Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Αχ πονεμένη ιστορία..Εγώ και στη 1η εγκυμοσύνη και τώρα κάνω 2 τσιγάρα την ημέρα και τσατίζομαι τόσο πολύ με τον εαυτό μου..Μα είναι δυνατόν να έχω τόσο πολύ ανάγκη αυτά τα 2 βρωμοτσίγαρα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

Αχ βρε κορίτσια είδατε τι μας έχουν κάνει? Κι όλα αυτά για να πλουτίζουν οι καπνοβιομηχανίες, μιλάμε ότι παίζονται μεγάλα συμφέροντα και όλα αυτά εις βάρος της δικής μας υγείας. Εγω δεν καπνίζω μεν, αλλά είμαι παθούσα, έχασα τον μπαμπάκο μου πριν λίγους μήνες και δε μπορώ να το ξεπεράσω. Και όλα ξεκίνησαν από έναν μικρό πολύποδα στην ουροδόχο κύστη, την "ασθένεια των καπνιστών" όπως χαρακτηριστικά μας έλεγαν οι ουρολόγοι, και δεν είναι πολύ διαδεδομένο, δεν είναι μόνο ο καρκίνος του πνεύμονα που θα σε κάνει να υποφέρεις, όλα ξεκινάνε από πράγματα που θεωρούμε λιγότερο υποπτα. Όταν στον πατερα μου διαγνωστηκε ο πολύποδας (είχε αιματουρία) 14 χρόνια πριν, ούτε και μπορούσαμε να διανοηθούμε τι θα ακολουθούσε... Κυστεοσκοπήσεις και καυτηριάσεις που γινόντουσαν όλο και συχνότερες (και πολύ επώδυνες, μιας και ο σωλήνας με την κάμερα και τα μινι εργαλεία περνάνε μεσα από την ουρήθρα για να καταλήξουν στην ουροδόχο κύστη), ο γιατρός τον εκλιπαρούσε να κόψει το κάπνισμα αλλά εκείνος δε μπορούσε... Μετά από 14 χρόνια φτάσαμε στο αμήν, δεν επαιρνε άλλες καυτηριασεις και ακολουθησε αφαίρεση της ουροδόχου κύστης και μέρος του ουρητήρα του δεξιού νεφρού, ουρητηροστομία, ουρολοιμώξεις (από μικρόβιο στο χειρουργείο) και απίστευτη ταλαιπωρία για το τίποτα, μιας και ο πολύποδας είχε προλάβει να μεταλλαχθεί σε καρκίνο και είχε ξεκινήσει τις μεταστάσεις. Τον χάσαμε 15 μήνες μετά το χειρουργείο... Δεν μπορώ να το ξεπεράσω και δε νομίζω θα το ξεπεράσω ποτέ, εκτός από υποχρέωση στο να είναι υγιή τα παιδάκια σας αγαπημένες μου φίλες έχετε και υποχρέωση να είστε εσείς καλά, ώστε να μπορούν τα παιδιά σας να σας χαίρονται κι εκείνα μεχρι τα βαθειά γεράματα, είμαι 34 χρονών και όμως θεωρω ότι είμαι πολύ μικρή για να χάσω τον πατέρα μου, ήταν μόνο 69 χρονων και για όλα φταιει το ξεροκέφαλό του και το παλιοτσίγαρο... Θα μου πειτε, αν δεν ήταν αυτό ίσως να ήταν κάτι άλλο, ναι εντάξει, αλλά τουλάχιστον να μην πηγαίνουμε γυρεύοντας... Αυτά, συγνώμη για τη σύγχισή μου, αλλά είναι ευαίσθητο το θέμα και πονάει ακόμα... Κόψτε το το παλιόπραμα, τιποτα δε σας προσφέρει...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κι αυτό

 

 

Το μητρικό κάπνισμα σχετίζεται με τον κίνδυνο στοματικού γενετικού ελλείμματος

 

 

health.in.gr

 

 

Νέα Υόρκη: Οι έγκυες γυναίκες που καπνίζουν ή εκτίθενται τακτικά στον καπνό του τσιγάρου αυξάνουν τις πιθανότητες απόκτησης παιδιού με λαγόχειλο, σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύονται στο επιστημονικό έντυπο Epidemiology.

 

Ο Δρ Ρόλι Λι από το Πανεπιστήμιο του Μπέργκεν στη Νορβηγία εξηγεί ότι το λαγόχειλο και το λυκόστομα είναι μεταξύ των συχνότερων τύπων γενετικών ελλειμμάτων. Προκύπτουν όταν οι ιστοί που σχηματίζουν τον ουρανίσκο και το άνω χείλος δεν ενώνονται σωστά, μερικές φορές μεταξύ της πέμπτης και ένατης εβδομάδας της εγκυμοσύνης.

 

Οι Νορβηγοί ερευνητές διαπίστωσαν ότι οι γυναίκες που κάπνιζαν περισσότερα από δέκα τσιγάρα την ημέρα κατά την διάρκεια του πρώτου τριμήνου της κύησης είχαν σχεδόν διπλάσιες πιθανότητες να έχουν παιδί με λαχόχειλο συγκριτικά με τις γυναίκες που δεν κάπνιζαν.

 

Ομοίως οι μη καπνίστριες που διαβιούσαν κοντά σε καπνιστές ή εκτίθενται στο τσιγάρο για τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα είχαν 60% αυξημένο κίνδυνο συγκριτικά με τις γυναίκες που δεν ήταν παθητικές καπνίστριες.

 

Παλαιότερες μελέτες είχαν δείξει ότι το μητρικό κάπνισμα σχετίζεται με το λαγόχειλο και λιγότερο με το λυκόστομα.

 

Τα νέα ευρήματα έρχονται να προστεθούν στα υπάρχοντα και επίσης δείχνουν ότι το κάπνισμα επηρεάζει τις πιθανότητες λαγόχειλου ανεξαρτήτως συγκεκριμένων γονιδίων.

 

Οι επιστήμονες μελέτησαν 1.336 βρέφη, 573 με στοματική σχισμή, για αρκετές μεταλλάξεις στα γονίδια «αποτοξίνωσης» τα οποία πιστεύεται ότι βοηθάνε τον οργανισμό να «ξεφορτωθεί» τις τοξίνες του καπνού. Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι γονείς υποβλήθηκαν επίσης σε κλινική εκτίμηση.

 

Θεωρητικά, συγκεκριμένες μεταλλάξεις στα εν λόγω γονίδια καθιστούν τα άτομα περισσότερο ή λιγότερο ευάλωτα στις τοξικές επιδράσεις του καπνού. Ωστόσο, οι Νορβηγοί επιστήμονες δεν εντόπισαν στοιχεία ότι αυτά τα γονίδια επηρεάζουν τον κίνδυνο λαγόχειλου που σχετίζεται με το μητρικό κάπνισμα και το παθητικό κάπνισμα.

 

Το κάπνισμα κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης ξεκάθαρα σχετίζεται με τον κίνδυνο λαγόχειλου. Η επίδραση αυτή δεν τροποποιείται από μεταλλάξεις στα γονίδια που σχετίζονται με την αποτοξίνωση των συστατικών του καπνού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

geia se oles kai olous

 

thelw apla na kanw mia epishmansh

 

kai egw egkuos eimai, kapnistria hmouna kai to ekopsa maxairi otan eida to thetiko test. sugkekrimena eimai ston 6o mhna kai exw kanei mono duo tsigara thn wra pou ematha oti eimai egkuos, meta to thema ekleise gia mena... bravo mou pou ta katafera loipon, kala ws edw... OK

 

otan omws mpainei mia kopela kai grafei to provlhma ths kai thelei uposthrixh katarxhn apeuthunetai kuriws se kopeles pou htan/einai kapnistries dioti mporoun na thn katalavoun, kai kata deuteron to thewrw APARADEKTO kai epieikws geloio na dexetai sumvoules kai sxolia tou tupou "ama den mporeis na kopseis to tsigaro kalutera na kaneis EKTRWSH"

 

pragmatika ntroph

 

einai gia esas auto uposthriktiko?

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! Υπήρξα καπνίστρια για σχεδόν 10 χρόνια. Το έκοψα "μαχαίρι" πριν από 3 χρόνια, στην 1η επέτειο του γάμου μου. Στο παρελθόν προσπάθησα να το ελλατώσω αλλά είδα ότι δεν είχε αποτέλεσμα γιατί στην πρώτη ένταση η κίνηση ήταν ενστικτώδης... τσιγάρο, αναπτήρας και ντουμάνι.

 

Πήρα λοιπόν την απόφαση να το κόψω γιατί σκεφτόμουν ότι αν κάποια στιγμή θέλησω να κάνω παιδιά θα ήθελα να είμαι "καθαρή" πιο νωρίς. Επίσης ήξερα ότι θα είναι ζόρι στην αρχή και πόσο μάλλον αν είμαι έγκυος και είναι οι ορμόνες μου τρελαμένες.

 

Το έκοψα "μαχαίρι" και είχα την αμέριστη συμπαράσταση του συζύγου μου, ο οποίος αν και δεν είναι καπνιστής (επειδή ήταν στο παρελθόν και το έχει κόψει), δεν με πίεσε ποτέ να κόψω το τσιγάρο γιατί ήξερε πως αυτή ήταν μια απόφαση που έπρεπε να πάρω εγώ συνειδητά και μόνη μου. Μαζί έκοψα και τον καφέ και το αλκοόλ γιατί τα είχα συνδιάσει και μου ήταν πιο εύκολο. Να σημειώσω επίσης ότι βρισκόμουν σε διακοπές όταν έκοψα το τσιγάρο - πολύ σημαντικό για την ηρεμία μου.

 

Τώρα, τρία χρόνια μετά, και μόλις αυτή την άνοιξη άρχισα να κάνω κανένα τσιγάρο που και που. Δηλαδή, για να εξηγηθώ, μιλάω για 1-2 στις 15 μέρες και αν τύχει. Το έχω πλέον συνδιάσει με ένα ποτό ή ένα καφέ (λίγους μήνες αφού έκοψα το τσιγάρο και αφού ένιωσα καλά, άρχισα να πίνω κανένα καφέ γιατί δεν άνοιγε αλλιώς το μάτι!! :lol: ) ή μετά από ένα γεύμα. Κάτι σαν μια μικρή απόλαυση. Δεν νιώθω την ανάγκη, ούτε το κάνω από νευρικότητα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μου λείπει. Εξακολουθεί να με ενοχλεί σε κλειστούς και μη αεριζόμενους χώρους.

 

Σίγουρα δεν είναι εύκολο να κόψει κάποιος το τσιγάρο, κακά τα ψέματα, χρειάζεται επιμονή και υπομονή. Πάρτε κομπολόγια για να απασχολήσετε τα χέρια σας, κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας για κάθε μήνα που περνά χωρίς τσιγάρο (αν και το μεγαλύτερο δώρο το κάνετε ήδη! ) και ίσως να σας βοηθήσει και λίγη καθημερινή ελαφριά άσκηση για να διώχνετε την ένταση.

 

Εύχομαι κάθε μέρα και λιγότεροι (καπνιστές! :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δηλώνω καπνίστρια και μάλιστα φανατική.. Μου αρέσει το κάπνισμα και το ευχαριστιέμαι.. Δεν καπνίζω από συνήθεια αλλά καπνίζω επειδή μου αρέσει.. Για να καταλάβεται καπνίζω στριφτό και μ αρέσει να το στρίβω στο χέρι και όχι με μηχάνημα γιατί μου αρέσει η διαδικασία.. Πριν μείνω έγκυος την κόρη μου κατάφερα και το έκοψα για την πάρτη μου.. Δεν ήθελα να νοιώθω ότι στερούμαι όμως΄.. Πάντα είχα στην τσάντα μου ένα πακέτο για να αισθάνομαι την ασφάλεια ότι όποτε θελήσω είναι εκει και με περιμένει, δεν το έκανα βασανιστικά αλλά επειδή γουστάρω και μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου.. Πήρα και ένα ωραίο κομπολογάκι να απασχολώ τα χέρια μου και είχα και στην τσάντα καραμέλες.. Οταν ενοιωθα την επιθυμία για τσιγάρο έτρωγα μια καραμελίτσα.. Ετσι το έκοψα.. Εμεινα έγκυος, γέννησα ουτε ένα τσιγάρο.. Οταν η μικρή έγινε τριών και η κατάσταση δύσκολη σε συννενόηση με τον παιδίατρο εκανα τρία τσιγαράκια την ημέρα, ανάμεσα στους θηλασμούς για να χαλαρώνω λίγο και να βρίσκω έστω ένα πεντάλεπτο για τον εαυτό μου μέσα στο τρελοκομείο.. Οταν τελείωσα με τον θηλασμό ανέβηκα στα πέντε με δέκα τσιγάρα την ημέρα ΠΟΤΕ ομως μέσα στο σπίτι, ουτε ο αντρας μου βέβαια ούτε κανείς απο συγγενείς και φίλους.. Και ενω αγαπητοί μου κάπνιζα πάλι κανονικά εμεινα εγκυος στον μικρό μου.. Με το που το έμαθα το τσιγάρο κόπηκε μαχαίρι.. Οχι απλά δεν ένοιωθα σύνδρομο στέρησης αλλά το σιχαινόμουν.. Αισθανόμουν τρομερές τύψεις ακόμα για για να κάνω τζούρα κλεμμένη.. Το τι κάνω στο σώμα μου και πως συνειδητά αυτοκτονώ μπορεί να μην με νοιάζει ΑΛΛΑ θα κάνω το ίδιο στο αγέννητο παιδί μου?? Δεν φταίει σε τίποτα και δεν μπορεί να αμυνθεί από τίποτα.. Επαναπάβεται στην μανούλα του να το προστατεύσει όσο το δυνατόν καλύτερα και να το προφυλάξει στην κοιλίτσα της απο όσο δυνατόν περισσότερα πράγματα και εγω θα το δηλητηριάσω εις γνώσην μου μόνο και μόνο για να κάνω το καπρίτσιο μου.. Δειτε το καθαρά λιγάκι.. Οταν βέβαια γέννησα πάλι ξεκίνησα το κάπνισμα.. :oops::oops: Μ' αρεσει τι να κάνω.. Αλλά τώρα μόνο στον εαυτό μου κάνω ζημιά..

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΩ ΠΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΩ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΡΙΑ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΜΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΜΕΝ Κ ΑΥΤΗ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΚΟΨΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΕΧΩ Κ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΧΩΒ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΑΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΗΡΕΜΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΥΣΤΕΡΙΑ Ε???????

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΩ ΠΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΩ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΡΙΑ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΜΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΜΕΝ Κ ΑΥΤΗ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΚΟΨΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΕΧΩ Κ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΧΩΒ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΑΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΗΡΕΜΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΥΣΤΕΡΙΑ Ε???????

 

Έχεις σκεφτεί να το κόψεις από τώρα για να μην ζοριστείς μετά; Δεν νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο από τη μητρότητα, σωστά; Σου εύχομαι καλή επιτυχία όποτε το αποφασίσεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΛΙΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΣΑΙ ΣΥ Η ΑΙΤΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΔΥΜΒΟΥΛΗ

 

Να'σαι καλά! Σου εύχομαι να επιτύχεις και τους δύο στόχους σου σύντομα!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως ο μπέμπης μου έκοψε το τσιγάρο με το ετσι θέλω! Πριν να έχω καθυστέρηση άρχισα να καπνίζω και να μην μπορω να το κατεβάσω. Τώρα δεν μπορω να το ανεχτω ούτε σαν μυρωδια στο χώρο! Ελπίζω να μπορέσω να θηλάσω όταν με το καλό έρθει το μπεμπουλίνι και να μην ξανακαπνίσω ποτε! Επίσης δεν θέλω το παιδι μου να καπνίζει όταν μεγαλώσει οπότε μόνο με το παράδειγμα μου έχω ελπίδα να συμβεί αυτό. Πάντως ο γυναικολόγος μου είναι κάθετα αντίθετος με το κάπνισμα. Ξέρουμε πολλες γυναίκες που κάπνιζαν και δεν είχαν πρόβλημα, αλλά αν προκύψει πρόβλημα δεν θα έχετε τύψεις?

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η φίλη μου που κάπνιζε και γέννησε πριν ένα μήνα έκανε μικρό σχετικά μωράκι 2600 και της είπε η γιατρός οτι είναι απο το κάπνισμα. Τώρα που κανονικά έπρεπε να θηλάζει φουλ του δίνει πολύ λιγο δικό της γάλα γιατί προτιμάει να καπνίζει ενω πριν έλεγε οτι στο θηλασμο θα το κόψει που θα βλέπει και το μωρό και θα έχει ενα κίνητρο. Τι να πω για μενα ειναι πραγματικά θλιβερό...οσο και να προσπαθώ να μην την κρίνω ξέρω πως μέσα μου το κάνω...και εγω και ολοι γύρω της....και δεν αντιμετωπίζει και κανένα πρόβλημα να πεις οτι ειναι σε κάποια δύσκολη φάση. Η μητέρα μου έκανε το ίδιο οταν έκανε τον αδερφό μου αλλα εκείνη πραγματικά περνούσε πολύ δύσκολες στιγμές....τωρα νιώθει απαίσια και δεν θέλει να κόψει το τσιγάρο για το κακό που προκαλεσε τότε στο παιδί της :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΖΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΧΑΛΑΡΑ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ :!: ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΞΙ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ 5 ΤΣΙΓΑΡΑ...ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ :D

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και από ενάμιση πακέτο που κάπνιζα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος έπεσα στα 10 τσιγάρα αλλά δεν μπορώ εδώ και 2 εμδομάδες να μειώσω ούτε ένα....το παλεύω βέβαια και θα συνεχίσω να το παλεύω .... ο γιατρός μου λέει ότι δεν είμαι και η πιο τραγική περίπτωση καπνίστριας υπάρχουν και γυναίκες που καπνίζουν πακέτο μέχρι να γεννήσουν(και σε άλλες έχει επιπτώσεις και σε άλλες όχι) αλλά το ότι προσπαθώ πιστεύει ότι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω ότι μόλις μπω στον τέταρτο που θα τσιτώσει και λίγο η κοιλίτσα θα κάνω πολύ λιγότερα τσιγάρα....Τι να πω?! μακάρι να χει δίκιο...

Παρεπιπτώντος καλώς σας ξανά βρήκα καθώς μετά από μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη έκανα αρκετό καιρό να επισκευτώ τη σελίδα.

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του καπνίσματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είμαι κάθετη! Είναι απαράδεκτο και εγωιστικό να μην κάνουν ορισμένες ούτε καν προσπάθεια να το κόψουν και να βρίσκουν ένα σωρό "επιχειρήματα" ότι και καλά δεν κάνει κακό.

Συγχαρητήρια σε όσες αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο και κάνουν προσπάθεια να το κόψουν. Επειδή όμως η προσπάθεια χωρίς αποτελέσματα δεν αρκεί, να ζητήσετε βοήθεια από όπου μπορείτε για να το κόψετε. Όταν ελευθερωθείτε με το καλό μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε, χωρίς όμως να επιβαρύνετε το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια το χει ψάξει καμμία?Το είδα πριν λίγο σε κάποιο site και γράφουν ότι είναι ατμός και δεν έχει τις βλαβερές συνέπειες του κανονικού τσιγάρου αλλά δεν λέει και αν είναι κατάλληλο για εγκύους....Σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό μου....θα τον ρωτήσω αλλά αν έχει ενημερωθεί καμμιά σας σχετικά ας μας πει!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το κάπνισμα προκαλεί λαγοχειλία στα μωρά και γηράσκει τον πλακούντα με αποτέλεσμα τα μωρά να γεννιούνται πρόωρα και λιποβαρή το ξέρουνε και οι πέτρες

(Μια μαύρη πίσσα που θα δείτε όταν θα γενήσσετε δεν είναι κομμάτι άσφαλτου απο την Αττική Οδό βρε κουτά , ο πλακούντας σας θα είναι!! :) )

 

Ας δούμε μερικές λιγότερες γνωστές συνέπειες στο έμβρυο...

 

 

1.

Η νικοτίνη προκαλεί Καρκίνο στο έμβρυο .. Ακόμα και όταν περνάει στο έμβρυο μέσω NRT (Δηλαδή μαλακίες τύπου Nicorette κλπ κλπ)

 

"....While there is compelling experimental

and clinical evidence that nicotine harms the developing

fetus in several ways, evidence is lacking that

NRT aids smoking cessation in pregnancy. There

are pregnant women today who would have quit but

are wearing nicotine patches, persuaded by the

safety assurances about NRT use. Moreover, new

evidence reveals that offering a remedy for a risky

behavior inadvertently promotes it by suggesting

that the risk is manageable (Bolton, Cohen, &

Bloom, 2006)....."

 

http://whyquit.com/NRT/studies/Ginzel_et_al_12_2.pdf

 

 

2.

Υποξία στο αίμα του εμβρύου την ώρα που η μαμά του καπνίζει... Ένα πράμα σαν να του στρίβεις το λαρρύγγι δηλαδή για να μην μπορεί να αναπνεύσει....

 

http://www.greenjournal.org/cgi/content/full/93/3/403

 

3.

Πνευματική καθυστέρηση στα παιδιά που η μητέρα κάπνιζε όταν ήταν έμβρυα 75% αύξηση σε σχεση με μη καπνίζουσες....

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8632944

 

Επίσης το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο στις μαμάδες... Δεν υπάρχει ασφαλής δοσολογία.. Εάν υπήρχε , το προϊόν θα έπερνε έγκριση από τον ΕΟΦ και θα πωλούνταν και σε ανήλικους όπως τα γαριδάκια , λογικό?

 

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ημουν καπνιστρια, οχι φανατικη, γυρω στα 4-5 πουρακια κανονικα την ημερα. 3 μηνες πριν παντρευτουμε με τον αντρα μου αποφασισα να κοψω το τσιγαρο μαχαιρι με την προοπτικη οτι με το που θα παντρευτουμε θα προσπαθουσαμε κατευθειαν για μωρακι. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη πιστευα οτι θα ειχα προβλημα και οτι θα δυσκολευομουν, αλλα τελικα ολα ηταν πολυ ευκολα. Το να γινω μανουλα ηταν πιο σημαντικο απο το να ικανοποιησω την αναγκη μου για το καπνισμα.

 

Οταν καναμε την πρωτη επισκεψη στο γιατρο μου για να επιβεβαιωσουμε την εγκυμοσυνη, μου ειπε "Αν καπνιζεις το κοβεις μαχαιρι". Ηταν καθετος σε αυτο το θεμα, για το ποτο μου ειπε ενα ποτηρακι που και που δεν βλαπτει αλλα τσιγαρο οχι.

 

Αυτο που λενε καποιοι γιατροι για 4 με 5 τσιγαρα την ημερα, τον λενε στις περιπτωσεις που η μητερα δεν εχει διαθεση να κοψει το τσιγαρο και φοβουνται το στερητικο συνδρομο (δεν ξερω πως επηρεαζει αυτο το παιδι). Παντως, πιστευω οτι η υγεια του μωρου μας ειναι πανω απο τα θελω μας....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το κάπνισμα προκαλεί λαγοχειλία στα μωρά και γηράσκει τον πλακούντα με αποτέλεσμα τα μωρά να γεννιούνται πρόωρα και λιποβαρή το ξέρουνε και οι πέτρες]

 

Daddycool, μήπως είσαι πέτρα και το ξέρεις μόνο εσύ??? :P αστειεύομαι...

Η λαγοχειλία, το λυκόστομα και γενικώς η σχιστία στην υπερώα σε καμία περίπτωση δεν έχει αποδοθεί στο κάπνισμα. σου μιλάω εκ πείρας

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί γιατροί λένε ανοησίες, οπότε δεν ξέρω απο πού προκύπτει η τόση εμπιστοσύνη σε μερικούς γυναικολόγους που λένε πράγματα άσχετα με τις τόσες έρευνες που υπάρχουν. Αυτο σε σχέση με το "εμένα ο γιατρός μου μου είπε να κάνω 5 τσιγάρα και δεν πειράζει". Επειδή "βολεύει" αυτή η άποψη κάνουμε τα στραβά μάτια και κλείνουμε τα αυτιά σε όλα όσα λένε επιστημονικές έρευνες; Μάλιστα.

 

Γενικά αυτό ειναι ένα μεγάλο θέμα - το πώς επιλέγουμε τους επιστήμονες υγείας. Αντί να τους τσεκάρουμε βάσει των όσων γενικά ισχύουν, τους ζητάμε να μας "καθυσηχάσουν" με την προσωπική τους γνωμη που δεν στηρίζεται πουθενά. :? Για σκεφτείτε το λίγο αυτό!

 

Η επίπτωση απο το τσιγάρο μπορεί να είναι αθροιστική (όσο πιο πολλά τόσο χειρότερο σίγουρα) αλλά πραγματικά δεν υπάρχει κάτω όριο.

 

Κάθε φορά που καπνίζετε είναι σαν να κόβετε την αναπνοή του παιδιού σας. Αυτό έχετέ το υπόψιν. Και απο εκεί και πέρα κάντε ότι νομίζετε.

:)

 

Τοσα άρθρα έχετε στη διάθεση σας, ας έχετε λίγο το πνεύμα "ανοιχτό".

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το κάπνισμα προκαλεί λαγοχειλία στα μωρά και γηράσκει τον πλακούντα με αποτέλεσμα τα μωρά να γεννιούνται πρόωρα και λιποβαρή το ξέρουνε και οι πέτρες]

 

Daddycool, μήπως είσαι πέτρα και το ξέρεις μόνο εσύ??? :P αστειεύομαι...

Η λαγοχειλία, το λυκόστομα και γενικώς η σχιστία στην υπερώα σε καμία περίπτωση δεν έχει αποδοθεί στο κάπνισμα. σου μιλάω εκ πείρας

 

Εγω όμως δεν αστειέουομαι καθόλου!!!!!!!!!!

 

Μου κάνει εντύπωση πως βγαίνει ο καθένας και λέει "ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ" ότι δεν έχει αποδοθεί στο κάπνισμα το πιο καλά μελετημένo birth defect λόγω καπνίσματος :

 

ΕΛΛΗΝΙΣΤΙ

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=149519

 

http://www.politis-news.com/cgibin/hweb?-A=812177&-V=archivearticles

 

ΑΓΓΛΙΣΤΙ

 

Βάλτε cleft palate = λυκόστομα στο google και δείτε ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

 

http://www.google.gr/search?sourceid=navclient&aq=t&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLJ_enGR221GR222&q=cleft+palate+smoking

 

http://www.medscape.com/viewarticle/405866_1

 

http://www.nih.gov/news/pr/jan2007/nidcr-03.htm

 

http://archpedi.ama-assn.org/cgi/content/abstract/143/3/333

 

ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΣΧΙΣΤΙΩΝ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση πάντως είχε ρεπορτάζ που έδειχνε ότι όχι μόνο δεν πρεπει η μητέρα να καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και 5 χρόνια πριν μείνει έγκυος θα πρέπει να είναι ΄΄καθαρή ΄΄ απο το τσιγάρο..ξέρω ότι πολλές θα βιαστούν αν γελάσουν και να με καυτηριάσουν ίσως, πάντως αυτά είναι πρίσματα επιστημόνων, όχι δικά μου, μακάρι να μην ήταν έτσι..

πάντως όταν κάποιος αποφασίζει να γίνει γονιός, και πολύ περισσότρερο μάνα θα πρέπει πάνω από όλα να βάλει το καλό του παιδιού του..γιατί αν έστω και λίγο, το κάπνισμα μπορεί αν βλάψει τότε δεν υπαρχει καμιά δικαιολογία για μένα στη μητέρα..ούτε όταν αργοτερα γεννήσει...τί θα πει τώρα κάνω μόνο κακό στον εαυτό μου??το ότι μπορεί να αποτελέσει κακό παράδειγμα στα παιδιά της το έχει σκεφτεί κανενας? τα παιδιά τείνουν ανα μιμηθούν και να ΄΄άγιοποιούν΄΄ τις πράξεις των γονιών.αφού η μαμά καπνίζει, αρα είναι καλό και θα το κάνω και εγώ κάποτε...

συγχωρέστε με αλλά είμαι πολύ αυστηρή με τους καπνιστές..έχουμε 1 εκατ. απειλές για τη ζωή μας., τις οποίες δεν γνωρίζουμε.αυτό τουλάχιστον μπορούμε να το περιορίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και να ταν μόνο αυτό...πόσες είναι οι μέλλουσες μανούλες που δεν καπνίζουν και αναγκάζονται να αναπνέουν τον καπνό του καθένα στο χώρο εργασίας? Που κανείς δε σέβεται την κατάστασή της παρά μόνο φωνάζουν για ατομικά δικαιώματα και προσωπικές ελευθερίες μόλις τολμήσεις και πεις κάτι εναντίον του καπνίσματος...μόνο οι κληρονόμοι του Παπαστράτου επωφελούνται από το τσιγάρο και οι περιπτεράδες! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω απο το 2010 που λένε οτι θα το απαγορεύσουν στους δημόσιους χώρους....προσωπικά ειμαι απαισιόδοξη αλλα μακάρι ρε γμτ!

Ξέρεις τι ειναι να ειμαι έγκυος στο ταχυδρομείο και να μου ειναι η υπάλληλος με το τσιγάρο αναμένο και γω να θέλω να ξεράσω;; :evil::evil::evil:

Ειμαστε νομίζω απο τους πιο απολίτιστους Ευρωπαίους!

 

Καλά για το αν το τσιγάρο ειναι βλαβερό ή οχι δεν νομίζω οτι εχει κανείς αμφιβολία εκείνο όμως που με ενοχλεί και το είδα τώρα στην εγκυμοσύνη ειναι οτι επειδή αρκετές γυναίκες καπνίζουν και οι γιατροί επίσης, η επιστημονική κοινότητα εχει γίνει πολύ πιο ελαστική και σου λένε εντάξει κάπνισε μέχρι 5...κάπνισε και λίγο στο θηλασμό....σε λίγο θα μας πουνε να καπνίζουμε και πάνω απο την κούνια του μωρού!

 

Δεν αντιλέγω οτι μπορεί επιστημονικές έρευνες να δείχνουν οτι μέχρι εναν αριθμο τσιγάρων δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αλλα μου τη σπάει που όλα τα στραβά μας πάμε να τα κάνουμε σωστά. Πάντως παρόλο που κάπνιζα πριν λίγο πλεον με ενοχλεί αφάνταστα η εικόνα της μητέρας που καπνίζει...ξέρω θα μου σούρετε τον έξάψαλμο αλλα οταν βλέπω την αλλη και μου εχει στο ενα χέρι το τσιγαρο και στο άλλο κρατάει το παιδί της μου ανάβουν τα λαμπάκια! Μου ειναι αδύνατον να μην το κρίνω μέσα μου λυπάμαι :(

Link to comment
Share on other sites

http://www.mirror.co.uk/news/top-stories/2008/10/31/video-watch-hard-hitting-quit-smoking-advert-aimed-at-parents-115875-20857991/

 

Αυτό είναι ένα βιντεάκι από την τελευταία καμπάνια ενάντια στο κάπνισμα, στην Αγγλία. Το κοριτσάκι λέει, δε φοβάμαι το σκοτάδι, δε φοβάμαι τις αράχνες, δε φοβάμαι τους κλόουν, δε φοβάμαι την τάδε (που και καλά πουλάει τσαμπουκά), φοβάμαι τη μαμά μου όταν καπνίζει, φοβάμαι ότι θα πεθάνει...ανατριχιάζω παρόλο που δεν καπνίζω αλλά στη σκέψη ότι το παιδί μου θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι τέτοιο αν με έβλεπε να κάπνιζα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...