Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα ακούσω....!!!!


Recommended Posts

Συγνωμη αλλα απο αυτη τη φραση συμπεραινεις το εξης

εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!??? :shock::shock::|:?

 

Απο που κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα? Και εν τελει γιατι σε πειραξε που φωναξε οτι ευτυχως δεν ειχε γαλα? Γουστο της και καπελο της. Εσενα και εμενα γιατι να μας πειραξει? Γιατι δηλαδη θα πρεπει ολοι γυρω μας να ειναι ντε και καλα υπερμαχοι του θηλασμου? Καποιοι και καποιες δεν ειναι. Γιατι να εχεις προβλημα με αυτο???

Παρολο που θηλαζω το μπεμπη μου δεν εχω χειροτερο απο μια μουτζαχεντιν του θηλασμου! Πιστευω οτι απο τη λαχταρα μας να θηλασουν οι γυναικες λεμε τις απιστευτες βλακειες. Πχ εχω ακουσει που λενε οτι δεν κρεμαει το β@ζι με το θηλασμο. Φυσικα και κρεμαει. Αμα το κανει το μωρο τσιχλα 3 χρονια εσυ λες να μεινει στητο? Μη δουλευομαστε και μεταξυ μας! Θεωρω πολυ πιο εντιμο να πεις στον αλλο την αληθεια και να επιλεξει τι θα κανει...πχ κ εγω ηθελα να μεινει στο στηθος μου στητο αλλα προτιμησα να θηλασω με πληρη επιγνωση ομως του τι θα συμβει. Στην τελικη θα κανω πλαστικη οταν θελω και μπορω. Παρεπιπτοντως η Μπαλατσινου εχει δηλωσει οτι "μετα απο 3 εγκυμοσυνες και 3 θηλασμους το στηθος της δεν ειναι οπως πριν" οποτε και το εφτιαξε! Για ολα υπαρχουν λυσεις...!

 

Θεωρω αυτο το θεμα λιγο πως να το πω...να καθομαστε να αναμασαμε τι λεει ο καθενας μας για το θηλασμο να πωρωνομαστε! Αληθεια γιατι αυτη η αναγκη? Γιατι τοση πορωση? Σε τι εξυπηρετει?

 

 

Καλημερα Ελενη.

Δεν απευθυνθηκες σ εμενα,αλλα απο τη στιγμη που γραφεις σε δημοσιο φορουμ(κ οχι με προσωπικο μην.),μπορω να απαντησω κ εγω.

Προσωπικα,θυμωνω οταν οι αλλοι προσπαθουν να μου πουν (αμεσα ή εμμεσα) οτι κακως θηλαζω.Τοτε εξαγριωνομαι κ ,ναι ,

υπερασπιζομαι το θηλασμο οπως η λεαινα τα λιονταρακια της.

Δεν πιεσα κανεναν να θηλασει....αυτοι γιατι με πρηζουν να αποθηλασω;

Αν το θετεις ετσι,ΕΙΜΑΙ πορωμενη με το θηλασμο απο την πρωτη στιγμη,το ιδιο κ η μικρη μου...κ δεν δεχομαι ειρωνικα σχολια απο κανεναν,οταν εγω με το στηθος μου κ μονο της εδινα πανω απο ενα κιλο + το μηνα!

Οσο για το βυζι,δεν εχω σκοπο να ακολουθησω την καριερα της Τζενης αλλα κ να ειχα , το στηθος μου ειναι μια χαρα..

Δεν ξερω ποια ειναι η εμπειρια σου θηλαζοντας,παντως για μενα ειναι το σημαντικοτερο πραγμα που εχω καταφερει στη ζωη μου κ ειμαι πολυ περηφανη που ,παρα τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω ,συνεχιζω ακομα ακαθεκτη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και εγώ κουφά από την αντίθετη οπτική που άκουσα από θηλάζουσες ,μιας και ανήκω στην κατηγορία αυτών που συνειδητά δεν θήλασαν για προσωπικούς λόγους.Να υπογραμμίσω όμως ότι βγάζω το καπέλο σε όσες θηλάζουν και ειλικρινά νομίζω ότι τους αξίζουν πολλά μπράβο.Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας πως είναι δεδομένο ότι με το που θα γεννήσεις θα σε ρωτήσουν όλοι αν θηλάζεις.Άσχετη ερώτηση κατά την γνώμη μου(μιας και ο θηλασμός αφορά την σχέση μαμάς και βρέφους και κανέναν άλλον) και αδιάφορη για τον ερωτούντα.Ε,μόλις τόλμησα να πω ότι δεν θηλάζω,άκουσα και εγώ κουφά ,όπως ότι τα παιδιά μου θα αρρωσταίνουν συνέχεια(πράγμα που εγώ προσωπικά δεν το βίωσα) ή ότι δεν θα δεθώ επαρκώς συναισθηματικά με το παιδί μου,λες και ο δεσμός μάνας-παιδιού ισχυροποιείται μόνο με τον θηλασμό.Ή το χειρότερο ότι δεν κάνω θυσίες για το ίδιο μου το παιδί...Καταλήγοντας θέλω να πω πως παράλογα πράγματα ακούμε από πολλές πλευρές,κλείνουμε όμως τα αυτιά μας και υποστηρίζουμε τις επιλογές μας.Επιλογές που εμείς ως μαμάδες κάναμε, κρίνοντας καλύτερα προς το συμφέρον της οικογένειάς μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ελενη.

Δεν απευθυνθηκες σ εμενα,αλλα απο τη στιγμη που γραφεις σε δημοσιο φορουμ(κ οχι με προσωπικο μην.),μπορω να απαντησω κ εγω.

Προσωπικα,θυμωνω οταν οι αλλοι προσπαθουν να μου πουν (αμεσα ή εμμεσα) οτι κακως θηλαζω.Τοτε εξαγριωνομαι κ ,ναι ,

υπερασπιζομαι το θηλασμο οπως η λεαινα τα λιονταρακια της.

Δεν πιεσα κανεναν να θηλασει....αυτοι γιατι με πρηζουν να αποθηλασω;

στο συγκεκριμενο ποστ που σχολιασα, η γυναικα ειπε για τον εαυτο της οτι ευτυχως που δε ειχε γαλα...απο που προκυπτει πιεση για αποθηλασμο προς την κοπελα που εγραφε?

Αν το θετεις ετσι,ΕΙΜΑΙ πορωμενη με το θηλασμο απο την πρωτη στιγμη,το ιδιο κ η μικρη μου...κ δεν δεχομαι ειρωνικα σχολια απο κανεναν,οταν εγω με το στηθος μου κ μονο της εδινα πανω απο ενα κιλο + το μηνα!

Τοση προσληψη βαρους ειχε και ο μπεμπης μου με αποκλειστικο θηλασμο..αυτο ομως τι σημαινει? οτι απαγορευω στους αλλους να εχουν γνωμη? Ας εχουν...δικαιωμα τους. δε θα το κανω ζητημα.

 

Οσο για το βυζι,δεν εχω σκοπο να ακολουθησω την καριερα της Τζενης αλλα κ να ειχα , το στηθος μου ειναι μια χαρα..

Δεν ξερω ποια ειναι η εμπειρια σου θηλαζοντας,παντως για μενα ειναι το σημαντικοτερο πραγμα που εχω καταφερει στη ζωη μου κ ειμαι πολυ περηφανη που ,παρα τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω ,συνεχιζω ακομα ακαθεκτη!!

 

Εγω δε μπορω να πω οτι ειναι οτι πιο κορυφαιο εχω κανει στη ζωη μου. Ναι δυσκολευτηκα, με μηδεν βοηθεια, με πληγωμενες θηλες, με ενα μωρο που εκλαιγε και τσιριζε και εγω στενοχωριομουν οτι το ταλαιπωρω, με 4 μαστιτιδες με 40 πυρετο..τα καταφερα και οντως νιωθω περηφανη. Αλλα το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωη μου οτι δινω β@ζι? ε οχι μην τρελλαθουμε τελειως! Εγινα μητερα ΑΥΤΟ ειναι οτι σημαντικοτερο μου εχει συμβει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητειται οτι ο Θηλασμός ειναι πολυ σημαντικός για το μωρο!

Ομως δεν σε κανει ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ να υπερτερεις στη μητροτητα.

 

Σαφως η καθεμια γυναικα επιλεγει, αν εχει αυτη την δυνατοτητα, αν θα θηλασει, ποσο καιρο θα θηλασει, αν θα ειναι αποκλειστικος ή οχι και πολλα αλλα...

Και φυσικα το μωρο θα θελει στηθος γιατι ειναι η μαμα του!!!

 

Αλλα εγω οταν γεννησα και θηλασα 7,5 μηνες (αποκλειστικα οι 6 πρωτοι), για τους δικους μου λογους που ιεραρχησα και ετσι αποφασισα οτι ηταν καιρος να σταματησω τον θηλασμο, ενω ειχα γαλα και το ηθελε το μωρο και εγω το ηθελα! Και σιγουρα δεν υπηρχε λογος να τον σταματησω επειδη θα χαλουσε το στηθος μου ή επειδη κουραζομουν...Το μοναδικο μου κριτηριο ηταν και ειναι το παιδι μου!!!

 

Οποτε, κοριτσια θηλαζουσα και μη, δεν υπαρχει λογος κοντραρισματος!!!!

η καθεμια πραττει οπως νομιζει και τελος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω συμφωνω με τη Νεραιδα!

Τι σκοπο εξυπηρετει το συγκεκριμενο τοπικ? Να αναμασαμε οτι εχουμε ακουσει για το θηλασμο και παραλληλα να κανουμε κοπλιμεντα η μια στην αλλη που θηλαζουμε? Να φανατιζονται μερικες, και να αναφερουν οτι εχουν ακουσει κανοντας το να μοιαζει σαν να ειναι ολος ο κοσμος εναντιον του θηλασμου και καποιες πορωμενες μαμαδες σε ιερη σταυροφορια:?

 

Ο θηλασμος ειναι το κορυφαιο που μπορεις να κανεις ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ για το παιδι σου. Οχι γενικα. Δε σου εγγυαται κανενας οτι με το θηλασμο δε θα αρρωστησει ποτε, η' οτι θα τα περναει ολα ελαφρια..κλπ. Που ουτε αυτο ισχυει 100%. Ναι μεν το θηλαζον βρεφος εχει καλυτερη αμυνα αλλα τα αντισωματα της μαμας δεν προστατευουν το μωρο εσαει. Αλλιως θα θηλαζαμε ολοι μεχρι τα 18! Μετα που σταματαει ο θηλασμος, το παιδι το προστατευει το ανοσοποιητικο του εσυ σαν μανα οτι ηταν να κανεις το εκανες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι ερωτήσεις του στυλ:

"πόσα κιλά πήρες στην εγκυμοσύνη?"

"γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική?"

"έκανες επισκληρίδιο?"

"θηλάζεις? πόσο καιρό θήλασες?"

 

είναι απλά για να γίνεται κουβέντα. απλά, κάτι πρέπει να ρωτήσεις για να δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι/συμπάσχεις. δεν πρέπει να μας στενοχωρούν όυτε να μας κάνουν να νιώθουμε υπεράνω, ότι καταφέραμε κάτι ακατόρθωτο.

 

εξάλλου, ό,τι και να απαντήσουμε όλο και κάποιος θα βρεθεί να μας πει τα αρνητικά της επιλογής μας. ποτέ δεν έδωσα σημασία σε τέτοιες ερωτήσεις και σε οποιαδήποτε σχόλια.

 

αν τώρα, βέβαια πιστεύεις ότι το σημαντικότερο πράγμα που έχεις καταφέρει στη ζωή σου είναι πχ να θηλάσεις, ε, τότε κατανοώ την ανάγκη να το επιδεικνύεις και να το υπερασπιστείς. απλά, με τα χρόνια θα δεις ότι δεν είναι αυτό το σημαντικότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις για ένα παιδί.

 

το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή μου είναι να μεγαλώσω και να "δημιουργήσω" ευτυχισμένους, ισορροπημένους και ανεξάρτητους/αυτάρκεις ενήλικες. το πλήρωμα του χρόνου θα δείξει αν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ελενη.

Δεν απευθυνθηκες σ εμενα,αλλα απο τη στιγμη που γραφεις σε δημοσιο φορουμ(κ οχι με προσωπικο μην.),μπορω να απαντησω κ εγω.

Προσωπικα,θυμωνω οταν οι αλλοι προσπαθουν να μου πουν (αμεσα ή εμμεσα) οτι κακως θηλαζω.Τοτε εξαγριωνομαι κ ,ναι ,

υπερασπιζομαι το θηλασμο οπως η λεαινα τα λιονταρακια της.

Δεν πιεσα κανεναν να θηλασει....αυτοι γιατι με πρηζουν να αποθηλασω;

Αν το θετεις ετσι,ΕΙΜΑΙ πορωμενη με το θηλασμο απο την πρωτη στιγμη,το ιδιο κ η μικρη μου...κ δεν δεχομαι ειρωνικα σχολια απο κανεναν,οταν εγω με το στηθος μου κ μονο της εδινα πανω απο ενα κιλο + το μηνα!

Οσο για το βυζι,δεν εχω σκοπο να ακολουθησω την καριερα της Τζενης αλλα κ να ειχα , το στηθος μου ειναι μια χαρα..

Δεν ξερω ποια ειναι η εμπειρια σου θηλαζοντας,παντως για μενα ειναι το σημαντικοτερο πραγμα που εχω καταφερει στη ζωη μου κ ειμαι πολυ περηφανη που ,παρα τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω ,συνεχιζω ακομα ακαθεκτη!!

 

Αυτη η ειναι η αποψη μου κ δε θα δικαιολογηθω,ουτε θα μπω σε λεπτομερειες να αναλυσω την καθε μου λεξη κ πως κ γιατι....

Τι ειναι το σημαντικοτερο κ τι δεν ειναι....φιλια σε ολες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω ότι το στηθος πέφτει με τις αυξομειώσεις βαρους και όχι από αυτό καθαυτό το θηλασμο. Επισης αν παρεις χαπι και δεν αποθηλάσεις φυσικά παλι, λενε, ότι πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω καλοπροαίρετα και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί καμιά μανούλα. Για μένα, κάθε τύπου προσπάθεια, να μειώσουμε τον άλλο για να υμνήσουμε πόσο υπέροχες μαμάδες είμαστε εμείς, και πόσο καταπληκτικές είναι οι επιλογές μας, είναι απλά ένα κόμπλεξ. Και τα κόμπλεξ δεν είναι ωφέλιμα για κανέναν. Κάθε μάνα κάνει ότι θεωρεί καλό για το παιδί της, είτε θήλασε 5 μήνες, είτε 5 χρόνια, και όλο αυτό το κακό συναπάντημα, δημόσιος, όχι δημόσιος, πόσο καιρό, με συμπλήρωμα, ή χωρίς, είναι απλά λόγια ανθρώπων κενών που μόνο σκοπό έχουν να γεμίζουν τύψεις τους υπόλοιπους.

 

Τον πρώτο μου γιο τον θήλασα αποκλειστικά για 4 μήνες, μετά δεν ξέρω τι έπαθε, δεν ήθελε καθόλου, δώσαμε συμπλήρωμα και αποθηλάσαμε......μπήκα κι εγώ μια μέρα καλή ώρα σε ένα θέμα θηλασμού ως υπερήφανη la vache qui rit που δεν είχα λογαριάσει τίποτα και ήμουν περιχαρής με τα μεμε απέξω για τον πασά όποτε ήθελε και...... με πληροφόρησαν ότι δε θήλασα καν, το διάστημα ήταν πολύ μικρό, δεν, δεν, δεν:(:(:(.......για πολύ καιρό η ψυχολογία μου ήταν πεσμένη και μόνο από τα σχόλια......Στο δεύτερο παιδί θήλασα με τον ίδιο τρόπο 15 μέρες περίπου, είχαμε όμως σοβαρή ταχύπνοια και προκειμένου να μπαινοβγαίνουμε νοσοκομεία για οξυγόνο επειδή το παιδί μελάνιαζε απ την προσπάθεια και μόνο, ο γιατρός είπε να δώσω μπουκάλι και να μην τον ταλαιπωρώ.....αυτό πρέπει να έκανα πολύ καιρό να τολμήσω να το ξεστομίσω εδώ στο φόρουμ:confused::confused::confused:........Τα ίδια με τη γέννα, φυσιολογικός τοκετός, και στα δύο, εδώ μέσα πληροφορήθηκα ότι επειδή έκανα επισκληρίδιο δεν δικαιούμαι να λέω ότι γέννησα φυσιολογικά, να το αλλάξω και στο βιβλιάριο που το γράφει άραγε? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Εμένα με προβληματίζει πολύ, γιατί μια μάνα βγάζοντας φάουλ μια άλλη εξυψώνεται τόσο πολύ? Δε σκόπευα ποτέ να θηλάζω παιδί μέχρι τα 4-5 χρόνια του, το θεωρούσα λάθος.......διάβασα για τις κοπέλες που το κάνουν και είπα "μπράβο, χαρά στο κουράγιο τους!" Δε θήλασα ποτέ δημόσια, δεν το θεωρούσα πρέπον, μου έχει τύχει να δω κοπέλα και της είπα "να σου ζήσει, μπράβο κοπελιά".....γιατί πρέπει ότι δεν κάνουμε εμείς και το επιλέγει κάποιος άλλος να το βγάλουμε Χ ???

Σέβομαι όλες τις μανούλες, με τις επιλογές τους, και σας έγραψα μόνο για να ξέρετε ότι κάποιες κοπέλες με όλο αυτό το καταπληκτικά διαμορφωμένο σύμπαν μερικών, πληγώνονται και είναι κρίμα. Συγνώμη για το σεντόνι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι άκουσα σήμερα.... Είχα μια συζήτηση με έναν περήφανο μπαμπά που ο 4 ετών γιος του θηλάζει ακόμη ( μια φορά την νύχτα) και μου έλεγε οτι γύρω στα 3 σταμάτησαν τα βραδυνα ξυπνηματα και του απάντησα οτι εμείς ακόμη ξυπνάμε... Πετάγεται λοιπόν μια μαμά με σηκωμένα χέρια προς τον ουρανό και λέει φωνάζοντας ( ουρλιαζοντας ) ΑΧ ΤΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΑΛΑ!!!

Ε, δεν άντεξα και της είπα πως μάλλον δεν ειναι και πολυ τυχερή γιατί ο Θεός συνήθως δημιουργεί τέλεια όντα δηλαδή όλα τα θηλαστικά που έφτιαξε έχουν γάλα άρα μάλλον κάποιο πρόβλημα υπαρχει με εσένα σαν δημιούργημα!

Έμεινε άγαλμα κι εγώ στεναχωρήθηκα γιατί δεν θελω να δημιουργώ εντάσεις και κυρίως όσων αφορά στα πιστεύω του κάθενως αλλα εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!

Αυτααααα!

Κουράγιο....!!!:-P:cool:

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά αυτό κατάλαβες από αυτό που είπε η γυναίκα??? εγώ αυτό που κατάλαβα με το που το διάβασα αυτό που έγραψες είναι ότι η γυναίκα είπε απλώς ότι είναι τυχερή που δεν είχε γάλα και κατά συνέπεια δεν είχε και ξενύχτια μέχρι αυτή την ηλικία και εσύ την πρόσβαλλες λέγοντας της ότι είναι ελλατωματική :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μιλήσω καλοπροαίρετα και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί καμιά μανούλα. Για μένα, κάθε τύπου προσπάθεια, να μειώσουμε τον άλλο για να υμνήσουμε πόσο υπέροχες μαμάδες είμαστε εμείς, και πόσο καταπληκτικές είναι οι επιλογές μας, είναι απλά ένα κόμπλεξ. Και τα κόμπλεξ δεν είναι ωφέλιμα για κανέναν. Κάθε μάνα κάνει ότι θεωρεί καλό για το παιδί της, είτε θήλασε 5 μήνες, είτε 5 χρόνια, και όλο αυτό το κακό συναπάντημα, δημόσιος, όχι δημόσιος, πόσο καιρό, με συμπλήρωμα, ή χωρίς, είναι απλά λόγια ανθρώπων κενών που μόνο σκοπό έχουν να γεμίζουν τύψεις τους υπόλοιπους.

 

Τον πρώτο μου γιο τον θήλασα αποκλειστικά για 4 μήνες, μετά δεν ξέρω τι έπαθε, δεν ήθελε καθόλου, δώσαμε συμπλήρωμα και αποθηλάσαμε......μπήκα κι εγώ μια μέρα καλή ώρα σε ένα θέμα θηλασμού ως υπερήφανη la vache qui rit που δεν είχα λογαριάσει τίποτα και ήμουν περιχαρής με τα μεμε απέξω για τον πασά όποτε ήθελε και...... με πληροφόρησαν ότι δε θήλασα καν, το διάστημα ήταν πολύ μικρό, δεν, δεν, δεν:(:(:(.......για πολύ καιρό η ψυχολογία μου ήταν πεσμένη και μόνο από τα σχόλια......Στο δεύτερο παιδί θήλασα με τον ίδιο τρόπο 15 μέρες περίπου, είχαμε όμως σοβαρή ταχύπνοια και προκειμένου να μπαινοβγαίνουμε νοσοκομεία για οξυγόνο επειδή το παιδί μελάνιαζε απ την προσπάθεια και μόνο, ο γιατρός είπε να δώσω μπουκάλι και να μην τον ταλαιπωρώ.....αυτό πρέπει να έκανα πολύ καιρό να τολμήσω να το ξεστομίσω εδώ στο φόρουμ:confused::confused::confused:........Τα ίδια με τη γέννα, φυσιολογικός τοκετός, και στα δύο, εδώ μέσα πληροφορήθηκα ότι επειδή έκανα επισκληρίδιο δεν δικαιούμαι να λέω ότι γέννησα φυσιολογικά, να το αλλάξω και στο βιβλιάριο που το γράφει άραγε? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Εμένα με προβληματίζει πολύ, γιατί μια μάνα βγάζοντας φάουλ μια άλλη εξυψώνεται τόσο πολύ? Δε σκόπευα ποτέ να θηλάζω παιδί μέχρι τα 4-5 χρόνια του, το θεωρούσα λάθος.......διάβασα για τις κοπέλες που το κάνουν και είπα "μπράβο, χαρά στο κουράγιο τους!" Δε θήλασα ποτέ δημόσια, δεν το θεωρούσα πρέπον, μου έχει τύχει να δω κοπέλα και της είπα "να σου ζήσει, μπράβο κοπελιά".....γιατί πρέπει ότι δεν κάνουμε εμείς και το επιλέγει κάποιος άλλος να το βγάλουμε Χ ???

Σέβομαι όλες τις μανούλες, με τις επιλογές τους, και σας έγραψα μόνο για να ξέρετε ότι κάποιες κοπέλες με όλο αυτό το καταπληκτικά διαμορφωμένο σύμπαν μερικών, πληγώνονται και είναι κρίμα. Συγνώμη για το σεντόνι.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. κάθε γονιός κάνει την επιλογή που θεωρεί καλύτερο για οποιδήποτε θέμα αφορά το παιδί του ... γέννα / θηλασμός / διατροφή / σχολείο / παρέες κλπ κλπ... τώρα γιατί πρέπει να γίνεται αντιπαράθεση και ποια μητέρα "υπερτερεί" δεν είναι απλώς λόγια κενών ανθρώπων αλλά για μένα λόγια κομπλεξικών ανθρώπων ... το πως γέννησε μία μητέρα ή πως θήλασε μία μητέρα ή πως ταίζει μία μητέρα το παιδί της δεν είναι κριτήριο από μόνο του... ότι επιλογές κάνουμε για τα παιδιά μας μπροστά μας θα τις βρούμε.... αυτό που είναι ενοχλητικό είναι το πόσο μυγιάγκιχτες είμαστε και με το που μας λέει κάποιος κάτι αμέσως θα πρέπει να βρούμε την άκρη... άσε που τις πιο πολλές φορές είναι στο μυαλό μας τα περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα απο αυτη τη φραση συμπεραινεις το εξης

εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!??? :shock::shock::|:?

 

Απο που κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα? Και εν τελει γιατι σε πειραξε που φωναξε οτι ευτυχως δεν ειχε γαλα? Γουστο της και καπελο της. Εσενα και εμενα γιατι να μας πειραξει? Γιατι δηλαδη θα πρεπει ολοι γυρω μας να ειναι ντε και καλα υπερμαχοι του θηλασμου? Καποιοι και καποιες δεν ειναι. Γιατι να εχεις προβλημα με αυτο???

Παρολο που θηλαζω το μπεμπη μου δεν εχω χειροτερο απο μια μουτζαχεντιν του θηλασμου! Πιστευω οτι απο τη λαχταρα μας να θηλασουν οι γυναικες λεμε τις απιστευτες βλακειες. Πχ εχω ακουσει που λενε οτι δεν κρεμαει το β@ζι με το θηλασμο. Φυσικα και κρεμαει. Αμα το κανει το μωρο τσιχλα 3 χρονια εσυ λες να μεινει στητο? Μη δουλευομαστε και μεταξυ μας! Θεωρω πολυ πιο εντιμο να πεις στον αλλο την αληθεια και να επιλεξει τι θα κανει...πχ κ εγω ηθελα να μεινει στο στηθος μου στητο αλλα προτιμησα να θηλασω με πληρη επιγνωση ομως του τι θα συμβει. Στην τελικη θα κανω πλαστικη οταν θελω και μπορω. Παρεπιπτοντως η Μπαλατσινου εχει δηλωσει οτι "μετα απο 3 εγκυμοσυνες και 3 θηλασμους το στηθος της δεν ειναι οπως πριν" οποτε και το εφτιαξε! Για ολα υπαρχουν λυσεις...!

 

Θεωρω αυτο το θεμα λιγο πως να το πω...να καθομαστε να αναμασαμε τι λεει ο καθενας μας για το θηλασμο να πωρωνομαστε! Αληθεια γιατι αυτη η αναγκη? Γιατι τοση πορωση? Σε τι εξυπηρετει?

 

Ασχετο αλλά από γυναίκα που δηλώνει δημόσια ότι έχει κάνει 2 εκτρώσεις από μόνη της χωρίς να το πει καν στον σύντοφό της (τον νυν σύζυγό της) δεν δίνω και καμία αξία στις δηλώσεις της

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα φυσιολογικα ,χωρις επισκληριδιο.

Θηλασα αποκλειστικα 6 μηνες συνεχιζω μεχρι τωρα που ειμαστε στο 10ο,με πολλους θηλασμους τη μερα κ τη νυχτα.

Θηλαζω δημοσια στην καφετερια,στο τσιπουραδικο,στην αγορα ,

παντου...

Κ ναι , ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ για ολα τα παραπανω.Κ θα τα φωναζω.

Link to comment
Share on other sites

... τώρα γιατί πρέπει να γίνεται αντιπαράθεση και ποια μητέρα "υπερτερεί" δεν είναι απλώς λόγια κενών ανθρώπων αλλά για μένα λόγια κομπλεξικών ανθρώπων ...

 

Είπα να μην το πω.........τεσπα επειδή μυρίζομαι κλείδωμα πάλι, εύχομαι όλες να είμαστε πάντα ευτυχισμένες με τις επιλογές μας, και, ακόμα πιο κύριο, να μεγαλώνουμε γερά και ευτυχισμένα παιδιά. Καλή σας συνέχεια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα φυσιολογικα ,χωρις επισκληριδιο.

Θηλασα αποκλειστικα 6 μηνες συνεχιζω μεχρι τωρα που ειμαστε στο 10ο,με πολλους θηλασμους τη μερα κ τη νυχτα.

Θηλαζω δημοσια στην καφετερια,στο τσιπουραδικο,στην αγορα ,

παντου...

Κ ναι , ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ για ολα τα παραπανω.Κ θα τα φωναζω.

 

 

Kοπελα μου μπορεις να κανεις ΟΤΙ θελεις, ΟΣΟ το θελεις και να ασθάνεσαι ΟΠΩΣ νομιζεις!

Αλλα δεν σημαινει οτι εσυ εισαι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ που νιωθει περηφανη για τις πραξεις της, όποιες και να ειναι αυτες!!!!!

 

Ο Εγωισμος δεν προσφερει τιποτα.......................

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα φυσιολογικα ,χωρις επισκληριδιο.

Θηλασα αποκλειστικα 6 μηνες συνεχιζω μεχρι τωρα που ειμαστε στο 10ο,με πολλους θηλασμους τη μερα κ τη νυχτα.

Θηλαζω δημοσια στην καφετερια,στο τσιπουραδικο,στην αγορα ,

παντου...

Κ ναι , ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ για ολα τα παραπανω.Κ θα τα φωναζω.

 

Ως μητέρα σου λέω μπράβο στο κουράγιο σου... βέβαια και εμείς που δεν θηλάσαμε πολύ τα ξενύχτια δεν τα "αποφύγαμε" για άλλους λόγους... το μεγάλωμα ενός παιδιού δεν είναι ευκολη υπόθεση.. απαιτεί πολύ κουράγιο και αντοχές και θυσίες... ως μητέρα κάνεις ότι θεωρείς καλύτερο για το παιδί σου και νιώθεις περήφανη γι΄αυτό και μπράβο.. η απορία μου: (καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθώ) υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να το φωνάζεις???? και το σχόλιό μου.. εσύ μπορείς να μην έχεις κανένα πρόβλημα να θηλάσεις οπουδήποτε (όπως είναι και το λογικό) .. έχω όμως και φίλες που δημοσίως γενικά είχαν θέμα να θηλάζουν χωρίς κάποια μέριμνα.. δηλαδή σε μία καφετέρια μία κοπέλα μπορεί να ρίξει μία κουβερτούλα πάνω της για να θηλάσει γιατί δεν θέλει να είναι σε δημόσια θέα το στήθος της.. πως να το πω.. δεν θέλει ο κάθε άσχετος / άγνωστος να κοιτάει το στήθος της... αλλη δεν έχει πρόβλημα να είναι φόρα παρτίδα.. όπως αισθάνεται ο καθένας... υπάρχει κάποιος λόγος που το συζητάμε? :-P

Link to comment
Share on other sites

Ως μητέρα σου λέω μπράβο στο κουράγιο σου... βέβαια και εμείς που δεν θηλάσαμε πολύ τα ξενύχτια δεν τα "αποφύγαμε" για άλλους λόγους... το μεγάλωμα ενός παιδιού δεν είναι ευκολη υπόθεση.. απαιτεί πολύ κουράγιο και αντοχές και θυσίες... ως μητέρα κάνεις ότι θεωρείς καλύτερο για το παιδί σου και νιώθεις περήφανη γι΄αυτό και μπράβο.. η απορία μου: (καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθώ) υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να το φωνάζεις???? και το σχόλιό μου.. εσύ μπορείς να μην έχεις κανένα πρόβλημα να θηλάσεις οπουδήποτε (όπως είναι και το λογικό) .. έχω όμως και φίλες που δημοσίως γενικά είχαν θέμα να θηλάζουν χωρίς κάποια μέριμνα.. δηλαδή σε μία καφετέρια μία κοπέλα μπορεί να ρίξει μία κουβερτούλα πάνω της για να θηλάσει γιατί δεν θέλει να είναι σε δημόσια θέα το στήθος της.. πως να το πω.. δεν θέλει ο κάθε άσχετος / άγνωστος να κοιτάει το στήθος της... αλλη δεν έχει πρόβλημα να είναι φόρα παρτίδα.. όπως αισθάνεται ο καθένας... υπάρχει κάποιος λόγος που το συζητάμε? :-P

 

 

Αγαπητη φιλη , δεν ειναι το θεμα μου να ακουσω το μπραβο κανενος.Η συζητηση ξεκινησε με το οτι καποιοι προσπαθουν να μας αποτρεψουν απο το θηλασμο.Κ εγω ειπα οτι θυμωνω μαζι τους.Παει αυτο....

Το μεγαλωμα ενος παιδιου,οπως πολυ σωστα ειπες,προυποθετει κοπους,αντοχες ,θυσιες.Αυτα τα ξερει οποιος αποφασιζει να γινει γονιος κ σε καμια περιπτωση δεν μπορει να τα αποφυγει.

Μπορει ομως καλιστα να αποφυγει τους πονους του φυσιολογικου τοκετου,κανοντας επισκληριδιο.

Μπορει καλιστα να κοιμαται κ να δινει το γαλα στο μωρο καποιος αλλος με το μπιμπερο...

Θελω να πω οτι αυτα εχεις τη δυνατοτητα να τα επιλεξεις ή κ οχι...

Χωρις να υπονοω οτι ειμαι καλυτερη μανα απο την αλλη που δεν θηλαζει ή whatever..Δε θεωρω τη σταση μου εγωιστικη.Αυτη ειναι η αληθεια φιλες μου.Πειραζει που τη λεω;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη , δεν ειναι το θεμα μου να ακουσω το μπραβο κανενος.Η συζητηση ξεκινησε με το οτι καποιοι προσπαθουν να μας αποτρεψουν απο το θηλασμο.Κ εγω ειπα οτι θυμωνω μαζι τους.Παει αυτο....

Το μεγαλωμα ενος παιδιου,οπως πολυ σωστα ειπες,προυποθετει κοπους,αντοχες ,θυσιες.Αυτα τα ξερει οποιος αποφασιζει να γινει γονιος κ σε καμια περιπτωση δεν μπορει να τα αποφυγει.

Μπορει ομως καλιστα να αποφυγει τους πονους του φυσιολογικου τοκετου,κανοντας επισκληριδιο.

Μπορει καλιστα να κοιμαται κ να δινει το γαλα στο μωρο καποιος αλλος με το μπιμπερο...

Θελω να πω οτι αυτα εχεις τη δυνατοτητα να τα επιλεξεις ή κ οχι...

Χωρις να υπονοω οτι ειμαι καλυτερη μανα απο την αλλη που δεν θηλαζει ή whatever..Δε θεωρω τη σταση μου εγωιστικη.Αυτη ειναι η αληθεια φιλες μου.Πειραζει που τη λεω;

 

Προφανώς έχεις ακούσει κι εσύ πικρόχολα σχόλια για τον τρόπο που διάλεξες να κάνεις κάτι, πχ το θηλασμό όπως αναφέρεις, για να φτάσεις στο σημείο να αμύνεσαι. Θα μου επιτρέψεις ωστόσο να σου πω, πως δεν διαλέξαμε όλες την επισκληρίδιο για να μην πονέσουμε, υπάρχουν και ιατρικοί λόγοι καμιά φορά...Επίσης, εγώ πχ, θήλασα αποκλειστικά, αλλά είχα πολύ λιγότερα ξενύχτια από άλλες μαμάδες που μπορεί να έδιναν μπουκάλι, αλλά τα μικράκια τους είχαν σούζα.......η επιλογή του καθενός είναι σεβαστή και δε μπαίνει σε καλούπια αν δεν ξέρουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά....και ότι μας κάνει να νιώθουμε άβολα (η κακόβουλη κριτική πχ που όλες έχουμε κάποια στιγμή βιώσει) πρέπει να μας κάνει πιο διαλλακτικές στην κριτική μας. Η αλήθεια δεν είναι μια για όλους....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις ακούσει κι εσύ πικρόχολα σχόλια για τον τρόπο που διάλεξες να κάνεις κάτι, πχ το θηλασμό όπως αναφέρεις, για να φτάσεις στο σημείο να αμύνεσαι. Θα μου επιτρέψεις ωστόσο να σου πω, πως δεν διαλέξαμε όλες την επισκληρίδιο για να μην πονέσουμε, υπάρχουν και ιατρικοί λόγοι καμιά φορά...Επίσης, εγώ πχ, θήλασα αποκλειστικά, αλλά είχα πολύ λιγότερα ξενύχτια από άλλες μαμάδες που μπορεί να έδιναν μπουκάλι, αλλά τα μικράκια τους είχαν σούζα.......η επιλογή του καθενός είναι σεβαστή και δε μπαίνει σε καλούπια αν δεν ξέρουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά....και ότι μας κάνει να νιώθουμε άβολα (η κακόβουλη κριτική πχ που όλες έχουμε κάποια στιγμή βιώσει) πρέπει να μας κάνει πιο διαλλακτικές στην κριτική μας. Η αλήθεια δεν είναι μια για όλους....:rolleyes:

 

Κοριτσια μου λεω τις εμπειριες κ την αποψη μου.

Δεν υπονοω τιποτα ουτε κατηγορω καποια μανουλα.

Κατηγορω αυτους που αποτρεπουν εμενα απο το θηλασμο.

 

Να ειστε ολες καλα να καμαρωνετε τα μωρακια σας,γιατι τελικα αυτο μετραει!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε έγινε καλέ το συγκεκριμενο τόπικ πεδίο μάχης μεταξύ θηλαζουσων και μη θηλαζουσων;

Προφανώς η καθεμιά γεννάει , θηλάζει ή όχι και μεγαλώνει το παιδί της ανάλογα με την κρίση της , τα πιστεύω της, τις αντοχές της και πολλές φορες ανεξέλεγκτους εξωγενείς παράγοντες. Όλες κάτι κάνουμε σωστά και κάτι δεν κάνουμε σωστά γιατι τέλειος γονιός απλα δεν υπάρχει . Σημασία εχει να μπορούμε να αφουγκραστούμε τις ανάγκες του παιδιου μας, είτε έγκαιρα ήνέατω και καθυστερημένα . Κι αυτό είναι κάτι διαρκές ...

 

Ένα σχόλιο εχω μονο σχετικά με το πεσμένο στήθος χαχα.

Εγώ θήλασα για 3 χρόνια σχεδόν και το στήθος μου δεν έπεσε. Με τη γυμναστική που ξεκίκησα δε μετα τολμώ να πω οτι ειναι καλύτερο απο πριν και δεν υπερβάλλω! Απλα εχει κανει λίγες ραγάδες. Οπότε ακομα και σε αυτο το ζητημα κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Ας μην γενικεύσουμε λοιπόν κι ας εαστε ανοιχτοί να ακούσουμε και να καταλάβουμε την ιστορία του κάθε ανθρώπου :)

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Κανταθ οσον αφορα το στηθος, υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν! Το ποσο μεγαλο στηθος εχεις, αν γυμναζεσαι, αποτομες αυξομειωσεις βαρους..κλπ. Ειναι γεγονος ομως οτι μετα απο θηλασμο συνηθως πεφτει. Μπορει να υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα αυτες απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα. Τι θα πει αυτο? Να μην θηλαζουμε για να εχουμε στητο στηθος?καποιες το επελεξαν βεβαια και καλα εκαναν δεν κρινω καμμια.

 

Γενικα στην εγκυμοσυνη και κιλα θα παρεις, και ραγαδες θα κανεις, και το στηθος θα πεσει μετα το θηλασμο και την αυξομειωση βαρους..αλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια μπροστα στο οτι αποκτας ενα παιδι!! Στην τελικη και πλαστικη μπορεις να κανεις, και διαιτα και λειζερ..ολα φτιαχνουν! Αλλα δε μπορεις να προσπαθεις να "χρυσωσεις το χαπι" και να λες "ααα οχι μη νομιζες δεν πεφτει καθολου το στηθος" απο τη λαχταρα σου να προωθησεις το θηλασμο. Ας ειμαστε αντικειμενικοι..οπως ειπα το θεωρω πολυ πιο εντιμο να πεις στον αλλο "κοιταξε θα αλλαξει το σωμα σου αλλα μπορεις να γινεις οπως πριν " παρα να ταζεις οτι με τιποτα δε χαλαει! Καταρχην το στηθος μετα το θηλασμο ξεφουσκωνει γιατι εκει που ειχε γαλακτοφορους αδενες πλεον δεν εχει (χοντρικα το εξηγω δεν ειμαι γιατρος) επομενως δεν "φουσκωνει".

Οσο για τη Μπαλατσινου που σχολιασε καποια κοπελα, δε ξερω κατω απο ποιες συνθηκες εκανε αμβλωση και γιατι δεν το ειπε...οποτε δε μπορω να σχολιασω. Ξερω βεβαια οτι στην αρχη τα ειχαν κρυφα με τον Κωστοπουλο γιατι αυτος ειχε δεσμο με αλλη και η Μπαλατσινου ηταν αρραβωνιασμενη με αλλον οποτε πιθανολογω οτι αυτα επαιξαν ρολο. Αυτα τα κουτσομπολια.

 

@Χαρουλα. Να φωναζεις οτι θελεις κοπελα μου κανενα προβλημα απλα οπως εχεις εσυ δικαιωμα να φωναζεις δημοσια εχει και μια αλλη δικαιωμα να φωναξει "ευτυχως που δεν ειχα γαλα¨.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε το εξης: μια μαμα σε μια καφετερια ζηταει απο τη σερβιτορα να ζεστανει/ετοιμασει το γαλα του μωρου της, της το φερνει η σερβιτορα και η μαμα ταιζει το μωρακι της, κι εκεινη τη ωρα αναφωνει γεματη φρικη μια γυναικα απ το απεναντι τραπεζι, θεε μου ευτυχως που μου εδωσες γαλα. Πως θα σας φινοταν;; εμενα προσβλητικο, γιατι αποδοκιμαζει την επιλογη της αλλης μαμας. Θελω να πω, οτι η καθε μια μητερα οπως κ πατερας, μεγαλωνουν οπως κρινουν εκεινοι το παιδι τους, το αν εκαναν καλα η οχι, η ιστορια θα το δειξει.Επειδη ομως ακουγονται διαφορα υποτιμιτικα για το θηλασμο, γι αυτο πιστευω φτιαχτηκε αυτο το θεμα. Οπως δεν θ πιεσω καμια μαμα να θηλασει, ετσι δε θελω και κουβεντα για το τι θα κανω εγω. Πειτε το και κομπλεξ, και ισως και να ειναι δεν ξερω, κι εγω ειμαι υπερηφανη που θηλαζω τη μπουμπου μου και θελω να συνεχισω να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε το εξης: μια μαμα σε μια καφετερια ζηταει απο τη σερβιτορα να ζεστανει/ετοιμασει το γαλα του μωρου της, της το φερνει η σερβιτορα και η μαμα ταιζει το μωρακι της, κι εκεινη τη ωρα αναφωνει γεματη φρικη μια γυναικα απ το απεναντι τραπεζι, θεε μου ευτυχως που μου εδωσες γαλα. Πως θα σας φινοταν;; εμενα προσβλητικο, γιατι αποδοκιμαζει την επιλογη της αλλης μαμας. Θελω να πω, οτι η καθε μια μητερα οπως κ πατερας, μεγαλωνουν οπως κρινουν εκεινοι το παιδι τους, το αν εκαναν καλα η οχι, η ιστορια θα το δειξει.Επειδη ομως ακουγονται διαφορα υποτιμιτικα για το θηλασμο, γι αυτο πιστευω φτιαχτηκε αυτο το θεμα. Οπως δεν θ πιεσω καμια μαμα να θηλασει, ετσι δε θελω και κουβεντα για το τι θα κανω εγω. Πειτε το και κομπλεξ, και ισως και να ειναι δεν ξερω, κι εγω ειμαι υπερηφανη που θηλαζω τη μπουμπου μου και θελω να συνεχισω να το κανω.

 

Εμένα, καθόλου δεν θα μου φαινόταν προσβλητικό και ειδικά από έναν άγνωστο.... θα μου φαινόταν απλώς ότι άλλο ένα άτομο η γνώμη του οποίου δεν με ενδιαφέρει και καθόλου έτυχε να ήταν στο μαγαζί που ήμουν και εγώ... σιγά μην καθόμουν να προσβληθώ / υποτιμηθώ / πειραχτώ από το σχόλιο ενός ατόμου που τόσο του κόβει τόσο λέει :)

Link to comment
Share on other sites

eleni P. ετσι πιστευω και εγω..σιγα μην καθομαστε να δινουμε σημασια στα σχολια του καθε ασχετου...

Γενικοτερα μπορεις να κανεις αυτο που θες χωρις να δινεις λογαριασμο και χωρις να νιωθεις θυμο..Οταν πχ με το γαλα σου το μωρο βαλει 1200 γρ το μηνα και σου πει καποιος οτι το γαλα σου πλεον δεν ειναι καλο, αυτο δεν ειναι βλακεια? Εσυ γιατι να τσατιστεις? Αφου ξερεις οτι δεν ισχυει...ο καθενας θα σου πει το μακρυ του και το κοντο του. Παραδειγμα μια ξαδερφη μου μου ελεγε "τι τυχερη που εισαι που εχεις γαλα, εμενα το δικο μου ηταν σα νερο". Προσπαθησα να της εξηγησω τη συσταση του γαλακτος οτι αρχικα οντως ειναι πιο αραιο και μετα πιο λιπαρο και επεμεινε "το δικο μου και μετα ηταν αραιο". Τι επρεπε να κανω δλδ? Να την κατσω κατω να της κανω 2 ωρες σεμιναρια η' να την στησω στον τοιχο με τις "γνωσεις" μου? Αυτη την "ιερη σταυροφορια" εννοω..προφανως η κοπελα δεν ηθελε να θηλασει, γουστο της και καπελο της! Συμφωνησα λοιπον και εγω με αυτο που ειπε και πηγαμε παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...