Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαλιζεται στο αυτοκινητο


Recommended Posts

εμενα ρε παιδια παλι κανεις απο τους 5 (ναι 5 ) παιδιατρους που εχω ρωτησει εδω και 2-3 χρονια δε συστηνει μη σου πω απαγορευουν δια ροπαλου τα αντιεμετικα σε αυτες τις μικρες ηλικιες ,,,,ειχαμε συζητησει και παλιοτερα το θεμα αρκετα παλια γιατι και εμενα η μεγαλη μου ( η μικρη δεν εχει κανει κανα μεγαλο ταξιδι ακομη ) τον εμετο τον εχει ευκολια οπως η μανα της ,,,εγω αν δεν οδηγω ακομη κανω εμετο ,,,,,

 

,τα βραχιολακια κανουν δουλεια σε τοσο μικρα παιδια????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 162
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 17 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 11 δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 10 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 8 δημοσιεύσεις

εξαρταται το βαθμο του προβληματος. Εμενα αμα μπει σε αμαξι στα 20 λεπτα αρχιζει και δεν σταματα. Και το εχουμε το προβλημα απο μωρο. Ε τι να το κανω το παιδι να το αφησω ετσι?? Γενικα την κανω ομοιπαθητικη αλλα για το συγκερκιμενο δεν μας εχουν δωσει τιποτα. Τα βραχιολακια λενε οτι κανουν σε παιδια απο 4 ετων , αλλα δεν ξερω αν κανουν κατι για μεγαλο ταξιδι. Επισης υπαρχουν μαστιχες , που θα τις δοκιμασουμε και αυτες με την πρωτη ευκαιρια, και γλυφιτζουρια. Παντως η καλυτερη λυση εκτος απο το vomex ειναι το ταξιδι με τρενο:) επισης το vomex φερνει υπνηλια, εμενα σε 10 λεπτα κοιματε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως γιαυτο μας εδωσε το φαρμακο που μας δινει και στην γαστρεντεριτιδα. Και εμεις δεν ταξιδευουμε συχνα εως καθολου. Μια φορα το χρονο που ερχομαστε ελλαδα. Ομως ζαλιζεται ακομη και σε διαδρομες μεσα στην πολη. Δεν συζηταμε οταν ειναι αρρωστος που ζαλιζεται στο 5αλεπτο απο το νοσοκομιο μεχρι το σπιτι. Προχτες ζαλιστικε σε μια διαδρομη μισης ωρας με το λεοφοριο μεχρι το κεντρο της πολης. Και εγω επισης... Και επειδη θα αρρωστησω και εγω αυριο οσο λιγοτερους ζαλισμενους εχω τοσο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται το βαθμο του προβληματος. Εμενα αμα μπει σε αμαξι στα 20 λεπτα αρχιζει και δεν σταματα. Και το εχουμε το προβλημα απο μωρο. Ε τι να το κανω το παιδι να το αφησω ετσι?? Γενικα την κανω ομοιπαθητικη αλλα για το συγκερκιμενο δεν μας εχουν δωσει τιποτα. Τα βραχιολακια λενε οτι κανουν σε παιδια απο 4 ετων , αλλα δεν ξερω αν κανουν κατι για μεγαλο ταξιδι. Επισης υπαρχουν μαστιχες , που θα τις δοκιμασουμε και αυτες με την πρωτη ευκαιρια, και γλυφιτζουρια. Παντως η καλυτερη λυση εκτος απο το vomex ειναι το ταξιδι με τρενο:)

 

Στο Βελγιο με τρενο κυκλοφορουμε αλλα δεν μπορουμε να ερθουμε μεχρι Ελλαδα. Ελπιζω να εχουμε καλο καιρο και να μην κουνηθουμε στο αεροπλανο. Αλλα το ταξι εδω ειναι δραμα. Κατι ο τροπος που οδηγουν κατι οτι το περιμενω οτι θα ζαλιστω... Ομως το παιδι το περιμενει οτι θα ζαλιστει? ή οντως ζαλιζεται...

Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδη ειχα δει ενα ντοκιμαντερ που εξηγουσε ακριβως για ποιο λογο ζαλιζομαστε μαλλον για αυτο ζαλιζονται και οι περισσοτεροι,,,,εχει σχεση με το λαβυρινθο του αυτιου που ειναι ανωριμος ακομη και δε μπορει να συντονιστει καλα με αυτο που βλεπει το ματι,,,,οσο μεγαλωνεις υποτιθεται οτι καλυτερευεις,,,,εγω παντως ακομη δε το εχω,,,ειδικια αμα καθομαι πισω ο θεος βοηθος,,,,,και δε με επιανε τιποτα,,,παρα μονο εαν κοιμαμαι

και επειδη εγω τα γραφω πολυ απλα κοιταξτε και εδω

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2336

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα επειδη ειχα δει ενα ντοκιμαντερ που εξηγουσε ακριβως για ποιο λογο ζαλιζομαστε μαλλον για αυτο ζαλιζονται και οι περισσοτεροι,,,,εχει σχεση με το λαβυρινθο του αυτιου που ειναι ανωριμος ακομη και δε μπορει να συντονιστει καλα με αυτο που βλεπει το ματι,,,,οσο μεγαλωνεις υποτιθεται οτι καλυτερευεις,,,,εγω παντως ακομη δε το εχω,,,ειδικια αμα καθομαι πισω ο θεος βοηθος,,,,,και δε με επιανε τιποτα,,,παρα μονο εαν κοιμαμαι

και επειδη εγω τα γραφω πολυ απλα κοιταξτε και εδω

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2336

 

Και εγω ζαλιζομαι ακομη. Και ο πατερας μου ζαλιζονταν παντα. Ο αντρας μου δεν ζαλιζεται αλλα στο 5αλεπτο απο το νοσοκομιο μεχρι το σπιτι κοντεψε και αυτος να τα βγαλει. Εχει να κανει και με το τροπο οδηγησης. Εδω ακομη και μεσα στην πολη επιταχυνουν πολυ και φρεναρουν αποτομα στο φαναρι. Παιδια εχει μια σταση στην διαδομη για την εκκλησια απο την οποια το φαναρι απεχει 1 μετρο. Επειδη ειναι ρυθμισμενα παντα μα παντα μας πιανει κοκκινο. Το ξερω εγω που μπαινω 1 φορα την εβδομαδα και ομως ο επαγγελματιας οδηγος του λεωφοριου καθε μα καθε φορα γκαζωνει για να φυγει απο τη σταση και μετα φρεναρει αμεσως αποτομα..

Link to comment
Share on other sites

οι εμετοι και εμας πανε συννεφο ,,,,ακομη και να μην εχουμε φαει τιποτε,,,,για αυτο μονο κρακερακι-φρυγανιτσα μπουκιτσα μπουκιτσα σχεδον καθολου νερο και συνηθως προτιμαμε να φευγουμε πολυ πολυ νωρις -4-5 το πρωι για να κοιμουνται,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Ζαλίζεται στο αυτοκίνητο [19μηνών]

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38299&highlight=%ED%E1%F5%F4%DF%E1+%F4%E1%EE%DF%E4%E9

Μετακίνηση με αυτοκίνητο . . . τι πρέπει να έχουμε μαζί μας.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23001&highlight=%ED%E1%F5%F4%DF%E1+%F4%E1%EE%DF%E4%E9

SOS εμετός σε κάθε μετακίνηση!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94785&highlight=%E6%E1%EB%DF%E6%E5%F4%E1%E9+%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF

Ζαλιζεται στο αυτοκινητο [23μηνών]

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24872&highlight=%E6%E1%EB%DF%E6%E5%F4%E1%E9+%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ: http://parents.org.gr/news/a309Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες οι οποίες είναι έγκυρες, ειτε δημοσιεύτηκαν πριν απο 2 μήνες 6 μήνες ή 1 έτος.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα, ή το δημοσιεύουν σε λάθος ενότητα

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.powerhealth.gr/product/travella/

 

Kορίτσια εγώ με αυτό σώθηκα! Εγώ ζαλίζομαι πολύ στο αυτοκίνητο από μικρή και επειδή κάνουμε συχνά μακρινές διαδρομές με στροφές κλπ, πάντα περνούσα πολύ άσχημα και πολλές φορές έκανα και εμετό. Εφιάλτης η διαδρομή να νιώθω συνέχεια ένα βήμα προ του.... μπλιαχ!

Στα παιδιά δε χρειάστηκε ακόμα (κι ελπίζω να μην πάρουν από τη μαμά τους!) αλλά είναι φυτικό-ομοιοπαθητικό και λέει όπως θα δείτε, κατάλληλο άνω των 2 ετών και ευτυχώς είναι και μασώμενο. Μπορείτε επειδή είναι λίγο ακριβό να ζητήσετε μία καρτέλα κι όχι ολόκληρο κουτί για να το δοκιμάσετε! Εγώ θα πάρω και το 2ο κουτί πλέον! Τόσο αποτελεσματικό ήταν για εμένα! Αξίζει να το δοκιμάσετε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τους εδωσα ενα τεταρτο απο το αντισιχο βομεχ και φτασαμε μια χαρα. Ξεκινησαμε επτα το πρωι και φτασαμε το απογευμα. Ενοχληθηκε λιγο στην προσγειωση και στα τελευταια χιλιομετρα με το αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως ηρθατε,,,,,κατα δευτερον ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση,,,κατα τριτον θα παρω να δοκιμασω και εγω τα βραχιολακια γιατι η κορη μου η μεγαλη που εφυγε τη κυριακη για το χωριο εβγαλε ολο το πελαγος σε εμετο παλι ενω ητανε νηστικη,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα μου συμβαίνει το εξής παράδοξο

 

βαλ΄την στο αυτοκίνητο προ μεσημβρίας, νηστική ή όχι, και τον εμετό τον έχεις στανταράκι

βαλ'την στον αυτοκίνητο μετά μεσημβρίας και πήγαινε Θεσσαλονίκη Γρεβενα με τραγούδια και χαρές

 

δοκίμασα τα εξής:

καρεκλάκι στην μέση για να βλέπει μπροστά

βραχιολάκι από το φαρμακείο

 

αλλά τίποτε.

 

το vomex το έπαιρνα εγώ μικρή κάθε φορά για το ταξίδι στα προαναφερόμενα Γρεβενά, προ τούνελ, τότε με τις 3 ώρες ταξίδι και την Καστανιά με 45 λεπτά εναλλάξ στροφές, και όντως κάτι έκανε, αντί για 6 φορές πέφταμε στις 3

 

για τις ενήλικες μαμάδες που σκέφτονται να πάρουν αντιεμετικό κάποια στιγμή, έχω να πω το εξής:

 

στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου δώσαν αντιεμετικά vertirosan, είχα κάνει αφυδάτωση και είχα σπάσει κάθε ρεκόρ, και έτσι τα πήρα...

 

έπαθα κάτι σαν ναρκοληψία-είχατε ποτέ σκύλο? θυμάστε όταν τα πηγαίνουμε στον κτηνίατρο και τα ναρκώνει, αλλά έχουν τα ματάκια τους ανοιχτά και δεν μπορούν να κουνηθούν καθόλου και να αντιδράσουν?

 

αυτό ακριβώς έπαθα, και ένιωσα τόσο τρόμο και φόβο που δάκρυζα συνέχεια και περίμενα να περάσει...

 

μετά από αυτό και ψάχνοντας έμαθα οτι τα αντιεμετικά περιέχουν κατασταλτικούς παράγοντες, κοινώς ηρεμηστικά, καθώς επειδή το θέμα δεν είναι στομαχικό αλλα εγκεφαλικό, δεν μπορεί να ελεγχθεί, παρα μόνο να ξεγελαστεί:|

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μας επιτρέπει κ εμάς να δώσουμε αντιεμετικά ο γιατρός μας.:confused:

κ έχω θέμα με τη μεγάλη. =3,5 ετών. τα μικρά 20 μην. θα δείξει!

πέρυσι απλά οδήγησα βράδυ αθήνα- γιάννενα κ πιο πάνω κ έιχαν ξεραθεί στον ύπνο.

 

είχα ρωτήσει κ για τα βρχιολάκια κ μου είχε πεί ό χ ι !

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

αρα tzini δεν ειναι παραλογοι οι παιδιατροι που μας ειπαν οχι,,,γιατι εχω μεγαλο θεμα τη πεθερα μου που πηγε περσυ στην επιστροφη και της εδωσε της μεγαλης καποιο αντιεμετικο χωρις να με ρωτησει (οκ το παιδι καλα ητανε μετα δε ξαναεκανε εμετο ) αλλα αν γινοτανε τιποτα τι θα επρεπε εγω να κανω???εμεις παντως κανουμε τα εξης,,,,,οσο γινεται πιο νυχτα φευγουμε να κοιμουνται οχι υγρα στεγνα μονο καμια φρυγανια και κρακερακια να μασουλανε (δηλαδη στη μεγαλη η μικρη δεν εχει κανει ακομη ταξιδι ) εννοειτε στα καθισματακια (η μεγαλη δενεται και χωρις καθισματακι αλλα τους ειπα να μη τη ξαπλωνουνε γιατι ειναι ακομη χειροτερα) και το πιο βασικο νομιζω χαλαρη οδηγηση και οχι αγχωτικη και νευρικη οδηγηση,,,εμεις κανουμε για μια διαδρομη 3μιση ωρων πες 4μιση και βαλε,,,αλλα δε βιαζομαστε ,,,,,,,και πολυ υπομονη,,,,,:cool:ελπιζω η μικρη να μη κανει και αυτη νουμερα γιατι να δω ο μπαμπας μας τι ταξιδι θακανει με εμας τις τρεις να ξερναμε εναλλαξ,,,,,:lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Στο βελγικο φαρμακο γραφει οτι απαορευεται κατω των 2 ετων για το συνδρομο του αιφνιδιου θανατου...

Εμας μαλλον η μεσεα θεση και η χαμηλη θερμοκρασια μας βοηθαει καπως. Τωρα το δωσαμε το αυτοκινητο και η επιστροφη μας θα ειναι σπαστη οποτε ελπιζω να τα καταφερουμε

Link to comment
Share on other sites

τι περίεργα πράγματα... δεν δίνουν αντιμετεικά σε παιδιά, ίσως ακριβώς γιατί περιεχουν ηρεμηστικά, αλλά τα δίνουν σε έμβρυα στις πρώτες 16 εβδομάδες...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι περίεργα πράγματα... δεν δίνουν αντιμετεικά σε παιδιά, ίσως ακριβώς γιατί περιεχουν ηρεμηστικά, αλλά τα δίνουν σε έμβρυα στις πρώτες 16 εβδομάδες...

 

 

πως ακριβως τα δινουν στα εμβρυα???α μεσω της μανας θα λες.....εκει δε περναει ιδια ποσοτητα απευθειας φανταζομαι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

δεν μας επιτρέπει κ εμάς να δώσουμε αντιεμετικά ο γιατρός μας.:confused:

κ έχω θέμα με τη μεγάλη. =3,5 ετών. τα μικρά 20 μην. θα δείξει!

πέρυσι απλά οδήγησα βράδυ αθήνα- γιάννενα κ πιο πάνω κ έιχαν ξεραθεί στον ύπνο.

 

είχα ρωτήσει κ για τα βρχιολάκια κ μου είχε πεί ό χ ι !

 

 

για τα βραχιολακια γιατι; Πως το εξηγησε;

Link to comment
Share on other sites

για τα βραχιολακια γιατι; Πως το εξηγησε;

 

Προσωπικα νομιζω οτι τα βραχιολακια ειναι και λιγο αυθυποβολη... ειναι αγγλικο προιον ; γιατι στο βελγιο μαλλον δεν τα ηξεραν ολοι και στα διαφορα amazon ηταν εισαγωγη απο το uk. Παντως αντιεμετικα δι.ουν και στα βρεφη. Για τη ναυτια ισως οχι...

Εγω εχω πιει κουτες δραμαμινες παντως

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ Μ μου primperan αλλα δεν την επιασε.φετος δοκιμασαμε το vomex.την επιασε και δεν ειχε θεμα.βεβαια να πω οτι η γιατρος στην αθηνα με αφησω να το δωσω αλλα να δικαοψω την αντιβιωση που επαιρνε η μικρη για μαι μερα.η γιατρος εκει που ημουν δεν με αφησε να το δωσω.εγω το εδψσα γιατι σκεφτομουν οτι θα ταξιδευα με ξενο αυτοκινητο και ηταν μακρυς ο δρομος.ακουσα τη γιατρο της αθηνας αλλα εδωσα μικροτερη ποσοτητα απο αυτη που επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...