Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι καθισματάκι αυτοκινήτου να πάρω;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 450
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψάχνω και εγώ για καθισματάκι αυτοκινήτου! Εχω ένα από το πολυκαρότσι της Perego Pliko P3 on Track που δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αυτό το isofix τι είναι;

 

Είναι ένα σύστημα που το καθισματάκι κουμπώνει στο αυτοκίνητο και δεν χρειαζεται να το δέσεις με ζώνη ασφαλείας. Παρέχει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια από τη ζώνη.

Εμείς το πήραμε, απλά αναφέρω οτι το ίδιο το isofix ήταν πιο ακριβό από το καθισματάκι. Αλλά τουλάχιστον θα έχουμε το κεφάλι μας πιο ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε το Maxi Cosi Cabrio 0-13 με σύστημα Isofix. Δεν ξέρω αν σας εξυπηρετεί...

 

 

Έψαχνα μήπως βρω 0-18 με isofix, καθώς έχω διδυμάκια, μήπως και γλιτώσω κάποια χρήματα. Οπωσδήποτε isofix θα πάρω. Δεν το διαπραγματεύομαι αυτό. Αν δεν βρω κάτι σε 0-18, αναγκαστικά θα πάρω το 0-13 της recaro , η οποία τουλάχιστον βγάζει και 13-18 με isofix και μπαίνει στην ίδια βάση....

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εμείς πήραμε το Maxi Cosi Cabrio 0-13 με σύστημα Isofix. Δεν ξέρω αν σας εξυπηρετεί...

 

 

Έψαχνα μήπως βρω 0-18 με isofix, καθώς έχω διδυμάκια, μήπως και γλιτώσω κάποια χρήματα. Οπωσδήποτε isofix θα πάρω. Δεν το διαπραγματεύομαι αυτό. Αν δεν βρω κάτι σε 0-18, αναγκαστικά θα πάρω το 0-13 της recaro , η οποία τουλάχιστον βγάζει και 13-18 με isofix και μπαίνει στην ίδια βάση....

 

foivi επειδή και εμείς σκεφτόμαστε να πάρουμε το ίδιο καθισματάκι μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τις εντυπώσεις σου? και να επιτρέπεται από που το πήρατε και πόσο?

 

φεη δεν είναι μόνο τα recaro νομίζω που βγάζουν και μεγαλύτερα καθισματάκια που μπαίνουν στην ίδια βάση isofix...και τα maxi cosi έχουν μοντέλο για μετά τα 13 όπου μπαίνει στην ίδια βάση...και έχω ακούσει ότι είναι καλύτερα από τα recaro...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια η μόνη χρήση που έχει γίνει έως τώρα είναι για την μεταφορά του μωρού από το μαιευτήριο στο σπίτι. Είναι πολύ μικρούλης ακόμα και δεν τον έχουμε βγάλει έξω. Το καθισματάκι το πήραμε 180€ και την βάση isofix 200€ από το Bebejou. Πάντως μια χαρά μου φάνηκε έστω από αυτό το λίγο. Ο μπέμπης κοιμόταν συνέχεια και μου φάνηκε οτι βολευόταν.

 

Κι εμένα ο πωλητής στο μαγαζί μου είπε οτι στα διάφορα crash test που έχουν γίνει το Maxi Cozi έχει βγει πρώτο από άποψη ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τη βοήθειά σας!

Χθες ήρθε η παραγγελία μου από το μπίμπομάρκετ κ εκτός από καρότσι παρήγγειλα κ το κάθισμα αυτοκινήτου για 0-13 το HUGGY της INGLESINA.

Δεν μπορώ όμως να βρω αν κ πώς κατεβαίνει η πλάτη του γιατί μου φαίνεται αρκετά όρθιο όταν το έχω χωρίς τη βάση σαν ριλαξ. Ξέρει καμία;;;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη βοήθειά σας!

Χθες ήρθε η παραγγελία μου από το μπίμπομάρκετ κ εκτός από καρότσι παρήγγειλα κ το κάθισμα αυτοκινήτου για 0-13 το HUGGY της INGLESINA.

Δεν μπορώ όμως να βρω αν κ πώς κατεβαίνει η πλάτη του γιατί μου φαίνεται αρκετά όρθιο όταν το έχω χωρίς τη βάση σαν ριλαξ. Ξέρει καμία;;;

 

Κι εμείς αυτό έχουμε. Η πλάτη του δεν κατεβαίνει. Νομίζω ότι σε κανένα καρεκλάκι αυτοκινήτου δεν κατεβαίνει η πλάτη. Κι εγώ ήθελα να το

χρησιμοποιήσω σαν ριλάξ, αλλά δε βολεύει το μωρό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη βοήθειά σας!

Χθες ήρθε η παραγγελία μου από το μπίμπομάρκετ κ εκτός από καρότσι παρήγγειλα κ το κάθισμα αυτοκινήτου για 0-13 το HUGGY της INGLESINA.

Δεν μπορώ όμως να βρω αν κ πώς κατεβαίνει η πλάτη του γιατί μου φαίνεται αρκετά όρθιο όταν το έχω χωρίς τη βάση σαν ριλαξ. Ξέρει καμία;;;

 

Κι εμείς αυτό έχουμε. Η πλάτη του δεν κατεβαίνει. Νομίζω ότι σε κανένα καρεκλάκι αυτοκινήτου δεν κατεβαίνει η πλάτη. Κι εγώ ήθελα να το

χρησιμοποιήσω σαν ριλάξ, αλλά δε βολεύει το μωρό.

Και στην αρχή που θα το μετακινούμε με αυτό δηλ. όταν πχ πάμε σε κάποιο σπίτι΄θα πρέπει να το βγάζουμε κ να το ξαπλώνουμε σε καναπέ;; Κρίμα κ νόμιζα ότι θα χρησίμευε κ έτσι. Όλα τα καθισματάκια έτσι είναι;;;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς είναι της το Pliko 3 της Peg Perego και αυξομειώνεται μόνο το ύψος από τις ζώνες, η πλάτη μένει πάντα σταθερή, πιστεύω απλώς ότι άλλα καθισματάκια είναι κάπως πιο άνετα και αγκαλιάζουν το μωρό και στηρίζουν καλύτερα το κεφαλάκι του και άλλα λιγότερο, αλλά όλα είναι καθιστά, κανένα δεν έιναι ξαπλωτό. Πάντως το δικό σας δεν το ξέρω για να εκφέρω γνώμη αλλά από το δικό μας έχω μείνει ευχαριστημένη και όταν το κουνάς μπρος πίσω γίνεται και σαν ριλάξ και δεν το έβγαζα ποτέ από εκεί, άλλωστε έμπαινε και πάνω στο καρότσι οπότε ούτε καν την ξυπνούσα.

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα καθισματάκι αυτοκινήτου δεν κατεβαίνει η πλάτη εντελώς..Από όσο το έψαξα και μου είπαν αυτή η θέση που έχουν είναι η στάση "αγκαλιάς". Δεν είναι για να κάθεται πολύ ώρα το μωρό εκεί όταν είναι νεογέννητο ή τους τρεις πρώτους μήνες αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την μεταφορά του και για τα ταξίδια. Άλλωστε και τα ριλάξ δεν κάνει να χρησιμοποιούνται για πολύ ώρα τους πρώτους τρεις μήνες ( μερικοί λένε ότι δεν κάνει να χρησιμοποιούνται καθόλου)

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα και απο μενα , ειμαι μπερδεμενη και ζηταω τη γνωμη σας , ο μεγαλος μας ηρθε η εποχη να του παρουμε το 3ο καθησματακι του της κατηγοριας 15-36κγ 2+ και αυτο για να μεινει το αλλο που καθεται τωρα λιγο καινουργιο για την μικρη οπου θα τη βαλουμε σε 5 μηνες . Εχω βρει 3 και μπερδευτικα τα οποια ειναι ... http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1070&ct=10402&itmid=1164417 το 2ο ειναι... http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1085&ct=10402&itmid=1164917 καιιι το 3ο ειναι.... http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1185&ct=10402&itmid=1254830 , εμεις κλεινουμε προς το πρωτο , αμαν αυτα τα καθησματακια παρε κατηγορια 0-13 , παρε 9-18 παρε 15-36 εεεε μας γανιασανε.

Link to comment
Share on other sites

Το καθισμα 15-36 προβλέπονται για παιδια από 3,5 ετών (που έχουν και το ανάλογο υψος). Τα καθίσματα αυτά ειναι ανυψωτικά και συνηθως δεν έχουν ζωνες που δένεται το παιδί στο κάθισμα, αλλά δενεται με τη κανονική ζωνη του αυτοκινήτου, η οποια δεν ειναι καταληλη για παιδι 2 ετων. Αν θελεις να κρατησεις το καθισμα σε καλή κατάσταση μπορεις να πάρεις ειδικό καλημα που κατασκευάζει ο κατασκευαστης του συγκεκριμένου καθίσματος (κανουν περίπου 20 ευρώ) και θα μεινει σαν καινουργιο για το αλλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Hello!!!Θα ήθελα τη γνώμη σας για το recaro young sport.To είδα και μου φαίνεται πολύ αξιόπιστο :) Είναι όμως λειτουργικό ας μου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και όχι μονο!!!Ααα αν ξέρει κάποιος ας μου πει και κανα ηλεκτρονικό κατάστημα μήπως το πάρουμε πιο φθηνά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

eMzE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Hello!!!Θα ήθελα τη γνώμη σας για το recaro young sport.To είδα και μου φαίνεται πολύ αξιόπιστο :) Είναι όμως λειτουργικό ας μου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και όχι μονο!!!Ααα αν ξέρει κάποιος ας μου πει και κανα ηλεκτρονικό κατάστημα μήπως το πάρουμε πιο φθηνά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NAi, το πηραμε εμεις και φαινεται πολυ καλο και ανετο. Δεν ξαπλωνει ομως παρα πολυ, (να πω την αληθεια δεν ξερω ποσο ξαπλωνουν τα άλλα μοντελα, αλλα αυτο με ζοριζει λιγο στο να το γυρισω). Κατα τα αλλα μου φαινεται πολυ ασφαλες κ ανετο!

Εγω το πηρα απο το http://www.siege-enfant.com/child-seats-c-571.html, ειναι γερμανικο site αλλα τα εχει και στα αγγλικα. Δεν ξερω αν χρησιμοποιησεις πιστωτικη, αλλα επειδη ειχα ενα θεμα μετα με την πιστωτική μου (εκανα πολλες αγορες μεσω ιντερνετ, οχι μονο το καθισμα, οποτε δεν ξερω αν φταιει το συγκεκριμενο σαιτ), καλυτερα χρησιμοποιησε μια προπληρωμενη ή καποιο αξιοπιστο συστημα (ίσως το paypal). Μεσα σε μια βδομαδα ηρθε το καθισμα, και το πηρα μαζι με τα μεταφορικα περιπου 210 Ευρω. Στην ελλαδα το βρηκα 300.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενδιαφερόμαστε για ένα παιδικό κάθισμα με Isofix, όπου να γίνεται πορτ μπεμπέ και να μπαίνει και μέσα στο καροτσάκι του...

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή είμαστε υπερβολικοί..

Ο υπάλληλος στο Mother care, μας είπε ότι αυτό που θέλω το έχει, αλλά όχι με isofix...

Για βοηθήστε, μια και σε μερικούς μήνες θα γίνουμε τρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τελικά κατέληξα στο να αγοράσω από το siege-enfant.com το παρακάτω κάθισμα μαζί με το καλοκαιρινό κάλυμμα:

Maxi Cosi Tobi Midnight Blue 09

Summer cover Maxi Cosi Tobi - Ecru

 

Έχω όμως τρία ερωτήματα να κάνω σε όσους αγόρασαν κάτι από το συγκεκριμένο κατάστημα.

1. Οι τιμές που αναγράφονται περιέχουν, όπως λέει, ΦΠΑ;

2. Ποια ήταν η έξτρα χρέωση για Ελλάδα; και

3. Ποιο τρόπο πληρωμής επιλέξατε;

 

Και για ενημέρωση, όσοι έχουν αγοράσει το maxi cosi tobi έχουν το δικαίωμα δωρεάν παραγγελίας του Maxi-Cosi Tobi Soft Cap.

 

Link to comment
Share on other sites

super_mario κι εγώ απο εκεί σκεφτόμουνα να το αγοράσω γιατί έχει μαγάλη διαφορά η τιμή του σε σχέση με όλα τα ελληνικά καταστήματα, εγώ βέβαια το ήθελα σε κόκκινο χρώμα που δεν το έχει αλλά και πάλι είναιμεγάλη η διαφορά για ένα χρώμα πιστεύω. Θέλω να σε ρωτήσω, το καλοκαιρινό κάλλυμα απ΄ότι είδα υπάρχει μόνο σε άσπρο ε;

Απ΄ότι διάβασα σε άλλα ποστ απο κοπέλες που αγόρασαν το καθισματάκι από το συγκεκριμένο site, η αποστολή τους στοίχισε 16 ευρώ και ήρθε σε 2 εβδομάδες, και η τιμή ήταν η αναγραφόμενη όπως γράφει μαζί με το φπα. Βασικά εγώ αν τελικά το πάρω απο εδώ, που το βλεπω ως πολυ πιθανό, θα το πληρώσω με prepaid card.

Όσο για το Maxi-Cosi Tobi Soft Cap, το είδα κι εγώ το site και δεν ζητάει ούτε απόδειξη αγοράς, ούτε τίποτε άλλο πέρα από τα στοιχεία του παραλήπτη.

Πάντως αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να μπορεί να απαντήσει στις απορίες σου, θέλω κι εγώ να μάθω και αν το παραλάβεις, περιμένω νέα.

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε ρωτήσω, το καλοκαιρινό κάλλυμα απ΄ότι είδα υπάρχει μόνο σε άσπρο ε;

Απ΄ότι διάβασα σε άλλα ποστ απο κοπέλες που αγόρασαν το καθισματάκι από το συγκεκριμένο site, η αποστολή τους στοίχισε 16 ευρώ και ήρθε σε 2 εβδομάδες, και η τιμή ήταν η αναγραφόμενη όπως γράφει μαζί με το φπα. Βασικά εγώ αν τελικά το πάρω απο εδώ, που το βλεπω ως πολυ πιθανό, θα το πληρώσω με prepaid card.

 

Μπορεί να είναι και κοτσάνα αυτό που γράφω, αλλά πιθανολογώ ότι είναι άσπρο γιατί, γενικότερα, το λευκό δεν "τραβάει" τη ζέστη.

Σε έναν έλεγχο που έκανα στο θέμα τιμής, με έβγαλε το κόστος αποστολής στα 28,92?. Τα 16? πως τα υπολογίσανε;

Εκεί που λέει για "μεταφορά & τρόπους πληρωμής", αναφέρει ότι, πλην της Γερμανίας που είναι δωρεάν για 50+? αγορά, το κόστος μεταφοράς είναι ανάλογο του βάρους και της χώρας. Ισχύει αυτό που γράφω ή δεν ισχύει;

Κι εγώ με προπληρωμένη κάρτα θα το πληρώσω, εκτός κι αν με πει κάποια/ος ότι συμφέρει η κατάθεση σε λογαριασμό της εταιρίας (αυτό που γράφει για 3% έκπτωση - advance payment). Αλλά σίγουρα η αγορά θα γίνει απ' έξω, γιατί η διαφορά σε σχέση με τιμές Ελλάδας είναι της τάξης των ±80? (καρεκλάκι+πανί+έξοδα αποστολής)!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε το britιax 0-18 και ειναι super, απο ποδηλατουπολη,ξαπλωνει σε 4 θεσεις και χρησιμοποιειται αναποδα για τους πρωτους μηνες και μετα ποποθετειται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καρντάση, το κακό είναι ότι δεν μας έδωσες μία σχετική περιγραφή ή κάποια διεύθυνση για να το δούμε...

Britax First Class Plus

 

Τιμή που το αγόρασες και πότε;

 

Edit 1: Ψάχνοντας βρήκα αυτή την ιστοσελίδα. Τους έθεσα μία ερώτηση σχετικά με τα προϊόντα που μ' ενδιαφέρουν, καθώς και το κόστος αποστολής αυτών στην Ελλάδα. Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Πάραυτα οι τιμές φαίνονται Super! Π.χ. αν το καθισματάκι που αγόρασε το καρντάση είναι το First Class Plus, η τιμή του είναι στις 139.99 λίρες Αγγλίας, δηλαδή ±157 έουρος. Καλό; Για να μη μπω στη διαδικασία σύγκρισης τιμών για maxi cosi tobi: babybirds vs letoshop

 

Μπορεί να είναι και κοτσάνα αυτό που γράφω, αλλά πιθανολογώ ότι είναι άσπρο γιατί, γενικότερα, το λευκό δεν "τραβάει" τη ζέστη.

Edit 2: Τελικά ήταν κοτσάνα...

maxi cosi accessories και από babybirds

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...