Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα ακούσω....!!!!


Recommended Posts

Δεν κατάλαβα που ειναι το πρόβλημα... Αυτό το τοπικ απευθύνεται σε θηλαζουσες που έχουν ακούσει κάτι παράξενο, αναληθές ή ενοχλητικό για αυτές! Το καταγράφουμε να ξαλαφρωσουμε, διαβάζουμε τα υπόλοιπα και γελάμε και συνεχίζουμε την ζωή μας....

Κατα το αλλα συμφωνώ με το παράδειγμα της bouba.... Καλό βραδυ και ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετα απο 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου (ελπιζω να συνεχισουμε για πολυ ακομα :) ) τωρα ξεκινησαμε και στερεες τροφες ,λογω εντονης κουρασης που νιωθω ειπα να παω στον γυναικολογο να μου γραψει μια γενικη αιματος να ελεγξω τον αιματοκριτη μου.Πανω στη συζητηση που ειχαμε λοιπον του αναφερω του αναφερω οτι θα ηθελα πολυ να συνεχισω να θηλαζω για ακομα αλλους 6,7,8 ή και 10 μηνες και η απάντηση του ηταν η εξης :'' συμφωνω με ολα τα θετικα του θηλασμου και σε αυτα προσθετω και το ψυχολογικο δεσιμο μητερας και παιδιου,ομως μετα τους 8-12 μηνες ο,τι ηταν να παρει το παιδι το εχει παρει,απο κει και μετα του κανεις κακο.Θυμαμαι τοτε που δουλευα στο ταδε νοσοκομειο και ειχε ερθει μια ''γυφτισσα'' που για οικονομικους λογους θηλαζε το παιδι της με αποτελεσμα να γινει σωματικα και νοητικα καθυστερημενο.Ειναι καλυτερο για το παιδι σου να του δινεις ενα γαλα οπως το ......λακ που ειναι εμπλουτισμενο σε σιδηρο γιατι το δικο σου θα ειναι σαν νερο.''Τι εχετε να πειτε???????Εχω φριξει με αυτα που ακουω κατα καιρους αλλα αυτο ηταν το πιο εξοργιστικο, προσβλητικο και αστειο ταυτοχρονα.Ευτυχως που ο παιδιατρος μας υποστηριζει τον θηλασμο και τουλαχιστον απο αυτον δεν ακουω αυτα τα χαζα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου (ελπιζω να συνεχισουμε για πολυ ακομα :) ) τωρα ξεκινησαμε και στερεες τροφες ,λογω εντονης κουρασης που νιωθω ειπα να παω στον γυναικολογο να μου γραψει μια γενικη αιματος να ελεγξω τον αιματοκριτη μου.Πανω στη συζητηση που ειχαμε λοιπον του αναφερω του αναφερω οτι θα ηθελα πολυ να συνεχισω να θηλαζω για ακομα αλλους 6,7,8 ή και 10 μηνες και η απάντηση του ηταν η εξης :'' συμφωνω με ολα τα θετικα του θηλασμου και σε αυτα προσθετω και το ψυχολογικο δεσιμο μητερας και παιδιου,ομως μετα τους 8-12 μηνες ο,τι ηταν να παρει το παιδι το εχει παρει,απο κει και μετα του κανεις κακο.Θυμαμαι τοτε που δουλευα στο ταδε νοσοκομειο και ειχε ερθει μια ''γυφτισσα'' που για οικονομικους λογους θηλαζε το παιδι της με αποτελεσμα να γινει σωματικα και νοητικα καθυστερημενο.Ειναι καλυτερο για το παιδι σου να του δινεις ενα γαλα οπως το ......λακ που ειναι εμπλουτισμενο σε σιδηρο γιατι το δικο σου θα ειναι σαν νερο.''Τι εχετε να πειτε???????Εχω φριξει με αυτα που ακουω κατα καιρους αλλα αυτο ηταν το πιο εξοργιστικο, προσβλητικο και αστειο ταυτοχρονα.Ευτυχως που ο παιδιατρος μας υποστηριζει τον θηλασμο και τουλαχιστον απο αυτον δεν ακουω αυτα τα χαζα.

 

Εγω α ελεγα να αλλαξεις γιατρο.. Πολυ προσβλητικος και γενικοτερα απαραδεκτος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yπάρχει πάντως και το αντιθετο πρόβλημα...κάποιες μανουλες πολύ περήφανες για το κατόρθωμα τους να θηλασουν αποκλειστικά να μην δωσουν εγκαίρως στο παιδι στερρες τροφες...και ναι το εχω ακουσει και δει και αυτό! Με το επιχειρημα "σαν το γαλα μου δεν έχει" και "το γαλα είναι η κυρια τροφη τον πρωτο χρόνο" και με επιχειρηματα ακομη πιο περιεργα όπως " το γαλα ειναι ευκολια...που να ετοιμάζω κρεμες κτλ" ξερω γυναικα που εφτασε το μωρο 9 μηνων και δεν ειχε δωσει παρα ελαχιστα φρουτα στο παιδι...και το γαλα της μαμας δεν γινεται νερο αλλα δεν μπορει να αντικαταστήσει και το κρεας στη διατροφή του παιδιου!!

Οποτε αν και θηλαζω αποκλειστικα και το ευχαριστιεμαι θελω να προσεξω και να μην πεσω στην παγιδα της ευκολιας του θηλασμου...διοτι καποια στιγμη το παιδι πρεπει να μαθει να τρωει και άλλα τροφιμα και να μαθει να μασαει κιολας!! Να τα λεμε και αυτά τα "περιεργα" που ακουμε γιατι κάθε υπερβολή βλάπτει!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως το οτι το γαλα ειναι η κυρια τροφη για το πρωτο ετος του παιδιου ισχυει. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν του δινεις κι απο τις υπολοιπες τροφες ;)

 

Καταλαβαινω ότι εσυ το εννοεις με τον σωστο τρόπο αλλα καποιες άλλες όχι...Tι σημαινει "κυρια τροφη"?? Σημαινει ότι μπορει να καλύψει το παιδι τις ανάγκες του για σιδηρο χωρις να λάβει κρεας?? ότι παρεχει τα ιδια ιχνοστοιχεία και βιταμινες με τα φρουτα? ότι μπορούμε να αγνοήσουμε την εισαγωγή των δημητριακών που βοηθουν το μωρο να μην αναπτυξει κοιλιοκακη??

Σιγουρα το γαλα και μαλιστα το ΜΗΤΡΙΚΟ πρεπει να συνεχιζεται μετα τον 6ο μηνα αλλα αν αρκουσε για τα μωρα τότε ουτε δοντια πριν το ετος θα εβγαζαν , ουτε το αντανακλαστικο της εξοδου της γλωσσας από το στομα θα σταματουσε πριν το ετος...το γαλά μετα τον εκτο συνεχιζει να είναι σημαντικο όπως και οι υπολοιπες κατηγοριες τροφων...και τα γραφω αυτά γιατι πραγματικα εχω διαβασει και εχω δει όπως ειπα και καταστασεις που εφτασαν στο άλλο ακρο με τον θηλασμό!!

Link to comment
Share on other sites

Με το επιχειρημα "σαν το γαλα μου δεν έχει" και "το γαλα είναι η κυρια τροφη τον πρωτο χρόνο" και με επιχειρηματα ακομη πιο περιεργα όπως " το γαλα ειναι ευκολια...που να ετοιμάζω κρεμες κτλ" ξερω γυναικα που εφτασε το μωρο 9 μηνων και δεν ειχε δωσει παρα ελαχιστα φρουτα στο παιδι...και το γαλα της μαμας δεν γινεται νερο αλλα δεν μπορει να αντικαταστήσει και το κρεας στη διατροφή του παιδιου!!

Argini έχω διαβάσει αρκετά ποστ σου στο φόρουμ και αν έχω καταλάβει καλά είσαι γιατρός. Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι; Τι εγγύηση έχουμε ότι το μητρικό γάλα της μαμάς Χ είναι η καλύτερη επιλογή τροφής για το μωρό Χ ακόμα και πριν τους 6 μήνες; Θέλω να πω, τη στιγμή που η φύση ΔΕΝ τα εποίησε όλα όμορφα και αγγελικά, δεν έδωσε σε όλες μας άριστα ωάρια / μήτρες / στομάχια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, είναι λογικό να δεχόμαστε ότι το μητρικό γάλα όλων των γυναικών είναι πάντα άριστης ποιότητας και δεν υπολοίπεται σε τίποτα; Ρωτάω καθαρά ακαδημαϊκά χωρίς διάθεση να ξεκινήσω μια μεγάλη κουβέντα για τα υπέρ και τα κατά του θηλασμύ αφού οι μέρες αυτές έχουν περάσει για μένα :P

Link to comment
Share on other sites

Argini έχω διαβάσει αρκετά ποστ σου στο φόρουμ και αν έχω καταλάβει καλά είσαι γιατρός. Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι; Τι εγγύηση έχουμε ότι το μητρικό γάλα της μαμάς Χ είναι η καλύτερη επιλογή τροφής για το μωρό Χ ακόμα και πριν τους 6 μήνες; Θέλω να πω, τη στιγμή που η φύση ΔΕΝ τα εποίησε όλα όμορφα και αγγελικά, δεν έδωσε σε όλες μας άριστα ωάρια / μήτρες / στομάχια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, είναι λογικό να δεχόμαστε ότι το μητρικό γάλα όλων των γυναικών είναι πάντα άριστης ποιότητας και δεν υπολοίπεται σε τίποτα; Ρωτάω καθαρά ακαδημαϊκά χωρίς διάθεση να ξεκινήσω μια μεγάλη κουβέντα για τα υπέρ και τα κατά του θηλασμύ αφού οι μέρες αυτές έχουν περάσει για μένα :P

 

Koιτα δεν είμαι ειδικός. Το μητρικο γαλα προφανως και είναι η καλυτερη τροφή το πρόβλημα είναι αν όλες οι γυναικες εχουν την ιδια ικανοτητα να το παραγουν σε επαρκη ποσοτητα. Πιστευω πως όχι. Γι αυτό νομιζω ότι καποιες θηλαζουν με μεγαλυτερη ευκολια και καποιες άλλες παρα τις φιλοτιμες προσπάθειες δεν τα καταφερνουν. Και αυτό αποδεικνύεται από την ύπαρξη τροφων ( παραμανες) από την εποχή που δεν υπηρχαν σκονογαλατα κτλ Η γιαγια μου πχ θηλαζε παραλληλα με τη θεια μου και ένα κοριτσακι μιας γειτόνισσας που δεν ειχε αρκετο γάλα. Επισης η ταση των παλαιοτερων να δινουν ρυζάλευρα προφανως ικανοποιουσε την αναγκη να λαβει επιπλέον θερμιδες το παιδι. Γιατι αυτή ήταν μια πρακτικη που ισχυε πριν βγουν οι κρεμες εμποριου. Η γιαγια μου αλεθε ρυζι , το εβραζε και διηθουσε τον πολτο που προεκυπτε και τον εδινε στα μωρα πριν τον εκτο μηνα... εφταιγε το μάρκετινγκ των εταιριων ή της το ειχε πει ο παιδίατρος που πήρε μίζα από τον μπακαλη για το ρυζι????!! Η γιαγια μου σιγουρα δεν ειχε την πλουσια διατροφή της σημερινης εποχής και παραλληλα με εφτα παιδια που θηλασε και μεγαλωσε δουλευε...μπορουσε να θηλαζει όλο το 24ωρο??

όλα αυτά δειχνουν ότι το μητρικο γαλα είναι η καλυτερη τροφή απλά δεν έχουν όλες οι μανουλες ίσως την ιδια ακριβως ικανοτητα παραγωγης και ταυτόχρονα δεν εχουν όλες τις ιδιες συνθηκες ζωης...αν μια μαμα γυρισει στη δουλεια στις 20 μερες πως θα εδραιωσει γαλουχια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αrgini νομιζω οτι σωστα τα λες. Η γιαγια μου εκανε εξι γεννες και δυο αποβολες σε διαστημα μιας δεκαετιας, με λιγα λογια ηταν σχεδον διαρκως εγκυος αυτα τα χρονια (1929-1939), παμφτωχη, στα προθυρα του β παγκοσμιου πολεμου. Προφανως δεν θηλασε παρα πολυ ολα της τα παιδια και λογω των απανωτων εγκυμοσυνων και διοτι δουλευε παρα πολυ σκληρα ολη μερα σε χειρωνακτικες εργασιες (συν οτι ειχε και τις δουλειες τις καθημερινοτητας, πλυσιμο στη σκαφη, μαγειρεμα, ζυμωμα κλπ). Η υγεια ολων της των παιδιων ηταν αριστη, τα μονα προβληματα που παρουσιασαν η μητερα και οι θειοι μου ηταν σε μεγαλη ηλικια απο την πολυφαγια του συγχρονου δυτικου πολιτισμου. Επισης η μακαριτισσα θεια μου απο την πλευρα του πατερα μου δεν ειχε πολυ γαλα το 1959 που γεννησε την ξαδερφη μου και θυμαμαι ελεγε οτι ο θειος μου εφερνε γαλα γαιδουρας και επινε το μωρο, το οποιο χρυσοπληρωνε εκεινη την εποχη, ενω ειχαν σοβαρο οικονομικο προβλημα (το λεω για να δειξω οτι δεν επροκειτο για καποιο "καπριτσιο" της θειας μου, πραγματι δεν ειχε μεγαλη παραγωγη). Κι εγω συμφωνω οτι δεν εχουν ολες οι γυναικες αξιολογη παραγωγη και αυτο πρεπει να γινει κατανοητο και απο εκεινες που θηλαζουν για πολυ καιρο, γιατι πραγματι υπαρχει μια καχυποψια απο μερους τους προς καθε γυναικα που αναφερει οτι δεν τα καταφερε με τον θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει πάντως και το αντιθετο πρόβλημα...κάποιες μανουλες πολύ περήφανες για το κατόρθωμα τους να θηλασουν αποκλειστικά να μην δωσουν εγκαίρως στο παιδι στερρες τροφες...και ναι το εχω ακουσει και δει και αυτό! Με το επιχειρημα "σαν το γαλα μου δεν έχει" και "το γαλα είναι η κυρια τροφη τον πρωτο χρόνο" και με επιχειρηματα ακομη πιο περιεργα όπως " το γαλα ειναι ευκολια...που να ετοιμάζω κρεμες κτλ" ξερω γυναικα που εφτασε το μωρο 9 μηνων και δεν ειχε δωσει παρα ελαχιστα φρουτα στο παιδι...και το γαλα της μαμας δεν γινεται νερο αλλα δεν μπορει να αντικαταστήσει και το κρεας στη διατροφή του παιδιου!!

QUOTE]

 

 

δεν είναι ότι είναι περήφανες γ τ κατορθωμα τους π γ μενα πρεπει ν είναι, είναι ότι εχουν πειστει ότι δεν πρεπει ν δωσουν στερεες τροφες γτ θ κανουν κακο στην υγεια τ παιδιου τους

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει πάντως και το αντιθετο πρόβλημα...κάποιες μανουλες πολύ περήφανες για το κατόρθωμα τους να θηλασουν αποκλειστικά να μην δωσουν εγκαίρως στο παιδι στερρες τροφες...και ναι το εχω ακουσει και δει και αυτό! Με το επιχειρημα "σαν το γαλα μου δεν έχει" και "το γαλα είναι η κυρια τροφη τον πρωτο χρόνο" και με επιχειρηματα ακομη πιο περιεργα όπως " το γαλα ειναι ευκολια...που να ετοιμάζω κρεμες κτλ" ξερω γυναικα που εφτασε το μωρο 9 μηνων και δεν ειχε δωσει παρα ελαχιστα φρουτα στο παιδι...και το γαλα της μαμας δεν γινεται νερο αλλα δεν μπορει να αντικαταστήσει και το κρεας στη διατροφή του παιδιου!!

QUOTE]

 

 

δεν είναι ότι είναι περήφανες γ τ κατορθωμα τους π γ μενα πρεπει ν είναι, είναι ότι εχουν πειστει ότι δεν πρεπει ν δωσουν στερεες τροφες γτ θ κανουν κακο στην υγεια τ παιδιου τους

 

Αυτό ακριβως!! Σημειωνω ότι προσωπικα θηλαζω αποκλειστικα από την πρωτη μερα και αυτό σκοπευω να συνεχισω. Όχι ,ομως, εις βαρος των στερεων τροφων. όλα εχουν τον ρόλο τους στη διατροφή του βρεφους.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό ακριβως!! Σημειωνω ότι προσωπικα θηλαζω αποκλειστικα από την πρωτη μερα και αυτό σκοπευω να συνεχισω. Όχι ,ομως, εις βαρος των στερεων τροφων. όλα εχουν τον ρόλο τους στη διατροφή του βρεφους.

 

Ειναι πιο φρονιμο φιλη μου να μιλαμε με βεβαιοτητα για τα τετελεσμενα γεγονοτα.

Αν δεν κανω λαθος ,το μωρακι σου δεν ειναι ουτε τριων μηνων , σωστα;

Ας ερθει με το καλο εκεινη η ωρα και βλεπεις τι θα κανεις...

Ο σοφος λαος λεει: ποτε μη λες ποτε και οι αρχαιοι ημων: μηδενα προ του τελους μακαριζε!

Κατι θα ξερουν...

Παρ ολ αυτα σου ευχομαι να γινουν ολα οπως τα εχεις σκεφτει και σχεδιασει.

 

Εχει γινει πανικ με τα κουοουτ καλε!

Argini ,σ εσενα αναφερομαι.

Επεξεργάστηκαν by χαρουλα#
Λαθος quote
Link to comment
Share on other sites

Αrgini νομιζω οτι σωστα τα λες. Η γιαγια μου εκανε εξι γεννες και δυο αποβολες σε διαστημα μιας δεκαετιας, με λιγα λογια ηταν σχεδον διαρκως εγκυος αυτα τα χρονια (1929-1939), παμφτωχη, στα προθυρα του β παγκοσμιου πολεμου. Προφανως δεν θηλασε παρα πολυ ολα της τα παιδια και λογω των απανωτων εγκυμοσυνων και διοτι δουλευε παρα πολυ σκληρα ολη μερα σε χειρωνακτικες εργασιες (συν οτι ειχε και τις δουλειες τις καθημερινοτητας, πλυσιμο στη σκαφη, μαγειρεμα, ζυμωμα κλπ). Η υγεια ολων της των παιδιων ηταν αριστη, τα μονα προβληματα που παρουσιασαν η μητερα και οι θειοι μου ηταν σε μεγαλη ηλικια απο την πολυφαγια του συγχρονου δυτικου πολιτισμου. Επισης η μακαριτισσα θεια μου απο την πλευρα του πατερα μου δεν ειχε πολυ γαλα το 1959 που γεννησε την ξαδερφη μου και θυμαμαι ελεγε οτι ο θειος μου εφερνε γαλα γαιδουρας και επινε το μωρο, το οποιο χρυσοπληρωνε εκεινη την εποχη, ενω ειχαν σοβαρο οικονομικο προβλημα (το λεω για να δειξω οτι δεν επροκειτο για καποιο "καπριτσιο" της θειας μου, πραγματι δεν ειχε μεγαλη παραγωγη). Κι εγω συμφωνω οτι δεν εχουν ολες οι γυναικες αξιολογη παραγωγη και αυτο πρεπει να γινει κατανοητο και απο εκεινες που θηλαζουν για πολυ καιρο, γιατι πραγματι υπαρχει μια καχυποψια απο μερους τους προς καθε γυναικα που αναφερει οτι δεν τα καταφερε με τον θηλασμο.

 

 

είναι ξεκαθαρο ο παιδίατρος επαιρνε μιζα από την γαιδουρα:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα δεν πρεπει να φτανει κανεις στο αλλο ακρο.Ο φανατισμος προς οποιαδηποτε κατευθυνση μονο κακο μπορει να κανει.Και τα φρουτακια χρειαζονται, και το κρεατακι και τα λαχανικα.Το στηθος δινει στο παιδι το απαραιτητο γαλα (και μετα τους 12 μηνες)και εκτος απο αυτο ενισχυει και το συναισθηματικο δεσιμο.Χωρις αυτο να σημαινει πως οι γυναικες που δεν θηλασαν για χι ψι λογους δεν αγαπουν τα παιδια τους.Υπαρχουν χιλιαδες αλλα πραγματα που κανουν οι γονεις για τα παιδια και με τα παιδια, που δενουν την οικογενεια.Πιστευω παντως πως αν οι γυναικες ειχαν την υποστηριξη του αντρα τους, της οικογενειας τους, του ιατρου και της κοινωνιας γενικοτερα το ποσοστο των θηλαζουσων θα αυξανοταν σημαντικα και τα υποκαταστατα θα δινονταν παραμονο σε οσες περιπτωσεις ηταν απαραιτητο για ιατρικους λογους ή λογους προσωπικης επιλογης.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω παντως πως αν οι γυναικες ειχαν την υποστηριξη του αντρα τους, της οικογενειας τους, του ιατρου και της κοινωνιας γενικοτερα το ποσοστο των θηλαζουσων θα αυξανοταν σημαντικα και τα υποκαταστατα θα δινονταν παραμονο σε οσες περιπτωσεις ηταν απαραιτητο για ιατρικους λογους ή λογους προσωπικης επιλογης.

Αν η υποστήριξη ήταν υπέρ της μαμάς και του μωρού και όχι υπέρ του θηλασμού, μπορεί το ποσοστό των θηλαζουσών να μειωνόταν, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μακροχρόνιος θηλασμός εξυπηρετεί περισσότερο τις συναισθηματικές ανάγκες της μαμάς, παρά ο,τιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η υποστήριξη ήταν υπέρ της μαμάς και του μωρού και όχι υπέρ του θηλασμού, μπορεί το ποσοστό των θηλαζουσών να μειωνόταν, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μακροχρόνιος θηλασμός εξυπηρετεί περισσότερο τις συναισθηματικές ανάγκες της μαμάς, παρά ο,τιδήποτε άλλο.

Οπως κι αν ειναι το σημαντικο ειναι ελευθερα η καθε γυναικα να επιλεγει αυτο που θελει χωρις να πιεζεται προς καποια κατευθυνση,ουτε επειδη καποιοι το θεωρουν σωστο ουτε κ επειδη επωφελουνται συμφεροντα.Το ιδιο ισχυει και για τη γεννα.Ειναι κατι πολυ προσωπικο για να χωραει η αποψη του καθε τριτου.Ωστοσο καλο ειναι να λεγονται τα καλα και τα κακα της καθε επιλογης αντικειμενικα και χωρις να χα'ι'δευει κανεις τα αυτια του αλλου.Οσο για την συναισθηματικη αναγκη της μαμας,θα συμφωνησω αλλα θα προσθεσω και του μωρου.Εξαλλου ο θηλασμος κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να συνεχιζεται εφοσον το θελουν και οι δυο πλευρες.Αν η μητερα ή το παιδι δεν το θελει πια πρεπει να διακοπει γιατι αλλιως θα ειναι καταπιεστικος αντι για ευεργετικος.

Link to comment
Share on other sites

Eleni-new-mum συμφωνω και θελω να προσθεσω οτι παρολο που η αποφαση για θηλασμο ειναι μητερας-παιδιου , ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν κακοπροαιρετοι τυποι,οι οποιοι στεκονται πανω απο το κεφαλι της λεχωνας και της τριβελιζουν τα αυτια οτι ταχα δεν εχει γαλα και οτι το μωρο δε χορταινει.

 

(Ε βεβαια κυρια μου δεν εχει γαλα , εχει ομως πρωτογαλα που αν ειχες ξεστραβωθει θα ηξερες οτι ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να θρεψει ενα νεογνο..-αυτα για τους ασχετους που το παιζουν ειδικοι , μη χ?$©!!!!)

 

Φυσικο ειναι ,λοιπον , να επηρεαζεται η μανουλα -λογω ορμονων κυριως- και να δινει στο παιδακι της φορμουλα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδη η θειά της απ τα Σουρμενα της ειπε οτι "να , το μωρο πειναει καλε ,δεν το λυπασαι; " "ε, οχι κυρα μου δεν το λυπαμαι , δικο μου ειναι και θελω να τ αφησω νηστικο!αντε μπραβο!"

 

Οι αδαεις ας κατσουν παγκο .

Υπαρχουν ειδικοι να κρινουν αν το παιδι χορταινει ή οχι.

Αν ακουγα αυτα που μου ελεγαν δε θα θηλαζα ουτε μια ωρα.

Γι αυτο μανουλες που θελετε να θηλασετε , εμπιστευτειτε τον εαυτο σας και το συμβουλο θηλασμου ή τη μαια σας ΜΟΝΟ...!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως το θεμα του θηλασμου ειναι ενα πολυ ευαισθητο σημειο για ολες τις γυναικες θηλαζουσες η μη.....βασικα απο την εμπειρια μου διαπιστωσα οτι οι μαμαδες που θηλασαν πολυ τα μωρα τους (χρονο και βαλε..)εχουν την ταση να πιστευουν πως μονο αυτες καναν την υπερτατη θυσια της μανας,μονο αυτες τα ξερουν ολα για τον θηλασμο,μονο αυτες αγαπανε τοοοοσοοοο πολυ τα παιδια τους......απο την αλλη οι μαμαδες που δεν θηλασαν πολυ τα παιδια τους(εως 6μηνο) η και καθολου τεινουν να πιστευουν πως οι αλλες μαμαδες ειναι παθολογικα αρρωστες,χειριστικες και προβληματικες σαν ανθρωποι και οτι δεν αφηνουν τα παιδια τους να αναπτυχθουν σωστα και σωματικα και ψυχικα!!

 

τελικα για μενα σε ολες τις περιπτωσεις αυτο που μας κανει να τσιναμε και να σχολιαζουμε μια μαμα που θηλαζει το 13μηνων παιδι της η απτην αλλη να κατηγορουμε την μανα που επελεξε να μην θηλασει καθολου(πρωην κολλητη μου δεν προσπαθησε καν να βαλει το μωρο στο στηθος...απλα δεν ηθελε)ειναι οτι παντα υποβοσκει η αμφιβολια για το τι ηταν καλυτερο για το παιδι μας τελικα...γνωμη μου η καθε μια κανει κουμαντο στο σωμα της και επιλεγει παντα το καλυτερο για το μωρο της ,οτι κιαν ειναι αυτο.....οσες νοιωθουν τυψεις για τις επιλογες τους εχουν το προβλημα,γιαυτο σε θεματα θηλασμου εμπιστευτειτε μονο το μωρο και τον εαυτο σας και κανετε οπως νοιωθετε!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λετε....Γι'αυτο το καλυτερο συστημα σε τετοια θεματα ειναι το ''μπαινακης-βγαινακης''

Αν ακουγα τον πρωτο παιδιατρο που πηγα(επειδη ηταν του εοπυυ και ελεγα μηπως γλιτωσω κανενα ευρω)που πριν καν δει ποσο ειχε γεννηθει το μωρο και πριν το ζυγισει μου ειπε με υφος ''ααα εδω δεν φτανει το γαλα σου'' δεν θα το θηλαζα ουτε ενα μηνα.Οταν τον ρωτησα ''πως γινεται να μην φτανει το γαλα μου,που δεν προλαβαινω να βαζω επιθεματα στηθους και γεμιζουν πολυ γρηγορα (μιας και ηταν αρχη και δεν ειχε ρυθμιστει ακομα η παραγωγη)''που απαντησε οτι το γαλα ειναι ναι μεν πολυ ειναι ομως light''Φυσικα ειχε ετοιμο το κουτι με το νοβολακ (ειχε αλλωστε και στυλο,ημερολογιο και μπλοκ νοβολακ) για να δοκιμασω δωρεαν.χαχαχα τελικα το νοβολακ το ηπιε ο μπαμπας της μιας και κανει γυμναστικη και ηθελε ετσι κ αλλιως να παρει πρωτε'ι'νη οποτε δεν πηγε χαμενο.Οσο για παιδιατρο,την ιδια μερα εκλεισα ραντεβου με αυτον που ειχε εξετασει το μωρο οταν γεννηθηκε που ειναι και πιστοποιημενος συμβολος θηλασμου και μου ειπε πως ολα ειναι μια χαρα κι ετσι συνεχιζουμε μεχρι σημερα (παραλληλα με τις στερεες τροφες βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λετε....Γι'αυτο το καλυτερο συστημα σε τετοια θεματα ειναι το ''μπαινακης-βγαινακης''

Αν ακουγα τον πρωτο παιδιατρο που πηγα(επειδη ηταν του εοπυυ και ελεγα μηπως γλιτωσω κανενα ευρω)που πριν καν δει ποσο ειχε γεννηθει το μωρο και πριν το ζυγισει μου ειπε με υφος ''ααα εδω δεν φτανει το γαλα σου'' δεν θα το θηλαζα ουτε ενα μηνα.Οταν τον ρωτησα ''πως γινεται να μην φτανει το γαλα μου,που δεν προλαβαινω να βαζω επιθεματα στηθους και γεμιζουν πολυ γρηγορα (μιας και ηταν αρχη και δεν ειχε ρυθμιστει ακομα η παραγωγη)''που απαντησε οτι το γαλα ειναι ναι μεν πολυ ειναι ομως light''Φυσικα ειχε ετοιμο το κουτι με το νοβολακ (ειχε αλλωστε και στυλο,ημερολογιο και μπλοκ νοβολακ) για να δοκιμασω δωρεαν.χαχαχα τελικα το νοβολακ το ηπιε ο μπαμπας της μιας και κανει γυμναστικη και ηθελε ετσι κ αλλιως να παρει πρωτε'ι'νη οποτε δεν πηγε χαμενο.Οσο για παιδιατρο,την ιδια μερα εκλεισα ραντεβου με αυτον που ειχε εξετασει το μωρο οταν γεννηθηκε που ειναι και πιστοποιημενος συμβολος θηλασμου και μου ειπε πως ολα ειναι μια χαρα κι ετσι συνεχιζουμε μεχρι σημερα (παραλληλα με τις στερεες τροφες βεβαια)

 

Αυτα να μην υπήρχαν στον χώρο υγείας πιστεύω οτι θα ήμασταν όλοι καλυτερα!!

Το κακό ειναι οτι ειναι εκατοντάδες παιδιάτρου ετσι..

Επαφές μαστίτιδα;ξένο γάλα!πρεπει να πάρεις αντιβίωση;ξένο γάλα!πηραμε λιγότερο απο κιλό αυτόν τον μήνα;ξένο γαλα!εχετε γκρίνια για τον χψ λόγο;δεν κοιμάται καλα;ξένο γαλα φυσικά θα σας σώσει!!

Προσωπικά ξέρω πολυ λίγες μανούλες που δεν θηλασαν απο επιλογή(κι αυτές πρην μια δεκαετία περίπου),αντιθέτως οι περισσότερες ήθελαν αλλα άκουσαν τον γυναικολόγο η τον παιδίατρο και αποθηλασαν πολυ νωρίς με αποτέλεσμα κάποιες να πέρασαν εώς και κατάθλιψη....δυστιχως!!

Link to comment
Share on other sites

(Ε βεβαια κυρια μου δεν εχει γαλα , εχει ομως πρωτογαλα που αν ειχες ξεστραβωθει θα ηξερες οτι ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να θρεψει ενα νεογνο..-αυτα για τους ασχετους που το παιζουν ειδικοι , μη χ$©!!!!)

 

 

τ θεμα είναι ότι υπαρχουν πλεον κ πολλοι ασχετοι π τ παιζουν ειδικοι κ από τις 2 πλευρες

 

κ σας αναφερω τ παραδειγμα της διπλανης μ στο μαιευτηριο, πρωτο παιδακι ειχε ενημερωθεί γ τ θηλασμο, αποφασισμενη, σε σεμινάρια, σε ομαδες, δεν ειχε παρει καν μπιμπερο σπιτι της,

γενναει, της φερνουν τ μωρο (είχαμε υποχρεωτικα τ μωρο μαζι μας οποτε η σιτιση τ μωρου είναι καθαρα επιλογη της μητερας) τ βαζει στο στηθος κ δεν εχει τιποτα σταγονα, κλαμα τ μωρο, κοιμοταν απο την κουραση κ ξανα τ ιδια, ν της λενε βρε καλη μ βρε χρυση ταισε το παιδι πειναει, όχι αυτή με ειπαν αν τ δωσω ξενο δε θ θηλασω κτλ,αισθανοταν πολύ ασχημα στη ιδεα τ ξενου

2 ημερες εγινε αυτό, τ μωρο ουρλιαζε ασταμάτητα, την παρακαλούσαμε ολοι ν τ ταισει ( δε ξερω πως κρατηθηκα κ δε τ ταισα κρυφα), τελικα παθαινει αφυδατωση τ μωρο (εννοείται ουτε ουρουσε ουτε τιποτα) , τελικα αρχισε ν τ ταιζει κ όλα καλα

 

κ γτ εγινε αυτό ?γτ όταν ενημερώνεσαι από φανατισμενους αθρωπους φυσικα ενημερώνεσαι λαθος γτ οι ασχετοι-ειδικοι δεν της ειπαν , ότι όταν επεμβαίνεις στη φυση μ προκλησεις, καισαρικες, μ επισκληριδιο κ με άλλες αγωγες τελοσπαντων η φυση δε θ λειτουργησει μ τ ιδιο τροπο δηλ. τ πρωτόγαλα της ηρθε την 3 ημερα

 

 

τωρα τ λεμε κ γελαμε αλλα αλλα......δεν εμπιστευοταν τ εαυτο της, ότι δηλ. τ μωρο της πεινουσε κ οντως δεν ειχε γαλα, κ τελικα δυσκολευτηκε μ τ θηλασμο γτ τ μωρο ταλαιπωρηθηκε πολύ, γι αυτό πρεπει ν εμπιστευόμαστε τ ενστικτο μας, η μαμα καταλαβαινιε αν τ μωρο πειναει κτλ

 

 

 

και ασχετο χαρουλα, νομιζω ότι η γενια των γυναικων που είναι τωρα 50-60 χρονων εχει μια άλλη αποψη γ τ θηλσμο γτ νομιζω ότι την εποχη εκεινη θεωρουσαν λιγο πως ν τ πω φτωχομπινιαρης αν θηλαζες αποκλειτικα τ μωρο σ κ δεν εδινες κ από τ σουπερ ντουπερ φόρμουλες

 

 

 

κ κατι τελευταιο, δεν ειμαι υπερ τ μακροχρονιου θηλασμου αλλα δεν εχω τιποτα μ τις μαμαδες π τ κανουν ουτε προσπαθήσω ν τ μεταπεισω απλα πολλες είναι τρομεροι πρηχτες δηλ. βγηκαμε γ καφεδακι βρε αδερφε μ ν συζητησουμε κ τιποτα άλλο εκτος από τ μεμε μας.....................

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παδίατρος που είχα όταν γέννησα, μου έλεγε τα εξής καταπληκτικά:

-όταν έκλαιγε το παιδί από κολικούς, "δεν έχει κολικούς, πεινάει, δώσε ξένο γάλα". Και ποιο γάλα; γνωστής εταιρίας που υποτίθεται πως βοηθά στην αντιμετώπιση των... κολικών!

-"δώσε χαμομηλάκι τουλάχιστον, για ενυδάτωση. Και βάλε ζάχαρη στη μυτούλα γιατί δεν θα το θέλει αλλιώς"."ζάχαρη 5 ημερών μωρό;", "ναι!και μην δαιμονοποιούμε τη ζάχαρη, κι αυτή φυτικό προ'ι'όν είναι!". Το χαμομηλάκι το επανέφερε και τώρα το καλοκαίρι, γιατί λόγω ζέστης, λέει, είναι αδύνατον να καλυφθεί το παιδί μόνο με το γάλα.

-χωρίς να έχω πει λέξη για κούραση-παρ'όλο που ήμουν πτώμα, εννοείται-μου έλεγε συνεχώς, "αν κουράστηκες να δώσεις ξένο γάλα, μην το βάζεις πείσμα να θηλάσεις".

 

Τα κατάφερνα να την αγνοώ καθώς είχα μεγάλη στήριξη από μαίες, αλλά όταν τον περασμένο μήνα, που το μωρό ήταν τριών μηνών, άρχισε να μου μιλάει για στερεές τροφές από τον τέταρτο μήνα και να αρχίζει τα "ε, μην το παρακάνουμε και με το θηλασμό!", είπα, τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...