Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΚ: ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ;


marlen

Recommended Posts

αρχισα γιογκα.οοοομμμμμμμμ

δεν παιζεσαι!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω εβλεπα μικρη και ενα βραζιλιανικο μεταγλωτισμενο που το ελεγαν καρουζελ...στην ερτ2 ητανε θυμαμαι...ωραιο..εδειχνε και τις τρομερες οικονομικες διαφορες στις δυο ταξεις και τους φτωχους και τους πλουσιους...

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν θέλουμε να βρούμε υποσυνείδητα μυνήματα δεν είναι ανάγκη να πάμε μακριά, τα παιδικά παραμύθια, κοκκινοσκουφίτσα, χιονάτη τίγκα στο υπονοούμενο....Έχουν κι έχουν γίνει αναλύσεις....

 

Εγώ αναρωτιέμαι...τι ακριβώς μύνημα περνάει δηλαδή ότι κάπου κάτι γράφει τι λέξη ''σεξ''...Τα κάνει να σκέφτονται το σεξ, να θέλουν σεξ, να ρωτάνε για το σεξ, τι; Μήπως είναι φοβίες και εμμονές ανθρώπων όλα αυτά που έχουν δαιμονοποιήσει οτιδήποτε περιστρέφεται γύρω απ'αυτό;

 

Πέραν του ότι το θεωρώ εξαιρετικά υπερβολικό ότι μπορεί να έχει οποιαδήποτε σημασία για ένα παιδί ότι σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου θα δει μια γυμνόστηθη...

Δεν αναρωτιόμαστε καλύτερα για τα μυνήματα που παίρνει από την τηλεόραση καθημερινά, από τις διαφημίσεις παιδικων παιχνιδιών για παράδειγμα κάργα σεξιστικές-πολύ με εκνευρίζουν, παρά καθόμαστε και αναρωτιόμαστε για το χιλιοστό του δευτερολέπτου.....

 

Να συμφωνησω! Και για να επαυξανω....και μιας και ειχε πολυ ωραια εκπομπη το κουτι της πανδωρας σημερα (σε επαναληψη)...να προσθεσω...

 

δλδ τα παραμυθια, που δινουν το προτυπο οτι μια κοπελα(με ξανθα παντα μαλλια και γαλαζια ματια) περιμενει το το πριγκηπα πανω στο αλογο, για να τη παντρευτει (και να ζησουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα), μπας και σωθει απο τη μιζερια της μητριας (με μαυρα παντα μαλλια) και των θετων αδερφων της, ειναι καλυτερο?

 

Που απο που να το πιασω και που να το αφησω αυτο το παραμυθι.....Στην αδυναμη, απροστατευτη -αλλα πανεμορφη λογω ξανθου μαλλιου, γαλαζιου ματιου- κοπελα? Στο οτι ο σκοπος της γυναικας ειναι ο γαμος και τιποτα αλλο? Στο οτι ο ιδανικος συζυγος πρεπει να ειναι πλουσιος? (μονο πριγκηπες...κανενας φτωχος χωρικος?), στο οτι αν πεθανει η μαμα ενος παιδιου...τερμα! Αυτο ηταν! Θα του κανουν βασανιστηρια? Θα προσπαθησουν να το δολοφονησουν? (βλεπε χιονατη και δηλητηριασμενο μηλο).

 

Καλα...μη σας παω και στη μουσικη, που κουβαλαω και τρελα πανω μου....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εβλεπα μικρη και ενα βραζιλιανικο μεταγλωτισμενο που το ελεγαν καρουζελ...στην ερτ2 ητανε θυμαμαι...ωραιο..εδειχνε και τις τρομερες οικονομικες διαφορες στις δυο ταξεις και τους φτωχους και τους πλουσιους...

 

κιεγω το εβλεπα το καρουζελ!να πω ομως οτι κρυβει ρατσιστικα μυνηματα γιατι η μαρια χουακινα δεν ηθελε τον συριλο που ηταν νεγρος αλλα τον χορχε ντε σαλτο που ηταν ξανθος γαλανοματης!κοροιδευαν και τον κ τον τροφαντο πως τον ελεγαν ρεεεε ααααααα χαιμε παλιγιο!χαχαχ!επισης πονηρευαν τα παιδια γιατι η βαλερια τα ειχε με τον δαυιδ μιλαμε τιγκα στο γκομενικο ηταν:mrgreen:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμφωνησω! Και για να επαυξανω....και μιας και ειχε πολυ ωραια εκπομπη το κουτι της πανδωρας σημερα (σε επαναληψη)...να προσθεσω...

 

δλδ τα παραμυθια, που δινουν το προτυπο οτι μια κοπελα(με ξανθα παντα μαλλια και γαλαζια ματια) περιμενει το το πριγκηπα πανω στο αλογο, για να τη παντρευτει (και να ζησουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα), μπας και σωθει απο τη μιζερια της μητριας (με μαυρα παντα μαλλια) και των θετων αδερφων της, ειναι καλυτερο?

 

Που απο που να το πιασω και που να το αφησω αυτο το παραμυθι.....Στην αδυναμη, απροστατευτη -αλλα πανεμορφη λογω ξανθου μαλλιου, γαλαζιου ματιου- κοπελα? Στο οτι ο σκοπος της γυναικας ειναι ο γαμος και τιποτα αλλο? Στο οτι ο ιδανικος συζυγος πρεπει να ειναι πλουσιος? (μονο πριγκηπες...κανενας φτωχος χωρικος?), στο οτι αν πεθανει η μαμα ενος παιδιου...τερμα! Αυτο ηταν! Θα του κανουν βασανιστηρια? Θα προσπαθησουν να το δολοφονησουν? (βλεπε χιονατη και δηλητηριασμενο μηλο).

 

Καλα...μη σας παω και στη μουσικη, που κουβαλαω και τρελα πανω μου....

απλα μην ξεχναμε τιςεποχες που γραφτηκαν τα παραμυθια...τοτε τα πραγματα ηταν δυστηχως ετσι...αν πεθαινε μια μανα το παιδι το ετρωγε η μαρμαγκα..και ο σκοπος την γυναικας ηταν ο γαμος...τι να ηταν το διδακτορικο; και μη πει καμια για τιποτα οργια με τους νανους! ελεος!:mrgreen:

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

κιεγω το εβλεπα το καρουζελ!να πω ομως οτι κρυβει ρατσιστικα μυνηματα γιατι η μαρια χουακινα δεν ηθελε τον συριλο που ηταν νεγρος αλλα τον χορχε ντε σαλτο που ηταν ξανθος γαλανοματης!κοροιδευαν και τον κ τον τροφαντο πως τον ελεγαν ρεεεε ααααααα χαιμε παλιγιο!χαχαχ!επισης πονηρευαν τα παιδια γιατι η βαλερια τα ειχε με τον δαυιδ μιλαμε τιγκα στο γκομενικο ηταν:mrgreen:

καλα ρε δημητρα που τα θυμασαι τα ονοματα; εγω δεν θυμαμαι τι εφαγα χθες!:rolleyes:

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα και με τη Μυρτώ και με τη Ράννια! Μεγάλη ιστορία τα παραμύθια...

Εμένα βέβαια δεν μ' αρέσει ούτε το άλλο άκρο - οι 3 σωματοφυλακίνες - γυναίκες παντοδύναμες - και... τρεις για όλες και όλες για μία...

Link to comment
Share on other sites

απλα μην ξεχναμε τιςεποχες που γραφτηκαν τα παραμυθια...τοτε τα πραγματα ηταν δυστηχως ετσι...αν πεθαινε μια μανα το παιδι το ετρωγε η μαρμαγκα..και ο σκοπος την γυναικας ηταν ο γαμος...τι να ηταν το διδακτορικο; και μη πει καμια για τιποτα οργια με τους νανους! ελεος!:mrgreen:

 

σωστο εν μερει! αλλα ακομα και σημερα αυτα τα παραμυθια δε λενε στα κοριτσακια? Ομως! Και οι μυθοι του Αισωπου σκεφτειτε ποτε γραφτηκαν (?), αλλα μια χαρα διδακτικα μηνυματα εχουν....δεν ειναι θεμα παλαιοτητας!

 

 

ειχα παει τις προαλλες να παρω κατι για το γιο μου...και εφριξα! ολο το ιδιο story! ολο χρυσοσκονη και απο ουσια....μηδεν!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε δημητρα που τα θυμασαι τα ονοματα; εγω δεν θυμαμαι τι εφαγα χθες!:rolleyes:

 

αφου σου λεω οτι τα μυνηματα εχουν περαστει βαθεια μεσα μου:P

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

myrto και Ράννια πόσο δίκιο έχετε!!

 

ηλιαχτίδα 78 τα παραμύθια μπορεί να γράφτηκαν πριν χρόνια αλλά πολλές από εμάς επιλέγουμε να τα διαβάζουμε στα παιδιά μας σήμερα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

σωστο! αλλα ακομα και σημερα αυτα τα παραμυθια δε λενε στα κοριτσακια? ειχα παει τις προαλλες να παρω κατι για το γιο μου...και εφριξα! ολο το ιδιο story! ολο χρυσοσκονη και απο ουσια....μηδεν!

 

η μητερα της κουμπαρας μου εστειλε για χριστουγεννα κατι για τα παιδια κ μεσα σαυτα ηταν κ 2 παραμυθια τα οποια τα πεταξα.

1. ο πινοκιο που μεγαλωνει η μυτη του κ τον καταπινει μια φρικιαστικη φαλαινα(εχει κ την ζωγραφια) επισης παει σε λουνα παρκ κ γινεται γαιδαρος με ανθρωπινο κεφαλι:shock:

2. τα 3 γουρουνακια που τα κυνηγαει ο λυκος για να τα κατασπαραξει κ τελικα τον βουτανε στο καφτο νερο οπου γινεται ο πισινος τους μπεν μαρι

ωραιοτατα παραμυθια ε?

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

myrto και Ράννια πόσο δίκιο έχετε!!

 

ηλιαχτίδα 78 τα παραμύθια μπορεί να γράφτηκαν πριν χρόνια αλλά πολλές από εμάς επιλέγουμε να τα διαβάζουμε στα παιδιά μας σήμερα.

συμφωνω...εγω τωρα τελευταια παιρνω απο την δανειστικη βιβλιοθηκη παραμυθια απο την ανατολη και ειναι πραγματικα θαυμασια...επισης βρηκα απο μια εταιρεια παραμυθια που ηταν μαζι με παιχνιδι και ειναι γραμμενα απο ιταλο συγγραφεα και της διαβαζω αυτα...τα αλλα τα σκυλοβαρεθηκε!:rolleyes:

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνησω! Και για να επαυξανω....και μιας και ειχε πολυ ωραια εκπομπη το κουτι της πανδωρας σημερα (σε επαναληψη)...να προσθεσω...

 

δλδ τα παραμυθια, που δινουν το προτυπο οτι μια κοπελα(με ξανθα παντα μαλλια και γαλαζια ματια) περιμενει το το πριγκηπα πανω στο αλογο, για να τη παντρευτει (και να ζησουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα), μπας και σωθει απο τη μιζερια της μητριας (με μαυρα παντα μαλλια) και των θετων αδερφων της, ειναι καλυτερο?

 

Που απο που να το πιασω και που να το αφησω αυτο το παραμυθι.....Στην αδυναμη, απροστατευτη -αλλα πανεμορφη λογω ξανθου μαλλιου, γαλαζιου ματιου- κοπελα? Στο οτι ο σκοπος της γυναικας ειναι ο γαμος και τιποτα αλλο? Στο οτι ο ιδανικος συζυγος πρεπει να ειναι πλουσιος? (μονο πριγκηπες...κανενας φτωχος χωρικος?), στο οτι αν πεθανει η μαμα ενος παιδιου...τερμα! Αυτο ηταν! Θα του κανουν βασανιστηρια? Θα προσπαθησουν να το δολοφονησουν? (βλεπε χιονατη και δηλητηριασμενο μηλο).

 

Καλα...μη σας παω και στη μουσικη, που κουβαλαω και τρελα πανω μου....

Η χιονάτη είχα μαύρα μαλλιά:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μητερα της κουμπαρας μου εστειλε για χριστουγεννα κατι για τα παιδια κ μεσα σαυτα ηταν κ 2 παραμυθια τα οποια τα πεταξα.

1. ο πινοκιο που μεγαλωνει η μυτη του κ τον καταπινει μια φρικιαστικη φαλαινα(εχει κ την ζωγραφια) επισης παει σε λουνα παρκ κ γινεται γαιδαρος με ανθρωπινο κεφαλι:shock:

2. τα 3 γουρουνακια που τα κυνηγαει ο λυκος για να τα κατασπαραξει κ τελικα τον βουτανε στο καφτο νερο οπου γινεται ο πισινος τους μπεν μαρι

ωραιοτατα παραμυθια ε?

ποτε δεν μου αρεζαν αυτα τα παραμυθια που ο κακος λυκος ηθελε να κανει παντα κακο ντε και καλα...και η κορη μου ποτε δεν πολυηθελε αυτα τα παραμυθια...μαλλον υποσεινηδητα επειδη και εγω της εξηγουσα οτι ο λυκος δεν ειναι κακο ζωο οπως τον παρουσιαζουν...

παντως απο μια ηλικια και μετα καλο ειναι να διαβαζουμε στα παιδια μας ακι ελληνικη μυθολογια...εμεις καπου καπου διαβαζουμε...τωρα μαθαμε τον οδυσσεα..

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Η χιονάτη είχα μαύρα μαλλιά:lol:

 

σιγουρα οταν την "πηρε" (παντρευτηκε εννοω!!!! αντε!) ο πριγκηπας , θα εκανε ντεκαπαζ! χαχαχα

 

Χωρις πλακα τωρα....

 

Στην εκπομπη που ανεφερα παραπανω, ελεγε, οτι στους λαικους μυθους, η ομορφια δεν οριζοταν απο κατι αντικειμενικο(χρωμα μαλλιων κλπ). Δλδ, δεν περνουσε στερεοτυπα ομορφιας (με ο,τι επακολουθο εχει αυτο...βλεπε, νευρικες ανορεξιες, σιλικονες κλπ κλπ). Αλλα, ελεγε " Το κοριτσακι ηταν τοσο ομορφο, οσο η πρωτη μερα της Ανοιξης...."

 

Δεν ειναι πολυ ωραιο αυτο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια προσέχετε τι βλέπουν τα παιδιά..... δείτε το (και γω σκιάχτικα)

 

σοοοοοκ

ευτυχως τετοιες βλακειες δεν της αρεσουν...αν ειναι δυνατον μικρα παιδια να βλεπουν τετοια καρτουν!

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια προσέχετε τι βλέπουν τα παιδιά..... δείτε το (και γω σκιάχτικα)

 

σοοοοοκ

 

αυτο ναι.αυτο ειναι τρομακτικο.αυτο επρεπε να μας πειραζει κ οχι αν φαινεται ενα στηθος για ενα δευτερολεπτο στην αριελ τη μικρη γοργονα(παραδειγμα)

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

επισης πολυ τρομακτικη παιδικη ταινια ειναι το monster house...τυπου παιδικου θριλερ...παω μηπως το βρω...

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

δε τα ξερω αυτα τα παιδικα.εγω εχω νοβα κ τους βαζω μονο ενα καναλι που βαζει παιδικα ντισνευ σαν τα παλια που βλεπαμε εμεις.

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

τι δειχνει ρε παιδια? φοβαμαι να το δω γιατι ειμαι και φοβιτσιαρα...

 

ενα ''φαντασμα να το πω?'' χωρις κεφαλι που κραταει μια μασκα με ενα κονταρι κ την βαζει μπροστα στον κομμενο λαιμο του!:shock:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

"http://www.youtube.com/embed/WpKl460xJtA"

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...