Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Μου λέει μια φίλη ότι πιστεύει στο μάτι γιατί την πιάνουν κάτι τρομεροί πονοκέφαλοι και μόνο έτσι περνάνε. Παίρνει τηλέφωνο μια κυρία και της περνάει αμέσως.

 

"Ωραία" λέω εγώ. "Την επόμενη φορά θα μου στείλεις SMS. Εγώ θα πάρω εκ μέρους σου την κυρία ξεματιάστρα αλλά δεν θα σου πω τι ώρα. Μόλις περάσει ο πονοκέφαλος θα μου στείλεις SMS. Από την ώρα στα SMS και από το ιστορικό κλήσεων στο τηλέφωνό μου θα διαπιστώσουμε αν ισχύει ή όχι."

 

Απλή πειραματική απόδειξη σκεπτόμενου ανθρώπου.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Μου λέει μια φίλη ότι πιστεύει στο μάτι γιατί την πιάνουν κάτι τρομεροί πονοκέφαλοι και μόνο έτσι περνάνε. Παίρνει τηλέφωνο μια κυρία και της περνάει αμέσως.

 

"Ωραία" λέω εγώ. "Την επόμενη φορά θα μου στείλεις SMS. Εγώ θα πάρω εκ μέρους σου την κυρία ξεματιάστρα αλλά δεν θα σου πω τι ώρα. Μόλις περάσει ο πονοκέφαλος θα μου στείλεις SMS. Από την ώρα στα SMS και από το ιστορικό κλήσεων στο τηλέφωνό μου θα διαπιστώσουμε αν ισχύει ή όχι."

 

Απλή πειραματική απόδειξη σκεπτόμενου ανθρώπου.

Πολύ καλά της λες...Αν όμως αυτής της περνάει (ή νομίζει πως της περνάει) με αυτόν τον τρόπο ο πονοκέφαλος εσένα τι σε πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι σε μια κοινωνία. Απλά δεν νιώθουμε πια και πολύ κοινωνία φαίνεται. Ξαναδιάβασε για παράδειγμα αυτό το link από κάπου στις αμέτρητες σελίδες αυτού του thread.

 

http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-ygeia/farmako-exartish-kai-omoiopathitikh.html

 

Είναι σαν να λες "τι σε πειράζει αν όταν λέμε 'αυτοκίνητο' εννοούμε 'αεροπλάνο';" Σε μια κοινωνία βάζουμε κάποια κριτήρια και κοινά σημεία για να λειτουργήσουμε. Η έννοια "γιατρός" και η έννοια "φάρμακο" πρέπει να είναι καθορισμένες. Η έννοια "ξεμάτιασμα" και η "δυναμοποίηση" δεν μπορούν να αυτοκαθοριστούν καν!

 

Δεν μπορεί κανένα κεντρικό σύστημα να αντέξει. Πρέπει όλοι μας να προσπαθούμε να αναλύσουμε, να κριτικάρουμε και να ελέγξουμε ότι γίνεται γύρω μας. Το κράτος απλά ορίζει τους κανόνες, δεν μπορεί νατους επιτηρεί όλους διαρκώς.

 

ΥΓ Εκτιμώ ιδιαίτερα το ευγενικό στυλ ερωτοαπαντήσεών σου μετά τον καταιγισμό που δεχόμουν πριν! :)

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι σε μια κοινωνία. Απλά δεν νιώθουμε πια και πολύ κοινωνία φαίνεται. Ξαναδιάβασε για παράδειγμα αυτό το link από κάπου στις αμέτρητες σελίδες αυτού του thread.

 

http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-ygeia/farmako-exartish-kai-omoiopathitikh.html

 

Είναι σαν να λες "τι σε πειράζει αν όταν λέμε 'αυτοκίνητο' εννοούμε 'αεροπλάνο';" Σε μια κοινωνία βάζουμε κάποια κριτήρια και κοινά σημεία για να λειτουργήσουμε. Η έννοια "γιατρός" και η έννοια "φάρμακο" πρέπει να είναι καθορισμένες. Η έννοια "ξεμάτιασμα" και η "δυναμοποίηση" δεν μπορούν να αυτοκαθοριστούν καν!

 

Δεν μπορεί κανένα κεντρικό σύστημα να αντέξει. Πρέπει όλοι μας να προσπαθούμε να αναλύσουμε, να κριτικάρουμε και να ελέγξουμε ότι γίνεται γύρω μας. Το κράτος απλά ορίζει τους κανόνες, δεν μπορεί νατους επιτηρεί όλους διαρκώς.

 

ΥΓ Εκτιμώ ιδιαίτερα το ευγενικό στυλ ερωτοαπαντήσεών σου μετά τον καταιγισμό που δεχόμουν πριν! :)

Το θέμα πλέον νομίζω ότι γίνεται ιδιαίτερα λεπτό...Υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται τους γιατρούς (καλή ώρα η αφεντιά μου :P), που φοβούνται τα φάρμακα, άλλοι που βρίσκονται στην μέση καθώς και άνθρωποι οι οποίοι με το παραμικρό τρέχουν στον γιατρό και απαιτούν αντιβίωση. Τέλος υπάρχουν και άνθρωποι που υποστηρίζουν την ομοιοπαθητική. Σε αυτό δεν νομίζω πως μπορούν να αλλάξουν και πολλά, ο καθένας πρέπει να χρησιμοποιεί το μυαλό του ώστε να μην θέτει σε κίνδυνο ούτε την δική του υγεία ούτε και των γύρω του (πχ αν έχει μια μεταδοτική ασθένεια κ δεν κάνει τπτ για αυτό). Αυτό όμως είναι πολύ σχετικό και φυσικά δεν μπορεί κανένας να επιβάλλει σε κανέναν τίποτα.

Το κεντρικό σύστημα ίσως αντέχει ακομα, είτε διότι τα περιστατικά από "κακές" πρακτικές είναι λίγα, είτε γιατί το κόστος τους ακόμα είναι μικρό. Ίσως όμως και η επιβολή κάποιων ποινών στους "αντιφρονούντες" να είναι αντίθετη στην φιλοσοφία του ελληνικού δημόσιου ασφαλιστικού συστήματος. Καλό είναι και εμείς να σκεφτόμαστε το κόστος που μπορεί να έχει η "απερισκεψία" μας και στους υπόλοιπους πριν χρειαστεί το κράτος να πάρει δραστικά μέτρα ;) Είδες που συμφωνούμε τελικά?

Τέλος μου κάνει εντύπωση που ο συγγραφέας του άρθρου είναι ιδιαίτερα αγαπητός στο φόρουμ, αλλά στο θέμα της ομοιοπαθητικής δεν χαίρει μεγάλης εκτίμησης (μάλλον) :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με εχει βοηθησει η ομοιοπαθητικη (στον γιο μου)ο οποιος πηρε ομοιοπαθητικο φαρμακο 3 μηνων λογω αλλεργιων και δερματικων και αμεσως ειδαμε διαφορα.Αμφιβαλω οτι γνωριζε τι του διναμε σε αυτη την ηλικια ωστε να χαρακτηριστει αυθυποβολη...:lol:Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι με νοιαζει οτι μας βοηθησε σε αυτο που τη χρειαστηκαμε,θα ξεκινησω κι εγω συντομα.Δεν εχω καναν καημο, αν πιασει επιασε εαν οχι τι να κανουμε.Προτιμω ομως οταν εμφανιστει πχ.μια ωτιτιδα στο παδι μου η κατι δερματολογικης φυσεως να δοκιμασω πρωτα ομοιπαθητικο σκευασμα αντι να φορτωσω τον οργανισμο του με κορτιζονες και χιλια δυο.Εαν δεν δουλεψει οκ δεν δουλεψε...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω τις εξής πληροφορίες:

α) Επώνυμη επιστολή από 62 ακαδημαϊκούς επιστήμονες σχετικών κλάδων οι οποίοι δηλώνουν ότι σύμφωνα με τις (επισυναπτόμενες) ιατρικές έρευνες η ομοιοπαθητική δεν έχει επιστημονικές βάσεις εδώ

β) Είδηση από τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών ο οποίος επίσης δηλώνει ότι η ομοιοπαθητική δεν είναι ιατρική ειδικότητα (υπάρχει αναρτημένη ήδη στο φόρουμ, και την έχετε διαβάσει οι περισσότεροι).(εδώ)

 

Εδώ, ένα (χαλαρό) ντοκιμαντέρ για την ομοιοπαθητική:

 

Επίσης έχω κάνει και αρκετά χρήσιμα post τα οποία μετακινήθηκαν στο αρχείο. Θα επανέλθω αργότερα αναδημοσιεύοντας τα.

Η απάντηση στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών είναι εδώ:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/non_doctors_homeopaths.html

και η αντίστοιχη θέση του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης είναι εδώ (λέτε οι Θεσσαλονικείς να είναι λιγότερο "γιατροί" από τους Αθηναίους;;;)

http://www.homeopathy.gr/iatrikos_syllogos.html

Κι εδώ, όπως θα δείτε όσοι έχετε την υπομονή να διαβάσετε όλο το άρθρο, παρουσιάζεται η σενέχεια αυτής της "ιστορίας" και πώς ο ΙΣΑ αναίρεσε την απόφαση του προηγούμενου ΔΣ και αποφάσισε να προχωρήσει σε διάλογο με τους Ομοιοπαθητικούς...

Η παρουσία στο ΔΣ ιατρών που εφαρμόζουν την ομοιοπαθητική είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία επιτροπής για την ομοιοπαθητική από τον ΙΣΑ που δεν κατέληξε σε κάποιο πόρισμα για ευνόητους και άλλους λόγους. Με αφορμή τη δημοσίευση του ΦΕΚ για το μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Ομοιοπαθητική από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου άνοιξε και πάλι το θέμα της προαναφερθείσας θεραπευτικής στις συνεδριάσεις του ΙΣΑ όπου αναιρέθηκε η αρνητική απόφαση για την Ομοιοπαθητική προηγούμενου ΔΣ και ζητήθηκε να ανοίξει ο διάλογος με όλους τους φορείς με αντικείμενο τη διευθέτηση του θέματος της αναγνώρισης της ως επίσημης ειδικότητας στην Ελλάδα.

Καλό θα είναι να μπείτε στον κόπο να διαβάσετε όλο το άρθρο, αν πραγματικά σας ενδιαφέρει να ενημερωθείτε για το ζήτημα.:)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Στο επίσημο ενημερωτικό έντυπο του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών φιλοξενείται άρθρο του Μέλους του ΙΣΑ, που τυχαίνει να είναι και μόνιμος εκπρόσωπός του στον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, κου Β.Ζαφειρίου, με θέμα:

1) Η Ομοιοπαθητική στο ΕΣΥ και στις Ιατρικές Σχολές; (Μόνο πλεονεκτήματα) και

2) Ο μοναδικός λόγος υπάρξεως του Ι.Σ.Α.

Το εν λόγω άρθρο μπορείτε να διαβάσετε στις σελίδες 23-37, εδώ:

http://www.isathensenimerosi.gr/manager/images/stock/magazines/pdf/magazines_18_.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια ειδα τα βιντεο του Απελευθερου και μετα ειδα και αλλα και αλλα. Πιστευω οτι αυτο που με σοκαρε περισσοτερο απο ολα ηταν για αρχη το οτι οι χημικες αναλυσεις εδειξαν οτι τα πανακριβα φαρμακα ομοιοπαθητικης ηταν χαπια ζαχαρης, και το δευτερο που σε τηλεφωνο ομοιοπαθητικος ειπε στην ρεπορτερ οτι θα της δωσει χαπια για καρκινο stage 1 και σε 15 μερες θα δει αποτελεσματα. Αυτο δεν ειναι απλα κακος επαγγελματιας. Αυτο ειναι το λιγοτερο εγκληματικο.......Για μενα αυτο ηταν το λιγοτερο σοκαριστικο.........δεν ξερω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν τόνισα αρκετά αυτά που θεωρώ ότι έχουμε να μάθουμε από την ομοιοπαθητική:

 

1. Κάνει καλό σε όσους έχουν μανία να παίρνουν φάρμακα με το παραμικρό. (Μόνοι τους συνήθως ή με τσίγκλισμα του γιατρού μέχρι να ενδώσει.) Αν μη τι άλλο τους φρενάρει λίγο, ειδικά αν ο γιατρός έχει κύρος και άποψη.

2. Είναι καλό ότι αφιερώνουν (συνήθως) πιο πολύ χρόνο στους ασθενείς και τους "ακούνε" (όχι όλοι βέβαια). Αντίστοιχα έχω φοβερό παθολόγο/οικογενειακό γιατρό που σου μιλάει και εξετάζει κάνα μισάωρο πάντα πριν σε ρωτήσει γιατί πήγες!

3. Είναι καλό ότι προάγουν μια πιο δυναμική αντιμετώπιση της υγείας ή βοηθάνε διαρθρωτικές αλλαγές (πχ κόψε τον καφέ...ε, δεν κόβεις και το τσιγάρο τώρα;!) Πνευμονολόγος ή καρδιολόγος ο οποίος συμβουλεύει με γεμάτο τασάκι εμένα προσωπικά με προβληματίζει βαθύτατα.

4. Μου αρέσει πολύ η ενεργητική αντιμετώπιση των παιδιών που ασχολούνται με την δυναμική και "το ψάχνουν" άλλο αν διαφωνώ με το γεγονός ότι ψάχνουν...αστρολογικού επιπέδου πράγματα και proving αστεία σε μεθοδολογία.

5. Μερικοί από τους ομοιοπαθητικούς είναι οι ίδιοι καλά παραδείγματα ήπιου τρόπου ζωής. Συνήθως καλύτεροι από τους κοιλαράδες ματσωμένους μεγαλογιατρούς ή τους μίζερους απατεωνίσκους στο ΙΚΑ.

 

Όλα αυτά έχει να μάθει η "κλασσική" ιατρική από την ομοιοπαθητική νομίζω και μερικά ακόμα που είναι ίσως ψιλά γράμματα.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει μόνο λίγες απόψεις πάνω σ΄αυτο το θέμα και αυτο που θα γραψω θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν το αναφέρω για να επηρεάσω ούτε τους μεν ούτε τους δε, σχετικά με το αν η ομοιοπαθητική είναι placebo......... αλλα με τρώει μέρες να το γραψω......

 

Λοιπόν, εγώ δούλευα σε φαρμακείο με ομοιοπαθητικά...... τις κάψουλες που παίρνουν πολλοι, εμεις τις γεμίζαμε, ανάλογα βέβαια με την συνταγή του κάθε γιατρου.

Το 90% απο τις κάψουλες, τις γεμίζαμε με........ αχνη ζάχαρη!!!

οχι βέβαια γιατί εμείς έτσι κάναμε κέφι, αλλά γιατί υπάρχει συγκεκριμένη δυναμικότητα στα ομοιοπαθητικά η οποία απλά δεν υπάρχει !! Οπότε γνωρίζαμε πολύ καλά πως μόλις ο γιατρός έγραφε την συγκεκριμένη δυναμικότητα ήταν για να βαλουμε ζαχαριτσα.......

Τώρα για τις υπόλοιπες δυναμικότητες, είχαμε ένα αλλο μπουκάλι με σκόνη, την οποια δεν γνωρίζω καθόλου απο τι ήταν, μας την έφερναν και απλά ποτέ δεν μπηκα στη διαδικασία να ρωτησω την φαρμακοποιο. Μου αρκούσε που έβλεπα τι γινόταν με την άχνη ζαχαρη και έμενα σ΄αυτο.

Τα μπουκαλάκια με τις σταγόνες που ποτίζαμε την "καλή-αγνωστη" σκόνη, ήταν όλα ληγμένα περίπου εδω και 4-5 χρόνια.........!

Βέβαια δεν γνωρίζω αν αυτό ήταν τακτική της συγκεκριμένης φαρμακοποιού ή όλοι το ίδιο κάνουν, αλλά ισχυριζόταν ότι είναι πανάκριβα, οτι ούτως ή άλλως είναι τόση μηδαμινή η δυναμικότητά τους που είναι σαν μην βάζεις τίποτα......οπότε δεν βλάπτει κανέναν και κανένας βέβαια δεν καταλαβαίνει κάτι.

Ολοι έτσι κάνουν, μου έλεγε.

 

Εγώ πριν απο αυτη τη δουλειά στο φαρμακείο, δεν είχα καμια επαφή-γνωριμία με την ομοιοπαθητική....ε, τώρα τι να σας πω..... πως την εμπιστεύομαι ?

Παντως αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση ήταν ότι όλοι σχεδον οι πελάτες έβλεπαν βελτίωση :confused: ακριβοπλήρωναν άχνη ζάχαρη και περνούσαν τα συμπτώματά τους !!! Μα πείτε μου........ δεν είναι εγκεφαλικό ολο αυτό ?

Πως είναι δυνατόν ? Γιατί να επιτρέπουμε σε κάποιους να μας κοροιδεύουν και απο πάνω να τους πληρώνουμε ?

 

Αυτά ήθελα πολύ να σας γραψω, ειλικρινά συγνώμη αν κάποιος ενοχλήθηκε, δεν είχα τέτοιο σκοπό ούτε να προσβάλλω κανέναν.

Απλά πιστέυω πως έχουμε το δικαίωμα να μαθαίνουμε την αλήθεια για όποιον τουλάχιστον αποφασίζει για εμάς και την υγεία μας αλλά και για το πορτοφόλι μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 90% απο τις κάψουλες, τις γεμίζαμε με........ αχνη ζάχαρη!!!

οχι βέβαια γιατί εμείς έτσι κάναμε κέφι, αλλά γιατί υπάρχει συγκεκριμένη δυναμικότητα στα ομοιοπαθητικά η οποία απλά δεν υπάρχει !! Οπότε γνωρίζαμε πολύ καλά πως μόλις ο γιατρός έγραφε την συγκεκριμένη δυναμικότητα ήταν για να βαλουμε ζαχαριτσα.......

Τώρα για τις υπόλοιπες δυναμικότητες, είχαμε ένα αλλο μπουκάλι με σκόνη, την οποια δεν γνωρίζω καθόλου απο τι ήταν, μας την έφερναν και απλά ποτέ δεν μπηκα στη διαδικασία να ρωτησω την φαρμακοποιο. Μου αρκούσε που έβλεπα τι γινόταν με την άχνη ζαχαρη και έμενα σ΄αυτο.

Τα μπουκαλάκια με τις σταγόνες που ποτίζαμε την "καλή-αγνωστη" σκόνη, ήταν όλα ληγμένα περίπου εδω και 4-5 χρόνια.........!

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Γι'αυτό έλεγα πριν πολλά ποστς πώς είναι δυνατόν να εμπιστευόμαστε σκευάσματα που δεν είναι συσκευασμένα και δεν έχουν την υπογραφή μιας εταιρείας που να εγγυάται για το τι ακριβώς είναι μέσα στην συσκευασία

Δεν λέω πως φταιει η ομοιοπαθητική για την συγκεκριμένη περίπτωση, μπορεί ο συγκεκριμένος φαρμακοποιός να εκμεταλλευόταν τα παραθυράκια που του άφηνε η ομοιοπαθητική και να πουλούσε ζαχαρη για φάρμακα...όμως αυτό είναι ένα αδύναμο σημείο της ομοιπαθητικής......

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει μόνο λίγες απόψεις πάνω σ΄αυτο το θέμα και αυτο που θα γραψω θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν το αναφέρω για να επηρεάσω ούτε τους μεν ούτε τους δε, σχετικά με το αν η ομοιοπαθητική είναι placebo......... αλλα με τρώει μέρες να το γραψω......

 

Λοιπόν, εγώ δούλευα σε φαρμακείο με ομοιοπαθητικά...... τις κάψουλες που παίρνουν πολλοι, εμεις τις γεμίζαμε, ανάλογα βέβαια με την συνταγή του κάθε γιατρου.

Το 90% απο τις κάψουλες, τις γεμίζαμε με........ αχνη ζάχαρη!!!

οχι βέβαια γιατί εμείς έτσι κάναμε κέφι, αλλά γιατί υπάρχει συγκεκριμένη δυναμικότητα στα ομοιοπαθητικά η οποία απλά δεν υπάρχει !! Οπότε γνωρίζαμε πολύ καλά πως μόλις ο γιατρός έγραφε την συγκεκριμένη δυναμικότητα ήταν για να βαλουμε ζαχαριτσα.......

Τώρα για τις υπόλοιπες δυναμικότητες, είχαμε ένα αλλο μπουκάλι με σκόνη, την οποια δεν γνωρίζω καθόλου απο τι ήταν, μας την έφερναν και απλά ποτέ δεν μπηκα στη διαδικασία να ρωτησω την φαρμακοποιο. Μου αρκούσε που έβλεπα τι γινόταν με την άχνη ζαχαρη και έμενα σ΄αυτο.

Τα μπουκαλάκια με τις σταγόνες που ποτίζαμε την "καλή-αγνωστη" σκόνη, ήταν όλα ληγμένα περίπου εδω και 4-5 χρόνια.........!

Βέβαια δεν γνωρίζω αν αυτό ήταν τακτική της συγκεκριμένης φαρμακοποιού ή όλοι το ίδιο κάνουν, αλλά ισχυριζόταν ότι είναι πανάκριβα, οτι ούτως ή άλλως είναι τόση μηδαμινή η δυναμικότητά τους που είναι σαν μην βάζεις τίποτα......οπότε δεν βλάπτει κανέναν και κανένας βέβαια δεν καταλαβαίνει κάτι.

Ολοι έτσι κάνουν, μου έλεγε.

 

Εγώ πριν απο αυτη τη δουλειά στο φαρμακείο, δεν είχα καμια επαφή-γνωριμία με την ομοιοπαθητική....ε, τώρα τι να σας πω..... πως την εμπιστεύομαι ?

Παντως αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση ήταν ότι όλοι σχεδον οι πελάτες έβλεπαν βελτίωση :confused: ακριβοπλήρωναν άχνη ζάχαρη και περνούσαν τα συμπτώματά τους !!! Μα πείτε μου........ δεν είναι εγκεφαλικό ολο αυτό ?

Πως είναι δυνατόν ? Γιατί να επιτρέπουμε σε κάποιους να μας κοροιδεύουν και απο πάνω να τους πληρώνουμε ?

 

Αυτά ήθελα πολύ να σας γραψω, ειλικρινά συγνώμη αν κάποιος ενοχλήθηκε, δεν είχα τέτοιο σκοπό ούτε να προσβάλλω κανέναν.

Απλά πιστέυω πως έχουμε το δικαίωμα να μαθαίνουμε την αλήθεια για όποιον τουλάχιστον αποφασίζει για εμάς και την υγεία μας αλλά και για το πορτοφόλι μας.

 

βρε καλο μου κοριτσακι, ενταξει οκ αυθυποβολη στους μεγαλους...στο γιο μου που ειναι 6 μηνων και εχουμε αντιμετωπισει ωτιτιδα, βρογχιτιδα και λαρυγγιτιδα-ολα τα ιτιδα τελοσπαντων-πως εγινε καλα??δε νομιζω οτι ολοι λειτουργουν ετσι...υπαρχει επιστημονικο κυρος, αλλα δυστυχως οπως ειπε και η μαλεκον-αν δεν κανω λαθος-δεν υπαρχει νομικο πλαισιο...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Γι'αυτό έλεγα πριν πολλά ποστς πώς είναι δυνατόν να εμπιστευόμαστε σκευάσματα που δεν είναι συσκευασμένα και δεν έχουν την υπογραφή μιας εταιρείας που να εγγυάται για το τι ακριβώς είναι μέσα στην συσκευασία

Δεν λέω πως φταιει η ομοιοπαθητική για την συγκεκριμένη περίπτωση, μπορεί ο συγκεκριμένος φαρμακοποιός να εκμεταλλευόταν τα παραθυράκια που του άφηνε η ομοιοπαθητική και να πουλούσε ζαχαρη για φάρμακα...όμως αυτό είναι ένα αδύναμο σημείο της ομοιπαθητικής......

 

Μην ξεχνάμε όμως πως οι συνταγές που εκτελούσαμε ήταν απο γιατρούς, οι οποίοι γνωρίζουν πολύ καλά οτι η συγκεκριμένη δυναμικότητα δεν υπάρχει.

Και μη με ρωτήσετε ποια ήταν, δεν θυμάμαι ειλικρινά. Εχω σταματήσει απο το φαρμακείο 3,5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

βρε καλο μου κοριτσακι, ενταξει οκ αυθυποβολη στους μεγαλους...στο γιο μου που ειναι 6 μηνων και εχουμε αντιμετωπισει ωτιτιδα, βρογχιτιδα και λαρυγγιτιδα-ολα τα ιτιδα τελοσπαντων-πως εγινε καλα??δε νομιζω οτι ολοι λειτουργουν ετσι...υπαρχει επιστημονικο κυρος, αλλα δυστυχως οπως ειπε και η μαλεκον-αν δεν κανω λαθος-δεν υπαρχει νομικο πλαισιο...

 

Ναι, διάβασα παραπάνω που το είχες γράψει και καθόμουν και το σκεπτόμουν. Τι να σου πω, δεν ξέρω. Σίγουρα το μωρό τα έπαιρνε με την μορφή σταγόνας, οπότε μπορεί να πήρε συσκευασμένο σκεύασμα (γιατί υπάρχουν και αυτά, μόνο σε μορφή σταγόνας αν θυμαμαι καλά) ή.........δεν ξέρω.

Ξέρω μόνο αυτά που έκανα και αυτά που έβλεπα.......

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου για τα δερματικα πηρε υπο τη μορφη σκονης 3 μηνων κ του εφυγαν...του περασαν με αχνη ??:confused::confused:αρα ισως να μην δουλευουν ολοι κατα τον ιδιο τρο πο...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε καλο μου κοριτσακι, ενταξει οκ αυθυποβολη στους μεγαλους...στο γιο μου που ειναι 6 μηνων και εχουμε αντιμετωπισει ωτιτιδα, βρογχιτιδα και λαρυγγιτιδα-ολα τα ιτιδα τελοσπαντων-πως εγινε καλα??δε νομιζω οτι ολοι λειτουργουν ετσι...υπαρχει επιστημονικο κυρος, αλλα δυστυχως οπως ειπε και η μαλεκον-αν δεν κανω λαθος-δεν υπαρχει νομικο πλαισιο...

 

Αυτό που λες το έχω ακούσει κι εγώ από κάποιους γονείς που κάνουν ομοιοπαθητική. Όμως αν διαβάσεις το δίπλα θρεντ με τους γονείς που ακολουθούν ομοιοπαθητική στα παιδιά τους (και κάποιοι από αυτούς για χρόνια), θα δεις ότι εκεί έχουν αναφερθεί παρόμοιες ασθένειες με αυτές που ανέφερες που αντιμετωπίστηκαν με αντιβίωση από τον ίδιο τον ομοιοπαθητικό. Επομένως; Άλλες φορές η ωτίτιδα θεραπεύεται με το ομοιοπαθητικό φάρμακο και άλλες φορές όχι; Άρα που ακριβώς βρίσκεται η αποτελεσματικότητα της θεραπείας;

 

 

Θεωρητικά θα έπρεπε εφόσον κάποιος έχει βρει έναν ομοιοπαθητικό που είναι αποδεδειγμένα σωστός και ακολουθεί ομοιοπαθητικές θεραπείες για αρκετό καιρό:

1. να μπορεί να αντιμετωπίσει όλες τις καταστάσεις με την ομοιοπαθητική, χωρίς να χρειαστεί να πάρει αντιβίωση

2. να μην αρρωσταίνει τόσο συχνά, έως και καθόλου γιατί θα έχει ενισχύσει τον οργανισμό του με την ομοιοπαθητική.

 

Αυτό, από τις ίδιες τις αναφορές των γονιών που ακολουθούν ομοιοπαθητική δεν φαίνεται πουθενά.

 

Ωστόσο, εννοείται ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και μπορεί να κάνει ότι επιθυμεί γι' αυτόν και την οικογένειά του χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Για μένα η κουβέντα αξίζει να γίνεται καθαρά σε επίπεδο ανάλυσης επιχειρημάτων, γιατί είναι ενδιαφέρουσα από θεωρητική πλευρά. Για όποιον βέβαια το αντέχει, γιατί δεν είδα και πολλούς εκατέρωθεν που να έχουν την ψυχραιμία να το συζητήσουν.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Επομένως; Άλλες φορές η ωτίτιδα θεραπεύεται με το ομοιοπαθητικό φάρμακο και άλλες φορές όχι; Άρα που ακριβώς βρίσκεται η αποτελεσματικότητα της θεραπείας;

 

Εχετε υποψιν σας οτι η ωτιτιδα μπορει να αντιμετωπιστει χωρις φαρμακα. Αναλογα το ποσο σοβαρη ειναι. Και αυτο μας το εχει πει και η παιδιατρος. Οποτε μεγαλη πιθανοτητα η ωτιτιδες αυτες να εκλεισαν τον κυκλο μονες τους....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Γι'αυτό έλεγα πριν πολλά ποστς πώς είναι δυνατόν να εμπιστευόμαστε σκευάσματα που δεν είναι συσκευασμένα και δεν έχουν την υπογραφή μιας εταιρείας που να εγγυάται για το τι ακριβώς είναι μέσα στην συσκευασία

Δεν λέω πως φταιει η ομοιοπαθητική για την συγκεκριμένη περίπτωση, μπορεί ο συγκεκριμένος φαρμακοποιός να εκμεταλλευόταν τα παραθυράκια που του άφηνε η ομοιοπαθητική και να πουλούσε ζαχαρη για φάρμακα...όμως αυτό είναι ένα αδύναμο σημείο της ομοιπαθητικής......

 

malecon, η ίδια η θεωρητική βάση της ομοιοπαθητικής είναι ότι τα σκευάσματα ΔΕΝ περιέχουν κάτι πλην του νερού.

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/preparation_homeopathic_remedies.html

 

Το άρθρο λέει σε ένα σημείο ότι: " Οι διαλύσεις είναι τέτοιες που ούτε ένα μόριο του αρχικού φαρμάκου δεν έχει παραμείνει!"

 

Που σημαίνει ότι και οι ίδιοι οι ομοιοπαθητικοί δεν ισχυρίζονται ότι ένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα περιέχει κάτι άλλο πέραν από νερό.

Απλά υποστηρίζουν ότι αυτό το νερό διατηρεί κάποιες ιδιότητες, μη ανιχνεύσιμες όμως χημικά.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

malecon, η ίδια η θεωρητική βάση της ομοιοπαθητικής είναι ότι τα σκευάσματα ΔΕΝ περιέχουν κάτι πλην του νερού.

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/preparation_homeopathic_remedies.html

 

Το άρθρο λέει σε ένα σημείο ότι: " Οι διαλύσεις είναι τέτοιες που ούτε ένα μόριο του αρχικού φαρμάκου δεν έχει παραμείνει!"

 

Που σημαίνει ότι και οι ίδιοι οι ομοιοπαθητικοί δεν ισχυρίζονται ότι ένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα περιέχει κάτι άλλο πέραν από νερό.

Απλά υποστηρίζουν ότι αυτό το νερό διατηρεί κάποιες ιδιότητες, μη ανιχνεύσιμες όμως χημικά.

Το βασικό πρόβλημά μου δεν είναι το ότι τα ομοιπαθητικά φαρμακα είναι σκέτο νεράκι ή σκέτη ζαχαρίτσα. Το πρόβλημά μου είναι ότι παίρνω από το φαρμακείο (απ'οτι κατάλαβα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου) ένα μπουκαλάκι με ένα άχρωμο, άοσμο και άγευστο υγρό χωρίς κανένας επίσημος φορέας να μου εγγυάται ότι είναι το νεράκι που συνέστησε ο ομοιοπαθητικός.

Το ότι η ομοιοπαθητική χρησιμοποιεί σκευάσματα στα οποία " Οι διαλύσεις είναι τέτοιες που ούτε ένα μόριο του αρχικού φαρμάκου δεν έχει παραμείνει!" είναι το αμέσως επόμενο πρόβλημά μου...όπως είπα και πολλα ποστ πιο πριν δεν μου φαίνονται και πολύ επιστημονικά όλα αυτά...

Από την άλλη ακούω πολλούς που βρίσκουν θεραπεία στην ομοιοπαθητική και μπερδεύομαι λίγο, όμως εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτική

Link to comment
Share on other sites

Απλά υποστηρίζουν ότι αυτό το νερό διατηρεί κάποιες ιδιότητες, μη ανιχνεύσιμες όμως χημικά.

 

Αυτο εγω το παραπανω ΔΕΝ το καταλαβαινω και δεν το δεχομαι με τπτ...οπως επισης και την αστρολογια τι δουλεια εχει με την ιατρικη. Τι ερωτησεις περι αστρολογιας κανουν? Τις κανουν ολοι ή μερικοι? Γιατι κομπογιανητες υπαρχουν και στην συμβατικη ιατρικη. Κακα τα ψεματα......

 

ΥΓ:

και εγω επιφυλακτικη ειμαι......αλλα παραμενω με τους συμβατικους......και δεν βλεπω να αλλαζω συντομα. Επισης να πω κοριτσια μου οτι το σωμα απο ΜΟΝΟ του εχει την ικανοτητα να θεραπευει ΠΟΛΛΑ πραγματα αρκει να του δωσουμε την ευκαιρια......και αυτο απο μονο του λεει πολλα......δεν ξερω αν η ομοιοπαθητικη απλα του 'δινει' αυτη την ευκαιρια......αν καταλαβαινετε τι λεω.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εχετε υποψιν σας οτι η ωτιτιδα μπορει να αντιμετωπιστει χωρις φαρμακα. Αναλογα το ποσο σοβαρη ειναι. Και αυτο μας το εχει πει και η παιδιατρος. Οποτε μεγαλη πιθανοτητα η ωτιτιδες αυτες να εκλεισαν τον κυκλο μονες τους....

 

η δικια μας περιπτωση παντως ηταν πολυ σοβαρη συμφωνα με τη διαγνωση του κλασσικου παιδιατρου...το τυμπανο ειπε ηταν φουλ...και ο ιδιος δεν μπορουσε να πιστεψει την προοδο του μωρου, οταν τον επανεξετασε μετα απο δυο μερες- σημ. ο συγκεκριμενος ειναι φανατικος κλασσικος...

Link to comment
Share on other sites

η δικια μας περιπτωση παντως ηταν πολυ σοβαρη συμφωνα με τη διαγνωση του κλασσικου παιδιατρου...το τυμπανο ειπε ηταν φουλ...και ο ιδιος δεν μπορουσε να πιστεψει την προοδο του μωρου, οταν τον επανεξετασε μετα απο δυο μερες- σημ. ο συγκεκριμενος ειναι φανατικος κλασσικος...

 

Τι να σου πω κοπελα μου......αυτα διαβαζω και αντε βγαλε ακρη μετα.....:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το έχω ακούσει κι εγώ από κάποιους γονείς που κάνουν ομοιοπαθητική. Όμως αν διαβάσεις το δίπλα θρεντ με τους γονείς που ακολουθούν ομοιοπαθητική στα παιδιά τους (και κάποιοι από αυτούς για χρόνια), θα δεις ότι εκεί έχουν αναφερθεί παρόμοιες ασθένειες με αυτές που ανέφερες που αντιμετωπίστηκαν με αντιβίωση από τον ίδιο τον ομοιοπαθητικό. Επομένως; Άλλες φορές η ωτίτιδα θεραπεύεται με το ομοιοπαθητικό φάρμακο και άλλες φορές όχι; Άρα που ακριβώς βρίσκεται η αποτελεσματικότητα της θεραπείας;

 

 

Θεωρητικά θα έπρεπε εφόσον κάποιος έχει βρει έναν ομοιοπαθητικό που είναι αποδεδειγμένα σωστός και ακολουθεί ομοιοπαθητικές θεραπείες για αρκετό καιρό:

1. να μπορεί να αντιμετωπίσει όλες τις καταστάσεις με την ομοιοπαθητική, χωρίς να χρειαστεί να πάρει αντιβίωση

2. να μην αρρωσταίνει τόσο συχνά, έως και καθόλου γιατί θα έχει ενισχύσει τον οργανισμό του με την ομοιοπαθητική.

 

Αυτό, από τις ίδιες τις αναφορές των γονιών που ακολουθούν ομοιοπαθητική δεν φαίνεται πουθενά.

 

Ωστόσο, εννοείται ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και μπορεί να κάνει ότι επιθυμεί γι' αυτόν και την οικογένειά του χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Για μένα η κουβέντα αξίζει να γίνεται καθαρά σε επίπεδο ανάλυσης επιχειρημάτων, γιατί είναι ενδιαφέρουσα από θεωρητική πλευρά. Για όποιον βέβαια το αντέχει, γιατί δεν είδα και πολλούς εκατέρωθεν που να έχουν την ψυχραιμία να το συζητήσουν.:wink:[/QUO

 

εχεις δικιο, για αυτο το λογο θα πρεπει οποιος ενδιαφερεται να συμβουλευεται γιατρο ομοιοπαθητικο και οχι οποιονδηποτε επικαλειται οτι γνωριζει...αυτο συμβαινει και τους συμβατικους...υπαρχει πολυς τσαρλατανισμος...

σε αυτο που λες για την ανοσια και τελοσπαντων την ανθεκτικοτητα ενος οργανισμου, που κανει ομοιοπαθητικη, εγω παντως το εχω δει...σε ατομα κυριως που κανουν χρονια...αυτο και με επεισε...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κοπελα μου......αυτα διαβαζω και αντε βγαλε ακρη μετα.....:rolleyes:

 

και σε αυτο να προσθεσω τη βρογχιτιδα του μικρου η οποια μονο με εισπνεομενα υποτιθεται θα περναγε συμφωνα παντα με τον κλασσικο

 

και προσθετω την προσφατη λαρυγγιτιδα, απο την οποια ξεφυγαμε-μαλλον, ελπιζω να μην υποτροπιασει- διχως κορτιζονη...αμα βλεπεις τετοια στο ιδιο σου το παιδι, που ως τωρα πριν ακομη χρονισει θα ειχε παρει αντιβιωση 10 μερες, θα ειχε κανει αερολιν και θα ειχε παρει και κορτιζονη...με ενδιαφερει ο μικροκοσμος μου, θα πει καποιος, αλλα οταν προκειται για την υγεια των παιδιων μας, νομιζω ολοι αυτο θελουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτο να προσθεσω τη βρογχιτιδα του μικρου η οποια μονο με εισπνεομενα υποτιθεται θα περναγε συμφωνα παντα με τον κλασσικο

 

και προσθετω την προσφατη λαρυγγιτιδα, απο την οποια ξεφυγαμε-μαλλον, ελπιζω να μην υποτροπιασει- διχως κορτιζονη...αμα βλεπεις τετοια στο ιδιο σου το παιδι, που ως τωρα πριν ακομη χρονισει θα ειχε παρει αντιβιωση 10 μερες, θα ειχε κανει αερολιν και θα ειχε παρει και κορτιζονη...με ενδιαφερει ο μικροκοσμος μου, θα πει καποιος, αλλα οταν προκειται για την υγεια των παιδιων μας, νομιζω ολοι αυτο θελουμε!!!

 

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου χαρα μου. Ολοι το καλυτερο για τα παιδια μας θελουμε. Κορτιζονη δεν εχουμε παρει ουτε μια φορα, ουτε εισπεομενα, αντιβιωση εχουμε παρει 3, και οι 3 για σοβαρο λογο. Απο εκει και περα το μονο φαρμακο που εχει παρει ειναι το αντιπυρετικο....;) Εννοω δεν ειναι ολοι οι συμβατικοι φρικιασμενοι με τα φαρμακα. Οπως προφανως ουτε ολοι οι ομοιοπαθητικοι κομπογιανητες. Εμενα αλλο με μπερδευει. ΠΩΣ ξεχωριζουμε ποια ομοιοπαθητικα ειναι απλη ζαχαρη και ποια οχι? υπαρχουν σταθερα κουτια? ή απλα συνταγες γιατρων? Και αν ειναι ετσι πως καταλαβαινεις τι?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...