Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα μπιφτέκια μου γίνονται σαν πέτρα. Τι να κάνω ?


anastasiaspil

Recommended Posts

εγω βαζω παρα πολλα κρεμμυδια τρυμενα στο μουλτι και ενα κεσεδακι γιαουρτι. Δεν βαζω καθολου ψωμι η φρυγανιά. Γίνονται πολυ μαλακά

Τελικά μάλλον αυτό είναι το μυστικό, γιατί το ψωμί και η φρυγανιά τραβανε τα υγρά.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή είμαι περίεργη στο φαγητό και δύσκολη έχω καταλήξει στην ακόλουθη συνταγή και τα κάνω και εγω στο φούρνο.

-500γρ κιμά μοσχαρίσιο

-1κρεμμύδι μεγάλο (ψιλικομμένο)

-1 κ μιση φέτα ξερό μπαγιάτικο ψωμι (από καρβέλι) ή τρεις φέτες από κανονικό ψωμι έχοντας βγάλει την κόρα πριν το αφήσω να μπαγιατέψεψει. Όταν είναι έτοιμο το κάνω τρίμα στον πολυκόφτη.

-1 αυγό

-3/4 κουταλια της σούπας αλάτι

-1 μεσαια ντομάτα ξυσμένη στον τρίφτη

-λίγο μαιντανό

-1κουταλιά της σούπας ξύδι

-1/2 κουταλάκι του γλυκού πάπρικα γλυκιά ή καυτερή

-6 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο

-1 κ μισή κουταλάκι του γλυκού ρίγανη

-1 κουταλάκι του γλυκού πιπέρι μαύρο.

 

Πριν τα ψήσω τα αλοίφω με πινελακι γυρω γυρω με ελάχιστο ελαιόλαδο και τα βάζω ''πάνω κάτω'' στους 180 βαθμούς.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

και γω εκανα μπιφτεκια πετρα καποτε αλλα τωρα μου γινονται πολυ αφρατα.βαζω μπαγιατικο ψωμι σε νερο για κανενα 10λεπτο.το στιβω απαλα να φυγουν τα πολλα νερα αλλα να μεινουν λιγα υγρα.αρκετη ωρα ζυμωμα παιζει πολυ μεγαλο ρολο το ζυμωμα.και τελος τα αφηνω στο ψυγειο μιση ωρα αν εχω χρονο αλλα αυτο πιο πολυ χρειαζεται για να ενωθουν τα υλικα.ελπιζω να σε βοηθησα.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω λίγο τριμμένη φρυγανια αλλά τριβω στον τρίφτη 1-2ντοματούλες και βάζω και φετα μαζί με ολα τα μυρωδικά και το κρεμμυδάκι παραλειπω ομως το αυτό νομίζω οτι μου βρωμάνε μετα.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Είχα το ίδιο πρόβλημα μεχρι που ανακάλυψα αυτήν την συνταγή :http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiftekia-fournou-afrata.html και μπορώ να πώ οτι ειναι τα πιο νοστιμα και μαλακά μπιφτέκια που έχω φάει.Έγώ μάλιστα όταν κάνω μπιφτέκια φυλάγω και στην κατάψυξη (αψητα βέβαια) για μια εύκολη λυση,και είναι το ίδιο μαλακά όπως φρέσκα.Την ίδια πλέον συνταγή κάνω και κεφτεδάκια φουρνου (και για την καταψυξη πάλι).Ελπίζω να βοήθησα!

"LIFE IS NOT MEASURED BY THE NUMBER OF BREATHS WE TAKE, BUT BY THE NUMBER OF MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY!"

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω παρα πολλα κρεμμυδια τρυμενα στο μουλτι και ενα κεσεδακι γιαουρτι. Δεν βαζω καθολου ψωμι η φρυγανιά. Γίνονται πολυ μαλακά

 

 

Αυγό βάζεις στο ζύμωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Είχα το ίδιο πρόβλημα μεχρι που ανακάλυψα αυτήν την συνταγή :http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiftekia-fournou-afrata.html και μπορώ να πώ οτι ειναι τα πιο νοστιμα και μαλακά μπιφτέκια που έχω φάει.Έγώ μάλιστα όταν κάνω μπιφτέκια φυλάγω και στην κατάψυξη (αψητα βέβαια) για μια εύκολη λυση,και είναι το ίδιο μαλακά όπως φρέσκα.Την ίδια πλέον συνταγή κάνω και κεφτεδάκια φουρνου (και για την καταψυξη πάλι).Ελπίζω να βοήθησα!

 

 

Σε ευχαριστώ Μαρία Βάλια μου την αντέγραψα και θα την δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες. Να πω ότι ούτε άφηνα το μείγμα στο ψυγείο, ούτε έβρεχα με νερό συνέχεια τα χέρια μου όταν τα έπλαθα.
μολις φαγαμε μπιφεκια!! εω βαζω γαλα!!βαλε μισο ποτιρι και θα δεις..και παλια δεν εκανα για το λογο οτι γιναταν πετρα και τα παιδια δεν τα τρωγανε..τωρα τα κατασπαραξανε!!:)
Link to comment
Share on other sites

Αντι για ψωμί βάλε κουάκερ. Και τρυμένη ντομάτα. Αφρός.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Είχα το ίδιο πρόβλημα μεχρι που ανακάλυψα αυτήν την συνταγή :http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiftekia-fournou-afrata.html και μπορώ να πώ οτι ειναι τα πιο νοστιμα και μαλακά μπιφτέκια που έχω φάει.Έγώ μάλιστα όταν κάνω μπιφτέκια φυλάγω και στην κατάψυξη (αψητα βέβαια) για μια εύκολη λυση,και είναι το ίδιο μαλακά όπως φρέσκα.Την ίδια πλέον συνταγή κάνω και κεφτεδάκια φουρνου (και για την καταψυξη πάλι).Ελπίζω να βοήθησα!

πολυ καλη συνταγη, κι εγω αυτη κανω:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνω τα μπιφτέκια με τα γιουβαρλάκια που τα έκανα μια φορά και μου βγήκαν σκληρά τη διαφορά την έκανε το κρεμμύδι. Μπόλικο κρεμμύδι και βγαίνουν παντα αφράτα. Και στο μούλτι όχι στον τρίφτη να μην γίνεται νιανιά και χάνεται. Κατά τα άλλα στα μπιφτέκια βάζω και ψωμί και γάλα αντί για νερό γιατί αλέθω το ψωμί στεγνό στο μούλτι ή το τρίβω στον τρίφτη. Δεν μου αρέσει να φαίνεται το ψωμί. Θέλουν υγρά πάντως στο ζύμωμα. Ψιλόκοψε τις πατάτες σαν τηγανητές να γίνουν πιο γρήγορα και να μην παραψηθούν τα μπιφτέκια. Εγώ μαζί τα βάζω από πάνω. Δεν χρειάζονται νερά και υγρά στο ταψί εκτός λίγη ντομάτα αν σας αρέσει. Να ψηθούν θέλεις όχι να βράσουν.

 

Λίγο πολύ τη συνταγή της παρέας κάνω με ψωμί αντί για φρυγανιά αλλά βάζω μεγάλα κρεμμύδια και λίγο κύμινο για να σπάει η κρεατίλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να γινουν αφρατα τα μπιφτεκια,κεφτεδακια κτλ η μανουλα μου βαζει ξυδι,κ οντως εχουν μεγαλη διαφορα!!!!!!!!!!!προσφατα διαβασα οτι κ λιγο ουζο ή τσιπουρο κανει ακριβως την ιδια δουλεια!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω βαζω φρυγανια, και βαζω κ ενα αυγο...και τα ψηνω κ στο τηγανι εκτος απο το φουρνο... μηπως τα παραψηνεις και γιαυτο ειναι πολυ σκληρα???

 

 

Μάλλον τα παραψήνω, αλλά ο άντρας μου τα θέλει ξεροψημένα, αλλιώς δεν του αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνω τα μπιφτέκια με τα γιουβαρλάκια που τα έκανα μια φορά και μου βγήκαν σκληρά τη διαφορά την έκανε το κρεμμύδι. Μπόλικο κρεμμύδι και βγαίνουν παντα αφράτα. Και στο μούλτι όχι στον τρίφτη να μην γίνεται νιανιά και χάνεται. Κατά τα άλλα στα μπιφτέκια βάζω και ψωμί και γάλα αντί για νερό γιατί αλέθω το ψωμί στεγνό στο μούλτι ή το τρίβω στον τρίφτη. Δεν μου αρέσει να φαίνεται το ψωμί. Θέλουν υγρά πάντως στο ζύμωμα. Ψιλόκοψε τις πατάτες σαν τηγανητές να γίνουν πιο γρήγορα και να μην παραψηθούν τα μπιφτέκια. Εγώ μαζί τα βάζω από πάνω. Δεν χρειάζονται νερά και υγρά στο ταψί εκτός λίγη ντομάτα αν σας αρέσει. Να ψηθούν θέλεις όχι να βράσουν.

 

Λίγο πολύ τη συνταγή της παρέας κάνω με ψωμί αντί για φρυγανιά αλλά βάζω μεγάλα κρεμμύδια και λίγο κύμινο για να σπάει η κρεατίλα.

 

 

Αν βάλω πολύ κρεμμύδι δεν θα πέσουν πολύ βαριά στο στομάχι ?

Έχω και μια ευαισθησία με το στομάχι μου. Γι' αυτό προτιμώ να τα κάνω ελαφριά. Τρώει και ο μικρός και δεν θέλω να βάζω πολύ κρεμμύδι και καρυκεύματα και για το στομαχάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω πολύ κρεμμύδι δεν θα πέσουν πολύ βαριά στο στομάχι ?

Έχω και μια ευαισθησία με το στομάχι μου. Γι' αυτό προτιμώ να τα κάνω ελαφριά. Τρώει και ο μικρός και δεν θέλω να βάζω πολύ κρεμμύδι και καρυκεύματα και για το στομαχάκι του.

 

Xμμ, αυτό είναι ένα θέμα αλλά και πάλι δεν τηγανίζεται το κρεμμύδι. Κάντα πιο χοντρά στο πλάσιμο. Πάντως στα γιουβαρλάκια που δεν έχουν ψωμί ή γάλα, ή τσίπουρο, το κρεμμύδι ήταν η λύση. Εγώ βάζω ένα μεγάλο σε 500 γρ κιμά είτε κάνω μπιφτέκια είτε γιουβαρλάκια.

Link to comment
Share on other sites

βαλε κ μια φετα ροδελα ντοματα απο πανω να βγαζει τα ζουμια της οσο ειναι στο φουρνο πανω στο μπιφτεκι. και δες μηπως ο φουρνος σου τα κανει αυτα...πχ να μην ψηνεις στον αερα

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

βαλε κ μια φετα ροδελα ντοματα απο πανω να βγαζει τα ζουμια της οσο ειναι στο φουρνο πανω στο μπιφτεκι. και δες μηπως ο φουρνος σου τα κανει αυτα...πχ να μην ψηνεις στον αερα

 

Καλή ιδέα αυτή με την ντομάτα σε ροδέλες. Θα γίνονται και πιο γευστικά.

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις συμβουλές. Μου δίνετε συνέχεια λύση σε πολλές απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις φριγανια , βαλε μπαγιατικο ψωμι ή παξιμαδια τα οποια εχεις μουλιασει σε νερο πρωτα και τα εχεις στιψει να φυγουν τα νερα τους.θα με θυμηθεις!

καλη επιτυχια!

 

ακριβως! εγγυηση! ψωμακι μπαγιατικο μουσκεμενο και στραγγισμενο. δινει υγρασια στο μπιφτεκι η στο κεφτεδακι και την ωρα που ψηνεις η τιγανιζεις ψηνετε απο εξω ωραια και απο μεσα ειναι μαλακο επειδη εξατμιζετε το υγο απο το ψωμακι.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα κανω.....τριβω στον τριφτη κρεμμυδι,καροτακι,ντοματουλα,βαζω μαιντανο ψιλοκκομενο και ανιθο,τα ζυμωνω καλα καλα και μετα προσθετο το μπαγιατικο ψωμακι που ηταν βουτιγμενο στην κραμα γαλακτος το στραγγιζω οχι ομως πολυ καλα ισα ισα για να φυγουν τα πολλα ζουμια ξαναζυμωνω πολυ καλα και τα βαζω στο φουρνο με λαδακι και νερακι απο πανω,τα κλεινω στην αρχη για να μου μεινουν τα υγρα και μετα τα ανοιγω να ψηθουν καλα και γινονται .....μουρλιαααααααααααααααααααααααα και την αλλη μερα το ιδιο μαλακα παραμενουν....καλη επιτυχιαααααα

Link to comment
Share on other sites

εμεις ποτε δεν ειχαμε προβλημα με τα μπιφτεκια...η μαμα μου κι εγω που κανω την ιδια συνταγη!

Βασικα τα θελουμε πολυ απλα...οποτε τα υλικα μας ειναι κιμας,ψωμι ξεραμενο και μουλιασμενο σε νερο απο το οποιο αφαιρουμε την κορα πριν το στυψουμε,1 κρεμμυδι ολοκληρο τριμμενο,λεμονι,λαδι,αλατι,πιπερι,ριγανη..

και thats it!!

Τα κανουμε σχετικα μεγαλα και πιο πολυ ωοειδες το σχημα οχι ολοστρογγυλα..

Εμεις συνηθως ψηνουμε σε ψηστιερα...το μυστικο εκει ειναι να βαλει κανεις νερακι στο ταψακι κατω απο την σχαρουλα και γινονται σαν στον ατμο!

Στον φουρνο παλι..ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα!

 

Ετοιμαζουμε ποσοτητα καθε φορα,τα καταψυχουμε κι οταν θελουμε να φτιαξουμε βγαζουμε και κατευθειαν χωρις ξεπαγωμα τα βαζουμε στην ψηστιερα η στον φουρνο...

Δεν χρειαζονται ξεπαγωμα οπως οι μπριζολες ή το κοτοπουλο και τα εχουμε ετοιμα πολυ γρηγορα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...