Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαλιζεται στο αυτοκινητο


Recommended Posts

Mata δεν το εχω κανει ακομα!!!! :oops:

 

Ηθελα για σιγουρια να ρωτησω και τον παιδιατρο, αν τυχον εχει επιπτωσεις, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που κανει ζεστη, η ασπιρινη λογικα θα λιωσει. Σκεφτομουν μηπως απορροφα ο οργανισμος τις ουσιες της ασπιρινης και ισως δεν κανει. Αλλα δεν εχω προλαβει ακομα να τον παρω τηλεφωνο, γιατι στις 21/06 ειχε γενεθλια και ειχα προετοιμασιες κτλ. και στις 20/06 το βραδυ χτυπησε στο κεφαλι και καναμε ραμματα. Και οπως καταλαβαινεις τωρα ειμαι λιγο "αλλου" και αυτο με τον εμετο δεν το σκεφτομαι καθολου.

Θα σε ενημερωσω ομως οτιδηποτε γινει.

Μακαρι να μου πει το ΟΚ ο παιδιατρος και να πιασει. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 162
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 17 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 11 δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 10 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 8 δημοσιεύσεις

Λοιπον!!!!

Μολις πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο για το παιδι, μπορω αφοβα να το δοκιμασω. Επισης μου ειπε οτι υπαρχουν πολλα γιατροσοφια, τα οποια σιγα-σιγα αρχιζει και τα δεχεται η ιατρικη. Και μου ειπε οτι αν πιασει θα με βγαλει σε συνεδριο!!!!

Mata ετοιμασου θα γινουμε διασημες!!!!

Οποτε.........παω να αγορασω ασπιρινες και.......ενημερωνω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ε........αυτό Fivi μου δεν το περίμενα να σου το πεί ο παιδίατρος. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να σου απαντήσει με επιφύλαξη!!Καλά έκανες πάντως και ρώτησες. Εγώ σου το πρότεινα από την εμπειρία των γονιών μου αλλά σίγουρα δεν είμαι και γιατρός. Σημασία έχει να ακούς, να παίρνεις γνώμες αλλά να ρωτάς και τον γιατρό όταν έχεις τις επιφυλάξεις σου!

Ελπίζω να "πιάσει" το γιατροσόφι για να ησυχάσει και το καυμένο το παιδί, αλλά και εσείς φυσικά.

Φαντάζεσαι ο μελλοντικός γαμπρός να έχει φεράρι και η κόρη σου να του πεί δεν μπορώ να μπώ γιατί ζαλίζομαι;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Φιλιά!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ετοιμάστε το κείμενο για τη μελλοντική αγγελία: Ζητείται γαμπρός με ποδήλατο!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Περα από το χιούμορ Fivi μου,ελπίζω σύντομα να ξεπεραστεί το πρόβλημα, γιατί φαντάζομαι τον φόβο σας και την ανησυχία σας, οποτε είναι να πάτε κάπου. :? Περιμένω νέα!!! :):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
νομίζω ότι υπάρχουν και κάτι βραχιολάκια που πουλάνε στα φαρμακεία για τον εμετό...δεν θυμάμαι πως λέγονται, όμως στα φαρμακεία θα γνωρίζουν.

 

Εγώ αγόρασα αυτά τα βραχιολάκια (δεν θυμάμαι πώς τα λένε κι έχω πετάξει το κουτάκι :(:(:( ) αλλά κι εγώ "βραχιολάκια" τα ζήτησα στο Φαρμακείο και κατάλαβαν τί ήθελα.

 

Όσο για την αποτελεσματικότητά τους.....τα φόρεσα αρκετές φορές στην μικρή μου κόρη αλλά όχι για όλη την διαδρομή του 9ωρου ταξιδιού μας. Της τα φορόυσα περίπου 1 ώρα πρίν ξεκινήσουμε και όταν ο δρόμος σταματούσε να έχει πολλές στροφές, τα βγάζαμε. Τις τα ξαναφορούσα μόνο εκεί που ήξερα οτι μετά απο κάποια χιλιόμετρα θα φτάναμε πάλι σε δρόμο με πολλές στροφές για πολύ ώρα.

 

Τις πιο πολλές φορές είχαμε αποτέλεσμα με τα βραχιολάκια, αλλά έχει τύχει και κάποια φορά που ξεκινήσαμε ίδια ώρα όπως πάντα για το 9ωρο ταξίδι μας - πρωί δηλαδή - κι ενώ δεν της είχα δώσει γάλα απο το προηγούμενο βράδυ - όπως κάνω πάντα - να κάνει εμετό τελικά. Δεν ξέρω γιατί εκείνη την φορά τα βραχιολάκια δεν βοήθισαν. Εγώ πάντως συνεχίζω να τα χρησιμοποιώ και εκτός απο την μια φορά που δεν βοήθισαν, όλες τις άλλες φορές δεν είχαμε εμετούς !

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει και εγω αυτο με την ασπιρινη.

Μια γνωστη μου το εκανε στο παιδι της και απο τοτε παντα ασπιρινη στον αφαλο.

 

Να πανε ολα καλα!

 

Ναι Koslen;;; :wink:

 

Fivi τί έγινε αλήθεια;;δεν είχαμε νεότερα σου. Το δοκίμασες;;;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εχουμε προβλημα με εμετο στο αυτοκινητο και μαλιστα ξερνανε και οι δυο ταυτοχρονα και δεν ξερω κατα πού να στρεψω τη σακουλα... Αυτο με την ασπιρινη μου το εχουν πει πολλες μεγαλες μαμαδες και γελουσα...ελεγα τι αλλο θ ακουσω Θεε μου... Μία μαλιστα χτυπιοταν οτι μονο αυτο την εσωσε στα ταξιδια... Τωρα που το λετε αρχισα να το σκεφτομαι... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ γιατί όταν θα επιστρέψουμε απο τα πεθερικά μου, όπου έχουμε αφήσει εδώ κι ενα μήνα τα παιδιά, ο άντρας μου θα΄ναι με την μηχανή του κι έτσι αναγκαστηκα θα οδηγίσω εγω το αυτοκίνητο και με την μικρή θα κάθεται πίσω μόνο η μεγάλη μου κόρη. Οπότε καλό θα΄ναι να μην έχουμε επισόδεια με εμετούς !

 

Ειδικά ο δρόμος της επιστροφής είναι πολύ δύσκολος γιατί τις πρώτες 2 1/2 - 3 ώρες έχει όλο στροφές, ανηφόρες και κατηφόρες. Ελπίζω να πετύχει αυτό με την Ασπιρίνη !

Link to comment
Share on other sites

Sophie αν της μιλήσεις μεταβίβασε τις ευχές μου για καλές διακοπές!!! :wink::D:D

 

Κορίτσια ο παιδίατρος το είχε προτείνει στην μητέρα μου και εκείνη το εφάρμοζε στην αδερφή μου όταν ήταν μικρή και μου είπε ότι ήταν πολύ αποτελεσματικό!!! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι υπάρχουν και κάτι βραχιολάκια που πουλάνε στα φαρμακεία για τον εμετό...δεν θυμάμαι πως λέγονται, όμως στα φαρμακεία θα γνωρίζουν.

 

Μου ειπε και εμενα ο φαρμακοποιος για αυτα τα βραχιολακια, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.

 

 

mata,mata,mata.....

Οσο για την ασπιρινη την δοκιμασα καμμια 10αρια φορες. Την μια φορα μου εκανε εμετο. Τωρα ή δεν πιανει, και ετυχε τις υπολοιπες και δεν εκανε εμετο ή πιανει αλλα οχι παντα. Θα συνεχισω παντως να της βαζω, θα δοκιμασω και τα βραχιολακια...και βλεπουμε.

Τωρα μου ειπαν οτι μπορει να φταιει και το καθισματακι αυτοκινητου που εχουμε γιατι ειναι πολυ ξαπλωτο.

Αυτο θα το δουμε πολυ συντομα, βεβαια, γιατι αυτες τις μερες θα παμε να παρουμε ουτως ή αλλως μεγαλυτερο καθισματακι, οποτε....θα δειξει.

 

Παντως στις διακοπες μας εκανε 2 φορες εμετο μεσα σε μια εβδομαδα και ηταν ΑΠΟΛΑΥΣΗ..... :shock:

Δεν ειχα που και ποτε να πλεινω το καθισματακι και ετσι συμβιβαστηκαμε με ενα νεο αρωμα αυτοκινητου................φοβερο!!!!! :lol::?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα σημερα συγκεκριμενα στο περιοδικο "παιδι και νεοι γονεις" για το συγκεκριμενο προβλημα..

Ελεγε οτι οφειλεται στην κινηση του μεταφορικου μεσου σε σχεση με το συντονισμο ματιων -λαβυρινθου. Ελεγε καποια τρικ οπως το να ταξιδευει νηστικο, να αποφευγονται οι δρομοι με πολλες στροφες, να φοντιζουμε να ταξιδευουμε ωρες που το παιδι κοιμαται, και τελος προτεινε αν το προβλημα ειναι εκτεταμενο να επισκεφτουμε ΩΡΛ ωστε να του χωρηγησει το καταλληλο για την περιπτωση του φαρμακο.

Στο γραφω γιατι και γω δεν ειχα ξανακουσει οτι μπορει να σχετιζεται με κατι τετοιο παντα θεωρουσα οτι ειναι θεμα στομαχιου..

Ισως σε βοηθησει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Fivi χαίρομαι που δεν είχατε τη γνωστή ταλαιπωρία στις διακοπές σας!!!Έστω κι αν έπιασε κάποιες φορές η ασπιρίνη πάλι κέρδος είχατε!!! :wink: Δοκίμασε και τα βραχιολάκια που λένε τα κορίτσια. Μπορεί να πιάσουν κι αυτά!!!!

Φαντάζομαι περάσατε καλά μια που δεν είχατε τα γνωστά παρατράγουδα!!! :wink::D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, εμείς μόλις σήμερα επιστρέψαμε απο τις διακοπές μας και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Για την Ασπιρίνη ρώτισα την παιδίατρο που είχαμε μέχρι πρόσφατα και που δυστυχώς - λόγο μετακόμησης - δεν μπορούμε να έχουμε πια.

 

Μου είπε να μην κάνω πειρλαματα με την Ασπιρίνη γιατί ακόμη κι απο τον αφαλό απορροφάτε η Ασπιρίνη απο τον παιδικό οργανισμό και δεν ξέρεις άν θα το πειράξει ή όχι.

Μου είπε πως βοηθάει άν της δώσω μια κουταλιά του γλυκού Ελληνικό καφέ να πιεί - σκέτο ή με λίγη ζάχαρη δεν το ρώτησα, ξέχασα. :oops::oops::oops:

 

Δεν το δοκίμασα όμως τελικά.

 

Απο βραδύς έφαγε νωρίς φαγητό - ρύζι με κοκκινιστό κοτόπουλο - και δεν της έδωσα γάλα. Το πρωί ξύπνισα τα παιδιά 1 1/2 ώρα πρίν φύγουμε - κατα τις 06.00 με 06.30 κι έβαλα στην μικρή τα βραχιολάκια που σας έχω πεί.

 

Βέβαια στις στροφες πήγαινα με 50 χλμ. - 60 χλμ. και της έλεγα να καθίσει στη μέση των πίσω καθησμάτων και να κοιτάζει μπροστά και όχι απο τα πλαϊνά παράθυρα. Επίσης την κρατούσαμε απασχολημένη μαζί με την μεγαλύτερη κόρη μου, δηλαδή κάναμε "αναπαράσταση" της εκπομπής "Taxigirl" και παίξαμε κι άλλα διάφορα παιχνίδια κι έτσι ξεχνιόταν. Προσπάθισε να κοιμηθεί λιγάκι στο μεσοδιάστημα απο Άμφισσα για Λαμία αλλά δεν τα κατάφερε γιατί όσο και σιγά να πάω, η στροφές είναι στροφές !

 

Κατηφορίζοντας για το Χάνι της Γραβιάς την έπιαε μια ελαφριά αναγούλα κι αμέσως σταμάτησα στην άκρη να πάρει λίγο αέρα. Συνεχίσαμε μετά απο 10 λεπτά κι έτσι φτάσαμε χωρίς πρόβλημα στην Λαμία. Περίμενα να κάνω τρείςώρες απο Ναύπακτο στην Λαμία αλλά τελικά τα καταφέραμε σε 2 ώρες και 15 λεπτά παρόλο που νόμιζα πως πάω πιο σιγά κι απο τις χελώνες ! :lol::lol::lol::lol:

 

Τελικά δεν ξέφω, τα βραχιολάκια βοήθισαν; Ο ταχύτητα που οδηγούσα; Πάντως το σημαντικό είναι πως δεν μου έκανε εμετό. Απο Λαμία μέχρι Γιαννιτσά μετά ο δρόμος είναι πιο εύκολος κι εκεί δεν περίμενα ούτως ή άλλως προβλήματα !

 

Δεν ξέρω, άν θέλετε δοκιμάστε τα βραχιολάκια. Ίσως τελικά αυτά να κάνουν δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα σημερα συγκεκριμενα στο περιοδικο "παιδι και νεοι γονεις" για το συγκεκριμενο προβλημα..

Ελεγε οτι οφειλεται στην κινηση του μεταφορικου μεσου σε σχεση με το συντονισμο ματιων -λαβυρινθου. Ελεγε καποια τρικ οπως το να ταξιδευει νηστικο, να αποφευγονται οι δρομοι με πολλες στροφες, να φοντιζουμε να ταξιδευουμε ωρες που το παιδι κοιμαται, και τελος προτεινε αν το προβλημα ειναι εκτεταμενο να επισκεφτουμε ΩΡΛ ωστε να του χωρηγησει το καταλληλο για την περιπτωση του φαρμακο.

Στο γραφω γιατι και γω δεν ειχα ξανακουσει οτι μπορει να σχετιζεται με κατι τετοιο παντα θεωρουσα οτι ειναι θεμα στομαχιου..

Ισως σε βοηθησει..

 

Η επομενη κινηση μας θα ειναι παιδιατρος και ωρυλα σιγουρα!!!!

Φυγαμε ταξιδι για μια εβδομαδα και στο πηγαινε και στο ελα, της δωσαμε vomex, συμφωνα με οδηγιες του παιδιατρου και το αποτελεσμα....εκανε εμετο!!!!

Και το κορυφαιο ηταν που την βαλαμε σε μια κουνια και σε ουτε 10 λεπτα, εκανε εμετο!!!

Τι να πω? Δεν ξερω..... :cry:

Καθισματακι αλλαξαμε αλλα οπως φαινεται δεν εφταιγε αυτο!

Παντως δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο, πρωτον για το παιδι γιατι μετα τον εμετο δεν θελει να μπει στο αυτοκινητο και μετα για εμας που σκεφτομαστε να βγουμε απο το σπιτι και αν το αποφασισουμε, σταματαμε 1.000.000 φορες μεχρι να φτασουμε και στο τελος το πλυσιμο δεν το γλυτωνουμε!

Πολυ ταλαιπωρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τοση φοβια με την ασπιρινη? Ουτε δηλητηριο να ηταν... Ενταξει καταλαβαινω να μην την παρουν απο το στομα...αν και δεν ξερω το γιατι...αλλα ουτε και την απειροελαχιστη ποσοτητα που απορροφαται απο τον αφαλο? Εμεις παλια που πιναμε με το κιλο τις παιδικες κιολας τι παθαμε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τοση φοβια με την ασπιρινη? Ουτε δηλητηριο να ηταν... Ενταξει καταλαβαινω να μην την παρουν απο το στομα...αν και δεν ξερω το γιατι...αλλα ουτε και την απειροελαχιστη ποσοτητα που απορροφαται απο τον αφαλο? Εμεις παλια που πιναμε με το κιλο τις παιδικες κιολας τι παθαμε? :roll:

 

Η παιδίατρος η δικιά μας δεν μου διευκρίνησε άν πειράζει και η παιδική Ασπιρίνη στον αφαλό (δεν ήξερα οτι υπάρχει και σε παιδική δόση) πάντως φαντάζομαι πως η Ασπιρίνη η κανονική πιθανών να πειράξει τα ή κάποια παιδιά και γι΄αυτό μου είπε να μην την χρησιμιποιήσω.

 

Και δεν νομίζω να είναι σίγουρο άν η ποσότητα που απορροφάται απο τον αφαλό είναι μικρή ή μεγάλη.

 

Θα μου πείς πως τα παιδιά των οποίων οι μανάδες χρησιμοποιούσαν αυτή την μέθοδο μάλλον δεν έπαθαν τίποτα, οπότε γιατί να μην την χρησιμοποιήσουμε κι εμείς, αλλά παλιά καμιά φορά κάποια "γιατροσόφια" είχαν και μοιραία κατάληξη και οι μανάδες δεν ήξεραν απο τί πήγε το παιδί, οπότε το διακυνδινεύεις;

 

Εγώ πάντως όχι και για να λέει η παιδίατρος κάποιο λόγο θα΄χει !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημέρα μανούλες!!!

η κόρη μου ειναι 19 μηνων κι ενω δεν την ενοχλουσε το αυτοκίνητο,εδώ και 1 μήνα την ενοχλεί!Εντωμεταξυ απο 3 μηνων κανπουμε βολτες και παντα της αρεσε!2 φορές την εχω βαλει και τος 2 εχει κάνει εμετο!

τι να αλλαξε?

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εμας με το που χρονησε μας εχει πεθανει,ειτε παμε 4 ωρες ταξιδι ειτε μιση ωρα θα κανει 3 φορες εμετο, κουβαλαω 2-3 αλλαξιες καθε φορα, η παιδιατρος μας ειπε να πηγαινουμε βολτα με αδειο στομαχι αλλα αυτο δε γινεται ρε κοριτσια, υπαρχει αλλη λυση??? :cry:

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

μη μου λετε τετοια και περιμενω να χρονισει για να σταματησει τον εμετο :(

εμας ο παιδιατρος μας συστησε vomex (3ml) κανα μισαωρο πριν το ταξιδι και νηστικος οσο αυτο ειναι εφικτο.

 

επειδη εγω ζαλιζομουνα απο πιτσιρικι (και ακομα δηλαδη) θα σας πω τι με πειραζει(το εφαρμοζουμε οσο μπορουμε και εμεις με το μικρο)

 

οχι στα αποτομα ξεκινηματα(επιταχυνσεις) και σταματηματα(νιωθεις οτι σου ανεβαινει το στομαχι στο λαιμο). η ταχυτητα δεν ειναι προβλημα(ποσο να τρεξεις με ενα μωρο αλλωστε?) αρκει ο οδηγος να μην την εχει δει σουμαχερ και περνει αποτομα τις στροφες :wink:

 

οχι στην πολυ ζεστη.ζαβλακωνει.μετρια θερμοκρασια στο αυτοκινητο.και ανοιγουμε και κανα παραθυρο για να μπαινει φρεσκος αερας(εννοειται οτι δεν καπνιζουμε)

 

εχω παντα μαζι μου μαντιλακια με αρωμα λεμονι.αμα τα μυρισεις λιγο αισθανεσαι καλυτερα.υπαρχουν και στο φαρμακειο κατι βραχιολακια(οπως αυτα που φορουν οι αθλητες στο τενις για να σκουπιζουν τον ιδρωτα) που τα φορας και πιεζουν ενα συγκεκριμενο σημειο στον καρπο και δεν ζαλιζεσαι.δεν ξερω αν κανουν για πιτσιρικια

 

αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ζω μια κόλαση με το αυτοκίνητο. Τρία παιδιά και ζαλίζονται και τα τρία! Συν μία εγώ, τέσσερις. Πότε θα μας φουντάρει σε κανέναν γκρεμό ο άντρας μου ο δύστυχος δεν ξέρω!!!! Πάντως όλα αυτά που έγραψε η teacher ισχύουν. Βοηθάνε πολύ, αλλά φυσικά δεν εξαφανίζουν το πρόβλημα. Εμείς πλέον χωρίς vomex δεν κάνουμε κανένα ταξίδι, γιατί υποφέρουν πολύ. Ένα σας λέω: καλά κουράγια, τα είκοσι πρώτα χρόνια είναι δύσκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...