Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν ειναι ο αντρας μου αυτος


m+m

Recommended Posts

δεν πιστευω πως θα κοψει ποτε, μηπως πρεπει να αναθεωρησεις το τι ζητας απο αυτον τον ανθρωπο?μπορει να σταματησει για λιγο και μετα να πεσει παλι με τα μουτρα....

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • m+m

    m+m 12 δημοσιεύσεις

  • beba09

    beba09 6 δημοσιεύσεις

  • Lisa8

    Lisa8 6 δημοσιεύσεις

  • PEPI1979

    PEPI1979 4 δημοσιεύσεις

Θα γίνω κακιά. Παρά το γεγονός οτι πρέπει να βοηθαμε τους συντρόφους μας στα δύσκολα, εδώ το πράγμα διαφέρει.

 

Κορίτσι μου φύγε αλλα χωρίς να πλακωθείτε. Άστον να έχει επαφές με το παιδί. Και αν τον δεις μετανιωμένο να το κόβει τότε ξανασκέψου επανασύνδεση, αλά να είσαι ΠΑΝΤΑ σε επιφυλακή.

 

Γιατί δυστυχώς ποτό και τζόγος είναι βαριά προβλήματα που πλέον όλο και πιο πολλές κοπέλες θα βρίσκουν μπροστά τους... Λόγω εποχής...

 

Ταρακούνησέ τον και κυρίως μην επιτρέψεις σε κανένα να χαλάσει τη ζωή του παιδιού σου. Ακόμα και αν αυτός είναι ο ίδιος του ο πατέρας.

 

Όταν το τρένο ταξιδεύει χωρίς φρένα καλύτερα να πηδήξουμε έξω από αυτό. Καλύτερα να σπάσουμε τα μούτρα μας και να ξανασηκωθούμε παρά να παλεύουμε να τα φτιάξουμε και να μας πάρει μαζί του στον γκρεμο.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Η αλήθεια πάντα είναι σκληρή και αδιαπραγμάτευτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα m+m το προβλημα σου ειναι πολυδιαστατο. Αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη φορμουλα λυσης διοτι ο καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα σε καθε ερεθισμα.

Λογω ελλειψης γνωσεως ιστορικου δικου σου και του αντρα σου αυτα που θα αναφερω δεν ειναι απολυτα συμβατα στον χαρακτηρα σου. Θα πρεπει να καταλαβεις οτι ο τζογος ειναι ασθενεια. Το δευτερο ειναι οτι ενας ασθενης δεν χρεια ζεται φιλους αλλα γιατρο. Αυτο στο λεω διοτι θα πρεπει να παρεις σκληρες αποφασεις. Αποφασεις για τος οποιες μπορει να στεναχωρηθεις αλλα δεν υπαρχει καποια αλλη οδος.

Οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι συνηθως εθισμενοι με τον τζογο ψευδονται παρα πολυ καλα αρα μην πιστευεις ποτε οτι σου λεει ο συζηγος σου για οτιδηποτε εχει να κανει με την παθηση του τον τζογο δλδ.

Δευτερον Πρεπει να εισαι ετοιμη να τραβας τις καταστασεις στα ακρα. Απειλησε, φοβερισε, μα πανω απ'ολα μην σταματας να του μιλας. Εξηγησε του ξεκαθαρα οτι αν δεν δειξει σημαδια βελτιωσης τοτε θα ειναι ικανη ακοα και για την αγκαταλειψη. Σιγουρα στους διαπληκτισμους σας θα σου λεει οτι εχει αλλαξει και οτι δεν παιζει πλεον. Μην ξεχνας ομως αυτο που ειπα ηδη, οτι δλδ οι ανθρωποι που τζογαρουν λενε καλα ψεμματα. Εκεινος θα σου πει οτι δεν τον εμπιστευεσαι, πες του οτι η εμπιστοσυνη δεν χαριζεται αλλα κερδιζεται και γι'αυτο τον λογο θα του ζητησεις διαφανεια σε οποιονδηποτε τομεα της ζωης του. Θα πρεπει να μπορεις να ασκεις ελεγχο παντου.. στο προγραμμα του. στα οικονομικα του.. Αν αυτος αντιδρασει, που υπαρχει αυτη η πιθανοτητα, δεν πρεπει να φοβηθεις να τον εγκαταλειψεις.

Συνηθως οι ανθρωποι που τζογαρουν πασχουν απο λανθανον συνδρομο μεγαλομανειας. Επισης συνηθως δεν ειναι ικανοποιημενοι απο τον τροπο που ζουν και γι'αυτο τον λογο θελουν την αδρεναλινη του τζογου. Θα πρεπει να συζητησεις μαζι του για το τι δεν του αρεσει στην ζωη του και να προσπαθησεις να λυσετε το προβλημα αυτο αν και εφοσον λυνεται.

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω...

Λογω της σοβαροτητας του προβληματος θα πρεπει να ψαξεις για πιο εξειδικευμενη βοηθεια. Κοιταξε σε σαιτ για να βρεις τηλεφωνικες γραμμες ψυχολογικης υποστηριξη.

 

Ελπιζω η οικογενειακη σου ζωη να επανελθει σε ομαλους ρυθμους και χωρις προβληματα.

 

Να ξρεις ομως οτι ο εθισμενος στον τζογο ειναι ακριβως σαν τον εθισμενο αλκοολικο. Μπορει να ειναι μηφαλιος για δεκα ολοκληρα χρονια αλλα ανα πασα στιγμη με ενα ποτηρακι μπορει να ξανακυλισει. Αρα θα πρεπει παντα να εισαι σε εγρηγορση.

 

Καλη δυναμη και καλη τυχη.

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα γενικά να το σκεφτείς λίγο πιο σοβαρά...εδώ δεν δίστασε να παίξει τα χρήματα που είχατε για την βάφτιση και τον γάμο σας, θεωρείς πως θα διστάσει να παίξει και τον μισθό του???

τέλος πάντων...αρχικά πριν αποφασίσεις το οτιδήποτε θα συμβουλεύα να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ, μην υπάρχει άλλος δικαιούχος...ότι χρήματα είναι να τα καταθέτεις εκεί...μην του εμπιστεύεσαι γενικά χρήματα.Έπειτα, βρε τρόπο να μάθεις αν όντως δεν πληρώνεται, ή αν τα πληρώνεται και τα παίζει.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ δύσκολο θέμα ο τζόγος.Τον έχω ζήσει από αρκετά κοντά.

Συγγενικό μου πρόσωπο (παντρεμένος με παιδί) είχε χρόνια πρόβλημα.Ζάρια,χαρτιά, ιππόδρομος."Εφευγαν" ΠΟΛΛΑ χρήματα.Δεν το ξεπέρασε ποτέ.Το μονο θετικό ήταν οτι είχε η οικογένεια παεα πολύ καλά οικονομικά και έτσι τουλάχιστον δεν έλειψε κάτι απο το παιδί του.Παρόλα αυτά, έζησε μια ζωή μέσα στο ψέμμα, η γυναίκα του μια ζωή στους σρόμους να τον ψάχνει και να τον υποψιάζεται και το παιδί του μεγάλωσε σε μια προβληματική οικογένεια με καθημερινούς καυγάδες και έλλειψη εμπιστοσύνης.

Το ίδιο πρόβλημα είχαν μάλλον (ποτέ δεν το εξακριβωσα η ίδια) η πεθερά και ο πεθερός μου.Πριν παντευτώ.Απ'οτι μου είχε πει η νυφη τους πήγαιναν συχνα-πυκνα καζίνο.Μόνο έτσι κατάλαβα γιατί 2 άνθρωποι με ελάχιστα έξοδα, 2 συντάξεις και δικό τους σπίτι, είχαν χρεωθεί τόσα δάνεια.Οταν παντρεύτηκα με τον άντρα μου οι δικοί του ήταν ήδη τόσο "μαύροι" που καμια τράπεζα πια δεν τους δάνειζε.Τότε "μοίρασαν" τις δόσεις στα παιδιά τους για να βοηθήσουν.Για να μην μακρυγορώ ο άντρας μου πλήρωνε δόσεις για δάνεια των γονείών του επι χρόνια, πολλές φορές ανακάλυπτε οτι του έλεγαν ψέμματα και τα χρηματα δεν πηγαίναν σε δάνεια,αναγκάστηκε να πάρει δάνειο και στο όνομα του και καταλήξαμε να ξεπληρώσουμε αυτα που ήταν στο ονομα του άντρα μου μετά απο 2 χρόνια γάμου.Η πεθερά μου δεν μπόρεσε ποτέ να προσφέρει κάτι στα παιδιά της ,ουτε και στα εγγόνια της.Ποτε δεν παραδέχτηκε το πρόβλημα, ποτέ δεν έδωσε λογαριασμό για την οικονομική της κατάσταση παρόλο που όφειλε να το κάνει στα παιδιά της.

Δυστυχως είναι αρρωστια που είναι ανίατη.

Προσπάθησε να πάρεις στον έλεγχο σου τα οικονομικά σας.

Μην του έπιτεθείς και τον κάνεις να κλειστεί περισσότερο.Ειναι σημαντικο να γνωρίζεις ποια ειναι η κατάσταση.

Προσπάθησε να τον κάνεις να κατανοήσει οτι εχει πρόβλημα ή -αν είναι πιο εύκολο- οτι δημιουργεί πρόβλημα στο παιδί του.Οτι στερεί απο το παιδί του οχι μόνο υλικά, αλλά και την ουσιαστική του παρουσία.Ο μπαμπάς πρέπει να αποτελεί πρότυπο στην οικογένεια.

Αν του δώσεις 2-3-4 ευκαιρείς και βλέπεις οτι δεν διορθώνεται η κατάσταση, βάλε προτεραιότητα το καλό του παιδιού σου.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δωστου μια μπουφλα και παρε το παιδι και φυγε.Προσπαθησε να βαφτισεις το παιδι σου μονη σου και αν θελει (αν εχει τα κοτσια ειναι το σωστο) ας βοηθησει οικονομικα.αν μπορεσεις να καθηστερησεις τη βαφτιση καντο μεχρι να ορθοποδησεις! Κοριτσακι, ο τζογος (οτι και αν αφορα αυτος) δεν κοβεται, θα εχεις παντα προβληματα και φυσικα αδεια τσεπη αν δε φτασει ποτε στο σημειο να δανιζεται απο αλλους και απο τραπεζες για να τα παιζει. Και μονο που επεξε οτι ειχατε στην ακρη για βαφτιση/γαμο αυτο τα λεει ολα (για μενα). Δουλευει και δεν εχει φερει ουτε προκαταβολη?Συγνωμη που ακουγομαι σκληρη αλλα να σου πω την αληθεια το πρωτο προσωπο που σκεφτομαι ειναι το παιδι σου και μετα εσυ και μετα οοοολοι οι αλλοι. Βαλτα κατω σκεψου!

το 1ο : ηταν λαθος. το 2ο: ηταν λαθος του. το 3ο...... λαθος ΣΟΥ (θα μπορεσεις να το συγχωρησεις στον εαυτο σου??)

καλη τυχη και παλη συγνωμη για την σκληροτητα!

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα βοήθεια εσύ πρώτα , βοηθεια για να αποδεχθείς αρχικά το γεγονός και την σοβαρότητα του.

Τι σημασία έχει τι θα σκεφτούν οι άλλοι? Οι άλλοι σε νοιάζουν? Το σπίτι σου καίγεται... Οι άλλοι μπορεί ήδη να το γνωρίζουν μπορεί ήδη να έχει δανειστεί χρήματα απο πολλούς και εσύ να μην γνωρίζεις τπτ....

Δυστυχώς το έχω ζήσει το θέμα με φιλικό ζευγάρι και η αρνηση της γυναίκας να το αποδεχθεί τους οδήγησε απο τα αρχικά ασήμαντα όχι μόνο σε εξαφάνιση της οικογενειακής τους περιουσίας αλλά και υποθηκευση του μέλλοντος τους.

Ζήτα βοήθεια και καθοδήγηση γλυκιά μου απο τα σχετικά κέντρα που γνωρίζουν καλύτερα, μην ονειροβατείς στο ισως και να μην.... μακάρι να μην αλλά αν???

 

Καλύτερα το παιδί σου και οι γύρω του να μάθουν ότι ειχε ένα πατέρα που δεν ήταν καλά αλλά έγινε παρά να ζήσει καταστάσεις τρόμου.

 

Μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικές πολλές αντιδράσεις απο αυτές που διαβάζεις και να πείθεις τον εαυτό σου ότι σε σας δεν συμβαινουν τέτοια (και ΜΑΚΑΡΙ να είναι έτσι) αλλά καλύτερα να θωρακιστείς και να αντιμετωπίσεις ακόμα και την υποψία παρά να συμμαζεύεις αντιθετα τις τρομακτικές συνέπειες.....

 

Σου εύχομαι απο καρδιάς τις καλύτερες εξελίξεις.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώνη για τα γράμματα στο παραπάνω ποστ.Διορθώνω:

 

Πολύ δύσκολο θέμα ο τζόγος.Τον έχω ζήσει από αρκετά κοντά.

Συγγενικό μου πρόσωπο (παντρεμένος με παιδί) είχε χρόνια πρόβλημα.Ζάρια,χαρτιά, ιππόδρομος."Εφευγαν" ΠΟΛΛΑ χρήματα.Δεν το ξεπέρασε ποτέ.Το μονο θετικό ήταν οτι είχε η οικογένεια παεα πολύ καλά οικονομικά και έτσι τουλάχιστον δεν έλειψε κάτι απο το παιδί του.Παρόλα αυτά, έζησε μια ζωή μέσα στο ψέμμα, η γυναίκα του μια ζωή στους σρόμους να τον ψάχνει και να τον υποψιάζεται και το παιδί του μεγάλωσε σε μια προβληματική οικογένεια με καθημερινούς καυγάδες και έλλειψη εμπιστοσύνης.

Το ίδιο πρόβλημα είχαν μάλλον (ποτέ δεν το εξακριβωσα η ίδια) η πεθερά και ο πεθερός μου.Πριν παντευτώ.Απ'οτι μου είχε πει η νυφη τους πήγαιναν συχνα-πυκνα καζίνο.Μόνο έτσι κατάλαβα γιατί 2 άνθρωποι με ελάχιστα έξοδα, 2 συντάξεις και δικό τους σπίτι, είχαν χρεωθεί τόσα δάνεια.Οταν παντρεύτηκα με τον άντρα μου οι δικοί του ήταν ήδη τόσο "μαύροι" που καμια τράπεζα πια δεν τους δάνειζε.Τότε "μοίρασαν" τις δόσεις στα παιδιά τους για να βοηθήσουν.Για να μην μακρυγορώ ο άντρας μου πλήρωνε δόσεις για δάνεια των γονείών του επι χρόνια, πολλές φορές ανακάλυπτε οτι του έλεγαν ψέμματα και τα χρηματα δεν πηγαίναν σε δάνεια,αναγκάστηκε να πάρει δάνειο και στο όνομα του και καταλήξαμε να ξεπληρώσουμε αυτα που ήταν στο ονομα του άντρα μου μετά απο 2 χρόνια γάμου.Η πεθερά μου δεν μπόρεσε ποτέ να προσφέρει κάτι στα παιδιά της ,ουτε και στα εγγόνια της.Ποτε δεν παραδέχτηκε το πρόβλημα, ποτέ δεν έδωσε λογαριασμό για την οικονομική της κατάσταση παρόλο που όφειλε να το κάνει στα παιδιά της.

Δυστυχως είναι αρρωστια που είναι ανίατη.

Προσπάθησε να πάρεις στον έλεγχο σου τα οικονομικά σας.

Μην του έπιτεθείς και τον κάνεις να κλειστεί περισσότερο.Ειναι σημαντικο να γνωρίζεις ποια ειναι η κατάσταση.

Προσπάθησε να τον κάνεις να κατανοήσει οτι εχει πρόβλημα ή -αν είναι πιο εύκολο- οτι δημιουργεί πρόβλημα στο παιδί του.Οτι στερεί απο το παιδί του οχι μόνο υλικά, αλλά και την ουσιαστική του παρουσία.Ο μπαμπάς πρέπει να αποτελεί πρότυπο στην οικογένεια.

Αν του δώσεις 2-3-4 ευκαιρείς και βλέπεις οτι δεν διορθώνεται η κατάσταση, βάλε προτεραιότητα το καλό του παιδιού σου.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυστυχώς ποτό και τζόγος είναι βαριά προβλήματα που πλέον όλο και πιο πολλές κοπέλες θα βρίσκουν μπροστά τους... Λόγω εποχής...

.

Ολες οι εποχες για αυτες τις 2 συνηθειες είναι ίδιες δυστυχώς.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου γνωρίζεις ατομα από τον χώρο του, προσπάθησε να ερθεις πιο κοντα με κάποιο από αυτα, ή με κάποια αλλη συζηγο απο την εταιρία του...

Γνωριστειτε καλύτερα, πιειτε κανενα καφεδακι, και στην πορεια καποια στιγμη στο ασχετο, ψαρεψέ τον/την επι του θεματος

Ενας τροπος να ερθεις πιο κοντα με καποιο από τα ατομα εκει μεσα, ειναι να βρεις κατι κοινο μαζι του/της και να τον/την ρωτησεις για πληροφοριες (πχ εαν εχει παιδιά, να κανεις ερωτησεις για παιδιατρο, ψυχαγωγια, ή οτιδήποτε αλλο...). Εαν γνωρίζεις οτι καποιο απο αυτα τα ατομα εχει ενδιαφερον για την φωτογραφια, κανε πως ενδιαφερεσαι και εσυ... Παραδειγμα εφερα...

Οταν θα αποκτησεις γνωριμιες μεσα απο τον χωρο του θα μπορεις να ελεγχεις περισσοτερο την κατασταση.

μεσω facebook θα μπορούσες να τους πλησιασεις, εγω εχω κοινο προφιλ με τον άντρα μου...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκουλα μου επειδη τους ξερω παρα πολυ καλα αυτους σου λεω να ΦΥΓΕΙΣ....sorry που το λεω τοσο στεγνα αλλα δν υπαρχει αλλη λυση........Αυτος ο ανθρωπος δν θα αλλαξει ποτε,μα ποτε ομως(το 85% δν αλλαζει,τωρα αν ειναι ο δικος σου εξαιρεση,σηκωνω τα χερια ψηλα).......Ειναι αρρωστοι αυτοι,οταν ξεμενουν μπορουν να πουλησουν κ σενα,να πονταρουν το σπιτι κ ο,τι αλλο βρεθει μπροστα τους.......Δεν σκεφτονται,εκεινη τι στιγμη παγωνουν ξεχνουν τα παντα,δν υπαρχεις εσυ η' το παιδι σου....Κ να σου πω το πιο σημαντικο ΟΣΟ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ............σκεψου το......ειναι πολυ σοβαρο,κοιτα το σπιτι σου,σε ποιον ειναι γραμμενο??Κ οτιδηποτε αλλο περουσιακο στοιχειο εχετε εν κοινου............

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα παίζει μεγάλα χρηματικά ποσά κι όχι 50, 100 ευρωπουλάκια. Ο τζόγος σε εθίζει και σε κάνει μανιακό να κερδίσεις όλο και περισσότερα. Όταν θα χάνει θα το ρίχνει στο ποτό, στη βία κλπ. και θα τη πληρώνεις εσύ. Αναθεώρησε τί θες στη ζωή σου....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χθες δεν καταφερα να μπω...τρεχω σαν την τρελλη γενικως!!!να απαντησω σε μερικα ερωτηματα..ΕΥΤΥΧΩΣ το σπιτι ειναι στο ονομα μου..προκαταβολη απο τη δουλεια οχι δεν παιρνει..ο μισθος κανονικα μπαινει στην τραπεζα ...αλλααααααααααα εχει χασει την καρτα ΑΤΜ(δεν το πιστευω αλλα δεν μπορω να το αποδειξω) δεν ειναι μονο ο τζογος ειναι οτι με θεωρει τοοοοοοσο ηλιθια..με εχει τρελλανει στο ψεμα..ρε κοριτσακια μου τι να κανω? αυτον τον ανθρωπο τον ερωτευτηκα τον αγαπησα εκανα ενα παιδι μαζι του..δεν ηταν ετσι ηταν παντα πολυ υπευθυνο ατομο.εχω φτασει σε σημειο να πηγαινω στη δουλεια να κλεινομαι στην τουαλετα και να κλαιω..οταν του ζητησα εξηγησεις(κοινως βριστηκαμε) μου ειπε πως το εκανε για να βγαλει χρηματα να ξεχρεωσουμε καποια εξοδα που καναμε για το σπιτι(αλλαξαμε ολη την κουζινα γιατι ηταν πολυ παλια)ειναι λετε εθισμενος και δεν θελω να το δω?μου ειπε πως πιεστηκε πως ντρεπεται για αυτο που εκανε πως δεν προκειται να το ξανακανει..απο τη μια εδειχνε μετανιωμενος αλλα δεν μπορω να τον πιστεψω νιωθω πως παιζει θεατρο.. πως λεει απο μεσα του ''αντε μωρη ηληθια να σου πω αυτα που θελεις να ακουσεις μπας και σκασεις..''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω….είναι δύσκολο…για μένα κράτα τα λεφτά μακριά. Ξεκίνησε τώρα να παίζει ή είχε το ελάττωμα από παλιά;; Αν ξεκίνησε τώρα ίσως αισθάνεται ότι θέλει να προσφέρει κάτι και το κάνει με το λάθος τρόπο. Δεν κερδίζεις χάνοντας λεφτά στο ιντερνετ. Εγώ απλά θα του έκανα το εξής θα του έλεγα ότι αν πιστεύει ότι είναι τυχερός ας παίζει 50 cent την εβδομάδα στο Λόττο και αν κερδίσει κέρδισε (σύνολο 2 ευρώ το μήνα έξοδα). Τόσα θα του πεις ότι του δικαιολογείς. Τώρα εσύ από την πλευρά σου αν δεις ότι συνεχίζει κόψε του μέχρι και το φαί. Πήγαινε το παιδί στο σπίτι της μάνας σου να τρώει και άφηνε άδειο το ψυγείο. Να μην κρατάς δε καθόλου χρήματα στο σπίτι τίποτα. Πρέπει να του δώσεις να καταλάβει ότι η δουλειά….κάνει τα λεφτά και όχι ο τζόγος. Μην του πληρώνεις δε κανένα λογαριασμό ενώ ξεκίνησε να ξοδεύεις για σένα και το παιδί σου. Να του δώσεις να καταλάβει ότι αυτός είναι ο άνδρας και ότι δεν θα τον ζεις εσύ αυτός πρέπει να σε ζήσει.

 

Αν δεν του δώσεις εσύ να καταλάβει ότι έχει ευθύνες τότε ποιος θα του το δώσει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λετε εθισμενος και δεν θελω να το δω?μου ειπε πως πιεστηκε πως ντρεπεται για αυτο που εκανε πως δεν προκειται να το ξανακανει..απο τη μια εδειχνε μετανιωμενος αλλα δεν μπορω να τον πιστεψω νιωθω πως παιζει θεατρο.. πως λεει απο μεσα του ''αντε μωρη ηληθια να σου πω αυτα που θελεις να ακουσεις μπας και σκασεις..''

Είναι εθισμένος. Από τη στιγμή που λέει ψέματα, είναι!

Ξέρεις πόσοι χτυπάνε τις γυναίκες τους και λένε ''Τελευταία φορα. Συγγνώμη!''; έτσι κι εσύ τώρα. Δεν υπάρχει τελευταία φορά καρδιά μου. Δεν υπάρχει....:(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για ξύλο δεν ξέρω, για τζόγο….. όλοι παίζουμε μικροποσά…εγώ έχω θέσει το όριο των 2 ευρώ το μήνα….άντε στο τσακίρ κέφι κανένα 2ευρω. Το μεγαλύτερο που έχω παίξει είναι 100 ευρώ μόνο μια φορά….και μετά είπα…2 ευρώ το μήνα τέλος. Ο αδελφός μου παίζει μεγαλύτερα ποσά, πιο συχνά. Ο πατέρας μου 2 ευρώ την εβδομάδα στο ποδόσφαιρο, καμιά φορά και 3.

 

Το θέμα είναι να μην ξεφύγεις γιατί μετά χάθηκες.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο όλων οπως ειπε και άλλη κοπέλα ειναι να ζητήσεις εσυ πρωτα βοήθεια...να δεις τι θέλεις...δυστυχώς η συναισθηματικη πίεση ειναι η χειρότερη και δεν ειναι ευκολο να χωρίσεις....αν πρεπει να το κάνεις όμως....κάντο....εγω προσωπικά δεν μπορω...αν και πρεπει να σε συμβουλεψω να χωρίσεις....δεν μπορώ να το κάνω διότι καταλαβαίνω πως τρέφεις αισθήματα για εκεινον....πως σκεφτεσαι το παιδκι σας....και γενικά ειναι δυσκολο πολυ.....

όμως απο την άλλη μια ζωή θα πληρώνεις τις δικες του....μ....ιες.....το πάθος του....εκεινος ας καταστρέψει τον εαυτο του αλλά το παιδι.....?

ζήτα βοήθεια ενος ειδικου.....για να βρεις τις απαντησεις που ψάχνεις....αν όντως το προλαβαίνεις πάτε μαζι σε έναν ειδικο να το λυσει.....

μην περιμένεις απο εμας να σου πουμε τι να κάνεις διοτι όσο και να θέλουμε να βοηθησουμε μπορει να τα μετράμε λάθος.....και να σου κάνουμε ζημιά..........άθελα μας βεβαια....

σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε έναν πρώην συνάδελφο που έπαιζε όλο του το μισθό στο καζίνο……! Όταν το έμαθα έπαθα σοκ, μου την έπεφτε σε μια περίοδο που είχα πολύ χρήμα και ευτυχώς που ήμουν κατά των σχέσεων στον εργασιακό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ναι. Αλλά λίγο θέλει ο άνθρωπος….φτύνω τον κόρφο μου. Γενικά οι εξαρτήσεις είναι δύσκολο θέμα, πρέπει να γίνεις σκύλα για να του το κόψεις του άλλου μαχαίρι. Και πάλι μια ζωή θα πρέπει να τον έχεις στην επιτήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Μην γελάσεις άλλη πχ. πολεμάνε με το βάρος τους. Σου λένε θα μείνω αδύνατος και μετά πάλι τρώνε και παχαίνουν και άντε πάλι δίαιτα και μετά πάλι παχαίνουν και κάπως είναι και αυτό μια εξάρτηση το φαγητό ή τα γλυκά, εκεί βέβαια κάνεις κακό κυρίως στον εαυτό σου. Εσύ μπορείς να λες ….όχι δεν θα ξαναπαχύνω αλλά άντε πάλι. Άλλοι έχουν το ποτό άλλοι το shopping άλλοι τα ναρκωτικά (μεγάλο μανίκι και αυτό), άλλοι το σεξ (γκομενίζουν). Θέλει πολύ δουλειά να τα καταφέρεις με έναν άλλον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Στην παιδική χαρά που πάει, σκάω μια μέρα μύτη, βρίσκω 2 πιτσιρίκια 5 και 7 μόνα τους, παίζουν με την μπουμπου, δεν αντέχω και ρωτάω «που είναι καλέ η μαμά σας»…..απάντηση «εδώ είναι ο μπαμπάς, απέναντι και παίζει». (και τα παιδιά ποιος τα προσέχει )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...