Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν την αφηνουν να βγει


Recommended Posts

Μια κοπελα ειναι στην ταξη του μεγαλου μου γιου στο σχολειο (δευτερα λυκειου).Οι γονεις της δεν την αφηνουν να βγει εξω με παρεα,δεν την αφηνουν να παει σε παρτυ,εκδρομες κτλ.Κ αυτο μου φαινεται πολυ περιεργο.Δεν ειπα να γυρναει στις 6:00 το πρωι αλλα να βγαινει μια βολτα με τις φιλες της ας πουμε.Βεβαια θα μου πειτε μπορει να εχει κανει κατι κ να εχει χασει την εμπιστοσυνη απο τους γονεις της κ απο την αλλη δεν εχω δουλεια να ανακατευομαι στο τι κανει η ξενη οικογενεια.Αλλα ωρες ωρες σκεφτομαι "τι εχει χαρει αυτο το παιδι απο την εφηβεια του??".Κ μιλαμε για παιδι β'λυκειου οχι για α'γυμνασιου.Υποτιθεται οτι σε ενα χρονο μπορει να περασει σε αλλη πολη φοιτητρια.Τοτε πιστευω οτι θα κανει πολλα πραγματα απο αντιδραση.Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυστυχώς κακά μαντάτα...φίλη μου παιδική μοναχοπαίδι και μοναχοκόρη τρελλά παιχνίδια το καλοκαίρι στην Κρήτη όλη μέρα μαζί περνάει στις Πανελλήνιες Φιλολογία στο Ρέθυμνο έμπλεξε μ'ενα πρεζάκια και της τά τρωγε χοντρά...την είδα εκείνο το πρώτο καλοκαίρι μετά την εξεταστική 1ου έτους...με αντικαταθληπτικά...δεν μπορείς να κάνεις κάτι ούτε να επέμβεις στην οικογένεια κανενός αλλά όλα θέλουν μέτρο και η έξοδος και η τιμωρία...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

'Oτι μάλλον θέλουν να την παντρέψουν για να την ξεφορτωθούν μία ώρα νωρίτερα και σου λέει κλείστην μέσα να σκάσει, να βρει τον πρώτο τυχόντα να παντρευτεί να φύγει να ησυχάσουμε.

 

Θα το εφαρμόσω και εγώ να τελειώνουμε γιατί αλλιώς μπορεί να μου κατσικωθεί μέχρι τα 40 και να μην φεύγει. Κάτι ξέραν οι παλιοί για να ξεφορτώνονται τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

'Oτι μάλλον θέλουν να την παντρέψουν για να την ξεφορτωθούν μία ώρα νωρίτερα και σου λέει κλείστην μέσα να σκάσει, να βρει τον πρώτο τυχόντα να παντρευτεί να φύγει να ησυχάσουμε.

 

Θα το εφαρμόσω και εγώ να τελειώνουμε γιατί αλλιώς μπορεί να μου κατσικωθεί μέχρι τα 40 και να μην φεύγει. Κάτι ξέραν οι παλιοί για να ξεφορτώνονται τα κορίτσια.

 

χαχα, να' σαι καλά μ' έκανες και γέλασα!!! Πάντως από ιστορίες φίλων & γνωστών έχω καταλάβει πως όλα πρέπει να γίνονται με μέτρο..παιδιά καταπιεσμένα σίγουρα θα κάνουν τα χειρότερα είτε σαν φοιτητές ή στη μετέπειτα ζωή ως ενήλικες...

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

'Oτι μάλλον θέλουν να την παντρέψουν για να την ξεφορτωθούν μία ώρα νωρίτερα και σου λέει κλείστην μέσα να σκάσει, να βρει τον πρώτο τυχόντα να παντρευτεί να φύγει να ησυχάσουμε.

 

Θα το εφαρμόσω και εγώ να τελειώνουμε γιατί αλλιώς μπορεί να μου κατσικωθεί μέχρι τα 40 και να μην φεύγει. Κάτι ξέραν οι παλιοί για να ξεφορτώνονται τα κορίτσια.

 

 

 

xaxaxaxaxa:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γονείς της έχουν πιθανότατα πάρα πολλά προβλήματα.Φοβούνται υπερβολικά ''μην μπλέξει'' το παιδί.Είναι πολύ καλή μαθήτρια και έχουν την πετριά ότι πρέπει να διαβάζει ολημερίς και οληνυχτίς.Είναι οι ίδιοι αντικοινωνικοί.Τρομάζουν στην ιδέα ότι το παιδί τους θα φύγει από το σπίτι και πλέον έχοντας νέα ενδιαφέροντα,δεν θα κρέμεται από αυτούς (αυτό λέγεται ομαλή ροή και ψυχική υγεία στη ζωή ενός εφήβου).Την θεωρούν μικρή για βόλτες.Μπορεί να παίζει οτιδήποτε άλλο που εμείς ούτε καν φανταζόμαστε...

Είναι λάθος να εμποδίζουν την κοινωνικοποίηση της κοπέλας.Θα το βρουν μπροστά τους.Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις,έρχεται μια μέρα που οι γονείς παρακαλάνε το παιδί να βγει έξω,κι αυτό δεν το κάνει γιατι έχει μάθει μέσα.Είχα μια τέτοια περίπτωση συμμαθητή,απουσιολόγος που τον άφηναν ελάχιστα να βγούμε.Γράφαμε τελευταίο μάθημα θρησκευτικά και είχαμε κανονίσει όλοι μαζί μπάνιο.Τον παίρνει η μαμά του τηλέφωνο...-Πώς έγραψες Σ...? -Καλά μαμά,γύρω στο 19+ -(νευρίασε η μαμά) Γιατι δεν έγραψες 20???Είχες το μυαλό στο μπάνιο.Γύρνα σπίτι αμέσως!.Μου τα λεγε μετά το παιδί πρικαμένο...Και συνέχεια έτσι του κάνανε!Ομαδική κοπάνα κανονίζαμε,τη μαμά του που θα τον μάλωνε σκεφτόταν.Όχι δεν το θεωρώ φυσιολογικό.Όλα θα τα κάνει ο έφηβος.Το παιδί αυτό πέρασε στο Πολυτεχνείο,τώρα παίρνει τον 3πλο μισθό απ'ότι εγώ και όλοι οι υπόλοιποι...αλλά ακόμα δεν βγαίνει,δεν έχει παρέες.Πιστεύω πως όλη αυτή η απαγόρευση από τους γονείς του τού έχει δημιουργήσει πολλά απωθημένα.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα παιδιά είναι δυστιχισμένα! προσωπικα δυστυχισμένα είναι και τα παιδιά που βγαζουν 18+, 19+ (δηλαδή αντι για 19+11/12 βγάλει 17 τι θα γίνει;), που ολη μερα είναι στο σπιτι, που εχουν φιλους γιατι "πρεπει" να εχουν, που ολα τα εξωσχολικά μαθήματα τα κανουν μέσα στο σπίτι, που φαινεται οτι περνανε καλα, που είναι συνεχεια θλιμμενα, που είναι συνεχεια με μαμα-γιαγια=παπού κλπ, που δε γελανε ποτέ...

αυτα τα παιδιά, οπώς και η περίπτωση που μας περιγράφει η βάλια, δεν θα πάνε επαρχια να σπουδάσουνε, νιωθουν απο μονα τους ανασφάλεια. αυτα τα παιδιά... δεν ξερω... μπορει ποτε να μην κάνουν την επανάστασή τους ισως γιατι πιστευουν οτι έτσι είναι το σωστό... γαιτι εχουν εμπιστοσύνη στους γονείς τους...

δυστυχισμένα παιδιά... κρίμα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω περιπτωση κοριτσιου στην ιδια ηλικια που λεει ψεμματα στην παρεα οτι δεν την αφηνουν οι γονεις της ,..γιατι η ιδια δεν θελει να βγαινει ΤΗς αρεσει να ειναι απομονωμενη στο δωματιο της Δυσκολη η εφηβεια....

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα με αφηναν να βγαινω....βεβαια αλλα χρονια. Τοτε αρκετες δεν εβγαιναν...

Επισης τελειωσα με φρικτα καλους βαθμους το σχολειο.

Στα 17.5 εφυγα για σπουδες στο εξωτερικο και ειλικρινεστατα ηξερα παντα τι εκανα και κανενας δεν μπορουσε να με 'παρασυρει'.....

Ο λογος που το εκαναν οι δικοι μου ηταν γιατι θεωρουσαν πως μεχρι τα 18 επρεπε το μυαλο μου να ηταν στο 'πανεπιστημιο' ...εννοειται πως θεωρω λαθος αυτη τη σταση.

Σιγουρα ομως δεν ηθελαν να με 'ξεφορτωθουν', το αντιθετο μαλιστα....απλα πιστευαν οτι εκαναν το καλυτερο για τα παιδια τους.

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο το διαβαζα πριν καποια χρονια θα σκεφτομουν πως αυτοι οι γονεις δεν πανε καλα,ομως σημερα με ολα αυτα που βλεπουμε κ διαβαζουμε δεν κρινω κανεναν....δεν εχω ακομη παιδια,αλλα κ εγω θα φοβομουν...να μου πεις αμα ειναι να γινει το κακο ποτε δεν ξερεις,αλλα κ παλι τι να πει στους σημερινους γονεις.ειναι τοσοι οι κινδυνοι που πρεπει να αποφυγουν τα παιδια που τρελαινεσαι....ευχομαι χαρουμενα παιδια κ ευτυχισμενες οικογενειες μακρια απο κακοτοπιες!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δν λεει ψεματα οτι δν την αφηνουν οι γονεις της επειδη η ιδια δεν θελει να βγει.Το ξερω γιατι ο γιος μου μαζι με τους φιλους του την πειραζαν λιγο κ ηρθαν οι γονεις της την ημερα των βαθμων κ μου ανοιξαν συζητηση.Μου λενε "Εισαι η μαμα του Χρηστου?"κ μολις λεω εγω "Ναι" μου ειπαν ολα αυτα.Οτι την κορη τους δεν θα την αφησουν να καταντησει οπως τα αλλα παιδια κτλ.Αφηστε που η κοπελα ειναι ντυμενη με κατι μακριες φουστες κτλ.Επισης οταν ηταν να πανε 3ημερη 3 κοπελες απο την ταξη πηγαν σπιτι της να πεισουν τον πατερα της να την αφησει κ δν την αφησε.Κ ηρθε ο Χρηστος την παραμονη απο το σχολειο κ μου λεει "Μαμα σημερα την λυπηθηκα την Ν ηταν πολυ στεναχωρημενη που δεν θα ερθει 3ημερη".Επισης την μερα που παιρναν βαθμους καθονταν με τα υπολοιπα παιδια στην παρεα κ μολις ειδε τους γονεις της εφυγε κ ειπε "Αν με δουν οτι ειμαι σε παρεα με αγορια θα γινει χαμος στο σπιτι".

 

 

Ειναι η πρωτη μαθητρια στην ταξη με 19,9 κ η αμεσως επομενη με 19,8 ειναι στην παρεα του γιου μου κ βγαινει,παει εκδρομες,μεχρι κ αγορι εχει.Στο γυμνασιο κ οι 2 εβγαζαν 20 καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και το άλλο σενάριο, το παιδί να αντιδρά από το φόβο του για τον έξω κόσμο και να γίνεται ακόμη πιο συντηρητικό και μετά να τρέχουν οι γονείς στο μοναστήρι να το μεταπείσουν να μην γίνει καλόγρια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δν λεει ψεματα οτι δν την αφηνουν οι γονεις της επειδη η ιδια δεν θελει να βγει.Το ξερω γιατι ο γιος μου μαζι με τους φιλους του την πειραζαν λιγο κ ηρθαν οι γονεις της την ημερα των βαθμων κ μου ανοιξαν συζητηση.Μου λενε "Εισαι η μαμα του Χρηστου?"κ μολις λεω εγω "Ναι" μου ειπαν ολα αυτα.Οτι την κορη τους δεν θα την αφησουν να καταντησει οπως τα αλλα παιδια κτλ.Αφηστε που η κοπελα ειναι ντυμενη με κατι μακριες φουστες κτλ.Επισης οταν ηταν να πανε 3ημερη 3 κοπελες απο την ταξη πηγαν σπιτι της να πεισουν τον πατερα της να την αφησει κ δν την αφησε.Κ ηρθε ο Χρηστος την παραμονη απο το σχολειο κ μου λεει "Μαμα σημερα την λυπηθηκα την Ν ηταν πολυ στεναχωρημενη που δεν θα ερθει 3ημερη".Επισης την μερα που παιρναν βαθμους καθονταν με τα υπολοιπα παιδια στην παρεα κ μολις ειδε τους γονεις της εφυγε κ ειπε "Αν με δουν οτι ειμαι σε παρεα με αγορια θα γινει χαμος στο σπιτι".

 

 

 

Ειναι η πρωτη μαθητρια στην ταξη με 19,9 κ η αμεσως επομενη με 19,8 ειναι στην παρεα του γιου μου κ βγαινει,παει εκδρομες,μεχρι κ αγορι εχει.Στο γυμνασιο κ οι 2 εβγαζαν 20 καθαρο.

Ελπιζω το κοριτσι να μπορει αργοτερα να διαχειριστει την ελευθερια της

Ο γονιος οφειλει να παραμεριζει τους φοβους του γιια να βλεπει το παιδι του να γινεται υπευθυνο και ανεξαρτητο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δν λεει ψεματα οτι δν την αφηνουν οι γονεις της επειδη η ιδια δεν θελει να βγει.Το ξερω γιατι ο γιος μου μαζι με τους φιλους του την πειραζαν λιγο κ ηρθαν οι γονεις της την ημερα των βαθμων κ μου ανοιξαν συζητηση.Μου λενε "Εισαι η μαμα του Χρηστου?"κ μολις λεω εγω "Ναι" μου ειπαν ολα αυτα.Οτι την κορη τους δεν θα την αφησουν να καταντησει οπως τα αλλα παιδια κτλ.Αφηστε που η κοπελα ειναι ντυμενη με κατι μακριες φουστες κτλ.Επισης οταν ηταν να πανε 3ημερη 3 κοπελες απο την ταξη πηγαν σπιτι της να πεισουν τον πατερα της να την αφησει κ δν την αφησε.Κ ηρθε ο Χρηστος την παραμονη απο το σχολειο κ μου λεει "Μαμα σημερα την λυπηθηκα την Ν ηταν πολυ στεναχωρημενη που δεν θα ερθει 3ημερη".Επισης την μερα που παιρναν βαθμους καθονταν με τα υπολοιπα παιδια στην παρεα κ μολις ειδε τους γονεις της εφυγε κ ειπε "Αν με δουν οτι ειμαι σε παρεα με αγορια θα γινει χαμος στο σπιτι".

 

 

Ειναι η πρωτη μαθητρια στην ταξη με 19,9 κ η αμεσως επομενη με 19,8 ειναι στην παρεα του γιου μου κ βγαινει,παει εκδρομες,μεχρι κ αγορι εχει.Στο γυμνασιο κ οι 2 εβγαζαν 20 καθαρο.

 

Είναι της παλιάς σχολής οι γονείς.Βάλια είναι μεγάλοι σε ηλικία;

Κρίμα που καταδικάζουν έτσι το παιδί τους.Ο κόσμος προχωράει.Και παρέα με αγόρια θα κάνουν και εγώ προσωπικά θα χαρώ πολύ όταν οι κόρες μου μού φέρουν το αγόρι τους στο σπίτι...όταν δω τα ματάκια τους να λάμπουν από έρωτα.Υπόσχομαι πως δεν θα παραπονεθώ ποτέ όταν κάνουν πάρτυ ή έρχονται οι φίλοι τους στο σπίτι.

Χίλιες φορές να ξέρω με ποιον τα 'χει η κόρη μου και να του κάνω κάθε κυριακή το τραπέζι παρά να φοβάται μην τους δω γιατι ''θα γίνει χαμός στο σπίτι''.Επιεικώς απαράδεκτοι,άκρως αντιπαιδαγωγική η τακτική τους και γενικά νευρίασα πολύ!!!:?

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ οι δυο γονεις ειναι γυρω στα 55.Αλλα κ αλλα παιδια εχουν μεγαλους σε ηλικια γονεις κ δν εχουν τετοια προβληματα.Αφηστε που ο γιος μου με τους φιλους του την εχουν τρελανει την κοπελα (γι αυτο κ ηρθαν οι γονεις της κ με βρηκαν).Οι γονεις της λενε οτι μεχρι να βγαζει τα δικα της λεφτα θα κανει παντα αυτο που της λενε αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

καλα....αυτο το τελευταιο δε....

ασχολιαστο....

 

εμενα δεν μου κακοφαινεται και πολυ το οτι δεν την αφηνουν να βγαινει...με παραξενευει που το κοριτσι δεν αντιδραει "εφηβικα"...να βρει καποια δικαιολογια και να βγει μια βολτα!

Βεβαια...ποιος ξερει τι ψυχολογια μπορει να εχει!!

Επισης το οτι δεν θα παει 5μερη...εεε,δεν εγινε και τιποτε...εχει χρονια μπροστα της να ειναι καλα να κανει οσες εκδρομες θελει.

Οσο για το μελλον της....και το πως αντιδρασει οταν φυγει για σπουδες????Ποιος ξερει...μπορει και να ειναι μια χαρα και να μην "ξεφυγει"..

 

Οταν λες Βαλια οτι ο γιος σου και οι φιλοι του την εχουν τρελλανει...τι εννοεις???

Ο,τι την τσιτωνουν με πειραγματα

ή οτι της λενε να αντιδρασει με καποιο τροπο...

 

Διοτι αν ισχυει η πρωτη περιπτωση θα σου ελεγα να τον συμβουλευες να την αφησουν ησυχη την κοπελα,της φτανει η παλιοκατασταση ας μην εχει και τους υπολοιπους εφηβους να την προκαλουν...

 

Αν ισχυει το δευτερο...και παλι θα σου προτεινα να του ελεγες να ειναι πιο διακριτικοι στο τι παραινεσεις και με ποιον τροπο θα τις κανουν!!!

 

Η συμμαθητρια τους πιθανον να ειναι ευαλωτη συναισθηματικα και οποιαδηποτε προσεγγιση θελει τροπο

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει πολυ τα δικα μου εφηβικα χρονια αυτη η κατασταση. Ετσι μεγαλωσα, ουτε βγηκα ποτε, ετρεμα μη με δουν με κανενα συμμαθητη μου να πηγαινω σχολειο η φροντιστηριο. Μια φαρα που με ειδαν εγινε τετοιος χαμος στο σπιτι που εκλαιγα με αναφιλητα 2 ωρες. Τι ακουσα δεν λεγεται. Οταν πηγα στο Πανεπιστημιο τον 1ο χρονο ανεβαζα πυρετο στα παρτυ απο τον φοβο. Ενιωθα ακομα το βλεμμα του πατερα μου να με αποδοκιμαζει, και αμαθη οπως ημουν στα κοινωνικα αρρωσταινα οταν ημουν με κοσμο. Εκανα φιλιες αλλα νομιζω οτι ακομα ειμαι ανικανη να δημιουργησω αληθινες, ειλικρινεις σχεσεις. Σαν να φοβαμαι τον κοσμο!Ο αντρας μου ειναι πολυ κοινωνικος και ακομπλεξαριστος και πολλες φορες αντιδρω στην τοση του κοινωνικοτητα. Ξερω οτι δεν ειναι φυσιολογικο αυτο που νιωθω αλλα φταιει ο τροπος που μεγαλωσα. Αν δεν κοινωνικοποιηθεις σ'αυτα τα χρονια που διαμορφωνεται η προσωπικοτητα σου μετα ειναι δυσκολο. Βεβαια επειδη εχω θεληση εχω ξεπερασει πολλα αντικοινωνικα κουσουρια. Πανω απ'ολα δεν σας κρυβω μου ελειψαν οι ρομαντικες σχεσεις, δεν ενιωσα τι ειναι να φλερταρεις, να ερωτευεσαι και να σε ερωτευονται. Οταν τα εζησα αυτα ημουν σε ηλικια γαμου, δεν ενιωσα την ανεμελια μιας σχεσης. Ευτυχως που καταφερα και παντρευτηκα, για πολλα χρονια το θεωρουσα αδιανοητο, φοβομουν τους αντρες λογω των αποψεων του πατερα μου.Βλεπω τους εφηβους και μεσα μου ζηλευω γιατι εγω δεν εζησα τιποτα. Λεω συνεχεια στον αντρα μου, αν κανω παιδια θα τα αφησω να ζησουν τα παντα, που κι αυτο επικινδυνο ειναι γιατι το αντιθετο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο. Αλλα θελω παιδια που χαιρονται τη ζωη και να μην ειναι μονιμως στενοχωρημενα και θλιμμενα!Ακομα και τωρα εχω πολλα απωθημενα, Το ωραιοτερο, ο πατερας μου αρνειται οτι μας μεγαλωσε αυστηρα, απλα μας συμβουλευε λεει!

Σταματαω γιατι πηρα φορα, αλλα πρωτη φορα διαβαζω τετοια συμπεριφορα το 2010. Δειξτε του αυτο το κειμενο του πατερα να δει ποιο ειναι το μελλον της κορης του. Α, κι αν δεν εμπλεξα ηταν απο φοβο γιατι δεν ειχα κανεναν να με ξεμπλεξει!!!Η μικρη μπορει να μην ειναι τοσο τυχερη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κατανοήσω εν μέρει τους γονείς που φοβούνται και δεν αφήνουν το παιδί τους να βγαίνει έξω αλλά μέχρι ένα όριο.

Αρκετοί γονείς επιλέγουν την ησυχία τους. Δεν επιτρέπουν τις εξόδους στο παιδί τους με τη δικαιολογία και καλά οτι κινδυνεύει αλλά στην ουσία θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, να μην άγχονται και φοβούνται για το που είναι και τι κάνει.

Για μένα αυτοι είναι εγωιστές γονείς που κοιτάνε τη βολή τους και δεν καταλαβαίνουν τι κακό μπορούν να προκαλέσουν σε ένα έφηβο και αργότερα σε ένα ενήλικα τέτοιου είδους απαγορεύσεις.

Η vasfa παραπάνω μας δίνει ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα για το τι μέλλει γενέσθαι.

Ο ρόλος του γονέα είναι πολύ δύσκολος με πολλά εμπόδια και ανηφόρες. Κάθε εμπόδιο και ένα βήμα προς την εμπιστοσύνη κάθε ανηφόρα και πιο κοντά στην ειλικρίνεια.

Γι'αυτό πρέπει να χτίζουμε τη σχέση μας με τα παιδιά μας από τη γέννηση τους ακόμα έτσι ώστε όταν αυτά φτάσουν στην εφηβεία να αποζημιωθούμε στο ακέραιο.

Να μπορούμε να τα εμπιστεύομαστε και να μας εμπιστεύονται και εκείνα. Να είμαστε ειλικρινείς μαζί τους και με τη σειρά τους κι εκείνα και τότε δεν έχουμε να φοβόμαστε και τόσα πολλά από μια έξοδο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα με αφηναν να βγαινω....βεβαια αλλα χρονια. Τοτε αρκετες δεν εβγαιναν...

Επισης τελειωσα με φρικτα καλους βαθμους το σχολειο.

Στα 17.5 εφυγα για σπουδες στο εξωτερικο και ειλικρινεστατα ηξερα παντα τι εκανα και κανενας δεν μπορουσε να με 'παρασυρει'.....

Ο λογος που το εκαναν οι δικοι μου ηταν γιατι θεωρουσαν πως μεχρι τα 18 επρεπε το μυαλο μου να ηταν στο 'πανεπιστημιο' ...εννοειται πως θεωρω λαθος αυτη τη σταση.

Σιγουρα ομως δεν ηθελαν να με 'ξεφορτωθουν', το αντιθετο μαλιστα....απλα πιστευαν οτι εκαναν το καλυτερο για τα παιδια τους.

 

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση, με τη διαφορά ότι δεν έφυγα στο εξωτερικό, αλλά παρέμεινα στην Αθήνα.

Όταν λέω δεν με άφηναν να βγω, εννοώ ότι έπρεπε πχ στην α' λυκείου στις 9 να είμαι σπίτι, και γενικά ώς και την γ' λυκείου, ως τις 12 το πολύ. Για κλαμπ και τέτοια ούτε λόγος. Πενταήμερη δεν πήγα, δεν λέω ότι τότε δεν είχα στενοχωρηθεί που δεν με άφησαν, αλλά βρήκα τρόπο να το διαχειριστώ. Δεν ήταν και περίεργο αυτό τότε.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εβγαινα εξω όπως σημερα! ειχα εξοδο σαββατο παρα σαββατο και παλι όχι μεχρι αργα. το πολύ μεχρι τις 11! όλα αυτα όταν πηγαινα Λυκειο. Αργότερα που περασα στο πανεπιστημιο δεν μου ελεγαν τιποτα! δεν ημουν όμως "οργισμενο νιατο":grin:

Link to comment
Share on other sites

μηπως η κοπελα ανηκει σε καποια αλλη θρησκεια εκτος απο Χ.Ο ? πολυ περιεργα μου φαινονται ολα αυτα κ ακομα περισσοτερο επειδη γνωριζα μια κοπελα 50κοστιανη με παρομοια ιστορια...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, ας μην αμφισβητούμε το γεγονός πως όντως δεν την αφήνουν οι γονείς της. Δεν θα αναφέρω τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια αλλά θα σας πω πως ήμουν λογοδοσμένη, 20 χρονών, φοιτήτρια στην πόλη μου και εργαζόμενη και έβλεπα τον άντρα μου κάθε Σάββατο και κάθε δεύτερη Τετάρτη και στις 11 ήμουν σπίτι. Παντρεμένη με δύο παιδιά και ο πατέρας μου έβλεπε γόπες στο τασάκι και μου έλεγε : Δεν πιστεύω να καπνίζεις! Όσο για τις σπουδες... η μάνα μου συμπλήρωσε το μηχανογραφικό μου φροντίζοντας να μην περάσω σε άλλη πόλη. Μία φορά άκουσα τον πατέρα μου να λέει πως αν με άφηναν να φύγω ήξεραν πως δεν θα ξαναγύριζα πίσω. Και ναι, έτσι ήταν. Όλοι μου έλεγαν να απαιτήσω πράγματα, να φύγω κλπ αλλά εγώ δεν ήθελα να τους στενοχωρήσω και να δημιουργήσω εντάσεις πέρα από αυτές που ήδη υπήρχαν αλλά τώρα ξέρω πως έπρεπε να το είχα κάνει γιατί πραγματικά αξίζει να κάνουμε τρέλες και να διεκδικούμε την ελευθερία μας γιατί τα χρόνια περνούν και δεν ξαναγυρνούν, και το λέω αυτό τώρα που είμαι 26, λατρεύω τα παιδιά μου που εγώ επέλεξα να κάνω τόσο νωρίς αλλά έχω πολλά αποθημένα. Νομ'ιζω πως σε τέτοιες καταστάσεις δε μπορεί κανείς να βοηθήσει ή να αλλάξει την άποψη των γονιών

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί γονείς επιλέγουν την ησυχία τους. Δεν επιτρέπουν τις εξόδους στο παιδί τους με τη δικαιολογία και καλά οτι κινδυνεύει αλλά στην ουσία θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, να μην άγχονται και φοβούνται για το που είναι και τι κάνει.

Για μένα αυτοι είναι εγωιστές γονείς που κοιτάνε τη βολή τους και δεν καταλαβαίνουν τι κακό μπορούν να προκαλέσουν σε ένα έφηβο και αργότερα σε ένα ενήλικα τέτοιου είδους απαγορεύσεις.

 

Συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω, ότι παίζει αυτό...

Εγώ σαν έφηβη με ψέμματα στους γονείς, με τερτύπια διάφορα, έζησα πολλά πράγματα με την παρέα μου, οι περισσότεροι ήταν εξωσχολικοί από τεχνικό λύκειο...( με τους περισσότερους είμαστε ακόμη μαζί ).

Καβαλούσαμε μηχανάκια χωρίς δίπλωματα, τα αγόρια κάνανε κόντρες, κάναμε κοπάνες και πηγαίναμε χαλκιδική για μπάνιο,δοκιμάσαμε διάφορα,μεθύσαμε, ερωτευτηκαμε, μας ερωτευτηκαν, αγόρια 16 χρονών πέρναν κρυφά τα αυτοκίνητα από το σπίτι, εγώ με το που πήρα το δίπλωμα έλεγα πάω για καφέ ( εντός πόλης ) και πήγαινα σε βουνα και λαγκάδια που ήταν φαντάρος ο καλός μου ( σύζηγος πλέον) χαζομάααααρες ένα σωρό. Bλέποντας τώρα πίσω λέω πόσο τυχερή στάθηκα που είμαι ζωντανή και έχω καθαρό ποινικό μητρώο. και τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να τα κάνει ο γιος μου γιατί πλέον ο κίνδυνος που με εξείταρε τότε, τώρα με τρομάζει. Το πιο πιθανό είναι ότι θα πάω σε ψυχολόγο διότι αν δεν το κάνω θα την πληρώσει το παιδί...

υ.γ. ο κουμπάρος μου που τότε δεν τον άφηναν να βγαίνει μη μπλέξει με κακές παρέες είναι ο μόνος από την τότε τρελοπαρέα που δεν έχει προχωρήσει στη ζωή του και είναι στα τελευταία του ( όταν πλέον βγήκε στον έξω κόσμο έμπλεξε με σκληρά ναρκωτικά ):(

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ οι δυο γονεις ειναι γυρω στα 55.Αλλα κ αλλα παιδια εχουν μεγαλους σε ηλικια γονεις κ δν εχουν τετοια προβληματα.Αφηστε που ο γιος μου με τους φιλους του την εχουν τρελανει την κοπελα (γι αυτο κ ηρθαν οι γονεις της κ με βρηκαν).Οι γονεις της λενε οτι μεχρι να βγαζει τα δικα της λεφτα θα κανει παντα αυτο που της λενε αυτοι.

εμενα θα με απασχολουσε και αυτο!!!!

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...