Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουραστηκα ποτε θα τελειωσει?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 595
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ αχ αχ.... Εγώ βρε κορίτσια τα πρωινά αισθάνομαι ελαφριά σαν το πουλάκι (μεγάλο πουλάκι όμως) αλλά το βράδυ......αφήστε το καλύτερα! Όλη η πλάτη πόνος λες και σήκωνα όλη μέρα κι εγώ δεν ξέρω τί. Η κοιλιά λες και μου την τεντώνουν, χθες ένιωθα πως θα σκιστεί.... Η λεκάνη πόνος και πάλι πόνος... Εντωμεταξύ, ψάχνω εναγωνίως να νιώσω καμία συσπασούλα κάνα πονάκι τπτ.... Δεν ξέρω πόσο θ' αντέξω ακόμα. Είμαι και μικροκαμωμένη... Πάντως ο γιατρός μου, λέει πως όσο χαμηλά και να κατέβει το μωρό αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα τοκετός συντομότερα. Για να δούμε.... Δεν θέλω να φτάσω την ΠΗΤ η αλήθεια είναι... Ας γλιτώσω έστω μία βδομαδούλα.... Πειράζει που το λέω???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω νιώσει αυτή την κούραση απ' τον 5ο μήνα και δεν υπερβάλλω.

Απ' την αρχή της εγκυμοσύνης όλο κάτι προέκυπτε, ευτυχώς όλα καλά μέχρι τώρα, απλά όταν κάτι γίνεται κάθε τρεις και λίγο, σου κάνει την ψυχολογία κουρέλι :?

Η κοιλιά μου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ-απ' την αρχή ήταν δηλ., το βάρος που νιώθω δεν παλεύεται, σέρνομαι σαν το ανακόντα και πονάνε πολύ τα πόδια μου, η κοιλιά μου (νιώθω το μπέμπη πολύ χαμηλά και με πονάει) και η μέση μου. Super περνάω! :P

Ας είναι...Να τελειώσει στην ώρα της η εγκυμοσύνη μου θέλω και όσο πιο καλά γίνεται, αυτά θα τα θυμάμαι μετά και θα χαμογελάω (νομίζω :confused:)

Καλή λευτεριά σε όλες και να ζήσουν τα παιδάκια σε όσες γέννησαν ή γεννάνε από ώρα σε ώρα!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KaMi_KaMi με το καλό σου εύχομαι! Άντε να περάσει όσο πιο σύντομα γίνεται αυτό το διάστημα για όλες!!!

Εντωμεταξύ, δεν ξέρω αν το σκέφτεστε εσείς αλλά εγώ βλέπω σιγά σιγά που μπαίνει και η Άνοιξη και σκέφτομαι πως όλα ανθίζουν - κι εγώ νιώθω σαν να μη πω.... - Βέβαια μ' αρέσει που η μικρή μου έρχεται Άνοιξη....

Το ευτυχές είναι πως νομίζω πως έχω αρχίσει και νιώθω συσπάσεις. Σήμερα ειδικά είναι πολλές αυτές που έχω νιώσει... και χαίρομαι.... Πονάτε κι εσείς από κάτω (λεκάνη και τράχηλος - μάλλον) όταν κουνιούνται? Γιατί εγώ ώρες ώρες πετάγομαι και λέω φαντάσου πως θα 'ναι η γέννα...

Link to comment
Share on other sites

KaMi_KaMi με το καλό σου εύχομαι! Άντε να περάσει όσο πιο σύντομα γίνεται αυτό το διάστημα για όλες!!!

Εντωμεταξύ, δεν ξέρω αν το σκέφτεστε εσείς αλλά εγώ βλέπω σιγά σιγά που μπαίνει και η Άνοιξη και σκέφτομαι πως όλα ανθίζουν - κι εγώ νιώθω σαν να μη πω.... - Βέβαια μ' αρέσει που η μικρή μου έρχεται Άνοιξη....

Το ευτυχές είναι πως νομίζω πως έχω αρχίσει και νιώθω συσπάσεις. Σήμερα ειδικά είναι πολλές αυτές που έχω νιώσει... και χαίρομαι.... Πονάτε κι εσείς από κάτω (λεκάνη και τράχηλος - μάλλον) όταν κουνιούνται? Γιατί εγώ ώρες ώρες πετάγομαι και λέω φαντάσου πως θα 'ναι η γέννα...

 

Marilena μου κι εσύ μ' ένα πόνο, όλα καλά να πάνε κ να' χεις την καλύτερη γέννα ever! :-D

Αν το σκέφτομαι λέει?? Μου' χουν σκάσει όοολες οι μυρωδιές της Άνοιξης κ εγώ νιώθω επίσης σα να μην πω...:evil: Όσο για τις συσπάσεις, εγώ είμαι με yutopar εδώ και κανα 2μηνο, τις είχα από πολύ νωρίς τις κιουρίες συσπάσεις, τώρα που μπήκα στο μήνα μου τα κόβω σιγά κ πάλι άρχισαν. Κάθε τρεις και λίγο σύσπαση.

Ας περάσουμε στο ζουμί τώρα: Πονάω???? ΧΑ!!! Οι σουβλιές που μου ρίχνει είναι απαπαπα...Μιλάμε ότι εκεί που μασουλάω αμέριμνη τα ηλιοσποράκια μου χαζεύοντας αηδίες στην TV, ξαφνικά πετάγομαι ως το ταβάνι (συνήθως υπάρχει και ηχητικό εφέ ΟΥΥΥΥΥΧ-ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΧ), ξαναπροσγειώνομαι κ σκέφτομαι το ίδιο με εσένα "OMG...πώς θα γεννήσω?!?!?!?! ":shock::shock::shock:

Μετά λέω "δε βαριέσαι...Ανοιξιάτικος μπέμπης κ dry bread :cool:...Ας έχω καλή γέννα και ας μ' ακούσει απ' τον πανικό όλη η οικουμένη ωχούυυ"

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Τα λες πολύ ωραία και μ' ανακουφίζεις που νιώθουν κι άλλες μέλλουσες μανούλες όπως εγώ... Όσο γι αυτό που λες

Ας έχω καλή γέννα και ας μ' ακούσει απ' τον πανικό όλη η οικουμένη ωχούυυ"
επίσης με χαλαρώνει η άποψή σου γιατί εμένα για να 'μαι ειλικρινής με πιάνουν οι ντροπές και οι φόβοι μπας και θέλω να φωνάξω εκείνη την ώρα... (άκου τώρα ο καθένας φόβους που έχει) Από την άλλη όμως κάτι μου λέει πως ίσως εκείνη την ώρα δεν θα με νοιάζει.

Πού γεννάς?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κοριτσια γενναω μες στην ανοιξη, σε 4 μερες μπαινω στον μηνα μου, απτη μια θελω να τελειωνω, απτην αλλη με πιανει φοβος για τη γεννα, κι απτην αλλη μ'αρεσει που εχω τον μπεμπη μου στην κοιλιτσα μου και τον νιωθω..αναμεικτα συναισθηματα.. μακαρι να εχουμε ολες καλους τοκετους και υγιη μωρακια!!

 

U28Kp2.png?0IspIedB

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό σου εύχομαι!

Εγώ πάντως στη χρονική περίοδο που είσαι εσύ δεν είχα ακόμα αρχίσει να νιώθω κούραση.

Έγινε ένα τσακ δηλαδή λίγο πριν ολοκληρώσω την 37η εβδομάδα (πρόσφατα δηλαδή) κι από τότε νιώθω πολύυυυυυ πιο βαριά και ανυπόμονη απ' ότι ήμουνα. Κι έλεγα μάλιστα άντε καλέ τί χαζομάρες είναι αυτές που λένε για τον 9ο μήνα ότι είναι δύσκολος κ.λ.π...άνετη τρομάρα μου

Τί να πω.... Λογικό είναι βέβαια, τις τελευταίες εβδομάδες να ζοριζόμαστε, αν ζοριζόμασταν από πιο νωρίς... αστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ σαν την Ιωάννα σκέφτομαι πολλές σκέψεις και ανάμεικτα συναισθήματα! Ο γιατρός μου μου έχει δώσει ημερομηνία 28/4 και μετράω μέρες σαν το φαντάρο! Αλλά όταν μου δίνει αυτές τις γλυκές κλωτσίτσες ο Φανούλης μου σκέφτομαι μήπως μετά γκρινιάζω που δεν θα μου τις κάνει! Οπότε λέω καλά είναι μέσα στην κοιλίτσα μεχρι τις 28/4:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ μέτραγα μέρες - απ' την αρχή της εγκυμοσύνης μη σας πω - χι χι χι....

Άντε κοντεύουμε όλες!!!!

Πάντως εγώ κορίτσια πέρα απ' τα αστεία και τη χαζογκρίνια δεν θα 'θελα να φτάσω την ΠΗΤ και να μην έχω γεννήσει, γιατί τότε θ' αρχίσω να αγχώνομαι, ενώ για την ώρα είμαι πολύ χαλαρή... Δεν ξέρω γιατί αλλά τρέφω ελπίδες ότι θα 'ρθει περίπου 5 μέρες νωρίτερα....

Link to comment
Share on other sites

Marirena μου, στο ΙΑΣΩ γεννάω και το έχω μετανιώσει. Γενικά έχω μετανιώσει και για την επιλογή του γιατρού και τελοσπάντων... Υπάρχει μία άρνηση που την αντιληφθήκαμε τώρα τελευταία και μας έχει γυαλίσει το μάτι κι εμένα και του άντρα μου.

Αρνητικός για δωρεά βλαστοκυττάρων ο doc, αρνητικός για rooming in ενώ υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο ΙΑΣΩ, αρνητικός ΚΑΙ για τον αποκλειστικό θηλασμό. Και εκεί σκέφτομαι ότι είναι πλέον αργά για να αλλάξω γιατρό, οπότε πάω με όση θετική στάση διαθέτω και αν μου αρχίσουν τα σου-μου-ξου ή πάνε να με πανικοβάλλουν για οτιδήποτε (πχ. το κλασσικό "μα το μωρό δεν τρέφεται όσο πρέπει με αποκλειστικό θηλασμό, χρειάζεται συμπλήρωμα στην αρχή" όπως μου είπε ο γιατρός μου τις προάλλες) ε την επόμενη φορά θα γίνει Ο χαμός :evil: :evil:

Anyway, μετρούσα κι εγώ τις μέρες απ' την αρχή της εγκυμοσύνης μου, μου είχε απαγορευτεί το περπάτημα, αλλά σήμερα ξεκίνησα (φυσικά γονάτισα απ' την κούραση) και τώρα θα συνεχίσω όσο μπορώ να περπατάω, κάνει καλό και στο ζάχαρο που έχω κάπως ανεβασμένο.

 

Εσύ που γεννάς Marirenaki? Είσαι ικανοποιημένη με το γιατρό σου?

Καλές γέννες και στα υπόλοιπα κορίτσια!! :) :)

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννάω στο Ιασώ κι εγώ (λες να συναντηθούμε??) κι είμαι απολύτως ικανοποιημένη από τον γιατρό μου και τη μαία του. Ο γιατρός μου υποστηρίζει απολύτως ο,τιδήποτε φυσικό - φυσιολογικό κ.λ.π και δεν είναι 'λαμόγιο' και η μαία μου υποστηρίζει απολύτως θηλασμό - rooming in κ.λ.π... Επίσης, μ' έχει ενημερώσει σχετικά με διάφορα που μπορεί να μας πουν εκεί μέσα ως προς τα του θηλασμού (αυτά που λες κι εσύ δηλαδή ότι το μωρό θα θέλει συμπλήρωμα και τέτοια).

Κρίμα που τ' ανακαλύψατε τώρα αυτά με το γιατρό σου γιατί όντως είναι λίγο αργά μάλλον, αλλά να μη στεναχωριέσαι καθόλου να σκέφτεσαι πως σε λίγο θα 'χεις το μωράκι σου, και να είναι γερό!!!!!!!! Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι πως δεν θ' αποφασίσει ο γιατρός αν εσείς θα κάνετε ροομινγκ ιν (βαριέμαι ν' αλλάζω σε αγγλικά) ή όχι, έλεος δηλαδή...

Τώρα, φαντάζομαι πως από εδώ και πέρα όλες οι μανούλες θα δίνουμε καθημερινά μικρές και μεγάλες μάχες για τα παιδάκια μας, ε, θ' αρχίσουμε λοιπόν από το μαιευτήριο, αν έρθουν και μας πουν πως τα μωρά μας θέλουν ξένο γάλα;)

Είναι το πρώτο σου? Τί φύλο?

Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι είναι και είναι το πρώτο μου παιδάκι, ναι! :D

Εσύ κοριτσάκι έτσι? Πηνελόπη διαβάζω! Το πρώτο σου κι εσένα??

 

Άσε βρε marirena, άσε γιατί όσο και να προσπαθώ να μη στενοχωριέμαι, όσο και να' ναι όταν ο ίδιος ο γιατρός σου είναι παντελώς αρνητικός σε οτιδήποτε φυσιολογικό, μητρικό κτλ, όχι απλά χάνεις εντελώς την εμπιστοσύνη σου, αλλά αρχίζεις να τον σιχαίνεσαι κιόλας. Εμείς δηλ. αυτό έχουμε πάθει. Το μόνο που θα με σώσει είναι ο τσαμπουκάς μου εκεί μέσα και να βρω ένα καλό παιδίατρο από τώρα που θα υποστηρίζει το θηλασμό για να με βοηθήσει.

Να φανταστείς ότι μαία δεν έχω δική μου, μου είπε ότι δε χρειάζεται αν και αυτό είναι το λιγότερο που σκέφτομαι.

Όλο μου το άγχος τώρα είναι ότι θα υποστούμε τρελό ψυχολογικό πόλεμο, αφού θα λυσσάξουν να δώσουν συμπλήρωμα στο μικρό. Έχουν σύστημα που κάνει τη νέα μαμά (και συγχρόνως άπειρη :( ) να νιώθει τύψεις ότι αφήνει το παιδί της να πεινάει, επειδή το πρωτόγαλα δεν επαρκεί για το μωρό, οπότε λες τί κάνω η κακούργα, ας του δώσουν συμπλήρωμα να μην πάθει τπτ...

 

Μέχρι που μας είπε ο γιατρός ότι θα πάθει ίκτερο αν το θηλάσω αποκλειστικά :shock: Έχω διαβάσει τόοοσα άρθρα όλες αυτές τις ημέρες που διαψεύδουν κάτι τέτοιο που έχω απορήσει ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ από ορισμένους γιατρούς.

Έτσι που λες...Το μόνο άγχος μου είναι η μάχη που θα δίνω με γιατρό και μαίες για να μην πάρει ο μικρός ξένο γάλα...

 

Λες να συναντηθούμε?? Δύσκολο, είσαι κάπου 2 εβδομάδες μπροστά από εμένα, αν και ο μπέμπης μου βιάζεται να βγει! Βρε λες?? χεχε! Μακάρι!

 

Χαίρομαι που εσύ τουλάχιστον είσαι ικανοποιημένη και ήρεμη με το θέμα του γιατρού, ένα άγχος λιγότερο και πολύ εμπιστοσύνη, άλλη ψυχολογία, πιστεψέ με!!! ;)

 

Πες μου κάτι, ρώτησες τη μαία σου για το θηλασμό? Επειδή τις πρώτες μέρες έχουμε μόνο το πρωτόγαλα που είναι κατά βάση λίγο, σου είπε να δίνεις άλλα υγρά στη μικρή? Τσάι/νερό κτλ?

Αναπνοές κάνατε? Εγώ δεν έχω ιδέα :?:|

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα

 

Εγω ειμαι αγχωμενη απο τωρα για το ποτε θα τελειωσει αν και ειναι ακομα πολυ νωρις...

θα γεννησετε ολες φυσιολογικα?

Αρχισε να με αγχωνει και η γεννα...

Σκεφτομαι και τον ανωδυνο ποια η γνωμη σας?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα girls!! Σε 2 ημέρες μπαίνω και εγώ στον μήνα μου και ώρες ώρες με πιάνει κρίση πανικού!!! Φυσικά θέλω να γεννήσω φυσιολογικά και να πάνε όλα κάλα, ο γιατρός και η μαία μου είναι υπέρ του φυσιολογικού και του θηλασμού κλπ και ενω έχω κάνει και μαθήματα "ανώδυνου" τοκετού τρομάζω!! Δεν λέω διάβασα και 2-3 βιβλία σχετικά με την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, τις ανάγκες και όλα τα βασικά για το μωρό αλλά η ουσία είναι οτι στην πράξη δεν έχω ιδέα απο μωρά (ούτε ανίψια, ούτε φίλες με μωρά έχω) οπότε άλλο να τα διαβάζεις στα βιβλία και στο forum και άλλο να έχεις το μώρο live στα χέρια σου!!! Όλοι μου λένε να κάνω rooming in και τα παίζω και μόνο στην ιδέα!! πως θα γίνει αυτό όταν δεν έχω ξαναπιάσει βρέφος στα χέρια μου???? Το ξέρω οτι αυτό είναι το πιο καλό και για την μαμά και για το μωρό αλλά έλεγα να έχω αυτές τις 4 ημέρες προσαρμογής στο μαιευτήριο πριν αναλάβω το μωρό 24 ώρες το 24ώρο all by my self... δεν ξέρω θα το αποφασίσω όταν έρθει η ώρα...:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Φ.Τ. με επισκληρίδιο σχεδιάζουμε εδώ και μήνες, αλλά επειδή όταν κάνουμε σχέδια κάποιος χαχανίζει εκεί πάνω...μέχρι να γεννήσεις ποτέ δεν ξέρεις πώς θα γίνει.

Ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε και στο Ελλάντα κ σε βάζουν στο σφαγείο για καισαρική έχεις δεν έχεις κάτι. Σου λένε εκεί "πάμε καισαρική, δεν πάει καλά το τάδε", εσύ ούτε που ξέρεις τί δεν πάει καλά, και σε ανοίγουν ωραία ωραίααα...

Αυτά, διότι δεν εμπιστεύομαι πλέον κανέναν σε αυτή τη χώρα.-

Με το καλό όλες μας πάντως :wink:

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι είναι και είναι το πρώτο μου παιδάκι, ναι!

Εσύ κοριτσάκι έτσι? Πηνελόπη διαβάζω! Το πρώτο σου κι εσένα??

 

Άσε βρε marirena, άσε γιατί όσο και να προσπαθώ να μη στενοχωριέμαι, όσο και να' ναι όταν ο ίδιος ο γιατρός σου είναι παντελώς αρνητικός σε οτιδήποτε φυσιολογικό, μητρικό κτλ, όχι απλά χάνεις εντελώς την εμπιστοσύνη σου, αλλά αρχίζεις να τον σιχαίνεσαι κιόλας. Εμείς δηλ. αυτό έχουμε πάθει. Το μόνο που θα με σώσει είναι ο τσαμπουκάς μου εκεί μέσα και να βρω ένα καλό παιδίατρο από τώρα που θα υποστηρίζει το θηλασμό για να με βοηθήσει.

Να φανταστείς ότι μαία δεν έχω δική μου, μου είπε ότι δε χρειάζεται αν και αυτό είναι το λιγότερο που σκέφτομαι.

Όλο μου το άγχος τώρα είναι ότι θα υποστούμε τρελό ψυχολογικό πόλεμο, αφού θα λυσσάξουν να δώσουν συμπλήρωμα στο μικρό. Έχουν σύστημα που κάνει τη νέα μαμά (και συγχρόνως άπειρη ) να νιώθει τύψεις ότι αφήνει το παιδί της να πεινάει, επειδή το πρωτόγαλα δεν επαρκεί για το μωρό, οπότε λες τί κάνω η κακούργα, ας του δώσουν συμπλήρωμα να μην πάθει τπτ...

 

Μέχρι που μας είπε ο γιατρός ότι θα πάθει ίκτερο αν το θηλάσω αποκλειστικά Έχω διαβάσει τόοοσα άρθρα όλες αυτές τις ημέρες που διαψεύδουν κάτι τέτοιο που έχω απορήσει ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ από ορισμένους γιατρούς.

Έτσι που λες...Το μόνο άγχος μου είναι η μάχη που θα δίνω με γιατρό και μαίες για να μην πάρει ο μικρός ξένο γάλα...

 

Λες να συναντηθούμε?? Δύσκολο, είσαι κάπου 2 εβδομάδες μπροστά από εμένα, αν και ο μπέμπης μου βιάζεται να βγει! Βρε λες?? χεχε! Μακάρι!

 

Χαίρομαι που εσύ τουλάχιστον είσαι ικανοποιημένη και ήρεμη με το θέμα του γιατρού, ένα άγχος λιγότερο και πολύ εμπιστοσύνη, άλλη ψυχολογία, πιστεψέ με!!!

 

Πες μου κάτι, ρώτησες τη μαία σου για το θηλασμό? Επειδή τις πρώτες μέρες έχουμε μόνο το πρωτόγαλα που είναι κατά βάση λίγο, σου είπε να δίνεις άλλα υγρά στη μικρή? Τσάι/νερό κτλ?

Αναπνοές κάνατε? Εγώ δεν έχω ιδέα

__________________

 

Καταλαβαίνω απόλυτα ως προς τα του γιατρού. Θα ένιωθα έτσι και χειρότερα αν ήμουν στη θέση σου. Παρόλα αυτά προσπάθησε να επικεντρωθείς στο θετικό της όλης ιστορίας, ότι πλησιάζεις να γνωρίσεις τον μπεμπίνο σου!!!!!!!

Λοιπόν, αυτά που σου λέω για τον ίκτερο είναι τα γνωστά τρικ αυτών που προπαγανδίζουν το ξένο γάλα. Θα σου πω με όση περισσότερη λεπτομέρεια μπορώ αυτά που είπε η δική μου μαία (είναι εξαιρετική, με μεταπτυχιακά κ.λ.π. χρόνια εμπειρία, νοοτροπία εξωτερικού....) Τις δύο πρώτες μέρες (περίπου) έχουμε πρωτόγαλα - πύαρ, μετά κατεβαίνει το κανονικό. Παρόλα αυτά το μωράκι μας ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ χρειάζεται και τίποτα άλλο. Το βάρος ενός μωρού που τις πρώτες μέρες θηλάζει αποκλειστικά πέφτει γύρω στο 10%. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Μπορεί δηλαδή να το πάρουμε από το μαιευτήριο ελαφρύτερο. Δεν ανησυχούμε. Ίκτερο όντως κάνουνε λίγο παραπάνω τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά. Πάλι δεν ανησυχούμε (αυτό μου το είπε και η μαία, και η παιδίατρος την οποία έχω ήδη και πήγα πρόσφατα σε συνάντηση πρώτης γνωριμίας).

Άρα λοιπόν, όλοι όσοι θα σπεύσουν να αγχώσουν την νέα μανούλα πως κάτι δεν πάει καλά με το νινί της θα της παρουσιάσουνε στην ουσία αυτά που είναι φυσιολογικά ως ανησυχητικά. Δεν το παίζω κουλ και άνετη - τρέμω κι εγώ στην ιδέα του τί θα ακούσω, καθότι ούτε ειδικός είμαι, είναι και το πρώτο μου μωράκι και ξέρω πολύ καλά πως θα αγχώνομαι πολύ. Διάβαζω ωστόσο όσο μπορώ γύρω από το θέμα ώστε τουλάχιστον από αυτή τη πλευρά να είμαι καλυμμένη. Από εκεί και πέρα πιστεύω πως όλες μας αν τύχουμε σωστής υποστήριξης από την αρχή, θα τα καταφέρουμε.

Π.χ η μαία μου, μου τόνισε πως με το που θα γεννήσω θα βάλει το μωρό στο στήθος γιατί αυτό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ σημασίας, τόσο για το μωρό, όσο και για να αρχίσει να κατεβαίνει το γάλα. Νομίζω πως αυτό είναι γενική πολιτική στο Ιασώ, ζήτησέ το όπωσδήποτε!!!!!

Από την άλλη γι αυτά (και για άλλα θέματα) θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει δίπλα σου μαία. Γιατί ο γιατρός σου λέει πως δεν είναι απαραίτητη?????

Εγώ κάνω συναντήσεις μαζί της (έχω κάνει ήδη 3) κατά τις οποίες μιλάμε σχεδόν για τα πάντα (πώς αρχίζει ο τοκετός, τί να περιμένω, πότε την ενημερώνω, πότε είναι καλό να πάω, αναπνοές, ασκήσεις για το στήθος, θηλασμός) και επίσης (για μένα πολύ σημαντικό) μου έδειξε τους χώρους που γεννάμε στο Ιασώ. Στάθηκα τυχερή, δεν την επέλεξα εγώ, είναι συνεργάτιδα του γιατρού μου.

 

Πες μου ό,τι άλλο θες να σου πω.

Μ' αρέσει που μιλάμε. Αισθάνομαι σύμπνοια και συμπαράσταση.

Και με τις άλλες κοπέλες φυσικά που περιμένουμε τώρα κοντά.

 

Βρε το τικεράκι σου δεν γράφει 20 μέρες ακόμα? Εμένα λέει 16 άρα 4 μέρες δεν έχουμε

διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Xristinakip κι εγώ τρομάζω πολύ στην ιδέα του rooming in. Πολύ όμως!!!!!!!!!! Ωστόσο, λέω πως αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσω. Καταρχάς, θα βοηθήσει πολύ στο να μη 'μου χαλάσουνε' το θηλασμό επειδή θα δίνουνε και ξένο γάλα αν είναι μακριά μου, αλλά επίσης σκέφτομαι πως όυτως ή άλλως όταν θα βγούμε και θα το πάρω σπίτι μου τί θα κάνω????? Απλά θα με πιάσει ο πανικός στο σπίτι??? Τέλος πάντων, πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτότατα.

Ως προς τον τοκετό, δεν νομίζω πως υπάρχει γυναίκα που δεν τρομάζει....Ιδίως όταν πρόκειται για το άγνωστο....έτσι δεν είναι....

Εγώ πιο πολύ απ' όλα φοβάμαι την ώρα που θα φτάσω στο μαιευτήριο, γιατί θεωρώ πως στο σπίτι μου θα 'μαι ακόμα χαλαρή κι ας πονάω, ενώ εκεί....δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

pani10 καλησπέρα με το καλό και σε σένα!

Ποτέ δεν είναι νωρίς για να αγχωθεί κανείς νομίζω.... Εγώ μάλιστα στις μέρες που είσαι εσύ ήμουνα νομίζω ακόμα πιο πολύ αγχωμένη από ότι τώρα. Δηλαδή γύρω στον 7ο στα μισά για κάποιο λόγο άρχισα να χαλαρώνω. Κάπως επειδή η προοπτική του τοκετού έπαψε να είναι τόσο αφηρημένη ιδέα αλλά κοντινό και χειροπιαστό μέλλον, δεν ξέρω τί να πω....

Όλα καλά να πάνε για όλες!

Πάντως όπως πολύ σωστά λέει η KaMi_KaMi ας είμαστε όσο γίνεται χαλαρές και ανοιχτές στην προοπτική ότι μπορεί να συμβούν διάφορα και να καταλήξουμε να κάνουμε κάτι άλλο από αυτό που σχεδιάζουμε (το λέω να το ακούω κι εγώ).

Link to comment
Share on other sites

marirena η μαία σου μοιάζει πολλή με την δικιά μου!! (σίγουρα δεν είναι η ίδια βέβαια γιατί απο ότι κατάλαβα είσαι Αθήνα & Ιασώ ενω εγώ Θεσσαλονίκη & Γένεσις) ετσι αναλυτικά τα είπαμε και εμείς για όλα τα στάδια του τοκετού, αναπνοές, θηλασμό κλπ, και ζήτησα και εγώ να πάρω το μωρό στο στήθος αμέσως μετά τον τοκετό κάτι που πρότεινε και αυτή βέβαια.. να φανταστείς πριν μείνω έγκυος και διαβάσω και ψάξω και ακούσω όσα μπορώ για το θέμα εγκυμοσύνη και τοκετός νόμιζα οτι γεννάς, παίρνεις αγκαλιά το μωρό, αυτόματα το στήθος παράγει γάλα και θηλάζεις άνετα απο το πρώτο λεπτό!!:P:p:p ήξερα οτι είμαι άσχετη όσον αφορά στα μωρά αλλά δεν φανταζόμουν πόσο!!!! σκοπεύω να το παλέψω βέβαια γιατί θέλω να θηλάσω όσο παραπάνω μπορώ και εύχομαι πραγματικά να μπορέσω να γεννήσω και φυσιολογικά που θεωρώ οτι είναι και το ιδανικό!!! ελπίζω να μην προσγειωθώ απότομα απο το ροζ συνεφάκι που έχω φτιάξει στο μυαλό μου!! :lol::lol: θετική σκέψη και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

να φανταστείς πριν μείνω έγκυος και διαβάσω και ψάξω και ακούσω όσα μπορώ για το θέμα εγκυμοσύνη και τοκετός νόμιζα οτι γεννάς, παίρνεις αγκαλιά το μωρό, αυτόματα το στήθος παράγει γάλα και θηλάζεις άνετα απο το πρώτο λεπτό!!

 

Χα χα χα χα - ακριβώς έτσι κι εγώ!!!!!!!!!!!!!!

Όσο ζεις μαθαίνεις....

Κι εγώ θέλω να το παλέψω. Το θέλω πάαααρα πολύ.

Εύχομαι σε όλες να τα καταφέρουμε.

Θετική σκέψη πάντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

pani10 καλησπέρα με το καλό και σε σένα!

Ποτέ δεν είναι νωρίς για να αγχωθεί κανείς νομίζω.... Εγώ μάλιστα στις μέρες που είσαι εσύ ήμουνα νομίζω ακόμα πιο πολύ αγχωμένη από ότι τώρα. Δηλαδή γύρω στον 7ο στα μισά για κάποιο λόγο άρχισα να χαλαρώνω. Κάπως επειδή η προοπτική του τοκετού έπαψε να είναι τόσο αφηρημένη ιδέα αλλά κοντινό και χειροπιαστό μέλλον, δεν ξέρω τί να πω....

Όλα καλά να πάνε για όλες!

Πάντως όπως πολύ σωστά λέει η KaMi_KaMi ας είμαστε όσο γίνεται χαλαρές και ανοιχτές στην προοπτική ότι μπορεί να συμβούν διάφορα και να καταλήξουμε να κάνουμε κάτι άλλο από αυτό που σχεδιάζουμε (το λέω να το ακούω κι εγώ).

Μαριλενα μου και καμι καμι εχετε δικαιο οσο για την καισαρικη ελεος πια οντως μανια να μας σφαζουνε..!!!!!:(

Θα δουμε πως θα παει ευχομαι μια ευκολη γεννα για ολες μας γερες και μεις και τα μωρα μας.

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάντα το βράδυ είναι το χειρότερο!!!!!!!! Πονάει η πλάτη, πονάει η μέση, πονάει η λεκάνη, η κοιλιά μου, και η μπεμπίνα με πιέζει από κάτω............. Εντωμεταξύ πεινάω αλλά έτσι όπως νιώθω το τελευταίο που μου έλειπε είναι φουσκωμένο στομάχι.....

Αυτά, κατά τ' άλλα όλα καλά:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...