Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

εγώ θα μιλήσω από την εμπερία μου ως παιδί, που αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να ακολουθήσω και για το μικρό, εμάς το εξοχικό μας ήταν κοντά στην Αθήνα, αυτό ήταν και το κριτήριο επιλογής της περιοχής, και επειδή κι εμένα δούλευαν οι γονείς μου με άφηναν εκεί με τη γιαγιά μου, ήταν από τις πιο ωραίες αναμνήσεις που έχω από την παιδική μου ηλικία, είχα μία ανεξαρτησία και αυτονομία που ποτέ μετά δεν ξαναείχα, και δεν μπορώ να πω ότι μου έλειπαν οι γονείς μου, τους έβλεπα κάθε σ/κ και με τη γιαγιά μου (μέναμε και στην Αθήνα μαζί) πέρναγα μια χαρά, βοηθούσαμε η μια την άλλη, είχαμε βρει τους ρυθμούς μας, και κάτι ακόμη: οι γιαγιάδες και οι παππούδες δεν είναι ξένοι, είναι ότι πιο κοντινό στα παιδιά μετά τους γονείς, οι διακοπές είναι μια ευκαιρεία να αναπτύξουν δεσμούς με αυτούς τους ανθρώπους που μεγαλώνοντας θα τους θυμόύνται με τρυφερότητα και νοσταλγία

 

Με κάλυψες πλήρως eleanax. Έτσι ακριβώς ένιωθα κι εγώ και πραγματικά νοσταλγώ ακόμη αυτα τα καλοκαιρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευτυχώς που είστε εδώ και παίρνουμε θάρρος η μια από την άλλη. Και εγώ μόνο τη μαμά μου έχω να μου τον κρατήσει γιατι πεθερά μου δουλεύει (και καλά..) και δυσκολεύεται...Θέλω να πω ότι κουράζομαστε πολύ με το άντρα μου, και η βοήθεια είναι μονο απο τη μαμα μου που μένουμε μακρυά. Σηκωνόμαστε από τις 05:00, ο μικρός κατά τη διάρκεια της νύχτας ξυπνάει και κοιμόμαστε ελάχιστα, μαγειρέματα, σπίτι κ.λ.π. τα χω παίξει. Γι αυτό λέω να παμε μόνοι μας 5 μερούλες για να ξεκουραστούμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα να περασετε λοιπον!! Δεν κανετε κατι κακο, οποτε κοιταχτε να το ευχαριστηθειτε κ οποτε μπορειτε να κανετε τετοια διαλειματακια για να ξεκουραστειτε, αλλα κ να ερθετε πιο κοντα ως ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΩΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ………..

ΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ

ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ…………….????????????

 

ΑΣΕ ΠΟΥ ΈΚΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

 

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΩΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ – ΦΙΛΕΣ

 

ΠΛΕΩΝ ΈΓΙΝΑ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΩΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ……………….

 

ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ 12 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ……….

.....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε σκοπό με τον άντρα μου να φύγουμε για δέκα μέρες μόνοι μας διακοπές. Ο μπέμπης μας θα είναι τότε 9 μηνών. Σήμερα που το συζητούσα με την ξαδέλφη μου μου είπε ότι δύο παιδίατροι της είπαν ότι σε αυτή την ηλικία αν τα μωράκια μείνουν πάνω από τέσσερις μέρες χωρίς τους γονείς τους τους δημιουργείται τραύμα.. Ο μπέμπης μας θα μείνει με τη γιαγιά και τον παππού που τους γνωρίζει πολύ καλά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν έχει κοιμηθεί ακόμα χωρίς εμάς. Το καλό είναι ότι κοιμάται στο δωμάτιό του αλλά πριν φύγουμε θα δοκιμάσουμε και 2 βράδια να τον κοιμίσουμε στους γονείς μου. Εσείς τι λέτε? Αν είναι να δημιουργήσω τραύμα στο πουλάκι μου καλύτερα να μου λείπουν οι πολυήμερες διακοπές..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε όχι και τραύμα. Εσεις έχετε περισσότερες πιθανότητες να πάθετε τραύμα παρά το μωρό. Κι εμεις στην ίδια περίπου ηλικία χρειαστηκε να φύγουμε για 3 μέρες και το μωρό εμεινε στους γονεις μου που επισης πολυ καλα τους γνωρίζει. Πέρασε τέλεια. Δεν έκλαψε καθόλου και γενικά δεν ήθελε να φύγει. Τώρα εμεις....λέγαμε πότε θα γυρίσουμε για να τον δούμε και κοιταζαμε τη φωτογραφία του σε όλο το ταξίδι. Καλές διακοπές.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Χτές, παρακολουθούσα την εκπομπή της Θρασκιά με θέμα "διακοπές με τα παιδιά ή χωρίς" και είπε η ψυχολόγος ότι σε τόσο μικρή ηλικία καλό είναι να μην τα αφήνουμε, αλλά εξαρτάται από την ποιότητα της σχέσης δηλαδή, αν ένα ζευγάρι νιώθει πολύ έντονα την ανάγκη να μείνει μόνο του, τότε να το κάνει..όταν μία σχέση έχει κάποια φθορά, τότε προτεραιότητα είναι η σχέση..δεν συμφωνώ απόλυτα με την άποψη, απλά στην είπα για να ξέρεις..δηλαδή, ένα ζευγάρι πρέπει να περνάει και λίγες μέρες μόνο του τις διακοπές..

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΩΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ………..

ΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ

ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ…………….????????????

 

ΑΣΕ ΠΟΥ ΈΚΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

 

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΩΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ – ΦΙΛΕΣ

 

ΠΛΕΩΝ ΈΓΙΝΑ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΩΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ……………….

 

ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ 12 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ……….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

νομιζω δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!!!!την θελω παντου μαζι μας, να δει ο,τι βλεπουμε, να ζει ο,τι ζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

την θελω παντου μαζι μας, να δει ο,τι βλεπουμε, να ζει ο,τι ζουμε!!!

 

πολύ μου άρεσε αυτή η ατάκα;)

 

εκτός αυτού θέλω να πω ότι αυτό που λένε για ταλαιπωρίες κτλ και ότι τζάμπα τον κουβαλάμε μαζί γιατί δεν θυμάται τίποτα δεν ισχύει....

Πέρυσι ήταν 2,5 ετών πήγαμε Θεσσαλονίκη-Πειραιά και μετά πλοίο για Πάρο...μέχρι σήμερα ενθουσιασμένος μιλάει συνεχώς για'αυτό το ταξίδι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανόνιζα ταξιδάκι διήμερο έκπληξη για την επέτειο μας αλλά μαζί με το παιδί!λόγω κάποιων προβλημάτων τελικά δεν πάμε και παρόλο που η μάνα μου προσφέρθηκε να ανέβει απο Κρήτη να μου κρατήσει την μπέμπα έστω να φύγουμε για ένα βράδυ, δεν το συζήτησα καν!Προς το παρόν την θέλω δίπλα μου.Αργότερα ίσως κάτι αλλάξει.Τώρα, αυτοκόλλητες!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως παιδιά την έχουμε αφήσει πολλές φορές και έχουμε φύγει είτε Σαββατοκύριακο είτε το καλοκαίρι για καμιά βδομάδα που κανονίζουμε για κανά νησί. Δεν είμαστε υπέρ των διακοπών σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα με μωρό. Τί να πρωτοκουβαλήσεις και πώς να βολευτείς. Ασε που νιώθω και ανασφάλεια μην μου αρρωστήσει στο νησί και τί θα την κάνω. Τώρα όμως που είναι 4 ετών και δεν χρειάζεται να κουβαλάμε ένα σωρό μπαγκάζια μαζί μας ανετα την παίρνουμε όπου πηγαίνουμε. Βέβαια τώρα που περιμένουμε και την δεύτερη μπέμπα, είναι πιο δύσκολο να αφήσουμε δύο παιδιά στην γιαγιά και να φύγουμε, άσχετο με το αν τα καταφέρνει και λέει ότι δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πέρνεις την απόφαση να κάνεις ένα παιδί, είναι πλέον μέλος της οικογένειας, εδώ αφήνουμε τον μικρό μας για 10 λεπτά να πεταχτούμε μέχρι το σούπερ μάρκετ και έχουμε και οι δυο τύψεις. Στα ταξίδια μαζί, δεν έκανα το παιδί μου για να το αφήνω στην γιαγιά να τον μεγαλώσει, τον αφήνουμε που τον αφήνουμε τις ώρες που είμαστε στην δουλειά, θα τον αφήσουμε και για να πάμε διακοπές; Αυτή είναι βέβαια η προσωπική μου άποψη και σέβομαι και τις αντίθετες. Και ζευγάρι μπορείς να είσαι και γονιός μπορείς να είσαι.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική φορά που τα άφησα..... Ο μικρός 1,8 χρονών η μικρή 5 μηνών

 

Πήγαμε Χαλκιδική για 4 μέρες οι δυο μας. Από την αρχή είχαμε πει ότι θα πάμε κάπου από όπου να μπορούμε να μπούμε στο αυτοκίνητο μας και το πολύ σε 2 ώρες να είμαστε πίσω στα παιδιά μας αν κάτι συμβεί.

Την πρώτη μέρα όλα καλά ήπιαμε τα ουζάκια μας κάναμε τις τρελίτσες μας ........... Απολάμβανα την "πολυτέλεια" να κοιμάμαι και να ξυπνάω ότι ώρα θέλω. Μια χαρά

Την δεύτερη μέρα σχεδόν όλη την ημέρα το μυαλό μου ήταν στα παιδιά...........

Την τρίτη μέρα το απόγευμα τα μαζέψαμε άρον - άρον και φύγαμε γιατί εγώ δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω και να θέλω τα παιδιά μου :cry: :cry:

 

Φυσικά από τότε είμαστε παντού και πάντα όλοι μαζί και τα αφήνω μόνο για να πάω στη δουλειά

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελειώσουν οι οικογενειακές διακοπές, κάθε χρόνο, 4-5μερούλες το Σεπτέμβρη είναι αφιερωμένες σ'εμάς, το ζευγάρι. Λατρεύουμε το γιο μας και θέλουμε να του προσφέρουμε αγαπημένη οικογένεια. Οπως και να'χει, με την καθημερινότητα όλο το χρόνο λίγο "πήζουμε" και αυτές οι 4-5μέρες είναι ευχάριστο διάλλειμα για να βρεθούμε κι αλλιώς σαν ζευγάρι.

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ???

 

Θα πας στον "Πίνακα ελέγχου"

Setting & Options

Επεξεργασία Επιλογών

Θα πας κάτω - κάτω

Διάφορες επιλογές

Θα βγάλεις το "Βασικός επεξεργαστής κειμένου..."

Θα επιλέξεις "Κοινός επεξεργαστής κειμένου..."

Ελπίζω να κατάλαβες....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω διαβάσει ότι ο χρόνος για τα παιδιά έχει άλλη διάρκεια από ότι για τους ενήλικες. Δύο ημέρες για κάποιον που είναι τριάντα χρονών δεν έχουν την ίδια αξία που έχουν για κάποιον οκτώ μηνών για παράδειγμα.

Τα βρέφη δεν ξεχωρίζουν το εαυτό τους από τη μαμά. Η απουσία της μαμάς λοιπόν είναι σημαντική. Φυσικά η γιαγιά μπορεί να λειτουργήσει ως υποκατάστατο, ποτέ όμως δεν μπορείς να ξέρεις αν το παιδί θα κάνει αυτή τη μεταβίβαση.

Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να εξηγείς στο παιδί όσο μικρό και αν είναι (ακόμα και ημερών) ότι θα μείνει λίγο με κάποιον άλλο και να μη φεύγεις κρυφά.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Sun.

Δεν δημιουργούνται τόσο εύκολα τραύματα στα παιδιά, όταν οι γονείς είναι κοντά τους, και οι ψυχολόγοι υπερβάλουν. Τί να πουν άλλα που μεγαλώνουν με οικιακή βοηθό. Εγώ έχω παράδειγμα το γιο μου, που είναι πάρα πολύ ανεξάρτητος από μικρός. Στην καθημερινότητά μας περνάμε πολύ χρόνο μαζί του, κι εγώ και ο άντρας μου. Όμως και 4-5 μέρες το χρόνο θα πάμε μόνοι μας, και το σάββατο θα βγούμε το βράδυ. Θα το χαιρετήσουμε, θα το φιλήσουμε, θα του πούμε ότι τον αγαπάμε και ότι καλά θα κάνει να περάσει καλά με τη γιαγιά, μπορεί να φάει γλυκό, να δει τηλεόραση ή κάτι τέτοιο και ... γεια σας!

ΠΟΤΕ δεν τον έχουμε ξεγελάσει, έχει δίκιο η DEMS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν πας με το μωρό:

Θα κάνει τα πρώτα του μπάνια

Θα αλλάξει παραστάσεις

Θα δεθείτε ακόμα πιο πολύ το τρίο μπαμπάς-μαμα-μωρό

 

Αν πάς χωρίς το μωρό:

Θα ξεκουραστείς πραγματικά

Θα ζήσεις ένα δεύτερο μήνα του μέλιτος

Θα σκέφτεσαι συνέχεια το μωρό που άφησες πίσω

 

Εσύ αποφασίζεις.....

Εγώ προτιμώ διήμερα-τριήμερα χωρίς τα μωρά μου (έτσι για ανανέωση του έρωτα με τον άντρα μου) και πολυήμερες διακοπές με τα μωρά μου (γιατί δε μπορώ να μας φανταστώ πλέον αλλιώς).

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μωρό εννοείς έναν κορίτσαρο 11 μηνών? Οι διακοπές με το παιδί είναι υπέροχες στιγμές αλλά δεν παύει να είναι μία μικρή κούραση. Έχεις βοήθεια από τον μπαμπά, ή είναι από την κατηγορία που δεν βοηθάνε. Από την άλλη, εσύ τί έχεις ανάγκη? Οικογενιακές στιγμές ή λίγο χρονο με τον άντρα σου? Εγώ θα συμφωνήσω με την vagvasou. Ένα τριήμερο χωρίς το παιδί και πολυήμερες διακοπές όλη η οικογένεια μαζί. Αλλά και πάλι κοίτα το τί έχετε ανάγκη αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχουν συνταγές γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

martha μου εγώ και ο σύζηγος δεν μπορούμε να διανοηθούμε ότι τις μέρες που θα κάτσουμε μέσα στο καλοκαίρι δεν θα είναι μαζί μας ο μικρός...τον θέλουμε...όλο το χρόνο δουλεύουμε και δεν τον χαιρόμαστε όσο θα θέλαμε...

όσο αναφορά αυτό που λέει η maya ( ανανέωση του έρωτα ) τα καταφέρνουμε και με τον μικρό...βρίσκουμε τρόπους...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι διακοπες για οποιον εχει μωράκια ή παιδια μικρα κατα τη γνωμη μου ειναι χρονος που πρεπει να τον εκμεταλλευεται για να τον περναει μαζι τους....ειδικα οταν δουλευω και μεσα στην εβδομαδα βλεπω τοσο λίγο τη μικρη μου προσωπικα θελω οταν δεν εργαζομαι να της αφιερωνω καθε στιγμη....

τα παιδια μας μας χρειαζονται και οι ωρες που περναμε ολοι μαζι ειναι ανεκτιμητες....ειδικα σε περιοδους που εμεις ειμαστε χαλαροι και ανεμελοι...δε νομιζω κανενας παππους ή γιαγια να μπορει να τους προσφερει αυτο που παιρνουν απο εμας....

τα μωρα-παιδια περναν καλα εκει οπου ειναι οι γονεις τους.....

περιμενω πως και πως τις μερες που θα περασουμε και οι τρεις μαζι....δε νομιζω πια να σκεφτω διακοπες χωρις τη κορη μου...ετσι και αλλιως σε καποια χρονια θα κανει μονη της διακοπες οποτε τωρα που θελουμε ολα τα μελη δεν αφηνω να χαθει καμια ευκαιρια....

Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια κάναμε διακοπές οι δυο μας! Είχαμε την τύχη να γυρίσουμε όλη την Ελλάδα και κάναμε και τα ταξιδάκια μας στο εξωτερικό. Τώρα ήρθε η ώρα να κάνουμε τις διακοπές μας με τον μπουρμπουλίθρα μας!!!! Θα είναι στανταρ κούραση, γιατί ο μικρός έχει ήδη αρχίσει να περπατάει με βοήθεια (....) αλλά το περιμένουμε πως και πως!!!! Και εμείς ανήκουμε στην κατηγορία των γονιών που εργάζονται, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να "βγάλουμε" τη λαχτάρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς σκοπεύουμε να περνάμε τις διακοπές μας με τον Ευριπίδη όσο καιρό θέλει και εκείνος. (Ελπίζω σε καμιά δεκαριά χρόνια να μας έχει βαρεθεί)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...