Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσαρμογή στον παιδικό


Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα,

εμένα βρε παιδιά ο μεγάλος μου την πρώτη χρονιά στον παιδικό έκλαιγε μέχρι τα χροστούγεννα, τη δεύτερη τα ίδια, την τρίτη δεν σταμάτησε σχεδόν

Βέβαια όταν λέω ελκαιγε, εννοώ 3-4 λεπτά από τη στιγμή που έφευγα.

Ευτυχώς όταν πήγαινα να τον πάρω μου ζητούσε να τον αφήσω λίγο ακόμη και να πάω αργότερα να τον πάρω οπότε υπέθεσα ότι απο "νάζι" το έκανε σχεδόν κάθε πρωί.

Από την άλλη η μικρή μας δεν ειχε κανένα πρόβλημα ούτε προσαρμογή καναμε αφού ο παιδικός είναι πολύ κοντά στο σπίτι και όταν πήγε είπαμα μολισ γκρινιάξει θα με καλέσουν να την πάρω... ε δεν γκρίνιαξε ουτε εκείνη ούτε και την επόμενη χρονιά.

Υπομονή σε όλες όσες ταλαιπωρείστε, γρήγορη προσαρμογή και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από μένα,

εμένα βρε παιδιά ο μεγάλος μου την πρώτη χρονιά στον παιδικό έκλαιγε μέχρι τα χροστούγεννα, τη δεύτερη τα ίδια, την τρίτη δεν σταμάτησε σχεδόν

Βέβαια όταν λέω ελκαιγε, εννοώ 3-4 λεπτά από τη στιγμή που έφευγα.

Ευτυχώς όταν πήγαινα να τον πάρω μου ζητούσε να τον αφήσω λίγο ακόμη και να πάω αργότερα να τον πάρω οπότε υπέθεσα ότι απο "νάζι" το έκανε σχεδόν κάθε πρωί.

Από την άλλη η μικρή μας δεν ειχε κανένα πρόβλημα ούτε προσαρμογή καναμε αφού ο παιδικός είναι πολύ κοντά στο σπίτι και όταν πήγε είπαμα μολισ γκρινιάξει θα με καλέσουν να την πάρω... ε δεν γκρίνιαξε ουτε εκείνη ούτε και την επόμενη χρονιά.

Υπομονή σε όλες όσες ταλαιπωρείστε, γρήγορη προσαρμογή και καλή χρονιά!

 

Να σε ρωτήσω κάτι ; και την δεύτερη χρονιά που έκλαιγε τον πήγαινες σταδιακά ή επειδή είχε ξαναπάει τον άφησες κανονικά από την 1η μέρα;

Αχ και εμένα τα ίδια θα κάνει το βλέπω...αφού έκλαιγε μέχρι και τέλος Ιουνίου!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι ; και την δεύτερη χρονιά που έκλαιγε τον πήγαινες σταδιακά ή επειδή είχε ξαναπάει τον άφησες κανονικά από την 1η μέρα;

Αχ και εμένα τα ίδια θα κάνει το βλέπω...αφού έκλαιγε μέχρι και τέλος Ιουνίου!!:shock:

 

κοιτα να δεις, εγω με το που έφευγα σταματούσε ότι ήταν ήταν το 3λεπτο του αποχωρισμου μετά οκ.

αλλά ναι, μετά τον πρώτο μήνα και μέχρι τελους της 3ης χρονιάς δεν ξανακάναμε προσαρμογή. τα καλοκαίρια όμως δεν έλειπαν συνεχόμενα πάνω 7-10 μέρες.

Φετος να δούμε που θα ειναι νηπια στο σχολείο της γειτονιάς και θα συμπλη΄ρωσουμε 2,5 μήνες αποχής από σχολικό περιβάλλον μέχρι τότε!! αντε να δουμε...

 

Οταν λές κλαίει, κλαιει όλη μέρα όσο είναι εκεί? δλδ γκρινιάζει και ζητάει να φύγει?

Link to comment
Share on other sites

Έκλαιγε για λίγη ώρα και μετά σταματούσε. Βέβαια υπήρχαν και μέρες που γκρινιαζε όλη μερα.:shock: τους τελευταίους μήνες ήταν καλύτερα τα πράγματα. Έκλαιγε κανα 5λεπτο.

όλο τον μπαμπά του ζητάει!:shock:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω βρε παιδιά, μπορεί και να κανω ΜΕΓΑΛΟ λαθος αλλά νομίζω πως το κάνου για τα μάτια μας μονο! ειδικά δεδομένου ότι μετά από λίγα λεπτά αφού έχουμε φύγει είναι όλα μέλι γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω βρε παιδιά, μπορεί και να κανω ΜΕΓΑΛΟ λαθος αλλά νομίζω πως το κάνου για τα μάτια μας μονο! ειδικά δεδομένου ότι μετά από λίγα λεπτά αφού έχουμε φύγει είναι όλα μέλι γάλα.

 

συμφωνώ απόλυτα!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

εμένα βρε παιδιά ο μεγάλος μου την πρώτη χρονιά στον παιδικό έκλαιγε μέχρι τα χροστούγεννα, τη δεύτερη τα ίδια, την τρίτη δεν σταμάτησε σχεδόν

Βέβαια όταν λέω ελκαιγε, εννοώ 3-4 λεπτά από τη στιγμή που έφευγα.

Ευτυχώς όταν πήγαινα να τον πάρω μου ζητούσε να τον αφήσω λίγο ακόμη και να πάω αργότερα να τον πάρω οπότε υπέθεσα ότι απο "νάζι" το έκανε σχεδόν κάθε πρωί.

Από την άλλη η μικρή μας δεν ειχε κανένα πρόβλημα ούτε προσαρμογή καναμε αφού ο παιδικός είναι πολύ κοντά στο σπίτι και όταν πήγε είπαμα μολισ γκρινιάξει θα με καλέσουν να την πάρω... ε δεν γκρίνιαξε ουτε εκείνη ούτε και την επόμενη χρονιά.

Υπομονή σε όλες όσες ταλαιπωρείστε, γρήγορη προσαρμογή και καλή χρονιά!

 

 

Ο δικος μου επι ενα χρονο εκλαιγε καθε μερα για 10 λεπτα την ωρα που τον αφηνα.Τελικα αφου καταλαβα οτι οντως κατι δεν παει καλα, σε αντιθεση με αυτα που προσπαθουσανε να με πεισουνε,την εψαξα πολυ τη δουλεια.Τους εστειλα την ψυχολογο που τον ειχε δει και καθησε ενα πρωι μαζι του στον παιδικο.

και οι φοβοι μου φυσικα βγηκαν αληθινοι.

το παιδι μου ενιωθε παραμελημενο εκει περα!

κανεις δεν πηγαινε να το παρηγορησει την ωρα που εκλαιγε!τον αφηνανε μονο του μεχρι να σταματησει...και φυσικα μετα ο μικρουλης ,που τον εχουμε βασιλια στο σπιτι ,κλεινοταν στον εαυτο του και δεν πλησιαζε κανενα.Εξ ου και το σχολιο της βρεφονηπιοκομου καποια φαση οτι το παιδι"ειναι στον κοσμο του"...και ετρεξα σαν τη τρελλη σε παιδοψυχιατρο,σε ψυχολογο και σε λογοθεραπευτρια ,εδωσα κι ενα καρο λεφτα,γι να μου πουνε ολοι οτι ειναι μια χαρα ολα-ευτυχως...και να της πω αυτης οτι ειναι στον κοσμο της...

 

Τωρα εχουμε ξεκινησει σε καινουριο παιδικο.Ενω ακομα κανουμε προσαρμογη δεν κλαιει οταν φευγω!Φυσικα φωναζει λυπημενα"μαμα μη φυγεις" αλλα αυτο ειναι αλλο απο το να σπαραζει...

 

Θελω να καταληξω με ολα αυτα σε αυτο που δυστυχως δεν ηξερα και το παιδακι μου υπεφερε.

 

Κλαμα αποχωρισμου-προσαρμογης δικαιλογειται το πολυ μεχρι τρεις μηνες.

 

Αν συνεχιζεται και μετα ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στον παιδικο.ειτε με τις δασκαλες,ειτε με τα παιδακια... :-(:sad::-(

 

Ξεχασα να σου πω οτι ταλαντευομουν για το αν πρεπει να τον αλλαξω παιδικο για να μην ταλαιπωρηθει με προσαρμογες ξανα...μεχρι που η βασικη βρεφονηπιοκομος του τμηματος στην επιμονη μου να κανουν κατι για το πενταλεπτο πρωινο σπαραγμα μου απαντησε οτι "ειναι η πρωινη ρουτινα του να κλαιει":shock::shock::shock:

Ηταν η τελευταια μερα που πηγαμε στο κοπερτι.21 ιουνιου 2010.

κι ας ειχα πληρωμενο και τον ιουλιο.

τον κρατησα σπιτι με τις γιαγιαδες μεχρι τωρα που ξαναρχισαμε.

Αχ...και δε δεχομαι με τιποτα οτι μπορει να ειναι ρουτινα για ενα παιδακι να ξεκινα τη μερα του δυστυχισμενο.Αυτα.συγχιστηκα παλι που τα σκεφτηκα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

5 μερα και ο γιος μου κλαιει και μαλιστα σημερα στην διαρκεια της 1,5 ωρας στον παιδικο ( γιατι δεν τα κρατανε παρα πανω ) εκανε τσισα του επανω 3 φορες?

 

Τι πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 μερα και ο γιος μου κλαιει και μαλιστα σημερα στην διαρκεια της 1,5 ωρας στον παιδικο ( γιατι δεν τα κρατανε παρα πανω ) εκανε τσισα του επανω 3 φορες?

 

Τι πρεπει να κανω ?

 

 

 

 

σημερα παλι κλαμα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Η δασκαλα μας ενημ. οτι ισωσ να μην τον δεχτει γιατι κατουριεται πανω του ( μα το παιδακι κατουριεται γιατι σφιγγεται απο το κλαμα )

Εχει χαρη (που δεν το ειπε σε εμενα )

 

HELP

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κατι στον παιδικο ΔΕΝ του αρεσει? Δεν εχω εμπειρια απο παιδικους αλλα η λογικη λεει οτι αν το παιδι περναει καλα δεν κατουριεται απο το κλαμμα.....μια ιδεα λεω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά μόνο 5 μέρες πέρασαν πια! πως κάνουν έτσι! το κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του να προσαρμοστεί...και ο δικός μου πέρυσι είχε ρίξει πολύ κλάμα. Φέτος κλαίει το πρώτο 5λεπτο και μετά σταματάει. Μα τι περιμένουν σε 5 μέρες το παιδάκι να μην βγάζει άχνα; ΕΛΕΟΣ!!!!θα συνηθίσει σιγά σιγά. Μιλησέ τους και εσύ και πές τους να δείξουν λίγο κατανόηση γιατί το θέμα με τα τσίσα οφείλεται στο άγχος του και στις νέες συνθήκες...θα το πιέζουν μάλλον κιόλας...τι ηλικία έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά μόνο 5 μέρες πέρασαν πια! πως κάνουν έτσι! το κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του να προσαρμοστεί...και ο δικός μου πέρυσι είχε ρίξει πολύ κλάμα. Φέτος κλαίει το πρώτο 5λεπτο και μετά σταματάει. Μα τι περιμένουν σε 5 μέρες το παιδάκι να μην βγάζει άχνα; ΕΛΕΟΣ!!!!θα συνηθίσει σιγά σιγά. Μιλησέ τους και εσύ και πές τους να δείξουν λίγο κατανόηση γιατί το θέμα με τα τσίσα οφείλεται στο άγχος του και στις νέες συνθήκες...θα το πιέζουν μάλλον κιόλας...τι ηλικία έχει;

 

Άρα να μην αγχώνομαι που κρέμμεται από πάνω μου κάθε πρωί... Πέρσι δεν έκλεγε όσο φέτος παρόλο που φέτος τρέχει με όρεξη να πάει σχολείο αλλά κλαίει την ώρα που φεύγω και την αφήνω :(:(:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα να μην αγχώνομαι που κρέμμεται από πάνω μου κάθε πρωί... Πέρσι δεν έκλεγε όσο φέτος παρόλο που φέτος τρέχει με όρεξη να πάει σχολείο αλλά κλαίει την ώρα που φεύγω και την αφήνω :(:(:(:(:(:(:(:(

 

Τα περισσότερα παιδάκια έτσι κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

...Επιτελους,τελος τα κλαματα!Με το που τελειωσε η δευτερη εβδομαδα προσαρμογης δε βγαζει αχνα!Μου κουναει και το χερακι και λεει-γεια σου μαμα!

Μετα το περσινο εντεκαμηνο κλαματος πρωινου αποχωρισμου ειχα απελπιστει,ακομα τσιμπιεμαι για να το πιστεψω!

Αν οι βρεφονηπιοκομοι αγαπουν τη δουλεια τους ολα γινονται...

Αντε,ευχομαι και στα δικα σας!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι κ τοσο ευκολο για τα παιδια μας αλλα κ για εμας σιγουρα.

Και εγω αφησα την δικια μου σημερα παρολο που ελεγε φυγε μαμα κ με εδιωχνε ,καθομουνα εξω δεν με εβλεπε και μου ειπανε οτι εκλαιγε και την πηγε η δασκαλα με κατι αλλα κοριτσακια μαζι.Παω κρυφα και εγω να δω και την πετυχαινω να λεει "θελω να παω σπιτι μου".

:P Θα δουμε πως θα παει ,πρωτη φορα μας αποχωριζεται και παει προνηπια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε κι εμείς τον παιδικό! Έχουμε λίγη κλάψα, είναι αποκομμένος από τα άλλα παιδάκια αλλά μου φαίνεται φυσιολογικό. Πρώτη φορά μας αποχωρίζεται. Είναι και μόνο 2,5. Δεν παίζει ρόλο κι αυτό βρε παιδιά; όταν είμαστε κι εμείς παρόντες δεν έχει πρόβλημα να απομακρυνθεί, να πάει να παίξει με άλλα παιδάκια και να μιλάει σε όλους. Τώρα που δεν βλέπει ένα γνώριμο προόσωπο εκεί είναι σα χαμένος... η ψυχούλα μου!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο πήγε και τον πήρε ο άντρας μου. Έκλαιγε με αναφιλητά και έλεγε μα-νού-λα... μόλις πήγε στην πεθερά μου, μες στην καλή χαρά!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με την πεθερα μου να ρωτησω για την μικρη μου στα προνηπια.

Πρωτον με περιμενε εμενα να παω να την παρω :D :D .

Εγω δουλευω που?

Το μονο ειπε στην πεθερα μου η μικρη οτι εκλαψε επειδη νυσταζε ,χαχαχα αρχισανε τα δυσκολαααα!

Τον χειμωνα που θα ξυπναμε στα αγρια χαραματα ε? ε?

Αχ το μικρουλη μου μωρε αντε να σχολασωωωωωω να το δω να μου πει τα νεα!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά μόνο 5 μέρες πέρασαν πια! πως κάνουν έτσι! το κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του να προσαρμοστεί...και ο δικός μου πέρυσι είχε ρίξει πολύ κλάμα. Φέτος κλαίει το πρώτο 5λεπτο και μετά σταματάει. Μα τι περιμένουν σε 5 μέρες το παιδάκι να μην βγάζει άχνα; ΕΛΕΟΣ!!!!θα συνηθίσει σιγά σιγά. Μιλησέ τους και εσύ και πές τους να δείξουν λίγο κατανόηση γιατί το θέμα με τα τσίσα οφείλεται στο άγχος του και στις νέες συνθήκες...θα το πιέζουν μάλλον κιόλας...τι ηλικία έχει;

 

 

Στο τελος του μηνα γινομαστε 2,5

Σημερα το πρωι πηγα και τους μιλησα ( τους εξηγησα για το νεο περιβαλλον , οτι το παιδι πρεπει να νιωσει σιγουρια για να πει στην κυρια ....κυρια τσισα , και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να ασχοληθουν και να το αλλαξουν , και εννοειτε οτι οταν ενα παιδακι κλαει για 1- 1,5 ωρα ειναι φυσικο και επομενο απο το σφυξιμο και το αγχος να κανει τσισα του επανω του )

Οταν δε τους ρωτησα γιατι εδω και 10 μερες τα κρατανε μονο 1,5 ωρα την ημερα η απαντηση της ηταν ταχα για ψυχικη ηρεμια του παιδιου

και οταν την ρωτησα και εμεις οι γονεις με τις δουλειες μας ποση αδεια να παρουμε ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΤΕ

 

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ - ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΔΑΣΚΑΛΑ

 

ΤΟ ΠΩΣ ΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΕΝΑ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ,σημερα δευτερη μερα η μικρη μου απο το κλαμα

ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ,ΕΙΧΕ ΚΡΕΜΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΕΚΑΤΣΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.

 

Περασα μετα απο εξω με το αμαξι και ακομα εκει ηταν αγκαλια στην πεθερα μου και εκλαιγε,την πηρανε στην ταξη με κλαμματα φυσικα και ειπαν τις πεθερας νου οτι σταματησε να κλαιει,δεν ξερω αν αληθευει.

Αχ ποτε θα προσαρμοστει?

Ξερετε?:confused:

Μου χαλασε την μερα μου,ενω εχθες ηταν πιο καλυτερα τα πραγματα οχι οτι δεν γκρινιαξε αλλα οχι οπως σημερα.

 

*Συγνωμη για τα κεφαλαια πριν κολλησε το πληκτρολογιο:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...