Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΚ: ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ;


marlen

Recommended Posts

Μα είναι η σημαία της Κρήτης? Ή μήπως είναι της...Ρουριτανίας?

 

δε ξερω ποια ειναι η σημαια της ρουριτανιας:shock:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα είναι η σημαία της Κρήτης? Ή μήπως είναι της...Ρουριτανίας?

Μα ποιος το πρόσεξε μου λες??? Αλλά και η vodafone που τις αφαίρεσε επειδή βρέθηκε ένας τύπος με μεγάλη παρατηρητικότητα, απεριόριστο ελεύθερο χρόνο και τρελή φαντασία... Μέντες έκλασαν στη vodafone όμως... λολ

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος το πρόσεξε μου λες??? Αλλά και η vodafone που τις αφαίρεσε επειδή βρέθηκε ένας τύπος με μεγάλη παρατηρητικότητα, απεριόριστο ελεύθερο χρόνο και τρελή φαντασία... Μέντες έκλασαν στη vodafone όμως... λολ

Γι'αυτο μας έχουν πρήξει τα α.....ια στα blogs να ανεξαρτητοποιηθεί η Κρήτη:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέποντας αυτά που τα links που βάλατε παραπάνω βρήκα και αυτό που παει ακόμα πιο μακριά, συνδεει το Disney Club με τη μαγεία και τον...Αντίχριστο...!!!!

Δηλαδή....έλεος!!!!

μπα σε καλό σου! με αγρίεψες!!!:shock:

δε μου φτανε το παραπανω τώρα έχω κι αυτό!

τί να σας πω εμένα δε με αφήνουν αδιάφορη...:(

 

Σκεψου ότι αυτοί που κάθονται και παρατηρουν/κατασκευάζουν/δεν ξέρω τι άλλο αυτά τα δήθεν υποσυνείδητα μηνύματα είναι ψυχάκηδες χωρίς άλλο. Αν το πιστέψεις αυτό δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι παραπάνω...απλώς καποιοι άνθρωποι εχουν πολύ μα πολύ ελεύθερο χρόνο...:) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρακολουθήσει και το θέμα που είχε προκύψει με την Μπεμπέ Λιλύ. Στην αρχή, πριν δώ το βίντεο, είπα "Υπερβολές!!" μετά όμως, κοιτάζοντας το πιο προσεκτικά, κάποια πράγματα δεν μου κολλούσαν. Τι δουλειά είχαν οι γκομενίτσες με τα μπούτια έξω που έκαναν σταυροπόδι σε κοντινό πλάνο και τις έσπρωχνε η μικρή στην άκρη για να μιλήσει σε παιδικό τραγουδάκι? ή γιατί η Μπεμπέ λιλύ λέει έλα να με πάρεις αγκαλίτσα, όπως κάνουν ο μπαμπας με τη μαμά και δείχνει τις μπάμπουσκες που φιλιούνται, τρίβονται και κάνουν παιδάκια? και πολλά άλλα, να μην τα λέω ένα ένα......

 

Το ότι πολλά κρυφά μηνύματα κρύβονται μέσα στις διαφημίσεις ταινίες κλπ... είναι γεγονός. Δεν είναι ανακάλυψη της εποχής. Χρόνια γίνεται... Πως νομίζετε πως εξαπλώθηκε το κάπνισμα? Έβαλαν τους διασημότερους ηθοποιούς να καπνίζουν στις ταινίες... ε δεν ήθελε πολύ ....είτε γιατί ο ηθοποιός ήταν ο Γκάρυ Κούπερ, μάγκας και καρδιοκατακτητής είτε γιατί ήταν η Ρίτα Χέιγουορθ, όμορφη και μοιραία γυναίκα που έπαιζε τους άνδρες στα δάχτυλα..... έγιναν πρότυπο αλλά και πέρασαν το μήνυμα ότι το κάπνισμα δεν είναι κάτι κακό. Ίσα ίσα που είναι cool.. ;)

 

Εγώ έχω παρατηρήσει κρυφό μήνυμα σε ένα κινούμενο σχέδιο με τίτλο Sharktale ή Καρχαριομάχος. Εκεί λοιπόν, ο Αρχηγός της οικογένειας καρχαριών, τύπου "Νονός" (τον υποδύεται ο Ντε Νίρο για να καταλάβετε :-P) έχει δύο γιούς. Ο ένας είναι ο κλασσικός αιμοβόρος καρχαρίας, σαν τον μπαμπά, που δεν αφήνει ζωντανό ψάρι, με μπάσα φωνή και πολύ attitude. Ο άλλος γιος έχει φωνούλα απαλή, είναι χορτοφάγος (δεν θέλει να φάει ψάρια, τα λυπάται) και γεμάτος ευαισθησίες και ευγένεια. Βάζει τα κλάμματα κλπ. Ο πατέρας, αρνείται να τον δεχτεί, προσπαθεί να τον αλλάξει, να τον κάνει σκληρό κλπ. Με τα λίγα και τα πολλά, στο τέλος, ο πατέρας αποδέχεται πλέον ...- τον gay ολοφάνερα - γιό του, όπως είναι. ;)

 

Και αυτό με την vodafone. Υπάρχει κάποιος που βρίσκει εντελώς λογικό, το να έχει φτιάξει, αγοράσει και διακοσμήσει κάποιος το γραφείο του με την σημαία της ανεξάρτητης Κρήτης σε συνδυασμό κιόλας με αυτή των νήσων Marshall που έγιναν ανεξάρτητες με την βοήθεια των Αμερικανών το 1979!!!! (εγώ ούτε που την είχα ξαναδεί, ούτε που γνώριζα την ύπαρξη της) και εντελώς τυχαία, αυτές οι σημαίες να έχουν μπει σαν σκηνικό στην διαφήμιση???:confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γιατι οι μπαρμπι που παιζαμε παλια κ που παιζουν κ τωρα οι κορες μας τα μπουτια εξω δε τα εχουν?εχετε δει καμια μπαρμπι χοντρη κ αβαφη?ολες με τις κοιλιες κ τα μπουτια εξω ειναι.η μηπως δε τις σκορπουσαμε οπως η μπεμπε λιλη?:rolleyes::-P επισης αυτο με την αγκαλια που δειχνει 2 κουκλες να φιλιουνται...δε ξερω για την ελλαδα αλλα στη γερμανια εχει κυκλοφορισει βιβλιο σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης απο 5 εως 8 ετων κ το εχω παρει κιολας.κ δειχνει ζωγραφιες κ ενα ζευγαρι να φιλιεται κ να ειναι στο κρεβατι γυμνοι απο τη μεση κ πανω ενω απο τη μεση κ κατω σκεπασμενους τους εχουν ζωγραφισει κ δειχνει σπερματοζωαρια κ ωαρια κλπ.δεν εννοω πως η μπεμπε λιλη κανει σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση αλλα υπαρχουν τετοιες εικονες σε παιδικα επιμορφωτικα βιβλια.αυτο θελω να πω.η κορη μου απο τα 3 ξερει τι ειναι η περιοδος.αφου με ειδε να βαζω σερβιετα κ με ρωτησε της ειπα την αληθεια.κ περισι εμαθε πως γινονται τα παιδια.

η εκδοση αυτου του βιβλιου κυκλοφορει κ για παιδια απο 8 εως 11 ετων που δειχνει σε ζωγραφια ομοφυλοφιλους να φιλιουνται ωστε να καταλαβει απο μικρο το παιδι αυτη τη διαφορετικοτητα κ να μην αντιμετωπιζει ρατσιστικα παριομοιες καταστασεις.μαλιστα σαυτο το βιβλιο(απο 8 εως 11)εχει ζωγραφια ενα ζευγαρι (ετεροφυλοφιλων )που εχει ερωτικη επαφη κ το εχουν ζωγραφισει κανονικοτατα.μεχρι κ την στυση.

αυτο δηλαδη τι ειναι?σεξιστικη προπαγανδα?αυτα τα θεωρουμε επιμορφωτικα ενω την μπεμπε λιλη που εριξε τις κουκλες κατω την θεωρουμε.....αντε να μη το πω:mrgreen:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρακολουθήσει και το θέμα που είχε προκύψει με την Μπεμπέ Λιλύ. Στην αρχή, πριν δώ το βίντεο, είπα "Υπερβολές!!" μετά όμως, κοιτάζοντας το πιο προσεκτικά, κάποια πράγματα δεν μου κολλούσαν. Τι δουλειά είχαν οι γκομενίτσες με τα μπούτια έξω που έκαναν σταυροπόδι σε κοντινό πλάνο και τις έσπρωχνε η μικρή στην άκρη για να μιλήσει σε παιδικό τραγουδάκι? ή γιατί η Μπεμπέ λιλύ λέει έλα να με πάρεις αγκαλίτσα, όπως κάνουν ο μπαμπας με τη μαμά και δείχνει τις μπάμπουσκες που φιλιούνται, τρίβονται και κάνουν παιδάκια? και πολλά άλλα, να μην τα λέω ένα ένα......

Αντε πάλι η λιλή! :D Εν τω μεταξύ δε λέει καν αυτο.. Λέει "Παππού πότε θα έρθεις να με πάρεις αγκαλιά όπως μ'αγκαλιάζει ο μπαμπάς και η μαμά"..

Δε λέει "όπως χαμουρεύονται μεταξύ τους" :mrgreen:

Το ότι πολλά κρυφά μηνύματα κρύβονται μέσα στις διαφημίσεις ταινίες κλπ... είναι γεγονός. Δεν είναι ανακάλυψη της εποχής. Χρόνια γίνεται... Πως νομίζετε πως εξαπλώθηκε το κάπνισμα? Έβαλαν τους διασημότερους ηθοποιούς να καπνίζουν στις ταινίες... ε δεν ήθελε πολύ ....είτε γιατί ο ηθοποιός ήταν ο Γκάρυ Κούπερ, μάγκας και καρδιοκατακτητής είτε γιατί ήταν η Ρίτα Χέιγουορθ, όμορφη και μοιραία γυναίκα που έπαιζε τους άνδρες στα δάχτυλα..... έγιναν πρότυπο αλλά και πέρασαν το μήνυμα ότι το κάπνισμα δεν είναι κάτι κακό. Ίσα ίσα που είναι cool.. ;)

Αυτό είναι άλλο.. Μαύρη διαφήμιση.. Γιατί η Coca Cola που είναι πανταχού παρούσα?

Αλλά είναι άλλο πράγμα αυτό

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με την vodafone πάω στοίχημα πως και ναυτικές σημαίες (τις λέω σωστά) να έβαζαν πάλι κάποιος θα ανακάλυπτε πως είναι η σημαία κάποιας περιοχής και θα γινόταν ο ίδιος ντόρος, ή θα έλεγαν πως είναι "παραποιημένη" σημαία που προσβάλλει κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτισες :mrgreen: δεν είμαι "μέσα" για "αντιπαραθέσεις".:P Κατέθεσα απλά την άποψη μου και τώρα πάω να δώ ταινία. Τα ποπ κορν είναι έτοιμααα!!!

Καλό βράδυυυ! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτισες :mrgreen: δεν είμαι "μέσα" για "αντιπαραθέσεις".:P Κατέθεσα απλά την άποψη μου και τώρα πάω να δώ ταινία. Τα ποπ κορν είναι έτοιμααα!!!

Καλό βράδυυυ! :D

Καμία αντιπαράθεση.. Ειλικρινά! ;)

Καλές προβολές! :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτισες :mrgreen: δεν είμαι "μέσα" για "αντιπαραθέσεις".:P Κατέθεσα απλά την άποψη μου και τώρα πάω να δώ ταινία. Τα ποπ κορν είναι έτοιμααα!!!

Καλό βράδυυυ! :D

Πρόσεξε μην έχει κρυμμένα μηνύματα :D:D:D (πλακίτσα κάνω, μην μου παρεξηγηθείς;))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως αυτο μου κανει κατι σε προπαγανδα.ποιος θελει να ανεξαρτητοποιηθει η κρητη?:shock: πρωτη φορα το ακουσα αυτο

δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί ανεγκέφαλοι που θα το ήθελαν αυτό. και δυστυχώς αρκετοί είναι και νέα παιδιά..:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το θέμα βονταφον και ανεξαρτησία της Κρήτης, βούιξαν τα μπλόγκ και η βόνταφον ζήτησε συγνώμη οτι και καλά δεν έγινε επι σκοπού. Η σημαία απεσύρθει απο τη διαφήμιση. Απο την άλλη δε μπορώ να προσπεράσω την τόπλες κυριά στο παιδικό με τα ποντικάκια. Εγω πιστεύω οτι σε πολλές περιπτωσεις υπάρχουν κρυφά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ξεσταβώνομαι και τίποτα δε βλέπω! Πόσο μάλλον τα μωρά που είναι και αθώα!

Βλακείες είναι αυτά, απλά για να προκαλέσουν.

Όσο για τη διαφήμιση της της Vodafone, όντως υπήρξε; Πολύ τραβηγμένο μού κάνει...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ξεσταβώνομαι και τίποτα δε βλέπω! Πόσο μάλλον τα μωρά που είναι και αθώα!

Βλακείες είναι αυτά, απλά για να προκαλέσουν.

Όσο για τη διαφήμιση της της Vodafone, όντως υπήρξε; Πολύ τραβηγμένο μού κάνει...

Βεβαίως και υπήρξε, καθόλου παρατραβηγμένο. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να τη βρώ. Οσο για τα μωρά που είναι αθώα πιστεύω οτι σε αυτό στοχεύουν να περάσουν κάποια πράγματα χωρις να πονηρεύεται κανείς. Και καλά για τα υπόλοιπά όλοι ξεστραβωθήκαμε νομίζω αλλά για την τόπλες κυρία στο παράθυρο δεν σου κάνει εντύπωση; Και στη τελική γιατί να υπάρχουν εκεί αυτά τα περίεργα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπήρξε, καθόλου παρατραβηγμένο. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να τη βρώ. Οσο για τα μωρά που είναι αθώα πιστεύω οτι σε αυτό στοχεύουν να περάσουν κάποια πράγματα χωρις να πονηρεύεται κανείς. Και καλά για τα υπόλοιπά όλοι ξεστραβωθήκαμε νομίζω αλλά για την τόπλες κυρία στο παράθυρο δεν σου κάνει εντύπωση; Και στη τελική γιατί να υπάρχουν εκεί αυτά τα περίεργα πράγματα;

Πρόκειται για ένα μικρό τμήμα από ένα καρέ, που αν το μεγενθύνεις x100 τότε μόνο εμφανίζεται κάτι που μοιάζει με γυμνόστηθη γυναίκα. Αξίζει τόσο πολύ να το συζητάμε?

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση αυτου του βιβλιου κυκλοφορει κ για παιδια απο 8 εως 11 ετων που δειχνει σε ζωγραφια ομοφυλοφιλους να φιλιουνται ωστε να καταλαβει απο μικρο το παιδι αυτη τη διαφορετικοτητα κ να μην αντιμετωπιζει ρατσιστικα παριομοιες καταστασεις.μαλιστα σαυτο το βιβλιο(απο 8 εως 11)εχει ζωγραφια ενα ζευγαρι (ετεροφυλοφιλων )που εχει ερωτικη επαφη κ το εχουν ζωγραφισει κανονικοτατα.μεχρι κ την στυση.

 

πες μου ότι αστειεύεσαι καλή μου! θα αρχίσω να τραβώ τα μαλλιά μου!:shock::shock::shock:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, στα βίντεο που βάλατε εδώ έριξα μόνο μια πρόχειρη ματιά, οπότε δεν έχω σχηματίσει άποψη, εκτός από της βόνταφον που βγάζει μάτι...

 

Για τα υπόλοιπα, την δύναμη του υποσυνείδητου και τα κρυφά μηνύματα, θα σας παραθέσω τις απόψεις μου (τις είχα γράψει στην ενότητα θεατρικές παραστάσεις) από την επίσκεψη με το νηπιαγωγείο του γιού μου τον Νοέμβρη στο disney on ice.

 

1) Πριν ξεκινήσει το κυρίως πρόγραμμα, βγαίνει ένας άνθρωπος και ζητάει για κανά 5λεπτο από τα παιδιά να πουν την μαγική λέξη για να βγουν οι ήρωες. Κι αντί για το γνωστό (μάσκα μούσκα μίκυ μάους - πως το λένε τέλος πάντων), ακούω τον κύριο να προτρέπει να παιδιά να φωνάξουν το όνομα (προφανώς) του χορηγού της παράστασης. Όπως και έγινε, πολλάκις. Και το στάδιο σειόταν υπό τις ιακχές των παιδιών (και του δικού μου) από το όνομα του χορηγού. Επιεικώς απαράδεκτο.

 

2) Το σκετσάκι με τα φαντάσματα, τα κεριά και τα συναφή, το βρήκα παντελώς άσχετο με τα μίκυ μάους. Από το σχολείο μας δε, τα περισσότερα παιδιά είχαν ψιλοαπορήσει-ψιλοσοκαριστεί με την συγκεκριμένη ιστορία και δύο παιδάκια έβαλαν και τα κλάμματα.

3) Εξίσου περίεργο να πω, βρήκα και το γεγονός ότι η κακιά μάγισσα είχε στρατό. Αρκετά άτομα, με κερατάκια στο κεφάλι, κάτι σαν διαβολάκια. Η έκθεσή τους και το χορευτικό τους μου φάνηκαν υπερβολή.

4) Σε ένα σκετσάκι, μία ράφτρα (δεν θυμάμαι το όνομά της) είχε γυναικεία φιγούρα αλλά μίλαγε σαν τον Ψινάκη. Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο ούτε με το ότι εκπροσωπεί. Αλλά σε παιδική παράσταση μίκυ μάους, να ακούω συνέχεια "αγάπες μου..." με τον γνωστό τρόπο, μου προκάλεσε ναυτία.

5) Και βέβαια, η κακιά μάγισσα στο τέλος δεν νικήθηκε οριστικά. Έφυγε όρθια πάνω στο άρμα της, υποσχόμενη ότι θα ξαναγυρίσει...

 

Θεωρείτε ότι όλα αυτά είναι συμπτωματικά?

Link to comment
Share on other sites

βρήκα κι αυτό. είναι στα ελληνικά και με κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τη ντίσνει!!!!

http://orthodoxigynaika.blogspot.com/search?q=disney

 

και ύστερα από αυτό ποιός θα με πείσει ότι δεν υπάρχει σκοπισμότητα;;;;:?

 

και για ποιό λόγο αν έκανα ανάλυση στο παραθυράκι να μην έβλεπα πχ ένα ελεφαντάκι... ή αντί για τη λέξη σεξ να μην ήταν η λέξη γεια!! περισσότερο παιδικά δεν ακούγονται;;; από 2 μαστούς ή ένα πέος σε στύση;;;;:roll:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...