Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Αν π.χ. είχαμε αποφασίσει να πάμε 10 ημέρες διακοπές συνολικά θα πήγαινα με το παιδάκι μου τις 7 και θα το άφηνα στη γιαγιά τις υπόλοιπες 3 για να πάμε κάπου με τον άντρα μου οι δυο μας!

Θεωρώ απαραίτητο το ζευγάρι να έχει τον προσωπικό του χρόνο και να μην παραμελεί τη σχέση του!

 

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Αν π.χ. είχαμε αποφασίσει να πάμε 10 ημέρες διακοπές συνολικά θα πήγαινα με το παιδάκι μου τις 7 και θα το άφηνα στη γιαγιά τις υπόλοιπες 3 για να πάμε κάπου με τον άντρα μου οι δυο μας!

Θεωρώ απαραίτητο το ζευγάρι να έχει τον προσωπικό του χρόνο και να μην παραμελεί τη σχέση του!

 

και εγω συμφωνω με την Ρανια...

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Αν π.χ. είχαμε αποφασίσει να πάμε 10 ημέρες διακοπές συνολικά θα πήγαινα με το παιδάκι μου τις 7 και θα το άφηνα στη γιαγιά τις υπόλοιπες 3 για να πάμε κάπου με τον άντρα μου οι δυο μας!

Θεωρώ απαραίτητο το ζευγάρι να έχει τον προσωπικό του χρόνο και να μην παραμελεί τη σχέση του!

 

Συμφωνώ κι εγώ με την Ράνια. Τώρα και αν ήταν 6 με 4 δεν θα με χαλούσε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια,...εγώ συμφωνώ με τη maraki 1 που συμφωνεί με το μικρό πρίγκιπα που συμφωνεί με τη sissy82, που συμφωνεί με τη Νίκη, που συμφωνεί με τη daffy, που συμφωνεί με αυτό που έγραψε η rania 5...

 

(ενώ κοίταζα τη Γιαδικιάρογλου που κοίταζε την Παπαστάμου...)

 

rania 5, μας κάλυψες νομίζω!!!

:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω να ερθει ο καιρος που περνουμε αδεια για να βρεθουμε κ οι τρεις μας σαν οικογενεια,οι διακοπες ειναι οι μερες που θα χαρω το παιδακι μου,δεν μπορω να φανταστω ουτε να την αφηνω κ να πηγαινω μονη μου αλλα ουτε να παρω κ καποια γιαγια μαζι.Οι διακοπες ειναι για να ερχονται πιο κοντα η οικογενειες γιατι με την καθημερινοτητα χανομαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να ειχαμε και εμεις μπαμπα και να πηγαιναμε οι 3 μας διακοπες χωρις κανεναν αλλο ........................... :cry::cry::cry:

 

Επομενως χαρητε κοριτσια την οικογενεια σας οσο περισσοτερο μπορειτε γιατι ειναι θειο δωρο....................

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Νάντια. Μην νομίζεις ότι δεν εκτιμάμε αυτό που έχουμε. Κι εμείς περνάμε τέλεια στις διακοπές που πηγαίνουμε οι τρεις μας. Όμως υπάρχει και η ανάγκη για το ζευγάρι να είναι μόνο του, να κινηθεί χωρίς πρόγραμμα, να μείνει και ένα μεσημέρι νηστικό βρε αδερφέ! Νομίζω ότι για την περίπτωση αυτή συμφωνώ με τη Rania...

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω να ερθει ο καιρος που περνουμε αδεια για να βρεθουμε κ οι τρεις μας σαν οικογενεια,οι διακοπες ειναι οι μερες που θα χαρω το παιδακι μου,δεν μπορω να φανταστω ουτε να την αφηνω κ να πηγαινω μονη μου αλλα ουτε να παρω κ καποια γιαγια μαζι.Οι διακοπες ειναι για να ερχονται πιο κοντα η οικογενειες γιατι με την καθημερινοτητα χανομαστε

 

Και γω αυτής της γνώμης ήμουν και πηγαίναμε διακοπές όλοι μαζί!

 

Όμως τώρα το έχω μετανιώσει γιατί "έφυγε" και δεν προλάβαμε να έχουμε τον δικό μας προσωπικό χρόνο όπως είπε και το Μαράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το μωρακι μας ειναι τωρα 7 μηνων.Τελη Ιανουαριου λεμε να παμε 3 μερες στην Ρωμη.Απο 30 εως 2 φεβρουαριου.Το ο μπεμπης μας θα είναι 10 μηνων. Οι γιαγιάδες(στα 65 και οι δυο) προσφέρθηκαν να τον κρατησουν.Η παιδιατρος μας ειπε οτι δεν θα υπαρχει κανενας κυνδυνος.

Ενω το αποφασισαμε εχω ενα αγχος μηπως συμβει κατι.Τι μπορει να συμβει?Πειτε τις εμπειρίες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις ετοιμαζομαστε για 6 μερες Παρισι,οταν θα ειναι 5 μηνων. Επειδη το καλοκαιρι ημουν με την κοιλια τουρλα και σε ετοιμοτητα,δεν πηγαμε πουθενα. Περυσι επειδη ετοιμαζαμε γαμους και σπιτια πηγαμε μονο το γαμηλιο μια εβδομαδα Dubai και οπως καταλαβαινεις μας εχει κακοφανει λιγο. Αν ηταν μεγαλυτερη θα την παιρναμε μαζι,αλλα μαλλον ταλαιπωρια θα ειναι για αυτην σε αυτη την ηλικια. Οποτε θα μεινει σπιτι με τις γιαγιαδες. Δεν αγχωνομαι πολυ,αλλα οτι θα ειμαι με ενα τηλεφωνο στο χερι ειναι σιγουρο! Θα ενημερωσουμε και τους γειτονες να εχουν τον νου τους και...ο Θεος βοηθος!!! Λες να μας κραταει μουτρα οταν γυρισουμε ?? :?:lol:

Αν εχεις εμπιστοσυνη στις γιαγιαδες δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,απλα εμεις θα ενημερωσουμε και τους γειτονες μπας και υπαρξει εκτακτη αναγκη(χτυπα ξυλο) και χρειαστει να οδηγησουν,γιατι και οι δυο γιαγιαδες απο ψυχραιμια αλλο τιποτα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα πήγαινα... Όχι όμως επειδή ανησυχώ μην πάθει κάτι, αλλά θέλω να συμμετέχει σε όλα. Ότι κάνουμε να το κάνουμε ως οικογένεια, μαζί με το μωρό μας... Δεν μπορώ να διανοηθώ να φύγω και να το αφήσω πίσω... Ίσως επειδή είναι το πρώτο; Ίσως επειδή είμαι χαζομαμά; Πάντως έτσι νιώθω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ετοιμαζομαστε για 6 μερες Παρισι,οταν θα ειναι 5 μηνων. Επειδη το καλοκαιρι ημουν με την κοιλια τουρλα και σε ετοιμοτητα,δεν πηγαμε πουθενα. Περυσι επειδη ετοιμαζαμε γαμους και σπιτια πηγαμε μονο το γαμηλιο μια εβδομαδα Dubai και οπως καταλαβαινεις μας εχει κακοφανει λιγο. Αν ηταν μεγαλυτερη θα την παιρναμε μαζι,αλλα μαλλον ταλαιπωρια θα ειναι για αυτην σε αυτη την ηλικια. Οποτε θα μεινει σπιτι με τις γιαγιαδες. Δεν αγχωνομαι πολυ,αλλα οτι θα ειμαι με ενα τηλεφωνο στο χερι ειναι σιγουρο! Θα ενημερωσουμε και τους γειτονες να εχουν τον νου τους και...ο Θεος βοηθος!!! Λες να μας κραταει μουτρα οταν γυρισουμε ?? :?:lol:

Αν εχεις εμπιστοσυνη στις γιαγιαδες δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,απλα εμεις θα ενημερωσουμε και τους γειτονες μπας και υπαρξει εκτακτη αναγκη(χτυπα ξυλο) και χρειαστει να οδηγησουν,γιατι και οι δυο γιαγιαδες απο ψυχραιμια αλλο τιποτα!!!! :)

Να πατε Παρισι και να περασετε τελεια γιατι ειναι super στην Γαλλια.

Δεν θα παθει τιποτα το μωρο, δεν ειστε μονο γονεις να το θυμαστε αυτο .................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Εμεις παμε συχνα ταξιδακια με τον αντρα μου οι δυο μας κ αφηνουμε τη μικρη στους γονεις μου. Δεν αισθανομαι καθολου ασχημα που το κανω(σε αντιθεση με τον αντρα μου). Κ εξαλλου ξερω οτι η μικρη περναει καταπληκτικα με τον παππου της κ ουτε αλλαζει συνηθειες κ χωρο, αφου ετσι κ αλλιως ειμαστε σε οικογενειακη οικοδομη κ ειναι καθημερινα μαζι αρκετες ωρες. κ μας κανει κ σε εμας ως ζευγαρι καλο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα πήγαινα... Όχι όμως επειδή ανησυχώ μην πάθει κάτι, αλλά θέλω να συμμετέχει σε όλα. Ότι κάνουμε να το κάνουμε ως οικογένεια, μαζί με το μωρό μας... Δεν μπορώ να διανοηθώ να φύγω και να το αφήσω πίσω... Ίσως επειδή είναι το πρώτο; Ίσως επειδή είμαι χαζομαμά; Πάντως έτσι νιώθω...

 

και εμείς κάπως έτσι νιώθουμε ( ευτυχώς και οι δύο ), όπου πάμε, πάμε όλοι μαζί και περνάμε τέλεια, άσε που τα ευχαριστιέται και τα ταξιδάκια ο μικρός...

προσωπική άποψη είναι ότι " θα ταλαιπωρηθεί " δεν ισχύει, είναι στο χέρι μας αν θα ταλαιπωρηθεί αλλά και να ταλαιπωρηθεί λιγάκι δε νομίζω ότι είναι τόσο κακό...αν περνάει καλά σίγουρα θα ξεχάσει την ταλαιπωρία

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

γενικά όχι.

αλλά αυτόν θα τον έστελνα μόνο του με τη γιαγιά και το παππού απ το να μείνει Αθήνα με την ετοιμόγεννη μάνα του για λίγες όμως μερούλες.

 

δεν τον έχω αφήσει για ταξίδι παρά μόνο σε ένα γάμο που θα πηγαίναμε πολύ μακριά 2 μέρες και για να δω τον μπαμπά του που ήταν φαντάρος στον Έβρο.

 

αργότερα βλέπουμε

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο ειχα μια συζητηση με αντιπροσωπο αυτοκινητων και των ρωτουσα για 7θεσια

Μου λεει λοιπον τι το θελω το 7θεσιο και να παρω ενα 5θεσιο να κανω τη δουλεια μου,εξαλλου που θα παμε και οι 6 μαζι(του ειπα οτι ισως κανουμε αλλο ενα παιδακι)

Του λεω κι εγω λοιπον"Παντου,βολτα,ψωνια,διακοπες"

Λες και επεσε ο ουρανος και τον πλακωσε

Μα διακοπες ειναι αυτες ή ταλαιπωρια μου λεει...

Μου αρεσει ομως εμενα αυτη η ταλαιπωρια!!

4

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου , φέτος σκεφτόμαστε με το σύζυγο να πάμε για κάποιες μέρες μόνοι μας σε ένα νησί. Λέω μόνοι μας με βαριά καρδιά μιας και θέλουμε και τον μκρό μαζί μας αλλά το σκεφτόμαστε.

 

Σκέφτομαι διάφορα και πρώτα πρώτα ότι με το παιδί πρέπει να πάω κάπου κοντά που να έχει ιατρική υποδομή.Δεύτερον το ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ! Τρώει ακόμα αλεσμένα και νομίζω ότι θα μας δυσκολέψει πολύ.Έπειτα με τον μικρό θα πρέπει να μαζευόμαστε πολύ νωρίς στο σπίτι γιατί όταν κουράζεται κλαίει. Μετα σκέφτομαι ότι χρειάζομαι λίγες μέρες μόνο με τον άντρα μου γιατί έχουμε κουραστεί πολύ και έχουμε 3 χρόνια να πάμε σε ένα νησάκι που τόσο θέλουμε!

 

Εχω τύψεις βρε κορίτσια που σκέφτομαι να τον αφήσω στη μαμά μου.Όμως όταν επιστρέψουμε θα πάμε όλοι μαζί στο παραθαλάσσιο εξοχικό μας στην Κόρινθο και μετά το χωριό μου. Τi να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειμαι η καταλληλη για να διωξω τις τυψεις σου υποθετω οτι το μωρο ειναι ακομα μικρο αφου τρωει αλεσμενα εγω τουλαχιστον για φετος δεν μπορω να την αφησω θα παμε ολοι μαζι στο χωριο μου που εχουμε σπιτι και θα κανουμε τις διακοπες μας... για του χρονου εχω σκοπο να την αφησω πρωτα Ο Θεος για ενα 2ημερο το πολυ κι αυτο το λεω τωρα που ειναι μακρυα... αν φτασει ο καιρος δεν ξερω... δεν μπορω να κανω διακοπες μακρυα της... ελπιζω να μην σε στεναχωρησα και οι υπολοιπες να εχουν διαφορετικη αποψη απο εμενα για να νιωσεις καλυτερα... κανε οπως αισθανεσαι...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα γίνει 15 μηνών. Σήμερα που έχουμε παιδίατρο μπορεί να μας κόψει σιγά σιγά τα αλεσμένα. Αλλά και πάλι το μαγείρεμα είναι δράμα σε ένα ξένο χώρο.Πάντως έχω προβληματιστεί! Μπορεί να νομίζει το καστοράκι μου ότι το άφησα...θα βάλω τα κλάματα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μαγειρέψεις από το σπίτι σου 2-3 αλεσμένα φαγητά, θα τα βάλεις σε γυάλινα βαζάκια στην κατάψυξη με την ποσότητα που τρώει σε κάθε γευμα το παιδί μέσα. Αυτά θα τα πάρεις μαζί σου και θα του τα δίνεις όπου πας (μόνο ζέσταμα θα κάνεις) Τέρμα το μαγείρεμα. Αυτά βέβαια αν χρειαστεί θα του τα δώσεις γιατί θα δεις ότι το παιδί σιγα σιγα θα αρχίσει να "τσιμπάει" από τα δικά σας φαγητά. Εγώ αυτό είχα κάνει και με είχε βολέψει γιατί και εγώ ένιωθα τύψεις όπως εσύ. Δε μπορούσα να αφήσω τα παιδιά και να πάω με τον άντρα μου διακοπές. 3 χρ. τη βγάλαμε στο εξοχικό της μαμάς μου μόνο, τώρα ξεσαλώνουμε όλοι μαζί και αλήθεια μ αρέσει πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλέ εγώ τι να πω που τον είχα πάρει από όταν ήταν 9 μηνών και μάλιστα Θεσσαλονίκη-Ναύπλιο ?? αν θέλουμε όλα αντιμετοπίζοντε μην αγχώνεσαι..πάρτον μαζί σου και μια χαρά θα περάσετε

είναι μεγάλο το παιδάκι άσε που θα καταενθουσιαστεί με το πλοίο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να πατε μονοι σας το χρειαζεται και το ζευγαρι που και που αυτο, εγω οταν ο γιος μου ηταν 3 μηνων πειγαμαι για μια μερα μεχρι το λουτρακι δεν αντεξα παραπανω οταν ηταν 11 μηνων 2 μερες στην πατρα και οταν ηταν 13 μηνων αλλες δυο μερες οτν αφησα στο χωρο με τους γονεις μου και επεστρεψα Αθηνα για ενα γαμο και ξαναπηγα χωριο συνολο 5 μερες συνολικα μεχρι τωρα....

τωρα ειναι 22 μηνων και φετος θα τον αφησω στους γονεις μου για μια εβδομαδα στο χωριο να παμε καπου με τον αντρα μου ξερω οτι θα εχω συνεχεια το μυαλο μου σε εκεινο ΑΛΛΑ πρεπει να μεινουμε και λιγο μονοι μας και με τον αντρα μου το εχουμε αναγκη,θα κανουμε και εμεις 3 εβδομαδες διακοπες ολοι μαζι απλα μου εχει λειψει και ο αντρας μου...

ειναι δυσκολα το ξερω και εγω ξερω οτι θα παιρνω τους γονεις μου 10 τηλεφωνα την ημερα αλλα το εχουμε αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...