Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργία. Αισιόδοξες ιστορίες!


marcella

Recommended Posts

Μήπως έχει καμία μαμά καμία αισιόδοξη ιστορία να μας διηγηθεί με θέμα την εύρεση εργασίας;

Ο άντρας μου απολύθηκε πριν 3,5 μήνες λόγω μείωσης κόστους και τελικά αποδεικνύεται δύσκολο να βρει δουλειά. Κάθε μέρα κοιτάζει τις αγγελίες και στέλνει βιογραφικά, αλλά μόνο σε μία συνέντευξη έχει πάει.

Κάθε μέρα ακούμε για την κρίση και την ανεργία στην Ελλάδα. Μέχρι πότε θα κάνουμε υπομονή;

Βρήκε κανείς δουλειά εντός περιόδου οικονομικής κρίσης να μας πει την ιστορία του, ή είναι πιο πιθανό να κερδίσει κανείς το Λόττο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ήμουν άνεργη απο το Σεπτέμβρη του 2010. Μπορώ να πω οτι το βιογραφικό μου κατάντησε χαρτοπετσέτα...μιας και ούτε που θυμάμαι που το έστειλα!! Καμία απάντηση, και πολύ λίγα τηλέφωνα έστω και για συνέντευξη.

 

Βρήκα δουλειά τον Μάρτιο, μεσω γνωστού βέβαια, και όχι όπως θα ήθελα αλλά συμβιβάστηκα γιατί απο το καθόλου μισθό προτιμώ έστω και το λίγο....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας πω κι εγώ μια για τον κουμπάρο μου που απολύθηκε λόγω μείωσης προσωπικού από φαρμακευτική εταιρεία και βρήκε δουλειά σε άλλη τρεις μήνες μετά με ελάχιστα μικρότερες απολαβές. Γενικά τον βλέπω ευχαριστημένο

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου έχει τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός, έχει μεταπτυχιακό, ecdl, ecdl cad, lower και αρκετά χρόνια εμπειρίας. Μέσα σε 3,5 μήνες ανεργίας, είχε μόνο μία συνέντευξη όπου τελικά δεν τον πήραν και η μόνη πρόταση για δουλειά που είχε, ήταν να δουλέψει σε βενζινάδικο. Κάλως ή κακώς, την απέρριψε. Θα δούμε τώρα...!

Link to comment
Share on other sites

είναι και overqualified ο σύζυγος!

τι κρίμα, ελπίζω να αλλάξει η κατάσταση (για όλους μας) σύντομα!!!

 

Υ.Γ. ένα ςπρώτος μου ξάδερφος απολύθηκε τον Οκτώβριο (από εταιρεία εισαγωγής ρούχων)

βρήκε δουλειά μετά από ένα μήνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διεκδικώ τον τίτλο της βασίλισσας στις απολύσεις.

Ιδίως τα 2 τελευταία χρόνια έχω απολυθεί 2 φορές (πάντα Μάιο για κάποιο ανεξήγητο λόγο) και πάντα ξαναβρίσκω δουλειά τον Σεπτέμβριο (άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου).

Αφού στον ΟΕΑΔ με ρωτήσανε αν είμαι καθηγήτρια και παω κάθε καλοκαίρι με χαρτί απόλυσης.:D

Κι εγώ overqualified και μεγάλη σε ηλικία για την αγορά εργασίας.

Πάντως ξαναβρήκα δουλειά και μάλιστα ακριβώς πάνω στην ειδικότητά μου (πόσο θα την κρατήσω δεν ξέρω, βέβαια).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ άνεργη για 1 χρόνο..ελάχιστες οι συνεντεύξεις και το βιογραφικό.....αχχχχχχ.....το γράφω και το ξαναγράφω μήπως φταίει η εμφάνισή του...πολλές φορές κλαίω μόνη μου γιατί δεν έχω πού αλλού να ξεσπάσω

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου έχει τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός, έχει μεταπτυχιακό, ecdl, ecdl cad, lower και αρκετά χρόνια εμπειρίας. Μέσα σε 3,5 μήνες ανεργίας, είχε μόνο μία συνέντευξη όπου τελικά δεν τον πήραν και η μόνη πρόταση για δουλειά που είχε, ήταν να δουλέψει σε βενζινάδικο. Κάλως ή κακώς, την απέρριψε. Θα δούμε τώρα...!

 

και εγω μηχανικός ειμαι θα σου στειλω οδηγιες σε πμ που να στειλει βιογραφικο μην απελπιζεσαι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και εμένα ο άντρας μου έχει απολυθεί μια φορά πριν 1 χρόνο, βρήκε αμέσως δουλειά στην οποία δεν πλήρωναν, παραιτήθηκε και είναι ακόμα άνεργος. Το βιογραφικό του έχει απήχηση, έχει πάει σε πολλές συνεντεύξεις αλλά δεν τα βρίσκουν στα οικονομικά; Πόσο άλλο πρέπει να πέσει ο μισθός του;

Χάλια μαύρα καιοι τράπεζες κυνηγάνε...αυτά που κοροιδέυαμε τα πάθαμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ δυστυχώς έχασα την δουλειά μου τον Νοέμβριο του 2010 λόγω απόλυσης και από τότε δεν κατάφερα να βρώ κάτι αξιόλογο... Τώρα έμεινα έγκυος και είμαι άνεργη και δεν έχω ιδέα αν δικαιούμαι κάτι από το Ικα.

Link to comment
Share on other sites

Άνεργη πάνω από ένα χρόνο, και πλέον και έγκυος! Λίγο πριν κλείσω τα 40 γεννάω και φοβάμαι ότι δεν θα ξαναβρώ δουλειά ποτέ... :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, η δουλειά που βρήκα το Μάρτιο του 2011, αποδείχτηκε μόνο καταστροφή. Θέλανε να συνεργαστούμε με μπλοκάκι, να ανοίξω βιβλία δηλαδή όπως και έκανα. Ένα χρόνο μετά τα έκλεισα μιας και έμπαινα μέσα συνεχώς. Πραγματικά αυτή η δουλειά με έβαλε και μέσα. Τότε που ξεκίνησα με την εν λόγω εταιρεία, σαν εμπορικός αντιπρόσωπος, έψαξα να συνεργαστώ και με άλλες. Μέσα σε όσες βρήκα έπεσα επάνω σε μια εταιρεία δικτυακού marketing. Τότε θυμάμαι οτι είπα στον εαυτό μου "εγώ είμαι επαγγελματίας! Με μ........ς θα ασχολούμαι???"

Τελικά πήρα την απόφαση αφού έκλεισα βιβλία, να συνεργαστώ με αυτή την εταιρεία, και μόνο έτσι άρχισα να βλέπω φως. Είμαι 6 μήνες εκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και να σκεφτείτε οτι ο άντρας μου με κοροϊευε όταν ξεκίνησα αυτή τη δουλειά, ενώ τωρα με βοηθάει.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλη ιστορια για γελιο!

πριν 4-5 χρονια ημουν σε ενα γραφειο εγω κ το αφεντικο μονο. ο πιο ιδιοτροπος ανθρωπος που εχω γνωρισει μεχρι τρελλας να μου κανει παρατηση γιατι εγραφα τις παραγγελιες με τον καλο στυλο των 6-7ε κ οχι με Bic!!!!! τρελλος τσιγκουνης μεσα σε ολα.

μια Παρασκευη με φωναζει κ μου λεει μην ερθεις αυριο τελος...

οκ του λεω δωστε μου αυτα που δικαιουμαι. μου τα δινει επιτοπου (οχι ολα! μου εφαγε 300ε αλλα δεν πειραζει οπως θα καταλαβετε) κ αφου υπογραφω του λεω κ ταδε σας ευχαριστω παααρα πολυ που με βγαλατε απο την δυσκολη θεση γιατι αυριο θα σας ελεγα πως σταματαω, την Δευτερα ξεκιναω σε αλλη δουλεια!!!! ευχαριστω για κ για τα χρηματα της αποζημιωσης που δεν τα υπολογιζα κ μεινετε ησυχος θα πανε σε καλο σκοπο(βαφτιζα την μπουμπουκοβαφτιστηρα μου!)

αυτα τα μουτρα του δεν θα τα ξεχασω ΠΟΤΕ! εγινε κατακοκκινος νομιζα πως θα μου μεινει.

χα χα χα!

κ τωρα ανεργη ειμαι με το νεο ετος αλλα απο μερα σε μερα περιμενω να με ξαναπροσλαβουν πρωτα ο θεος!

κ ο αντρας μου 3 φορες απολυμενος εβρισκε παντα αμεσως δουλεια σε 1 βδομαδα κ τελικα μας εμεναν κ τα χρηματα της αποζημιωσης.

εχετε πιστη. αλλα σε αυτους τους καιρους αρπαξτε οποια δουλεια σας προσφερουν εχω δει πως η μια φερνει την αλλη. κ η κουνιαδα μου 2 χρονια σχεδον ανεργη κ τωρα εχουν κατσει 3-4 δουλειες που την γυροφερνουν καποια θα κατσει πια!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι! Τι ειδικότητα έχεις rinio 1980;

 

 

τώρα που επανήλθε το θέμα είδα πως με είχες ρωτήσει...αααα!!!καλά!!

 

εγω τελείωσα βοηθός ιατρικών εργαστηρίων...στην ειδικότητα αυτή εργάστηκα 11 μήνες με σύμβαση του ΟΑΕΔ στο νοσοκομείο Α.ΣΥΓΓΡΟΣ.

Μετά ως baby sitter,ως καθαρίστρια σε νηπιαγωγείο,σε μαγαζί με παραδοσιακά προϊόντα ως υπάλληλος,ξανά baby sitter και μετά σε μαγαζί με τζάκια-ψησταριές πάλι υπάλληλος...όπου και απολύθηκα τον Απρίλη του '10.

 

Τώρα πια στα 33 και μ'ενα παιδί και αυτό το κύμα απολύσεων που ακούω απο παντού..φοβάμαι οτι δεν θα βρω τίποτα...κι όταν ανοίξουν οι δουλειές θα έχει περάσει το τραίνο...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να σας πω ότι ο άντρας μου, εδώ και ένα χρόνο εργάζεται και είναι γενικά ευχαριστημένος. Έμεινε 1 χρόνο ακριβώς άνεργος. Για να καταλάβετε, έπιασε δουλειά, 5 μέρες πριν λήξει το ταμείο ανεργίας. Οι αποδοχές του είναι πολύ καλύτερες από ότι τα προηγούμενα χρόνια και ας γίνονται μειώσεις. Το τίμημα βέβαια είναι ότι έπρεπε να αλλάξουμε πόλη διαμονής (από Αθήνα να πάμε Πάτρα, αλλά είμαι εγώ Πατρινή, οπότε μικρό το κακό).

Πιο συγκεκριμένα, να σας πω ότι πέρασε από τη συγκεκριμένη συνέντευξη τον Αύγουστο του 2011. Του είπαν ότι για τη συγκεκριμένη θέση, είχαν λάβει 800 βιογραφικά και σκόπευαν να καλέσουν τους 200 για συνέντευξη. Τελικά κάλεσαν τον άντρα μου να εργαστεί τον Ιανουάριο του 2012, όπου παραιτήθηκε (λόγω διορισμού) ο πρώτος υποψήφιος. Δηλαδή ο άντρας μου ήρθε 2ος στους 200.

 

Να είστε αισιόδοξες! Όλα φτιάχνουν στο τέλος. Τώρα ελπίζω σε μία δουλειά για εμένα. Είμαι νοσηλεύτρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμένα ο άντρας μου έμεινε άνεργος 2 χρόνια - τον 2ο ψάχναμε εντατικά, γιατί τον πρώτο είχαμε ετοιμασίες για το γάμο - βρήκε δουλειά ακριβώς δυο χρόνια μετά, δουλεύει 9 μήνες...και σκούρα τα πράματα...προβλέπεται κλείσιμο και αυτού του μαγαζιού. Εγώ απολύθηκα ένα χρόνο μετά από εκείνον και με παρότρυνσή του άνοιξα τη δική μου δουλειά η οποία...βελτιώνεται αλλά..με πολύυυυυυυυυυυυ αργά βήματα. Δεν μπορώ δηλαδή ακόμα να πω ότι μπορώ να στηρίξω το σπίτι μας, αφού φέτος βγάζω ίσα ίσα τα έξοδά μου. Θέλουμε να βάλουμε μπροστά και για μωράκι. Να βάλουμε; ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μια αισιόδοξη ιστορία να πω για ένα γείτονά μας που έμεινε άνεργος και βρήκε δουλειά τον ίδιο μήνα, όχι με τόσο καλές συνθήκες και μισθό, ωστόσο δουλειά! Και χάρηκα γιατί έχει και οικογένεια ο άνθρωπος, δυο μικρά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...