Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μαρεσει να βγαινει τα βραδια με φιλους


ΙΩΑΝΝΑ_30

Recommended Posts

Για να σας δωσω ενα παραδειγμα εγω ειμαι ξυπνητη απο τις 7 και μιση αυτος ακομα κοιματε θα σηκωθει θα την κρατησει να μαγειρεψω και θα κατσει μετα στο pc η στην τηλεοραση. Στης 7 εχει μπαλα αρα κατα τις 6 παρα θα φυγει για να παει στο γηπεδο. Κατα τις 11 που εγω θα ειμαι κοματτια θα ερθει σπιτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δηλ βρε ιωαννα πριν το μωρακι ησασταν αλλιως???πιστευεις οτι η αλλαγη του ειναι λογω του μωρου η επειδη και εσυ εισαι κουρασμενη βλεπεις διογκωμενες τις καταστασεις??μηπως να συζηταγατε να του εξηγουσες πως νιωθεις γενικοτερα...και πιστεψε με αφου μπορεις αφησε το στη μαμα σου και καντε μια ηρεμη και ομορφη κουβεντα μεταξυ σας χωρις το μωρακι σας εκει..πιστευω θα σας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι σε καταλαβαινω... ξερω πως ειναι να εισαι μονη σου ολη μερα με ενα μωρο κ να περιμενεις πως κ πως τον αντρα σου για να κανεις ενα μπανακι κ να χαλαρωσεις λιγακι. Τον βλεπεις σαν θεο. Κοιτα, οταν ειχα μονο την κορη μου μωρο, κ με βοηθεια απο την μαμα μου, οταν εμπαινε σπιτι ο αντρας μου απο την δουλεια ειχα κατι μουτρα μεχρι το πατωμα. Μου εβγαιναν ολα τα αρνητικα συναισθηματα της κλεισουρας κ ημουν βεβαιη οτι αυτος δεν μπορει να με καταλαβει γιατι βγαινει απο το σπιτι, εστω κ μεχρι τη δουλεια του. Επισης, στην αρχη ειχα κ εγω αρνηση στο να βγω χωρις το μωρο, αν κ υπηρχε η δυνατοτητα.Εκανα λαθος ομως. Αυτο δημιουργησε ασχημο κλιμα στη σχεση μου με τον αντρα μου κ εγω ειχα πηξει στο σπιτι. Γνωμη μου λοιπον, ειναι να αρπαζεις καθε ευκαιρια για εξοδο με η χωρις το μωρακι σας. Ισως σου την σπαει που στο προτεινει μετα απο μουρμουρα δικια σου, αλλα σιγουρα με τον καιρο οι εξοδοι θα γινουν μια ευχαριστη συνηθεια κ για τους 3 σας. Στην αρχη θα ειναι λιγο περιεργα αλλα οταν το συνηθισεις θα αναρωτιεσαι γιατι δεν το τολμαγες νωριτερα. Επισης, αν εχεις βοηθεια, ασε το μωρακι για λιγο κ καντε μια βολτα οι 2 σας, ενα ποτακι η φαγητο για λιγες ωρες στην αρχη. Δεν φανταζεσαι ποσο καλο θα σας κανει.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

δηλ βρε ιωαννα πριν το μωρακι ησασταν αλλιως???πιστευεις οτι η αλλαγη του ειναι λογω του μωρου η επειδη και εσυ εισαι κουρασμενη βλεπεις διογκωμενες τις καταστασεις??μηπως να συζηταγατε να του εξηγουσες πως νιωθεις γενικοτερα...και πιστεψε με αφου μπορεις αφησε το στη μαμα σου και καντε μια ηρεμη και ομορφη κουβεντα μεταξυ σας χωρις το μωρακι σας εκει..πιστευω θα σας βοηθησει

Οχι δεν μπορω να πω οτι ηταν αλλιως αλλα ξερεις πιστευα οτι οταν ερχετε ενα μωρο στο σπιτι καποια πραγματα αλλαζουν γιατι γινομαστε γονεις και πρεπει να συμπεριφερομαστε αλλιως. Εγω τουλαχιστον ετσι ενιωσα οτι πρεπει να κανω. Προτεραιοτητα μου τωρα ειναι το παιδι μου και ο αντρας μου.Και τους φροντιζω και τους δυο. Δεν ειναι η διασκεδαση και η ανεμελια. Σε καμια των περιπτωσεων δεν υποστηριζω να κλειστουμε μεσα αλλα νομιζω πως ειναι λιγο νωρις ακομα να αφηνω το μωρακι μου και να βγαινω τα βραδια. Απλα πιστευα οτι και ενας μπαμπας θα το εβλεπε ετσι.

Δεν δεχομαι ευκολα οτι εγω ειμαι η μανα και πρεπει να τα κανω ολα μονη μου. Αλλα μου ελεγε πριν γεννηθει η μικρη. Και οποτε τοτε του εκανα παραπονα, μου ελεγε οτι δεν ειμαστε ακομα οικογενεια οταν θα γινουμε θα δεις. Ε ειδα τελικα. Εχει 3 μερες κατι μουτρα μεχρι το πατωμα, ειναι κουρασμενος λεει.Δεν θελει να μιλησουμε αλλο το λυσαμε λεει.

Τελος εγω δεν προσπαθω αλλο και αν θυμωσε τοσο πολυ που διεκδικω λιγη προσοχη ας πιει ξυδι στο ντουλαπι εχουμε μπολικο.

Εχω μια ψυχολογια χαλια τοσες μερες και τι εγινε στην τελικη,δεν χαιρομαι και οπως θα επρεπε τις στιγμες με το μωρο μου, δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

οκ βρε ιωαννα μου συμφωνω μαζι σου οτι ετσι εχεις επιλεξει να κανεις οικογενεια και τα ειχες ολα συζητησει πριν την αφιξη του μωρου ομως αυτα δεν γινανε και αρχιζει να χανεται και η ισσοροπια μεταξυ σας.δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο να αφησεις το μωρο σου για δυο ωρες και να πιειτε ενα καφε εξω απο το σπιτι ωστε να κανετε μια ηρεμη συζητηση...

βλεπω δηλ οτι και εσυ δεν υποχωρεις και ισως διεκδικεις με τροπο που εκεινος δεν τον καταλαβαινει..δεν τον δικαιολογω απλα λογω παιδιου μπαινουν αναγκαστικα αλλες βασεις και μεχρι να γνωριστειτε οι τρεις σας καλα θελει χρονο υπομονη και επιμονη..η κουραση ειναι μεγαλη για τις μανουλες,ειτε δουλευουν ειτε οχι...απλα αυτες που δεν δουλευουν εχουν πιο αυξημενο το αισθημα του εγκλεισμου.τελος παντων δωσε μια ευκαιρια στον γαμο σου βγαινοντας οι δυο σας και συζητωντας σε ουδετερο περιβαλλον και ας μην ειναι βραδυ ας ειναι απογευμα η μεσημερι,θα σας κανει καλο και ισως υπαρξουν και οι αλλαγες που θελεις σταδιακα..

δεν ξερω αν βοηθαω καθολου αλλα ειναι η ταπεινη μου αποψη ιντερνετικη φιλη ιωαννα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα θα πω και εγω τ γνωμη μου για το θεμα.εγω δεν εχω προβλημα με τ αντρα μου ν βγαινει μ τ φιλουσ του βεβαια δεν εχει γυρισει ποτε 7 τ πρωι ενωειται πως θα με προβληματιζε αυτο.βγαινουμε και μαζι απλα εχει τ αναγκη ν βγαινει κ μ τ φιλουσ τ κ τ σεβομαι οπως κ αυτος σεβεται τ δικα μου θελω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορω να πω οτι ηταν αλλιως αλλα ξερεις πιστευα οτι οταν ερχετε ενα μωρο στο σπιτι καποια πραγματα αλλαζουν γιατι γινομαστε γονεις και πρεπει να συμπεριφερομαστε αλλιως. Εγω τουλαχιστον ετσι ενιωσα οτι πρεπει να κανω. Προτεραιοτητα μου τωρα ειναι το παιδι μου και ο αντρας μου.Και τους φροντιζω και τους δυο. Δεν ειναι η διασκεδαση και η ανεμελια. Σε καμια των περιπτωσεων δεν υποστηριζω να κλειστουμε μεσα αλλα νομιζω πως ειναι λιγο νωρις ακομα να αφηνω το μωρακι μου και να βγαινω τα βραδια. Απλα πιστευα οτι και ενας μπαμπας θα το εβλεπε ετσι.

Δεν δεχομαι ευκολα οτι εγω ειμαι η μανα και πρεπει να τα κανω ολα μονη μου. Αλλα μου ελεγε πριν γεννηθει η μικρη. Και οποτε τοτε του εκανα παραπονα, μου ελεγε οτι δεν ειμαστε ακομα οικογενεια οταν θα γινουμε θα δεις. Ε ειδα τελικα. Εχει 3 μερες κατι μουτρα μεχρι το πατωμα, ειναι κουρασμενος λεει.Δεν θελει να μιλησουμε αλλο το λυσαμε λεει.

Τελος εγω δεν προσπαθω αλλο και αν θυμωσε τοσο πολυ που διεκδικω λιγη προσοχη ας πιει ξυδι στο ντουλαπι εχουμε μπολικο.

Εχω μια ψυχολογια χαλια τοσες μερες και τι εγινε στην τελικη,δεν χαιρομαι και οπως θα επρεπε τις στιγμες με το μωρο μου, δεν αξιζει.

στην δικια μου περιπτοση δεν εχω παραπονο βοηθαει ο αντρασ μου εχουμε 3 παιδια κ θα τ κανει μπανιο κ βολτα μονοσ του θα τ παει κ τ βραδυ θα τ φτιαξει γαλα και ολα αυτα γιατι τ εχω απετησει ετσι κ εσυ ν τ απετησεισ δεν τ εκανεσ μονη σου τ παιδι.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...