Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

Ο ΕΟΦ δεν μπορεί να πιστοποιήσει τα ομοιοπαθητικά "φάρμακα" γιατί δεν έχουν τίποτα μέσα! Μπορεί μόνο να πιστοποιήσει ότι δεν σου κάνουν ζημιά. Εξίσου θα μπορούσε να πιστοποιήσει όμως και ότι ένα μπουκάλι νερό δεν σου κάνει ζημιά.

:shock::shock::shock::shock: Δηλαδή δεν πιστοποιεί ότι το τάδε σκεύασμα κάνει για την ταδε αρρώστια? Ή ότι είναι πράγματι αντιβίωση, αντιπυρετικο, αντιφλεγμονωδες, ομοιοπαθητικό για αλλεργια, ομοιοπαθητικό για αϋπνίες κλπ κλπ?

 

Οι ομοιοπαθητικοί "γιατροί" στις πιο πολλές χώρες (και στην Ελλάδα ανεπίσημα, σύντομα και επίσημα) δεν είναι σπουδαγμένοι γιατροί. Αν έχουν τελειώσει "κανονική" ιατρική ή όχι είναι δευτερεύον γιατί ως προς την ομοιοπαθητική που ασκούν δεν υπάρχει πλαίσιο ελέγχου.

Αν οι ομοιοπαθητικοί δεν έχουν σπουδάσει ιατρική δεν θα έχουν και άδεια από τον ιατρικό σύλλογο σωστα? Πολλοί γιατροί την έχουν σε εμφανές σημείο του ιατρείου τους...Αν είναι έτσι λοιπόν γιατί ο ιατρικός σύλλογος δεν κάνει κάτι? Ή μήπως δεν μπορεί να εντοπίσει τον κάθε ένα που ανοίγει παράνομα ένα ιατρείο και παριστάνει τον γιατρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είναι έτσι λοιπόν γιατί ο ιατρικός σύλλογος δεν κάνει κάτι? Ή μήπως δεν μπορεί να εντοπίσει τον κάθε ένα που ανοίγει παράνομα ένα ιατρείο και παριστάνει τον γιατρό?

 

Ακριβως! Αλλα οταν τους κυνηγανε αρχιζετε ολοι εσεις τις θεωριες συνωμοσιας. Και αν δεν τους κυνηγανε το θεωρειτε καποιο ειδος επισημης υποστηριξης!

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Αλλα οταν τους κυνηγανε αρχιζετε ολοι εσεις τις θεωριες συνωμοσιας. Και αν δεν τους κυνηγανε το θεωρειτε καποιο ειδος επισημης υποστηριξης!

Μη με βάζεις στην πρώτη κατηγορία, είπα πως είμαι πολύ επιφυλακτική απέναντι στην ομοιοπαθητική. Ούτε στην δεύτερη γιατί μπορώ να καταλάβω τις δυσκολίες αν φυσικά μου τις εξηγήσει κάποιος, δεν ξέρω πώς λειτουργεί το σύστημα υγειας.

Απλά πιστεύω πως από ένα σημείο και μετά υπεισέρχεται η έννοια της "προσωπικής ευθύνης" και καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ

Link to comment
Share on other sites

... το γεγονός ότι δεν έχει βγει ούτε μια σωστή επιστημονική έρευνα που να υποστηρίζει την ομοιοπαθητική. Και πάνω από όλα μεμονωμένες ιστορίες τύπου "α, εμένα με έσωσε."

Εγώ θεωρώ αυτές τις ιστορίες που περιγράφονται εδώ μέσα ποιό ειλικρινείς και ποιό σημαντικές από τις άψυχες ίσως και πλασμένες στατιστικές. Και τα 2 έχουν την χρησιμότητα τους, αλλά στην καρδία μου μιλούν οι προσωπικές ιστορίες, όπως αυτή που μόλις διάβασα με χαρά, σαν απάντηση στην "κριτική σου ματιά".

 

υγεία όμως δεν είναι προσωπική υπόθεση, είναι κοινωνική συμφωνία. Με την ίδια λογική να μην έχουμε κοινή ύλη στο σχολείο, να διδάσκει ο κάθε δάσκαλος ότι του κατέβει. Και σε είκοσι χρόνια να λέμε "α, το δικό μου παιδί πάντως μια χαρά βγήκε τελικά!"

κοινωνική συμφωνία; τι σημαίνει αυτό;

Δεν μπορώ να αποφασίσω με ποια φιλοσοφία θα βρω την θεραπεία μου; Αν π.χ. εγώ προτιμώ να κάνω την πρώτη μου προσπάθεια με βελονισμό ή ομοιοπαθητική να μην έχω το δικαίωμα; Αυτό που γράφεις είναι ρατσιστικό, το δικαίωμα επιλογής θεραπευτικής μεθόδου να καταργηθεί; Στην συνέχεια θα γίνονται και δικαστήρια επειδή π.χ. σε κόλλησα γρίπη και δεν είχα κάνει το εμβόλιο! Με την ίδια λογική έχουμε και αυτό το δικαστήριο http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_11/03/2011_435419

που δηλώνει τουλάχιστον την άγνοια. Όμως, μάλλον ο λόγος δεν είναι η άγνοια, είναι η τάση για ισοπέδωση του διαφορετικού.

"Πως τολμάς να είσαι διαφορετικός; Πως τολμάς και με αμφισβητείς; Μην με κάνεις ούτε καν να διανοηθώ ότι ο δρόμος που ακολουθώ δεν είναι ο σωστός"

 

Η υγεία είναι προσωπική υπόθεση όπως και η επιλογής ομάδας, θρησκείας, σεξουαλικών προτιμήσεων, διατροφής, ωραρίου ύπνου, εργασίας, προορισμού διακοπών.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς! Για αυτό υπάρχουν και νόμοι πχ ότι όλα τα παιδιά πρέπει να εμβολιάζονται πριν πάνε σχολείο. Ή ότι οι νόμιμοι μετανάστες περνάνε από έλεγχους και εμβολιασμούς.

Δεν υπάρχει τέτοιος νόμος

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

...

Οι ομοιοπαθητικοί "γιατροί" στις πιο πολλές χώρες (και στην Ελλάδα ανεπίσημα, σύντομα και επίσημα) δεν είναι σπουδαγμένοι γιατροί. Αν έχουν τελειώσει "κανονική" ιατρική ή όχι είναι δευτερεύον γιατί ως προς την ομοιοπαθητική που ασκούν δεν υπάρχει πλαίσιο ελέγχου.

Δεν είναι δευτερεύον. Οι ομοιοπαθητικοί γιατροί δεν "πρέπει" να κάνουν ιατρικό λάθος επειδή αν γίνει κάτι τέτοιο όλοι είναι έτοιμοι να τους φάνε (με την συνδρομή των συμβατικών ιατρών με τους οποίους μοιράζονται την ίδια "πίτα"). Μερικές φορές δυστυχώς έγινε κάτι τέτοιο.

Για τον λόγο αυτό συχνά ζητούν βοήθεια ο ένας από τον άλλο ή και από γιατρό ειδικότητας που δεν είναι ενάντιος. Για τον λόγο αυτό συχνά είναι καλύτεροι γιατροί.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Η υγεία είναι προσωπική υπόθεση όπως και η επιλογής ομάδας, θρησκείας, σεξουαλικών προτιμήσεων, διατροφής, ωραρίου ύπνου, εργασίας, προορισμού διακοπών.

Αυτό που καταλαβα πως θελει να πει ο alexander είναι πως για λόγους δημόσιας υγειας πρεπει να ακολουθούμε ενα minimum που ορίζεται από το κράτος (βλέπε εμβόλια). Οπότε η υγεία δεν είναι 100% προσωπική υπόθεση.

Βέβαια περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή του στην ερώτηση γιατί φοβάται αν ο διπλανός του δεν είναι εμβολιασμένος από την στιγμή που αυτός είναι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μελέτησα το ζωντανό αυτό φόρουμ και βρίσκω παντού θέματα σχετικά με την ομοιοπαθητική. Αντί να απαντάω στο καθένα σκέφτηκα να παραθέσω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί θεωρώ ότι λείπει μια κριτική και νηφάλια θεώρηση του θέματος. edit admin αφαιρέθηκε σύνδεσμος

 

Συν τοις άλλοις προτείνω απλό πείραμα για όποιον θέλει να δοκιμάσει και μόνος/η του. Εγώ το έκανα και είμαι 100% σίγουρος ότι τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα

είναι placebo. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ομοιοπαθητική είναι άχρηστη, απλά ότι δεν πρέπει να την συγχέουμε με την ιατρική. Εντάσσεται καλύτερα στις ψυχολογικές μεθόδους βοήθειας όπως πχ η προσευχή ή ο εκκλησιασμός.

 

Χα χα, σφαιρική άποψη, γέλασα σήμερα. Γελοιοποιεί την ομοιοπαθητική με κάθε δυνατό τρόπο. Έχω διαβάσει και πολύ γόνιμες αντιπαραθέσεις.

 

Το σίτε είναι ακόμα στο πρώτο στάδιο

Όλες οι αλήθειες περνάνε από 3 στάδια

 

1. Γελοιοποιούνται

2. Αντικρούονται βίαια.

3. Γίνονται αποδεκτές σαν ολοφάνερες, αυταπόδεικτες, αυτονόητες.

Σοπενχάουερ

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβα πως θελει να πει ο alexander είναι πως για λόγους δημόσιας υγειας πρεπει να ακολουθούμε ενα minimum που ορίζεται από το κράτος (βλέπε εμβόλια). Οπότε η υγεία δεν είναι 100% προσωπική υπόθεση.

Βέβαια περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή του στην ερώτηση γιατί φοβάται αν ο διπλανός του δεν είναι εμβολιασμένος από την στιγμή που αυτός είναι

Η απάντηση είναι πως χρειαζόμαστε ένα τουλάχιστον 40% ώστε να σταματήσει κάποια επιδημία. Αν οι αντιρρησίες γίνουν πολλοί όπως π.χ. με την Η1Ν1 μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

 

Μετά τα ερωτήματα είναι πολλά: Πόσα εμβόλια πρέπει να γίνονται; Με ποια κριτήρια θα γίνεται κάποιο "υποχρεωτικό" (τώρα δεν είναι όπως ήδη έγραψα). Θα υπάρχει κάποια διαδικασία screening ή θα γίνονται όλα τα "υποχρεωτικά" σε όλους; κλπ κλπ

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες ότι η ομοιοπαθητική θέλει χρόνια για να αποδείξει τη χρησιμότητά της! Σε πληροφορώ ότι εγώ σηκώθηκα όρθια σε λιγότερο από μια εβδομάδα και για πρώτη φορά μετά από εφτά χρόνια μαρτυρίων έχω ένα χρόνο να πονέσω!

Επίσης να σου πω ότι 'εχω πάρει plaquenil, naprosyn, prezolon, brufen (για μεγάλα χρονικά διαστήματα) και τελικά μεθοτρεξάτη, την οποία έπαιρνα για ένα χρόνο με τρομερές παρενέργειες και δεν είδα γιατρειά! Μου έλεγαν οι ρευματολόγοι "περίμενε, θα λειτουργήσει..." κι εγώ στο μεταξύ δεν μπορούσα να ντυθώ και να ξεντυθώ!

Συγγνώμη αν μιλάω συνέχεια για την προσωπική μου ιστορία, αλλά μόνο για μένα μπορώ να πω αν είδα ή όχι θεραπεία με την ομοιοπαθητική! Είμαι πολύ ορθολογίστρια και καχύποπτη και πολύ δύσκολα αυθυποβάλλομαι, ακόμα κι όταν το θέλω!

Τώρα, μη μου μιλάς για την επιστημονική κοινότητα, γιατί έχει δείξει σε δεδομένες περιστάσεις ότι προκειμένου να βγάλουν κανένα φράγκο σου λένε να κάνεις εμβόλιο για να μην κολλήσεις Η1Ν1, χωρίς να έχουν γίνει ούτε οι κατάλληλοι έλεγχοι, ούτε να τους νοιάζει για τις παρενέργειες!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι πως χρειαζόμαστε ένα τουλάχιστον 40% ώστε να σταματήσει κάποια επιδημία. Αν οι αντιρρησίες γίνουν πολλοί όπως π.χ. με την Η1Ν1 μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

 

Μετά τα ερωτήματα είναι πολλά: Πόσα εμβόλια πρέπει να γίνονται; Με ποια κριτήρια θα γίνεται κάποιο "υποχρεωτικό" (τώρα δεν είναι όπως ήδη έγραψα). Θα υπάρχει κάποια διαδικασία screening ή θα γίνονται όλα τα "υποχρεωτικά" σε όλους; κλπ κλπ

Το 40% είναι οι εμβολιασμένοι ή οι μη εμβολιασμένοι?

Σχετικά με το ποια εμβόλια πρέπει να γίνονται, δεν υπάρχει εθνικό πρόγραμμα? Προσωπικά εμπιστεύομαι το επίσημο κράτος και τους επιστημονες στους οποίους έχει αναθέσει αυτή τη δουλειά, εγώ σε καμία περίπτωση δεν έχω τις γνώσεις να τους αμφισβητήσω...

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι η ομοιοπαθητική θέλει χρόνια για να αποδείξει τη χρησιμότητά της! Σε πληροφορώ ότι εγώ σηκώθηκα όρθια σε λιγότερο από μια εβδομάδα και για πρώτη φορά μετά από εφτά χρόνια μαρτυρίων έχω ένα χρόνο να πονέσω!

1. Οι προσωπικές ιστορίες είναι απλά αυτό. Προσωπικές (ενίοτε συγκινητικές) ιστορίες. Τι μπορούμε να μάθουμε από την μαρτυρία σου; Ότι δούλεψε για εσένα και μόνο. Τίποτα παραπάνω! Γιατί δεν είναι αναπαράξιμο αποτέλεσμα. Γιατί δεν γίνεται σε κάποιο πλαίσιο ώστε να μπορεί να αναπαραχθεί το αποτέλεσμα. Και επειδή σε κάθε περίπτωση που προσπάθησαν να το κάνουν αναπαράξιμο, η ομοιοπαθητική μέθοδος έφερε αποτέλεσμα στα όρια στατιστικού λάθους όμοιο με placebo.

 

2. Τα δυο από τα παιδιά μου που έχουν φτάσει στο δημόσιο σχολείο έπρεπε να κάνουν κάποια εμβόλια για να τους δεχθούν. Αν δεν είναι νόμος είναι κάποια διάταξη. Όπως όταν ταξιδεύω στην Αφρική κάποιες χώρες έχουν υποχρεωτικό το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό.

 

3. Αν εσύ αρρωστήσεις επειδή δεν ακολούθησες αυτό που σαν χώρα κρίνουμε σαν την μέση οδό λογικής πολιτικής υγείας, εγώ το πληρώνω. Στην Αγγλία πχ αν είσαι vegan (ούτε κρέας, ούτε γαλακτοκομικά) και πάθεις οστεοπόρωση, δεν σε καλύπτει το εθνικό σύστημα υγείας. Όπως και αν καπνίζεις πας στο τέλος της λίστας για επέμβαση καρδιάς. Αφού είναι γενικά δεκτό ότι υπάρχει αίτιο και αιτιατό σου λέει το σκεπτικό, γιατί να την πληρώνει ο άλλος που δεν διάλεξε να αυτοκτονήσει;

 

Επειδή με βαράτε από παντού βάζω νούμερα για να τα απαντήσω όλα - ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάποιο ερώτημα! :rolleyes:

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

3. Αν εσύ αρρωστήσεις επειδή δεν ακολούθησες αυτό που σαν χώρα κρίνουμε σαν την μέση οδό λογικής πολιτικής υγείας, εγώ το πληρώνω. Στην Αγγλία πχ αν είσαι vegan (ούτε κρέας, ούτε γαλακτοκομικά) και πάθεις οστεοπόρωση, δεν σε καλύπτει το εθνικό σύστημα υγείας. Όπως και αν καπνίζεις πας στο τέλος της λίστας για επέμβαση καρδιάς. Αφού είναι γενικά δεκτό ότι υπάρχει αίτιο και αιτιατό σου λέει το σκεπτικό, γιατί να την πληρώνει ο άλλος που δεν διάλεξε να αυτοκτονήσει;

Δεν είναι λίγο σκληρή αυτή η λογική? Δεν πληρώνεις μόνο εσύ, πληρώνει και ο άλλος. Και αν τύχει ο άλλος να είναι τραυματίας σε τροχαίο επειδή δεν φόραγε ζώνη, τι κάνεις? τον αφήνεις να πεθάνει?

ΥΓ Δεν σε βαράω, κουβεντα κάνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, είναι σκληρή λογική. Κάθε σύστημα υγείας έχει συγκεκριμένα ποσά να ξοδέψει και πρέπει να αξιολογήσει που και πως. (Μην αρχίσει κανείς να μιλάει για έξοδα σε οπλισμό, είναι άσχετο!)

 

Δεν είπα ότι συμφωνώ με αυτή την λογική του NHS στην Αγγλία, αλλά δείχνει πως λειτουργεί συλλογικά ένα κράτος - κοινωνία. Και στην Ελλάδα παίρνονται τέτοιες αποφάσεις καθημερινά, απλά οι πολιτικοί μας όπως και σε άλλα προσπαθούν να μας κάνουν να νιώθουμε ότι δεν υπάρχει πάτος στο τσουβάλι με τα λεφτά...

 

Η προσωπική απόφαση σε θέματα υγείας είναι ανάμεσα στις κοινωνικά αποδεκτά εναλλακτικές. Όπως δεν μπορείς να κάνεις διακοπές κατασκηνώνοντας στην Ακρόπολη ή να κάνεις σεξ μπροστά στην Βουλή.

 

edit admin

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι σκληρή λογική. Κάθε σύστημα υγείας έχει συγκεκριμένα ποσά να ξοδέψει και πρέπει να αξιολογήσει που και πως. (Μην αρχίσει κανείς να μιλάει για έξοδα σε οπλισμό, είναι άσχετο!)

Ok κατάλαβα τι εννοείς. Όμως το δικό μας δημόσιο σύστημα υγείας ακομα δεν έχει πάρει κάποια σχετική απόφαση (=νόμο), οπότε ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ό,τι θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μια χαρά νόμους, απλά δεν ακολουθούνται. πχ όπως γράφω είναι ξεκάθαρα παράνομο να διαφημίζουν (πχ στην ιστοσελίδα τους) ότι μπορούν να θεραπεύσουν πράγματα τα οποία δεν αποδεικνύονται ότι θεραπεύουν συστηματικά. Επίσης είναι παράνομο όλο το κύκλωμα διακίνησης ομοιοπαθητικών σκευασμάτων αν ακολουθήσουμε το γράμμα του νόμου. Στην Αγγλία αρχίζουν και σφίγγουν τα πράγματα για τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα edit admin

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ξεκλειδώθηκε, λίγο ακόμα και θα έσκαγα :P

 

Έχουμε μια χαρά νόμους, απλά δεν ακολουθούνται. πχ όπως γράφω είναι ξεκάθαρα παράνομο να διαφημίζουν (πχ στην ιστοσελίδα τους) ότι μπορούν να θεραπεύσουν πράγματα τα οποία δεν αποδεικνύονται ότι θεραπεύουν συστηματικά. Επίσης είναι παράνομο όλο το κύκλωμα διακίνησης ομοιοπαθητικών σκευασμάτων αν ακολουθήσουμε το γράμμα του νόμου. Στην Αγγλία αρχίζουν και σφίγγουν τα πράγματα για τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα edit admin

Αν έχουμε νόμους κακώς δεν εφαρμόζονται. Αν δεν έχουμε νόμους που καλύπτουν καποιες "ιδιαίτερες περιπτώσεις" καλώς κάνουν όσοι εμπίπτουν σε αυτές και πράττουν όπως πράττουν.

Το τι συμβαίνει στην Αγγλια ή στην Ζιμπάμπουε ποσώς με ενδιαφέρει (με κουράζει η καραμέλα ότι στο εξωτερικό γίνονται όλα σωστα). Ζούμε στην Ελλάδα και κινούμαστε στα πλαισια που ορίζει το δικό μας Δίκαιο

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αντιρρησίες γίνουν πολλοί όπως π.χ. με την Η1Ν1 μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

πολυ φιλικα..θα διαφωνησω μαζι σου για το εαν και κατα ποσο μια κοινη γριπη θεωρηθηκε επιδημια και ξαφνικα ηρθε ο πανικος και ο μαζικος εμβολιασμος και στο τελος η διαψευση..προσωπικα δεν ειδα κανενα προβλημα που φετος δεν τους πιστεψε κανεις και δεν εμβολιαστηκε.. -οφ τοπικ-

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω τις εξής πληροφορίες:

α) Επώνυμη επιστολή από 62 ακαδημαϊκούς επιστήμονες σχετικών κλάδων οι οποίοι δηλώνουν ότι σύμφωνα με τις (επισυναπτόμενες) ιατρικές έρευνες η ομοιοπαθητική δεν έχει επιστημονικές βάσεις εδώ

β) Είδηση από τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών ο οποίος επίσης δηλώνει ότι η ομοιοπαθητική δεν είναι ιατρική ειδικότητα (υπάρχει αναρτημένη ήδη στο φόρουμ, και την έχετε διαβάσει οι περισσότεροι).(εδώ)

 

Εδώ, ένα (χαλαρό) ντοκιμαντέρ για την ομοιοπαθητική:

 

Επίσης έχω κάνει και αρκετά χρήσιμα post τα οποία μετακινήθηκαν στο αρχείο. Θα επανέλθω αργότερα αναδημοσιεύοντας τα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ φιλικα..θα διαφωνησω μαζι σου για το εαν και κατα ποσο μια κοινη γριπη θεωρηθηκε επιδημια και ξαφνικα ηρθε ο πανικος και ο μαζικος εμβολιασμος και στο τελος η διαψευση..προσωπικα δεν ειδα κανενα προβλημα που φετος δεν τους πιστεψε κανεις και δεν εμβολιαστηκε.. -οφ τοπικ-

 

Είναι άσχετο με το νήμα αλλά οι 100+ νεκροί (στην Ελλάδα μόνο), φέτος μόνο, έχουν εντελώς διαφορετική άποψη.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231080197

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε νόμους κακώς δεν εφαρμόζονται.

 

Σε αυτή την κατηγορία είμαστε ΑΛΛΑ το θέμα είναι ότι και οι νόμοι πρέπει να προσαρμόζονται στις ανάγκες της κοινωνίας. Αφού το πάμε στο θέμα των εμβολιασμών, σαν πατέρας τριών παιδιών ομολογώ ότι προσπαθώ να αλλάξω την θέση του κράτους ως προς το μαντού. edit admin (Φυματίωση) Δηλαδή το σκεπτικό μου είναι ότι αν είναι τόσο σοβαρός ο κίνδυνος θα πρέπει και οι παιδίατροι να κάνουν κάθε χρόνο μαντού, όχι μόνο τα παιδιά. Ίσως και οι δάσκαλοι στο σχολείο.

 

Αλλά στο μεταξύ εφαρμόζω τον νόμο. Αλλιώς αρχίζουμε από "δεν πληρώνω διόδια", πάμε σε "δεν πληρώνω το λεωφορείο" και καταλήγουμε σε πλήρη αναρχία.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία είμαστε ΑΛΛΑ το θέμα είναι ότι και οι νόμοι πρέπει να προσαρμόζονται στις ανάγκες της κοινωνίας. Αφού το πάμε στο θέμα των εμβολιασμών, σαν πατέρας τριών παιδιών ομολογώ ότι προσπαθώ να αλλάξω την θέση του κράτους ως προς το μαντού. edit admin (Φυματίωση) Δηλαδή το σκεπτικό μου είναι ότι αν είναι τόσο σοβαρός ο κίνδυνος θα πρέπει και οι παιδίατροι να κάνουν κάθε χρόνο μαντού, όχι μόνο τα παιδιά. Ίσως και οι δάσκαλοι στο σχολείο.

 

Αλλά στο μεταξύ εφαρμόζω τον νόμο. Αλλιώς αρχίζουμε από "δεν πληρώνω διόδια", πάμε σε "δεν πληρώνω το λεωφορείο" και καταλήγουμε σε πλήρη αναρχία.

Σου είπα και πιο πριν ότι πιστεύω πως οι ειδικοί κάτι παραπάνω ξέρουν από εμάς και έχουν ορίσει ποια εμβόλια πρέπει να γίνονται και θα πρέπει να τους ακούμε.

(Όπως πχ ξέρουν κάτι παραπάνω αυτοί που όρισαν ότι σε έναν δρόμο πρέπει να πηγαινω με 80χλμ/ω και όχι με 200 που θέλω. Το αντίστοιχο επιχείρημα με όσους δεν θέλουν να κάνουν εμβόλια είναι "τι σε νοιαζει αν σκοτωθώ εγώ που παω με 200 εσύ είσαι ασφαλής που πας με 80" και η απάντηση "ναι αλλά αν πέσεις πάνω μου με 200 θα με σκοτώσεις και εμένα")

Πιστεύω επίσης πως παρακολουθούν τις ανάγκες που εμφανίζονται και αν χρειαστεί θα αναθεωρήσουν το σύστημα που εφαρμόζεται σήμερα.

Αυτά για το θέμα των εμβολίων. Για την ομοιοπαθητική τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Αν όσοι βρίσκουν κάτι χρήσιμο στην ομοιοπαθητική απλά εφάρμοζαν κοινή λογική και τους ίδιους κανόνες που εφαρμόζουν αλλού δεν θα υπήρχε αυτό το thread! Δηλαδή να απαιτούν από τα ομοιοπαθητικά φάρμακα να ελέγχονται σωστά όπως το απαιτούν από τα φάρμακα και τα συσκευασμένα τρόφιμα. Να απαιτούν από τους ομοιοπαθητικούς (δεν λέω γιατρούς γιατί δεν είναι σύμφωνα με το γράμμα του νόμου) τα ίδια κριτήρια ελέγχου και πιστοποίησης που απαιτούν από τους υπόλοιπους θεραπευτές.

 

Και πάνω από όλα να βάζουμε το νιονιό μας να λειτουργήσει με κριτική σκέψη! Είμαι ιδιαίτερα ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, μπορώ να δεχτώ και έχω δοκιμάσει ένα σωρό "εναλλακτικά" πράγματα από βελονισμό μέχρι σιάτσου. Σε όλα τα ίδια κριτήρια εφαρμόζω. Η ομοιοπαθητική πολύ απλά δεν τα περνάει αυτά τα κριτήρια ούτε κατά διάνοια. Μετά το πρώτο αποτυχημένο πείραμα (το ομοιοπαθητικό σκεύασμα δεν είχε την παραμικρή επίδραση πάνω μου) θα δοκιμάσω και άλλα.

 

Αν υπάρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ πιθανότητα να έχει κάποια αλήθεια η ομοιοπαθητική, σε βάθος χρόνου, κάποιο από όλα αυτά θα μου προκαλέσει κάποιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σύμπτωμα. (Κι ας μην μπορούν να το μαντέψουν!) Αλλά δεν θα γίνει αυτό. Το έχω ξαναδοκιμάσει. Απλά την προηγούμενη φορά το έκανα ήσυχα, τώρα το κάνω πολύ δημόσια και προκλητικά γιατί θεωρώ πλέον επικίνδυνο τσαρλατανισμό την ομοιοπαθητική. Και λυπάμαι τους συνανθρώπους μου που δεν φαίνεται να έχουν αρκετά κριτική σκέψη για να αναλύσουν το θέμα μόνοι τους. (Αφού εγώ δεν τους πείθω.)

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...