Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχετε αντιμιλησει στα πεθερικα σας?


basic

Recommended Posts

ΌΧΙ!

 

Κι η πεθερά κι ο πεθερός μου ο μακαρίτης,μια χαρά ανθρώποι...

Κι επειδή έχω άνεση με την πεθερά μου δε χρειάζεται να της αντιμιλήσω,συννενοούμαστε με βοηθάειμε στηρίζει και μ'αγαπάει...διαβάζω για τις δικές σας και φτύνω τον κόρφο μου!!!

ΑΝ ξεκολλούσε κι ο άντρας μου απο το βρακί της και καταλάβαινε οτι οικογένεια είμαστε πια εγω,αυτός κι η μπέμπα θα ήταν καλύτερα...η πεθερά μου όμως δεν συνέβαλλε καθόλου σ'αυτό.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ......

αλλα μετα που ημουν 4 χρονια παντρεμενη και ειχα γεννηση το 2 παιδι .....εφτασε ο κομπος στο χτενι και το ανοιξα το στομα μου ...............και κακος δεν το ειχα κανει νωριτερα ..θα ειχα γλιτωση απο πολλες γκρινιες ........Τωρα ειμαστε μελι γαλα ..αλλα ξερη οτι οταν κατι δεν μαρεση θα το ακουση δεν θα το καταπιω !!..τερμα

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ!

 

Κι η πεθερά κι ο πεθερός μου ο μακαρίτης,μια χαρά ανθρώποι...

Κι επειδή έχω άνεση με την πεθερά μου δε χρειάζεται να της αντιμιλήσω,συννενοούμαστε με βοηθάειμε στηρίζει και μ'αγαπάει...διαβάζω για τις δικές σας και φτύνω τον κόρφο μου!!!

ΑΝ ξεκολλούσε κι ο άντρας μου απο το βρακί της και καταλάβαινε οτι οικογένεια είμαστε πια εγω,αυτός κι η μπέμπα θα ήταν καλύτερα...η πεθερά μου όμως δεν συνέβαλλε καθόλου σ'αυτό.

Συγχωρα με αλλα δεν καταλαβαινω , εφοσον εχετε τοσο καλες σχεσεις ,ποιο ειναι το προβλημα οπου ειναι κολιμενος με τη μητερα του ? δεν ξερω , απλα ρωταω και με τι τροπο θα επρεπε μια μητερα να συμβαλει στο να ξεκολισει το γιο της απο το βρακι της ?

εφοσον ολα καλα μεταξυ μας και οπως ειπες και εσυ σ΄αγαπαει και σε στηριζει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με αλλα δεν καταλαβαινω , εφοσον εχετε τοσο καλες σχεσεις ,ποιο ειναι το προβλημα οπου ειναι κολιμενος με τη μητερα του ? δεν ξερω , απλα ρωταω και με τι τροπο θα επρεπε μια μητερα να συμβαλει στο να ξεκολισει το γιο της απο το βρακι της ?

εφοσον ολα καλα μεταξυ μας και οπως ειπες και εσυ σ΄αγαπαει και σε στηριζει .

 

 

μα δεν τα έχω μαζί της...με εκείνον που δεν καταλαβαίνει οτι μπορεί να μένουμε στο πατρικό του και να είναι πάνω ο αδερφός του και κάτω η μητέρα του αλλά εγω και η μικρή ΔΕΝ είμαστε προέκταση αυτής της οικογένειας...ΕΓΩ,η ΜΠΕΜΠΑ και ΕΚΕΙΝΟΣ είμαστε πια ΜΙΑ οικογένεια και ο κουνιάδος μου κι η πεθερά μου άλλη οικογένεια.

Δεν ξέρω αν έγινα και πάλι κατανοητή!

Εκτός αν εννοείς αν μπορεί η πεθερά να συμβάλλει στην κατανόηση αυτού του γεγονότος.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βαζει προτερεοτητα του την δικια σας οικογενεια ή την πατρικη του , αλλα γιατι δεν θεωρεις οτι ειστε ολοι μαζι μια οικογενεια ?δεν νομιζω να ειναι κατι κακο , εφοσον κιολας εχετε και τα σωστα κριτηρια . Προσπαθω να καταλαβω δηλαδη τι ειναι κακο , με ολο το θαρρος κιολας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαζει προτερεοτητα του την δικια σας οικογενεια ή την πατρικη του , αλλα γιατι δεν θεωρεις οτι ειστε ολοι μαζι μια οικογενεια ?δεν νομιζω να ειναι κατι κακο , εφοσον κιολας εχετε και τα σωστα κριτηρια . Προσπαθω να καταλαβω δηλαδη τι ειναι κακο , με ολο το θαρρος κιολας .

 

 

μμμ...κακό;όχι κακό μάλλον ενοχλητικό θα έλεγα..π.χ. θα την πάρει τηλ. απο το δρόμο να της πει τι ώρα θα έρθει,εμένα όχι..ή θα την πάρει να τη ρωτήσει τί φαί έχουμε,εμένα όχι...φαντάσου οτι και μετά που γέννησα δεν έπαιρνε εμένα να δει τι κάνουμε με το μωρό επαιρνε την πεθερά μου.Και δεν είναι οτι η πεθερά μου τους έπαινε τηλ. όλη την ώρα για να πεις του έχει μείνει συνήθειο..ίσα-ίσα!

Και δεν είναι οτι θεωρώ πως δεν είμαστε οικογένεια..απλώς τώρα πια είμαστε 3 οικογένειες:η πεθερά,ο κουνιάδος κι εμείς.Είμαστε μια οικογένεια αλλά όχι αδιαίρετη,κάπως έτσι.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

οχι ακομη αλλα δεν νομιζω να αργησω και πολυ.... για την πεθερα πιο πολυ... που πεταει της κακιες τις καλα καλα και μετα λεει ''πεθερα ειμαι μπορω να λεω οτι θελω''... μαλλον δεν εχει καταλαβει κατι.. αλλο δινω συμβουλες και αλλο λεω οτι θελω και προσβαλω τον αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Εχω αντιμιλησει στον πεθερο μου και επρεπε να το κανω νωριτερα γιατι θα ημουν πολυ καλυτερα απο το να τα πνιγω μεσα μου! Ηταν για το θεμα διαπαιδαγωγησης των παιδιων...που ολα αυτοι τα ξερουν σωστα και εγω λαθος, λαθος και λαθος....εε δεν γινετε να τα μεγαλωνω χωρις καμια βοηθεια και να τα κανω ολα λαθος!! Εδειξα νευριασμενη αλλα κρατησα τους τονους σε μορφη συζητησης...

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις. Φροντισε να βρείς κοινή γραμμή με τον άντρα σου αν σας επειρεάζουν και κάνε υπομονή όταν τους βλέπεις (όσο γίνεται λιγότερο). Κάποια στιγμή θα δείς ότι ο άντρας σου θα το εκτιμήσει και θα είναι όφελος υπέρ σου σε θέματα που τυχόν θα προκύψουν

 

 

...καλα το λες και συμφωνω...αλλα αν ο αντρας σου γινεται ενα με αυτους?!!! ..τοτε που να μιλησω..στον τοιχο?!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου για να αποτρέψει τον μικρό (2 ετών) να κάνει πράγματα, του λέει φανταστικά πράγματα (π.χ. μην πατάς ξυπόλητος θα σε φάνε τα μυρμήγκια, μην βγείς στο μπαλκόνι θα σε φάει ο σκύλος (δεν έχουμε σκύλο), μην ανοίγεις το συρτάρι έχει μαχαίρι και κάνει οτι κόβεται κτλ)

Ευτυχώς μένει στην επαρχία ..... της το έχω πει αρκετές φορές αλλά αυτή δεν νοει να καταλάβει. Θέλω να την προσβάλω με το γάντι .. πώς???

Να πω στο μικρό εκείνη τη στιγμή οτι αυτά που λέει η γιαγιά δεν στέκουν?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα....Εγω ετσι θα λεγα... θα επαιρνα υφος νευριασμενο(προς την γιαγια) και θα ελεγα στο παιδι μην ακους αγαπη μου τις χαζομαρες της γιαγιας τιποτα δεν εχει απλα το λεμε για να μην αρρωστησεις πψ κτλ κτλ!!!

 

Ή θα της εκανα το ιδιο....πχ θα πηγαινε να ανοιξει μια πορτα μια βρυση κτλ... Θα της ελεγα Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηη θα βγει η φτερωτη κατσικα να σε φαει.. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Τωρα που το σκεφτομαι θα εκανα και τα δυο:lol::lol:;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια φορά.Με την πεθερά μου μένουμε σε απόσταση 8 λεπτά με το αυτοκίνητο.Δεν έχει έρθει ποτέ να δει το εγγόνι της,δεν έχει πάρει ποτέ τηλ. στο σπίτι να ρωτήσει τι κάνει η μικρή.Ποτέ.Εμείς πάμε τακτικά στο σπίτι της για να δει το παιδί,έχει όμως τύχει να έχει ο άντρας μου δουλειά και να κάνουμε καιρό να πάμε και πάλι ούτε ήρθε ούτε πήρε τηλ.Στον άντρα μου το έχω πει δύο φορές,ότι με πειράζει πολύ αυτό που κάνουν. και τις δύο φορές σκοτωθήκαμε,γιατί δεν ανέχεται ούτε καν σαν ιδέα να του πεις ότι η μανούλα του μπορεί να κάνει κάτι λάθος.Μια μέρα λοιπόν που είχαμε πάει πάλι στην πεθερά και ήμασταν μόνες μας πέταξε κάτι σαν δικαιολογία γιατί δεν έρχεται να δει το παιδί (γιατί εννοείται ότι αυτή δεν κάνει ΠΟΤΕ λάθη,πάντα κάτι άλλο θα φταίει) και εκεί τα πήρα και της φώναξα και της είπα ότι είναι δικαιώμα της να μην έρχετε αλλά μην μου λέει και δικαιολογίες που δεν ισχύουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....Εγω ετσι θα λεγα... θα επαιρνα υφος νευριασμενο(προς την γιαγια) και θα ελεγα στο παιδι μην ακους αγαπη μου τις χαζομαρες της γιαγιας τιποτα δεν εχει απλα το λεμε για να μην αρρωστησεις πψ κτλ κτλ!!!

 

Ή θα της εκανα το ιδιο....πχ θα πηγαινε να ανοιξει μια πορτα μια βρυση κτλ... Θα της ελεγα Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηη θα βγει η φτερωτη κατσικα να σε φαει.. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Τωρα που το σκεφτομαι θα εκανα και τα δυο:lol::lol:;)

 

Είσαι φοβερή!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω αντιμιλήσει. Και γαϊδουρινή υπομονή να έχεις, αυτή κάποτε εξαντλείται. Δεν μπορείς να ακούς εξωγήινα πράγματα και να συμφωνείς απλά και μόνο γιατί είναι η πεθερά σου. Φυσικά, προσπαθώ να το κάνω με όσο πιο κομψό τρόπο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην μητέρα του αγοριού μου ποτέ. Έχουμε πολύ καλές σχέσεις και είναι καταπληκτική γυναίκα. Με τον πατέρα του πάλι έχουμε πρόβλημα. Του έχω αντιμιλήσει πολλές φορές. Το θέμα είναι πότε θα του πω καμια πιο βαριά κουβέντα!

C46wp2.png

 

js9ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΗ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΣΤΟ ΔΙ@ΟΛΟ ;

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΝΥΦΗ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΧΗ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ'ΓΩ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΘΗΚΑ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλομελετα κ ερχεται! δεν ειναι κακοι ανθρωποι αλλα λενε κ κανουν πολλες χοντραδες.εχω βρεθει πολλες φορες σε αμηχανια αλλα κρατιεμαι πανω απο ολα για χαρη του αντρουλη μου κ δευτερον γιατι μενουν απο κατω μας κ δεν θελω να χαλασω τις υποτιθεμενες υπεροχες σχεσεις μας!

ΜΑΡΙΑ2927 σαν να περιγραφεις την πεθερα μου νιωθω :lol::lol::lol: αρα μαλλον πολλαπλασιαζονται!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εχει ερθει λιγες πολυ λιγες φορες να δει το παιδι(τωρα ειναι 2,5 χρονων) αντε να το εχει δει 5-6 φορες.μενει λιγο μακρια ομως και εμεις λογω κακης οικονομικης καταστασης δεν μπορουμε να πηγαινοερχομαστε συνεχεια με το τουτου μας (βενζινη) φαινεται παραξενο αλλα οντως ετσι ειναι!!ουτε τηλ ουτε τιποτα φυσικα...χεστηκα!!δεν θελω να παθουν κατι οι ανθρωποι αλλα μακρια και αγαπημενοι γιατι εχω αλλα προβληματα στο κεφαλακι μου!!:P:p με νοιαζει μονο το κοριτσακι μου!! αααααα....και φυσικα εχω αντιμιλησει γιατι πανω απο ολα δυο πραγματα που σιχαινομαι ειναι η μιζερια και η ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ (εχω προβλημα σοβαρο με την μουρμουρα) μεχρι και ο αντρας μου τα εχει ακουσει!! και συνηθως η μουρμουρα ειναι των γυναικων!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

στα πεθερικά μου έχω αντιμιλήσει κι εγώ, σε πολιτισμένο επίπεδο, αλλά το ότι αντιμίλησα δεν με έκανε να νιώσω καθόλου καλύτερα. Είναι προσβλητικοί, αδιάκριτοι, επιδειξιομανείς και με υποβιβάζουν σε κάθε ευκαιρία. Όσο και να τους αντιμιλήσω δεν διορθώνονται. Με έχουν διασύρει/διαβάλλει/κακολογήσει σε όλη την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου και θεωρούν ότι έχουν το αλάθητο του Πάπα. Αυτόν τον διασυρμό τον έχω καταλάβει από μισόλογα και σχόλια.

Η Morcelina έγραψε ακριβώς αυτά που πιστεύω κι εγώ. Είναι τόσο σκληρός ο έξω κόσμος που μόνο από τους δικούς μου ανθρώπους μπορώ να αντλήσω δύναμη. Αν οι "δικοί" μου άνθρωποι με "κλωτσάνε", με τι κουράγιο και δύναμη να συνεχίσω. Και να συμπληρώσω ότι ΑΠΑΙΤΩ από τους άλλους να μου συμπεριφέρονται όπως εγώ σε αυτούς, δεν ασχολούμαι με τα προσωπικά τους, δεν επεμβαίνω, δεν σχολιάζω, δεν με ευχαριστεί η αέναη ενασχόληση με τη ζωή των άλλων. Επομένως συμφωνώ με την Morcelina ο καθένας να ανεχθεί τους γονείς του. Εάν τα πεθερικά δεν συμφωνούσαν με την επιλογή του παιδιού τους να το έλεγαν πριν τον γάμο όχι ΜΕΤΑ. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα και είναι εντελώς εγωιστικό το να επεμβαίνουν και να εκδηλώνουν την δυσαρέσκειά τους όταν έχει γίνει γάμος και ίσως υπάρχουν παιδιά.

Εμένα η στάση των πεθερικών μου με έχει απομακρύνει και μου έχει δημιουργήσει αγανάκτηση, θυμό και έντονο αίσθημα αδικίας. Εάν ήταν οποιοιδήποτε άλλοι θα τους είχα αποκόψει. Τώρα απλώς πρέπει να ισορροπώ μιά ζωή ώστε να έχω την υποχρεωτική επαφή μαζί τους. Οπότε τι ρωτάμε "αν έχετε αντιμιλήσει στα πεθερικά σας" ας ρωτήσουμε καλύτερα "πως σώζουμε τον γάμο μας από την παρέμβαση των πεθερικών". Το σκοτεινό σημείο του γάμου μου είναι τα πεθερικά μου, τόσο πολύ, που αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν έρθει παιδί και δέσω μόνιμα την ζωή μου με αυτούς τους ανθρώπους που δεν με αποδέχονται, δεν με εκτιμούν και που δεν ντρέπονται να μου δείξουν την απόρριψή τους κατάμουτρα.

Link to comment
Share on other sites

στα πεθερικά μου έχω αντιμιλήσει κι εγώ, σε πολιτισμένο επίπεδο, αλλά το ότι αντιμίλησα δεν με έκανε να νιώσω καθόλου καλύτερα. Είναι προσβλητικοί, αδιάκριτοι, επιδειξιομανείς και με υποβιβάζουν σε κάθε ευκαιρία. Όσο και να τους αντιμιλήσω δεν διορθώνονται. Με έχουν διασύρει/διαβάλλει/κακολογήσει σε όλη την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου και θεωρούν ότι έχουν το αλάθητο του Πάπα. Αυτόν τον διασυρμό τον έχω καταλάβει από μισόλογα και σχόλια.

Η Morcelina έγραψε ακριβώς αυτά που πιστεύω κι εγώ. Είναι τόσο σκληρός ο έξω κόσμος που μόνο από τους δικούς μου ανθρώπους μπορώ να αντλήσω δύναμη. Αν οι "δικοί" μου άνθρωποι με "κλωτσάνε", με τι κουράγιο και δύναμη να συνεχίσω. Και να συμπληρώσω ότι ΑΠΑΙΤΩ από τους άλλους να μου συμπεριφέρονται όπως εγώ σε αυτούς, δεν ασχολούμαι με τα προσωπικά τους, δεν επεμβαίνω, δεν σχολιάζω, δεν με ευχαριστεί η αέναη ενασχόληση με τη ζωή των άλλων. Επομένως συμφωνώ με την Morcelina ο καθένας να ανεχθεί τους γονείς του. Εάν τα πεθερικά δεν συμφωνούσαν με την επιλογή του παιδιού τους να το έλεγαν πριν τον γάμο όχι ΜΕΤΑ. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα και είναι εντελώς εγωιστικό το να επεμβαίνουν και να εκδηλώνουν την δυσαρέσκειά τους όταν έχει γίνει γάμος και ίσως υπάρχουν παιδιά.

Εμένα η στάση των πεθερικών μου με έχει απομακρύνει και μου έχει δημιουργήσει αγανάκτηση, θυμό και έντονο αίσθημα αδικίας. Εάν ήταν οποιοιδήποτε άλλοι θα τους είχα αποκόψει. Τώρα απλώς πρέπει να ισορροπώ μιά ζωή ώστε να έχω την υποχρεωτική επαφή μαζί τους. Οπότε τι ρωτάμε "αν έχετε αντιμιλήσει στα πεθερικά σας" ας ρωτήσουμε καλύτερα "πως σώζουμε τον γάμο μας από την παρέμβαση των πεθερικών". Το σκοτεινό σημείο του γάμου μου είναι τα πεθερικά μου, τόσο πολύ, που αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν έρθει παιδί και δέσω μόνιμα την ζωή μου με αυτούς τους ανθρώπους που δεν με αποδέχονται, δεν με εκτιμούν και που δεν ντρέπονται να μου δείξουν την απόρριψή τους κατάμουτρα.

εμενα παλι κανουν οτι και τα δικα σου πεθερικα,με τη διαφορα οτι μου πλεκουν τα εγκωμια σε τριτους,αλλα σε μενα ποτε δεν λενε μια καλη κουβεντα!με θεωρουνε εντελως αχρηστη,σε τετοιο βεθμο που η πεθερουλα μου θεωρει οτι δεν θα καταφερω να φερω σε περας την εγγυμοσυνη,η αν κατα τυχη το καταφερω θα μου πεθανει το μωρο στη κουνια.....γιατι εγω δεν ειμαι μανα και δεν ξερω πως να φροντισω ενα μωρο.....!!!!!!και σκεψου ειναι το 1ο τους εγγονι..!!!!!!!!

κατα τα αλλα βροντοφωναζουν δεξια και αριστερα τι καλη νυφη εχουν!!!πως το βλεπεις τωρα αυτο???εγω το λεω υποκρισια...εμενα συνεχως με μειωνουν και ειναι με ενα σχολιο κατω απο τη γλωσσα...γιατι εγω δεν ξερω.....μονο οτι κανουν αυτοι το θεωρουνε σωστο!!!

ε λοιπον οχι μονο τους εχω ατιμιλησει αλλα και αρκετα ασχημα!!δεν καταλαβαινουν!εμεις μενουμε και πακετο!καλα θα ηταν να μεναμε πιο μακρια αλλα δεν γινεται αλλιως!εγω τους βλεπω μονο οταν ειναι και ο αντρας μου μπροστα(ειδικα τη πεθερα),δηλαδη καμια κυριακη....οταν μου χτυπανε και ειμαι μονη δεν τους ανοιγω...και τους εχω πει και τον λογο!δειχνουν να ψιλομετανιωνουν μετα αλλα δεν εχω αναγκη απο μια τοσο ψυχοφθορα σχεση!!!ας τα βγαλει περα ο καλος μου μαζι τους!!!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έκαναν το ακριβώς αντίθετο, σε μένα έλεγαν τα καλύτερα μες στο χαμόγελο και πίσω μου με έθαβαν κανονικά. Και όχι μόνο εμένα αλλά και τον άντρα μου (το γιο τους). Και αυτό υποκρισία είναι και όταν δεν αντέξαμε άλλο και τα είπαμε ξεκίνησαν τρελοί καυγάδες στην περίοδο της λοχείας μάλιστα όπου εγώ αδύναμη ψυχολογικά δεν αντιδρούσα και με έκαναν κουρέλι. Τώρα ευτυχώς φύγαμε από το σπίτι τους αν και υποτίθεται ότι ήταν του άντρα μου και είχαμε βάλει πολλά χρήματα εκεί, τους τα χαρίσαμε γιατί τίποτα δε συγκρίνεται με την οικογενειακή μας ηρεμία και είμαστε μια χαρά!

Τώρα που τα σκέπτομαι όλα όσα έγιναν τα τελευταία 2χρόνια θα έπρεπε να είχα αντιμιλήσει κάποιες φορές για να μην είχαμε φτάσει εκεί που φτάσαμε.

Γιατί κάποιοι άνθρωποι όσο τους αφήνεις τόσο ξεφεύγουν.

Οι δικοί μας εκτός από τη συμπεριφορά τους μας έλεγαν πολλά ψέματα και πολλά άλλα που δε λέγονται.

Οπότε η γνώμη μου είναι αν πρόκειται για μικροπράγματα καλά κάνετε και δε μιλάτε ή αν μιλήσετε πείτε τα "ευγενικά", αλλά αν ξεφεύγει η κατάσταση βάλτε τους άντρες σας (πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να μιλάνε στους γονείς όχι οι γαμπροί και οι νύφες) και ξεκαθαρίστε ότι σας ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν μπορω να πω οτι εχω αντιμιλησει ακριβως....απλα φροντιζω παντα να κανω την αποψη μου και το ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ ΑΙΣΘΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ που παντρευτηκα(οτι αν θελω κατι το κανω,αν δεν θελω δεν προκειται να το κανω με τιποτα και για κανενος το χατηρι).ισως γι αυτο τραβιουνται πισω οταν λεω οχι ή δεν θελω.βεβαια μερικες φορες ο πεθερος μου εχει την ψευδαισθηση οτι''που θα παει?θα υποχωρησει''αλλα παντα μενει με την ορεξη!αλλα οπως ειπε και μια μανουλα παρακατω χε.....κα!να γεννησω το παιδακι μου με το καλο θελω και να ναι γερο!

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα χρονια που ειμαι μαζι τους , εμενα σιωπηλη και τραβηξα τα παντα απο το οτι με εβαζαν να τους κανω τις δουλειες με αποκοληση , μου βαζαν λογια για τον αντρα μου (η μανα του η ιδια) με σκοπο καταλαβαινετε....και αφου ηδαν οτι δεν μιλαω και οτι δεν κερδιζουν τπτ με ολα αυτα με αποιλεισαν μεχρι με κοινωνικη λειτουργο με σκοπο να μου παρει την μικρη , οτι να ναι!.. τα θυμαμαι κ συνχυζομαι!.. :twisted::twisted:

δεν το βαλα κατω ομως .. απαιτησα την ησυχια μου, και τους κραταω εξω απ το σπιτι μου με τσαμπουκα!

καταλαβα οτι οι ανθρωποι εχουν πολλα ψυχολογικα και απλα τους αντιμετωπιζω στα ισια!το θεμα ειναι να μην τους αφηνεις περιθωρια, εγω ειμαι μικρη και νομιζα οτι ηταν κατι σαν την μαμα μου και εκει την πατησα!! μεγα λαθος!!

βλεπω ολες σχεδον εχουμε τα ιδια προβληματα!!! ουφ!

chat

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Νικόλ28. Είναι σαν παιχνίδι εξουσίας μεταξύ πεθερών και νύφης. Ακόμα και αν δεν το βλέπεις έτσι σε κάνουν να το δεις με το ζόρι. Πάντως να προσπαθεί η νύφη να γίνει αποδεκτή από τα πεθερικά της όταν αυτό δεν έχει γίνει εξαρχής και αυθόρμητα είναι μάταιο. Για αυτό προτιμώ να είμαι ειλικρινής και τσακωμένη με τους πεθερούς μου παρά να υποκρίνομαι ότι τους συμπαθώ. Έχω σκεφτεί πολλά και έχω προσπαθήσει να τους δικαιολογήσω για την κακή τους στάση απέναντί μου. Όμως αποφάσισα να μην ζήσω την ζωή μου στην σκιά τους και ως αντικείμενο της κριτικής τους. Οι κλωτσιές τελείωσαν. Κόστος υπάρχει και για αυτούς και για εμένα, αλλά αυτοί το επέλεξαν. Αυτό που δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί είναι η δική μου σχέση με τον σύζυγο. :?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...