Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι καθισματάκι αυτοκινήτου να πάρω;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 450
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορει κανεις να με συμβουλεψει τι να παρω γιατι εχω κοιταξει ολα τα online καταστηματα αλλα ακρη δεν βγαζω?

 

Ο μικρος μου ειναι 8.5 μηνων, 9 κιλα αλλα πολυ ψηλος ( αρα ειναι οριακα στο τωρινο του καθησμα)) και το βασικοτερο - δεν αντεχει την ξαπλωτη θεση του maxi cosi που εχουμε τωρα ( 0-13 κιλα). Το θεμα ειναι οτι ψαχνω καθησματακι που να κοιταει και μπροστα και πισω γιατι σκοπευω να τον κρατησω οσο μπορω στην πισω θεση αλλα η πισω θεση να εχει βαθμιδες ξαπλωματος ωστε να μην ειναι μονο ξαπλωτος. Δηλαδη, ψαχνω μαλλον για κατηγορια 0-18 κιλα, που να εχει την δυνατοτητα να τοποθετειται και μπροστα και πισω αλλα και να εχει επιλογες ανακλησης οταν κοιταει πισω.

 

Στις περιγραφες των ποιοντων που εδα ( maxi cosi, recaro, britax, concord ) δεν μπορω να καταλαβω εαν στο rear facing εχουνε μονο την ξαπλωτη θεση και οι επιλογες δινονται μονο στο forward facing. Γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε το Maxi Cosi για τους πρώτους μήνες και τώρα που ο Νικόλας μας είναι πια ενός έτους έχουμε το Britax-Römer King Plus που είναι ένα από τα καλύτερα της κατηγορίας 9-18 κιλών, και μάλιστα σε αρκετά καλή τιμή (από 200 έως 290 ευρώ ανά την Ευρώπη, όπως διαπίστωσα στο διαδίκτυο)... Επίσης είναι ιδιαίτερα εύκολο στη χρήση. Δε γνωρίζω την τιμή στην Ελλάδα, καθώς μένουμε στην Ελβετία.

 

Και κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον: To Touring Club Suisse (TCS), αξιόπιστος φορέας με 1,6 εκατομμύρια μέλη, έχει κάνει πρόσφατα (2009) συγκριτικό τεστ παιδικών καθισμάτων. Μπορείτε να δείτε τον σχετικό πίνακα εδώ (τεστ 26 καθισμάτων): http://www.tcs.ch/main/fr/home/auto_moto/tests/kindersitze.RightColumn.0002.CtxLinkDownloadFile1.pdf/3973_02_TestTCSsiegesEnfant2009_fr.pdf

Ένα κείμενο στα γαλλικά και γερμανικά εδώ: http://www.tcs.ch/main/fr/home/auto_moto/tests/kindersitze.html

 

Σύμφωνα με το τεστ, προς αποφυγή είναι τα εξής καθίσματα :

* IWH Babymax Isofix avec base (jusqu'à 13 kg),

* Alpin Daisy (15-36 kg),

* Renolux 360° (jusqu'à 18 kg),

* IWH Megamax Isofix avec base (9-36 kg)

ενώ σχετικά χαμηλή βαθμολογία έλαβαν και τα:

Renolux Next Confort και

Chicco Proxima

 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους/ες από σας στην επιλογή καθίσματος. Το πιο σημαντικό κριτήριο οφείλει να είναι η ασφάλεια του παιδιού (κι όχι το χρώμα, το design... όμως ΝΑΙ η ευκολία χρήσης). Πέρα από το κάθισμα, ας μην ξεχνάμε ότι η σωστή οδηγική συμπεριφορά του μπαμπά ή της μαμάς είναι ακόμα πιο σημαντικός παράγοντας ασφάλειας!

"Το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου δε συνεπάγεται αυτόματα το δικαίωμα να σε παίρνουν στα σοβαρά".

H.Humphrey (1911-1978), Αμερικανός πολιτικός

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε εαν υπάρχει διαφορα στις δυνατότητες μεταξύ των 9-18 και 9-36 καθισμάτων? δηλ. γιατί να πάρω το 9-18 εφόσον το άλλο θα διαρκέσει για περισσότερο χρόνο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω που έζησα πολύ άσχημο ατύχημα, για τη μόνη αγορά που δε σκέφτηκα τα λεφτά ήταν για το καρεκλάκι του αυτοκινήτου. ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΑΣΦΑΛΕΙΑ . Αυτό είναι που πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει κανεις να με συμβουλεψει τι να παρω γιατι εχω κοιταξει ολα τα online καταστηματα αλλα ακρη δεν βγαζω?

 

Ο μικρος μου ειναι 8.5 μηνων, 9 κιλα αλλα πολυ ψηλος ( αρα ειναι οριακα στο τωρινο του καθησμα)) και το βασικοτερο - δεν αντεχει την ξαπλωτη θεση του maxi cosi που εχουμε τωρα ( 0-13 κιλα). Το θεμα ειναι οτι ψαχνω καθησματακι που να κοιταει και μπροστα και πισω γιατι σκοπευω να τον κρατησω οσο μπορω στην πισω θεση αλλα η πισω θεση να εχει βαθμιδες ξαπλωματος ωστε να μην ειναι μονο ξαπλωτος. Δηλαδη, ψαχνω μαλλον για κατηγορια 0-18 κιλα, που να εχει την δυνατοτητα να τοποθετειται και μπροστα και πισω αλλα και να εχει επιλογες ανακλησης οταν κοιταει πισω.

 

Στις περιγραφες των ποιοντων που εδα ( maxi cosi, recaro, britax, concord ) δεν μπορω να καταλαβω εαν στο rear facing εχουνε μονο την ξαπλωτη θεση και οι επιλογες δινονται μονο στο forward facing. Γνωριζει κανεις?

 

 

Για τα υπολοιπα δεν ξερω να σου πω... Εχω το Britax 0-18 και εχει 4 ή 5 θεσεις ανακλισης όταν κοιτάει προς τα πίσω. Από όρθιο εως σχεδόν ξαπλωτό.

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπολοιπα δεν ξερω να σου πω... Εχω το Britax 0-18 και εχει 4 ή 5 θεσεις ανακλισης όταν κοιτάει προς τα πίσω. Από όρθιο εως σχεδόν ξαπλωτό.

 

Ειναι αρκετα ψηλο για να κοιταει εξω απο το παραθυρο? Ειστε γενικα ευχαριστημενοι?

Link to comment
Share on other sites

Μολις κοιταξα το Britax απο το kidsroom.de με πολυ καλη τιμη ( νομιζω οτι ειναι 80E πιο φτηνα απο Ελλαδα) αλλα θελουν 3 εβδομαδες για να στειλουν το συγκεκριμενο και βιαζομαι. Γνωριζει κανεις αλλο μερος απο οπου μπορω να το παραγγειλω ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που να το παραγγείλεις, εγώ το πήρα από Ελλάδα. Και ναι, κοιτάει έξω από το παράθυρο από 5,5 μηνών...κι είναι όλο χαρά!! Είμαστε πολυ ευχαριστημένοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,θα ήθελα την βοηθειά σας ,θέλουμε να αγοράσουμε ένα καθισματάκι αυτοκινήτου αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρουμε.

Το αγοράκι μου είναι 13,5 μηνών , 11 κιλά και 85 πόντους .

Να αγοράσουμε καθισματάκι που είναι από 9-18 kg ή από 9-36 kg;

Έχουνε ζώνες 5 σημείων ;

Έχουνε κλίσεις για να είναι πιο άνετο το παιδάκι ;

Κάθε φορά που ταξιδεύουμε το κεφαλάκι του πέφτει μπροστά τι μπορώ να κάνω για αυτό ;

Και τέλος θα ήθελα να είναι ασφαλές και στα δύο αυτοκίνητα ο άντρας μου έχει ένα ford focus και εγώ ένα citroen saxo .

Συγνώμη για τα πολλά ερωτηματά μου αλλά έχω μπερδευτεί .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ! αυτά τα καθισματάκια με έχουνε μπερδέψει πάρα πολύ !!

Τελικά είμαι μεταξύ τριών καθισμάτων :

Britax Evolva 123

Recaro Young Sport

Chicco nepture

 

Ποιό μου προτείνετε;Έχει αγοράσει κάποια κοπέλα κάποιο από αυτά ;Είναι ευχαριστημένη;

Link to comment
Share on other sites

 

Και για ενημέρωση, όσοι έχουν αγοράσει το maxi cosi tobi έχουν το δικαίωμα δωρεάν παραγγελίας του Maxi-Cosi Tobi Soft Cap.

 

εχουμε αγορασει και εμεις το συγκεκριμενο καρεκλακι...

το Product number που ζηταει που το γραφει? πανω στο καρεκλακι?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να αγορασω ενα καθισματακι 0-13 και ειμαι αναμμεσα σε BRITAX Baby Safe Plus (0 - 13 kg) και στο maxi cosi cabrio fix.H βαση isofix θα μου κανει και για τα μετεπειτα καθισματα η μονο για τα συγκεκριμμένα.Ειδα οτι στην euro ncap τεσταρουν με την πρωτη μαρκα καθως κοιταξα για το ford focus '06 5θ .Ειναι διαφημιστικό οτι κανουν τεστ με την συγκεκριμμένη μαρκα η δοκιμαζουν και αλλες και κατεληξαν σ'αυτες??Απο καποια μαμα που εχει καποιο απο τα συγκεκριμμενα το κεφαλακι του μωρου ειναι σταθερο?.Εσεις με την πειρα σας τι προτείνετε??Καποιο site για αγορα μεσω ιντερνετ?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πήγαμε στα Λητώ και είδαμε όλα τα καθισματάκια αυτοκινήτου και τελικά καταλήξαμε στο Recaro Young Sport και σήμερα θα το παραγγείλω από Γερμανία.

http://www.olivers-baby-care.co.uk/Young-Sport-Child-Seat-Bellini-or-Airmesh-Fabric/58pol457p.asp

Έχει μεγάλη οικονομική διαφορά .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να αλλάξουμε καθισματάκι. Να ανέβουμε κατηγορία δηλ. Είμαι ανάμεσα στο chicco key-1 και στα maxi cosi tobi ή priori xp, όλα κατηγορίας 9-18 Kgr. Τι μου προτείνετε; Έχω διαβάσει πολυ καλά λόγια για το maxi cosi tobi, κάπου όμως αναφέρεται ότι είναι λίγο στενό και δεν αίναι τόσο άνετο. Ισχύει; Επίσης μήπως το ύφασμα τους είναι ζεστό για το καλοκαίρι; Ο γιος μου είναι 6.5 μηνών και 8.600 Κgr. Στο υπάρχον καθισματάκι του μετα βίας χωράει και οι ζώνες δεν μπορούν να τον συγκρατήσουν καλά. Να αλλάξω καθισματάκι ή να περιμένω ακόμη; Μήπως είναι μικρός ακόμη για να κοιτάει προς τα μπροστά; Sorry αν σας κούρασα.

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ισως λιγο νωρις για να κοιταει μπροστα αλλα τι να κανεις; να παρεις ενα και μετα απο λιγο αλλο;;;;

δεν ρωτας και τον παιδιατρο; τι γνωμη του.

παντως πολλοι γνωστοι μου το ειχαν σε καρεκλακι που κοιτα μπροστα απο τετοια ηλικια και ολα καλα. εμεις παλι ειμασταν πολυ μικρουλες και ελαφριες και το αλλαξαμε αργοτερα, στον 9ο-10ο μηνα περιπου και πηραμε recaro young sport

παντως για το tobi στο www.my-toys.de το εχει μιση τιμη!!!

εκει πηραμε και το δικο μας 100? φνηνοτερα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοι στο εξωτερικο λενε οτι το παιδι πρεπει να ειναι γυρισμενο πισω τουλαχιστον για το πρωτο ετος και ο λογος ειναι οτι ακομα και εαν ειναι το μωρο μεγαλοσωμο, δεν εχει αναπτυξει δυνατους μυες στον αυχενα. Ετσι, με μια προσθια προσκρουση ( που ποτε να μην συμβει ) εαν το μωρο ειναι γυρισμενο μπροστα, απο την κεκτημενη ταχυτητα, το κεφαλι φευγει μπροστα και οι μυες δεν μπορουν να το συγκρατησουν καλα. Ειναι μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να τραυματιστει στον αυχενα και στην σπονδυλικη.

 

 

Ας ξοδεψουμε κατι παραπανω οταν μιλαμε για την ασφαλεια τους και ας περιορισουμε απο τα εξοδα απο ρουχαλακια και σαχλαμαρες. Ειναι πολυ σημαντικο.

 

Και ο δικος μου δεν χωραει εδω και καιρο, αλλα τον εχω γυρισμενο και ελπιζω να μπορεσω να τον κρατησω μεχρι να μην παει αλλο.

 

Προτεινω πρωτα καλη ενημερωση και μετα αγορα για καθησματακι. Ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα που αγοραζουμε. Εδω δυστυχως, και για 5 μηνων μωρο να πας σε καταστημα και να πεις οτι θελεις καθισματακι που κοιταει μπροστα, θα στο πουλησουνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...