Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

Συμφωνώ με τη Σταυρούλα. Πρέπει και το ζευγάρι να βρίσκει λίγο χρόνο για τον εαυτό του. Δεν θα σου πω ότι δεν θα σου λείπει, ούτε ότι δεν θα παίρνεις 50 τηλ. την ημέρα!!!!! Αλλά θα σου κάνει καλό κατά βάθος και σε σένα προσωπικά και στη σχέση σου με τον άντρα σου. Όσο για το παιδάκι σου όταν θα σε ξαναδεί θα τα ξεχάσει όλα στη στιγμή. Εμείς πέρισυ καταφέραμε και πήγαμε Κρήτη μόνοι μας. Φέτος θα πάμε μαζί όλοι. Του χρόνου πάλι βλέπουμε... Αλλά όλο και κανένα σκ κλέβουμε στους 2-3 μήνες να μείνουμε μόνοι μας ως αντρόγυνο. Χρειάζεται και αυτό.;)

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

G.STONE και εμένα μου έχουν λείψει οι διακοπές σε ένα νησί...επειδή ο μπέμπης γεννηθηκε πέρσι τον Αύγουστο, δε πήγαμε πουθενα οπότε φέτος θέλω ωποσδήποτε νησάκι.

Να σου πω πώς το σκέφτομαι: να πάμε σε ένα νησί και να νοικιάσουμε δωμάτιο που να έχει μέσα κουζίνα ώστε να μπορώ να του μαγειρεύω....

φυσικά και δεν θα είναι όπως παλιά...και φυσικά δεν θα γυρίσουμε όλο το νησί, αλλά θα μπορούμε να πάμε μια βόλτα το πρωί, για μπανάκι το απόγευμα και μια βολτούλα το βραδάκι.

έτσι φανταζομαι δηλαδή....

βέβαια δεν σου κρύβω, ότι επειδή έχω και εγώ ανάγκη να ζήσω για λίγο στους παλιούς μου ρυθμούς, σχεδιάζω να πάω ένα 2ημερο , σε ένα κοντινό νησάκι, με τις κολλητές μου και να αφήσω τον μικρό στη μαμά μου...από τώρα βέβαια έχω τύψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αλλά θα είμαι μόνο για 1 νυχτα μακρυα του

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον αφήναμε πάντα 3-4 μέρες. Τώρα και με τα δύο, θεωρούσαμε ότι κανένας δεν θα τους θέλει (δεν θέλω να τους χωρήσω). Όμως η μανούλα μου προθυμοποιήθηκε να τα κρατήσει, θα βοηθήσουν και οι καλές μου φίλες να πάρουν τον μεγάλο ένα απόγευμα η μία και ένα η άλλη να παίξει με τα παιδιά τους. Δεν αισθάνομαι καμία ενοχή, φρόντισα τα παιδιά να περάσουν υπέροχα, εμείς θα γυρίσουμε ανανεωμένοι για να συνεχίσουμε μαζί τους το μεγαλύτερο μέρος των διακοπών. ΦΥΣΙΚΑ και θα τους έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας, αλλά αυτό θα ισχύει για όσο ζούμε, υποθέτω.... (τηλέφωνο δεν θα πάρουμε, θα μας τηλεφωνούν εκείνοι, κάθε βράδυ, πριν από τον ύπνο να μας πουν 'καληνύχτα'. Έτσι το κάναμε και τις άλλες δύο φορές και ήταν πολύ τρυφερό.).

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις καλυτερες διακοπες τις κανω με τα παιδια μου.Οταν πηγαμε 1η φορα διακοπες με τον πρωτο μου γιο βρηκαμε ενα δωματιο στην κεφαλλονια με κουζινακι κ πηραμε ολα τα απαραιτητα.Φετος τον αυγουστο ο μικρος θα ειναι 6 μηνων κ θα κανω κατι αντιστοιχο.Τωρα περιμενω πως κ πως το 3μερο να παμε σε ξενοδοχειο στην μανη.

Σεβαστη καθε αποψη, αλλα εγω πιστευω οτι την αναγκη για διακοπες την εχουν κ τα παιδια(και ειδικα τα παιδια της αθηνας , των διαμερισματων), και ας νομιζουμε οτι δεν καταλαβαινουν...

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μαμά ακόμη, αλλά από γνώμες γονέων & ψυχολόγων που έχω ακούσει, είναι καλό οι γονείς να διαθέτουν χρόνο στον εαυτό τους και στη σχέση τους..Ένα παιδάκι χρειάζεται ευτυχισμένους γονείς, ισορροπημένους και στη προσωπική τους ζωή. Δεν νομίζω ότι λίγες μέρες μακριά από το παιδί σου, θα σε κάνουν "κακή" μητέρα. Μπορεί να είσαι στο σπίτι όλη μέρα και να ασχολείσαι με χίλια δύο πράγματα εκτός από το παιδί σου..Ο ποιοτικός χρόνος έχει σημασία και όχι τόσο ο ποσοτικός. Ελπίζω να σε βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω βρε κορίτσια ότι τόσο μικρούλια δεν έιναι για νησί, μόνο σε σχετικά κοντινές αποστάσεις.Με τόσο ήλιο και κόσμο τα σοκάκια των νησιών δεν ταλαιπωρούνται? Εννοείται ότι δεν μιλάω για ντάλα μεσημέρι ούτε για καμια Μύκονο ή Σαντορίνη. Γενικά το λέω.

 

Ελεγα να πάμε Σίφνο!

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 Το φαγητό στα βαζάκια ωραία ιδέα αλλά πως θα τα συντηρήσω σε ψήξη? εντάξει στη μεταφορά θα τα βάλω σε ισοθερμική τσάντα με τις μπλε παγοκύστες.Στα ξενοδοχεία όμως και γενικά στα ενοικιαζόμενα έχουν πολύ χαμηλή ψήξη τα ψυγεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου απάντησα με τη λογική ότι θέλετε να πάτε κάπου μόνοι με τον άντρα σου. Διαφορετικά, φυσικά και πρέπει να πάρεις το παιδί μαζί. Είναι αρκετά μεγάλο, αν και νομίζω ότι δεν υπάρχουν ηλικίες σε αυτά. Εμείς και τους δύο τους πήγαμε διακοπές από τριών μηνών. Θα βρεις ένα διαμερισματάκι που θα έχεις τις ευκολίες σου, και θα προσαρμόσεις τις διακοπές στις ανάγκες του παιδιού. Αυτό σημαίνει ότι αποφεύγεις τον κόσμο και κυρίως τον ήλιο. Αν και 15 μηνών το παιδί μπορεί να τρώει ωραιότατα μπιφτεκάκι και πατατούλες στις ταβέρνες (δεν θα είναι και για μία ζωή) και να κοιμάται λίγο πιο αργά.

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα διακοπές με το παιδάκι σου, δοκίμασέ το. Είναι υπέροχα! Εμείς διασκεδάζουμε πολύ, κάνουμε όμως πράγματα που κυρίως ικανοποιούν το παιδί, δεν το ... σέρνουμε απλά μαζί μας. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, πήγαινε με τον αντρούλη σου, χωρίς τύψεις και ενοχές! Καλά να περάσετε ό,τι και αν αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη καθε αποψη, αλλα εγω πιστευω οτι την αναγκη για διακοπες την εχουν κ τα παιδια(και ειδικα τα παιδια της αθηνας , των διαμερισματων), και ας νομιζουμε οτι δεν καταλαβαινουν...

 

 

Αχ μην ακούω τέτοια. Κι εμείς που πάμε 2-3 μέρες μόνοι μας, δεν τα κλειδώνουμε στο διαμέρισμα με νερό και ξηρά τροφή. Τα παιδιά μπορούν, όσο και αν δεν μας καλοαρέσει, να περάσουν πολύ καλά και χωρίς τους γονείς τους, 2-3 μέρες, αν είναι με ανθρώπου που αγαπούν και κάνουν πράγματα που τους αρέσουν. Μην μας παρουσιάζεις σαν άσπλαχνους γονείς που διασκεδάζουμε, αφήνοντας τα παιδιά μας να υποφέρουν και στερόντας τους τις διακοπές. Sorry αλλά έτσι δεν σέβεσαι την αποψή μου, αλλά με παρουσιάζεις (και όλες τις άλλες) σαν εγωιστικό τέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μαμά ακόμη, αλλά από γνώμες γονέων & ψυχολόγων που έχω ακούσει, είναι καλό οι γονείς να διαθέτουν χρόνο στον εαυτό τους και στη σχέση τους..Ένα παιδάκι χρειάζεται ευτυχισμένους γονείς, ισορροπημένους και στη προσωπική τους ζωή. Δεν νομίζω ότι λίγες μέρες μακριά από το παιδί σου, θα σε κάνουν "κακή" μητέρα. Μπορεί να είσαι στο σπίτι όλη μέρα και να ασχολείσαι με χίλια δύο πράγματα εκτός από το παιδί σου..Ο ποιοτικός χρόνος έχει σημασία και όχι τόσο ο ποσοτικός. Ελπίζω να σε βοήθησα..

 

μιλώντας προσωπικά πάντα και ίσως εκ του ασφαλούς γιατί ο μικρός πάντα προσαρμοζόταν εύκολα θα σου πω ότι μπορείς να τα συνδιάσεις όλα...

G.STONE τον ήλιο δεν τον αντέχουμε και εμείς ίσως γι'αυτό δεν δυσκολευτήκαμε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 Το φαγητό στα βαζάκια ωραία ιδέα αλλά πως θα τα συντηρήσω σε ψήξη? εντάξει στη μεταφορά θα τα βάλω σε ισοθερμική τσάντα με τις μπλε παγοκύστες.Στα ξενοδοχεία όμως και γενικά στα ενοικιαζόμενα έχουν πολύ χαμηλή ψήξη τα ψυγεία τους.

 

Αν έχουν χαμηλή ψύξη συζήτησε με τον ιδιοκτήτη να τα βάζει αυτός στη δική του κατάψυξη, συνήθως εξυπηρετούν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε άκουσα μία μαμά που έλεγε.."να βγώ μόνη μου με τον άντρα μου έξω, χωρίς τα παιδιά? Και τί θα λέμε μόνοι μας?" Καμιά φορά τα παιδιά τα θέλουμε μαζί μας, για να καλύψουν κενά...........

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε άκουσα μία μαμά που έλεγε.."να βγώ μόνη μου με τον άντρα μου έξω, χωρίς τα παιδιά? Και τί θα λέμε μόνοι μας?" Καμιά φορά τα παιδιά τα θέλουμε μαζί μας, για να καλύψουν κενά...........

 

διαφωνώ...

και αν είναι έτσι κρίμα και για τα παιδιά και φυσικά για τους γονείς...

δεν είναι και τόσο έγκλημα ένας γονιός που δουλεύει να αισθάνεται τύψεις όταν επρόκειτο να αφήσει το παιδάκι του

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα διευκρίνησε ότι θα πάει με το παιδί της στο εξοχικό αρκετές μέρες και χρειάζεται λίγες μέρες να χαλαρώσει με τον σύζυγό της..Γιατί προσπαθείτε να τη κάνετε να νιώσει άσχημα? Μία μητέρα για να είναι σωστή απέναντι στο παιδί της, οφείλει να είναι σωστή πρώτα από όλα απέναντι στον εαυτό της! Μία μαμά κουρασμένη σωματικά & ψυχολογικά, πιό πολύ κακό μπορεί να κάνει στο παιδί, παρά καλό....

Link to comment
Share on other sites

Αχ μην ακούω τέτοια. Κι εμείς που πάμε 2-3 μέρες μόνοι μας, δεν τα κλειδώνουμε στο διαμέρισμα με νερό και ξηρά τροφή. Τα παιδιά μπορούν, όσο και αν δεν μας καλοαρέσει, να περάσουν πολύ καλά και χωρίς τους γονείς τους, 2-3 μέρες, αν είναι με ανθρώπου που αγαπούν και κάνουν πράγματα που τους αρέσουν. Μην μας παρουσιάζεις σαν άσπλαχνους γονείς που διασκεδάζουμε, αφήνοντας τα παιδιά μας να υποφέρουν και στερόντας τους τις διακοπές. Sorry αλλά έτσι δεν σέβεσαι την αποψή μου, αλλά με παρουσιάζεις (και όλες τις άλλες) σαν εγωιστικό τέρας.

Αυτο καταλαβες????:)

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο καταλαβες????:)

 

Γιατί εσύ εννοούσες κάτι άλλο, όταν έλεγες 'Σεβαστη καθε αποψη, αλλα εγω πιστευω οτι την αναγκη για διακοπες την εχουν κ τα παιδια(και ειδικα τα παιδια της αθηνας , των διαμερισματων), και ας νομιζουμε οτι δεν καταλαβαινουν...? '

 

 

Τώρα εδώ θα έβαζα κι εγώ μία γελαστή φατσούλα, αλλά (ντρέπομαι που το λέω) δεν μπορώ να τη βάλω στο κείμενο, μου βγαίνει στον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ...

και αν είναι έτσι κρίμα και για τα παιδιά και φυσικά για τους γονείς...

δεν είναι και τόσο έγκλημα ένας γονιός που δουλεύει να αισθάνεται τύψεις όταν επρόκειτο να αφήσει το παιδάκι του

 

Αν είναι να αισθάνεται τύψεις, να μην το κάνει. Τα παιδιά πάνε παντού από κάθε ηλικία και η οικογένεια μπορεί πάντα να περνάει καλά. μόνο του το ζευγάρι πρέπει να πηγαίνει όταν το έχει ανάγκη και ασφαλώς... χωρίς τύψεις!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ εννοούσες κάτι άλλο, όταν έλεγες 'Σεβαστη καθε αποψη, αλλα εγω πιστευω οτι την αναγκη για διακοπες την εχουν κ τα παιδια(και ειδικα τα παιδια της αθηνας , των διαμερισματων), και ας νομιζουμε οτι δεν καταλαβαινουν...? '

 

 

Τώρα εδώ θα έβαζα κι εγώ μία γελαστή φατσούλα, αλλά (ντρέπομαι που το λέω) δεν μπορώ να τη βάλω στο κείμενο, μου βγαίνει στον τίτλο.

Αυτο το κανω πρωτη και τελευταια φορα στο forum...Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν γιατι δεν ειναι του χαρακτηρα μου..

Λοιπον maya να σου εξηγησω τι εννοω..

Επειδη μιλησα για μενα και ΜΟΝΟ για μενα πιστευω πως ΕΓΩ αν αφηνα τα παιδια μου στην αθηνα(στην γιαγια και ΟΧΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΕΡΟ) θα ειχα τυψεις .

Και αυτο γιατι: δουλευω δευτερα-παρασκευη 8-4, το παιδι ειναι στη γιαγια η παιδικο δεν εχει σημασια, εχω αναγκη να παω μαζι με τον αντρα μου ΑΛΛΑ ξερω(ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ) οτι δεν θα περασω καλα.Και αυτο γιατι οπως εγω εχω την αναγκη να παω καπου , ετσι κ το παιδι εχει την ιδια αναγκη να μας δει.Αν δεν δουλευα κ ημουν ολη την ωρα με το παιδι τοτε τα πραγματα αλλαζουν.

 

Και παλι σεβομαι τις αποψεις σας χωρις να βγαζω συμπερασματα και να ειμαι ετοιμοπολεμη.Ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει διακοπες με τα παιδια του η χωρις αυτα.Δεν θα το κρινω εγω αλλα ουτε και εσυ.Ο καθενας μιλαει για τον εαυτο του.

Για να μην βγω off topic, g stone κανε οτι εχετε πραγματικα αναγκη γιατι ενα ευτυχισμενο παιδι θελει ηρεμους και ευτυχισμενους γονεις!!Καλα να περασετε οπου κ αν πατε.:-)

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω, είμαι λίγο φτιαγμένη, γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω, ότι τα παιδιά μου θα υποφέρουν, αν τα αφήσω με τη γιαγιά στο χωριό 3 μέρες, για να πάω με τον άντρα μου μία εκδρομή. Συγνώμη πραγματικά. Η απάντησή μου ήταν και παρά πάνω επιθετική, όμως νομίζω ότι πίσω από την άποψη που προσπαθεί να φορτώσει με τύψεις τους γονείς, κρύβεται η ανασφάλεια κάποιων (και φυσικά δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν, παρά μόνο στην αδερφή μου, ίσως) ότι, τις υπόλοιπες 360 μέρες του χρόνου δεν ασχολούνται επαρκώς.

Και ναι, δεν υπάρχει τίποτα ωραιότερο από τις οικογενειακές διακοπές, όσο κουραστικό και να είναι σωματικά.

 

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ???

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαστε, εγω εχω σκοπο του χρονου πρωτα ο Θεος να στειλω τον γιο μου 20 μερες στο νησι με τη γιαγια τον παππου τους φιλουςτου, και να κατσω εγω με το μωρο να ξεκουραστω λιγο, μπορει και να ναι μονο λογια και να μη μου παει η καρδια να το κανω, αλλα θελω να το κανω, εμενα με στελναν στο χωριο απο 3 χρονων μονη και ημουνα απολυτα ευτυχισμενη, δεν ειναι και για τα παιδια καλο?

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως αν η κοπέλα έχει ανάγκη να κάνει διακοπές μόνη της με τον άντρα της, πολύ καλά θα κάνουν να πάνε. Το παιδάκι σίγουρα να το έχει συνέχεια στο μυαλό της, και από την στιγμή που θα κάνουν και με το παιδί διακοπές δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εμέις όταν ο γιός μας ήταν 10 μηνών (το πρώτο του καλοκαίρι) πήγαμε μια βδομάδα στα Γιαννενα και μια βδομάδα στην Κω και οι 3 μαζί. Πήγαμε όμως και μια βδομάδα στην Ιταλία οι δυο μας. Εκεί πραγματικά γεμίσαμε μπαταρίες και παρολο που μας έλλειπε το μπεμπάκι περάσαμε καλά.

Εγώ αν πραγματικά θέλετε να κάνετε διακοπές οι δυο σας, σας καταλαβαίνω και θα σου έλεγα να παραμερίσεις για λίγο τις τύψεις σου και να το κάνεις.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τα 2 τελευταία καλοκαίρια αναγκάζομαι να στείλω τα κοριτσάκια μου στο χωριό με τους γονείς μου. Φεύγανε αρχές Ιουλίου και γυρνούσανε αρχές Σεπτεμβρίου. Εγώ δουλευω και μπορούσα να πάρω άδεια μόνο 15 μέρες τον Αυγουστο οπότε και τα πέρναμε μαζί μας για να κάνουμε όλοι μαζί διακοπές. Μου λείπανε πολύ. Την 1η χρονιά όμως (που το μικρό ήταν 8 μηνών) πήγαμε και 5 μέρες μόνοι μας διακοπές. Το είχα τρομερή ανάγκη ήμουν κουρασμένη σαλταρισμένη γιατί η μικρή μου ήταν γκρινιάρικο μωρό μπαινόβγαινε στο νοσοκομείο με διάφορα οπότε θεώρησα καλό να πάω να ξεκουραστώ κι εγώ κάπου χωρίς να έχω κανέναν και τίποτα να νοιαστώ και να αγχωθώ. Τυψεις ακριβώς δεν ένοιωθα μου λείπανε όμως τρομερά. Παρ' όλα αυτά πέρασα καλά και πραγματικά γέμισα τις μπαταρίες μου. Αν και τώρα πια δεν νομίζω ότι θα ξανακάνω διακοπές μόνη με τον άντρα μου. Περνάμε τέλεια όλοι μαζί. Βέβαια κανένα ΣΚ μέσα στον χρόνο μπορεί να χτυπήσω αλλά όχι παραπάνω.

Φέτος θα φύγουνε από 20 Ιουνίου και πάλι θα έχουμε τα ΣΚ για να τα βλέπουμε. Ομως περνάνε τέλεια κάνουνε τα μπάνια τους παίζουν στην αυλή, στην πλατεία με τα ξαδερφάκια τους και είναι ευτυχισμένα. Δεν λέω ο αποχωρισμός κάθε Κυριακή είναι δύσκολος και τους λείπουμε τρομερά αλλά και και τι να κάνω? Κι εγώ από μικρή περνούσα τα καλοκαιρια με την γιαγιά μου και ήταν τα πιο ευτυχισμένα μου καλοκαίρια.

G. Stone κάνε αυτό που νομίζεις καλό για σένα και κατ' επέκταση για το μωρό σου. Και προσπάθησε να μην νιώθεις τύψεις αν κάνεις κάτι μόνη. Όλοι έχουμε ανάγκη από λίγο χρόνο και χώρο μόνοι ή με τον σύντρόφό μας.

Σορυ για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα μιλήσω από την εμπερία μου ως παιδί, που αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να ακολουθήσω και για το μικρό, εμάς το εξοχικό μας ήταν κοντά στην Αθήνα, αυτό ήταν και το κριτήριο επιλογής της περιοχής, και επειδή κι εμένα δούλευαν οι γονείς μου με άφηναν εκεί με τη γιαγιά μου, ήταν από τις πιο ωραίες αναμνήσεις που έχω από την παιδική μου ηλικία, είχα μία ανεξαρτησία και αυτονομία που ποτέ μετά δεν ξαναείχα, και δεν μπορώ να πω ότι μου έλειπαν οι γονείς μου, τους έβλεπα κάθε σ/κ και με τη γιαγιά μου (μέναμε και στην Αθήνα μαζί) πέρναγα μια χαρά, βοηθούσαμε η μια την άλλη, είχαμε βρει τους ρυθμούς μας, και κάτι ακόμη: οι γιαγιάδες και οι παππούδες δεν είναι ξένοι, είναι ότι πιο κοντινό στα παιδιά μετά τους γονείς, οι διακοπές είναι μια ευκαιρεία να αναπτύξουν δεσμούς με αυτούς τους ανθρώπους που μεγαλώνοντας θα τους θυμόύνται με τρυφερότητα και νοσταλγία

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

GSTONE μη φορτίζεσαι ψυχολογικά...Αφού νιώθεις την ανάγκη να βρεθείς λίγο μόνη σου με τον άντρα σου να το κάνεις. Ο καθένας μας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του και τον εαυτό του, άλλωστε όπως λες και εσύ θα είναι για πολύ λίγες ημέρες και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν οικογενειακές διακοπές. Εγώ προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να τον αφήσω στους παπούδες ούτε για μια ημέρα (εαν την είχα μπορεί να έφευγα για ένα ΣΚ) οπότε έχω συνηθήσει να τον παίρνω μαζί μου όπου πάω από 2 μηνών που πήγαμε για πρώτη φορά διακοπές (στο Γαλαξείδι και περάσαμε υπέροχα). Τον παίρνω μαζί όταν μπορώ ακόμη και σε επαγγελματικά ταξίδια και μη σου πω ότι έχουμε πάει σε όλη την Ελλάδα μαζί και το τριήμερο ετοιμαζόμαστε για Ρώμη!!! Όλοι μας λένε μα καλά θα πάρετε μαζί σας το παιδί και απαντώ γιατί προτείθεστε να το κρατήσετε; Ναι θα τον πάρουμε μαζί μας γιατί ειλικρινά πιστεύω ότι περνάει τόσο καλά στα ταξίδια μας (δως του μουσείο και βόλτα σε αξιοθέατα και θα σε αγαπήσει αλλά μην τον καθίσεις σε καφετέρια πάνω από 10 λεπτα!!!) που δεν γίνεται να πατήσω παύση σε όλα αυτά που θέλουμε να κάνουμε μέχρι ο μικρός μου να μεγαλώσει. Τα πρακτικά με τα φαγητά κλπ λύνονται αν κολάς εκεί αλλά νομίζω ότι το θέμα σου όπως και όλων μας είναι να ''χαλαρώσεις'' έστω και για μια ημέρα. Πάντως σου ξαναλέω ότι ακόμη και εγώ που είμαι φαν του να τον παίρνω μαζί μου παντού, αν είχα τη δυνατότητα έστω για μια ημέρα θα ήθελα να πάω κάπου με τον άντρα μου μόνοι μας.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...