Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μαρεσει να βγαινει τα βραδια με φιλους


ΙΩΑΝΝΑ_30

Recommended Posts

Ιωάννα σχετικά με τις εξόδους του, μήπως το κάνει αντιδραστικά επειδή δεν σου αρέσει αυτό??μήπως και εσύ προσπαθείς να του επιβάλλεις αυτό που θες με τρόπο που δεν βοηθάει?

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειστε μαζι 16 χρονια (απο τα 14 σου!) προβληματα που δεν λυσατε στα τοσα χρονια, αφου λες εβγαινε και γυριζε στις 5 και 7 το πρωι) περιμενεις να τα λυσετε τωρα σε μια δυσκολη περιοδο για σας? Κι εσυ τον ηξερες και τον επελεξες για να κανεις οικογενεια μαζι του, τωρα γιατι τον κατηγορεις? Εγω δεν βλεπω να ειναι καπου λαθος . Το λαθος το κανουμε εμεις οταν ξερουμε τον ανθρωπο μας, βλεπουμε αυτα που δεν μας αρεσουν , αλλα πιστευουμε, πως μετα τον γαμο θα τον "αλλαξουμε". Οσο για προτασεις , βγες μαζι του, βολτουλες με το μωρακι, για ποτο οι 2 σας μια χαρα θα τα καταφερουν οι γιαγιαδες για 2 ωριτσες . οχι γκρινιες και τσακωμοι, χρειαζεστε χρονο να προσαρμοστειτε στα καινουργια δεδομενα και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετραω τρεις μηνες κλεισμενη μεσα...και επισης δε θελω να αφηνω το παιδι στην πεθερα μου για να βγαινω...για δικους μου λογους.Μπραβο σε οσες το κανετε αλλα αν η κοπελα δε νιωθι ανετα να αφησει ο μωρο δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει σωνει και ντε να το κανει.Κι εμενα εχουν πεσει ολοι πανω μου και με πριζουν ποτε θα αφησω το μωρο να βγουμε...και εφτασα πολλες φορες να πιεζομαι αφανταστα απο τη εμμονη και την επιμονη τους.Κι οσες φορες αφησα το μωρο και βγηκαμε για να κανουμε καμια δουλεια καταληξαμε να ειμαστε μεσα σο αγχος με το ρολοι ολη την ωρα μη και περασει η ωρα και πεινασει το παιδι να γυσρισουμε.Ενω οταν το παιρνουμε μαζι ειμαστε πιο χαλαροι...γιατι και να πεινασει το θηλαζω η το κοιμιζω και εμεις συνεχιζουμε τη δουλεια μας.

 

Βεβαια εμενα κλειστηκε και ο αντρας μου...ποτε δε συνηθιζε να βγαινει μονος του βεβαια.Τον παρακαλαω να παει εξω με κανα φιλο να ξεσκασει να μη με πριζει κιολας....αλλα δε θελει λεει να με αφηνει μονη μου.Γενικα σε κλαμπ δε πολυβγαιναμε,ουτε ξενυχταγαμε οποτε δεν του λειπουν αυτα.Αλλα ξερω ποσο θα ηθελε να παμε ενα σινεμαδακι.

 

Παντως κι εγω πιστευω οτι τα νευρα σου και ολη αυτη η κατασταση οφειλεται στο οτι κλειστηκες.Κουλαρε.αφου εχει μαθει τοσα χρονια να βγαινει μονος του κι εσυ το δεχοσουν...τωρα περιμενεις να το κοψει??Αστον ας βγει...δεν εγινε και τπτ.γιατι απότι καταλαβα δεν ειναι οτι βγαινει μονος του λογω παιδιου...ανεκαθεν το εκανε,σωστα?Κι εγω δε συμφωνω με αυτο...εμεις παντα μαζι βγαιναμε με τον αντρα μου...και για δουλειες και για διασκεδαση παντου μαζι...αντε για κανα καφε μονο να πηγαινε ο καθενας με την παρεα του.

 

Μπορεις κι εσυ ενα βραδυ να κοιμησεις το παιδι να ερθει η μαμα σου να μεινει μαζι του κι εσεια να βγειτε για ενα ποτακι 1-2 ωριτσες.Το πιθανοτερο ειναι να γυρισετε και αυτο ακομα να κοιμαται.Η φωναξε φιλους για ποτο στο σπιτι.

 

Και προσπαθησε να του αφιερωνεις λιγο χρονο εστω το βραδυ που κοιμαται το μωρο...καθηστε λιγο στον καναπε να χαλαρωσετε,να τα πειτε,να βρεθειτε.Ξερω οτι εισαι κουρασμενη και νυσταζεις....κι εγω ομοιως αλλα χαραμισε λιγη ωρα υπνου και γι'αυτον.Μονο με αγαπη θα τα βρειτε.Με φωνες,υστεριες και τσακωμους δε θα βγει τπτ.

 

Αυτά ακριβώς θα σου έγραφα κι εγώ, αλλά με κάλυψε απόλυτα η Νίκη!

Ούτε κι εγώ δεν θα τα έγραφα τόσο ωραία :-)!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της άποψης πως οτι ''ενοχλητικές'' συνήθειες ή κουσουράκια εχει ενας άντρας ενω πολλές πιστεύουμε πως με τον ερχομο του μωρού θα περιοριστούν ή στην καλύτερη θα κοπούν μετα την γέννηση τελικά δεν κόβοντε μη σας πώ πως ενισχύονται. ειναι αυτος ο φόβος που εχουν ολοι σχεδόν οι άντρες πως θα τους στερήσεις την ελευθερία. εγω δεν το χω νιώσει αυτο με τις εξόδους στον αντρα μου αλλα οτι ηταν απο πριν τωρα ειναι εις διπλούν. πχ ηταν σπιτόγατος τωρα εγινε εντελως σπιτόγατος. μονο μαζι μας βγαίνει σε σημείο να του προτείνω εγω να βγεί. ηταν λίγο φοβιτσιάρης με τις αρρώστιες τωρα ολο αυτο εχει μεταφερθεί στο παιδί και φτανει σε σημείο υπερβολής. ειναι το ιδιο μην σας πω και πιο προσεκτικός με το μωρό απ οτι εγω γιατι παντα ηταν πολύ προσεκτικός σε οτι εκανε. Δώστου την εντύπωση πως ναι μεν εχεις κάποιες ελευθερίες αλλα με όρια τα οποία πρεπει να φροντίζει να μην υπερβαίνει. κατα την αποψη μου δεν ειναι τραγικό να βγει 1 φορά στις 10 μέρες μεχρι τις 1-2 το βράδυ. μην κοιτάς τι θυσίες κάνουμε εμεις (οι μανούλες) για το μωρό και μην συγκρίνεις. παντα η μάνα κανει κατι παραπάνω απο τον αντρα και για να ειμαι εικλικρινής ετσι πρεπει να εναι. θελω να εχω ενα λόγο παραπάνω στην ανατροφή του παιδιού μας ετσι για να μην χάνοντε οι ρόλοι κατι το οποίο οδηγεί πολλές φορές σε διάλυση. αλλωστε δεν ανταγωνιζόμαστε αλλα συναγώνιζόμαστε χερι χερι για το καλό της οικεγενειας μας κ αν καμιά φορά νιώθεις ''ριγμένη'' κοιτα το παιδάκι σου και θα δεις πως αξίζει

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειστε μαζι 16 χρονια (απο τα 14 σου!) προβληματα που δεν λυσατε στα τοσα χρονια, αφου λες εβγαινε και γυριζε στις 5 και 7 το πρωι) περιμενεις να τα λυσετε τωρα σε μια δυσκολη περιοδο για σας? Κι εσυ τον ηξερες και τον επελεξες για να κανεις οικογενεια μαζι του, τωρα γιατι τον κατηγορεις? Εγω δεν βλεπω να ειναι καπου λαθος . Το λαθος το κανουμε εμεις οταν ξερουμε τον ανθρωπο μας, βλεπουμε αυτα που δεν μας αρεσουν , αλλα πιστευουμε, πως μετα τον γαμο θα τον "αλλαξουμε". Οσο για προτασεις , βγες μαζι του, βολτουλες με το μωρακι, για ποτο οι 2 σας μια χαρα θα τα καταφερουν οι γιαγιαδες για 2 ωριτσες . οχι γκρινιες και τσακωμοι, χρειαζεστε χρονο να προσαρμοστειτε στα καινουργια δεδομενα και οι δυο.

 

πόσο δίκιο έχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι τα πάντα είναι θέμα συννενόησης...

Εμείς για παράδειγμα βγαίνουμε και χώρια..Εγώ με τις φίλες μου για girl's night και αυτός με τους φίλους του. Ποτέ δεν του είπα να μην πάει και ποτέ δεν μου είπε και εκείνος κάτι...

Είναι κάτι που συμβαίνει από την αρχή της σχέσης μας και κάτι που προσωπικά θεωρώ απαραίτητο. Είναι υγιές τα ζευγάρια να κάνουν πράγματα μαζί.

Τώρα που περιμένουμε το πρώτο μας μωρό ακόμα το κάνουμε..Εγώ απλά κατάντησα να πίνω virgin mojito και να κυνηγάμε με τα κορίτσια χώρους που απαγορεύεται το τσιγάρο.

Και όταν έρθει το μωρό θα ήθελα να καταφέρω ακόμα και αν θηλάζω αποκλειστικά να το κρατάει εκείνος για να βγώ και εγώ με τις φίλες μου. Και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Άφησε τον γιατί θα έρθει στιγμή που θα αναζητάς τη μοναξιά ή τις ώρες μόνη με το παιδί...

Ο δικός μου προ κρίσης έβγαινε σχεδόν κάθε εβδομάδα, τώρα που το έκοψε μου κακοφαίνεται;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πόση εμπιστοσύνη έχεις στο σύντροφό σου/ άντρα σου.

Εμείς από τις αρχές, όταν ακόμη τα είχαμε δηλαδή, δε βάλαμε περιορισμούς. Άμα ο άλλος θέλει να στη κάνει, θα στη κάνει! Και πού ξέρω εγώ τί κάνει όταν πάει στη δουλειά; Πού ξέρω εάν πάει; κπλ. Το ίδιο κι εκείνος για μένα!

Το θέμα είναι να μη μπείς σε αυτό το τρυπάκι, άπαξ και μπήκες το χάσαμε πατριώτη το κορμί. Εάν δε τού 'χα εμπιστοσύνη ή εκείνος εμένα καλύτερα να χωρίζαμε, αλλιώς θα τρελαινόμασατν. Όπως κι εγώ έχω την ανάγκη να βγω με τις φίλες μου ένα βράδυ γυναικοπαρέα, το ίδιο και ο άντρας μου! Άμα τον πίεζα ή με πίεζε θα είχαμε αντίθετα αποτελέσματα πιστεύω....

Ξέρω πως άμα βγει με φίλους του θα γίνει κάφρος, θα πιεί, θα πεί και καμιά βλακεία με τους φίλους του... Λογικό είναι! Ε, οκ μερικές φορές πάνε και στριπτιτζάδικα... Τί να κάνω; Σημασία έχει που μου το λέει..... Άμα μού το κρυβε θα ανησυχούσα. Το θέμα είναι να σεβαστεί εμένα, τα χρόνια που είμαστε μαζί και την οικογένεια που δημιουργήσαμε. Τώρα πού θα πάει, πόσο θα πιεί, ε και να κοιτάξει και καμία so what? Το κοίταγμα δε βλάπτει.... Δε του έχω βάλει παρωπίδες, το θέμα είναι να μείνει μόνο εκεί!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην επαναλαμβάνομαι συμφωνώ με τα κορίτσια στα περισσότερα...

Ο ερχομός του μωρού αληθεια είναι οτι κλονίζει τις ισορροπίες του ζευγαριου αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Με πολύ υπομονή και προσπαθεια και από τους 2 σας. Οκ ίσως λίγο περισσότερη απο σενα :)

Κάθισε να συζητήσετε ΗΡΕΜΑ!! Με την γκρίνια και τον καβγά δεν βγαίνεις ποτέ μα ποτέ κερδισμένη, τον απομακρύνεις περισσότερο και δημιουργείς ένταση. Ζήτα αυτό που θες ήρεμα, ανέθεσε του δουλειές με χαμόγελο !!! Δώσε του χώρο να αναλάβει τις ευθύνες τους αντί να τα κάνεις όλα εσυ και αν τον εχεις στην απέξω!

Διαφωνώ ακόμα που κοιμάστε χώρια. Αυτό θα πρεπει να αλλάξει οπωσδήποτε κατά την γνωμη μου!

Αισοδοξία βρε κοπελιά...κάθε αρχή και δύσκολη δεν λένε;;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα κατά την γνώμη μου αυτό που χρειάζεσαι στην προκειμένη περίπτωση είναι ‘’συμπαράσταση’’ και να του το πεις έξω από τα δόντια…

Μίλησε του οι άντρες ή δεν καταλαβαίνουνε ή κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουνε!!!

Μην περιμένεις να σου πει ότι θα κρατήσει το μωρό για να κοιμηθείς λίγο, ΖΗΤΑ ΤΟ!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Ιωάννα μόνη σου έχτισες τη φυλακή σου. Και πιστεύεις ότι ο άντρας σου πρέπει να μπει και αυτός μέσα.

 

Θηλάζω αποκλειστικά. Και ξεκίνησα πάλι να δουλέυω. Πηρα θήλαστρο και αντλώ το γάλα που αφήνω για να περάσει το παιδί μου μακριά μου 8 ώρες 5 μέρες την εβδομάδα. Και εσύ δεν μπορείς να αφήσεις σε κάποιον το παιδί σου για 2-3 ώρες;

 

Η μόνη εντύπωση που μου έμεινε από όσα γράφεις είναι ότι δεν σε ενδιαφέρει να είσαι εσύ ευτυχισμένη αλλά απλά θές οι άλλοι να μοιράζονται την δυστυχία σου. Να ζουν στη δυστυχία σου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Ιωάννα μόνη σου έχτισες τη φυλακή σου. Και πιστεύεις ότι ο άντρας σου πρέπει να μπει και αυτός μέσα.

 

Θηλάζω αποκλειστικά. Και ξεκίνησα πάλι να δουλέυω. Πηρα θήλαστρο και αντλώ το γάλα που αφήνω για να περάσει το παιδί μου μακριά μου 8 ώρες 5 μέρες την εβδομάδα. Και εσύ δεν μπορείς να αφήσεις σε κάποιον το παιδί σου για 2-3 ώρες;

 

Η μόνη εντύπωση που μου έμεινε από όσα γράφεις είναι ότι δεν σε ενδιαφέρει να είσαι εσύ ευτυχισμένη αλλά απλά θές οι άλλοι να μοιράζονται την δυστυχία σου. Να ζουν στη δυστυχία σου.

 

νομίζω πως εισαι λίγο σκληρή μαζί της.ειναι μόνο 4 μήνες που γεννησε η κοπέλα και πολυ πιθανόν να μην εχει συνέλθει, ακόμη ορμονικα πάντα μιλάω τουτέστιν και ψυχολογικά.αν δεν εχει και την συμπαράσταση που χρειαζεται (αυτην ισως που εχεις εσυ) της πήρε ισως παραπάνω χρόνο να επανελθει απ οτι οποιαδήποτε αλλη γυναίκα.γυναίκες ειμαστε και πρεπει να καταλαβαίνουμε.ιδιως αυτο το τελευταιο με την δυστυχία πολυ βαρύγδουπο ακούγεται. πάντα φιλικά ετσι!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πόση εμπιστοσύνη έχεις στο σύντροφό σου/ άντρα σου.

Εμείς από τις αρχές, όταν ακόμη τα είχαμε δηλαδή, δε βάλαμε περιορισμούς. Άμα ο άλλος θέλει να στη κάνει, θα στη κάνει! Και πού ξέρω εγώ τί κάνει όταν πάει στη δουλειά; Πού ξέρω εάν πάει; κπλ. Το ίδιο κι εκείνος για μένα!

Το θέμα είναι να μη μπείς σε αυτό το τρυπάκι, άπαξ και μπήκες το χάσαμε πατριώτη το κορμί. Εάν δε τού 'χα εμπιστοσύνη ή εκείνος εμένα καλύτερα να χωρίζαμε, αλλιώς θα τρελαινόμασατν. Όπως κι εγώ έχω την ανάγκη να βγω με τις φίλες μου ένα βράδυ γυναικοπαρέα, το ίδιο και ο άντρας μου! Άμα τον πίεζα ή με πίεζε θα είχαμε αντίθετα αποτελέσματα πιστεύω....

Ξέρω πως άμα βγει με φίλους του θα γίνει κάφρος, θα πιεί, θα πεί και καμιά βλακεία με τους φίλους του... Λογικό είναι! Ε, οκ μερικές φορές πάνε και στριπτιτζάδικα... Τί να κάνω; Σημασία έχει που μου το λέει..... Άμα μού το κρυβε θα ανησυχούσα. Το θέμα είναι να σεβαστεί εμένα, τα χρόνια που είμαστε μαζί και την οικογένεια που δημιουργήσαμε. Τώρα πού θα πάει, πόσο θα πιεί, ε και να κοιτάξει και καμία so what? Το κοίταγμα δε βλάπτει.... Δε του έχω βάλει παρωπίδες, το θέμα είναι να μείνει μόνο εκεί!

 

και να που απ' τις λίγες φορές θα συμφωνήσω μαζί σου!!!!

κι όχι απλά θα συμφωνήσω μέ κάτι απ' όλα... θα συμφωνήσω με όλα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως εισαι λίγο σκληρή μαζί της.ειναι μόνο 4 μήνες που γεννησε η κοπέλα και πολυ πιθανόν να μην εχει συνέλθει, ακόμη ορμονικα πάντα μιλάω τουτέστιν και ψυχολογικά.αν δεν εχει και την συμπαράσταση που χρειαζεται (αυτην ισως που εχεις εσυ) της πήρε ισως παραπάνω χρόνο να επανελθει απ οτι οποιαδήποτε αλλη γυναίκα.γυναίκες ειμαστε και πρεπει να καταλαβαίνουμε.ιδιως αυτο το τελευταιο με την δυστυχία πολυ βαρύγδουπο ακούγεται. πάντα φιλικά ετσι!

 

Από την υπογραφή μου θα δεις πότε γέννησα και εγώ. Πριν 4 μήνες και 2 βδομάδες.

 

Και συμπαράσταση η κοπελα έχει πολλή από την οικογένειά-γονείς. Κάτι που εγω δεν έχω μια και οι δικοί μου είναι 82 & 86 και οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν.

 

Απλά της κοπέλας της χρειάζεται γερό ταρακούνημα για να βγει από το τέλμα της. Και να απολαύσει τη χαρά της μητρότητας και της συντροφικής αγάπης

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την υπογραφή μου θα δεις πότε γέννησα και εγώ. Πριν 4 μήνες και 2 βδομάδες.

 

Και συμπαράσταση η κοπελα έχει πολλή από την οικογένειά-γονείς. Κάτι που εγω δεν έχω μια και οι δικοί μου είναι 82 & 86 και οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν.

 

Απλά της κοπέλας της χρειάζεται γερό ταρακούνημα για να βγει από το τέλμα της. Και να απολαύσει τη χαρά της μητρότητας και της συντροφικής αγάπης

 

Σαφώς και το είδα γι αυτο επισήμανα την συμπαράσταση που ισως εχεις εσυ.να σου ζήσει καταρχήν. εχεις ομως την συμπαράσταση του αντρα σου το οποίο ειναι και το πιο βασικό.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολη αυτή η περίοδος αν και είναι η καλύτερη για την μάνα από την άλλη η απομόνωση μας την δίνει λίγο στα νεύρα , και οι τσακωμοί πραγματικά δεν βγάζουν κάτι . Εμένα το μόνο που με έσωσε είναι να ερχεται καμμιά φίλη μου το απόγευμα για καφε να πω καμμιά κουβέντα και Κυριακές σε κάποιο σπίτι μαμάς , αδερφού , κουμπάρας να πω πέντε κουβέντες . Μάλιστα 2 βραδυα ειμαι εντελώς μόνη γιατί κανει και βραδυνη δουλειά, τις καθημερινες αργει να ερθει γιατι η δουλειά του είναι μακρυά και όλα τα κάνω μονη μου . Αυτό το εμπέδωσα , την μοναξιά την καλύπτω όπως ανέφερα . Οι βραδυνες έξοδοι να πω θα με χάλαγαν και εμένα γιατί είμαι λίγο καταπιεστική και καθόλου ύπέρ να τριγυρνάει έξω μεχρι το πρωι .. αλλά αν το έκνε και πριν δεν αλλάζει . Ας συμφωνησετε να γίνεται μια τον μηνα , προφανώς είναι συνήθεια που δεν αλλάζει .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να σεβεστε και οι δυο τις αναγκες του αλλου και να γινει ενας συμβιβασμος.

Δηλαδη αν βγαινει πχ καθε Σαββατο και γυρναει στις 5 το πρωι ε τοτε ναι ειναι τραβηγμενο απο την αλλη δεν μπορει να κλειστει μεσα επειδη το θες εσυ.

Ας βγαινει ενα Σαββατο το μηνα μονος του και ενα Σαββατο ας βγαινεται μαζι, δεν παθαινει κατι το μωρακι αν ενα βραδυ το μηνα μεινει για 4 ωριτσες με καποιον αλλο.

Ή μπορειτε να καλειται σπιτι τους φιλους του ή κοινους σας φιλους.

Και συμφωνω με τα κοριτσια, μην περιμενεις να σε καταλαβει απο μονος του, αν δεν ζησεις κατι ο ιδιος δεν το καταλαβαινεις, αφηνε τον με τη μικρη για να κοιμασαι καμια ωρα το απογευμα, πηγαινε καμια βολτουλα με μια φιλη σου να ξεσκασεις λιγο για κανα διωρο (2 φορες το μηνα, δεν σου λεω καθε μερα).

Και δεν βλεπω το λογο να κοιμαται εδω και ενα χρονο σχεδον στον καναπε, ζευγαρι ειστε. Κι εγω θηλασα ενα χρονο σχεδον αλλα το μωρο το ειχα απο 4 μηνων που δεν χωραγε στην καλαθουνα πια στο δωματιο του στην κουνια. Ξυπναγε 3-4 φορες τα βραδια, πηγαινα στο δωματιο του το θηλαζα και ξαναπηγαινα για υπνο.

Δεν στο παιζω εξυπνη, απλα πιστευω οτι για ολα υπαρχουν λυσεις, μην δυσκολευεις τη ζωη σου. Βαλε τον στη ζωη του παιδιου, εμπιστευσου τον και δωσε του μερικες ευθυνες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που του αρεσει να βγαινει χωρια το ζευγαρι εκτος απο κανενα καφε. Ο αντρας μου βεβαια εχει αλλη γνωμη. Μαλωνουμε γιαυτο εδω και 16 χρονια που ειμαστε μαζι. Τωρα ειδικα που και ηρθε και το παιδι στη ζωη μας και ειναι μονο 4 μηνων νιωθω ανασφαλεια να μενω μονη μεχρι αργα.

Ασε που εγω απο τοτε που γεννησα εχω παει 2 φορες για καφε μαζι του. Και αυτο την μια του το παν οι γονεις μου γιατι πριν σαραντησω εκλαιγα συνεχια και φοβηθηκαν μην παθω τιποτα, και αλλη μια που τον ειπε ο γυναικολογος μου να με βγαζει εξω. Νομιζω οτι εκμεταλευεται το γεγονος οτι δεν αφηνω καθολου την μικρη στην μαμα μου γιατι θηλαζει αποκλειστικα. Του λεω οτι εχω σκασει μεσα και μου λεει ε οταν θελεις κανονισε να αφησεις τι μικρη στη μαμα σου και πες μου να βγουμε μαζι η αν θελεις την κραταω εγω να βγεις με καμια φιλη σου. Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε αλλα δεν μου αρκει αυτο. Θελω να καταλαβει την κουραση μου την αναγκη μου να ξαναζησω και γω καποια πραγματα να θελει ο ιδιος να μου τα προσφερει και οχι μετα απο δικη μου γκρινια. Νομιζω οτι δεν νοιαζετε για μενα. Κανονιζει να βγει μονος του και ενω στην αρχη λεω δεν θα πω τιποτα μετα με πιανει υστερια και μαλωνουμε κλαιω. Μου λεει αν θελω να την κρατησει κι αυτος τη μικρη για να βγω και γω αλλα το μωρο δεν καθετε και πολυ μαζι του μονο για παιχνιδι μετα απο λιγο αν δεν την παρω εγω κλαιει με ψαχνει. Ασε που δεν ειναι το προβλημα μου να βγω μονη μου, αυτος γιατι εχει τοσο πολυ αυτην την αναγκη. Εγω ειμαι κλεισμενη τοσους μηνες ουτε δουλεια ουτε φιλους , στο σπιτι δεν βοηθαει τρεχω για τα παντα εγω τα βραδια ξενυχταω μονο εγω ,αντι να παραπονιεμε εγω ......τι να πω πειτε μου καμια γνωμη ρε κοριτσια ειμαι υπερβολικη;

απο την μια θελεις να βγεις απο την αλλη δεν αφηνεις και την μικρη....το επαθα και γω!!! κοιταξε να δεις πρεπει ο αντρας σου να καταλαβει οιτ και συ εχεις αναγκες και τον χρειαζεσαι διπλα σου!!!!!! θα του αρεσε να τον παρατας σπιτι και να βγαινεις;; δεν νομιζω....μια τετοια φαση περασε κι ο αντρας μου πριν γεννησω οχι σε μεγαλο βαθμο αλλα με την γεννηση της μικρης λουφαξε μεσα!!!! κι οσοσ για το μωρακι σου που δεν καθεται μαζι του και σε ψαχνει ειναι λογικο ειναι πολυ μικρουλα ακομα!!! κσι μενα στην αρχη με τον αντρα μου δεν καθοτανε πολυ λιγο τωρα που παει στον 7 μηνα αρχιζει και καθεται μαζι του, τα βρισκει λιγο μπαστουνια γιατι δεν ξερει να την φερει σβουρα οπως εγω αλλα θα μαθει...ειναι νωρις ακομα θα στρωσει ο συζηγοε περναει φαση....πιστευω οτι βγαινει για να απομακρυνθει απο την ολη ρουτινα θεωρω, οι αντρες εχουν ενα θεμα με την προσαρμογη..ειναι λιγο αργοι...κι οψι δεν εισαι υπερβολικη....
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καποιοι δεν διαβασαν τι ακριβως εχω γραψει. Ο αντρας μου (τον οποιο παντρευτικα πριν λιγους μηνες, δεν ειχα σκοπο ζωης τον γαμο, για το παιδι και διαδικασιες τυπικες το εκανα,χαρτια κ.τ.λ) και γω επισης δεν συνηθιζαμε να βγαινουμε χωρια το βραδυ. Μετα απο πιεση δεχτηκα κανα δυο φορες να βγει και γυρησε 5 και 7 το πρωι.

Προς θεου δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι φοβαμαι οτι θα με απατησει η κατι τετοιο.

Και φυλακισμενος δεν ειναι σε καμια περιπτωση η δουλεια του ειναι χαλαρη πινει καφε με φιλους στο γραφειο, φευγει μονος του ταξιδια εκει βγαινει με συναδελφους και το βραδυ και δεν εχω προβλημα.

Και εδω παει στο γηπεδο η σε καφε με φιλους. Σας φαινετε για κατεπιεσμενος και κλεισμενος αυτος ο ανθρωπος? Εμενα παλι το αντιθετο.

Γιαυτο εχω και προβλημα. Λεω ρε ανθρωπε εσυ ξεσκας φευγεις βγαινεις εξω, δουλευεις βλεπεις κοσμο εγω ολη μερα στο σπιτι. Πρεπει να μενω και τα βραδια μονη μου δεν το θελω. Εστω και αν ειναι 1 το μηνα οπως λετε.

Οσο για καποια σχολια του τυπου δυστυχισμενη κ.τ.λ συγνωμη αλλα δεν με γνωριζεις και θα σε παρακαλουσα να μην βγαζεις συμπερασματα για εναν ανθρωπο που δεν ξερεις απο 2 μηνυματα που διαβασες.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη βρε κοριτσια αλλα γιατι δεν καταλαβαινετε την αναγκη της ιωαννας να εχει τον αντρα της σπιτι?

δεν του εχει απαγορευσει τις εξοδους, ουτε τον θελει "φυλακισμενο" στο σπιτι να τον τιμωρει για τις εξοδους του με καταναγκαστικα εργα (βλ. νταντεμα μπεμπας, πλυσιμο πιατων). αυτο που θελει ειναι να νιωσει την οικογενεια που εκανε!

6 μηνες ειναι παντρεμενοι, τους 4 ειναι γονεις! εγω προσωπικα δεν θα το εβρισκα λογικο ο αντρας μου να μην ενιωθε την αναγκη να περασει τον ελευθερο χρονο του μαζι με μενα και το μωρο μας!

το να ειναι κλεισμενη μονη της με το μωρο,προς θεου δεν ειναι βασανο, αλλα απο τη στιγμη που υπαρχει συζυγος θα επρεπε να ειναι παρων γιατι διαφορετικα η λεξη οικογενεια χανει το νοημα της και ο τροπος ζωης της της προκαλει θλιψη.

η κοπελα κατα τη γνωμη μου, την ιδια απολαυση θα ενιωθε ειτε εβγαινε εξω ειτε καθοταν σπιτι μαζι με τον αντρα της γιατι πολυ απλα κυριως ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ.

επισης ζητα απο τον αντρα της να την σκεφτεται και να θελει ο ιδιος να της εκπληρωνει τις οποιες αναγκες της ασχετα με το τι ακριβως θα κανει για αυτο. το θεμα ειναι να δειξει οτι νοιαζεται και ενδιαφερεται για την ψυχολογια της γυναικας του.

 

κατα τη γνωμη μου, το θεμα ειναι πιο βαθυ και δεν αρκει μονο να αρχισει η κοπελα να βγαινει με τις φιλες της για να λυθει και ο λογος ειναι οτι η συμπεριφορα αυτη του συζυγου της την κανει να νιωθει ανασφαλης.

 

ιωαννα ετσι καταλαβα εγω, διορθωσε με αν εχω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, εγω ειχα καταλαβει οτι εδω και 16 χρονια που ειστε μαζι οι χωριστες εξοδοι ειναι μονιμη αιτια καβγαδων.. Αν ειναι κατι που το ξεκινησε τωρα που παντρευτηκατε και κανατε μωρακι τοτε αλλαζει το πραγμα.

Και οπως περιγραφεις την καθημερινοτητα του τοτε ναι δεν εισαι καθολου υπερβολικη και δεν μου φαινεται καθολου κλεισμενος και καταπιεσμενος.

Μηπως περναει μια φαση και νιωθει να καταπιεζεται στο σπιτι και γιαυτο θελει να βγαινει για να ξεχνιεται? Δεν λεω οτι φταις εσυ προς Θεου, αλλα μηπως απο την κουραση και την (δικαιολογημενη) αγανακτηση σου του γκρινιαζεις πολυ και του πεφτει ''βαρυ'' το κλιμα στο σπιτι? Διασκεδαζετε οι 3 σας? Δηλαδη να κανετε με χαρα μπανιο το μωρακι, να ξαπλωσετε και οι 3 με τη μπεμπα στο κρεβατι και να της κανετε αστειακια, να πατε σε ενα παρκο παρεα να παρετε τον αερα σας και τετοια...

Δεν ξερω, δεν μου ερχεται καποια αλλη ιδεα για να του αλλαξεις τη συμπεριφορα χωρις καβγαδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιωάννα!

Για όλα υπάρχει μια λύση αρκεί να έχουμε τη διάθεση να τη δούμε.Διάβασα το κείμενο σου και τόνισα τα σημεία που θέλω να σχολιάσω,με διάθεση να σε βοηθήσω.

 

(1) Είσαι 16 χρόνια με αυτό τον άνθρωπο.Τον ξέρεις σαν την παλάμη του χεριού σου.Έχεις καταλάβει ότι το να βγαίνει είναι ένα κομμάτι του χαρακτήρα του και τον κάνει να χαλαρώνει.Όπως πολλά εκατομμύρια κόσμου.Τον καταλαβαίνω γιατι είμαι άνθρωπος που πιέζεται πολύ εύκολα.Έω συχνά την ανάγκη να βγω μόνη μου,χωρίς τον άντρα μου.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον αγαπάω,τον εκμεταλλεύομαι ή δεν τον υπολογίζω.Το κάνω για να είμαι εγώ καλά και κατ' επέκταση η σχέση μας.Πολύ σημαντική η ψυχική υγεία.Αν μου στερούσε αυτή μου την ανάγκη θα είχαμε σοβαρά προβλήματα και σίγουρα δεν θα προχωρούσα σε γάμο και οικογένεια μαζί του.

 

(2) Αυτό είναι ένα θέμα στο οποίο μπορείς να επέμβεις.Ζήτησε του να επιστρέφει μια λογική ώρα.Όχι μετά τα μεσάνυχτα και σίγουρα όχι τις πρώτες πρωινές ώρες.Χρειάζεται να τον βλέπεις και εσύ,και γιατι όχι να πίνετε μαζί ένα ποτάκι στο μπαλκόνι.

 

(3) Καλός ο θηλασμός,δεν λέω.Η προσωπική μου άποψη είναι πως το παίδι πρέπει να μάθει να μένει και με άλλα άτομο,εκτός από τη μαμά του.Μικρούλα η μπέμπα σου αλλά ξεκινάει από τώρα αυτό.Μπορεί κάτι να τύχει και να χρειαστεί να λείψεις.Καλό θα ήταν το παιδί να μένεια αδιαμαρτύρητα με τις γιαγιάδες.Όσο για το γάλα της,βγάζει μια ποσότητα με το θήλαστρο και την αφήνεις στη μαμά σου.Άσε που θα μπορείτε να ξαναζήσετε σαν ζευγάρι.Αυτό που απ'ο,τι κατάλαβα χρειάζεσαι.

 

(4) Τι άλλο θέλεις βρε Ιωάννα; Στο λέει ξεκάθαρα ο άνθρωπος!Θέλει να βγαίνεται μαζί.Θέλει γενικά να βγαίνεις και να ξεσκάς.Διατίθεται να κρατήσει το μωρό για να βγεις και εσύ για ένα καφέ.Μην στέκεσαι στο ότι θέλει να αφήσεις το μωρό στη μαμά σου.Το βρίσκω σωστό γιατι λίγοι χώροι μπορούν να φιλοξενήσουν παιδιά.Είναι απαράδεκτο να υποχρεώνουμε τα παιδιά μας να μένουν για ώρες σε χώρους με δυνατή μουσική,καπνό και φασαρία.Εγώ δεν υποβάλλω το παιδί μου σε αυτή τη διαδικασία.Όταν μεγαλώσει λιγάκι,και φτιάξει ο καιρός,θα μπορείτε να πηγαίνετε σε καφετέριες με παιδική χαρά.Εμείς πηγαίναμε όλο το καλοκαίρι στην περιοχή του Αμαρουσίου και συνδυάζαμε διασκέδαση για όλη την οικογένεια.Κατα τα άλλα τα παιδιά διασκεδάζουν σε χώρους που έχουν την παρέα άλλων παιδιών.

 

(5) Θέλει,θέλει :-) Μην γκρινιάζεις και παρ'το αλλιώς.Δες τις λύσεις!Δεν συνδυάζεται ποτό με μωρό στο μάρσιπο που θηλάζει.

 

(6) Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι.

 

(7) Σου βρίσκει μόνος του τη λύση.Θα έπρεπε να νιώθεις τυχερή.Άλλοι άντρες δεν αφήνουν τις γυναίκες τους ούτε για πλάκα να βγουν μόνες τους με φίλες.Το παιδί πρέπει να μένει και με τον μπαμπά του.Θα τους βοηθήσει να μείνουν μόνοι.Θα δεθούν και ο μπαμπάς θα μάθει να διαχειρίζεται (και να φροντίζει,σε πρακτικό επίπεδο) το παιδί του.Με το να μην τους αφήνεις μόνους επιβραδύνεις αυτή τη διαδικασία.Μετά θα λες ότι δεν ασχολείται με το παιδί.Μα πώς να το κάνει όταν δεν έχει χρόνο μαζί του;Η μικρή θα κλάψει και μετά θα ηρεμήσει.Με τον μπαμπά της θα μείνει,όχι με ξένο :-)

 

(8 ) Το κλάμα και η στεναχώρια δεν προέρχεται από τις βόλτες του συζύγου αλλά από το δικό σου εγκλεισμό στο σπίτι.Γιατι δεν έχεις φίλους και ζωή έξω από το σπίτι;Είσαι καμιά γριά που τελείωσε η ζωή της;Μόλις βγεις και γελάσεις θα ξανανιώσεις καλά.Μετά τον τοκετό όλες περνάμε μια μικροκατάθλιψη.Που επιτείνεται όσο μένουμε κλεισμένες στο καβούκι μας.

 

(9) Προσπάθησες να τον βάλεις στο παιχνίδι;Του άφησες χώρο για να τα κάνει όλα αυτά;Το επόμενο βράδυ άφησε τον να αλλάξει εκείνος πάνα στη μπέμπα.Χωρίς να του δίνεις εσύ αρμοδιότητες δεν θα τα κάνει ποτέ.Ειναι λίγο αργοί οι άντρες σε αυτές.

 

 

Συνοψίζοντας...Βγες από το σπίτι και δώσε υποχρεώσεις στον άντρα σου!Χαλάρωσε με το μωρό.Δεν θα πάθει κάτι αν μείνει λίγο με τη γιαγιά ή τον μπαμπά του.Επίσης,εσύ δεν θα είσαι ''αδιάφορη'' μάνα αν βγεις μια βόλτα και ξεσκάσεις.Ίσα ίσα αυτό θα σε γεμίσει με ενέργεια,για να ανταπεξέλθεις καλύτερα στις οικογενειακές σου υποχρεώσεις :-)

Θέλω να δώσεις μια υπόσχεση ενώπιον όλων όσων διαβάζουν το θέμα σου.Το Σάββατο θα βγεις με ή χωρίς τον άντρα σου,και θα περάσεις καλά!Ένα καφεδάκι με την κολλητή σου θα σου φτιάξει την ψυχολογία.Σύμφωνοι;

 

συγγνωμη βρε κοριτσια αλλα γιατι δεν καταλαβαινετε την αναγκη της ιωαννας να εχει τον αντρα της σπιτι?

δεν του εχει απαγορευσει τις εξοδους, ουτε τον θελει "φυλακισμενο" στο σπιτι να τον τιμωρει για τις εξοδους του με καταναγκαστικα εργα (βλ. νταντεμα μπεμπας, πλυσιμο πιατων). αυτο που θελει ειναι να νιωσει την οικογενεια που εκανε!

6 μηνες ειναι παντρεμενοι, τους 4 ειναι γονεις! εγω προσωπικα δεν θα το εβρισκα λογικο ο αντρας μου να μην ενιωθε την αναγκη να περασει τον ελευθερο χρονο του μαζι με μενα και το μωρο μας!

το να ειναι κλεισμενη μονη της με το μωρο,προς θεου δεν ειναι βασανο, αλλα απο τη στιγμη που υπαρχει συζυγος θα επρεπε να ειναι παρων γιατι διαφορετικα η λεξη οικογενεια χανει το νοημα της και ο τροπος ζωης της της προκαλει θλιψη.

η κοπελα κατα τη γνωμη μου, την ιδια απολαυση θα ενιωθε ειτε εβγαινε εξω ειτε καθοταν σπιτι μαζι με τον αντρα της γιατι πολυ απλα κυριως ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ.

επισης ζητα απο τον αντρα της να την σκεφτεται και να θελει ο ιδιος να της εκπληρωνει τις οποιες αναγκες της ασχετα με το τι ακριβως θα κανει για αυτο. το θεμα ειναι να δειξει οτι νοιαζεται και ενδιαφερεται για την ψυχολογια της γυναικας του.

 

κατα τη γνωμη μου, το θεμα ειναι πιο βαθυ και δεν αρκει μονο να αρχισει η κοπελα να βγαινει με τις φιλες της για να λυθει και ο λογος ειναι οτι η συμπεριφορα αυτη του συζυγου της την κανει να νιωθει ανασφαλης.

 

ιωαννα ετσι καταλαβα εγω, διορθωσε με αν εχω λαθος.

μηπως να γραφεις εσυ αντι για μενα ακριβως αυτο θελω και νιωθω.

Κατανοηση ,συντροφια, ασφαλεια, βοηθεια. Αν ηταν να κανω ενα παιδι και να το μεγαλωνω μονη δεν θα χρειαζομουνα αντρα το κανα και μονη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, εγω ειχα καταλαβει οτι εδω και 16 χρονια που ειστε μαζι οι χωριστες εξοδοι ειναι μονιμη αιτια καβγαδων.. Αν ειναι κατι που το ξεκινησε τωρα που παντρευτηκατε και κανατε μωρακι τοτε αλλαζει το πραγμα.

Και οπως περιγραφεις την καθημερινοτητα του τοτε ναι δεν εισαι καθολου υπερβολικη και δεν μου φαινεται καθολου κλεισμενος και καταπιεσμενος.

Μηπως περναει μια φαση και νιωθει να καταπιεζεται στο σπιτι και γιαυτο θελει να βγαινει για να ξεχνιεται? Δεν λεω οτι φταις εσυ προς Θεου, αλλα μηπως απο την κουραση και την (δικαιολογημενη) αγανακτηση σου του γκρινιαζεις πολυ και του πεφτει ''βαρυ'' το κλιμα στο σπιτι? Διασκεδαζετε οι 3 σας? Δηλαδη να κανετε με χαρα μπανιο το μωρακι, να ξαπλωσετε και οι 3 με τη μπεμπα στο κρεβατι και να της κανετε αστειακια, να πατε σε ενα παρκο παρεα να παρετε τον αερα σας και τετοια...

Δεν ξερω, δεν μου ερχεται καποια αλλη ιδεα για να του αλλαξεις τη συμπεριφορα χωρις καβγαδες.

Ναι του γκρινιαζω πολυ ειναι η αληθεια αλλα ειμαι κουρασμενη αυπνη και του εξηγω πως αν και γω εκανα κατι να ξεφευγω λιγο οπως να παμε για καφεδακι οπως λες για φαι εξω κ.τ.λ να με βοηθαει περισσοτερο, ισως μετα να μου ηταν πιο ευκολο να δεχτω ακομα και αν δεν μαρεσει, να βγαινει εξω μονος.

Εχουμε τετοιες στιγμες στο μπανιο, παιχνιδια με την μικρη ειμαστε γενικα πολυ ευτυχισμενοι με το μωρο. Αλλα η βοηθεια του ειναι πολυ μικρη μεσα στο σπιτι. Θα την κρατησει για να παω για 10 λεπτα στο περιπτερο, να κανω ενα μπανιο, να μαγειρεψω , τετοια πραγματα. Οσο για τις δουλειες μου ειχε πει οτι οταν θα κανουμε παιδακι θα βοηθαει αλλα τιποτα ισα ισα τα πεταει και ολα απο δω και απο κι. Το μωρακι μου την ημερα κοιματε μονο 2 μισαωρα και αν ετσι δεν εχω χρονο και πιεζομαι πολυ να τα φερω ολα βολτα, η μικρη δεν καθεται μονη κλαιει τσιριζει, καταλαβαινεις οτι με ενα μωρο στην αγκαλια δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.

Ουτε μπανιο δεν μπορω να κανω το πιστευεις, με το που γυρναει απο την δουλεια τον βλεπω σαν θεο μου. Σκεφτομαι να κανω μπανιο να πιω ενα καφε να σιδερωσω εστω τις μικρης τα ρουχα ασε τα δικα μας, αλλα αυτος τρωει και κοιματε, μετα στο pc ε , μετα πειτε μου θα εχω υπερενταση ναι η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο ναι μου λεει ασε το μωρο στη μαμα σου να βγουμε εξω αλλα μετα απο παραπονα δικα μου.

Δεν ηρθε μια μερα που εχει ωραιο καιρο να μου πει θελεις να παμε βολτουλα?

Ειναι λιγο διαφορετικο να το κανονισω εγω και αλλο να δω οτι θελει ο ιδιος να μου πει να βγουμε παρεα.

Βεβαια χθες που μιλησαμε ηρεμα τελικα μου ειπε οτι ειναι κατανοητο το να μην θελω να ειμαι μονη τα βραδια με το μωρο. Αλλα βεβαια εχει ακομα μουτρα απο τον καυγα ενω του ζητησα συγνωμη για τον τροπο μου. Για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...