Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

Και εγώ τι σκεφτόμουν αυτό. Και διάβαζα τη συζήτηση στο forum για το πόσο γρήγορα ξεπετανε τις αυχενικες διαφάνειας και αγχωνομουν πιο πολύ. Κοιταγα στον υπερηχο της εξετάσεις την ώρα σε κάθε εικόνα. Ποσά λεπτά είχαν περάσει από την πρώτη εικόνα μέχρι την τελευταία.

Όπως μου είχε πει και ο άντρας μου,«τι στο καλό, όλοι λάθος έκαναν;»

μην αγχωνεσαι. Αν υπήρχε κάτι, θα είχες και άλλες ενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω που δεν ειχα κάνει αμνιο να δεις... Μεχρι να γεννήσω ολο αυτό είχα στην πίσω άκρη του μυαλού μου... Ακομα και τώρα, σχεδον τρεις μηνες μετά, φοβαμαι μήπως προκυψει κατι... Ψυχραιμια κορίτσι μου... Ολα καλά θα πάνε... Είμσι σίγουρη... Προσπάθησε να σκεφτεσαι θετικά... Σε φιλώ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τι σκεφτόμουν αυτό. Και διάβαζα τη συζήτηση στο forum για το πόσο γρήγορα ξεπετανε τις αυχενικες διαφάνειας και αγχωνομουν πιο πολύ. Κοιταγα στον υπερηχο της εξετάσεις την ώρα σε κάθε εικόνα. Ποσά λεπτά είχαν περάσει από την πρώτη εικόνα μέχρι την τελευταία.

Όπως μου είχε πει και ο άντρας μου,«τι στο καλό, όλοι λάθος έκαναν;»

μην αγχωνεσαι. Αν υπήρχε κάτι, θα είχες και άλλες ενδείξεις.

 

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα έτσι πως λες. Γιατί κοντεύω να γίνω γιατρός, κυτταρολογος κτλ.....

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν ειχα κάνει αμνιο να δεις... Μεχρι να γεννήσω ολο αυτό είχα στην πίσω άκρη του μυαλού μου... Ακομα και τώρα, σχεδον τρεις μηνες μετά, φοβαμαι μήπως προκυψει κατι... Ψυχραιμια κορίτσι μου... Ολα καλά θα πάνε... Είμσι σίγουρη... Προσπάθησε να σκεφτεσαι θετικά... Σε φιλώ...

 

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά. Θέλω να γεννήσω να δω ότι είναι καλά και να ηρεμίσω λίγο. Προσπαθώ όσο μπορώ να μην το σκέφτομαι. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Φιλιά

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άνθη μου, αμνιοπαρακεντηση δεν είχα κάνει.

Έλεγα του γιατρού να κάνω, αλλά δεν ήθελε. Οι υπόλοιπες τιμές από όλες τις εξετάσεις ήταν ok και μου είπε να μη ρισκαρουμε μια καλή εγκυμοσύνη.

Ας είναι καλά ο γιατρός μου που με καθυσηχαζε. Θυμάμαι από την ημέρα που το μάθαμε, τον έπαιρνα τηλ. συνέχεια. Να είναι καλά ο άνθρωπος. Ποτέ δεν μου μίλησε με απότομο τροπο. Πάντα ήρεμος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα mafalda:wink: Ευχαριστώ που απάντησες. Και εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε για άμνιο, μάλιστα όταν εγώ τον ρώτησα είπε πως για να γίνει αμνιοπαρακέντηση, θα έπρεπε να υπάρχουν και άλλες σοβαρές ενδείξεις. Ούτε καν για υπέρηχο καρδιάς δεν με έστειλε. Και ο μικρούλης μου μεγαλώνει μια χαρά μέχρι στιγμής. Όλα καλά. Έχω κάπως ηρεμήσει. Και πιστεύω πως όλα θα πάνε κάλά. Σε ευχαριστώ και πάλι για την συμπαράσταση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες!! Είμαι στις αρχές της 28 εβδομάδας και ο μικρός μου έχει φτάσει τα 1115 gr. Eσάς πόσο ζύγιζαν τα μωρά σας σε αυτή την εβδομάδα; Για όσες κοπέλες δεν θυμούνται την περίπτωση, έχουμε και εμείς μονήρη ομφαλική αρτηρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!! Είμαι στις αρχές της 28 εβδομάδας και ο μικρός μου έχει φτάσει τα 1115 gr. Eσάς πόσο ζύγιζαν τα μωρά σας σε αυτή την εβδομάδα; Για όσες κοπέλες δεν θυμούνται την περίπτωση, έχουμε και εμείς μονήρη ομφαλική αρτηρία.

 

Καλημερα!

Και εμείς με μονήρη αν θυμάσαι.

Εμείς κάναμε χτες υπέρηχο και είναι 1500gr. Βέβαια από την αρχή μας λέει ότι είναι μεγάλος. Μας τον βγάζει +2εβδομάδες.

Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσει να παίρνει έτσι βάρος ο μπέμπης μας γιατί έχω προωρες συσπάσεις κσι ειμαι κρεβατι.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες. Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω κάποιο νέο από τις περιπτώσεις με μονήρη. Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και έχω αρκετή αγωνία για το βάρος του μικρού. Μπαίνω στην 32 εβδομάδα. Επίσης ήθελα να ρωτήσω για την Γ' επιπέδου. Εσείς σε ποια εβδομάδα την κάνατε; Χρειάστηκε να την επαναλάβετε ξανά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια!!! ειμαι καινουρια στο φορουμ και οπως καταλαβαινετε για να βρισκομαι στο συγκεκριμενο τοπικ εχω κι εγω μονηρη ομαφαλικη αρτηρια..... μολις χτες το μαθαμε, στη β'επιπεδου και ναι μεν ο γιατρος που εκανε την εξεταση μας ειπε οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο ευρημα, απ'την αλλη μας εστειλε σε μια εμβρυοκαρδιολογο για να ειμαστε σιγουροι...πηγαμε σημερα και μας ειπε οτι η καρδουλα της μπουμπους μας ειναι μια χαρα!!!! εννοειται οτι μας εφυγε ενα βαρος, αλλα επειδη αυριο θα δουμε το γυναικολογο, ακομα ειμαστε μαγκωμενοι, φοβομαστε να χαρουμε!!!

πετυχα στο φορουμ τις ιστοριες σας, με ευτυχη καταληξη, και πηρα λιγο τα πανω μου!!!!

ευχαριστω, και αν εχετε κατι να μου πειτε που πρεπει να ξερω,ανυπομονω!!!!!

επισης, το βαρος της στην 22η εβδομαδα που ειμαι, ειναι 498 γρ., καλα ειναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

titoula καλησπέρα! Εγώ βρίσκομαι πλέον στην 34 εβδομάδα και όλα μέχρι στιγμής είναι καλά με το βάρος του μικρού. Και εμένα τόσο βάρος είχε στην 22 εβδομάδα και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εγώ δεν έκανα ούτε υπέρηχο καρδιάς, δεν τον συνέστησε ο γιατρός μου. Όλα τα υπόλοιπα ευρήματα ήταν φυσιολογικά!! Αύριο που θα πας στο γιατρό σου, γράψε νέα σου. Εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς την κουκλίτσα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!!! ειμαι καινουρια στο φορουμ και οπως καταλαβαινετε για να βρισκομαι στο συγκεκριμενο τοπικ εχω κι εγω μονηρη ομαφαλικη αρτηρια..... μολις χτες το μαθαμε, στη β'επιπεδου και ναι μεν ο γιατρος που εκανε την εξεταση μας ειπε οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο ευρημα, απ'την αλλη μας εστειλε σε μια εμβρυοκαρδιολογο για να ειμαστε σιγουροι...πηγαμε σημερα και μας ειπε οτι η καρδουλα της μπουμπους μας ειναι μια χαρα!!!! εννοειται οτι μας εφυγε ενα βαρος, αλλα επειδη αυριο θα δουμε το γυναικολογο, ακομα ειμαστε μαγκωμενοι, φοβομαστε να χαρουμε!!!

πετυχα στο φορουμ τις ιστοριες σας, με ευτυχη καταληξη, και πηρα λιγο τα πανω μου!!!!

ευχαριστω, και αν εχετε κατι να μου πειτε που πρεπει να ξερω,ανυπομονω!!!!!

επισης, το βαρος της στην 22η εβδομαδα που ειμαι, ειναι 498 γρ., καλα ειναι;;;;;

 

titoula μου όσο μπορεις μην αγχωνεσαι. Καταλαβαινω πως νιωθεις μιας και ο δικός μας ο μπεμπης έχει μονήρη. Θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.

Νομίζω ότι μια χαρα είναι το βάρος του μπεμπε σου. Μην ανησυχεις.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια!!!ο γιατρος μου ηταν καθησυχαστικος, και μου ειπε αφου ολα ειναι καλα στο μωρο, δεν υπαρχει καποιο προβλημα, απλα θα το παρακολουθουμε!!! ησυχασαμε , μπορω να πω, κι ειμαστε καλα!!!με το καλο κοριτσια τα νινακια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Titoula και εμάς 22+5 ημερών εκτιμωμενο βάρος είχαμε 504gr.

Μια χαρα είσαι! Να ακούς το γιατρό σου. Αφού δεν υπάρχει τίποτε άλλο, μην ανησυχείς.

Εμάς ο μικρουλης γεννήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα, 2800gr!

Απλά ο γιατρός σου,θα σε παρακολουθεί λίγο πιο συχνά, απο την 32 εβδομάδα(περίπου) και μετα.

Εγώ γεννησα με τεχνιτους πόνους, γιατί είχα διαστολη αλλα όχι συσπασεις και σε 3 μέρες εκλεινα τις 40 εβδομάδες.

Υπερηχο καρδιάς εκανα και εγώ, αλλα ο γιατρός μου δεν ήθελε. Το θεωρούσε περιττό. Αλλα εμένα με βοήθησε πολυ ψυχολογικά.

Όλα καλα θα πανε. Μην ανησυχείς. Όσο μπορείς. Προσπάθησε να είσαι ήρεμη για το μικρουλι σου!

Link to comment
Share on other sites

mafalda να χαιρεσαι το μπεμπη σου!!!!μια χαρα πηγαν ολα, μπραβο, ελπιζω να πανε καλα για ολα τα μπεμπακια που εχουν μονηρη αρτηρια!!! ανησυχησα, οπως καταλαβαινεις, και μεχρι να την κρατησω υγιη στην αγκαλια μου, ειμαι λιγο επιφυλακτικη!!!ελπιζω ομως, και πιστευω οτι η παναγιτσα φυλαει τη μπεμπα μου!!

σ'ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ είχα πάθει μεγάλο σοκ. Μου είχε βγει μια άρνηση τρομερή. Μου είπε ο γιατρός να μου πει το φύλλο και του έλεγα δεν με νοιάζει. Μετα για το όνομα του μπεμπουλη και Δεν έδειχνα ενδιαφέρον καθόλου. Το μήνα που μάθαμε για τη μονηρη πήρα 9 κιλά. Ετρωγα ότι έβρισκαν μπροστά μου και κυρίως γλυκά που μέχρι τότε προσεχα. Ήμουν 6 μήνα και είχα πάρει μόνο 6 κιλά. Μετα κατρακυλησα.

Κανε κουράγιο. Μείνε όσο το δυνατόν ψύχραιμη. Προσπάθησε να το βάλεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου. Και η μικρούλα σου θα γεννηθεί μια χαρα. Και μετα δεν θα χορταινεις αγκαλιές!!!

Κανε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω mafalda!!!προσπαθω να σκεφτομαι μονο ωραια πραγματα, και φανταζομαι τω μωρακι μου υγιες και γερο στην αγκαλια μου.....περναω τον καιρο μου φτιαχνοντας το δωματιο που θα ειναι το δωματιο ΤΗΣ και πραγματικα δεν μπορω να διανοηθω οτι θα συμβει κατι στην κορουλα μαου!!!! αν δεν πιστεψω εγω σ'εκεινη και τη δυναμη της, εγω που τη νιωθω καθημερινα στην κοιλια μου, και θα ειμαι η μαμα της,ποιος θα το κανει;;;; μακαρι ολα να πανε καλα για τα μπεμπακια μας, οπως σ'εσενα και στο μπεμπη σου!!! σ'ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Titula σε παραδέχομαι!

Εχε πίστη στη μικρή σου! Είναι δυνατά τα μικρουλια!

Εγώ τον δικό μου τον φωνάζω ήρωα. Συνέχεια παλεύει. Μέσα στην κοιλιτσα, πάλευε με τη μονηρη. Όταν γεννήθηκε πάλευε για να θηλασει. Ήταν μικρουλης, κουραζοταν στο στήθος και τον έπαιρνε ο ύπνος. Αποτέλεσμα να μας κάνει κάτι νερά με το βάρος την πρώτη εβδομάδα. Αλλα όλα οκ.

Αυτο το μικρουλακι όλο παλεύει.

Και γι' αυτο είναι ο ήρωας μου!

Είναι δυνατά. Πρέπει να πιστεύουμε σε εκείνα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαστε ένα φρεσκοπαντρεμένο αντρόγυνο, και περιμένουμε το παιδάκι μας (αγοράκι) χθες κάναμε το υπερηχογράφημα 2ου Επιπέδου στη θεσ/νικη. Οι μετρήσεις του μωρού μας είναι όλες φυσιολογικές, αλλά ο γιατρός που μας έκανε την εξέταση μας ενημέρωσε την ύπαρξη μονής ομφαλικής αρτηρίας και μας πρότεινε να προβούμε σε αμνηοπαρακέντηση διότι το γεγονός αυτό είναι "δείκτης" για Τρισωμία 18. Η αλήθεια είναι ότι θορυβηθήκαμε, η γυναίκα μου έκλαιγε κλπ. Ο γιατρός μας (στη Βέροια όπου διαμένουμε )στην ουσία δεν πήρε ξεκάθαρη θέση. Δεν πέρνει την ευθύνη για το αν πάει κάτι στραβά με την αμνηοπαρακέντηση. Η άποψή μας είναι να μην την κάνουμε γιατί φοβόμαστε, αλλά από την άλλη μήπως πρέπει να την κάνουμε;

 

Έχετε άποψη για το θέμα;

 

 

Ηλικία μητέρας: 29 έτη

 

ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ

 

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:943, Τρισωμία18=1:11130, Τρισωμία13=1:26201

 

Τελική συνδυασμένη πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:18861, Τρισωμία18=1:71727, Τρισωμία13=1:524028

 

ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ

 

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:943, Τρισωμία18=1:11130, Τρισωμία13=1:26201

 

Τελική συνδυασμένη πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:18861, Τρισωμία18=1:2984, Τρισωμία13=1:87421

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαστε ένα φρεσκοπαντρεμένο αντρόγυνο, και περιμένουμε το παιδάκι μας (αγοράκι) χθες κάναμε το υπερηχογράφημα 2ου Επιπέδου στη θεσ/νικη. Οι μετρήσεις του μωρού μας είναι όλες φυσιολογικές, αλλά ο γιατρός που μας έκανε την εξέταση μας ενημέρωσε την ύπαρξη μονής ομφαλικής αρτηρίας και μας πρότεινε να προβούμε σε αμνηοπαρακέντηση διότι το γεγονός αυτό είναι "δείκτης" για Τρισωμία 18. Η αλήθεια είναι ότι θορυβηθήκαμε, η γυναίκα μου έκλαιγε κλπ. Ο γιατρός μας (στη Βέροια όπου διαμένουμε )στην ουσία δεν πήρε ξεκάθαρη θέση. Δεν πέρνει την ευθύνη για το αν πάει κάτι στραβά με την αμνηοπαρακέντηση. Η άποψή μας είναι να μην την κάνουμε γιατί φοβόμαστε, αλλά από την άλλη μήπως πρέπει να την κάνουμε;

 

Έχετε άποψη για το θέμα;

 

 

Ηλικία μητέρας: 29 έτη

 

ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ

 

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:943, Τρισωμία18=1:11130, Τρισωμία13=1:26201

 

Τελική συνδυασμένη πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:18861, Τρισωμία18=1:71727, Τρισωμία13=1:524028

 

ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ

 

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:943, Τρισωμία18=1:11130, Τρισωμία13=1:26201

 

Τελική συνδυασμένη πιθανότητα:

Τρισωμία 21=1:18861, Τρισωμία18=1:2984, Τρισωμία13=1:87421

 

καλησπερα!!!!κι εμεις εχουμε μονηρη ομφαλικη αρτηρια, και ο,τι αποψη και να εχουμε για το θεμα, εσεις θα αποφασισετε..... ο γιατρος μας, μας καθησυχασε εφ'οσον η αυχενικη ηταν καλη, κι ετσι απλως παρακολουθουμε τη μικρη λιγο περισσοτερο.... νομιζω οτι αν υπηρχε κινδυνος για τρισωμια θα φαινοταν απο την αυχενικη....

ο,τι και να αποφασισετε, απλα να ειστε σιγουροι και δυνατοι και οι δυο.....

εγω προσωπικα, ευχομαι, και ΠΙΣΤΕΥΩ οτι θα πανε ολα καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Titula σε παραδέχομαι!

Εχε πίστη στη μικρή σου! Είναι δυνατά τα μικρουλια!

Εγώ τον δικό μου τον φωνάζω ήρωα. Συνέχεια παλεύει. Μέσα στην κοιλιτσα, πάλευε με τη μονηρη. Όταν γεννήθηκε πάλευε για να θηλασει. Ήταν μικρουλης, κουραζοταν στο στήθος και τον έπαιρνε ο ύπνος. Αποτέλεσμα να μας κάνει κάτι νερά με το βάρος την πρώτη εβδομάδα. Αλλα όλα οκ.

Αυτο το μικρουλακι όλο παλεύει.

Και γι' αυτο είναι ο ήρωας μου!

Είναι δυνατά. Πρέπει να πιστεύουμε σε εκείνα!

 

mafalda μου πραγματικα ΗΡΩΑΣ το αγορακι σου!!!!!ευχομαι πραγματικα να ειναι ετσι στη ζωη του, αλλα να μην χρειαστει ποτε να το δειξει!!! καθε μερα προσευχομαι να φυλαει η παναγιτσα τη μικρη μου, κι ολα τα μωρακια, μεσα κι εξω απο τις κοιλιτσες!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...