Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουραστηκα ποτε θα τελειωσει?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 595
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια εγω δεν το βλεπω ετσι...τουλαχιστον τωρα στην δευτερη..

Εχω βαρεθει να μην μπορω να κανω πραγματα...να μην μπορω να παιξω κανονικα με το παιδακι μου, να μην μπορω να το φροντισω χωρις να λαχανιαζω και ολα να μου φαινοντε βουνο..μεχρι και το ντυσιμο της..ας γεννησω να γινω καλα...εξαλλου τα ξενυχτια τα εχω συνηθισει πια:roll:

Θελω να τρεξωωωω σαν τον Βεγγο:lol:

Ξερω ξερω...μην και παραπονεθω αμα γεννησω:mrgreen:

 

Έχεις δίκιο ! Έτσι ακριβώς είναι...

Τρέχω όλη μέρα και για τις δουλειές και για τα παιδιά βέβαια ,όμως δεν έχω αυτό το αγχος μη συμβεί κάτι!

Θέλω να πω και στην διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα τα πάντα με άγχος όμως!

Να σου πω μόνο ότι 5 μηνών έσπασε ο άντρας μου το ποδι του και χειρουργήθηκε!

Έπρεπε λοιπον να κάνω έκτος από όλες τις δουλειές του σπιτιου και εκείνον και το γιο μας μπάνιο καθημερινα (ήταν ντάλα καλοκαίρι).

Πολύ κούραση, περισσότερο αγχος και όχι άδικα αφου τελικά όλο αυτό έπεξε ρόλο στην προωρότητα του τοκετού!

Τώρα δεν υπολογίζω κούραση παραμονο όταν τελικά ξαπλώσω το βράδυ!

όμως τώρα μου λείπει και αυτή η αίσθηση της προσμονής....!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και μπαινω στον 8ο αυριο και εδω και λιγο καιρο τα βραδια δεν μπορω να κοιμηθω φοβαμαι γιατι εκει που ξαπλωνω ανασκελα δεν καταλαβαινω πως και ξαφνικα βρισκομαι μπρουμητα και δεν κοιμαμαι καθολου υπαρχει και μια εξηγηση βεβαια λενε οτι 1 μηνα πριν το τοκετο η φυση [ρονοει και σε κραταει ξυ[νια για να μην ζοριστεις τα βραδια που θα πρεπει να εισαι ξυπνια τι να πω ισως ειναι και αυτο αν και πιστευω οτι αυτο που ειναι ολο ειναι το αγχος να πανε ολα καλα και να δω το παιδακι μου γερο και υγιες...

Link to comment
Share on other sites

Ax μανουλίτσες εσείς περιμένετε πως και πως να γεννήσετε και εμένα μου λείπει η περίοδος της εγκυμοσύνης:confused:.Κι εγώ βέβαια όσο πλησίαζαν οι μέρες ανυπομονούσα να γεννήσω αν και ήμουν σίγουρη πως θα μου λείπει η αίσθηση του μωρού μου μέσα στην κοιλιά αλλά η αλήθεια είναι πως η κούραση είναι μεγάλη:rolleyes:...Άντε λίγο ακόμη και θα κρατάτε τα μικρά σας στην αγκαλιά σας:D!Καλή δύναμη και δεν θα πω με ένα πόνο( έχει γεννήσει ποτέ καμία με ένα πόνο:confused:;),αλλά όλα καλά να πάνε :-P!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εγω δεν το βλεπω ετσι...τουλαχιστον τωρα στην δευτερη..

Εχω βαρεθει να μην μπορω να κανω πραγματα...να μην μπορω να παιξω κανονικα με το παιδακι μου, να μην μπορω να το φροντισω χωρις να λαχανιαζω και ολα να μου φαινοντε βουνο..μεχρι και το ντυσιμο της..ας γεννησω να γινω καλα...εξαλλου τα ξενυχτια τα εχω συνηθισει πια:roll:

Θελω να τρεξωωωω σαν τον Βεγγο:lol:

Ξερω ξερω...μην και παραπονεθω αμα γεννησω:mrgreen:

 

Σαν να το εγραψα εγω.... απο το ποσο δυσκολευομαι να κουνιεμαι, την βαλιτσα την ειχα ετοιμασει μολις μπηκα στον 8ο.

Ετσι εχω και εγω ενα μεγαλυτερο παιδακι και μου στοιχιζει πολυ που δνε μπορω να παιξω μαζι της διοτι λαχανιαζω και κουραζομαι αμεσως. Αφηστε που τα κεφια δεν ειναι και παντα στα καλυτερα τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax μανουλίτσες εσείς περιμένετε πως και πως να γεννήσετε και εμένα μου λείπει η περίοδος της εγκυμοσύνης:confused:.Κι εγώ βέβαια όσο πλησίαζαν οι μέρες ανυπομονούσα να γεννήσω αν και ήμουν σίγουρη πως θα μου λείπει η αίσθηση του μωρού μου μέσα στην κοιλιά αλλά η αλήθεια είναι πως η κούραση είναι μεγάλη:rolleyes:...Άντε λίγο ακόμη και θα κρατάτε τα μικρά σας στην αγκαλιά σας:D!Καλή δύναμη και δεν θα πω με ένα πόνο( έχει γεννήσει ποτέ καμία με ένα πόνο:confused:;),αλλά όλα καλά να πάνε :-P!

Αχ,κι εμενα μου λειπει η περιοδος της εγκυμοσυνης!!!Αφου οταν βλεπω φουσκωμενη κοιλιτσα ζηλευω...με την καλη εννοια παντα! Οσο για το "με ενα πονο" οντως δεν ειναι ποτε ενας,ασε που οταν σου το λενε ολοι μαζευονται πολλοι οι πονοι...:lol:

Παντως μη βιαζεστε κοριτσια,ειναι οντως κουραση οι τελευταιες εβδομαδες,κι εγω ειχα τρελλαθει,αλλα χαρειτε το θα σας λειπει μετα...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα στο γιατρο και απογοητευτηκα.δεν εχει κατεβει ακομα και ειναι ηδη 3.700.22 ειχα πητ και μου ειπε οτι δε μπορουμε να το παμε αργοτερα γιατι το παιδι ειναι μεγαλο.οποτε 22 μπαινω με προκληση τοκετου!μου ειπε θα ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερουμε και ελπιζουμε μεχρι τοτε η φυση να δουλεψει απο μονη της!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα στο γιατρο και απογοητευτηκα.δεν εχει κατεβει ακομα και ειναι ηδη 3.700.22 ειχα πητ και μου ειπε οτι δε μπορουμε να το παμε αργοτερα γιατι το παιδι ειναι μεγαλο.οποτε 22 μπαινω με προκληση τοκετου!μου ειπε θα ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερουμε και ελπιζουμε μεχρι τοτε η φυση να δουλεψει απο μονη της!

 

Ελα βρε μη στεναχωριεσαι... Ευχομαι να σου κανει εκπληξη το μωρακι σου πριν τις 22! Βεβαια να ξερεις τα κιλα που λεει ο υπερηχος ειναι +-400 δλδ μπορει κ να ειναι 3300, 4100 ελπιζω οχι! Εμενα προσωπικα δε μου αρεσει να πιεζουμε το μωρακι να βγει χωρις ιδιαιτερο λογο, η αδελφη μου γεννησε φυσιολογικα μωρο 4500 κ.! Κ το δικο μου γεννηθηκε 3760.. Βεβαια αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη,το πιο ασφαλες ειναι να ακουσεις το γιατρο σου. Παντως οπως κ να χει σημασια εχει να βγει γερο κ δυνατο το γλυκουλι! Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην αγχωνεσαι!!!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελουμε να αποφυγουμε τη καισαρικη και επειδη ειναι ηδη μεγαλο δε θελει να το διακινδυνευσει για αργοτερα ουτε κι εγω.ηταν κοινη αποφαση.μακαρι να γινει κατι νωριτερα και να μη χρειαστει τιποτα!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

θελουμε να αποφυγουμε τη καισαρικη και επειδη ειναι ηδη μεγαλο δε θελει να το διακινδυνευσει για αργοτερα ουτε κι εγω.ηταν κοινη αποφαση.μακαρι να γινει κατι νωριτερα και να μη χρειαστει τιποτα!

 

Δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά όταν πας για πρόκληση, αν κάτι συμβεί και ο οργανισμός δεν ανταποκριθεί και δεν κάνεις διαστολή, θα πας ΣΙΓΟΥΡΑ για καισαρική. Το ότι το μωρό δεν κατέβηκε ακόμα δε σημαίνει τίποτα..Εγώ μπήκα να γεννήσω και το μωρό ήταν στα...ουράνια!Ξέρεις πότε κατέβηκε?Όταν στις εξωθήσεις μου πάτησε την κοιλιά η μαία με μια αγκωνιά και το μωρό βγήκε!Δεν κατάλαβα τίποτα...Κι εγώ ακριβώς σαν και σένα...Μεγάλο μωρό, δεν κατέβαινε, δεν είχα κανένα σημάδι. Τρίτη πήγα για εξέταση (Σάββατο ήταν η τελική ημερομηνία), δεν είχα κανένα σημάδι, μου λέει "αργείς ακόμα!", Τετάρτη-την επόμενη μέρα-είχα διστολή. Το μωρό γεννήθηκε μέσα σε 2 ώρες και ήταν 3700...

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη, από τον Β επιπέδου ξέρω ότι το μωρό θα είναι πάνω από 3800, κάπου στα 4000...Δεν μου έχει πει τίποτα για πρόκληση και θα κοπώ κτλ κτλ (μου τα έλεγε στην πρώτη) γιατί ξέρει ότι θα σφαχτούμε...Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Καλοί και οι γιατροί, αλλά πλέον έχει παραγίνει με τις προκλήσεις που καταλήγουν σε καισαρική.

 

Με το καλό και με ένα υγιές βρεφάκι!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω εφη μου..κι εγω τα ιδια σκεφτομουν απλα τωρα εχω ηραμησει καπως μπαινω αυριο με προκληση να βγει ο μπεμπης..να ειμαστε υγιεις και οι 2 και ας κανω και καισαρικη..Ας το ζησω κι αυτο..

Το πρωτο μου παντως αν σε παρηγορει καπως το γεννησα παλι με προκληση στις 40+1, δεν κατεβαινε με τπτ...ο γιατρος μου ομως δεν ηθελε να κανει καισαρικη..ελικα απο το πρωι νωρις που μπηκα γεννησα στις 19:20 μια κουκλιτσα υγιεστατη με φυσιολογικο..Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..

Στις τελευταιες μετρησεις τον μπεμπη μου τον εβγαζε 3680 και ειμαι πολυ μικροκαμωμενη το ξαναεγραψα πιο πανω, εγω φοβαμαι να γεννησω φυσιολογικα μεγαλο μωρο, βεβαια θα μου πεις επισκληριδιο θα κανεις τι σε νοιαζει θα καταλαβεις και τπτ..ισως ειναι ψυχολογικο..Ειπα ομως να σταματησω τα σεναρια..να σκεφτομαι θετικα...δοξα το θεο ειμαι υγιης αυριο θα κραταω στα χερια μου τον μπεμπη μου και ειμαι πολυ χαρουμενη γιαυτο.Δεν με νοιαζει αν θα βγει με καισαρικη ναι θα προτιμουσα φυσιολογικο..

Φυσικα η καθε γυναικα εχει τα δικα της ορια..

Σε φιλω

Link to comment
Share on other sites

Α!Το βραδυ θα αρχισω να ανεβοκατεβαινω τις σκαλες στο πατρικο μου μπας και αποφασισει να βγει μονος του!!

Με το καλο Εφακι και μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω χριστινα μου.με ηρεμεις και μενα λιγο.με το καλο αυριο ο μπεμπης και να τα χαιρεσαι και τα δυο τα κουκλια!ολα καλα να σου πανε!!!!!!!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πόσο σε νιώθω.....Εγώ έχω δίδυμα, η κοιλιά στο Θεό και +25 κιλά. Απόσταση που έκανα σε 7 λεπτάτην έκανα χτες σε 35'....Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στο γιατρό και ενώ περίμενα να μου πει μετά την καθαρα Δευτέρα θα σε προγραμματίσω=36 εβδ, μου είπε Άριστα, συνεχίζουμε για τις 38 εκτός αν συμβεί κάτι απρόοπτο, και βέβαια μιλάμε πάντα για καισαρική....Το πως έφυγα από το ιατρείο....σχεδόν έκλαιγα...τι έκανε ο άντρας μου για να μου φτιάξει τη διάθεση δε λέγεται....μέχρι και σε σοκολατερι με πήγε και μου είπε πάρε ό,τι γλυκό θες-που πάντα βάζει τις φωνές.....Υπομονή....Και έχω και τη μικρή που με έχει ταράξει στην κλωτσιά....Τώρα θα πάω για υπέρηχο την Παρασκευή και αν έχουν πιάσει τα 2,5 κιλά θα αρχίσω τη γυμναστική...που θα πάει θα γεννήσουμε....Ασε που είναι το αγχωτικό, καισαρική σε επείγουσα βάση.....

JiOAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ε, λοιπόν ναι! Είναι επίσημο!!! Από χθες ειδικά αισθάνομαι ότι κουβαλάω γύρω από τη μέση μου 10 κιλά βάρος. Η λόρδωση στο θεό (αχ θα ξαναισιώσω άραγε ποτέ???) Σήμερα, μ' έπιασε μάλλον το σύνδρομο της φωλιάς και δεν έβαλα κώλο κάτω για κάνα δίωρο μέσα στο σπίτι και τώρα στην κυριολεξία σέρνομαι....Δεν μπορώ άλλοοοοοοοοοοοοο. Βαρέθηκα, βαρέθηκα, βαρέθηκα, κουράστηκα και ανυπομονώ.....

Και θέλω και το παλιό μου σώμα πίσω. Δεν νομίζω πως θα τη βγάλω καθαρή αν πάω μέχρι την ΠΗΤ που είναι σε ακριβώς 3 ολόκληρες εβδομάδες.

Την άλλη εβδομάδα έχει πανσέληνο - το πιστεύετε αυτό που λένε για την Πανσέληνο και τον τοκετό???? (εγώ δυστυχώς δεν τα πιστεύω αυτά, αλλά τώρα είμαι απολύτως πρόθυμη να πιστέψω τα πάντα):(

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως η γυναίκα που πλησιάζει να γεννήσει όταν έχει πανσέληνο γεννάει (μπουρδίτσες) ότι τέλος πάντων την πανσέληνο οι τοκετοί είναι περισσότεροι κάτι τέτοιο...αν κάνεις μία αναζήτηση στο νετ θα βρεις διάφορα, δεν θυμάμαι τί ακριβώς είχα βρει...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω μπαινω στο μηνα μου τη παρασκευη που ερχεται λετε να γεννησω με τη πανσεληνο?παντως καθε μερα εχω φοβερους πονους στη μεση τι γινεται εκει μεσα ουτε ξερω μηπως καμια????????????????

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με το που μπήκα στον μήνα μου ήθελα να γεννήσω! Πραγματικά ένιωθα ότι δεν αντέχω..τελικά γέννησα 39+5 και το κοριτσάκι μου βγήκε 2800. Ευτυχώς εκ των υστέρων που δεν βγήκε πιο νωρίς..Τώρα παρόλο που κοντεύω δίμηνο στο κρεβάτι λόγω συσπάσεων(καταλαβένετε πόοοοοοοοσο πολύ έχω κουραστεί) εύχομαι να έφτανα τις 39..Αυτο δεν πρόκειτε να γίνει και το ξερω αλλά παρακαλάω τουλάχιστον να μπω στο μήνα μου.

Να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας, όσο κι αν έχετε κουραστεί ότι η κάθε μέρα μέσα στην κοιλίτσα σας είναι πολύτιμη για το μωράκι σας;)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

arma έχεις απόλυτο δίκιο, κάθε μέρα μέσα στην κοιλίτσα είναι πολύτιμη για το μωράκι μας! Εγώ διάβασα ότι γεννάς από τις 37 εβδομάδες μέχρι τις 42, κι είπα στον άντρα μου "ωραία, εγώ θα γεννήσω στις 37, δε θέλω παραπάνω", και είμαι μόνο στη 17η εβδομάδα... Καταλαβαίνετε... Όμως όσο πιο πολύ μένει μέσα τόσο καλύτερα είναι γι' αυτό (για τα πνευμονάκια του, τα ματάκια του, την καρδούλα του). Από την άλλη αν περάσεις τις 42 εβδομάδες πάλι υπάρχει πρόβλημα. Πάντως συμφωνώ με την άποψη να αφήσεις το μωράκι να βγει όποτε αυτό νιώσει έτοιμο, έχω ακούσει κι εγώ ότι οι προκλήσεις οδηγούν συχνά σε καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες πάντως ανά τριήμερο έχουμε κλάμματα και ο καημένος ο αντρούλης μου κάνει ό,τι μπορεί για να μου φτιάχνει τη διάθεση...και το κακό είναι ότι αυτή η κατάθλιψη επηρεάζει και τα παιδιά...Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια...

JiOAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...