Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα ακούσω....!!!!


Recommended Posts

"Καλέεεεεε αυτό θα πάει φαντάρος κι εσύ θα τρέχεις στην πύλη να τον θηλάσεις!!!!!!!!!!!!"

Αμάν!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Ποὐ να το φανταστώ η δόλια η μάνα ότι δημιουργώ τέτοιες διαστροφές στο 8 μηνών παιδάκι μου?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

Παω ΑΜΕΣΩΣ να πάρω χημεία-σκόνη............εχμμμμ γάλα-σκόνη εννοώ από το φαρμακείο!!!Σαφώς καλύτερη από το μητρικό γάλα που θα μου κάνει το μωρό μου ανώμαλο!!!!!!!!:confused::confused::confused::confused::confused:

 

 

 

 

 

Εγώ θα απαντούσα...."Δεν είναι κακή ιδέα...Αν και τότε το πουλάκι μου θα πίνει φραπέ...αλλά με γάλα της μαμάς...άσχημο είναι;"

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν είμαστε 4 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά και κάθε μέρα θα ακούσω και από μία βλακεία. "Ακόμα θηλάζεις? Μα αυτό πια είναι αφύσικο", "Δεν έχουν όλες θρεπτικό γάλα" (Εύκολα απαλλάσσεσαι έτσι από τις τύψεις), "Το γάλα σου μετά τους 6 μήνες γίνεται νερό" (αυτό μου το είπε γιατρός, όχι παιδίατρος αλλά γιατρός), "Ο θηλασμός δεν προσφέρει και τίποτα, δες και τα δικά μου παιδιά και όλα τα παιδιά που πίνουν ξένο, μια χαρά μεγάλωσαν" (εδώ τώρα τι να πεις?), "Το μητρικό προκαλεί αλλεργίες" (:shock:), "Το παιδί θα πάθει εξάρτηση και θα γίνει κακομαθημένο" (Που να εξηγείς....), " Το μωρό είναι ανήσυχο επειδή θηλάζεις δεν το βλέπεις, δώσε μπιμπερό να ηρεμήσει" (Όχι είμαι κακιά μάνα και θέλω να το βασανίζω), " Ακόμα έχεις γάλα? Θα σου κοπεί, πόσο θα κρατήσει" (Φτου, φτου) και πολλά πολλά άλλα που τώρα δεν θυμάμαι. Γιατί τόσος πόλεμος από μητέρες που δεν θηλάζουν ή δεν θήλασαν τα παιδιά τους? Ποτέ δεν έκρινα την επιλογή της κάθε μανούλας να θηλάσει ή όχι, αυτές γιατί κρίνουν εμένα ή κάθε μανούλα που αποφασίζει να θηλάσει? Μήπως είναι κόμπλεξ που αυτές δεν θήλασαν και όχι μόνο άγνοια? Και από την άλλη τι να εξηγήσεις? Το μόνο σίγουρο είναι πως μάλλον αυτές δεν 'έχουν γευτεί την υπέροχη σχέση του θηλασμού, διαφορετικά καμία δεν θα μιλούσε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαστε 4 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά και κάθε μέρα θα ακούσω και από μία βλακεία. "Ακόμα θηλάζεις? Μα αυτό πια είναι αφύσικο", "Δεν έχουν όλες θρεπτικό γάλα" (Εύκολα απαλλάσσεσαι έτσι από τις τύψεις), "Το γάλα σου μετά τους 6 μήνες γίνεται νερό" (αυτό μου το είπε γιατρός, όχι παιδίατρος αλλά γιατρός), "Ο θηλασμός δεν προσφέρει και τίποτα, δες και τα δικά μου παιδιά και όλα τα παιδιά που πίνουν ξένο, μια χαρά μεγάλωσαν" (εδώ τώρα τι να πεις?), "Το μητρικό προκαλεί αλλεργίες" (:shock:), "Το παιδί θα πάθει εξάρτηση και θα γίνει κακομαθημένο" (Που να εξηγείς....), " Το μωρό είναι ανήσυχο επειδή θηλάζεις δεν το βλέπεις, δώσε μπιμπερό να ηρεμήσει" (Όχι είμαι κακιά μάνα και θέλω να το βασανίζω), " Ακόμα έχεις γάλα? Θα σου κοπεί, πόσο θα κρατήσει" (Φτου, φτου) και πολλά πολλά άλλα που τώρα δεν θυμάμαι. Γιατί τόσος πόλεμος από μητέρες που δεν θηλάζουν ή δεν θήλασαν τα παιδιά τους? Ποτέ δεν έκρινα την επιλογή της κάθε μανούλας να θηλάσει ή όχι, αυτές γιατί κρίνουν εμένα ή κάθε μανούλα που αποφασίζει να θηλάσει? Μήπως είναι κόμπλεξ που αυτές δεν θήλασαν και όχι μόνο άγνοια? Και από την άλλη τι να εξηγήσεις? Το μόνο σίγουρο είναι πως μάλλον αυτές δεν 'έχουν γευτεί την υπέροχη σχέση του θηλασμού, διαφορετικά καμία δεν θα μιλούσε.

 

δεν κρινουν εσενα η εμενα, ειναι ξενο ως προς την νοοτροπια οποτε ευκολα πιστευονται καποιοι μυθοι

 

για να θηλαζουν οι γυναικες στην ελλαδα ελαχιστα σε σχεση με τον μεσο ορο στην υπολοιπη ευρωπη, σημαινει οτι ολοι αυτοι οι μυθοι εχουν γινει πιστευτοι, αν δεν ειχαν γινει πιστευτοι θα θηλαζαν σιγουρα περισσοτερες

 

οι συνειδητοποιημενες, στις οποιες βγαζω το καπελο, που δεν θηλασαν επειδη δεν το ηθελαν η επειδη δεν μπορεσαν υστερα απο μεγαλη προσπαθεια, δεν λενε συνηθως τετοια πραγματα

 

αυτες που τα λενε ειναι συνηθως ανθρωποι που χαβουν γενικως και αοριστως οποια μπουρδα ακουγεται, για οποιο λογο ακουγεται, χωρις προσωπικη διερευνηση και αρα και ευθυνη,,,,,χαβω ο,τι μου σερβιρεται το λεω εγω και σαν παπαγαλακι το αναμασαω,,,που να σκεφτομαι τωρα! που να το ψαχνω σε βαθος

 

θεμα νοοτροπιας ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειναι θεμα νοοτροπιας σιγουρα, αλλα και σε καποιες περιπτωσεις και ξεροκεφαλιας.

αν αρχισω να γραφω τι ηξερα και τι πιστευα για τον θηλασμο ενα χρονο πριν θα γελασετε ολες. ομως θηλαζω 7 μηνες χωρις ποτε να δωσω σκονη, γιατι οταν μια φιλη μου ειπε οτι δεν εχουν ετσι τα πραγματα, μου εδωσε καποιες πληροφοριες και μου ειπε που θα βρω κι αλλες, το εκανα. ενημερωθηκα οσο μπορουσα και τωρα προσπαθω να ενημερωνω κι αλλες, με την ελπιδα οτι τουλαχιστον θα το ψαξουν λιγο παραπανω. δεν ειπα οτι ξερω καλυτερα αρα εχω και δικιο.

 

συνεχιζω να πιστευω οτι μεγαλο μερος του προβληματος ειναι οι γιατροι και ειδικα οι παιδιατροι. λενε τρελα πραγματα και κανενας δεν σε πιστευει οτι εχουν αδικο, γιατι αυτοι ειναι γιατροι ενω εσυ εισαι ο,τιδηποτε αλλο. το γεγονος οτι εχω ενα θρεφταρι απο το θηλασμο, δεν παιζει ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το xrisaki, πόλεμος είναι όταν έρχονται και σε κατακρίνουν χωρίς καν να ρωτήσεις την γνώμη τους, φίλοι και απλοί γνωστοί αδιακρίτως!! Πρόσφατα μια συνάδελφος είχε να με δει 10 μήνες και το πρώτο πράγμα που άκουσα ήταν " Θηλάζεις ακόμα?" Ναι, λέω με περηφάνια. "Ε, κόψτο!!!! " Κοντινή μου φίλη μου είπε να το κόψω γιατί το γάλα γίνεται νερό μετα του 6 μήνες! Και από 2-3 άτομα άκουσα ότι είναι ανωμαλία να θηλάζεις αγόρι μετά τους 5 μήνες!!!!! Ήμαρτον!!!

 

Στην αρχή δεν έδινα σημασία ή καθόμουν και να το συζητήσω ακόμα και να προσπαθήσω να τους ανοίξω τα μάτια (αφελής :) ).Τώρα όμως έχω αρχίσει να τα παίρνω, πήγα εγώ να τους πω τι θα κάνουν με τα δικά τους παιδιά?? Δεν έχω καταλάβει γιατί τόση μανία να κόψουν οι γυναίκες τον θηλασμό νωρις.. δεν είναι μόνο θέμα παραπληροφόρησης..μπορεί να είναι και ζήλια..αλλά δέχομαι σχόλια και από γυναίκες που δεν έχουν καν παιδιά.. πραγματικά είναι άξιο απόριας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αλλαζεις το μωρο οποτε κατουρησει αμεσως πανω εσυ θα χρειαζεσαιο πανω απο 10 πανες την μερα ασε να την κατουρησει 2-3 φορες και μην δινεις σημασια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλαζεις το μωρο οποτε κατουρησει αμεσως πανω εσυ θα χρειαζεσαιο πανω απο 10 πανες την μερα ασε να την κατουρησει 2-3 φορες και μην δινεις σημασια!!!!!!!!!

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

πες μου ότι αστειεύεσαι...σου είπαν αλήθεια τέτοιο πράγμα;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα κοριτσια!γνωμη μου ...αν καθησει κανεις να ακουει το μακρυ και το κοντο του καθενος σωθηκαμε.....πειτε μου αν ξερει κανεις τι ειναι καλυτερο για το μωρο εκτος της μαμας του?θεωρω πως ειναι καλο να ρωταμε αν δεν ειμαστε σιγουρες για κατι,αλλα το να πεταγεται ο καθενας και ποσο μαλλον να κρινει τις επιλογες μας ειναι ασχημο!ειδικα απο οσες δεν εχουν παιδια...ας κανουν πρωτα και μετα ας πουνε!εγω περιμενω το πρωτο μου παιδακι,και ηδη εχω αρχισει να αναθεωρω αποψεις...που να το κρατησω και στα χερια μου!!!εξω απτο χορο πολλα τραγουδια λεμε....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

και κατι για να γελασουμε. μια αλλη αποψη που ακουσα απο φιλο του αντρα μου και απορησα με τον τροπο που σκεφτονται καποιοι αντρες.

ο μπεμπης μου ειναι φαγανος και καποιες φορες οταν τον κραταει αγκαλια γυναικα κοιταζει το στηθος της, γουρλωνει τα ματακια του και καποιες φορες ανοιγει το στματακι του και κατευθυνεται προς το ξενο στηθος. σκεφτεται οτι θα βρει κανενα μεζεδακι. εγω σκεφτομαι οτι μου κανει απιστιες. οπως και να εχει γελαμε πολυ με αυτο.

αυτο ακριβως εκανε ο μπεμπης μου στην κοπελα του. και τι ειπε αυτος: καλα κανεις και τον θηλαζεις, για να μαθει απο μικρος τι σημαινει στηθος και να θελει να το πιανει και στο μελλον. μπραβο μικρε. σε καλο δρομο εισαι.

φανταζομαι οτι κατα τη γνωμη του δεν χρειαζεται να θηλαζουμε τα μωρα μας αν ειναι κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

πες μου ότι αστειεύεσαι...σου είπαν αλήθεια τέτοιο πράγμα;

 

Ω ναι κι εμένα! Μην το αλλάζεις συνέχεια, για να μη μάθει!!!! Τι να μη μάθει ακριβώς; Να είναι καθαρό;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει αρκετά από αυτά που έχουν γραφτεί τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και στα 3 χρόνια που θήλαζα το γιό μου.

Να'στε καλά κορίτσια που τα γράφετε! Γέλασα πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μα τι αηδιες ειναι αυτες βρε παιδια...δεν ντρεπονται καθολου μαλλον!!η καθε μανα πραττει οπως νομιζει και τι νομιζει οτι ειναι καλο για το παιδι της.ειναι διαφορετικο να ζητας συμβουλη απο καποιον για καποια μικροπροβληματακια μωρων σε αλλα θεματα και διαφορετικο να επιβαλλεις την γνωμη σου με το να θεωρεις εσυ σωστο κατι γιατι καποιος σου το ειπε ή καπου το ακουσες!! εγω δεν θηλασα αλλα δε θα γυρισω να πω σε μια μανα μην το θηλαζεις γιατι το κακομαθαινεις και ενα αλλο σωρο βλακειες!!εγω δεν ειμαι γιατρος για να πω οτι το μητρικο γαλα γινετε νερο μετα τους εξι μηνες και μην θηλαζετε τα παιδια σας!:confused::confused::confused:οποια μαμα θελει θηλαζει και οσο θελει αυτη!εμενα αν μου τυχαινε μια τετοια ¨΄κυριᨴ να μου λεει τετοια πραγματα πολυ απλα θα της ελεγα ¨΄δουλεια σου εσυ και μην ασχολησε" (ειμαι και λιγο αποτομη εγω εως πολυ)...δεν πιεζεις καμια μανα να κανει οτι εκανες και εσυ οταν ηταν μωρο το δικο σου!!σαφεστατα και εγω που της εδωσα ξενο γαλα δεν επαθε τιποτα το παιδι αλλα γιατι αφου μπορει μια μαμα να το κανει να μην το κανει? και οποτε γουσταρει μια μανα θα αλλαζει το παιδι της οπως νομιζει αυτη και με οσες πανες νομιζει αυτη!μαζι της παιρνουνε τις πανες και ανακατευονται??:mad::x:x:x:x οχουυυυυ!! ;););)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αχ τι άκουσα σήμερα.... Είχα μια συζήτηση με έναν περήφανο μπαμπά που ο 4 ετών γιος του θηλάζει ακόμη ( μια φορά την νύχτα) και μου έλεγε οτι γύρω στα 3 σταμάτησαν τα βραδυνα ξυπνηματα και του απάντησα οτι εμείς ακόμη ξυπνάμε... Πετάγεται λοιπόν μια μαμά με σηκωμένα χέρια προς τον ουρανό και λέει φωνάζοντας ( ουρλιαζοντας ) ΑΧ ΤΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΑΛΑ!!!

Ε, δεν άντεξα και της είπα πως μάλλον δεν ειναι και πολυ τυχερή γιατί ο Θεός συνήθως δημιουργεί τέλεια όντα δηλαδή όλα τα θηλαστικά που έφτιαξε έχουν γάλα άρα μάλλον κάποιο πρόβλημα υπαρχει με εσένα σαν δημιούργημα!

Έμεινε άγαλμα κι εγώ στεναχωρήθηκα γιατί δεν θελω να δημιουργώ εντάσεις και κυρίως όσων αφορά στα πιστεύω του κάθενως αλλα εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!

Αυτααααα!

Κουράγιο....!!!:-P:cool:

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αλλαζεις το μωρο οποτε κατουρησει αμεσως πανω εσυ θα χρειαζεσαιο πανω απο 10 πανες την μερα ασε να την κατουρησει 2-3 φορες και μην δινεις σημασια!!!!!!!!!

 

Και σε εμενα το ειπαν αυτο, καθως επισης μη δινεις στο μωρο γαλα και νερο το βραδυ για να μην μαθει :shock::shock: !!! Τι να μη μαθει??? να μην πειναει??? ΕΛΕΟΣ!!! Πραγματικα απορω με τις αντιληψεις που ειχαν και εξακολουθουν να εχουν ορισμενοι ανθρωποι και ειδικα γυναικες-μανες (της παλιας σχολης!!!).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω αυτο που ακουγα ηταν.....ενταξει θυλασες το μωρο σου 40 μερες κιαλο?λεω ναι γιατι οχι..και η απαντηση που επαιρνα ηταν...το μητρικο γαλα καποτε ηταν καλο γιατι οι γυναικες τρεφοντουσαν υγειηνα τωρα ολα οσα τρως ειναι υγει`ινα?ολα εχουν φαρμακα τι ταιζεις τι παιδι σου???......καποτε ελεγαν να θυλαζεις το μωρο γιατι το γαλα ειναι πολιτιμο τωρα με οσα τρωμε δεν ειναι θρεπτικο.....κ η αληθεια ειναι πως ειμαι σιγουρη πως αυτα θα ακουω τωρα...αλλα θα αλλαξω τακτικη..κανεις μεσα στο δωματιο την ωρα που θυλαζω μονο ο αντρας μου....προσφατα ακουσα κ το εξης πως το μωρο μου εκανε γουλιες επειδη δεν τον κρατουσα καλα την ωρα που τον θυλαζα....ελεος...ειπα οχι πολλα παιδια κανουν γουλιες γιατι απλα ακομη δεν εχει οριμασει το στομαχακι τους να κλεινει κ να κραταει το γαλα...το βλεμμα που με κοιταξαν δεν μπορω να σας το περιγραψω πολυ κοροιδευτηκο.το πρωτο παιδι το θυλασα 4 μηνες κ μετα σταματησα λογο ενα προβλημα που ειχε το μπει μπηκαμε νοσοκομειο για 10 μερες κ μετα μεσα στο μηνα ξανα μπηκαμε για αλλες τοσες..γενικα ηταν δυσκολη περιοδος και δεν αντεξα δυστιχως αλλο ηθελα να το κοψω( κ το μωρο νομιζω ηθελε αφου πλεων δεν επιανε το στηθος) τωρα ειμαι στον 7 μηνα κ σε μια συζητηση ειπα μπραβο σε οσες θυλαζουν ενα χρονο κ δυο χρονια κ αυτο το βλεμμα παλι...κ η απαντηση ηταν...ναι καλα τι να χορτασει το παιδι ρε το γαλα γινεται νερο σιγα μην χορταινει το παιδι. Τωρα η αληθεια ειναι δεν ξερω ποσο καιρο θα καταφερω μα θυλαασω το δευτερο αναλογα πως θα ξεκινησουμε..με το πρωτο γενικα ειχα πολλα προβληματ απο την αρχη.. Αλλα θελω την βοηθεια σας τι να απανταω οταν μου λενε πως το γαλα δεν ειναι θρεπτικο γιατι τρωμε ολο φαρμακα τωρα και πς ειναι καλυτερο το ξενο πιο υγειινο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα θελω την βοηθεια σας τι να απανταω οταν μου λενε πως το γαλα δεν ειναι θρεπτικο γιατι τρωμε ολο φαρμακα τωρα και πς ειναι καλυτερο το ξενο πιο υγειινο?

Να απαντάς ότι τα φάρμακα, οι μεταλλαγμένες τροφές, οι αντιβιώσεις και οι ορμόνες που δίνουν στις αγελάδες είναι πολύυυυυ χειρότερα από αυτά που τρως εσύ! Και εννοείται το κλασικό ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να πίνει το ανθρώπινο γάλα κι όχι το αγελαδινό και ότι κάθε φορά που επεμβαίνουμε στην φυσική πορεία των πρσγμάτων το πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω αυτο που ακουγα ηταν.....ενταξει θυλασες το μωρο σου 40 μερες κιαλο?λεω ναι γιατι οχι..και η απαντηση που επαιρνα ηταν...το μητρικο γαλα καποτε ηταν καλο γιατι οι γυναικες τρεφοντουσαν υγειηνα τωρα ολα οσα τρως ειναι υγει`ινα?ολα εχουν φαρμακα τι ταιζεις τι παιδι σου???......καποτε ελεγαν να θυλαζεις το μωρο γιατι το γαλα ειναι πολιτιμο τωρα με οσα τρωμε δεν ειναι θρεπτικο.....κ η αληθεια ειναι πως ειμαι σιγουρη πως αυτα θα ακουω τωρα...αλλα θα αλλαξω τακτικη..κανεις μεσα στο δωματιο την ωρα που θυλαζω μονο ο αντρας μου....προσφατα ακουσα κ το εξης πως το μωρο μου εκανε γουλιες επειδη δεν τον κρατουισα καλα την ωρα που τον θυλαζα....ελεος...ειπα οχι πολλα παιδια κανουν γουλιες γιατι απλα ακομη δεν εχει οριμασει το στομαχακι τους να κλεινει κ να κραταει το γαλα...το βλεμμα που με κοιταξαν δεν μπορω να σας το περιγραψω πολυ κοροιδευτηκο.το πρωτο παιδι το θυλασα 4 μηνες κ μετα σταματησα λογο ενα προβλημα που ειχε το μπει μπηκαμε νοσοκομειο για 10 μερες κ μετα μεσα στο μηνα ξανα μπηκαμε για αλλες τοσες..γενικα ηταν δυσκολη περιοδος και δεν αντεξα δυστιχως αλλο ηθελα να το κοψω( κ το μωρο νομιζω ηθελε αφου πλεων δεν επιανε το στηθος) τωρα ειμαι στον 7 μηνα κ σε μια συζητηση ειπα μπραβο σε οσες θυλαζουν ενα χρονο κ δυο χρονια κ αυτο το βλεμμα παλι...κ η απαντηση ηταν...ναι καλα τι να χορτασει το παιδι ρε το γαλα γινεται νερο σιγα μην χορταινει το παιδι. Τωρα η αληθεια ειναι δεν ξερω ποσο καιρο θα καταφερω μα θυλαασω το δευτερο αναλογα πως θα ξεκινησουμε..με το πρωτο γενικα ειχα πολλα προβληματ απο την αρχη.. Αλλα θελω την βοηθεια σας τι να απανταω οταν μου λενε πως το γαλα δεν ειναι θρεπτικο γιατι τρωμε ολο φαρμακα τωρα και πς ειναι καλυτερο το ξενο πιο υγειινο?

 

Κατ αρχην πες τους να μην τρωνε τιποτα , αφου ολα ειναι φαρμακα κινδυνευουν κ αυτοι!!!!!

Κ δευτερον,αφου ενδιαφερονται για τη διατροφη του μωρου,να κανουν ενα μπαξεδακι για να σε ταιζουν υγιεινα...αμα θελουν να ειναι κ σε κατι χρησιμοι,εκτος απο το να λενε τη γνωμη τους.

Η ουσια,ομως,ειναι μια:Οσα δε φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια.Αυτο να θυμαστε ολες οσες θηλαζετε για οσο γουσταρετε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι άκουσα σήμερα.... Είχα μια συζήτηση με έναν περήφανο μπαμπά που ο 4 ετών γιος του θηλάζει ακόμη ( μια φορά την νύχτα) και μου έλεγε οτι γύρω στα 3 σταμάτησαν τα βραδυνα ξυπνηματα και του απάντησα οτι εμείς ακόμη ξυπνάμε... Πετάγεται λοιπόν μια μαμά με σηκωμένα χέρια προς τον ουρανό και λέει φωνάζοντας ( ουρλιαζοντας ) ΑΧ ΤΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΑΛΑ!!!

Ε, δεν άντεξα και της είπα πως μάλλον δεν ειναι και πολυ τυχερή γιατί ο Θεός συνήθως δημιουργεί τέλεια όντα δηλαδή όλα τα θηλαστικά που έφτιαξε έχουν γάλα άρα μάλλον κάποιο πρόβλημα υπαρχει με εσένα σαν δημιούργημα!

Έμεινε άγαλμα κι εγώ στεναχωρήθηκα γιατί δεν θελω να δημιουργώ εντάσεις και κυρίως όσων αφορά στα πιστεύω του κάθενως αλλα εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!

Αυτααααα!

Κουράγιο....!!!:-P:cool:

 

Φιλη μου συγχαρητηρια:

1. Επειδη θηλαζεις τοσο καιρο,

2. Επειδη εισαι ευστροφη,

3. Επειδη ειχες το θρασος να της τα πεις μες στη μουρη!!!!

Τη λυπαμαι αυτη την κυρια.....

Μακαρι να ηξερε τι στερησε απο το παιδι κ τον εαυτο της.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια ακουσα απο τη μανα μου "μη θηλασεις πανω απο χρονο γιατι θα σου πεσει το β**ι". Εκει τι απαντας;; Γθατι σκεφτηκα και το κι εσυ πουμεθηλασες μονο δυο μηνες γιατι σου πεσε; Αλλα ηταν μεγαλη κακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια ακουσα απο τη μανα μου "μη θηλασεις πανω απο χρονο γιατι θα σου πεσει το β**ι". Εκει τι απαντας;; Γθατι σκεφτηκα και το κι εσυ πουμεθηλασες μονο δυο μηνες γιατι σου πεσε; Αλλα ηταν μεγαλη κακια!!!

 

Εμενα ο αντρας μου ,μου λεει οτι δεν τη μεγαλωνω σωστα επειδη με το θηλασμο με εχει απολυτη αναγκη ακομα,οτι δεν μπορω να παω πουθενα κ οτι θα παθω καποια στιγμη καταθλιψη απο την κλεισουρα .....κπλ,κλπ....

Κ του λεω:Τι μου ζητας να στερησω απο το παιδι;κατι που του ανηκει κ που θα κοψει μονο οταν το θελησει εκεινη;δεν εχω το δικαιωμα να το κανω αυτο..ετσι νιωθω,οποιος θελει ας με πει τρελη,παλαβη..

Οι αντρες ομως ειναι λογικο να μην καταλαβαινουν...τι ξερουν απο ορμονες μητροτητας;ουτε μια ιδεα δεν εχουν!

Οι γυναικες.....απαραδεκτες (επιεικως)!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου κανει μεγαλη εντύπωση ειναι οτι ολα αυτα τα υπέροχα,βαθυστόχαστα σχόλια έρχονται απο μια χώρα που δεν έχει καμία ενημέρωση για το θηλασμό καμια γνώση καμία επαφή....αντι να κάτσουν στα αυγά τους,εχουν το θράσος να ανακατεύονται κ να πετα ο καθένας την εξυπνάδα του χωρίς να έχουν ιδέα...έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ήταν μαζεμένες μια σειρά από κατάλληλες απαντήσεις σε ερωτήσεις αυτού του τύπου:

 

-Το γάλα σου είναι νερό μετά τους 6 μήνες.

- Α, λες και της αγελάδας να είναι νερό μετά τους 6; Ή το ελέγχουν; Μη μου πεις...

 

-Να αποθηλάσεις στο χ διάστημα, δεν ωφελεί μετά.

- Α, να μη δίνω γάλα; Το γάλα δεν ωφελεί μετά το χ διάστημα; Εσύ μετά το χ διάστημα δεν έδινες γάλα; Έδινες της αγελάδας, μάλιστα. Αυτό γιατί είναι πιο καλό από το δικό μου;

 

-Εσύ τρέφεσαι με τοξίνες και χημικά.

-Ενώ η αγελάδα, ε, μη μου πεις, μη βρέξει και μη στάξει την έχουνε, μόνο με αποστειρωμένα βιολογικά θα τρέφεται. (Κάτι παρόμοιο ήδη γράφτηκε σε πρόσφατο ποστ).

 

Πάντως οι ερωτήσεις τίθενται με σιγουριά, γιατί αντίστοιχα από στόμα σε στόμα προήλθαν από ειδικούς ή "ειδικούς". Αν και οι τελευταίοι έχουν μαζευτεί αρκετά τα τελευταία χρόνια και δεν παραπληροφορούν τόσο πολύ...

 

Σε κάθε περίπτωση, όποια θηλάζει ειδικά μετα το εξάμηνο είναι η παράξενη και οι άλλοι είναι οι "νορμάλ", οπότε από αυτή τη σκοπιά "πρέπει" να απολογηθεί για κάτι το παράξενο και το ασυνήθιστο... Πάντως σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να ξέρει κάποιος τρίτος περί θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο αντρας μου ,μου λεει οτι δεν τη μεγαλωνω σωστα επειδη με το θηλασμο με εχει απολυτη αναγκη ακομα,οτι δεν μπορω να παω πουθενα κ οτι θα παθω καποια στιγμη καταθλιψη απο την κλεισουρα .....κπλ,κλπ....

Κ του λεω:Τι μου ζητας να στερησω απο το παιδι;κατι που του ανηκει κ που θα κοψει μονο οταν το θελησει εκεινη;δεν εχω το δικαιωμα να το κανω αυτο..ετσι νιωθω,οποιος θελει ας με πει τρελη,παλαβη..

Οι αντρες ομως ειναι λογικο να μην καταλαβαινουν...τι ξερουν απο ορμονες μητροτητας;ουτε μια ιδεα δεν εχουν!

Οι γυναικες.....απαραδεκτες (επιεικως)!

 

Καλα οι αντρες δεν το καταλαβαινουν, οκ. Αλλα ο μονος λογος που λενε καποιες γυναικες ολα αυτα τα κουλα, καταληγω οτι ειναι η ζηλεια, ειδικα οι γυναικες που εχουν κανει παιδια.. Ο θηλασμος ειναι το καλυτερο φαρμακο για την καταθλιψη, οπως επισης οσο περισσοτερη προσοχη δινεις στο παιδακι οταν τη χρειαζεται,τοσο πιο ανεξαρτητο θα γινει αργοτερα.. Αφησα για ενα χρονο το μεγαλυτερο μου παθος προκειμενου να θηλασω το παιδι μου, δε θα μου πουνε ολοι οι ασχετοι ποσο θα το θηλασω. Αμα πια.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, όποια θηλάζει ειδικά μετα το εξάμηνο είναι η παράξενη και οι άλλοι είναι οι "νορμάλ", οπότε από αυτή τη σκοπιά "πρέπει" να απολογηθεί για κάτι το παράξενο και το ασυνήθιστο... Πάντως σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να ξέρει κάποιος τρίτος περί θηλασμού.

 

Συμφωνώ! Βέβαια πολλά τα λένε και πριν το εξάμηνο, εμένα πχ μου είπε μία όταν θήλαζα τον 3μηνών τότε γιό μου "Είσαι σίγουρη ότι είναι καλό το γάλα σου; Γιατί δεν δίνεις ξένο είναι πιό εύκολο"...:rolleyes:

Όντως οι τρίτοι δεν οφείλουν να γνωρίζουν για τον θηλασμό αλλά γενικά καλό θα ήταν να μην ανακατεύονται στο πώς θα μεγαλώσει το παιδί της η κάθε μαμά.

Πάντως εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν είσαι κοφτή και αποφασιστική και τους απαντάς με τρόπο που δείχνει ότι δεν δέχεσαι κουβέντα μαζεύονται. Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό συνέβη -γενικότερα όχι μόνο σε θέματα θηλασμού.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι άκουσα σήμερα.... Είχα μια συζήτηση με έναν περήφανο μπαμπά που ο 4 ετών γιος του θηλάζει ακόμη ( μια φορά την νύχτα) και μου έλεγε οτι γύρω στα 3 σταμάτησαν τα βραδυνα ξυπνηματα και του απάντησα οτι εμείς ακόμη ξυπνάμε... Πετάγεται λοιπόν μια μαμά με σηκωμένα χέρια προς τον ουρανό και λέει φωνάζοντας ( ουρλιαζοντας ) ΑΧ ΤΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΑΛΑ!!!

Ε, δεν άντεξα και της είπα πως μάλλον δεν ειναι και πολυ τυχερή γιατί ο Θεός συνήθως δημιουργεί τέλεια όντα δηλαδή όλα τα θηλαστικά που έφτιαξε έχουν γάλα άρα μάλλον κάποιο πρόβλημα υπαρχει με εσένα σαν δημιούργημα!

Έμεινε άγαλμα κι εγώ στεναχωρήθηκα γιατί δεν θελω να δημιουργώ εντάσεις και κυρίως όσων αφορά στα πιστεύω του κάθενως αλλα εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!

Αυτααααα!

Κουράγιο....!!!:-P:cool:

 

 

Συγνωμη αλλα απο αυτη τη φραση συμπεραινεις το εξης

εμμέσως πλην σαφώς με πρόσβαλε γιατί εννοούσε οτι εγώ απο λάθος της φύσης εχω τοοοοσο γάλα τοοοοσο πολυ καιρό και οτι το παιδάκι μου ταλαιπωρείται απο την πείνα για αυτό ξυπνάει ακόμη τη νύχτα!??? :shock::shock::|:?

 

Απο που κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα? Και εν τελει γιατι σε πειραξε που φωναξε οτι ευτυχως δεν ειχε γαλα? Γουστο της και καπελο της. Εσενα και εμενα γιατι να μας πειραξει? Γιατι δηλαδη θα πρεπει ολοι γυρω μας να ειναι ντε και καλα υπερμαχοι του θηλασμου? Καποιοι και καποιες δεν ειναι. Γιατι να εχεις προβλημα με αυτο???

Παρολο που θηλαζω το μπεμπη μου δεν εχω χειροτερο απο μια μουτζαχεντιν του θηλασμου! Πιστευω οτι απο τη λαχταρα μας να θηλασουν οι γυναικες λεμε τις απιστευτες βλακειες. Πχ εχω ακουσει που λενε οτι δεν κρεμαει το β@ζι με το θηλασμο. Φυσικα και κρεμαει. Αμα το κανει το μωρο τσιχλα 3 χρονια εσυ λες να μεινει στητο? Μη δουλευομαστε και μεταξυ μας! Θεωρω πολυ πιο εντιμο να πεις στον αλλο την αληθεια και να επιλεξει τι θα κανει...πχ κ εγω ηθελα να μεινει στο στηθος μου στητο αλλα προτιμησα να θηλασω με πληρη επιγνωση ομως του τι θα συμβει. Στην τελικη θα κανω πλαστικη οταν θελω και μπορω. Παρεπιπτοντως η Μπαλατσινου εχει δηλωσει οτι "μετα απο 3 εγκυμοσυνες και 3 θηλασμους το στηθος της δεν ειναι οπως πριν" οποτε και το εφτιαξε! Για ολα υπαρχουν λυσεις...!

 

Θεωρω αυτο το θεμα λιγο πως να το πω...να καθομαστε να αναμασαμε τι λεει ο καθενας μας για το θηλασμο να πωρωνομαστε! Αληθεια γιατι αυτη η αναγκη? Γιατι τοση πορωση? Σε τι εξυπηρετει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...