Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να τα πω γιατι η θα σκασω η θα παθω καταθλιψη!


boy'smam

Recommended Posts

καλα κοπελια, ας τους ειχες ολη μερα διπλα σου και κοντα σου και θα σου πω αν μετα θα σε πειραζε! με όλο το θαρρος, ετσι;

Γενικως ειμαι κατα να εχουμε κοντα τοσο τους γονεις μας οσο και τους γονεις του αντρα μας οταν ολοι ειναι υγιεις και δυνατοι, οχι δεν θα με πειραζε να μενουνε κοντα μου , η πεθερα μου τσακιστικε και ηρθε απο Λαρισα οταν πεθανε ο πατερας μου, οταν αναγκαστικα να κανω αποξεση λογω της παλλινδρομης , στο μνημοσυνο του πατερα μου , κρατησε το γιο μου για 2 βδομαδες για να 3εκουραστω και να γεννησω τη Μαρια μας και γενικα οποτε ζηταμε κατι ενα "ναι " περνουμε παντα χωρις ποτε να χωθει εκεινη ή εγω η μια στο σπιτι της αλλης , τα παω καλα μαζι τους ,και αμα υπαρ3ει ποτε αναγκη θα παρω τοσο την πεθερα μου οπως και τη μανα μου σπιτι μου να της βοηθησω . Δεν ξερω τι θα εκανα αμαδεν ειχα καλες σχεσεις μαζι τους , δεν μπορω να συζητησω απο εκεινη την οπτικη γωνια , δεν ειχα ομως καλες σχεσεις με τη μητερα μου καπ[οια εποχη και πραγματι η πολυ στενη επαφη δεν μας εκανε καλο (μεναμε 4ο εμεις 3ο εκεινοι ).

Θα σου πω γιατι δενμου αρεσει να μιλαμε τοσο περιφρονιτιτικα για πεθερικα (δεν 3ερω τι προβληματα εχει η κοπελα ουτε εσυ με τα πεθερικα σας , υποθετω μπορει να ειναι και αρκετα σοβαρα οποτε εκει παω πραγματικα πασο ) ομως δεν μου αρεσει να κατηγορουμε για τα παντα γονεις ή πεθερικα γιατι καποια στιγμη θα γινουμε και εμεις , εχω γιο και θα κανω νυφη καποια στιγμη και δεν θα θελα ποτε μα ποτε ποτε ποτε να καταληξουμε να θαβουμε η μια την αλλη . Ουτε μιλησα για την κοπελα να ειναι υποχρεωμενη να τους ανεχεται απο το πρωι εως το βραδυ , μιλησα συγκεκριμενα για το σιδερο και για τπτ αλλο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η πεθερα μου τσακιστικε και ηρθε απο Λαρισα

Κοίτα η πεθερα σου μένει στη Λάρισα, όχι απο κάτω σου! Η διαφορά είναι τεράστια! Δε νομίζω να υπάρχει νύφη με πεθερά δίπλα και όλα μέλι-γάλα. Οι ισορροπίες λεπτές, τα πράγματα δύσκολα, αν αδεν το βιώσεις δύσκολα το καταλαβαίνεις!! Η πεθερά μου είναι καλή αλλά και πάλι υπάρχουν προβληματάκια, εμπλοκές χωρίς να το θέλει αλλά....εμπλοκές! Αν υπήρχε μία μεγαλύτερη απόσταση, έστω και ενός τετραγώνου, μπορεί να ήμασταν και οι καλύτερες φίλες! Υπάρχει διαφορά, πίστεψέ με!! Υπάρχει καμιά κοπέλα εδώ μέσα που να έχει την πεθερά δίπλα και να είναι εξτασιασμένη? Χλωμό...:? Μάλλον ξέφυγα από το θέμα κορίτσια, sorry:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κοπελα μου καλη , ισως αισθανομουνα ετσι γιατι δεν την βλεπω ως πεθερα , τη βλεπω ως καποια φιλη μου , μεχρι και για πρωην γκομενους εχουμ μιλησει και εκεινη μου εχει προσωπικα της που ηξερε μονο ο γιος της και αντρας μου.Αλλα συμφωνω σε αυτο που λες οτι η καθημερινη τριβη φερνει προβληματα οχι μονο με τους γονεις του αντρα μας αλλα και με τους δικους μας , γιατι οπως εξηγησα το εζησα με τη μανα μου και καικε η γουνα μου , καθημερινοι καυγαδες για ενα διαστημα και να σημειωσω οτι δεν ειναι ανθρωπος που χωνεται η μητερα μου μιλησα για συμβιωση μονο αμα υπαρχει καποιο θεμα υγειας αμφοτερων. . Οντως καταχραστικαμε το θεμα

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Viki εγω δε θα συμφωνησω καθολου με αυτο που λρες οτι δε φτανει που της σιδερωσε κανει και παραπονα επειδη μυριζαν τσιγαριλα...οχι μονο παραπονα,τουρκος θα γινομουν γιατι προκειται για τα ρουχα που θα βαλει το μωρο μου το οποιο θα αναπνεει το κωλοτσιγαρο!!!!γιατι;;;; επειδη εκεινη δε μπορει να βαλει στην ακρη το παθος της για μια ωρα που θα σιδερωνει τα ρουχα του εγγονιου της;;;;

Δε την υποχρεωσε,μια χαρη της ζητησε..αν δε μπορουσε να το κανει ας ελεγε οχι!

Ντροπη δηλαδη...

Α και υποψιν οτι ειμαι καπνιστρια...

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχχχχ!!!ρωτηστε και εμενα που ζουσα στο ιδιο σπιτι με πεθερα για 4 χρονιαααααα.οεοοοοοοοο....προσφατα μετακομισα,,,φανταστειτε να κλαιει το μικρο για χ,ψ λογους και να μπουκαρει μεσα να αναβει φωτα και να τρομοκρατει ολο τον κοσμο....αυτο το εκανε μεχρι ο μικρος να γινει ενος...τωρα μετακομισαμε και δεν το κανει....γενικα καλος ανθρωπος αλλα δυστυχως οσο καλη και να ειναι οταν ειστε κοντα ακομα και στην ιδια γειτονια ειναι προβλημα...εκτος απο την πεθερα βαλτε και ενα λυκοσκυλο στο σπιτι και μια κουνιαδα αστα να πανε...τεσπα να μην ξεφυγω και εγω ..το μονο που εχω να πω ειναι υπομονη και ολα θα παρουν το δρομο τους...το μικρο θα μεγαλωσει και θα μπει στο ρυθμο του....εσυ μην σκεφτεσαι τα δωρα κλπ γιατι δεν εχουν καμια αξια.....και πανω απολα μην στεναχωριεσαι για πεθερες κλπ ειδικα στη φαση που εισαι...προσπαθησε να χαλαρωσεις οσο γινεται και να απολαυσεις στιγμες μα τα παιδακια σου....να σου ζησουν και να τα καμαρωσεις οπως επιθυμεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Viki εγω δε θα συμφωνησω καθολου με αυτο που λρες οτι δε φτανει που της σιδερωσε κανει και παραπονα επειδη μυριζαν τσιγαριλα...οχι μονο παραπονα,τουρκος θα γινομουν γιατι προκειται για τα ρουχα που θα βαλει το μωρο μου το οποιο θα αναπνεει το κωλοτσιγαρο!!!!γιατι;;;; επειδη εκεινη δε μπορει να βαλει στην ακρη το παθος της για μια ωρα που θα σιδερωνει τα ρουχα του εγγονιου της;;;;

Δε την υποχρεωσε,μια χαρη της ζητησε..αν δε μπορουσε να το κανει ας ελεγε οχι!

Ντροπη δηλαδη...

Α και υποψιν οτι ειμαι καπνιστρια...

 

 

 

συμφωνω .

Link to comment
Share on other sites

Μαρια2010 4 χρονια;;;!!!!!!! και εισαι χωρις ψυχοφαρμακα;;;;χαχαχαχα!!!!!

 

Α και να πω στη boymam γιατι ξεφυγαμε απο το θεμα της, οτι εχω κι εγω ενα γιο 2,5 χρονων και μια μπεμπα 4 μηνων και ζω τις ιδιες καταστασεις!!!!με τη διαφορα οτι η μπεμπα μου στις 40 μερες ηρεμησε και τωρα ειναι ησυχο το πουλακι μου!

 

Ειμαι ομως μονη με 2 παιδια ολη μερα,ο αντρας μου δουλευει ολη μερα(και νυχτα πολλες φορες),μανα- πεθερα χεστα κι αστα και οι "φιλες" που ειχα προ παιδιων εξαφανισμενες γιατι πλεον δε μπορω να ειμαι οπου γαμος και γιορτη η Βασιλω πρωτη και η κατασταση μου δεν ειναι στα ενδιαφεροντα τους αυτη τη στιγμη!!!

 

Ομως εχω γνωρισει 2-3 κοπελες απο ενα αλλο φορουμ που μου εχουν σταθει καλυτερα κι απο αδερφες και στη παρεα τους οφειλω το οτι δεν εχω παρει τα βουνα!

Ξερω πως νιωθεις ασχημα που αναπολεις τις παλιες καλες μερες που ειχες να συρεις μονο το τομαρι σου(χαχα!) και ησουν χαλαρη..κι εγω το ιδιο ασχημα νιωθω οταν σκεφτομαι ετσι,αλλα ανθρωποι ειμαστε ρε γαμωτρ με ορια και αντοχες!

 

Βρες καινουριες φιλες! δε εχεις αναπτυξει στενοτερες σχεσεις με καμια μαμα απο δω να συναντηθειτε;; βρες ατομα που εχετε κοινα ενδιαφεροντα κοριτσακι μου και θα δεις που ολα θα στρωσουν σιγσ σιγα!

Link to comment
Share on other sites

κουργιο κοπελιτσα ετσι δυστυχως ειναι τωρα στην αρχη...τα παιδια μου εχουν και εμενα 2 χρονια διαφορα και θυμαμαι ποσο δυσκολα ηταν. ταυτοχρονα δυο μωρα με συνεχη αλλαγματα(οποτε δεν εκανε το ενα εκανε το αλλο). η κορη μου με ειχε απορριψει εντελως.....θελω το μπαμπα ελεγε και φυσικα εγω παθαινα κριση!!! κουραγιο τι αλλο να σου πω...εγω κοιμηθηκα για πρωτη φορα μετα απο 4 χρονια και κατι μηνες. ο αντρας μου υπηρχαν μερες (πολλες) που ελειπε ολο το 24ωρο απο το σπιτι. θηλαζα τον μικρο και φωναζε νυχτιατικα η κορη μου απο το δωματιο της. αφηνα τον μικρο πηγαινα σε αυτην τσιριζε ο μικρος γιατι πεινουσε και τον ειχα παρατησει στα μισα...χαμος....ΚΟΥΡΑΓΙΟ δεν εχω αλλο να πω..

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια σας θαυμάζω όλες που είχετε δυο παιδιά ή και περισσότερα και τα μεγαλώνετε μόνες σας. Εγώ ένα έχω και τα νέυρα μου είναι μονόμως στο κόκκινο. Καμιά βοήθεια επίσης δεν είχα, η μαμά μου μαγάλη και άρρωστη, πεθερά τη ΄χασαμε νωρίς. Έχω όμως τον άντρα μου να με βοηθάει όλες τις άλλες ώρες εκτός από αυτέ που δουλεύει. Και οι δυο δουλεύουμε και κάνουμε ότι μπορούμε. Ναι έχει ξεχάσει τα σκουπίδια κάποιες φορές κι αν δεν του πω για τα χαλιά θα μείνουν ρολό εκεί όλο το καλοκαίρι. Φαίνεται ότι τους άντρε δεν τους απασχολούν τόσο τέτοια πράγματα, αλλά για το παιδί είναι πάντα εκεί και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν διαοφρετικά. Μαζί δεν το κάνανμε; Το λαχταράει και το αγαπάει το ίδιο όπως εγώ και το φροντίζει όσο μπορεί. Είναι η πρώτη του προτεραιτότητα είμαι σίγουρη. Δεν το καταλαβαίνω αυτό που περιγράφεται πολλές φορές με τόσο αδιάφορους μπαμπάδες. Κι επίσης έχω μια απορία. Τί δουλείες κάνουν όι άντρες σας και λείπουν από το πρώι ως το βράδυ ή και ολόκληρα 24ωρα;Ξέρω από τις δουλειές που έχω κάνει στη ζωή μου ότι πέραν του υποχρεωτικού είναι και λίγο στο χέρι του κάθε εργαζόμενου να βάλει και κάποιες προτεραιότητες όταν έχει μικρά παίδια και να μην κάνει κάθε μέρα υπρωρίες. Δεν ξέρω, έτσι νομίζω. Δεν θέλω να προσβάλω ή να αμφισβητήσω κανέναν, απλά λέω μήπως εμείς οι γυναίκες επιτπέπουμε και λίγο στους άντρες να παραμένου λίγο αμέτοχοι στην παιδική ηλικία των παιδιών μας;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!Ζεστενεστε?

Δευτερα σημερα και οπως καθε Δευτερα ιμαι μια χαρα αφου το Σαββατοκυριακο περναμε μια χαρουλα...Ηρθε και η γυναικα καθαρισε και ειχα φαγητο απο χθες!

vicky μου δεν την εθαψα την πεθερα μου(το χω κανει σε αλλο τοπικ:oops:).εχω μεν τα θματα μου μαζι της αλλα απλα ειπα οτι μια φορα ζητησα κατι και στο τελος καλυτερα να μην ζηταγα.Αν και αναγνωριζω οτι αν ζητησω το οτιδηποτε δεν θα πει οχι.2 χρονια μενω εδω 5-6 φορες να χω ζητησει κατι κι αυτο αν υπαρχει αναγκη.Ακριβως επειδη εχω πολλα θεματα μαζι της θεωρω και υποκρισια να υποχρεωνομαι και να ζηταω.Τοτε ημουν στο κρεβατι με συσπασεις και ορμονες ολομοναχη και το μονο που ζητησα ηταν να σιδερωσει 2 ρουχα να χει να βαλει ο αντρας μου στη δουλεια.Αφου εμεις δν βγαιναμε δεν σιδερωνα και τα υπολοιπα ασιδερωτα!Δεν ειναι και τοσο τραγικο.Ουτε να μου καθαρισει ειπα,ουτε να μαγειρεψει,ουτε παιδι να μου κρατησει.

Υποστηριζω θερμα την εκφραση "μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα" αλλα βεβαια τωρα βλεπω οτι γενικα ειναι καλυτερα καποιες στιγμες να ζηταμε οταν εχουμε αναγκη,γιατι εγω ημουν τυχερη που πηρα και 2 μερες απ τον μηνα μου και το μωρο ηταν μεγαλο και οπως προανεφερα η τομη ειχε σχεδον ανοιξει.Αν γεννουσα νωριτερα ενα μικροτερο μωρο η αν παθαινα καμια ρηξη τοτε θα χτυπαγα το κεφαλι μου.Και τωρα που δεν ζηταω υπαρχουν μερες που νιωθω τρομερη θλιψη και νευρα!οπως προχτες...

Τερινα ο αντρας μου δουλευει με τον μπαμπα του κανουν επιγραφες και δυστυχως αν δεν δουλεψει τοσο η δουλεια και δεν βγαινει αλλα χρειαζεται και πολυ κυνηγι!Δυστυχως τετοιες δουλειες δεν εχουν ωραριο και απ αυτο το μαγαζι ζουν 2 οικογενειες!Και παλι με οικονομια!Φαντασου οτι εχει παει σε δουλεια και 9 το βραδυ που κλεινουν τα μαγαζια και να γυρισει 1-2 τη νυχτα!Τουλαχιστον ειναι φιλοτιμος αλλα τι να προτοκανει κι αυτος?Εχει τοσα στο κεφαλι του,τον ζαλιζω κι εγω...αστα!Τουλαχιστον με αφηνει και κοιμαμαι το πρωι και κραταει τον μεγαλο αν ξυπνησει νωρις και σηκωνεται εκεινος τη νυχτα...Εχουμε μοιρασει τα παιδια!:lol:Ενα ο καθενας!

Κουρκουμπινι μ αρεσει πολυ να χω παρειτσα στο σπιτι!Δεν μιλαω για ασχετους αλλα για τις φιλες μου!Να πω καμια κουβεντα βρε αδερφε!Η μια με 3 παιδια,η αλλη δεν οδηγει,η αλλη μεταναστευσε στην κυπρο...Μονο η η κουμπαρα να πταχτει σεκανα διαλειμα και τις κυριακες!

Ευτυχως υπαρχει το τηλεφωνο και το φορουμ!!!Τωρα μας εβγαλα και προγραμα εξοδων...το μεσα ΤΕΛΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι επίσης έχω μια απορία. Τί δουλείες κάνουν όι άντρες σας και λείπουν από το πρώι ως το βράδυ ή και ολόκληρα 24ωρα;Ξέρω από τις δουλειές που έχω κάνει στη ζωή μου ότι πέραν του υποχρεωτικού είναι και λίγο στο χέρι του κάθε εργαζόμενου να βάλει και κάποιες προτεραιότητες όταν έχει μικρά παίδια και να μην κάνει κάθε μέρα υπρωρίες. Δεν ξέρω, έτσι νομίζω. Δεν θέλω να προσβάλω ή να αμφισβητήσω κανέναν, απλά λέω μήπως εμείς οι γυναίκες επιτπέπουμε και λίγο στους άντρες να παραμένου λίγο αμέτοχοι στην παιδική ηλικία των παιδιών μας;

εμενα ο δικος μου ειναι στρατιωτικος και λειπει τουλαχιστον 8-10 24ωρα το μηνα+ τα εξτρα τυχαια ασκησεων επιφυλακων επιθεωρησεων κ.τ.λ...

τι να πω δηλαδη???να μην παει στη δουλεια? οταν ειναι σπιτι βοηθαει αλλα το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερουμε καν αν θα ειναι σπιτι...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή boy'smam χαίρομαι που τα πρ'αγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλύτερα. Όπως και να ναι η πρωτη περίοδος με ένα νεογέννητο είναι ήδη δύσκολγ φαντάοζμαι πόσο μάλλον όταν υπάρχει κι άλλο ένα παιδάκι.

Πάντως κι εγώ συμφωνώ με αυτόπου γράψανε πολλες κοπέλες, ότι πρέπει να επιδιώκει κανείς να είναι έξω όσο μπορεί. Εγώ δεν το έκανα όταν ήμουν στο σπίτι με το μωρό και μου είχε στρίψει επίσης. Νομίζω ότι το χειρότερο είναι η κλεισούρα και η ρουτίνα, τάισμα, άλλαγμα, μπάνιο που επανλαμβάνεται συνέχεια και σε 24ωρη βάση και οι λίγες και σποραδικές ώρες του ύπνου που μας σπάνε τα νεύρα. Όπως θυμάσαι κι από το πρώτο σου μωρό ο δύσκολος αυτός καιρός περνάει σχετικά γρήγορα. Από διακοπές παίζει τίποτα; Αν κι εγώ να σου πω φοβόμουνα πολυ να πάω με τόσο μικρό μωρό

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ στο κλαμπ.

Οταν γεννησα τη μπέμπα, ο μικρος μου ήταν 17 μηνών. Α, και λίγο πριν γεννήσω αποφασισαμε να μετακομίσουμε, οπότε όταν ήρθε η μπεμπα είχα και τις κουτες μεσα στη μεση... Ευτυχώς ήρθε η πεθερά μου, η οποία αποδείχθηκε ότι εχει ποοοολύ υπομονή και ειναι πολύ καλός άνθρωπος, αφού με ανέχθηκε σχεδόν 2 μήνες, το τι νεύρα είχα, τι παραξενιά δε λέγεται! Απορώ και που μου μιλάει ακόμα! Όσο το σκέφτομαι, τόσο συνειδητοποιώ πόσο τυχερή είμαι... αν ήταν άλλη, θα ειχε σηκωθεί και θα είχε φύγει...

Η μπέμπα όοοολη μερα στο στήθος, ο μικρός -μωρό κι αυτός- να θελει τη μαμα να τον αλλάξει, να τον ταίσει, να παιξει μαζί του... τι να πρωτοκανει και αυτή η μαμα... Πας να αλλάξεις το ένα, τα κάνει και το άλλο, πας να παιξεις με το μεγάλο, τσιριζει το μικρό, τρέχεις σαν τον Βεγγο όλη μέρα και τελικά δεν ικανοποιείς κανέναν... ούτε κι εσενα.

Οταν εφυγε η πεθερά μου, η συνέχεια ειναι οπως την περιγράφεις boy'smam και συνεχίζεται ακόμα, χωρις βοήθεια πια. Το βράδυ στην καλύτερη θα ξυπνήσουν εναλλάξ, στη χειρότερη ταυτόχρονα. Δουλειές δεν προλαβαινω να κανω τη μερα (δουλεύω κιόλας), σηκώνομαι τη νύχτα και καθαρίζω το μπανιο ή ξεσκονίζω ή σιδερώνω ή μαγειρεύω. Βοήθεια δεν εχω από πουθενά, ακόμα και για να παω στο περίπτερο πρεπει να πάμε όλοι μαζί. Πήρα κι εγώ διπλό καρότσι (όχι για διδυμα, για παιδιά κοντινής ηλικίας, μπρος-πίσω) και βγαίνουμε με αυτό.

Εγώ δε θα σας πω ψεματα, ακομα τα βλέπω δύσκολα, δεν κοιμόμαστε καλα, δεν τρωμε καλα, τα ασιδέρωτα φτάνουν στο ταβάνι. Από τον άντρα μου δεν έχω παράπονο, βοηθάει με τον μικρό, εκείνος τον κανει μπανιο και τον κοιμίζει το βράδυ, εγώ ασχολούμαι με τη μπέμπα. Κοινωνική ζωή γιοκ εννοείται, εξοδοι μόνο σε παρκα και παιδικές χαρές, για καφετέρια ούτε γι αστειο αφού ο μικρός δεν καθεται και θα πρεπει ο ένας μας να τρεχει από πίσω του, αλλά ενταξει το εχω αποδεχθει δε μου λειπει κατι, το πώς αισθάνομαι όταν τα βλεπω να ξεκαρδιζονται στα γελια στην τσουληθρα και στις κούνιες δε χρειάζεται να το περιγράψω, εσεις οι μανούλες ξερετε ;) ξεχνάς τα πάντα.

Κι εγώ πιστεύω ότι το δευτερο παιδί είναι λιγο ριγμενο, δεν ασχολούνται μαζί του όπως με το πρώτο, ούτε ερχονται να το δουν, δεν ειναι για τα δωρα, ειναι το ενδιαφερον ρε γμτ... Τις προάλλες ειχαμε παει στα πεθερικα μου στην επαρχια. Φεύγοντας κάθομαι στο αυτοκινητο πισω, αναμεσα στα δυο καθισματακια, αριστερά ο γιος μου και δεξιά η κόρη μου. Βγήκαν να μας χαιρετήσουν ο πεθερος, η πεθερα, ο αδελφός του άντρα μου και η γυναικα του... και όλοι ήταν απ τη μερια που καθοταν ο μικρός, τη μπεμπα την καυμενούλα την ειχαν όλοι στο γραψιμο. Στεναχωρεθηκα λίγο, αλλά ενταξει, είμαι σιγουρη ότι μεγαλώνοντας θα διεκδικήσει την προσοχή εμ γυναικα βλεπετε και Λεων! Αλλοίμονο στον γιο μου που είναι ενα γλυκο, ντροπαλό και συνεσταλμένο ψαρακι... :)

Θελω να ελπίζω ότι σε 2-3 χρόνια θα ηρεμήσουμε λιγάκι... όταν βγουν οι πανες και απ τα δυο και αρχίζουν να παιζουν μαζί... Μεχρι τοτε, υπομονη...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

και οι λίγες και σποραδικές ώρες του ύπνου που μας σπάνε τα νεύρα. Όπως θυμάσαι κι από το πρώτο σου μωρό ο δύσκολος αυτός καιρός περνάει σχετικά γρήγορα.

Αααα ο υπνος ειναι μεγαλη κουβεντα!!!Ο μεγαλος ακομη δεν κοιμαται σερυ και μεχρι πριν το πασχα τη νυχτα ερχοταν στο κρεβατι μας μπα και κοιμηθει αλλα τπτ!Οπως καταλαβαινεις εχουμε 2χρονια να κοιμηθουμε σωστα...κιαν ειμαστε λιγο "ατυχοι" θα κανουμε αλλα 2!

Από διακοπές παίζει τίποτα; Αν κι εγώ να σου πω φοβόμουνα πολυ να πάω με τόσο μικρό μωρό

Με το πρωτο ειχαμε παει και στο ξοχικο και ναυπλιο και σεπτεμβρη 4 μερες τρικαλα!Μια χαρα ηταν!Για φετος να σου πω μονο για το ξοχικο το σκεφτομαι γιατι δεν εχω και πολυ διαθεση και κουραγια για ταλαιπωριες φορτωνε ξεφορτωνε!Εκτος αν οικονομικα μας παιρνει για κανα τετοιο http://www.thalattacamp.gr/pages/accomodation/mobilehomes που ειναι ολα διπλα και δεν θες αμαξι!

Αλλα να ναι λιγο πιο κοντα στην Αθηνα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 3 παιδιά (ένα 4 ετών και τα δίδυμα 2 ετών) ΧΩΡΙΣ καμία βοήθεια από οικογένειες (δυστυχώς εδω στην Χαμουτζία είμαι gastarbeiter) απλά έχω να πω ότι 2 παιδιά = διακοπές μόνιμα. 1παιδί = κανένα!

3 παιδιά σειριακά και όχι σε configuration δίδυμων = λίγο καλύτερα από το δικό μου configuraiton

 

Όλα τα παραπάνω με βοήθεια γιαγιάς = διακοπές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ξερεις όμως όλα αυτά τα συνειδητοποιείς σταδιακά...

Δλδ κάνεις το πρωτο παιδί και τρελλαινεσαι στην κουραση, στα ξενυχτια, στις δουλειές. Ετσι νομίζεις δλδ, μέχρι που κανεις το δεύτερο και καταλαβαινεις ότι τελικά με το ενα παιδί δεν ήταν και τοσο δύσκολα τελικά. Ενώ τώρα με τα δυο, τρεχεις και δεν προλαβαίνεις τίποτα, στην κυριολεξία. Φαντάζομαι όταν ερθει και το τρίτο, όλα τα προηγουμενα σου φαίνονται παιχνιδάκι!... Μόνο όταν σου συμβεί το καταλαβαίνεις.

Τι να κανουμε, προσαρμοζόμαστε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξερεις όμως όλα αυτά τα συνειδητοποιείς σταδιακά...

Δλδ κάνεις το πρωτο παιδί και τρελλαινεσαι στην κουραση, στα ξενυχτια, στις δουλειές. Ετσι νομίζεις δλδ, μέχρι που κανεις το δεύτερο και καταλαβαινεις ότι τελικά με το ενα παιδί δεν ήταν και τοσο δύσκολα τελικά. Ενώ τώρα με τα δυο, τρεχεις και δεν προλαβαίνεις τίποτα, στην κυριολεξία. Φαντάζομαι όταν ερθει και το τρίτο, όλα τα προηγουμενα σου φαίνονται παιχνιδάκι!... Μόνο όταν σου συμβεί το καταλαβαίνεις.

Τι να κανουμε, προσαρμοζόμαστε!

Εγώ όλα αυτά που περιγράφει η boy;smam τα ζω στο 1ο και αλήθεια στο 2ο αν έκανα θα πήγαινα στο τρελοκομείο !!!!!Δεν θέλω να μείνω με ένα αλλά με την κατασταση όπως έχει δεν ξέρω ZOUZOUNEL αν θα μου φανεί παιχνιδάκι τότε αυτό που ζω τώρα .........

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 3 παιδιά (ένα 4 ετών και τα δίδυμα 2 ετών) ΧΩΡΙΣ καμία βοήθεια από οικογένειες (δυστυχώς εδω στην Χαμουτζία είμαι gastarbeiter) απλά έχω να πω ότι 2 παιδιά = διακοπές μόνιμα. 1παιδί = κανένα!

3 παιδιά σειριακά και όχι σε configuration δίδυμων = λίγο καλύτερα από το δικό μου configuraiton

 

Όλα τα παραπάνω με βοήθεια γιαγιάς = διακοπές

 

 

λοιπον..ΟΚ εισαι ηρωιδα....δεν το συζητω..

 

αλλα νομιζω οτι 3 στη σειρα χωρις το πακετακι των διδυμων θα ηταν καπως πιο δυσκολο project...

 

τα πολυ (πολυ πολυ) δυσκολα τα περασες παντως...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι τυχεροι οσοι κανουν διδυμα!ειχα δυσκολο τοκετο κ θαθελα πολυ ναχω 3ή4 παιδια!

εχω 2παιδια με λιγοτερο απο2χρονια διαφορα γιατι η πρωτη ηταν πολυ ευκολο παιδι κ αποφασισαμε κ το δευτερο αμεσως.

Ειναι παρα πολυ δυσκολο αν DEN δουλευεις για να φευγεις απο το σπιτι κ να ξεφευγει το μυαλο.

Δεν εχω βοηθεια γιατι οι γονεις μου ειναι σε αλλη πολη κ η πεθερα μου ειναι χηρα καρκινοπαθης με μια κατακοιτη γιαγια που φροντιζει!

Tρελλαινομαι οταν ακουω με 2 γονεις να τρεχουν κ να βοηθουν,με δουλεια---πολυ σημαντικο κ ψυχολογικα κ οικονομικα-- κ με μια γεννα 2 δηλ. διδυμα, να παραπονιουνται και να κλαιγονται γιατην δυσκολια της καταστασης!Τουλαχιστον να μην τα λενε σε εμας που ειμαστε χειροτερα. Ειναι σαν να λεω σε μια με διπλασια κιλα οτι παχυνα και τι να κανω.Ντρπή!

Aπο 3 μηνων αλλαζα ξενες ντανταδες στην κορη μου--την μια την επιασα να κοιμαται κ το παιδι στο παρκο νακλαιει--- κ τα λεφτα που εδινα ηταν οσα επαιρνα γιατι ημουν stage....

Πολυ καλομαθημενη η γενια μας νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχην ό κύριος με τα τρια παιδιά μεταξύ των οποίων τα δίδυμα είναι κύριος όχι κυρία απ΄ότι έχω δει σε άλλες του δημοσιέυεσεις. Ίσως οι άντρες να μην έχουν τη γυναικεία ψυχολογία.

Έπειτα, νομίζω ότι σε ένα θέμα για την ψυχολογία του γονέα που ανοίγει κάποιος γιατί νιώθει ότι του έχουν τελείωσει τα ψυχικά αποθέματα δεν υπάρχει λόγος να απαντά κανείς ότι είναι αχάριστος γιατί δεν ξέρει τι δυσκολίες έχεικάποιος άλλος με διπλάσια παιδιά και χωρίς δουλειά και διάφορα άλλα προβλήματα. Αν ήταν έτσι τότε ψυχολογικά προβλήματα και κλίση για κατάθλιψη μόνιμη ή παροδική θα είχαν όσοι έχουν αντικειμένικα τις περισσότερες δυσκολίες. Αυτό όμως δεν συμβαίνει. Δεν μου αρέσεικαθόλου η απαξίωση των προβλημάτων των άλλων ανθρώπων από άλλους που θεωρούν ότι τα βγάζουν πέρα με πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις τους. Μπράβο τους! Κάποιοι από μας δεν είμαστε τόσο ικανοί.

Τέλος, ανήκω στους κατάπτυστους που έχουν ΄μόνο ένα παιδί και για διάφορους λόγους μάλλον δεν θα αποκτήσω λάθος και ειλικρινά δεν το θεωρώ κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχην ό κύριος με τα τρια παιδιά μεταξύ των οποίων τα δίδυμα είναι κύριος όχι κυρία απ΄ότι έχω δει σε άλλες του δημοσιέυεσεις. Ίσως οι άντρες να μην έχουν τη γυναικεία ψυχολογία.

Έπειτα, νομίζω ότι σε ένα θέμα για την ψυχολογία του γονέα που ανοίγει κάποιος γιατί νιώθει ότι του έχουν τελείωσει τα ψυχικά αποθέματα δεν υπάρχει λόγος να απαντά κανείς ότι είναι αχάριστος γιατί δεν ξέρει τι δυσκολίες έχεικάποιος άλλος με διπλάσια παιδιά και χωρίς δουλειά και διάφορα άλλα προβλήματα. Αν ήταν έτσι τότε ψυχολογικά προβλήματα και κλίση για κατάθλιψη μόνιμη ή παροδική θα είχαν όσοι έχουν αντικειμένικα τις περισσότερες δυσκολίες. Αυτό όμως δεν συμβαίνει. Δεν μου αρέσεικαθόλου η απαξίωση των προβλημάτων των άλλων ανθρώπων από άλλους που θεωρούν ότι τα βγάζουν πέρα με πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις τους. Μπράβο τους! Κάποιοι από μας δεν είμαστε τόσο ικανοί.

Τέλος, ανήκω στους κατάπτυστους που έχουν ΄μόνο ένα παιδί και για διάφορους λόγους μάλλον δεν θα αποκτήσω λάθος και ειλικρινά δεν το θεωρώ κανένα.

 

έχεις απόλυτο δίκιο!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ τα διαβασα και θυμηθηκα τα δικα μου....οταν γεννησα τον γιο μου η κορη μου ηταν 26μηνων..ο μικρος παρα πολυ γκρινιαρης και οι κολικοι ξεκινησανε απο 10ημερων...εν το μεταξυ η μεγαλη ξυπνουσε το βραδυ για τσισα γααλα νερο χωρις λογο και εκλαιγε με συνεπεια να ξυπναει και ο μικρος....Βοηθεια εγω απο πουθενα η πεθερα τοτε στον κοσμο της (ουτε 1ποτηρι δεν μου επλυνε)η μανα μου δεν μπορουσε να ερθει γιατι μενει επαρχια και δουλευε εκεινη την εποχη και ο συζυγος δουλευε τρελα ωραρια 8το πρωι με 8-9το βραδυ....Και γεννησα και χειμωνα,αυτο που εκανα ηταν εβαζα τον μικρο στο μαρσιπο και ετσι εκανα της δουλειες μου η οταν κοιμοταν (πραγμα σπανιο)μεχρι 8μηνων κοιμοταν 8ωρες το 24ωρο σπασμενες....(ακομα και τωρα ξυπναει)...και γενικα τον ειχα στο μαρσιποο και στο καροτσι και κοβαμε βολτες με την μικρη μεσα στο σπιτι..Δεν μπρεις να κανεςι κατι αλλο παρα μονο υπομονη..και τωρα που ειναι καλοκαιρι παρτα και πηγαινε στις κουνιες ο μεγαλος τουλαχιστον θα παιζει και εσυ θα απασχολεις λιγο το μωρακι σου...Υπομονηηηηηη...

Link to comment
Share on other sites

και όταν τάιζα τον μεγάλο στο καρεκλάκι με το ένα πόδι κούναγα το μωρό στη καλαθούνα

 

 

το ιδιο και εγω να βγαζω γαλα με το θηλαστρο να κουναω την καλαθουνα με το ποδι και να ταιζω την μικρη ταυτοχρονα φρουτοκρεμα....Τελικα εμεις οι γυναικες ειμαστε πολυ δυνατες

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΝ πάλι με παρεξηγήσατε. Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι γυναίκες δεν μπορείτε να κάνετε απλή γραμματική ερμηνεία σε ότι διαβάζετε! Πάντα υιοθετείτε απόψεις που ούτε φανταζόταν αυτός που έγραφε (ιδίως αν είναι άντρας)

Δεν έγραψα πουθενά ότι όποιος έχει ένα παιδί είναι κατάπτυστος. Αν ήθελα να το υπονοήσω δεν θα το υπονοούσα, θα το έγραφα.

Παρακαλώ να μην ερμηνεύετε τι γράφω. Οι λέξεις είναι εκεί, και εννοώ ΜΟΝΟ ότι γράφω. Τιποτα άλλο. Το τελευταίο σχόλιο αναφέρεται κυρίως στην κ Τερίνα η οποία θα πρέπει να μάθει ότι ο άντρας ΠΑΝΤΑ έχει διαφορετική ψυχολογία από τη γυναίκα, γιατί έτσι είναι πλασμένος.

 

Αν θέλετε ερμηνεία των γραφώμενών μου απλά είναι αυτή:

Τα όρια του ανθρώπου είναι πολύ μεγαλύτερα απ όσο νομίζει κανείς.

Και εμείς με ένα παιδί νιώθαμε ότι είχαμε τερματίσει γιατί παράλληλα ανακαινίζαμε ένα σπίτι. Όταν όμως ήρθαν τα δίδυμα καταλάβαμε ότι τα όριά μας ήταν πολλλλυυυυυυ πολύ μεγαλύτερα!

Πλέον έχω μάθει να πηγαίνω σε συναντήσεις με τον Δ.Σύμβουλο εντελώς άυπνος, να κάνω conference calls στα Αγγλικά από το σπίτι με μωρό στην αγκαλιά με πυρετό, η γυναίκα μου έχει μάθει να παραδίδει μάθημα άυπνη, και το επόμενο βράδυ πάλι να μην κοιμώμαστε.

 

Αλλά μάθαμε και να τα αφήνουμε να κλαίνε επειδή απλά δεν είχαμε κουράγιο να κάνουμε κάτι άλλο, μάθαμε να τα αφήνουμε να παίζουν μόνα τους απλά επειδή δεν αντέχαμε να παίξουμε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΝ πάλι με παρεξηγήσατε. Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι γυναίκες δεν μπορείτε να κάνετε απλή γραμματική ερμηνεία σε ότι διαβάζετε! Πάντα υιοθετείτε απόψεις που ούτε φανταζόταν αυτός που έγραφε (ιδίως αν είναι άντρας)

Δεν έγραψα πουθενά ότι όποιος έχει ένα παιδί είναι κατάπτυστος. Αν ήθελα να το υπονοήσω δεν θα το υπονοούσα, θα το έγραφα.

Παρακαλώ να μην ερμηνεύετε τι γράφω. Οι λέξεις είναι εκεί, και εννοώ ΜΟΝΟ ότι γράφω. Τιποτα άλλο. Το τελευταίο σχόλιο αναφέρεται κυρίως στην κ Τερίνα η οποία θα πρέπει να μάθει ότι ο άντρας ΠΑΝΤΑ έχει διαφορετική ψυχολογία από τη γυναίκα, γιατί έτσι είναι πλασμένος.

 

Η απάντησή σου είναι ψιλορατσιστική, αλλά μου δίνεις βήμα να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου πως δεν μπορείς να καταλάβεις μια γυναίκα προφανώς γιατί έτσι είσαι πλασμένος, δεν διαθέτεις προφανώς τη δυνατότητα. Επίσης, στην πρώτη ερώτηση "γιατί οι γυναίκες δεν μπορείτε να κάνετε απλή γραμματική ερμηνεία σε ότι διαβάζετε" μπορώ άνετα να απαντήσω "γιατί έτσι είμαστε πλασμένες", οπότε μην την ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...