Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

αλλά πώς μπορεί να γίνει επιλεκτικός εμβολιασμός για συγκεκριμένους λόγους.

για λόγους υγείας (πραγματικούς και όχι το παιδί μου γκρίνιαζε μετά το εμβόλιασμό) επιτρέπεται ο επιλεκτικός και ο καθόλου ακόμα εμβολιασμός....

 

για λόγους "επιλογής" η αποφυγή κάποιων ή και όλων των εμβολίων είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων του παιδιού.... τέλος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H Stavroula Xoxlidaki ως τι γράφει? Έχει κάποια ιδιότητα ή απλά παραθέτει μία ακόμη άποψη?

Όλα αυτά που γράφει τα ξέρουμε...Φυσικά και τα αντιβιωτικά κάνουν κακό αν δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις. Αυτό τι σημαίνει? 'Οτι επειδη και άλλα πραγματα μπορεί να ενέχουν ρίσκο επιτρέπεται και η δική μου περίπτωση?

Το ποιός αρρωσταίνει σπάνια, είναι θέμα οργανισμού και όχι θέμα εμβολίων. Το ποιος το ξεπερνάει εύκολα θα μπορούσε να είναι θέμα εμβολίων αλλά όχι αποκλειστικό.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

πάντως ο ΟΗΕ διαφωνεί μαζί σου...

OK, no problem, άλλωστε ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών είναι ένας διεθνής οργανισμός-συνασπισμός μεταξύ των κρατών του κόσμου με σκοπό την συνεργασία στο Διεθνές Δίκαιο, την ασφάλεια, την οικονομική ανάπτυξη και την πολιτική ισότητα.

Link to comment
Share on other sites

Χριστέ μου, τι γράφει το άτομο; Δε θα έμπαινα στον κόπο να σχολιάσω, αλλά το κάνω από συμπόνια για τη ΜΑΡΙΑΛ, που έχει απαντήσει άπειρες φορές σε τέτοιου είδους δημοσιεύματα.

 

Από πού να το πρωτοπιάσει κανείς...τα εμβόλια δε λειτουργούν καθόλου και προωθούνται σαν μια μορφή λατρείας από γιατρούς που έχουν εγκαταλείψει την πραγματική επιστήμη τους. :lol: Για να το λέει τόσο αποφθεγματικά και χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις η Σταυρούλα Χοχλιδάκη, παρόλο που δε μας διευκρινίζει ποια είναι και τι κάνει στη ζωή της, δε χρειάζεται άλλο ψάξιμο, έτσι θα 'ναι.

 

Ο μη εμβολιασμένος πληθυσμός, δεν είναι κίνδυνος για τη δημόσια υγεία. Αντιθέτως, η δημόσια υγεία κινδυνεύει απείρως περισσότερο από τους καταθλιπτικούς με αυτοκτονικές τάσεις - γιατί άραγε; Υπενίσσεται η γράφουσα ότι θα οργανώσουν επιθέσεις αυτοκτονίας, α λα Βαγδάτη, για να συμπαρασύρουν όσους περισσότερους μπορούν στο θάνατο; :confused:

 

Εξίσου επικίνδυνοι και οι ογκολόγοι που συνταγογραφούν χημειοθεραπείες, κατά την άποψή της. Αν δηλαδή διαγνωστεί σε κάποιον καρκίνος, ή να σταυρώσει τα χέρια και να περιμένει να πεθάνει ή....τι; Κι αυτό αδιευκρίνιστο μας το άφησε. Να υποθέσουμε ότι θα βρει γιατρειά μέσω ομοιοπαθητικής; :rolleyes:

 

Και το κερασάκι στην τούρτα, αυτά τα περί υποτροφίας και μη χορήγησής της χωρίς προηγούμενο εμβολιασμό...εντάξει, κάπου εκεί μου τελειώνουν τα λόγια...έλεος πια με τις θεωρίες συνωμοσίας, έλεος.

 

Τι μου θυμίζουν όλα αυτά, να δείτε...α, ναι το κίνημα των "Αρνητών του AIDS". Ξερετε, εκείνων που θεωρούν ότι ο ιός ΗΙV είναι μια φαντασίωση των επίορκων γιατρών (και πάλι), οι οποίοι χορηγούν τα αντιρετροϊκά φάρμακα στους οροθετικούς αποκλειστικά για το κέρδος κι όχι για το όφελος των ασθενών. Η λύση: πάψτε τις θεραπείες, δεν έχετε τίποτα είστε μια χαρά, κάντε σεξ ελεύθερα, δεν κολλάτε κανέναν. Κι έτσι σταματάνε τις θεραπείες. Και πεθαίνουν. Από AIDS.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πράγματα πρέπει οπωσδήποτε να είναι ακραία; Δεν υπάρχει μέση οδός; Χμμμμ ίσως. Και αυτή ψάχνουμε σε αυτό το θέμα. Πάρτε τις αντιρρήσεις σας για το μη εμβολιασμό και πηγαίντε τις στο σχετικό θέμα. Τώρα αν θεωρείτε ότι ΟΛΑ τα βρέφη πρέπει να εμβολιάζονται για ηπατίτδα- Β στο δεύτερο μήνα ή ΌΛΑ τα παιδιά πρέπει να κάνουν το mmr στους 14 μήνες, αναπτύξτε τα επιχειρήματά σας.

 

Εδώ το πρόβλημα είναι το ΟΛΑ, όχι το ΤΙΠΟΤΑ. Αν ας πούμε μετά το εμβόλιο το παιδί μου κάνει πληγές από το έκζεμα καρατσεκαρισμένο και ταυτόχρονα αρρωσταίνει σαν παλαβό από την παραμικρή ιωσούλα πώς θα με πείσεις ότι πρέπει κάθε μήνα να κάνω εμβόλιο. Και όχι καθε τρεις ή κάθε έξι. Γιατί γιαυτό συζητάμε εδώ.

 

Εκ του ασφαλούς μιλάει εκείνο που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα. όχι εκείνος που παλεύει να τα λύσει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki, δεν ξέρω σε ποια μέλη αναφέρεσαι. Προσωπικά, εξέφρασα την αντίθεσή μου για μη εμβολιασμό από συγκεκριμένες ασθένειες και εξήγησα και το λόγο. Όλα τα άλλα αφορούν το (γελοίο, κατ΄εμέ) περιεχόμενο του link που έβαλε η sara

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν θεωρείτε ότι ΟΛΑ τα βρέφη πρέπει να εμβολιάζονται για ηπατίτδα- Β στο δεύτερο μήνα ή ΌΛΑ τα παιδιά πρέπει να κάνουν το mmr στους 14 μήνες, αναπτύξτε τα επιχειρήματά σας.

ούτε εγώ ούτε η επίσημη ιατρική κοινότητα το υποστηρίζει αυτό (ένα εμβολιαστικό σχήμα νο μάτερ γουατ) η προσέγγιση είναι εξατομικευμένη:

πχ: ένα μωρό με φορέα μητέρα ηππατίτιδας β, εμβολιάζεται από τη γέννηση

το ίδιο και το μωρό με φυμματική μαμά

ένα ογκολογικό παιδί δεν εμβολιάζεται καθόλου καθ όλη τη μακρά περίοδο θεραπείας του (εμβολιάζεται με ειδικά σχήματα μετά την αποθεραπεία του)

παιδιά με νευρολογικά προβλήματα ακολουθούν ειδικά σχήματα

κάποια εμβόλια γίνονται μονο σε χώρες που ενδημούν αυτές τις ασθένειες και όχι σε όλες

παιδιά που βρίσκοναται σε οξεια φάση αρρώστιας δεν εμβολιάζονται

παιδιά που εμφάνισαν σοβαρή αλερεγεία (σοκ) κατά την πρώτη δόση εμβολίου παραλείπει την επόμενη ή την κάνει διαφορετικά

 

(και αυτά είναι μόνο τα ελάχιστα των εξαιρέσεων που ξέρω εγώ ως μη γιατρός)

ταυτόχρονα αρρωσταίνει σαν παλαβό από την παραμικρή ιωσούλα πώς θα με πείσεις ότι πρέπει κάθε μήνα να κάνω εμβόλιο.

αυτό γίνεται στα περισσότερα παιδιά (στα δύο από τα τρία μου πχ)

 

το έχω ξαναπεί ότι είναι απορίας άξιο πως τα παιδιά των "εναλλακτικών" μαμάδων όλα και ανεξαιρέτως έχουν "σοβαρά" προβλήματα ως αποτέλεσμα των εμβολίων :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι τα "απαραιτητα" εμβολια που πρεπει να κανει ενας γονιος που εμβολιαζει επιλεκτικα.

 

υγ:δεν απευθυνω την ερωτηση σε αυτους που υποστηριζουν οτι ολα ειναι απαραιτητα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω μαθαινω οτι στα ιδιωτικα δεν ζητειται βεβαιωση υποχρεωτικων εμβολιασμων.

Με ποιο σκεπτικο;

Ειναι ο χρηματικος παραγοντας λογος για να παρακαμπτονται ακομα και τα ιατρικα πρωτοκολλα;

Εντυπωση μου κανει αν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τι μου θυμίζουν όλα αυτά, να δείτε...α, ναι το κίνημα των "Αρνητών του AIDS". Ξερετε, εκείνων που θεωρούν ότι ο ιός ΗΙV είναι μια φαντασίωση των επίορκων γιατρών (και πάλι), οι οποίοι χορηγούν τα αντιρετροϊκά φάρμακα στους οροθετικούς αποκλειστικά για το κέρδος κι όχι για το όφελος των ασθενών. Η λύση: πάψτε τις θεραπείες, δεν έχετε τίποτα είστε μια χαρά, κάντε σεξ ελεύθερα, δεν κολλάτε κανέναν. Κι έτσι σταματάνε τις θεραπείες. Και πεθαίνουν. Από AIDS.

;);););)

 

Παντως εδω μαθαινω οτι στα ιδιωτικα δεν ζητειται βεβαιωση υποχρεωτικων εμβολιασμων.

Με ποιο σκεπτικο;

Ειναι ο χρηματικος παραγοντας λογος για να παρακαμπτονται ακομα και τα ιατρικα πρωτοκολλα;

Εντυπωση μου κανει αν ισχυει.

δεν ισχύει....σε ιδιωτικό εμάς μας έχουν ζητήσει το βιβλιάριο. Όχι μόνο για το δημοτικό αλλά και για το προνήπιο.

Φαντάζομαι είναι ανάλογα το σχολείο.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

prune μου πρέπει να συζητήσεις με τον παιδίατρο ποιες ασθένειες θεωρεί τις πιο επικίνδυνες αλλά και πιθανές και να εμβολιάσετε πρωτίστως για αυτες. Για μένα πχ τέτανος, μηνιγγίτιδα, ηπατίτιδα ειναι πιο επικίνδυνες απο την ιλαρά και την ερυθρά. Κοίτα εγω τα έχω κάνει σχεδόν όλα πλέον αλλά με λιγότερες δόσεις. Δηλαδή άργησα πολύ να τα ξεκινήσω...οταν θα πάει λοιπόν στο σχολείο θα έχει μεν όλα τα εμβόλια συμπληρωμένα για το γαμ@χαρτό τους αλλά θα έχει κάνει τις λιγότερες δυνατές δόσεις. Ξηγήθηκα στην παιδίατρο ότι ετσι θα παίξω μπάλα και αν και καρασυμβατική το δέχτηκε και απο εκει και πέρα σεβάστηκα και την γνώμη της και τα κάναμε σιγα σιγά. Τώρα θα δω τον Σεπτέμβρη αν μου ξανακάνει αλλεργικό και θα δω πως θα συνεχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

prune μου πρέπει να συζητήσεις με τον παιδίατρο ποιες ασθένειες θεωρεί τις πιο επικίνδυνες αλλά και πιθανές και να εμβολιάσετε πρωτίστως για αυτες. Για μένα πχ τέτανος, μηνιγγίτιδα, ηπατίτιδα ειναι πιο επικίνδυνες απο την ιλαρά και την ερυθρά. Κοίτα εγω τα έχω κάνει σχεδόν όλα πλέον αλλά με λιγότερες δόσεις. Δηλαδή άργησα πολύ να τα ξεκινήσω...οταν θα πάει λοιπόν στο σχολείο θα έχει μεν όλα τα εμβόλια συμπληρωμένα για το γαμ@χαρτό τους αλλά θα έχει κάνει τις λιγότερες δυνατές δόσεις. Ξηγήθηκα στην παιδίατρο ότι ετσι θα παίξω μπάλα και αν και καρασυμβατική το δέχτηκε και απο εκει και πέρα σεβάστηκα και την γνώμη της και τα κάναμε σιγα σιγά. Τώρα θα δω τον Σεπτέμβρη αν μου ξανακάνει αλλεργικό και θα δω πως θα συνεχίσουμε.

 

yogini,ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι οι δοσεις δεν λιγοστευουν.Γινονται ακριβως οσες κι οταν γινονται στην ωρα τους τα εμβολια.Μπορεις να μου αναλυσεις λιγο τι κανατε εσεις?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πράγματα ακόμη για τον επιλεκτικό εμβολιασμό:

 

Καταρχήν το πρόγραμμα εμβολιασμών δεν είναι άκριτο ούτε ανεξέλεγκτο. Έχει μελετηθεί πολύ καλά, και όχι μόνο από άποψη υγείας, αλλά και από οικονομικής άποψης εννοείται. Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε ότι παίζει ρόλο και ο οικονομικός παράγοντας στο να αποφασιστούν ποια εμβόλια θα συμπεριληφθούν, και προσωπικά θεωρώ ότι κάθε σοβαρό κράτος πρέπει να λαμβάνει υπόψη του και το κόστος, αν θέλει να συνεχίσει να παρέχει υπηρεσίες υγείας ποιότητας στον πολίτη (δεν μιλάω για την Ελλάδα απαραίτητα, που έχει χίλια άλλα δεινά, αλλά για το γενικότερο σκεπτικό του προγράμματος εμβολιασμών). Το κράτος ΠΡΕΠΕΙ να λάβει υπόψη του ότι η νοσηλεία ενός παιδιού για μια απλή γαστρεντερίτιδα π.χ. μπορεί να του κοστίσει 100 ευρώ, ενώ το εμβόλιο 5. Πρέπει επίσης να υπολογίσει ότι κάθε χρόνο χάνονται χ εισφορές εργαζομένων από ημέρες που οι γονείς αναγκάστηκαν να λείψουν από τη δουλειά γιατί το παιδί τους ήταν άρρωστο από ανεμοβλογιά π.χ. Δεν σημαίνει ότι το κράτος βάζει τα λεφτά πάνω από την υγεία των παιδιών, αλλά ότι σταθμίζει τόσο τα επιδημιολογικά όσο και τα οικονομικά στοιχεία, και για μένα αυτό είναι θετικό, όταν εφαρμόζεται σωστά.

 

Από εκεί και πέρα εγώ πιστεύω ότι το βασικότερο για τον επιλεκτικό εμβολιασμό είναι ένας καλός παιδίατρος, που θα ενημερώσει σωστά και δεν θα επιβεβαιώσει απλά τις προκαταλήψεις μας (ανεξαρτήτως πλευράς). Και βέβαια το να διαβάσουμε κι εμείς 5 βασικά πράγματα για το τι αρρώστιες καλύπτει κάθε εμβόλιο, τι σημαίνει ορότυπος, τι επιπλοκές μπορεί να έχει κάθε αρρώστια κλπ. Μερικά παραδείγματα σταχυολογημένα (:-D) από το θρεντ αυτό:

 

Κάποιος λέει ότι φοβάται τη μηνιγγίτιδα και κάνει το σχετικό εμβόλιο. Στην πραγματικότητα όμως, το φορτίο της μηνιγγίτιδας από μηνιγγιόκοκκο στη χώρα μας είναι πλέον μηδαμινό, ενώ τα περιστατικά μηνιγγίτιδας που ξεκίνησαν από πνευμονιόκοκκο (prevenar εμβόλιο) ή αιμόφιλο της γρίπης (Hib) είναι πολύ περισσότερα.

 

Άλλος λέει ότι θεωρεί απαραίτητο το εμβόλιο της διφθερίτιδας. Η διφθερίτιδα πλέον έχει εξίσου πολύ χαμηλό φορτίο στη χώρα μας, και χάρη στο εμβόλιο και χάρη στο ότι έχουν αλλάξει οι συνθήκες ζωής μας, έχουμε αστικοποιηθεί και τα ζώα πλέον δεν είναι απλά οικόσιτα, αλλά έχουν βγει κι αυτά στην αγορά εργασίας :-D:grin:, οπότε εμβολιάζονται κι αυτά, ελέγχονται συχνότερα κλπ. Είναι δλδ πολύ πιο πιθανό να πάθει το παιδί πνευμονία από πνευμονιόκοκκο, παρά να συναντήσει στη ζωή του τη διφθερίτιδα.

 

Αντίθετα, η πολιομυελίτιδα άρχισε να αποτελεί σοβαρό κίνδυνο από όταν βελτιώθηκαν οι συνθήκες υγιεινής στον κόσμο, μέχρι τότε τα παιδιά ερχόντουσαν σε μικρότερη ηλικία σε επαφή και τα κάλυπτε η ανοσία του θηλασμού.

 

Γενικά, αυτή τη στιγμή είναι πολύ πιο αυξημένο το φορτίο των παθήσεων που προκύπτουν από τον πνευμονιόκοκκο ή τον αιμόφιλο π.χ. (προβλήματα στους πνεύμονες, βρογχικά, ωτίτιδες κλπ) ή από το ροταϊό (γαστρεντερίτιδες). Και δεν μιλάω για τις σοβαρές επιπλοκές των ασθενειών αυτών, που είναι σπάνιες, αλλά για τον αριθμό των παιδιών που νοσηλεύονται π.χ. από αφυδάτωση λόγω εμετών, που είναι μια πολύ συνήθης παρενέργεια της γαστρεντερίτιδας.

 

Πάλι την Ιερά Σινδόνη έγραψα :D:D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

το έχω ξαναπεί ότι είναι απορίας άξιο πως τα παιδιά των "εναλλακτικών" μαμάδων όλα και ανεξαιρέτως έχουν "σοβαρά" προβλήματα ως αποτέλεσμα των εμβολίων :cool:

 

Δυστυχώς εμένα το αποτέλεσμα του εμβολίου με οδήγησε στον εναλλακτικό τρόπο ζωής...

 

(Δεν θα αναφέρω παλι το πρόβλημα κλπ)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini,ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι οι δοσεις δεν λιγοστευουν.Γινονται ακριβως οσες κι οταν γινονται στην ωρα τους τα εμβολια.Μπορεις να μου αναλυσεις λιγο τι κανατε εσεις?

 

Έχω ακούσει για αυτό το βιβλίο καλά λόγια, και διάβασα ότι αναλύει και τι γίνεται σε περιπτώσεις καθυστερημένου εμβολιασμού. Τον Dr. Sears δεν τον πολυεμπιστεύομαι, το θεωρώ λίγο ευκαιριακό το βιβλίο του.

 

Μπορείς επίσης να συμβουλευτείς το βιβλιάριο του παιδιού, εκεί βλέπεις πώς αλλάζει το εμβολιαστικό σχήμα κάθε εμβολίου ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και πόσες δόσεις πρέπει να γίνουν, με πόση απόσταση μεταξύ τους.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω κάνει στην μικρη όλα τα εμβόλια μέχρι 14 μηνών και σκεφτομαι τώρα ούτε που ξέρω σε ποια έχει άνοσοποιηση ( αν έχεις σε κάποια ) και δεν ξέρω καθολου πως θα κινηθώ στο μέλλον γί αυτο και ψάχνομαι πολυ...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε τις 2 πρώτες δόσεις του 5πλου μέχρι τα 2. Τώρα μου είπε η παιδίατρος ότι θα ξανακάνει άλλη μια δόση στα 4,5 και θα τελειώσει.

Επίσης για τον μηνιγγιτιδόκοκο έκανε 1 δόση και επειδή καθυστέρησε τη 2η δεν θα κάνει άλλη.

Τώρα έχω κλείσει ραντεβού τέλος του μήνα για εμβόλιο και θα ξαναδεί τις δόσεις που έχει κάνει και ανάλογα με το ποιες έχει παραλείψει και πόσο χρονών είναι κάποιες δόσεις δεν θα τις κάνει καθόλου.

Περιμένω τηλέφωνο της και θα δούμε. Πάντως ισχύει αυτό που λέει η Yog, δηλαδή ότι όσο πιο αργά τα κάνεις τόσο πιο λίγες δόσεις κάνεις. Εγώ αυτό κατάλαβα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβόλια που κάνουν τα παιδιά μας:

 

- Εξαπλό (πχ infarixa hexa), για διφθερίτιδα-τέτανο-κοκκύτη-πολυομυελίτιδα-αιμόφιλο της ινφλουέντζας-ηπατίτιδα Β.

 

Για τις 4 πρώτες ασθένειες, οι δόσεις είναι 5, για τον αιμόφιλο 4 δόσεις και για την ηπατίτιδα 3.

 

- Meningitec για τη μηνιγγίτιδα, 3 δόσεις.

 

- VAQTA για Ηπατίτιδα Α, δύο δόσεις.

 

- Prevenar 13δύναμο για πνευμονιόκοκκο, 4 δόσεις.

 

- MMR (ή άλλο) για ιλαρά-ερυθρά-παρωτίτιδα, 2 δόσεις.

 

-Varivax για ανεμοβλογιά, 2 δόσεις.

 

- Rotateq (πόσιμο) για γαστρεντερίτιδα, 2 δόσεις.

 

- VAXIGRIP για γρίπη, μία δόση το χρόνο.

 

- BCG για φυματίωση, γίνεται σε μία δόση στο σχολείο.

 

Σκέφτηκα πως η παράθεσή τους σε ένα ποστ, ίσως βοηθούσε να ξεκαθαρίσουμε τις σκέψεις μας. Βασίστηκα στο βιβλιάριου του μικρού μου, που είναι γεννημένος το 2009.

 

Γνώμη μου, αν κάποιος ακολουθεί επιλεκτικό εμβολιασμό, θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον τα 3 πρώτα, δλδ το εξαπλό, το της μηνιγγίτιδας και το της ηπατίτιδας Α.

 

Προσωπικά, θεωρώ πολύ σημαντικό και το του πνευμονιόκοκκου.

 

Επίσης, πρέπει να ψάξει και ενημερωθεί πολύ καλά για το ποιο "ελαφρύ" σχήμα επάγει ανοσοποίηση στο παιδί, για να μην τα κάνει όσα κάνει, τελικά, στην ουσία, τζάμπα, και το παιδί μένει πάλι εκτεθειμένο. Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει για πολλά διαφορετικά σχήματα από τους παιδιατρους που ακολουθούν τον επιλεκτικό εμβολιασμό.

 

Για παράδειγμα, ο Παπαβέντσης, που, από όσο γνωρίζω, χαίρει εκτιμήσεως ως παιδίατρος, αναφέρει στην ιστοσελίδα του:

 

Είναι συχνή και λανθασμένη η πρακτική παιδίατροι να τροποποιούν το πρόγραμμα εμβολιασμών κατά το δοκούν. Συχνά καθυστερούν οι πρώτες δόσεις, δεν γίνονται συγχορηγήσεις, παραλείπονται εμβόλια. Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι γιατροί έχουν υποχρέωση να πράττουν σύμφωνα με τις επιταγές της τεκμηριωμένης ιατρικής, που σε αυτήν την περίπτωση προκύπτουν από την Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών. Υπάρχει πάντα επιστημονικά τεκμηριωμένος λόγος που τα εμβόλια θα έπρεπε να γίνονται στην ώρα τους και με την συγκεκριμένη σειρά. Οι γονείς κάλο είναι να ενημερώνονται, μέσα από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και από άλλες διαθέσιμες πηγές, για το χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών, να ρωτούν και να ελέγχουν τον παιδίατρό τους.

 

πηγή:http://pediatros-thes.gr/for-parents/%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF/

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε οσους γιατρούς σας λένε οτι ακομα και αν καθυστερήσετε οι δόσεις θα ειναι οι ίδιες....έχω μπροστά μου το φύλλο οδηγιών του εμβολίου της μηνιγγίτιδας και λέει________________________

Βρέφη απο την ηλικία των 2 μηνών έως 12 μηνών δύο δόσεις με μεσοδιάστημα τουλάχιστον δύο μηνών.

Παιδιά μεγαλύτερα των 12 μηνών, έφηβοι και ενήλικες: μία μόνο δόση.

 

Εάν το παιδί σας έλαβε πλήρη εμβολιασμό καθόσον ήταν βρέφος συνίσταται να λάβει μια ακόμη δόση η οποία λέγεται αναμνηστική οταν μεγαλώσει. Η ανάγκη για αναμνηστικές δόσεις σε άτομα τα οποία έχουν λάβει μια μόνο δόση σε ηλικία 12 μηνών ή μεγαλύτερα δεν ειναι ακόμη γνωστή_____________________

 

Η παιδίατρος που εχω ειναι διδάκτωρ (μη χέθω, μου το εχει κοτσάρει και στην σφραγίδα) και λέει οτι το hexavac πχ μετά το χρόνο ειναι μια μονο δόση για τις ασθενειες πλην της ηπατιτιδας και εξου οτι κάναμε άλλες δυο δόσεις το μονο της ηπατιτιδας μετα.

Στα παλιά βιβλιάρια τα μπλε γράφει οτι παιδια που εχουν καθυστερήσει τον εμβολιασμο είναι άλλες δόσεις.

Ενα μεγαλυτερο παιδι απ' οτι λέει και παραπάνω το απόσπασμα του εμβολίου έχει καλύτερο ανοσοποιητικό και δεν χρειαζεται τόσες δόσεις.

 

Γιατί λοιπόν στα καινούργια βιβλιάρια αναφέρονται ολες οι δόσεις οπως λετε;;;;;; Δεν ειναι ύποπτο αυτο;;;; Θυμαστε τι σάλος έγινε με τα βιβλιάρια που είχαν τις καμπύλες αναπτυξης απο φαρμακευτική που φτιάχνει αυξητική ορμόνη;;;;

Μετα με λέτε τρελη.....

 

Ξέρει καλύτερα ο κύριος Παπαβέντζης ο παιδίατρος απο τη Θεσσαλονίκη ή ο κατασκευαστής του εμβολίου που έχει φτιάξει χιλιαδες δόσεις και εχει κάνει ερευνες και μελέτες;;;;

γιατι τέτοιο μένος με τα παιδιά μας;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον επιλεκτικό εμβολιασμό που είναι και το θέμα αυτού του τόπικ, θα ήθελα να αναφέρω ότι παρατηρώ μία σύγχιση.

 

Είναι άλλο ο επιλεκτικός εμβολιασμός λόγω άποψης (ότι π.χ. το παιδί μου θέλω να κάνει το Α εμβόλιο αλλά όχι το Β) και άλλο η μη ολοκλήρωση ή η καθυστέρηση του προγράμματος εμβολιασμού λόγω προβλημάτων υγείας του παιδιού, μικρών ή μεγάλων. Αυτό το αναφέρω γιατί διαβασα παραπάνω ότι κάποια μέλη έχουν καθυστερήσει τις δόσεις των εμβολίων για λόγους αλλεργίας, ασθενειών κ.λπ. και το ονομάζουν αυτό "επιλεκτικό εμβολιασμό". Σίγουρα δεν είναι έτσι.

 

Ο μικρός μου στην ηλικία των 3 ετών σήμερα δεν έχει κάνει ούτε τα μισά από τα υποχρεωτικά εμβόλια γιατί είναι άρρωστος όλο τον χρόνο από μία έως δύο φορές τον μήνα. Δεν θεωρώ όμως ότι κάνουμε επιλεκτικό εμβολιασμό. Επίσης, πληροφοριακά δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με τον παιδίατρο, ούτε με τους παιδικούς σταθμούς (πέρισυ ήταν δημοτικός, φέτος ιδιωτικός).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον επιλεκτικό εμβολιασμό ....

Είναι άλλο ο επιλεκτικός εμβολιασμός λόγω άποψης (ότι π.χ. το παιδί μου θέλω να κάνει το Α εμβόλιο αλλά όχι το Β) και άλλο η μη ολοκλήρωση ή η καθυστέρηση του προγράμματος εμβολιασμού λόγω προβλημάτων υγείας

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. εφόσον βέβαια η καθυστέρηση η ότι άλλο γίνεται κατόπιν ιατρικής συμβουλής, και όχι κατόπιν ...προσωπικής διάγνωσης.

 

το όποιο μένος αντιλαμβάνεστε ορισμένοι είναι αποκλειστικά απέναντι στην ασχετοσύνη συνδυασμένη με την έπαρση του παντογνώστη. Το ψάξιμο σε Online πηγές η έστω και ένα δυό βιβλία δεν υποκαθιστά πτυχίο ιατρικής. Αν κάποιος σας το επισημαίνει και νιώθετε «μένος», δεν είναι επειδή έχει αυτός πρόβλημα μαζί σας, είναι επειδή εσείς έχετε πρόβλημα με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις επαναληπτικές δόσεις των εμβολίων, είναι γεγονός ότι τα περισσότερα εμβόλια όταν γίνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες γίνονται σε λιγότερες δόσεις.

Έχω εμπειρία από πραγματικά περιστατικά στα παιδιά μου.

Ωστόσο, υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με το πόσο καλό ή πόσο κακό είναι να γίνονται λιγότερες δόσεις σε κάποιο εμβόλιο λόγω εμβολιασμού σε μεγαλύτερη ηλικία.

 

Έχω ακούσει π.χ. την άποψη από γνωστή μου, ότι επειδή το παιδί μου έκανε σε μεγαλύτερη ηλικία ένα εμβόλιο και άρα χρειάστηκαν λιγότερες δόσεις για την ανοσοποίηση, ότι "έχασε" δόσεις και αυτό είναι κακό.:shock: Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση εφόσον ο στόχος είναι η ανοσοποίηση και όχι η λήψη "δόσεων".

 

Από την άλλη όμως δεν είναι ούτε "κέρδος" το ότι το παιδί πέτυχε την ανοσοποίηση με λιγότερες δόσεις...Γιατί, για να κάνει σε μεγαλύτερη ηλικία το εμβόλιο, σημαίνει ότι στην ουσία διακινδυνεύσαμε αφήνοντας το παιδί ακάλυπτο από το εμβόλιο στην ευαίσθητη βρεφική ηλικία. Παίξαμε στην ουσία δηλαδή, κορώνα γράμματα την υγεία του.

 

Αν υπάρχει λόγος υγείας για την καθυστέρηση του εμβολιασμού, αυτό είναι κάτι αναπόφευκτο. Αν δεν υπάρχει όμως, από τη μια διακινδυνεύουμε αφήνοντάς το ακάλυπτο την εποχή που μπορεί να το έχει μεγαλύτερη ανάγκη, από την άλλη δεν καταλαβαίνω τι κερδίζουμε με τις λιγότερες δόσεις... Αν πιστεύουμε ότι ένα εμβόλιο μπορεί να κάνει trigger μια ευαισθησία του παιδιού και να του προκαλλέσει μία ανεπιθύμητη κατάσταση υγείας, αυτό θα μπορούσε να συμβεί με οποιαδήποτε δόση, οποιουδήποτε εμβολίου.

 

Αν πάλι το κάνουμε για να ταλαιπωρηθεί λιγότερο το παιδί με λιγότερα τσιμπήματα, κ.λπ., θα πρέπει να ζυγίσουμε τα υπέρ και τα κατά μίας τέτοιας απόφασης. Λιγότερη ταλαιπωρία vs διακινδύνευση να νοσήσει από την ασθένεια που προστατεύει το εμβόλιο.

 

Τέλος, σε όλη αυτή την εξίσωση θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και αν το παιδί είναι μοναχοπαίδι ή έχει άλλα αδερφάκια. Υπάρχει η αντίληψη ότι τα βρέφη δεν κινδυνεύουν από ασθένειες γιατί ζουν σε ένα προστατευμένο περιβάλλον, οπότε δεν χρειάζονται τόσο άμεσα τα εμβόλια. Αν υπάρχουν όμως αδερφάκια στο σπίτι, αυτή η άποψη πάει περίπατο.:P

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω πρεπει να εξεταστουν ολα, αν ενα παιδι ταξιδευει πολυ, εμεις καναμε πολλα ταξιδια με το αεροπλανο παραδειγμα,αν παει παιδικο αν εχει αδερφια αν η μαμα ειναι και παλι εγκυος και δεν εχει ουτε εκεινη ανοσια σε ασθενειες οπως ανμοβλογια ερυθρα,,αν το παιδι ειναι υγιες αρρωσταινει συχνα και χιλιες δυο αλλες παραμετρους

γι αυτο υπαρχουν οι γιατροι για εκτιμηθουν ολες αυτες οι παραμετροι κι οχι για να αγνοηθουν και να βαρανε οι γιατροι αβερτα ενεσεις επειδη απλα υπαρχει ενα προτεινομενο προγραμμα εμβολιασμου

Link to comment
Share on other sites

@jackrussel

Αυτές είναι ελάχιστες περιπτώσεις. και αν είχαμε πρόσβαση σε πραγματικά δεδομένα και όχι μόνο στην υποκειμενική άποψη της μητέρας, πιστεύω ότι θα ήταν ακόμα λιγότερες.

το «θέμα» μπορεί να είναι από «ανήσυχος ύπνος μετά το εμβόλιο» μέχρι αλλεργική αντίδραση η οτιδήποτε.

 

Για να προλάβω παρεξηγήσεις:

Το υποκειμενική δεν το λέω για να μειώσω κάποιον. Είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά σε αναρίθμητες περιπτώσεις ότι αν έχουμε μια πληροφορία (άσχετα με το αν είναι αληθής η όχι) για κάτι εκ των προτέρων, είναι ΠΟΛΥ πιθανό να εστιάσουμε την προσοχή μας στα συμπτώματα που υποστηρίζουν αυτή τη πληροφορία και να αγνοήσουμε τα υπόλοιπα.

Αυτό δεν έχει εφαρμογή μόνο στη ιατρική αλλά σε όλες της πτυχές της επιστήμης και της ζωής, και είναι ένας από τους λόγους που τα επιστημονικά πορίσματα πριν γίνουν αποδεκτά περνάν από 40 κύματα, απαιτείται επαλήθευση από άλλους ανεξάρτητους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...