia, alla exo ena yperoxo plasma (tzoulia o skilos m) poy me iremei oso tipota! Se genikes grammes eimai 8etikos an8ropos kai prospa8o na min agxonomai kai na ksexniiemai....fysika den exo provei se anakoinoseis giati 8elo prota na eimaste sigouroi oti ola pane kala...opote mono se esas, ton antra mou kai tin tzoulia!! :-P to asteio tis ypo8esis einai oti ton oktobrio ksekinao metaptyxiako, kati pou den mporo na anabalo kai 8a pesoun ola mazemena!! Alla den peirazei...8a ta kataferoume kai pali!! Filakia se oles :D

 

ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις ακομα ειναι νωρις! ποτε ειχες τελευταια περιοδο? εμεις ειδαμε εμβρυηκο σακο στις 6 εβδομαδες και καρδιακο παλμο 7-8 εβδομαδων.ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ περίοδο είχα στις 05/02, και η σύλληψη πρέπει να έγινε 16/02 ....γιορτάζαμε τον άγιο βαλεντίνο λίγο καθυστερημένα! Πάντα μπερδεύω την ημερομηνία σύλληψης και ποια είναι και πρέπει να ρωτάω τον άντρα μου να μου τα θυμίζει! ταράζομαι όταν το συζητάω, αλλά ξελαφρώνω κιόλας :D περίοδο δεν έχω δει ούτε για δείγμα και το σύμπτωμα με το οποίο κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά....είναι η δυσκοιλιότητα!! ποτέ δεν είχα!!! Τώρα έχω κάποια πονάκια και τρέχω αμέσως τουαλέτα...συχνοουρία! Νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα; αν όμως η μήτρα ετοιμάζεται για τον σάκο αυτό σημαίνει πως μπορεί να μην είναι εξωμήτριο ή δεν έχει σχέση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ περίοδο είχα στις 05/02, και η σύλληψη πρέπει να έγινε 16/02 ....γιορτάζαμε τον άγιο βαλεντίνο λίγο καθυστερημένα! Πάντα μπερδεύω την ημερομηνία σύλληψης και ποια είναι και πρέπει να ρωτάω τον άντρα μου να μου τα θυμίζει! ταράζομαι όταν το συζητάω, αλλά ξελαφρώνω κιόλας :D περίοδο δεν έχω δει ούτε για δείγμα και το σύμπτωμα με το οποίο κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά....είναι η δυσκοιλιότητα!! ποτέ δεν είχα!!! Τώρα έχω κάποια πονάκια και τρέχω αμέσως τουαλέτα...συχνοουρία! Νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα; αν όμως η μήτρα ετοιμάζεται για τον σάκο αυτό σημαίνει πως μπορεί να μην είναι εξωμήτριο ή δεν έχει σχέση;

 

μην σε αναστατωνει η δυσκοιλιοτητα δεν ειναι κατι κακο και εγω το ειχα απο την αρχη τις εγκυμοσυνης μου.αν εχεις πονακια και συχνοουρια ναι σημαινει οτι μεγαλωνει η μητρα.αλλα για το εξωμητριο δεν νομιζο να εχει σχεση.

Link to comment
Share on other sites

αρα τωρα εισαι 7 εβδομαδων εγκυος!! με το καλο ευχομαι. ποτε ειχες παει τελευταια στο γιατρο σου? τωρα λογικα θα φαινεται και ο σακος και το σπορακι σου με καρδουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ περίοδο είχα στις 05/02, και η σύλληψη πρέπει να έγινε 16/02 ....γιορτάζαμε τον άγιο βαλεντίνο λίγο καθυστερημένα! Πάντα μπερδεύω την ημερομηνία σύλληψης και ποια είναι και πρέπει να ρωτάω τον άντρα μου να μου τα θυμίζει! ταράζομαι όταν το συζητάω, αλλά ξελαφρώνω κιόλας :D περίοδο δεν έχω δει ούτε για δείγμα και το σύμπτωμα με το οποίο κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά....είναι η δυσκοιλιότητα!! ποτέ δεν είχα!!! Τώρα έχω κάποια πονάκια και τρέχω αμέσως τουαλέτα...συχνοουρία! Νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα; αν όμως η μήτρα ετοιμάζεται για τον σάκο αυτό σημαίνει πως μπορεί να μην είναι εξωμήτριο ή δεν έχει σχέση;

 

Συνηθως σακο βλεπουμε στις 5-6 εβδομαδες με καρδιακο παλμο (αν ειμαστε τυχερες), η χωρις καρδιακο παλμο περιμενωντας μεχρι την 7-8 να ακουσουμε!!! Η χοριακη πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1000 μοναδες για να δει ο γιατρος εμβρυικα στοιχεια κλπ... Τωρα, οσον αφορα τη δυσκοιλιοτητα και τη συχνοουρια ειναι οντως απο τα συνηθεστερα συμπτωματα κυησης αλλα και επικεμενου τοκετου, οταν ερθει εκεινη η ωρα με το καλο!!! Τα πονακια ειναι λογω της αυξησης του μεγεθους της μητρας, και καθως αυτη ακουμπαει την ουροδοχο κυστη σου προκαλει αισθηση συχνοουριας.

 

Ααα και ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ την εξωμητριο!!!

 

Αντε με το καλο σου ευχομαι!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Μετά από μια αυτόματη αποβολή πριν 3 μήνες,

ξαναέμεινα εγκυος,τελευταία περίοδος 13/2,

αλλά δυστυχώς τα πραγματα δεν πανε παλι καλα.Χτες πήγα για 1η φορά στο γιατρο μου εκανε υπέρηχο δεν είδε τπτ μου είπε και απο την κυριακη βγαζω και καφέ σκούρα υγρά με πόνους.χτες εκανα κ χοριακη μετα τον γιατρο,η οποια βγηκε 669 κ αυριο μου ειπε ο γιατρός να ξανακανω για να δουμε την τιμή της.ειμαι πολύ στενοχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Οτι καλυτερο ευχομαι απο καρδιας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδαμε σάκο...και από την τιμή της χοριακής (Παρασκευή την έκανα) είδε ότι μάλλον είμαι περίπου 4 εβδομάδων. Αυτό που μας είπε ο γιατρός είναι ότι ενώ 16/02 έγινε η επαφή, η σύλληψη έγινε 18 - 19. Εκείνες οι μέρες ήταν οι πιο γόνιμες (13η και 14η). Αύριο θα κάνω την 2η χοριακή για να δει ο γιατρός πότε πρέπει να με ξαναδεί. ο υπέρηχος δεν έδειξε σάκο, παρά μόνο τα τοιχώματα της μήτρας που έχουν αρκετό πάχος όπως είπε και είναι ένδειξη εγκυμοσύνης. Λογικά την επόμενη φορά θα τα δω όλα μαζεμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδαμε σάκο...και από την τιμή της χοριακής (Παρασκευή την έκανα) είδε ότι μάλλον είμαι περίπου 4 εβδομάδων. Αυτό που μας είπε ο γιατρός είναι ότι ενώ 16/02 έγινε η επαφή, η σύλληψη έγινε 18 - 19. Εκείνες οι μέρες ήταν οι πιο γόνιμες (13η και 14η). Αύριο θα κάνω την 2η χοριακή για να δει ο γιατρός πότε πρέπει να με ξαναδεί. ο υπέρηχος δεν έδειξε σάκο, παρά μόνο τα τοιχώματα της μήτρας που έχουν αρκετό πάχος όπως είπε και είναι ένδειξη εγκυμοσύνης. Λογικά την επόμενη φορά θα τα δω όλα μαζεμένα!

 

Καλημερα!!!

 

Και εγω 4 εβδομαδων ημουν (χοριακη λιγο κατω των 1000 μοναδων) οταν ο γιατρος ειδε παχυ ενδομητριο και διεκρινε καποια (? ισως) εμβρυικα στοιχεια, αλλα στον επομενο υπερηχο (1-2 εβδομαδες μετα) ειδαμε με σιγουρια σακο-εμβρυο και ακουσαμε καρδουλα :D !!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια,τα αποτελέσματα της χοριακής ήταν χαμηλότερα απο προχθές...οπότε,2η αποβολή...ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κανω διάφορες εξετάσεις για να δούμε τι συμβαίνει.Εύχομαι σε όλες σας να έχετε τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια,τα αποτελέσματα της χοριακής ήταν χαμηλότερα απο προχθές...οπότε,2η αποβολή...ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κανω διάφορες εξετάσεις για να δούμε τι συμβαίνει.Εύχομαι σε όλες σας να έχετε τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

 

Λυπαμαι πολυ :( !!! Κανε τις απαραιτητες εξετασεις και ειμαι σιγουρη οτι καπου παρακατω θα τα καταφερεις!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια,τα αποτελέσματα της χοριακής ήταν χαμηλότερα απο προχθές...οπότε,2η αποβολή...ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κανω διάφορες εξετάσεις για να δούμε τι συμβαίνει.Εύχομαι σε όλες σας να έχετε τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

 

Καλημέρα!! είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα ακούσω καλά νέα από σένα.... Απλά ακόμα και έτσι να σκεύτεσαι θετικά...μετά την καταιγίδα εμφανίζεται το ουράνιο τόξο! Κάνε ότι είναι απαραίτητο και ότι σου πει ο γιατρός σου! Ίσως, να κάνεις ένα break από τις προσπάθειες και να χαρείς λίγο το τώρα, τον άντρα σου! Να κάνεις πράγματα για σένα κυρίως που σε ευχαριστούν! πχ υιοθέτησε ένα ζωάκι, πήγαινε ένα ταξίδι (που ονειρεύεσαι) και αφιερώσου εκεί για ένα διάστημα και μετά νομίζω τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους. Κάπως έτσι αντιμετωπίζω ότι δυσκολία μου εμφανίζεται και το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!! σημερα εμαθα οτι ειμαι εγγυος!!!! (λιγες μερες πριν την εξωσωματικη!!)εγινε το θαυμα μονο του!!!! εκανα β'χορικακη και ειναι 93.. εκανα και υπερηχο. μου ειπε να παω την δευτερα να ξανακανω και να δουμε και σακο... δηλαδη την δευτερα ποσο θα πρεπει να ειναι η χοριακη ωστε να δειχνει και σακο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...