Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν την αφηνουν να βγει


Recommended Posts

Κορη στρατιωτικου που εκανε στροφη στην καριερα του και εγινε μπαρμαν!!!

Συνδιασμος που σκοτωνει λεμε....Αυστηρος πολυ ο πατερουλης και μοτο του στην εφηβεια εσενα σε εμπιστευομαι τους αλλους οχι !!!Δεν ημουν αποκλεισμενη απλα απο τις 10 φορες που πηγαιναν βολτα οι φιλοι μου εγω πηγαινα τις 2 και παντα εφευγα πιο νωρις απο ολους και για να κανω το κεφι μου κατεφυγα σε ψεματα...Αθωα βεβαια αλλα επειδη ποτε δεν το χα με το ψεμα γενικα τον εβαλα κατω τον μπαμπα και του ειπα...τι προτιμας?Να κανω αυτο που θελω και να ξερεις που ειμαι και με ποιους η να κανω αυτο που θελω και να πλανασαι πλανην οικτρα?Μαλλον το θεωρησε πολυ ωριμο εκ μερους μου και εκτοτε λυθηκε το προβληματακι με τις εξοδους...Βεβαια παλι στο ωραριο ειχαμε ενα θεμα αλλα πιστευω πως με αμοιβαιες υποχωρησεις ολα λυνονται...Οι καταστασεις των ακρων φερνουν σχεδον παντα αντιθετα αποτελεσματα!!Πως μπορεις να βγαλεις ενα παιδι (γτ στην συγκεκριμενη παιδι θα ναι και στα 18 αν φυγει απο το σπιτι) στον κοσμο χωρις να του εχεις επιτρεψει να προετοιμαστει σταδιακα για αυτο που θα αντιμετωπισει?

Μεγα λαθος κατα τη γνωμη μου!!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο το ότι την πειράζουν τα παιδιά και στεναχωριέται παρά οτι οι γονείς της δεν την αφήνουν .

 

γιατί εμείς δεν μπορούμε να αλλάξουμε το μυαλό των γονιών της, και δεν μας πέφτει και λόγος μπορούμε όμως να κάνουμε την ζωή της μικρής πιο εύκολη και να πούμε στα παιδιά ότι η μικρή δεν φταίει σε τίποτε και να μην την κοροϊδεύουν.

 

και το ότι οι γονείς ήρθαν και σου μίλησαν δείχνει ότι η κοπέλα τους μίλησε και οτι δεν αντέχει την κατάσταση στο σχολείο.

για εμένα δεν παίζει τόσο ρόλο εάν σε αφήνουν να βγεις ή όχι οι γονείς σου όσο τι σχέση έχεις με τους γονείς σου .

Μπορεί να τα πηγαίνει πολύ καλά με τους γονείς της .Το γεγονός οτι δεν θέλουν να έχει επαφές πολλές με τα παιδιά του σχολείου δεν σημαίνει οτι δεν τα πάει καλά με του ίδιους τους γονείς της.

 

Μήπως βγαίνει βόλτες με τους γονείς της ή με συγγενείς και απλά δεν την αφήνουν να είναι μονη της ????

.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω περιπτωση κοριτσιου στην ιδια ηλικια που λεει ψεμματα στην παρεα οτι δεν την αφηνουν οι γονεις της ,..γιατι η ιδια δεν θελει να βγαινει ΤΗς αρεσει να ειναι απομονωμενη στο δωματιο της Δυσκολη η εφηβεια....

 

και εγώ αυτο θα έγραφα αλλα με καλυψες

 

 

εμενα θα με απασχολουσε και αυτο!!!!

 

 

πολύ σωστό και εγώ θα το έψαχνα εντενέστερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι σχεση εχει με τους γονεις της η κοπελα αλλα απο οσα ακουω απο τον γιο μου φαινεται οτι νιωθει ασχημα που δεν την αφηνουν οι γονεις της.Οσο για τα πειραγματα το λεω στον γιο μου κ μου λεει "δεν το κανουμε απο κακια,αν αυτην δν καταλαβαινει την πλακα δν μπορω να κανω κατι, κ στο κατω κατω ολοι το κανουμε οχι μονο εγω".

 

Κ αυτος ο γιος μου ξαφνικα εγινε "αλλο παιδι".Απο εκει που ηταν καλος με ολους κτλ ξαφνικα την εχει δει αρχηγος εκει μεσα (εχει παρει κ την μιση ταξη στην παρεα του) κ κανει οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι σχεση εχει με τους γονεις της η κοπελα αλλα απο οσα ακουω απο τον γιο μου φαινεται οτι νιωθει ασχημα που δεν την αφηνουν οι γονεις της.Οσο για τα πειραγματα το λεω στον γιο μου κ μου λεει "δεν το κανουμε απο κακια,αν αυτην δν καταλαβαινει την πλακα δν μπορω να κανω κατι, κ στο κατω κατω ολοι το κανουμε οχι μονο εγω".

 

Κ αυτος ο γιος μου ξαφνικα εγινε "αλλο παιδι".Απο εκει που ηταν καλος με ολους κτλ ξαφνικα την εχει δει αρχηγος εκει μεσα (εχει παρει κ την μιση ταξη στην παρεα του) κ κανει οτι θελει.

 

Βαλια μου...λυπαμαι αν σε στεναχωρησω αλλα η δικαιολογια που σου λεει ο γιος σου ειναι αστοχη...

Σαφως και μπορει να κανει κατι...

να σταματησει να την ενοχλει...κι αφου εχει παρει την μιση ταξη στην παρεα του και κανει οτι θελει ειναι στο χερι του λοιπον να τους πει να κοψουν την οποιαδηποτε πλακα στο κοριτσι....γιατι ακομη και η πλακα εχει ορια...

Οσο για το οτι "ολοι την πειραζουν κι οχι μονο αυτος"...πες του οτι ειναι αλλη μια δικαιολογια για να μην φανει αυτος καπως στα ματια των φιλων του!

Θα επρεπε να ειναι υποστηρικτικοι σε ενα τετοιο παιδι που ποιος ξερει τι αναμεικτα συναισθηματα νιωθει και δεν ξερουμε καν τι δυναμη εχει να αντεχει απο την μια τους γονεις κι απο την αλλοι τους συμμαθητες...

ειμαι καθηγητρια σε λυκειο και ξερω απο πρωτο χερι ποσο σκληροι ειναι οι εφηβοι με τους συνομιληκους που ξεφευγουν απο την νορμα...

 

Φυσικα και νιωθει ασχημα...ειναι σαν την μυγα μεσα στο γαλα...ολοι οι υπολοιποι εφηβοι κυκλοφορουν ελευθερα κι αυτη δεν μπορει να κανει τιποτε που για τα αλλα παιδια ειναι φυσιολογικο!

 

Εγω λοιπον θα σου προτεινα και παλι να βαλεις κατω το παλικαρι σου και να του πεις ορθα-κοφτα οτι πρεπει να συμπασχει με αυτο το κοριτσι γιατι ετσι κανουν οι σωστοι ανθρωποι και να βαλει στο τριπακι και την υπολοιπη παρεαντζα....γιατι να ειναι σιγουρος οτι εχουν βαλει ολοι τους το χερακι τους στο πως νιωθει αυτη η εφηβος!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...