Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι παρακάτω γιατροί έχουν καταφέρει και έχουν τελειώσει ιατρική σχολή, έχουν αγροτικό και ειδικότητα και εργάζονται σε δημόσια νοσοκομεία! Μα καλά δεν βρέθηκε κανείς να τους κάνει μήνυση; Κύριε απελεύθερε και κύριε Χαλκίτη δεν αφήνετε το σκι να κάνετε κάτι γι' αυτό;

Καλά και το κράτος κοιμάται όρθιο και επιτρέπει σε εκατοντάδες φαρμακεία να μας εκμεταλεύονται με ζάχαρη άχνη. Καλά και μια μήνυση στην φαρμακευτική σχολή που κάνει μαθήματα ομοιοπαθητικής στους φαρμακοποιούς για να τα φτιάχνουν...

Ε μα δεν είναι κράτος αυτό!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Λέω να ανοίξω κι εγώ ένα τόπικ με θέμα "Η Ομοιοπαθητική και ... οι έριδες που δημιουργεί!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι το πλασιμπο να λειτουργει αμεσως μολις παρεις τα ομοιο κ να μη λειτουργει αμεσως μολις παρεις πχ.αντιβιωση;; (για περιπτωσεις οπου η αντιβιωση δεν εκανε κ πολλα/τιποτα)

Τώρα εσύ γιατί με μπερδεύεις? :D:D:D:D

Μήπως φταιει το ότι δεν ήταν η σωστή αντιβίωση? Και το ομοιοπαθητικό δηλαδή λειτουργεί σε όοοοολες τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι γιατί διδάσκεται η ομοιοπαθητική στις φαρμακευτικές σχολές και δεν διδάσκεται το βουντού; ή οι προσευχές και τα μαντζούνια; δεν βάζουν και κανένα μάθημα προσευχής στην ιατρική να τελειώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μιλάμε(καλά τρόπος του λέγειν σε μερικές περιπτώσεις:rolleyes:) για θέματα που ξεφεύγουν από το γνωστικό πεδίο του μέσου Έλληνα επιστήμονα.

Αν η συζήτηση αυτή γινόταν επί ισοις όροις, ανάμεσα σε γιατρούς με μεταπτυχιακά και γνώση και των 2 πρακτικών της ιατρικής (κλασσική + ομοιοπαθητική) θα είχαν κάποια βαρύτητα τα όσα λέγονται.

Μέχρι στιγμής, στην Ελλάδα τουλάχιστον, οι μόνοι γιατροί που γνωρίζουν επαρκώς και τα 2 συστήματα είναι εξ ορισμού οι Ομοιοπαθητικοί, αφού αυτοί τελείωσαν πρώτα την Ιατρική Σχολή(κλασσική ιατρική) και συνέχισαν με την Ομοιοπαθητική. Ασφαλώς και υπάρχουν και αρκετοί πια κλασσικοί γιατροί, που, όντας σοβαροί και υπεύθυνοι επιστήμονες, είναι ανοιχτοί και στην Ομοιπαθητική και σε άλλες πρακτικές(βελονισμό π.χ.).

Η ουσία είναι ότι οι αρμόδιοι για να κρατήσουν τη συζήτηση αυτή σε σοβαρό επίπεδο, χωρίς να λέγονται από ανακρίβειες μέχρι φαιδρότητες, δεν είναι οι "ασθενείς", εμείς δλδ. Το μόνο που μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα εδώ, χωρίς ξαναλέω να γινόμαστε "γραφικοί", είναι ποιά είναι η προσωπική μας εμπειρία από την Α ή Β περίπτωση.

Επίσης, επειδή ζούμε σε ελεύθερη χώρα με συγκεκριμένους νόμους επί του θέματος, σας θυμίζω (σε όσους το ξεχνούν) ότι υπάρχει το λεγόμενο ιατρικό απόρρητο και τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα σε σχέση με τα ιατρικά θέματα, που σημαίνει ότι ακόμα και κάποιος με μεταδοτική ασθένεια δεν είναι υποχρεωμένος να το γνωστοποιεί αν δεν θέλει. Αυτό γιατί γράφτηκαν ορισμένες ανακρίβειες περί κοινωνίας και του τρόπου που λειτουργεί.

Θεωρώ ότι δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να προσπαθεί κάποιος ανώνυμα, μέσα από ένα φόρουμ, να πείσει (και μάλιστα με απλοϊκά επιχειρήματα) τους υπόλοιπους ότι είναι περίπου "ανεγκέφαλοι", ιδιαίτερα μάλιστα την στιγμή που η αρμόδια Επιστημονική Κοινότητα έχει βρει τον τρόπο να συνεργαστεί. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την άλλη πλευρά, που πάντως έχει το ελαφρυντικό ότι δεν προκάλεσε αυτή τη συζήτηση.

Ό,τι και αν λέμε, η Ομοιοπαθητική είναι ανγνωρισμένη ιατρική πράξη, οι γιατροί που την εξασκούν είναι μέλη του ιατρικού συλλόγου, δικαιούται ο καθένας από μας να την επιλέξει ή να την θεωρεί αναποτελεσματική και αυτό είναι όλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλά και μια μήνυση στην φαρμακευτική σχολή που κάνει μαθήματα ομοιοπαθητικής στους φαρμακοποιούς για να τα φτιάχνουν...

Ε μα δεν είναι κράτος αυτό!

 

Η συγκεκριμένη φαρμακοποιός απ΄οσο γνωριζα δεν είχε κάνει μαθηματα ομοιοπαθητικής (δεν γνωρίζω καν αν γίνονται μαθήματα)...... εμαθε για την ομοιοπαθητική απο την προηγούμενη φαρμακοποιό απο την οποία αγόρασε το φαρμακειο.

Γιατί εγώ είχα κάνει μάθημα για να ξέρω πως θα ανοίξω την κάψουλα για να βάλω μέσα την άχνη ? Η μήπως είναι δύσκολο να ποτίσεις τη σκόνη με σταγόνες και να φτιάξεις το ομοιοπαθητικό?

 

Και να σας πω και το άλλο........ (συγνώμη Paros αλλά τώρα το θυμήθηκα)

το συγκεκριμένο φαρμακείο πουλούσε και βότανα..... αποξηραμένα χορταράκια δηλ. που βοηθούσαν είτε στη δυσκοιλιότητα είτε στην υπέρταση κλπ....... κάποια λοιπόν απο αυτά μετά απο λίγες μέρες (οχι, δεν ηταν πολυκαιρισμένα, αυτά έφευγαν αμέσως σχεδον) έπιαναν ζουζούνια και μυρμηγκάκια.......... αυτα τα βοτανα έμπαιναν στο ψυγείο για να ψοφήσουν τα ζουζουνια και μετά στην πωληση......και εδώ βέβαια υπήρχε η ιδια απάντηση : δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος......... τώρα τι να πω ? πως τουλάχιστον για την δυσκοιλιότητα θα ήταν ενα και ένα ?

Στην περιοχή που βρίσκεται αυτό το φαρμακείο γνωρίζω πολλους ανθρώπους και έκανα ότι μπορούσα για να τους ενημερώσω και έτσι απο στομα σε στόμα να μάθουν αυτοί αλλά και άλλοι και απο κει και πέρα ας κάνουν εκείνοι ότι αποφασίσουν.

Εχω βρεθεί αρκετά χρόνια σε χώρο ιατρικής...... και εκει γίνονται διάφορα βέβαια (με εμβόλια π.χ.)....... μπορώ όμως να πω, πως δεν ρισκάρουν με την επικινδυνότητα των ασθενών (τουλάχιστον εκει που ήμουν εγω) αλλά φλερτάρουν με την κοροιδία και την άγνοια των ασθενών προς όφελός τους βέβαια. Ολα για το χρημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι λίγο δύσκολο να κάνεις μήνυση σε έναν γιατρό που σου δίνει "φάρμακο" χωρίς καμία δραστική ουσία! Μόνο με κρυφή κάμερα αν τον καταγράψεις να υπόσχεται ότι θα σε κάνει καλά σε κάτι συγκεκριμένο ίσως. Αλλά και πάλι θα πρέπει να αποδείξεις ότι έπαθες κάποια συγκεκριμένη βλάβη!

 

Το πρόβλημα είναι κοινωνικό. Η ομοιοπαθητική δεν ελέγχεται γιατί νομικά είναι ακριβώς όπως η αστρολογία! Και για την αστρολογία πολλοί λένε ότι τους βοηθάει και ότι "δουλεύει" ή ότι έχει επιστημονική βάση.

 

ΥΓ Χαλκίδης με "δ" το όνομά μου. Πόντιος εκ Τραπεζούντας ο παππούς ήταν αρχικά "Χρυσαφίδης" αλλά κυνήγησαν τον προπάππου μου οι Τούρκοι και το άλλαξε για να ησυχάσει. Εμένα δεν με ενοχλεί να το αλλάξετε αλλά το χρωστάω στον παππού μου να το γράψω σωστά εγώ!

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

mirantini, καταλαβαίνεις βέβαια ότι η συγκεκριμένη φαρμακοποιός παρέβαινε τον όρκο της διαρκώς και κατ' εξακολούθηση! Επίσης απ' ό,τι μας λες, δεν ήταν πιστοποιημένο ομοιοπαθητικό φαρμακείο (αυτό το κατάλαβα κι από αυτά που σου είπε περί ανύπαρκτης δυναμοποίησης, όποιος ξέρει λίγο από ομοιοπαθητική, γνωρίζει ότι όσο πιο "αραιωμένο" είναι το φάρμακο, τόσο πιο ισχυρό είναι) Δες αν είναι σε αυτά που υπάρχουν εδώ:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic_pharmacies.html

Αν είναι μέσα στη λίστα, κάνε τους μια καταγγελία, αν και δεν ξέρω κατά πόσον λαμβάνεται υπ'όψιν μια καταγγελία εκ των υστέρων...

Όταν σε λίγο καιρό θα προμηθευόμαστε όλα τα φάρμακα (και όχι μόνο τα ομοιοπαθητικά) με αυτό τον τρόπο, συσκευασμένα στο φαρμακείο από τον φαρμακοποιό, θα δούμε κι άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι οι αρμόδιοι για να κρατήσουν τη συζήτηση αυτή σε σοβαρό επίπεδο, χωρίς να λέγονται από ανακρίβειες μέχρι φαιδρότητες, δεν είναι οι "ασθενείς", εμείς δλδ.

 

1. Μόνο οι ομοιοπαθητικοί "γιατροί" που τα ξέρουν και τα δυο συστήματα μπορούν να κρίνουν; Παράλογο τελείως. Πρέπει να γίνω εξωγήινος για να κρίνω ότι στην γη έχουμε βαρύτητα; Πολλοί ομοιοπαθητικοί όπως γνωρίζεις συνδυάζουν και την αστρολογία. Πρέπει να μάθουμε και αστρολογία (όχι αστρονομία) δηλαδή τώρα για να μην τους αφήσουμε να αλωνίζουν ανενόχλητοι;

 

2. Ιατρικό απόρρητο. Καμία σχέση με την συζήτηση. Οι κλινικές μελέτες που αποδεικνύουν ΟΛΕΣ ότι η ομοιοπαθητική είναι αναποτελεσματική γίνονται σε χιλιάδες ανθρώπους που καταγράφονται λεπτομερώς χωρίς να μαθαίνουν τα στοιχεία τους βέβαια.

 

Μας έδειξες πως ακριβώς ΘΑ ΗΘΕΛΕ η ομοιοπαθητική να περικυκλώσει τα έσοδά της και να μπει στο απυρόβλητο.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι κοινωνικό. Η ομοιοπαθητική δεν ελέγχεται γιατί νομικά είναι ακριβώς όπως η αστρολογία!

Απ' όσο ξέρω για να δηλώσεις αστρολόγος δεν είναι απαραίτητο να τελειώσεις την Ιατρική Σχολή και να κάνεις Μεταπτυχιακό και αγροτικό, ούτε να είσαι μέλος του Ιατρικού Συλλόγου!

Link to comment
Share on other sites

mirantini εχω φιλη φαρμακοποιο που εχει κανει σεμιναρια για μεγαλο χρονικο διαστημα ωστε να μπορει να φτιαξει ομοιοπαθητικα,ευτυχως τουλαχιστον υπαρχουν κ ατομα που βλεπουν την δουλεια τους με σοβαροτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι μέσα στη λίστα, κάνε τους μια καταγγελία

 

1. Πως θα καταλήξουν ότι αυτό που πουλούσε δεν είχε αυτό που έπρεπε μέσα; (Αφού κανέναν μετρητικό όργανο δεν μπορεί να ανιχνεύσει δυναμοποιημένες ουσίες.)

2. Ποιός οργανισμός, σύλλογος ή επίσημο όργανο ομοιοπαθητικών ή ελέγχου ομοιοπαθητικών σκευασμάτων θα το κάνει;

3. Την Mirantini περίμεναν; Τόσοι αιώνες ομοιοπαθητικής ενδιαφέρον ότι ποτέ δεν έχει γίνει πουθενά τέτοια κίνηση....

 

Φανταστείτε μόνο τι γίνεται στα συσκευασμένα "κανονικά" φάρμακα, αν βρεθεί ληγμένο σε φαρμακείο ή αν έχει απειροελάχιστα διαφορετικά συστατικά από ότι αναγράφει σε αντιδιαστολή...

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

mirantini εχω φιλη φαρμακοποιο που εχει κανει σεμιναρια για μεγαλο χρονικο διαστημα ωστε να μπορει να φτιαξει ομοιοπαθητικα,ευτυχως τουλαχιστον υπαρχουν κ ατομα που βλεπουν την δουλεια τους με σοβαροτητα.

 

Με ενδιαφέρει πολύ να μάθουμε τις προδιαγραφές, θα είναι παγκόσμια πρωτιά αν τις ανεβάσουμε στο διαδίκτυο. Πόσο "κουνάει" τα μείγματα; Με μηχάνημα ή με το χέρι; Που βρίσκει τις αρχικές ουσίες; Πόσο χρόνο πρέπει να κουνιούνται και πόσο να μένουν πριν μεταφερθεί η σταγόνα στο επόμενο μείγμα;

 

Έχω κι εγώ φίλο που κάνει χρόνια σεμινάρια ομοιοπαθητικής. Και ακόμα δεν έχει θεραπευτεί καν ο ίδιος! Ούτε ο "δάσκαλός" του!!

 

Ενδιαφέρον δεν είναι ότι κανένας ομοιοπαθητικός ποτέ δεν απαντάει σε αυτά τα ερωτήματα και τις καταγγελίες; Ίσως επειδή δεν έχουν απαντήσεις; Δεν χρειάζεται να είμαστε επιστήμονες για να καταλάβουμε ότι μια μέθοδος είναι συστηματική και αναπαράξιμη/ελέγξιμη ενώ μια άλλη είναι ασαφές κουτόχορτο.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

mirantini, καταλαβαίνεις βέβαια ότι η συγκεκριμένη φαρμακοποιός παρέβαινε τον όρκο της διαρκώς και κατ' εξακολούθηση! Επίσης απ' ό,τι μας λες, δεν ήταν πιστοποιημένο ομοιοπαθητικό φαρμακείο (αυτό το κατάλαβα κι από αυτά που σου είπε περί ανύπαρκτης δυναμοποίησης, όποιος ξέρει λίγο από ομοιοπαθητική, γνωρίζει ότι όσο πιο "αραιωμένο" είναι το φάρμακο, τόσο πιο ισχυρό είναι) Δες αν είναι σε αυτά που υπάρχουν εδώ:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic_pharmacies.html

Αν είναι μέσα στη λίστα, κάνε τους μια καταγγελία, αν και δεν ξέρω κατά πόσον λαμβάνεται υπ'όψιν μια καταγγελία εκ των υστέρων...

Όταν σε λίγο καιρό θα προμηθευόμαστε όλα τα φάρμακα (και όχι μόνο τα ομοιοπαθητικά) με αυτό τον τρόπο, συσκευασμένα στο φαρμακείο από τον φαρμακοποιό, θα δούμε κι άλλα...

 

οχι βέβαια δεν ειναι πιστοποιημενο ομοιοπ.φαρμακειο...... δεν ειναι στη λιστα..... τις δυναμοποιησεις τις έφερνε έτοιμες σε μπουκαλάκια (τις είχε δηλαδή εδω και 5 χρονια) και απο κει και περα έφτιαχνε τα υπόλοιπα......

οσο για την ανυπαρκτη δυναμοποίηση, πως να στο πω, ήταν ένα κωδικός επικοινωνίας ανάμεσα στον γιατρο και την φαρμακοποιο..... όποτε έβλεπε την συγκεκριμένη δυναμοποίηση έμπαινε η ζάχαρη..... η ίδια μου έλεγε πως δεν υφίσταται τέτοια δυναμοποίηση -δεν υπήρχε ούτε για να την παραγγείλει- κρίμα που το αλτσχάιμερ δεν με βοηθάει για να θυμηθώ την δυναμοποίηση.....

Link to comment
Share on other sites

mirantini εχω φιλη φαρμακοποιο που εχει κανει σεμιναρια για μεγαλο χρονικο διαστημα ωστε να μπορει να φτιαξει ομοιοπαθητικα,ευτυχως τουλαχιστον υπαρχουν κ ατομα που βλεπουν την δουλεια τους με σοβαροτητα.

 

για μένα όλοι οι άνθρωποι, επιστήμονες και μη, δεν βράζουν στο ιδιο καζάνι

Link to comment
Share on other sites

οχι βέβαια δεν ειναι πιστοποιημενο ομοιοπ.φαρμακειο...... δεν ειναι στη λιστα.....

 

Και τι θα ήταν ένα "πιστοποιημένο ομοιοπαθητικό φαρμακείο" άραγε;

 

Τα σκευάσματα από αυτό ή οποιοδήποτε άλλο φαρμακείο τα συνταγογραφούν ομοιοπαθητικοί "γιατροί" και τα καταναλώνουν άνθρωποι οι οποίοι ισχυρίζονται ότι τους θεραπεύουν. Ούτε αυτοί που τα γράφουν ούτε αυτοί που τα παίρνουν κάθονται να αναρωτηθούν ποτέ....τον σύλλογο ομοιοπαθητικών περιμένουν να τους σώσει;

 

Κριτική σκέψη. Ενεργητική αντιμετώπιση. Παρατήρηση προσεκτική. Από όλους μας. Σε οποιοδήποτε πρόβλημα. πχ Όταν άρχισα να χρησιμοποιώ ηλεκτρικό ποδήλατο θυμάμαι κατέγραφα επακριβώς τους χρόνους διαδρομών για να μπορώ να τους συγκρίνω ρεαλιστικά με το αυτοκίνητο ή το λεωφορείο.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που εισπράττω από όλα αυτά είναι ότι όντως τελικά είμαστε έρμαια στην ηθική (ή την ανηθικότητα) του καθενός.

 

Στα χρόνια ή/ και τα νοσήματα με προδιαγεγραμμένη κακή έκβαση συχνά τονίζεται η δύναμη της πίστης (στο Θεό, στην ομοιοπαθητική, στο φάρμακο, στο γιατρό, στον εαυτό, στην οικογένεια σε κάτι τέλοσπάντων). Όσο και αν εξοργίζομαι από αυτά που γράφει το μέλος mirantini για το σε τι κόσμο ζούμε (που επιβεβαιώνεται δηλαδή για ακόμη μία φορά όχι ότι μου φταίει το μέλος) σκέπτομαι το εξής προτιμώ να πληρώσω φύκια για μεταξωτές κορδέλες και το φαινόμενο πλασίμπο να δράσει παρά να δώσω κορτιζόνη στο παιδί μου.

 

Αυτό φυσικά αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο. Γιατί νομίζω ότι μέση οδός που προτείνεται είναι μάλλον η καλύτερη. Τα άκρα είναι αιχμηρά και ολισθηρά πάντα.....

 

Είναι τρομερό όμως να εμπιστεύεσαι την υγεία σου ή του παιδιού σου σε κάποιον και αυτός να σε κοιτάει μέσα από την τσέπη του..... Αλέξανδρε πολύ αστείο αυτό με τον εξωγήινο :)

 

Ένα ακόμη ζήτημα που με απασχολεί πολύ και σχετίζεται άμεσα είναι ότι ναι φίλες και φίλοι ΔΕΝ κατέχουμε ΟΛΗ τη γνώση. Κανένας ούτε οι επιστήμονες ούτε κανένας (κι εγώ στον κλάδο μου επιστήμονας θεωρούμαι). Πάντα κάτι μας ξεφεύγει, πάντα κάτι ξεγλιστράει... Άρα με σιγουριά τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ούτε προς τη μια ούτε προς την άλλη κατεύθυνση. Γιατί πώς να το κάνουμε τελικά όντως η γη γυρίζει.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

1. Μόνο οι ομοιοπαθητικοί "γιατροί" που τα ξέρουν και τα δυο συστήματα μπορούν να κρίνουν; Παράλογο τελείως. Πρέπει να γίνω εξωγήινος για να κρίνω ότι στην γη έχουμε βαρύτητα; Πολλοί ομοιοπαθητικοί όπως γνωρίζεις συνδυάζουν και την αστρολογία. Πρέπει να μάθουμε και αστρολογία (όχι αστρονομία) δηλαδή τώρα για να μην τους αφήσουμε να αλωνίζουν ανενόχλητοι;

Μην διαστρεβλώνετε τα λεγόμενά μου! Αρμόδιοι για μια επιστημονική συζήτηση με σοβαρότητα και επίπεδο είναι ασφαλώς οι επιστήμονες που γνωρίζουν το αντικείμενο, ό,τι κι αν λέτε εσείς. Είπα επίσης ότι εκτός από τους Ομοιοπαθητικούς υπάρχουν πολλοί, όλο και περισσότεροι κλασσικοί γιατροί που είναι πρόθυμοι για επιστημονικό διάλογο, ο οποίος και γίνεται.

Για να γνωρίζει κάποιος ότι υπάρχει βαρύτητα, ασφαλώς και δεν είναι απαραίτητο να είναι εξωγήινος ή ... μήλο, αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή ξέρω ότι υπάρχει βαρύτητα μπορώ και να διδάξω τον νόμο της βαρύτητας π.χ. ή να βασιστώ σ' αυτόν για να ερευνήσω και να διατυπώσω κι άλλους νόμους της φυσικής, όχι δεν είμαι ο Άινστάιν:cool:!!!

Πολύ σημαντικό πράγμα, πιο σημαντικό κι από τις γνώσεις του καθενός, είναι, ξέρετε, η επίγνωση: τί θέλουμε να πούμε και γιατί, σε ποιόν απευθυνόμαστε και πώς, τί γλώσσα και επιχειρήματα χρησιμοποιούμε κλπ.

 

Ό,τι κι αν πούμε εσείς κι εγώ εδώ, καμμία απολύτως αξία δεν έχει για την επιστημονική κοινότητακι αυτό είναι το σωστό!

Εδώ δεν είναι ούτε αμφιθέατρο της ιατρικής, ούτε επιστημονικό συνέδριο, οπότε...:rolleyes: ο καθένας λέει ό,τι θέλει και κρίνεται από την σοβαρότητα ή όχι των λόγων του, αλλά πάντως όχι επί επιστημονικής βάσεως!

 

Πολλοί ομοιοπαθητικοί όπως γνωρίζεις συνδυάζουν και την αστρολογία. Πρέπει να μάθουμε και αστρολογία (όχι αστρονομία) δηλαδή τώρα για να μην τους αφήσουμε να αλωνίζουν ανενόχλητοι;

 

Όχι, κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω και κάνω σχεδόν 20 χρόνια Ομοιοπαθητική. Αν υπάρχει τέτοιο φαινόμενο, χαρακτηρίζει τον συγκεκριμένο γιατρό και όχι όλο τον κλάδο, όπως ο τηλεοπτικός γιατρός με το περίφημο όζον δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο του ιατρικού πληθυσμού της χώρας.

 

Μας έδειξες πως ακριβώς ΘΑ ΗΘΕΛΕ η ομοιοπαθητική να περικυκλώσει τα έσοδά της και να μπει στο απυρόβλητο.

 

Αν και τα ελληνικά μου δεν περιλαμβάνουν την φράση "περικυκλώνω τα έσοδα" και επομένως δεν την κατανοώ, σας πληροφορώ ότι εγώ μόνον σας υπενθύμισα ποιά είναι η πραγματικότητα:

Είναι αναγνωρισμένη ιατρική πράξη, εκτελείται από γιατρούς μέλη των κατά τόπους ιατρικών συλλόγων, αυτό μπορεί να μην σας αρέσει, ΟΚ, αν λοιπόν είστε γιατρός, μπορείτε φαντάζομαι να απευθυνθείτε στο συνδικαλιστικό σας όργανο(ιατρικός σύλλογος)και να διατυπώσετε τις ενστάσεις σας, αν όχι, φοβάμαι ότι θα πρέπει να ανεχτείτε το γεγονός ότι αυτή είναι η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη ζήτημα που με απασχολεί πολύ και σχετίζεται άμεσα είναι ότι ναι φίλες και φίλοι ΔΕΝ κατέχουμε ΟΛΗ τη γνώση. Κανένας ούτε οι επιστήμονες ούτε κανένας (κι εγώ στον κλάδο μου επιστήμονας θεωρούμαι). Πάντα κάτι μας ξεφεύγει, πάντα κάτι ξεγλιστράει... Άρα με σιγουριά τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ούτε προς τη μια ούτε προς την άλλη κατεύθυνση. Γιατί πώς να το κάνουμε τελικά όντως η γη γυρίζει.....

Αυτό ήθελα να πω κι εγώ! Γι αυτό μίλησα για πράγματα που ξεφεύγουν των γνώσεών μας! Πώς θα πάει μπροστά η ρημάδα η επιστήμη (όλες όχι μόνο αυτή) αν την καθηλώσουμε μόνο σ'αυτά που ξέρουμε και κατανοούμε;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μιλάμε(καλά τρόπος του λέγειν σε μερικές περιπτώσεις:rolleyes:) για θέματα που ξεφεύγουν από το γνωστικό πεδίο του μέσου Έλληνα επιστήμονα.

Αν η συζήτηση αυτή γινόταν επί ισοις όροις, ανάμεσα σε γιατρούς με μεταπτυχιακά και γνώση και των 2 πρακτικών της ιατρικής (κλασσική + ομοιοπαθητική) θα είχαν κάποια βαρύτητα τα όσα λέγονται.

Μέχρι στιγμής, στην Ελλάδα τουλάχιστον, οι μόνοι γιατροί που γνωρίζουν επαρκώς και τα 2 συστήματα είναι εξ ορισμού οι Ομοιοπαθητικοί, αφού αυτοί τελείωσαν πρώτα την Ιατρική Σχολή(κλασσική ιατρική) και συνέχισαν με την Ομοιοπαθητική. Ασφαλώς και υπάρχουν και αρκετοί πια κλασσικοί γιατροί, που, όντας σοβαροί και υπεύθυνοι επιστήμονες, είναι ανοιχτοί και στην Ομοιπαθητική και σε άλλες πρακτικές(βελονισμό π.χ.).

Η ουσία είναι ότι οι αρμόδιοι για να κρατήσουν τη συζήτηση αυτή σε σοβαρό επίπεδο, χωρίς να λέγονται από ανακρίβειες μέχρι φαιδρότητες, δεν είναι οι "ασθενείς", εμείς δλδ. Το μόνο που μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα εδώ, χωρίς ξαναλέω να γινόμαστε "γραφικοί", είναι ποιά είναι η προσωπική μας εμπειρία από την Α ή Β περίπτωση.

Επίσης, επειδή ζούμε σε ελεύθερη χώρα με συγκεκριμένους νόμους επί του θέματος, σας θυμίζω (σε όσους το ξεχνούν) ότι υπάρχει το λεγόμενο ιατρικό απόρρητο και τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα σε σχέση με τα ιατρικά θέματα, που σημαίνει ότι ακόμα και κάποιος με μεταδοτική ασθένεια δεν είναι υποχρεωμένος να το γνωστοποιεί αν δεν θέλει. Αυτό γιατί γράφτηκαν ορισμένες ανακρίβειες περί κοινωνίας και του τρόπου που λειτουργεί.

Θεωρώ ότι δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να προσπαθεί κάποιος ανώνυμα, μέσα από ένα φόρουμ, να πείσει (και μάλιστα με απλοϊκά επιχειρήματα) τους υπόλοιπους ότι είναι περίπου "ανεγκέφαλοι", ιδιαίτερα μάλιστα την στιγμή που η αρμόδια Επιστημονική Κοινότητα έχει βρει τον τρόπο να συνεργαστεί. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την άλλη πλευρά, που πάντως έχει το ελαφρυντικό ότι δεν προκάλεσε αυτή τη συζήτηση.

Ό,τι και αν λέμε, η Ομοιοπαθητική είναι ανγνωρισμένη ιατρική πράξη, οι γιατροί που την εξασκούν είναι μέλη του ιατρικού συλλόγου, δικαιούται ο καθένας από μας να την επιλέξει ή να την θεωρεί αναποτελεσματική και αυτό είναι όλο!

 

Οταν ο ομοιοπαθητικός ισχυρίζεται ότι τα φάρμακα του (τα οποία δεν ανιχνεύονται) δουλεύουν επειδή "το νερό έχει μνήμη" τότε δεν νομίζω ότι οι ειδικοί είναι "ανάμεσα σε γιατρούς με μεταπτυχιακά και γνώση και των 2 πρακτικών της ιατρικής (κλασσική + ομοιοπαθητική) θα είχαν κάποια βαρύτητα τα όσα " αλλά οι Χημικοί - οι οποίοι βέβαια μέχρι τώρα δεν έχουν καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα ή για να είμαι πιο ακριβής έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι "η μνήμη του νερού κρατάει κλάσματα του δευτερολευτου"

Επίσης δεν πιστεύω ότι πρέπει να είσαι γιατρός για να αμφισβητείς την επιστημενικότητα κάποιου αντικειμένου όταν στην επιστημονική κοινότητα ανεξαρτήτως κλάδου (μαθηματικοί, στατιστικοί, επιδημιολόγοι, βιολόγοι, χημικοί, φυσικοί, γιατροί, φαρμακοποιοί κλπ) υπάρχει κοινή μεθοδολογία, κοινές αρχές και κοινή αποδοχή κάποιων βασικών αρχών για την διεξαγωγή έρευνας και συμπερασμάτων)

Δεν νομίζω ότι γίνεται κάποια προπαγάνδα εδώ, νομίζω ότι ο κόσμος απλώς ψάχνεται και σκέφτεται και έχει δικαίωμα να το κάνει έστω και αν δεν είναι γιατρός και όποιο στρατόπεδο και αν καταλήξει.

Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν μπορείς σε ένα φόρουμ να πεις "αυτά τα επιχειρήματα ανήκουν στην τάδε κατηγορία δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις επειδή δεν είσαι ειδικός"

 

επίσης να ρωτήσω (ίσως το έχεις απαντήσει ήδη)

οταν λες είναι αναγνωρισμένη ιατρική πράξη τι εννοείς?

Τα ταμεία πλήρωνουν τους γιατρούς (μάλλον ναι άν ειναι και κλασσικοί γιατροί), τα φάρμακα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει μόνο λίγες απόψεις πάνω σ΄αυτο το θέμα και αυτο που θα γραψω θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν το αναφέρω για να επηρεάσω ούτε τους μεν ούτε τους δε, σχετικά με το αν η ομοιοπαθητική είναι placebo......... αλλα με τρώει μέρες να το γραψω......

 

Λοιπόν, εγώ δούλευα σε φαρμακείο με ομοιοπαθητικά...... τις κάψουλες που παίρνουν πολλοι, εμεις τις γεμίζαμε, ανάλογα βέβαια με την συνταγή του κάθε γιατρου.

Το 90% απο τις κάψουλες, τις γεμίζαμε με........ αχνη ζάχαρη!!!

οχι βέβαια γιατί εμείς έτσι κάναμε κέφι, αλλά γιατί υπάρχει συγκεκριμένη δυναμικότητα στα ομοιοπαθητικά η οποία απλά δεν υπάρχει !! Οπότε γνωρίζαμε πολύ καλά πως μόλις ο γιατρός έγραφε την συγκεκριμένη δυναμικότητα ήταν για να βαλουμε ζαχαριτσα.......

Τώρα για τις υπόλοιπες δυναμικότητες, είχαμε ένα αλλο μπουκάλι με σκόνη, την οποια δεν γνωρίζω καθόλου απο τι ήταν, μας την έφερναν και απλά ποτέ δεν μπηκα στη διαδικασία να ρωτησω την φαρμακοποιο. Μου αρκούσε που έβλεπα τι γινόταν με την άχνη ζαχαρη και έμενα σ΄αυτο.

Τα μπουκαλάκια με τις σταγόνες που ποτίζαμε την "καλή-αγνωστη" σκόνη, ήταν όλα ληγμένα περίπου εδω και 4-5 χρόνια.........!

Βέβαια δεν γνωρίζω αν αυτό ήταν τακτική της συγκεκριμένης φαρμακοποιού ή όλοι το ίδιο κάνουν, αλλά ισχυριζόταν ότι είναι πανάκριβα, οτι ούτως ή άλλως είναι τόση μηδαμινή η δυναμικότητά τους που είναι σαν μην βάζεις τίποτα......οπότε δεν βλάπτει κανέναν και κανένας βέβαια δεν καταλαβαίνει κάτι.

Ολοι έτσι κάνουν, μου έλεγε.

 

Εγώ πριν απο αυτη τη δουλειά στο φαρμακείο, δεν είχα καμια επαφή-γνωριμία με την ομοιοπαθητική....ε, τώρα τι να σας πω..... πως την εμπιστεύομαι ?

Παντως αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση ήταν ότι όλοι σχεδον οι πελάτες έβλεπαν βελτίωση :confused: ακριβοπλήρωναν άχνη ζάχαρη και περνούσαν τα συμπτώματά τους !!! Μα πείτε μου........ δεν είναι εγκεφαλικό ολο αυτό ?

Πως είναι δυνατόν ? Γιατί να επιτρέπουμε σε κάποιους να μας κοροιδεύουν και απο πάνω να τους πληρώνουμε ?

 

Αυτά ήθελα πολύ να σας γραψω, ειλικρινά συγνώμη αν κάποιος ενοχλήθηκε, δεν είχα τέτοιο σκοπό ούτε να προσβάλλω κανέναν.

Απλά πιστέυω πως έχουμε το δικαίωμα να μαθαίνουμε την αλήθεια για όποιον τουλάχιστον αποφασίζει για εμάς και την υγεία μας αλλά και για το πορτοφόλι μας.

 

Συγνωμη αλλα εμεις στην οικογενεια παιρνουμε μπιλίτσες, οχι σκονη! Ευτυχώς θα μου πεις ε??!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εμεις στην οικογενεια παιρνουμε μπιλίτσες, οχι σκονη! Ευτυχώς θα μου πεις ε??!

 

αυτές μας ερχόντουσαν έτοιμες

αααααα, ναι τωρα θυμήθηκα...... και αυτες τις ποτίζαμε με τα δοσομετρικά μπουκαλάκια και μάλιστα λέγαμε να περάσει λίγη ώρα (αν ηταν να πιούν καμία- για να απορροφήσουν τις σταγόνες)

 

Δεν ξέρω παιδιά, δεν ξέρω ειλικρινά τι πρεπει να γίνεται...... εγώ ότι μαθαίνω, ότι βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια το χρησιμοποιώ ώστε να προστατεύω ή να βοηθάω, το παιδι μου, τον εαυτο μου, τους ανθρώπους μου....... ξέρω πως όταν κάποια στιγμή κόντεψε το παιδι μου να "φύγει" δεν μπήκα καν στη διαδικασία να σκεφτώ αν έπρεπε ή οχι να παρει κορτιζόνη....... αυτη μόνο θα το έσωνε και ετσι έκανα.... ίσως σε μικρά προβλήματα υγείας και αν πιστευα στην ομοιοπαθητική έστω και λίγο, να έκανα δοκιμές...... υπάρχει παντου μεγάλη κοροιδια και όπου την αντιλαμβάνομαι την αποφεύγω...... κανείς για την ώρα δεν με εχει πείσει πως αν παρω ομοιοπαθητικά θα μπορώ να έχω την ανάσα μου και δεν θα σκάσω μόνο και μονο για να μην παρω κορτιζόνη.....

Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει ανάλογα με τις γνώσεις του, τις ανάγκες του, την εμπιστοσύνη του σε κάθε γιατρο και πάνω απ΄ολα την εμπιστοσύνη που έχει στις αποφάσεις που παίρνει.....

Link to comment
Share on other sites

αυτές μας ερχόντουσαν έτοιμες

αααααα, ναι τωρα θυμήθηκα...... και αυτες τις ποτίζαμε με τα δοσομετρικά μπουκαλάκια και μάλιστα λέγαμε να περάσει λίγη ώρα (αν ηταν να πιούν καμία- για να απορροφήσουν τις σταγόνες)

 

Δεν ξέρω παιδιά, δεν ξέρω ειλικρινά τι πρεπει να γίνεται...... εγώ ότι μαθαίνω, ότι βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια το χρησιμοποιώ ώστε να προστατεύω ή να βοηθάω, το παιδι μου, τον εαυτο μου, τους ανθρώπους μου....... ξέρω πως όταν κάποια στιγμή κόντεψε το παιδι μου να "φύγει" δεν μπήκα καν στη διαδικασία να σκεφτώ αν έπρεπε ή οχι να παρει κορτιζόνη....... αυτη μόνο θα το έσωνε και ετσι έκανα.... ίσως σε μικρά προβλήματα υγείας και αν πιστευα στην ομοιοπαθητική έστω και λίγο, να έκανα δοκιμές...... υπάρχει παντου μεγάλη κοροιδια και όπου την αντιλαμβάνομαι την αποφεύγω...... κανείς για την ώρα δεν με εχει πείσει πως αν παρω ομοιοπαθητικά θα μπορώ να έχω την ανάσα μου και δεν θα σκάσω μόνο και μονο για να μην παρω κορτιζόνη.....

Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει ανάλογα με τις γνώσεις του, τις ανάγκες του, την εμπιστοσύνη του σε κάθε γιατρο και πάνω απ΄ολα την εμπιστοσύνη που έχει στις αποφάσεις που παίρνει.....

 

απο τον ΚΟΡΡΕ δεν έρχονται τα ομοιοπαθητικά?? Εσεις πως το κανατε αυτό δηλάδη, αφού οι μπιλιτσες ερχονται ετοιμες για ποιο λογο να τις ''ποτίσεις '' με κατι δηλαδη????:confused:

Συγνωμη αλλά τι φαρμακειο ηταν-ειναι αυτο?????? Σε ποια περιοχη πες μας τουλάχιστον...Πάντως κουφο μου ακουγεται...φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες είναι αναγνωρισμένη ιατρική πράξη τι εννοείς?
Δεν το λέω εγώ, το λέει ο Ιατρικός Σύλλογος, εδώ είναι το λινκ

http://www.homeopathy.gr/iatrikos_syllogos.html

Όσο για την επιστημονικότητα ή όχι μιας ολόκληρης πρακτικής, για να το πω έτσι, φαντάζομαι ότι αυτή θα πρέπει να κριθεί με πολλά και διάφορα επιστημονικά κριτήρια και πάντως θα συμφωνείς ότι αρμοδιότεροι όλων είναι οι γιατροί για να το κάνουν. Αν αυτοί κάθονται στο ίδιο τραπέζι, κλασσικοί με ομοιοπαθητικούς, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

να αμφισβητείς την επιστημενικότητα κάποιου αντικειμένου όταν στην επιστημονική κοινότητα ανεξαρτήτως κλάδου (μαθηματικοί, στατιστικοί, επιδημιολόγοι, βιολόγοι, χημικοί, φυσικοί, γιατροί, φαρμακοποιοί κλπ) υπάρχει κοινή μεθοδολογία, κοινές αρχές και κοινή αποδοχή κάποιων βασικών αρχών για την διεξαγωγή έρευνας και συμπερασμάτων)
Ξέρεις βέβαια ότι, πριν να φτάσουν στο στάδιο της κοινής αποδοχής, άλλους τους έφαγε η Ιερά Εξέταση, άλλοι ήταν για χρόνια περίγελως κλπ Θέλω να πω, όπως είπε και η miriki," κι όμως κινείται". Η επιστήμη, ξαναλέω, δεν πάει μπροστά όταν επαναπαύεται.
Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν μπορείς σε ένα φόρουμ να πεις "αυτά τα επιχειρήματα ανήκουν στην τάδε κατηγορία δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις επειδή δεν είσαι ειδικός"
Δεν ισχυρίστηκα ότι δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε, είπα μόνον ότι η συζήτησή μας εδώ δεν προσφέρει τίποτα στην επιστημονική κοινότητα, ακριβώς γιατί εκφράζει προσωπικές απόψεις και τίποτε παραπάνω.

Χρησιμοποιώντας όμως επιχειρήματα που δεν είναι δυνατόν να αντικρούσει ή και να τις αμφισβητήσει η άλλη πλευρά, ακριβώς επειδή δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις, η συζήτηση είναι άνιση και μονόπλευρη. Προπαγάνδα σίγουρα δεν είναι, εμένα μου μοιάζει πιο πολύ για δήλωση, δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

νομίζω ότι ο κόσμος απλώς ψάχνεται και σκέφτεται και έχει δικαίωμα να το κάνει έστω και αν δεν είναι γιατρός και όποιο στρατόπεδο και αν καταλήξει.

Αυτό το δικαίωμα όμως το έχουν όλοι και οι μεν και οι δε και θα πρέπει να γίνεται σεβαστό από όλους, χωρίς ειρωνίες και χαρακτηρισμούς(δεν το λέω για σένα, που σε θεωρώ πάντα εξαιρετική συνομιλήτρια:))

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος γνωστός σας ή κάποιος επιστημονικός συνεργάτης του Φόρουμ που να μπει και μας λύσει τις απορίες μας? Έστω και ανώνυμα, όχι για να υπερασπιστεί την επιστήμη του, αλλά για να απαντήσει σε κάποιες γενικές απορίες (όπως τα φάρμακα, δυναμοποιήσεις κτλ)....

Εγώ πάντως όσο πιο πολύ διαβάζω εδώ πέρα, τόσο πιο πολύ αμφιβάλλω για όλα και τόσο περισσότερες ερωτήσεις μου γεννιούνται...

Link to comment
Share on other sites

απο τον ΚΟΡΡΕ δεν έρχονται τα ομοιοπαθητικά?? Εσεις πως το κανατε αυτό δηλάδη, αφού οι μπιλιτσες ερχονται ετοιμες για ποιο λογο να τις ''ποτίσεις '' με κατι δηλαδη????:confused:

Συγνωμη αλλά τι φαρμακειο ηταν-ειναι αυτο?????? Σε ποια περιοχη πες μας τουλάχιστον...Πάντως κουφο μου ακουγεται...φιλικά πάντα!

 

ναι απο τον κορρέ.... τώρα γιατί τις ποτίζαμε ? τι να σου πω? έτσι μου έλεγε έτσι έκανα.... ποιος ξέρει, μπορεί να πίστευε οτι κάτι θα φυτρώσει.....:lol:

το φαρμακείο είναι παραλιακό....

(χαλάνδρι μένεις ε ? ασχετο..... αλλά και εγω χαλανδρι μεγάλωσα και το αγαπω πολύ..... ωραίες αναμνήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...