Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρέφος πέθανε λόγω της διατροφής που επέβαλαν οι χορτοφάγοι γονείς


Lucy

Recommended Posts

δεν αμφιβάλλω ότι μάλλον ήταν και άλλοι λόγοι που δεν αναφέρονται και που οδήγησαν σε αυτό το τραγικό γεγονός,

αν μπορούμε να μάθουμε κάτι από αυτήν την ιστορία είναι για μένα το εξής: το να πηγαίνει κανείς κόντρα στο ρεύμα, στην καθεστηκύια τάξη κάθε εποχής, σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να γίνεται βάσει μίας πολύ καλά τεκμηριωμένης αντίληψης και όχι πεποίθησης, να είναι δηλ. προιόν ώριμης σκέψης και όχι μίας παρόρμησης και φυγής προς τα άκρα, χωρίς σαφές και στέρεο γνωσιακό υπόβαθρο, γιατί τότε μπορεί να καταστεί και επικίνδυνο,

η ημιμάθεια όλοι ξέρουμε ότι είναι πιο επικίνδυνη από την αμάθεια, και πολλοί που διατυμπανίζουν τον πρωτοποριακό και καινοτόμο τρόπο διαβίωσης, διατροφής τους και ανατροφής των παιδιών τους πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά ενημερωμένοι για αυτό που κάνουν ή θέλουν να ακολουθήσουν ως φιλοσοφία ζωής, καθώς σε διαφορετική περίπτωση τείνουν να είναι κράχτες λίγο ή πολύ επικίνδυνων πρακτικών για το κοινωνικό σύνολο που ανήκουν

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η βρετανική εφημερίδα The Guardian αναφέρει ότι το μωράκι πέθανε από ασθένεια που σχετίζεται με πνευμονία. Σημειωτέον, ότι το δικαστήριο δεν φέρει τη χορτοφαγία ως λόγο για το θάνατο του μωρού, απλά πιθανολογούν ότι ο αποκλειστικός θηλασμός από μία μητέρα που προφανώς και είχε φοβερές ελλείψεις η ίδια, μπορεί να προκάλεσε στο μωρό έλλειψη βιταμινών Β & Α με αποτέλεσμα να ήταν πιο ευάλωτο σε ασθένειες.

 

Ναι μεν λέει ότι πέθανε από πνευμονική επιπλοκή, αλλά το σχετίζει με το γεγονός ότι είχε έλλειψη βιταμίνης Α και Β12, γεγονός που ίσως το καθιστούσε πιο επιρρεπές σε λοιμώξεις και λέει ότι παρόλο που οι ειδικοί δεν θέλησαν να κάνουν άμεση συσχέτιση της διατροφής της μητέρας και της έλλειψης αυτής, παραδέχτηκαν ότι μπορεί να υπάρχει σχέση.

 

Δυστυχώς πρόκειται για σωρεία λαθών, κακή διατροφή του μωρού, κακή αντιμετώπιση της βρογχίτιδας με διάφορα γιατροσόφια, παράβλεψη της συμβουλής του γιατρού να νοσηλευτεί το παιδί, εμμονή σε συγκεκριμένες επιλογές γενικότερα. Τελικά κάποιες φορές δεν ξέρει η μάνα τι είναι καλύτερο για το παιδί, όπως ισχυριζόμαστε γενικότερα...

 

Τώρα για το θέμα του θηλασμού, σαφώς κι ένα μωρό που αρνείται τις στερεές δεν το πιέζουμε να φάει για όσο θελήσει, αλλά το ψάχνουμε λίγο, κάνουμε καμιά εξέταση να δούμε αν είναι ΟΚ, παρακολουθούμε το βάρος του, τη γενικότερη εμφάνισή του, δεν μπορεί το παιδί να είναι 3 κιλά (!!!!) κάτω από το κανονικό κι εμείς να σφυράμε κλέφτικα! Από την άλλη όμως, το να στερούμε από το μωρό τις στερεές για λόγους ιδεολογίας δεν το βρίσκω σωστό, προσωπικά πάντα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η μητερα ηταν χορτοφαγος δε ξερω κατα ποσο επηρρεαζει το γαλα της, σε σημειο που να επιφερει το θανατο του βρεφους ή ακομα και την κατασταση στην οποια επηλθε πριν το θανατο. Μου φαινεται τελειως ακυρο.

 

Με αυτη τη λογικη, σημερα στην Ελλαδα δε θα επρεπε να υπηρχαν ανθρωποι που γεννηθηκαν μεσα στην κατοχη, γιατι τα τοτε βρεφη θα επρεπε να ειχαν πεθανει απο το πολυ κακης ποιοτητας γαλα της μητερας τους.

 

Να μη πω για τις εξαθλιωμενες χωρες της Αφρικης....

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μας διαφεύγει είναι ότι ΚΑΘΕ άνθρωπος είναι διαφορετικός και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται....

άλλες μάνες γεννούν μωρά τα θηλάζουν για 1 χρόνο και είναι μια χαρά.....

άλλες στους 6 μήνες αδυνατίζει το γάλα (λόγω ηλικίας ; διατροφής ; κατασκευής;)και το μωρό δεν παίρνει βάρος.....τοτε δεν κόβουν τον θηλασμό αλλά εισάγουν και άλλες τροφές.....ή το μωρό δεν παίρνει βάρος.....

άλλες δεν τρώνε κρέας και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα άλλες αντιμετωπίζουν όπως έλλειψη σιδήρου κ.λ.π.

άλλοι κάνουν εμβόλια άλλοι όχι.......

άλλοι δίνουν για πλάκα αντιβίωση άλλοι ΠΟΤΕ ή κάνουν ομοιοπαθητική.....

 

υπάρχει η διαφορετικότητα που μας διαφοροποιεί και ως γονείς και ως οντότητες ....πρέπει όμως να υπάρχει και η υπευθυνότητα και η διαύγεια να αντιλαμβανόμαστε πότε είμαστε ωφέλιμοι και πότε όχι ....και τότε πρέπει να προσαρμοζόμαστε στις ανάγκες του μωρού ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ και ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΕΜΜΟΝΕΣ...... και με τον εγωισμόκαι τις μανίες καταδίωξης που έχουμε πολλές φορές αυτό είναι πολύ δύσκολο.......

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογικη, σημερα στην Ελλαδα δε θα επρεπε να υπηρχαν ανθρωποι που γεννηθηκαν μεσα στην κατοχη, γιατι τα τοτε βρεφη θα επρεπε να ειχαν πεθανει απο το πολυ κακης ποιοτητας γαλα της μητερας τους.

 

Να μη πω για τις εξαθλιωμενες χωρες της Αφρικης....

Εντάξει, τα παιδιά στις εξαθλιωμένες χώρες της Αφρικής μπορεί να θηλάζουν αλλά υποσιτίζονται...δεν τα λες και καλοταϊσμένα

αυτό που μας διαφεύγει είναι ότι ΚΑΘΕ άνθρωπος είναι διαφορετικός και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται....

άλλες μάνες γεννούν μωρά τα θηλάζουν για 1 χρόνο και είναι μια χαρά.....

άλλες στους 6 μήνες αδυνατίζει το γάλα (λόγω ηλικίας ; διατροφής ; κατασκευής;)και το μωρό δεν παίρνει βάρος.....τοτε δεν κόβουν τον θηλασμό αλλά εισάγουν και άλλες τροφές.....ή το μωρό δεν παίρνει βάρος.....

Το ότι αδυνατίζει το γάλα (όχι μειώνεται), αν η μητέρα τρέφεται σωστά δεν το καταλαβαίνω...πιο λογικό μου φαινεται να μην φτάνει πλεον για να καλύψει τις αναγκες του μωρού οπότε να πρέπει να μπουν και άλλες τροφές στο διαιτολογιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θηλαζεις ενα μωρο αποκλειστικα αν εσυ εχεις την απαραιτητη προσληψη βιταμινων και καλυπτεις το μωρο σου...Θηλαζουν πολλοι χορτοφαγοι που τα μωρα τους ειναι μια χαρα ....

ειναι σαν την εναλλακτικη ιατρικη...αποφασιζεις οτι δεν θελεις την κλασικη ιατρικη δεν μενεις ετσι ομως ακολουθεις κατι αλλο...(δεν λεω αν ειναι λαθος η σωστο)

Στην κατοχη πεθαναν πολλα βρεφη απο ασητεια και απο κακουχιες...και πολλα επεζησαν...με διαφορους τροπους...αλλα σημερα δεν ζουμε στην κατοχη ,ουτε στην Αφρικη ζουσαν αυτοι οι γονεις!η συγκριση προϋποθετει ομοια πραγματα...

Σημασια εχει ο τροπος ζωης που επιλεγουμε να μην επιβαλλεται απο την μοδα της εποχης και να γνωρισουμε αυτο που επιλεγουμε...οπως π.χ βλεπεις ''αγωνιστες εναντι στον καπιταλισμο ''να κυκλοφορουν με μακ λαρεν καροτσακι και ντυμενοι με μαρκες απο πανω μεχρι κατω....(καλα κανουν αλλα ειναι αντιθετα πραγματα)

εχω φιλη χορτοφαγο αλλα τα παιδια της ακολουθουν κανονικη διατροφη..ειναι επιλογη της και αν θελησουν θα το κανουν και αυτα θα ειναι επιλογη τους...

τωρα αν το μωρο πεθανε απο το ενα η το αλλο η αν το αρθρο μπαζει η αν αν αν ...τι σημασια εχει?Μωρακι 11 μηνων χαθηκε και πεθανε απο αμελεια των γονιων του...

και ξαναγραφω οτι πολλα παιδια ζουν απο τυχη...

 

Το θεμα δεν ειναι ο αποκλειστικος θηλαμος αλλα κατα ποσο αυτοι οι γονεις ηταν ικανοι να εχουν παιδια...και θυμωνω ειλικρινα να υπαρχουν ανθρωποι που ταλαιπωρουνται να κανουν παιδια και αλλοι να τα χανουν απο βλακεια τους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θηλαζεις ενα μωρο αποκλειστικα αν εσυ εχεις την απαραιτητη προσληψη βιταμινων και καλυπτεις το μωρο σου...Θηλαζουν πολλοι χορτοφαγοι που τα μωρα τους ειναι μια χαρα ....

ειναι σαν την εναλλακτικη ιατρικη...αποφασιζεις οτι δεν θελεις την κλασικη ιατρικη δεν μενεις ετσι ομως ακολουθεις κατι αλλο...(δεν λεω αν ειναι λαθος η σωστο)

Στην κατοχη πεθαναν πολλα βρεφη απο ασητεια και απο κακουχιες...και πολλα επεζησαν...με διαφορους τροπους...αλλα σημερα δεν ζουμε στην κατοχη ,ουτε στην Αφρικη ζουσαν αυτοι οι γονεις!η συγκριση προϋποθετει ομοια πραγματα...

Σημασια εχει ο τροπος ζωης που επιλεγουμε να μην επιβαλλεται απο την μοδα της εποχης και να γνωρισουμε αυτο που επιλεγουμε...οπως π.χ βλεπεις ''αγωνιστες εναντι στον καπιταλισμο ''να κυκλοφορουν με μακ λαρεν καροτσακι και ντυμενοι με μαρκες απο πανω μεχρι κατω....(καλα κανουν αλλα ειναι αντιθετα πραγματα)

εχω φιλη χορτοφαγο αλλα τα παιδια της ακολουθουν κανονικη διατροφη..ειναι επιλογη της και αν θελησουν θα το κανουν και αυτα θα ειναι επιλογη τους...

τωρα αν το μωρο πεθανε απο το ενα η το αλλο η αν το αρθρο μπαζει η αν αν αν ...τι σημασια εχει?Μωρακι 11 μηνων χαθηκε και πεθανε απο αμελεια των γονιων του...

και ξαναγραφω οτι πολλα παιδια ζουν απο τυχη...

 

Το θεμα δεν ειναι ο αποκλειστικος θηλαμος αλλα κατα ποσο αυτοι οι γονεις ηταν ικανοι να εχουν παιδια...και θυμωνω ειλικρινα να υπαρχουν ανθρωποι που ταλαιπωρουνται να κανουν παιδια και αλλοι να τα χανουν απο βλακεια τους!

 

Ακριβως αυτα περασαν απο τη σκεψη μου

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ότι αδυνατίζει το γάλα (όχι μειώνεται), αν η μητέρα τρέφεται σωστά δεν το καταλαβαίνω...πιο λογικό μου φαινεται να μην φτάνει πλεον για να καλύψει τις αναγκες του μωρού οπότε να πρέπει να μπουν και άλλες τροφές στο διαιτολογιο

ενοούσα αδυνατίζει ποιοτικά ή ποσοτικά πάντα σε σχέση με τις ανάγκες του μωρού.....

 

Η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο κι ας κάνεις σωστή διατροφή....άλλες αντοχές και σώμα έχεις στα 20 άλλες στα 30 και άλλες στα 40 ...... για να παράγεις ποιοτικό γάλα το είδα και στον εαυτό μου, που η 1η με την 2η κόρη έχουν 9,5 χρόνια διαφορά, τις θήλασα και τις 2, 13 μήνες ,από τον 6ο η 2η δεν έπαιρνε τόσο βάρος....(με απίστευτη πλήρη διατροφή από μέρους μου.....) με αποτέλεσμα να πέφτει καμπύλες........ Είμαι υπέρ του μ.θ. ακόμα κι αν η μάνα δίνει 1 σταγόνα......αλλά πρέπει και να ανοίγουμε τα μάτια μας για καλό του παιδιού και να μην κολλάμε να δώσουμε κι άλλες τροφές αν χρειαστεί...... ούτε να κατακρίνουμε τις άλλες μάνες που για κάποιο λόγο δίνουν ... καμιά μας δεν ξέρει τι αγώνα κάνει η άλλη για να θηλάσει και πιθανόν δεν τα καταφέρνει (δεν αναφέρομαι βέβαια σε διάφορα ...ψώνια ή περιπτώσεις κατάθλιψης.....που το κόβουν για ...να μην τους ...πέσει το στήθος ή για να πάνε ταξίδι ...μόλις 40ήσουν ενώ έχουν και ποσότητα και ποιότητα......

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαβάζω το άρθρο, δεν είναι η χορτοφαγία αιτία θανάτου.

Απλώς η ελλειπής διατροφή του μωρού σε συνδυασμό με την ασθένειά του και σε συνδυασμό με το γενικότερο κόλλημα των γονιών για υγιεινό (!!!?!!) τρόπο ζωής χωρίς παρεμβάσεις και χωρίς φάρμακα, συνέβαλλαν στο θάνατο του μωρού.

 

Τωρα αυτο, με το θεμα της θρησκειας με βρισκει αντιθετη η αληθεια ειναι , αλλα και απο την αλλη εχει να κανει με το θρησκευτικο αισθημα καποιων ανθρωπων. Οποτε διαχαζομαι...;)

 

Έχω διαβάσει περιπτώσεις όπου το παιδί πεθαίνει και χρειάζεται θεραπεία και οι γονείς αρνούνται να του την παράσχουν θεωρώντας πως ο Θεός θα βοηθήσει το παιδί, ή αν είναι να πεθάνει θα είναι θέλημα Θεού και δεν ξέρω τι... Εγώ το θεωρώ έγκλημα στο όνομα της θρησκείας, να πεθαίνει κάποιος, να υποφέρει, (ειδικά το παιδί σου) και να μην κάνεις τίποτα για να το βοηθήσεις.

 

το μονο που εχω να πω με ολη την καλη εννοια ειναι ενα μηνυμα προς τις μανουλες που θηλαζουν τα μωρακια τους να προσεχουν πολυ! ειναι το καλητερο γαλατακι αυτο της μανουλας αλλα με τον ορο να τρεφετε σωστα και η μανουλα. ετσι δεν ειναι?

 

Συμφωνώ!

 

Το συγκεκριμένο μωράκι δεν νομίζω ότι έτρωγε στερεά τροφή, γιατί το άρθρο μιλάει για αποκλειστικό θηλασμό.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σωστα δεν τρεφοταν με στερεα μορφη τροφη δλδ τρεφοταν μονο απο το γαλα της μαμας του τεσπα δεν φταιει η χορτοφαγια της μητερας αλλα η ιδια η μανα που δεν εδινε στερεα τροφη στο μωρο σε ηλικια 11 μηνων ειναι απαραδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαβάζω το άρθρο, δεν είναι η χορτοφαγία αιτία θανάτου.Απλώς η ελλειπής διατροφή του μωρού σε συνδυασμό με την ασθένειά του και σε συνδυασμό με το γενικότερο κόλλημα των γονιών για υγιεινό (!!!?!!) τρόπο ζωής χωρίς παρεμβάσεις και χωρίς φάρμακα, συνέβαλλαν στο θάνατο του μωρού..

 

Αυτο ακριβως θεωρω κι εγω.

 

 

Έχω διαβάσει περιπτώσεις όπου το παιδί πεθαίνει και χρειάζεται θεραπεία και οι γονείς αρνούνται να του την παράσχουν θεωρώντας πως ο Θεός θα βοηθήσει το παιδί, ή αν είναι να πεθάνει θα είναι θέλημα Θεού και δεν ξέρω τι... Εγώ το θεωρώ έγκλημα στο όνομα της θρησκείας, να πεθαίνει κάποιος, να υποφέρει, (ειδικά το παιδί σου) και να μην κάνεις τίποτα για να το βοηθήσεις.

 

Εχω κι εγω ακουσει αναλογες περιπτωσεις και ειμαι εντελως αντιθετη σε κατι τετοιο προσωπικα. Απλα θεωρω, οπως προανεφερα, επειδη εχει να κανει με το θρησκευτικο αισθημα καπιοων ανθωπων που γι΄αυτους ειναι ιερο, δεν μπορω να τους "κρινω" γι΄αυτην τους την επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλες έχουν καταλάβει πως πέθανε το δύστυχο το παιδάκι και απλά όλα τα άλλα είναι λόγια αποπροσανατολισμού της συζήτησης...

Μπάζει, από που μπάζει, με λίγη φαντασία δεν υπάρχει άρθρο που να μην μπάζει...

Τα πράγματα είναι απλά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί πέθανε απο τραγική αμέλεια των γονέων.

 

 

 

 

«Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος», σύμφωνα με τον δικογόρο. «Προτιμούσαν συνταγές με κατάπλασμα από άργιλο ή φύλλα λάχανου, σύμφωνα με όσα διάβαζαν στα βιβλία», πρόσθεσε ο δικηγόρος.

 

 

 

 

 

Επίσης να σημειώσω ότι ως γνωστών υπάρχουν άνθρωποι που πάσχουν απο στομαχικές διαταραχές τέτοιες που δημιουργούν ανισορροπία στην απορρόφηση της βιταμίνης B12 παρόλο που η πρόσληψη θεωρητικά θα κάλυπτε τις ανάγκες τους........ (νομίζω ότι είναι εντελώς πρόχειρο να κάνει κανείς υποθέσεις για το αίτιο έλλειψης των βιταμινών κάνοντας μάλιστα εξετάσεις κατόπιν θανάτου του μωρού το οποίο λόγω τις ασθένειας του σίγουρα θα παρουσίαζε και αδυναμία να θηλάσει ή να σιτιστεί κιόλας......)

το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό ούτε με τις στέρρες αλλά με τις ακραίες αντιλήψεις. Όποιες και αν είναι αυτές όταν είναι ακραίες οι συνέπειες είναι καταστροφικές.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί πέθανε απο τραγική αμέλεια των γονέων.

 

 

το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό ούτε με τις στέρρες αλλά με τις ακραίες αντιλήψεις. Όποιες και αν είναι αυτές όταν είναι ακραίες οι συνέπειες είναι καταστροφικές.

 

Να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τολυς γιατί και γω χορτοφάγος είμαι και θήλασα αποκλειστικά για 6 μήνες χωρίς προβλήματα στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό ούτε με τις στέρρες αλλά με τις ακραίες αντιλήψεις. Όποιες και αν είναι αυτές όταν είναι ακραίες οι συνέπειες είναι καταστροφικές.

 

Nαι βρε κοριτσια, με αυτο ακριβως εχει να κανει, ολες σε αυτο συγκλινουμε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

για να το ξαναπω μη γινει θεμα παλι... καποιες κοπελες λενε πως δε φταιει ο θηλασμος. ναι σιγκεκριμενα αυτη η μητερα οτι καινα ταιζε στο παιδι επειδη το παει με αλλη λογικη το ολο πραγμα προφανος παλι θαχεπροβλημα το καημενο. τωρα. οσο για τον θηλασμο λεω πως μια μητερα απο τη στιγμη που θελει να θηλασει εχει υποχρεωση να ακολουθει αυστηρα μια καλη διατροφη και γενικα να προσεχει πολυ. τωρα τα παραδειγματα για τις πολυ παλιες μανουλες γιαγιαδες κτλ που θηλαζαν τι παμε να σιγκρινουμε εκει ετσι και αλλιως ολα ηταν πιο σωστα ως τροφιμα σε σχεση με τωρα...

εεε κανονιστε ε! μη ξεφυγει το θεμα απτο βασικο και φαμε καμια καρτουλα παλι...αχαχαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό ούτε με τις στέρρες αλλά με τις ακραίες αντιλήψεις. Όποιες και αν είναι αυτές όταν είναι ακραίες οι συνέπειες είναι καταστροφικές.

 

...χμ και ποιος ορίζει τις ακραίες αντιλήψεις ?:rolleyes: κατί που για'μένα είναι ακραίο για εσένα μπορεί να μην είναι και τούμπαλιν.

απλά κάποια πράγματα ( όπως λένε τα κορίτσια που θηλάζουν παρατεταμένα ) έχουν σχέση π.χ ότι οι μητέρες που θηλάζουν πολύ ακολουθούν πιο υγιεινή διατροφή, ακολουθούν πιο εύκολα εναλλακτικές θεραπείες κ.τ.λ.

υ.γ. καλά άμα φτάσουμε στο σημείο να συγκρίνουμε σώβρακα με γραβάτες άστα να πάνε:lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

...χμ και ποιος ορίζει τις ακραίες αντιλήψεις ?:rolleyes: κατί που για'μένα είναι ακραίο για εσένα μπορεί να μην είναι και τούμπαλιν.

απλά κάποια πράγματα ( όπως λένε τα κορίτσια που θηλάζουν παρατεταμένα ) έχουν σχέση π.χ ότι οι μητέρες που θηλάζουν πολύ ακολουθούν πιο υγιεινή διατροφή, ακολουθούν πιο εύκολα εναλλακτικές θεραπείες κ.τ.λ.

 

υ.γ. καλά άμα φτάσουμε στο σημείο να συγκρίνουμε σώβρακα με γραβάτες άστα να πάνε:lol::lol::lol:

σωστά σίγουρα ούτε εγώ ούτε εσύ :-Dαλλά

η κοινή λογική ας πούμε ... για να έχουμε και μια βάση στη συζύτηση

π.χ θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε ότι το υπέρτατο αγαθό είναι η ζωή για να την κάνουμε καλύτερη ο καθένας μας ακολουθεί μια α.β.γ κοσμοθεωρία η θεωρία εφαρομόζεται στην πράξη αν η πράξη λοιπόν εμφανώς βλάπτει η θεωρία δεν εξυπηρετεί τον σκοπό της άρα και παρεκλείνω αυτής και ακολουθώ άλλη τακτική.

 

για να σε παω ακόμα πιο μακριά .........για να μην πλατιάσουμε στο τι είναι σωστό και τι όχι σε ότι αφορά τη διατροφή μας.

 

εαν υποθέσουμε ότι το μωρό αυτό υποσιτιζόταν σε σημείο αυτό να έχει επίπτωση στην υγεία του όταν πήγε στον παιδίατρο 9 μηνών και διαπιστώθηκε η κατάστασή του αφού οι γονείς ήταν "ανίκανοι" να βοηθήσουν αν μη τι άλλο θα μπορούσε να τους καταγγείλει για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

.

απλά κάποια πράγματα ( όπως λένε τα κορίτσια που θηλάζουν παρατεταμένα ) έχουν σχέση π.χ ότι οι μητέρες που θηλάζουν πολύ ακολουθούν πιο υγιεινή διατροφή, ακολουθούν πιο εύκολα εναλλακτικές θεραπείες κ.τ.λ.

 

υ.γ. καλά άμα φτάσουμε στο σημείο να συγκρίνουμε σώβρακα με γραβάτες άστα να πάνε:lol::lol::lol:

 

 

τι θέλεις να πεις με αυτό ακριβώς :?:

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα του μητρικου γαλακτος -απ οτι εχω διαβασει δεν εχει να κανει με τη διατροφη της μητερας

Απλα η μητερα πρεπει να τρεφεται σωστα γιατι ο,τι χρειαζεται το γαλα της το "βρισκει" απο τις "αποθηκες" σιδηρου ασβεστιου κ.α.(που εχει η ιδια) Δηλαδη θα ξεζουμιστει ο οργανισμος της θα εμφανισει ελλειψεις στο σιδηρο και σε αλλα (αν δεν τρεφεται καθολου σωστα)

Η ποιοτητα επηρεαζεται μονο σε περιπτωσεις ακραιου υποσιτισμου (στο δυτικο κοσμο απο νευρικη ανορεξια)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα του μητρικου γαλακτος -απ οτι εχω διαβασει δεν εχει να κανει με τη διατροφη της μητερας

Απλα η μητερα πρεπει να τρεφεται σωστα γιατι ο,τι χρειαζεται το γαλα της το "βρισκει" απο τις "αποθηκες" σιδηρου ασβεστιου κ.α.(που εχει η ιδια) Δηλαδη θα ξεζουμιστει ο οργανισμος της θα εμφανισει ελλειψεις στο σιδηρο και σε αλλα (αν δεν τρεφεται καθολου σωστα)

Η ποιοτητα επηρεαζεται μονο σε περιπτωσεις ακραιου υποσιτισμου (στο δυτικο κοσμο απο νευρικη ανορεξια)

 

Σωστα!! Ακόμα και σε περιπτώσεις ακραίου υποσιτισμού, πρέπει να φτάσει η μητέρα σε άσχημη κατάσταση εξάντλησης για να επηρεαστεί το γάλα. Στις χώρες του τρίτου κόσμου τα μόνα πλάσματα που τρέφονται σωστά είναι τα βρέφη που θηλάζουν και αυτό επιβεβαιώνεται και με το βάρος που πέρνουν. Άλλοι είναι οι λόγοι που αρρωστούν και πεθαίνουν και όχι η ποιότητα γάλακτος της μητέρας (αρρώστιες, έλλειψη στέγης και υγιεινών συνθηκών διαβίωσης, έλλειψη εμβολίων).

Link to comment
Share on other sites

εμενα μ'ενοχλει που βρεθηκε καποιος δημοσιογραφος ο οποιος δεν εχει καμμια γνωση ουτε επι της χορτοφαγιας ουτε επι του θηλασμου και τα'κανε ολα αχταρμα.

 

Το οτι το παιδι ηταν αρρωστο και δεν του παρεσχεθει καταλληλη θεραπεια το ξεπεταμε στα γρηγορα... και τωρα, με βαση αυτο το αρθρο, υπαρχουν λιγοι ανεγκεφαλοι που αισθανονται μια μωρωδη ικανοποιηση, μια νικη ας πουμε, γιαιτ αυτοι παντα το ηξεραν οτι ουτε η χορτοφαγια ουτε ο θηλασμος σε τοοοοοοσο μεγαλο παιδι κανουν καλο. Ασχετως επιστημονικως τεκμηριωμενων ευρηματων.

 

"Χορτοφαγος η μανα και θηλαζε ενα χρονο, πεθανε το παιδακι" θα ειναι το συμπερασμα... :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

malecon, τα παιδακια στην αφρικη που εχουν την τυχη να θηλαζουν ειναι καλοταισμενα ασχετα με τη (σχεδον ανυπαρκτη) διατροφη της μητερας τους. Το πρωτο μελημα του θηλαζοντος σωματος ειναι να δημιουργησει τελειο γαλα για το μικρο προκειμενου να διαφυλαξει τη διαιωνιση του ειδους. Ακομα κι αν αυτο σημαινει οτι η μητερα θα εχειτ ρομερες ελειψεις.

 

Επισης η χορτοφαγια απο μονη της δεν ειναι επικυνδυνη, οπως ουτε και η κρεατοφαγια..

Link to comment
Share on other sites

εμενα μ'ενοχλει που βρεθηκε καποιος δημοσιογραφος ο οποιος δεν εχει καμμια γνωση ουτε επι της χορτοφαγιας ουτε επι του θηλασμου και τα'κανε ολα αχταρμα.

 

Το οτι το παιδι ηταν αρρωστο και δεν του παρεσχεθει καταλληλη θεραπεια το ξεπεταμε στα γρηγορα... και τωρα, με βαση αυτο το αρθρο, υπαρχουν λιγοι ανεγκεφαλοι που αισθανονται μια μωρωδη ικανοποιηση, μια νικη ας πουμε, γιαιτ αυτοι παντα το ηξεραν οτι ουτε η χορτοφαγια ουτε ο θηλασμος σε τοοοοοοσο μεγαλο παιδι κανουν καλο. Ασχετως επιστημονικως τεκμηριωμενων ευρηματων.

 

"Χορτοφαγος η μανα και θηλαζε ενα χρονο, πεθανε το παιδακι" θα ειναι το συμπερασμα... :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

malecon, τα παιδακια στην αφρικη που εχουν την τυχη να θηλαζουν ειναι καλοταισμενα ασχετα με τη (σχεδον ανυπαρκτη) διατροφη της μητερας τους. Το πρωτο μελημα του θηλαζοντος σωματος ειναι να δημιουργησει τελειο γαλα για το μικρο προκειμενου να διαφυλαξει τη διαιωνιση του ειδους. Ακομα κι αν αυτο σημαινει οτι η μητερα θα εχειτ ρομερες ελειψεις.

 

Επισης η χορτοφαγια απο μονη της δεν ειναι επικυνδυνη, οπως ουτε και η κρεατοφαγια..

 

ο τίτλος είναι απαράδεκτος (δεν είμαι χορτοφάγος αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι) το άρθρο είναι ελειπές (σκόπιμα ή μη)

μπορεί να δημιουργήσει τεράστιες παρεξηγήσεις

και φυσικά στην πραγματικότητα δεν δίνει βάρος στην πραγματική αιτία θανάτου του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μελημα του θηλαζοντος σωματος ειναι να δημιουργησει τελειο γαλα για το μικρο προκειμενου να διαφυλαξει τη διαιωνιση του ειδους. Ακομα κι αν αυτο σημαινει οτι η μητερα θα εχειτ ρομερες ελειψεις.

 

Αυτό ακριβώς!! Η σοφία της φύσης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...