Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Συμφωνώ οτι αν κάνεις ενα τσιγάρο κάθε μέρα θα εθιστείς.Αν πούμε για περιστασιακά, ας πούμε 1/μήνα?

Συγνώμη κλουζό, παίζουμε εδω μέσα; Πόσο ,τόσο, να το αφήσω; Το ναρκωτικό είναι ναρκωτικό και το περιστασιακό μπορεί να γίνει μόνιμο. Ασε που για να βρεις τέτοια πράγματα υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι και προβλήματα που συνδέονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη κλουζό, παίζουμε εδω μέσα; Πόσο ,τόσο, να το αφήσω; Το ναρκωτικό είναι ναρκωτικό και το περιστασιακό μπορεί να γίνει μόνιμο. Ασε που για να βρεις τέτοια πράγματα υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι και προβλήματα που συνδέονται.

 

Όχι δεν παίζουμε, συζητάμε.Αν δε θές κανένα πρόβλημα.Οτι λέω το λέω απο προσωπική πείρα.Στη δική μου περίπτωση δεν έγινε μόνιμο.Οι κίνδυνοι που υποθέτω οτι εννοείς προκύπτουν απο το γεγονός οτι τι χασίς είναι παράνομο.Αν πουλιώταν στα μαγαζιά θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και δε κατάλαβα τωρα. Το θέμα σου είναι πως θα ενοχοποιήσουμε άλλες νόμιμες προς χρήση ουσίες για να τις κάνουμε ένα με τις απαγορευμένες ουσίες για να βγει το συμπέρασμα οτι πρεπει και αυτές να νομιμοποιηθούν;

 

Οχι δεν είναι αυτό το θέμα μου.Πάντως θα΄θελα να ξέρω με πιο κριτήριο σερβίρουν στα κλάμπ αλκοόλ σε ανήλικα.Επειδή είναι νόμιμη ουσία?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κούκλα μου γλυκιά, δεν έχει νόημα να πούμε αν η 1 φορά το μήνα δεν έχει επιπτώσεις με τις 10 φορες το μήνα. Μπορεί να μας διαβάζουν και παιδιά. Ειναι ουσιές όλα αυτά. Και στη προοπτική να μη πηγαίνουν τα παιδιά στην Ομόνια ή στο Μενίδι για να πάρουν μαύρο και κινδυνεύουν θα πρέπει να το νομημοποιήσουμε; Ε τότε οπως ξαναείπα, για να μη κινδυνεύουν τα παιδιά απο το να μας κλέβουν τα αμάξια στα 15 και να κάνουν βόλτες ας νομιμοποιήσουμε και την οδήγηση απο τα 15. Δε βρίσκω λογική. Και να σου πω οτι αντε θα υπάρχουν τα ανάλογα μαγαζια που θα δίνουν μόνο σε ενήλικες, και θα είναι αυτοί οι πωλητές σωστοι (να υποθέσουμε τώρα) ποιός λέει οτι ο μάγκας φίλος που είναι στα 18 δε θα πάει να πάρει για το παιδί μου/σου;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζουμε, συζητάμε.Αν δε θές κανένα πρόβλημα.Οτι λέω το λέω απο προσωπική πείρα.Στη δική μου περίπτωση δεν έγινε μόνιμο.Οι κίνδυνοι που υποθέτω οτι εννοείς προκύπτουν απο το γεγονός οτι τι χασίς είναι παράνομο.Αν πουλιώταν στα μαγαζιά θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.

 

Μα δε μιλαμε τωρα για σενα και για μενα και για καποιον συγκεκριμενα, ουτε εχει νοημα να λεμε αν πινουμε αλκοολ ή καπνιζουμε κτλ..

Το θεμα ειναι αν συμφωνουμε ή οχι με τη νομιμοποιηση της μαριχουανας.

Αυτο σημαινει οτι θα εχουν ολοι προσβαση σε αυτην, οποτε θελουν, για οση ποσοτητα θελουν. Το αν θα κανει καποιος 1 τσιγαρο το μηνα,1 τη βδομαδα, ή 3 την ημερα θα ειναι δικο του θεμα, νομιμα.

Προσωπικα πιστευω οτι θα αυξηθει κατα πολυ η χρηση της, θα απενοχοποιηθει κιολας γιατι αφου θα ειναι νομιμο σημαινει οτι το αποδεχεται και η κοινωνια και θα αρχισει να καπνιζει πολυς περισσοτερος κοσμος απο οτι τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν είναι αυτό το θέμα μου.Πάντως θα΄θελα να ξέρω με πιο κριτήριο σερβίρουν στα κλάμπ αλκοόλ σε ανήλικα.Επειδή είναι νόμιμη ουσία?

Βρε κλουζό μου, απαγορεύεται να σερβίρουν. Αυτό σου λέω και με την ίδια λογική πωλούν τσιγάρα σε ανήλικους και με την ίδια λογική θα πολλούν και ουσίες σε ανήλικους. Δεν πρέπει να σερβίρουν, δε πρέπει να πωλούν, αλλά ποιός τους ελέγχει; Αρα και ποιός θα τους ελένξει στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζουμε, συζητάμε.Αν δε θές κανένα πρόβλημα.Οτι λέω το λέω απο προσωπική πείρα.Στη δική μου περίπτωση δεν έγινε μόνιμο.Οι κίνδυνοι που υποθέτω οτι εννοείς προκύπτουν απο το γεγονός οτι τι χασίς είναι παράνομο.Αν πουλιώταν στα μαγαζιά θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.

Πολύ σωστά... Στη δική σου!

Άνθρωπος με άνθρωπο όμως διαφέρει και δεν έχουμε όλοι την ίδια ιδιοσυγκρασία, ώστε να μείνουμε στα 1-2 ή να μείνουμε μόνο εκεί....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά... Στη δική σου!

Άνθρωπος με άνθρωπο όμως διαφέρει και δεν έχουμε όλοι την ίδια ιδιοσυγκρασία, ώστε να μείνουμε στα 1-2 ή να μείνουμε μόνο εκεί....

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που έκανες τις 2 αυτές λέξεις να βγάζουν μάτι?Η κάθεμια μας λέει τη δική της γνώμη, ανάλογα τα βιώματα της.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που έκανες τις 2 αυτές λέξεις να βγάζουν μάτι?Η κάθεμια μας λέει τη δική της γνώμη, ανάλογα τα βιώματα της.

Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να γενικευτεί και να πούμε πως το χασίσι δεν εθίζει, άρα είναι ακίνδυνο!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη Gioli. Επίσης, θα μιλήσω αποκλειστικά και μόνο για μένα, μα αποκλειστικότατα: με θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ ηλίθια για το γεγονός ότι ξεκίνησα να καπνίζω στα 23 μου και μόλις στα 35, 5 κατάφερα να γλιτώσω από αυτή την τόσο ανθυγιεινή και περιττή συνήθεια. Με θεωρώ επίσης ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΟ ΒΟΥΡΛΟ για το γεγονός ότι έχω καπνίσει δύο φορές χασίς. Σε μεγάλη ηλικία. Επαναλαμβάνω, μιλάω μόνο για τον εαυτό μου. Ψήφισα κατά της νομιμοποίησης. Αυτά. Λέω την άποψή μου, γιατί δεν ήθελα απλά να ψηφίσω μόνο, ήθελα να το εκφράσω και "με λόγια".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι κατά της νομιμοποίησης. Έχω γνωρίσει πολλούς τοξικομανείς και όλοι λένε ότι ξεκίνησαν από χασίς, οπότε ναι θεωρώ ότι το χασίς είναι η αρχή. Δεν περνάνε όλοι σε άλλες ουσίες, αλλά όσοι περνάνε, έχουν ξεκινήσει από τα ελαφριά. Κανείς δεν δοκιμάζει με σκοπό να εθιστεί, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι μπορούν να το κόψουν όποτε θέλουν.

Η νομιμοποίηση δεν θα έχει κάποιο ιδιαίτερο όφελος για τους χρήστες. Και τώρα αν η χρήση είναι περιστασιακή, ή αν κάποιος είναι αποδεδειγμένα τοξικομανής μένει ατιμώρητος, οπότε συμφωνώ ότι η κουβέντα γίνεται για το οικονομικό όφελος που θα έχει το κράτος από τη διακίνηση. (θα φορολογηθούν τα Ζωνιανά...)

Έχω ήδη μιλήσει στα παιδιά μου για τα ναρκωτικά (ο μεγάλος είναι 7) και τους έχω περιγράψει με τα χειρότερα χρώματα το πώς γίνεται ο άνθρωπος που μπλέκει.

Από κει και πέρα δεν θα ήθελα να επιτρέπεται η χρήση και να οδηγούν αυτοκίνητα, να χειρίζονται μηχανήματα και να με εξυπηρετούν υπάλληλοι φτιαγμένοι.

Όσον αφορά τους εφήβους, αν νομιμοποιηθούν θα μπορούν να τα προμηθεύονται ευκολότερα και θα απενοχοποιηθούν εντελώς. Όσο πιο νωρίς ξεκινάει όμως κάποιος, τόσο μεγαλύτερες βλάβες παθαίνει και εκδηλώνονται γρηγορότερα οι συνέπειες (ψυχώσεις).

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολλα πρεπει να καταλαβουμε τι εννοουμε νομιμοποιηση και πως την καταλαβαινουμε .....πχ προτυπο ολανδιας ,να υπαρχουν μαγαζια σαν καφετεριες με καναβη ?η να αλλαξει ο νομος και να μην καταδικαζετε ουτε να αμαυρωνετε καποιος αν πιαστει με μικροποσοτητα καναβησ που την εχει για πρωσοπικη χρηση ?

τα μαγαζια και ολο αυτο της ολανδιας εδω ειναι ουτοπικο ...δεν θα γινει ποτε .

το να αλλαξει ο νομος και να μην κατηγορειτε καποιοσ με αδικηματα για κατοχη ορισμενων γραμμαριων για πρωσοπικη χρηση ειναι κατι που θα επρεπε να γινει εδω και πολυ καιρο .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολλα πρεπει να καταλαβουμε τι εννοουμε νομιμοποιηση και πως την καταλαβαινουμε .....πχ προτυπο ολανδιας ,να υπαρχουν μαγαζια σαν καφετεριες με καναβη ?η να αλλαξει ο νομος και να μην καταδικαζετε ουτε να αμαυρωνετε καποιος αν πιαστει με μικροποσοτητα καναβησ που την εχει για πρωσοπικη χρηση ?

τα μαγαζια και ολο αυτο της ολανδιας εδω ειναι ουτοπικο ...δεν θα γινει ποτε .

το να αλλαξει ο νομος και να μην κατηγορειτε καποιοσ με αδικηματα για κατοχη ορισμενων γραμμαριων για πρωσοπικη χρηση ειναι κατι που θα επρεπε να γινει εδω και πολυ καιρο .

Ναι, αλλά δε μπορεί να αποδείξει πως είναι για προσωπική χρήση.

Άμα με πιάσουν με 20γρ. χασίσι άντε να αποδείξω πως τα έχω για εμένα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

σου ειπα εγω να την ακολουθησουμε ?

λεω να ξεχωρισουμε τι εννοουμε .

 

τα 20γρ δεν ξερω ποση ποσοτητα ειναι ....αλλα μπορει καλιστα να πει ο νομοθετης οτι πχ μεχρι 20γρ θα ειναι για πρωσοπικη χρηση και σαν ενηλικος εχει το δικαιωμα να κανει οτι θελει στο σωμα του ....απο εκει και πανω ειναι εμπορος και παιρνουμε κεφαλια .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

τα 20γρ δεν ξερω ποση ποσοτητα ειναι ....αλλα μπορει καλιστα να πει ο νομοθετης οτι πχ μεχρι 20γρ θα ειναι για πρωσοπικη χρηση και σαν ενηλικος εχει το δικαιωμα να κανει οτι θελει στο σωμα του ....απο εκει και πανω ειναι εμπορος και παιρνουμε κεφαλια .

Και σου λέω εγώ σαν έμπορος...Τα μεταφέρω 20-20 τα γραμμάρια μέχρι π.χ. να συλλέξω 100γρ. με σκοπό να τα πουλήσω....:?:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι κατά της νομιμοποίησης. Έχω γνωρίσει πολλούς τοξικομανείς και όλοι λένε ότι ξεκίνησαν από χασίς, οπότε ναι θεωρώ ότι το χασίς είναι η αρχή. Δεν περνάνε όλοι σε άλλες ουσίες, αλλά όσοι περνάνε, έχουν ξεκινήσει από τα ελαφριά. Κανείς δεν δοκιμάζει με σκοπό να εθιστεί, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι μπορούν να το κόψουν όποτε θέλουν.

Η νομιμοποίηση δεν θα έχει κάποιο ιδιαίτερο όφελος για τους χρήστες. Και τώρα αν η χρήση είναι περιστασιακή, ή αν κάποιος είναι αποδεδειγμένα τοξικομανής μένει ατιμώρητος, οπότε συμφωνώ ότι η κουβέντα γίνεται για το οικονομικό όφελος που θα έχει το κράτος από τη διακίνηση. (θα φορολογηθούν τα Ζωνιανά...)

Έχω ήδη μιλήσει στα παιδιά μου για τα ναρκωτικά (ο μεγάλος είναι 7) και τους έχω περιγράψει με τα χειρότερα χρώματα το πώς γίνεται ο άνθρωπος που μπλέκει.

Από κει και πέρα δεν θα ήθελα να επιτρέπεται η χρήση και να οδηγούν αυτοκίνητα, να χειρίζονται μηχανήματα και να με εξυπηρετούν υπάλληλοι φτιαγμένοι.

Όσον αφορά τους εφήβους, αν νομιμοποιηθούν θα μπορούν να τα προμηθεύονται ευκολότερα και θα απενοχοποιηθούν εντελώς. Όσο πιο νωρίς ξεκινάει όμως κάποιος, τόσο μεγαλύτερες βλάβες παθαίνει και εκδηλώνονται γρηγορότερα οι συνέπειες (ψυχώσεις).

 

 

 

 

Δεν θέλω να το θέσω ως προσωπική παράθεση μεταξύ μας αλλά περνάς απο τοξολογικές όλους όσους με τους οποίους συναλλάσεσαι καθημερινά;Με τον υπάλληλο του φούρνου,την ταμία του σούπερ μάρκετ,τον ταμία της τράπεζας,την υπάλληλο του Ταχυδρομείου,τη δασκάλα του παιδιού σου;

Οικογενειακός μας φίλος χρόνια αλκοολικός και δίδασκε σε γυμνάσιο.....πέθανε απο κίρωση...δεν του είχε γίνει καν καταγγελία ούτε απο συναδέλφους πόσο μάλλον απο γονείς

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το θέσω ως προσωπική παράθεση μεταξύ μας αλλά περνάς απο τοξολογικές όλους όσους με τους οποίους συναλλάσεσαι καθημερινά;Με τον υπάλληλο του φούρνου,την ταμία του σούπερ μάρκετ,τον ταμία της τράπεζας,την υπάλληλο του Ταχυδρομείου,τη δασκάλα του παιδιού σου;

Οικογενειακός μας φίλος χρόνια αλκοολικός και δίδασκε σε γυμνάσιο.....πέθανε απο κίρωση...δεν του είχε γίνει καν καταγγελία ούτε απο συναδέλφους πόσο μάλλον απο γονείς

 

Τωρα... πρεπει να χαρουμε γι'άυτο???

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής Ρηνιώ μου, πέθανε όμως από τις καταστροφικές συνέπειες του αλκόολ.

Το ίδιο λοιπόν μπορεί να συμβεί και με τη μαχροχρόνια χρήση χασίσι. Σου ''καίει'' τα πενυμόνια, τα εγκεφαλικά κύτταρα και 1002 άλλα....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής Ρηνιώ μου, πέθανε όμως από τις καταστροφικές συνέπειες του αλκόολ.

Το ίδιο λοιπόν μπορεί να συμβεί και με τη μαχροχρόνια χρήση χασίσι. Σου ''καίει'' τα πενυμόνια, τα εγκεφαλικά κύτταρα και 1002 άλλα....

 

το ίδιο συμβαίνει και με τα αντικαταθληπτικά..γνωρίζεις με σιγουριά οτι κάποιος απο το περιβάλλον του παιδιού σου δεν παίρνει;ο δάσκαλος η συνοδός του σχολικού ο οδηγός του σχολικού κ.λ.π.;

Το βασικό σκεπτικό μου είναι οτι δεν μπορείς να γνωρίζεις ούτε και τώρα αν κάποιος είναι υπο την επήρρεια ουσιών όποιες κι αν είναι αυτές άρα και να νομιμοποιηθεί η κάνναβη δεν είναι σίγουρο οτι όλοι θα είμαστε φτιαγμένοι.....έστω ότι όλοι θα είναι φτιαγμένοι

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

άρα έχεις τσεκάρει τους δάσκαλους του παιδιού σου;;;;;;;;ξέρεις δηλαδή με 100% σιγουριά οτι δεν είναι κάτω απο την επήρρεια χαπιών ή άλλων ουσιών....

 

Οχι βεβαια! Εαν ομως επεφτε κατι στην αντιληψη μου δεν θα το αφηνα ετσι! Φυσιολογικο είναι. Εσυ δηλ δεν θα είχες προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ θαυματακι (και παλυ λεω δεν ξερω ποσα τσιγαριλικια ειναι 20 γρ) αν ειναι 2-3 τσιγαριλικια σηγα μην κατσει ο εμποροσ να τα μεταφερει απο εκει που θα τα παρει στο σπιτι του 20-20 δηλαδη 2-3 τσιγαριλικια το δρομολογιο οτι κερδος θα βγαλει απο την εμπορια στις βενζινες θα το φαει :)

 

αφηστε που και στους χρηστες καναβης δεν συμφερει να νομιμοποιηθει οπως ολλανδια ....με το κρατος που εχουμε και με τους φορους που πληρωνουμε θα το φορολογησουν σαν ειδος πολυτελειας και μετα αντε αγορασε το :) :)

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...